Moskou, door Westerse bril gezien, biedt nog steeds een grauw beeld RIJNLAND: GELUKKIG LAND! Maar Pjotr Iwanowitch heeft andere kijk: „Het gaat de laatste jaren steeds beter" ZATERDAG AUGUSTUS 1956 Het belang van die vraag wordt U snel onder de neus gewreven als U van daag de dag in Moskou op straat staat. Want uw camera of uw smalle broeks pijpen (de Russische herenmode schrijft bijzondere brede voor) signaleren U onmiddellijk als buitenlander en dat betekent, dat U om de haverklap wordt aangesproken door Russen, die een paar woorden „buiten de grens" onder de knie hebben en die onbevangen en1 vriendelijk komen informeren hoe U Moskou vindt en aan de hand van tastbare voorbeelden (de prijs van uw jasje bijvoorbeeld) willen weten, hoe de vergelijking met het Westen uitvalt. Ge wordt het er snel over eens, dat de USSR daarbij nog aan het kortste eind trekt, maar dat kan uw Pjotr Iwano- witch hetgeen gewoon Piet Jansen betekent minder schelen, want hij zegt alras: „Het gaat wel steeds beter bij ons". Dat is zijn criterium en hij heeft daar gelijk in. want het is het enige, dat voor hem binnen de grenzen van de mogelijke werkelijkheid ligt. BURGERS ZIJN TROTS OP MOSKOU Pjotr Iwanowitch is nogal trots op zijn Moskou. Hij wijst de vreemdeling op het steeds drukker wordend auto verkeer van Moskvitch (kopie van het vooroorlogs Opeltje), Pobeda (een soort Standard Vanguard), Zim (Buick 1948) en de voor hoge officials en verdienstelijke kunstenaars en ge leerden gereserveerde Zis (Packard 1947), dat zijn weg zoekt door een gecompliceerd systeem met vier ver keerslichten en een nog ingewikkelder verbodsstelsel van linksafslaan. In tegenstelling tot de politiek waar rechtsafslaan verboden is. Verkeer, dat zich toch nog steeds ver liest op de enorme boulevards van Mos kou, die doorgaans breder zijn dan de Parijse. Onze Pjotr geeft toe dat de woningtoestanden nog erg slecht zijn; een Russisch gezin prijst zich al geluk kig met een woning van twee kamertjes met gemeenschappelijke keuken, douche en toilet, maar zijn vinger wijst al op de grote bouwkranen, die allerwegen Spitsuur, een groep van Moskou's tienduizenden voetgangers steekt de Gorkistraat over. Ook Moskou heeft zijn exotische bezoekers: een groep Kirghiezen op de landbouwtentoonstelling. nieuwe woningbloks uit de grond trek ken voor de honderdduizenden, die nog in krotten huizen. „Sinds de laatste drie jaar", zegt hij met een veelbetekenende knipoog „wordt er veel gebouwd. Meer huizen, minder grote gebouwen". Welis waar zien zelfs de nieuwe woningbloks er na twee jaar al verveloos en vaak uitgewoond uit, maar er staan in haast iedere vensterbank bloemen. En Pjotr's vinger priemt nog trotser in de lucht, wanneer hij naar het mastbos van TV- antennes wijst, dat op de Moskouse daken groeit en dat welhaast even dicht lijkt als in Londen. Een TV-apparaat kost een Russische arbeider slechts 1 of l'/2 maand salaris en wanneer Pjotr Iwanowitch het op zijn zomeravonden niet in één van de vele cultuurparken zoekt, waar tussen ijsstalletjes en an dere vermaken de luidsprekers, de lei dersportretten en de part ij leuzen zoals overal in de Sovjet-Unie welig aan de bomen tieren dan tuurt hij zeker naar het overigens kleine, maar vaak door een losse voorzetlens vergrote scherm van zijn TV-toestel. Dat hem uiteraard de wonderen van de Sovjet- Unie toont. LENINGRAD MOOIER DAN MOSKOU Het is overigens best mogelijk dat U in Moskou kennis maakt met een Rus, die Moskou helemaal geen mooie stad vindt. Dat is dan doorgaans een man uit