Hemd van Chicago nader dan rok van Suez Oorzaak van Frankrijks economische kwetsbaarheid Restauratie Groene Kerkje te Oegstgeest vordert nu snel V.V.V.-strandfeesten in Katwijk ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 Washington stroom t leeg naar de conventies (Van onze correspondent te Washington) Wanneer de congressen der politieke partijen niet bijna begonnen, zou men in Amerika stellig groter belangstelling hebben voor de crisis-toestand bjj het Suez-kanaal. Wel heeft de beurs te New York aanvankelijk vrij scherp gerea geerd op de spanningen (waarna overigens een belangrijk herstel is gevolgd), doch het grote publiek is minder inter nationaal dan de beurs en dat publiek interesseerd zich nog altijd meer voor wat zich gaat afspelen te Chicago en San Francisco dan voor wat er gaat gebeuren in de waterweg tussen de Rode- en de Middellandse Zee. Tal van politici en journalisten zijn reeds uit Washington naar Chicago ver trokken. James Reston bijvoorbeeld, de uitnemende correspondent van de „New York Times", ziet men niet meer op het State Department. Hij zou de man bij uitstek geweest zijn om over de inter nationale crisis te schrijven, maar hij seint thans zijn berichten uit Chicago en over de binnenlandse politiek Chalmers Roberts „de diplomatieke correspondent" van de „Washington Post", loopt thans nog rond in de hoofd stad, maar ook Chalmers, die toch zel den over binnenlandse zaken schrijft, vertrekt binnenkort naar destad, waar Wrigley's kauwgom gemaakt wordt en waar dedemocraten hun kandidaat voor het presidentschap gaan aanwijzen. VERKIEZING STAAT REEDS VAST De volledigheid, waarmede kranten en televisie de conventies te Chicago en te San Francisco gaan verslaan, is werkelijk wel wat overdreven. Het lijkt wel of ieder woord, aldaar gesproken, goud waard is en in feite zullen er op die conventies reeksen gemeenplaat sen ten beste worden gegeven. Boven dien, de uitslag van de conventies staat vrijwel vast, althans wat de ver kiezing van de twee kandidaten voor het presidentschap betreft. Als Eisen hower gezond blijft, wordt hij zonder twijfel de republikeinse kandidaat en Stevenson heeft verreweg de beste kansen om de democratische preten dent te worden. Zeker, het is niet onbelangrijk vooral wat de republikeinen betreft wie er kandidaat voor het vice-presi- dentschap wordt. Het is dan ook aller minst mijn bedoeling om de betekenis van de conventies te kleineren, maar men zou het wat rustiger aan kunnen doen. Eén goede correspondent, die contact heeft met topfiguren en die wat tijd weet te reserveren om over de situatie na te denken, kan mijns in ziens in een enkele kolom zijn lezers heel wel op de hoogte houden van wat er in de conventie-steden aan belang rijks gebeurt. Technisch mogen die televisie-maatschappijen en grote kran ten dan al knap werk verrichten, het ziet er naar uit dat het wel wat van het goede te veel zal worden. EISENHOWER EN DULLES TRACHTEN TE REMMEN. Tijdens de crises over Korea en In- do-China heeft president Eisenhower een kalmerende invloed uitgeoefend. Thans heeft hij hetzelfde trachten te doen, toen de gemoederen in Engeland en Frankrijk hevig in beroering kwa men in verband met Nasser's naasting van de Suez-kanaal-maatschappij. En het ziet er naar uit. dat Amerika in deze richting door zal werken, al zal men er tevens naar streven om een lijn te blijven trekken met de West- Europese bondgenoten. Aan Soekarno en aan Indonesië in het algemeen is deze crisis niet ten goede gekomen. De reputatie van Indonesië heeft in Amerika stellig