Leningrad. En de oude tsaren- hoofdstad aan de Newa met haar paleizen in pasteltinten en haar gou den koepels en spitsen, een stad die haast de architecturale allure van Parijs heeft, Is inderdaad mooier. En al zit het prachtig groen-witte winterpaleis aan het. enorme plein, waar de menigte voor de tsaar aller Russen placht te knielen, totdat zij in oktober 1917 definitief opstond, wat schamel in de verf. de bevolking van Leningrad is grenzenloos trots op haar stad. Op haar revolutionair verleden Lenins pant serwagen staat hier en de kruiser „Aurore" is er voor goed voor anker gegaan en vooral op haar heldhaftige De Sovjet-Unie vandaag (II) „Hier stikken de fascistische horden in hun eigen bloed'" (Van onze reisredacteur) Moskou. Een sombere stad waar een grauwe massa met strakke gezichten door de straten schuifelt, waar de politieman op de hoek dreigend kijkt, waar vrouwen met hoofddoeken queue maken voor levensmiddelenwinkels, waar de vreemdeling slechts durft te fluisteren. Zeg eens eerlijk, lezer, was dat niet het beeld, dat ook U zich zo ongeveer van Moskou had gevormd? Welnu, laten wij dat vage beeld eens wat scherper instellen. Op Moskou anno 1956. Zeker, de wat nevelige hoofdstad aan de Moskwa met haar donker rode, zachtgele en grijze gebouwen, zal nooit een uitbundige metropool wor den; de enkele witte wolkenkrabbers door Stalin's architecten neergezet en met vreemde rode en gouden tierelantijnen versierd, ten spijt. Inderdaad, de men senmassa die op de spitsuren de trottoirs van de Ohotni Rlad (de jagers- markt) haast doet overstromen, ziet er niet fleurig uit, de ronde Russische gezichten staan doorgaans ernstig, althans onbewogen; de mannen dragen pakken en schoenen van dubieuze kwaliteit en snit, de vrouwen zien er groten deels onverzorgd uit. Velen dragen de werkkleding, die hoort bij de zware arbeid die zij verrichten, al zijn er steeds meer. die ontdekken dat het rood van lipstick en nagellak niet noodzakelijk bij dat van het Marxisme hoeft te vloeken. En de meeste kleur in die sobere massa komt inderdaad van de militairen, de rood-blauwe petten van de M.V.D. (de „veiligheidstroepen" van het Ministerie van Binnenlandse Zaken) duiken steeds weer op. Maar de gewone politie in haar witte zomer-tunieken is behulpzaam en niet onvrien delijk. Zeker, men ziet soms vrouwen in de rij staan voor een van de staats winkels, een „gastronom" waar de kartonnen hammen en worsten in de etalage overigens niet beduiden, dat erbinnen geen echte te krijgen zouden zfjn, of voor een „univermag", waar mogelijk net een nieuwe partij stoffen is gearriveerd. Maar voor ge het beeld als onverdraaglijk grauw zoudt willen kenschetsen, moet ge U er toch even van vergewissen wat voor bril U op de neus hecfti een Russische of een westerse? houding tijdens de Duitse inval, toen een uitgehongerde bevolking van geen capitulatie wilde weten. Even buiten de stad staat een bescheiden monument, waarin de volgende woorden zijn gebei teld „Hier stikten de fascistische horden in hun eigen bloed". Dat is éven direc ter gezegd dan Roland Holst het op ons nationaal monument deed! GEEN PEUKJES OP STRAAT! Zó trots is de bevolking van Leningrad op haar stad. dat zij Engelse matrozen, die hun sigarettenpeukjes zo maar in de Newarivier gooiden, daar scheel op aan keken. Trouwens het gooien van een peukje op straat kan er U een zware boete kosten! De straatveegsters in haar gewatteerde jasjes, dikke sokken en hoofddoeken, die tot de slechtst betaal de arbeidsters van de Sovjet-Unie horen, doen hier zelfs