geleden, toen hier bekend werd dat Indonesië haar schulden aan Neder land niet zal voldoen. Tal van be langrijke bladen hebben terstond de actie van Nasser in verband gezien met de actie van Soekarno: twee ge vallen van eenzijdige opzegging van overeenkomsten, twee ondermijnin gen van internationaal vertrouwen en van internationale stabiliteit. PLATFORM VAN PLANKEN. Ik zou de sfeer te Washington niet juist weergeven, indien ik na de pas sage over buitenlandse politiek, niet te rugkeerde tot mijn uitgangspunt: de conventies te Chicago en San Fran cisco! In eerstgenoemde stad zijn de demo craten thans bezig met hun „platform". Dat betekent niet alleen dat er in de grote conventie-zaal getimmerd wordt aan een podium, maar „platform" is ook ae Amerikaanse politieke term voor par tijprogramma. Men denkt inderdaad aan een platform, waar men op „staat" en dat platform is samengesteld uit wat men ook hier in het enkelvoud een „plank" noemt. Een „plank is een on derdeel van het programma, een para graaf zouden wij zeggen. Men is begonnen met de „plank" over de landbouw-politiek. Daarop ging men timmeren aan de „plank" over het bui tenlands beleid en de grootste moeite zal men wel hebben bij het afschaven van de „plank" over de burgerrechten. In zulk een partijprogramma zoekt men veelal een compromis te bereiken tussen de uiteenlopende meningen in dezelfde partij. De grootste tegenstelling in de Democratische Partij wordt veroorzaakt door de verschillende houding, die de Democraten uit het zuiden aannemen ten aanzien van de negerkwestie. In het noorden zijn de Democraten in het al gemeen vooruitstrevend in dit opzicht. in het zuiden daarentegen uiterst con servatief. De programma-commissie zal een zware taak hebben om een gladde formulering te vinden, waar ieder min of meer tevreden mee zal kunnen zijn. Zelfs al vindt men die, dan is het nog mogelijk, dat op de eigenlijke conventie, die 13 augustus begint. Harriman roet in het eten gaat gooien door aan te dringen op een verscherping van de paragraaf inzake integratie op de scho len. In het algemeen is men In het demo cratische kamp echter wel zo optimis tisch. dat men een splitsing in de partij onwaarschijnlijk acht. Dat op timisme is hoofdzakelijk gegrond op de verwachting, dat Stevenson als overwinnaar uit de strijd zal komen. Stevenson is voor het zuiden aan vaardbaar en het zuiden zal niet al te lastig zijn over het platform, als het zeker is dat Stevenson de kandidaat van de partij wordt. Toch blijft dit een delicaat punt. WIE IS KANDIDAAT VOOR VICE-PRESIDENT? Over de kandidaat voor het vice- presidentschap is men het nog niet, eens. Harriman zal voor die functie wel niet in aanmerking willen komen. Men denkt thans aan: de 39-jarige John F. Kennedy, de r.-k. senator van Massa chusetts, aan Hubert H. Humphrey, de 45-jarige, agressieve senator van Min nesota, verder aan Stuart Symington, die 55 jaar is en die vroeger minister van luchtvaart is geweest. Symington is in het zuiden wellicht het meest po pulair; Humphrey heeft het voordeel, dat de boeren wier ontevredenheid hij weet uit te buiten in groten getale op hem zullen stemmen en Kennedy zou stemmen kunnen aanbrengen, omdat hij r.-k. is. Tenslotte zou ook Kefauver, de 53- jarige senator van Tennesse wel graag voor het vice-presidentschap in aanmer- merking willen komen. Het is echter de vraag of er tussen Stevenson en Kefau ver niet te veel oud zeer zit, om deze combinatie te doen slagen. Ruim de helft der onder nemingen éénmansbedrijf (Van onze Parijse correspondent) In het buitenland vraagt men zich nog wel eens af, hoe het toch komt dat het aan grondstoffen en aan ruimte zo rijke Frankrijk economisch zacht gezegd nog altijd zo'n kwetsbare indruk maakt. Het antwoord is, dat een van de voornaamste oorzaken schuilt in een gebrek aan aanpassings vermogen bij de moderne produktie- methoden. een gebrek dat tot uiting komt zowel in de landbouw, waar ver kaveling het gebruik van tractoren vaak onmogelijk maakt, als het in de industrie en de handel, die op veel te kleine leest zijn geschoeid. Een paar jaar geleden verklaarde de oud-premier Paul Reynaud, die toen een blauwe maandag minister van Financiën en Economische Zaken was, dat aan standaardisatie in Frankrijk vrijwel nog alles moest worden gedaan. Hij onthulde dat er bijvoorbeeld in de handel verscheidene tientallen soorten deurknoppen en waterkranen in omloop waren. En ook op andere gebieden wer den door Reynaud toen ettelijke veel zeggende voorbeelden opgesomd. Die tal rijkheid van artikelen komt de variatie natuurlijk wel ten goede, maar die va riatie gaat weer ten koste van een eco nomische produktie en van de doelma tigheid. Hoe versplinterd de Franse nijverheid wel is. blijkt thans opnieuw uit een rap port van het „Nationale Instituut voor de statistiek" dat een onderzoek heeft ingesteld naar omvang en karakter der Franse ondernemingen. Men leest hier onder meer dat Frankrijk ong. 876.000 industriële bedrijven bezit en ruim een miljoen handelsondernemingen, een ver houding, die op zichzelf al te denken geeft, omdat dus een groter aantal be drijven zich met de distributie dan met de produktie bezig houdt. Maar nog frappanter zijn de verhoudingen tussen klein- en grootbedrijven. Meer dan de helft (52.7 blijken éénmansbedrijfjes te zyn. terwijl bijna eenderde deel (31 procent) ondernemingen zijn van kleine handwerkers met een enkele knecht of leerjongen. In twaalf en een half procent van de Franse nijverheid is ook geld van buitenstaanders belegd en slechts twee en een half procent bezit het statuut van een naamloze vennootschap. Bijna de helft van de arbeidende bevol king van Prijs en directe omgeving is werkzaam in fabriekjes en werkplaatsen met hoogstens vijftig man personeel. Slechts ruim vier procent is in dienst van de groot-industrie, ondernemingen met" meer dan vijfduizend arbeiders. Het zün frappante cijfers, waaruit zo wel economisch als politiek verschil lende Franse verschijnselen te verkla ren zijn. Het kleinbedrijf is niet alleen schuldig aan een geringere produktie- capaciteit, maar indirect ook aan een politieke beweging als die van Pierre Poujade. De mijnramp in België. Een grote hoeveelheid brandblussers werd in Marcinelle in korte tijd bijeenge bracht toen de mijndirectie daarom aan de eigenaars van deze apparaten had verzocht. Wanneer Frankrijk economisch op de wereldmarkt achterblijft, komt dat hoofdzakelijk omdat de industrie te weinig gemoderniseerd is en de tussen handel veel te uitgebreid. En het is nu juist die veel te omvangrijke midden stand (de winkeliers en de kleine handwerkslieden), die zich door de ontwikkeling van de techniek in haar bestaan bedreigd gevoelt en zich daarom schaart achter de „sterke man" Poujade. Men hoopt 29 september klaar te zijn In een uitvoerig overzicht is van de zijde van de Kerkvoogdij der Herv. Gem. een en ander meegedeeld over de stand der restauratiewerkzaamheden van het Groene Kerkje. Hetgeen velen in het bijzonder interesseert is de datum waarop de gerestaureerde kerk in gebruik kan worden genomen. Ar chitect en aannemer hebben als streefdatum aangenomen: zaterdag 29 sep tember a.s. Voordien zal er echter nog veel moe ten gebeuren, o.m. de aanleg van de hete-lucht-verwarming, de aanschaf fing van meubilair en van stoffering, Het is een goed idee geweest van VVV in de eerste helft van augustus Z dagen strandfeest te organiseren. Door het goede weer konden de gasten aan het strand vertoeven waardoor de belangstelling voor de spelen bijzonder groot was. LAMPIONOPTOCHT Groot succes De dag begon met schatgraven. Om negen uur loste de politie het startschot en tientallen jeugdige badgasten begon nen te zoeken naar de begraven schat ten. Zoals te verwachten was, was er ook veel belangstelling voor „Naar de trein" en zaklopen. De kleuters van 3 tot 5 Jaar deden hun best met vlaggetje steken. De volleybalwedstrijden begonnen reeds om tien uur en men heeft de gehele dag nodig gehad om het programma af te werken, daar er niet minder dan 18 teams hadden ingeschreven. Ongeveer half zeven 's avonds kon de prijsuitrij- king beginnen. De heer I. J. W. Schoo- neriberg bracht de dank van de gasten aan V.V.V. en de leiders, de heren A. van Slooten en J. van Egmond. beide badgasten, over. De eerste prijs viel ten deel aan het team Noord-H. v. Beelen; 2 Zuid-Hus. Dames: 1 Centrum-team van der Pluim; 2 Zuid-van der Kooy. Junioren: 1 Zeebad I; 2 Zuid; 3 H. v. Beelen. VOORSCHOTEN Doktersdienst De zondagsdienst doktoren wordt dit weekeinde waarge nomen door dokter Althuis, telefoon 2527. Voor wijkverpleegster: Gezond- heidscentrum. WARMOND Afscheid van mevrouw Smolders In de „Burcht" te Warmond hield de Katholieke Vrouwenbeweging een alge mene ledenvergadering. Deze vergadering was een bijzondere, daar de vereniging afscheid moest ne men van haar presidente mevr. Th. Smolders-Nieuwerkerken. die wegens vertrek naar de gemeente Voorhout haar presidentschap had moeten neer leggen. Op de agenda was slechts een punt, n.l. de benoeming van een nieuw be stuurslid en het kiezen van een nieuwe presidente. Door het bestuur werd als kandidaat voorgesteld mej. D. Schakenbos. Daar er geen tegen-kandidaten waren bin nengekomen werd mej. Schakenbos ge kozen als lid. Als presidente werd gekozen mevr. Meskers-Hendriks, die reeds jaren se cretaresse van de vereniging was ge weest. Na dit agendapunt nam voor het laatst de presidente mevr. Smolders het woord. Zij dankte allen hartelijk voor de bijzondere prettige samenwerking welke steeds had bestaan tussen leden en bestuur. De geestelijk adviseur pastoor J. Gus- senhoven kreeg hierna het woord en dankte mevr. Smolders voor al hetgeen zij in het belang van de vereniging had gedaan. Na dit officiële gedeelte bleven de dames nog wat gezellig bij elkaar en de scheidende presidente bood het gezel schap koffie met gebak aan. Na het geven van een persoonlijke handdruk aan mevrouw Smolders werd deze gezellige avond gesloten. Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter Kwint (Sassenheim) en dokter Bots (Voorhout) WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de doktoren Doelman en De Haan. De mijnramp in België. In de vestiaire van de mijn hangen 261 bundeltjes kleren, uilgetrokken door de ongelukkigen. die woensdag morgen rond negen uur door een felle brand van hun dierbaren boven de grond werden gescheiden, voor dat zij afdaalden in de noodlots- rnijnDe jassen, de tassen met schamele bezittingen, zij vertellen in trieste stilte een eigen droef verhaal Vuurhaard in enige gang naar de ingeslotenen Moet eerst worden geblust Vanmorgen Ie elf uur heeft de directeur van het Belgische mijn wezen Van den Heuvel, verklaard, dat