met iets dat aan ijver grenst haar nederig werk. En de chauffeuses van de reinigingswagens kijken nog ernstiger dan elders, wan neer zij Leningrad's hoofdstraat aan vegen, de Newsky Prospekt, beroemd uit de Russische literatuur. Maar al deed het Astoria-hotel, dat uit de tsarentijd dateert en waar ik met een collega een suite van zeven kamers tot mijn be schikking had, nog wel denken aan die oude tijd van „Iwan span de paarden voor de brichka, want er is nog honderd werst te rijden naar het gehucht P, waar oompje ons met zijn bulderende lach zal begroeten", zelfs de Newsky Prospekt heeft zijn oude karakter ver logen. Er rijden geel-blauwe trolleybus sen en over de trottoirs golft de stroom van die nieuwe Sovjet-burgers, die ik vandaag vluchtig aan U heb voorge steld en over wier doen en laten ik nog zoveel te vertellen zal hebben. Vertegenwoordigers van een volk van 200 miljoen waarin men zo gespannen naar punten van herkenning zoekt, dat de ontdekking dat het vrouwelijk lid van de Opperste Sovjet, dat daar uit een schoonheidssalon komt, haar Een straat die iedere lezer van Russische klassieken zat kennen, de Newsky Prospekt in Leningrad. nagels vers heeft laten lakken, dat bij de mannen hoed en das de pet en de open kraag beginnen te verdringen, al opluchting wekt. Of is dat nu net die Westerse bril weer? (Het eerste artikel in deze serie werd gepubliceerd in ons Blad van woensdag 8 augustus j.l. Red. „L.D.") Een van Leningrad's 23 kolckoz- markten, waar de huisvrouw tegen vrije en derhalve hogeprijzen de verse waren (vlees, vis, groente en fruit) kan kopen, die in de staats winkels lang niet altijd te krijgen zijn. Umag zoveel als U wilt naar het buitenland gaan, ook in het eigen land zijn on danks industrialisatie en regen en nóg eens regen genoeg plekjes, waarvan het hart open gaat. Zelfs in de onmiddellijke omgeving, het zo hoog geroemde Rijnland! Het Rijnland heeft van ouds her het schildersoog geboeid: het bevreemdende is slechts, dat iemand als Rembrandt van Rijn er zich volkomen van los heeft gemaakt en elders in totaal an dere onderwerpen zijn inspiratie zocht. IK zou op mijn weg door het Rijnland al die mooie plekjes niet willen missen. Ze vormen oases in de barre woestenij van huizenblokken, die in steeds gro ter getale oprijzen tussen Rot terdam en Amsterdam om er op de duur de gerenommeerde „Randstad Holland" van te ma ken. Nóg is er gelegenheid ze op te zoeken, maar U moet zich haas ten, want het ideaal der bou wers lijkt, ondanks de gebruike lijke achterstand, steeds meer verwezenlijkt te worden; „een woning voor iedereen", wat in deze tijd van onafgebroken be volkingsaanwas met zich mee brengt, dat zelfs de laatste gras spriet daaraan moet opgeofferd. Ik vraag me zelfs af. of onze" nazaten het niet moeten doen met de veelgeprezen werken van „oude meesters", in plaats van met de natuur zelve. Er zal, door overlevering van ouder op ouder, alleen maar een flauwe herinne ring overblijven aan wat één maal Hollands beroemde schoon heid uitmaakte NU is het dus nog tijd: uw weg voert van boerderij tot boerderij, met vaarten en sloten tussen de landouwen, met pittoreske bossaches, nog hier en daar met molens en als ze het op him heupen hebben, vrolijk draaiende wieken en vlaggen daarop geplant, wanneer er feest is. Een huwelijk bijvoor beeld: dat komt tegenwoordig veel voor! Er heerst in het Rijnland, on danks de aanwezigheid van veel koeien, varkens en schapen, een opvallende reinheid, omdat de mensen er op gesteld zijn, zowel wat henzelf als hun woningen betreft, zich schoongewassen te presenteren: er gaan maar wei nig dagen voorbij en er wordt weer geboend en gezeemd, de jongens en de meisjes, maar ook de ouderen; ze zien er altijd blozend en gezond uit, ze zijn een toonbeeld van goede doen, ondanks het feit dat onze agra rische minister Mansholt ver klaart. dat het voor de land bouw en de veeteelt niet altijd boterje-tot-de-boom is. Maar bij mijn tochten door het Rijnland krijg ik altijd de indruk, dat het best meevalt en dat de prijzen op de Leidse markten nog de gebruikelijke „kleine winst" voor velen toe laat. Waarover ik me hartelijk ver heug, omdat een land waar wel vaart heerst, een „gelukkig" land is! NOG MEER DODEN BIJ RELLETJES IN INDIA De ongeregeldheden naar aanleiding van het plan der Indiase regering om een tweetalige staat Bombay te vormen, hebben te Ahmedabad sinds woensdag aan dertien personen het leven gekost. Gisteren ontstonden voor het eerst ook relletjes in nabijgelegen plaatsen. Te Kalol werden twee personen gedood, toen de politie het vuur op de demon stranten opende die haar met stenen be kogelde. BUITENLANDSE AUTOMOBILISTEN IN W.-DUITSLAND VOORTAAN VERPLICHT WETTELIJK AANSPRAKELIJK Met ingang van 1 januari a.s. wordt voor alle buitenlandse automobilisten die naar West--Duitsland of West-Ber- lijn reizen, de wettelijke aansprakelijk heidsverzekering wettelijk verplicht. Van dat tijdstip af moet een buitenlan der. die per auto het land binnenkomt, aan de grens aantonen, dat hij een vol doende verzekering heeft gesloten. Als bewijs daarvoor wordt de groene inter nationale verzekeringska art erkend, wanneer deze voor de Duitse Bondsre publiek geldig verklaard is. Buitenlanders, die zonder een groene kaart naar West-Duitsland reizen, zal de mogelijkheid gegeven worden een kortlopende grenspolis te nemen, welke voldoet aan de Duitse wettelijke voor schriften. KRUPP NIET WELKOM IN CANADA? Een lid van het Canadese Lagerhuis heeft gisteren naar aanleiding van onbe vestigde geruchten, dat Krupp overweegt in het gebied van Cornwall in Ontario een staalfabriek te bouwen, verklaard, dat deze maatschappij in Canada niet welkom zou zijn. De minister van Handel deelde deze afgevaardigde mede, dat hem er niets van bekend was, dat Krupp een fabriek in Canada wilde vestigen. KAISERSLAUTERN ONDER RAKETTEN-BEVEILIGING Het gebied van Kaiserslautern, in de Paltz, zal binnenkort als eerste militaire centrum in West-Europa beveiligd wor den door een ring van installaties, waar mee raketten van het type „Nike" kun nen worden afgeschoten. In de V.S. zijn al achttien van de grootste steden op deze manier beschermd. In het gebied van Kaiserslautern be vinden zich verscheidene luchtbases en oefenterreinen van de Amerikanen. DAAR mogen we wel aan denken, als we zo de we reld rondom bekijken en zien, hoe integendeel in het Rijnland de landerijen er nog altijd goed voorstaan en de bees ten er van prima kwaliteit zijn. Ik geloof, dat een boer, die in het Rijnland zijn woning heeft staan, er zo kwaad nog niet aan toe is: zijn melkvee levert een melk, waar iedereen „mans" door wordt, zün kaas is jong of oud een „kwaliteitskaas", waar jan-en-alleman plezier in heeft en graag in hapt en zijn koeien- of varkensvlees staat op de markt het hoogst genoteerd. Als ge daar de arme keuter boertjes op de zandgrond mee vergelijkt, zien we, dat de Rijn landse boer zich. ondanks alle zomerse nattigheid, tóch een plaatsje onder de zon gekozen heeft! FANTA8IO Foto Will Eiselin, Rijswijk

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7