reddingsmanschappen galerij 907 hebben bereikt maar door de grote hitte de galerij slechts aan het begin kunnen betreden. Hieruit con cludeert hij. dat er zich een grote vuurhaard in deze gang moei bevin den. De galerij is de enige waar langs de ingeslotenen kunnen wor den bereikt, aldus de directeur. Besloten is de brand zo krachtig mogetijk te bestrijden. De hoofdtift zal zodanig hersteld worden, dat zij tot de gewenste diepte gebruikt kan worden. HILLEGOM AANHANGWAGEN GING ALLEEN VERDER Vrijdagmorgen omstreeks 9 uur reed een tractor met twee aanhangers door de Hoofdstraat. Voor het perceel van de wed. Smit, raakten de aanhangwa gens los. De voorste reed het trottoir op en kwam tegen de ruit van genoemd perceel. Deze werd vernield en het raam ontzet. Naar men ons mededeelt zat er een fout in de koppeling. Bromfiets gestolen Een inwoner van Haarlem, die ziin bromfiets voor Treslong had staan, kwam tot de on aangename ontdekking, dat zijn karre tje verdwenen was. NIEUWVEEN ONGELUK TIJDENS VAKANTIE Naar wij vernemen is zuster Henne- veld, werkzaam in de Johannes-Stich- ting, alhier, tijdens haar vakantiever blijf te Lochem. een ernstig ongeval overkomen. Zij werd per rijwiel aange reden door een personenauto, waardoor zij kwam te vallen en in bewusteloze toestand werd vervoerd naar een zie kenhuis aldaar. Vermoedelijk heeft zij een schedelbasisfractuur. 's Avonds werd er een lampionop tocht gehouden die eveneens 'n groot succes werd. De stoet had een lengte van ongeveer V/2 km. Het was een sprookjesachtig schouwspel, al die dansende lichtjes. Natuurlijk waren U.N.I., D.V.S. en de Harmonie uit Kat wijk aan den Rijn ook weer van de partij. Zo zijn deze dagen ook weer met groot succes verlopen, hetgeen zeker voor VW een stimulans za.l zijn op de Ingeslagen weg voort te gaan. Een woord van hulde aan de politie, die gezorgd heeft dat al les rustig en ordelijk is verlopen. alsmede van een doopvont, ontworpei door de heer Jan Kalsbeek. Het gips model is voorgelegd aan Monumenten zorg. Gehoopt wordt dat deze zelfd^ instantie goedkeuring zal geven aan het ontwerp van het grote koorraam van de heer Herman Dijkstra te Oegst geest. In plaats van met banken word{ de kerk met stoelen gemeubileerd. Hel orgel wordt grondig gerevideerd ter wijl het verder een uitbreiding onder gaat. Dit vernieuwde orgel kan tegelijk met de opening der kerk in gebruil worden genomen, als de orgelbouwer; de heer Willem van Leeuwen Gzn. te Leiderdorp, de kerk 4 weken zonder geklop en gehamer te zijner beschik king krijgt en deze verzekering is hem, na overleg, gegeven. De vloerbedekking van het koor ii gereed en bestaat geheel uit oude graf zerken. Het overzicht wordt als volgt beslo ten: dankbaarheid moet ons vervullecj als wij de restauratie tot op heden overzien en deze zal er nog meer zijn] als wij straks onze prachtvol gerestau-j reerde historische Groene Kerk inbaar nieuwe luister mogen betreden. Blijft' het Groene Kerkje, nu het groen er af is. deze naam behouden? Het antwoord op deze vraag zal worden gegeven als de kerk door de Kerkvoogdij aan de Centrale Kerkeraad wordt overgedra gen. Koning Feisal van Irak (rechts met gezicht naar de camera), die op het ogenblik te Stamvell nabij Staines in het Engelse graafschap Middlesex verblijf houdt, maakte, met Prins Philip van Engeland met zonnebrileen zeiltocht. Onze abonne's die, met vakantie gaan, gelieven onderstaand in te vullen en aan de administratie van het Leidsch Dagblad te zenden. Ie dag van opzending Laatste dag Bestemd voor administratie Gelieve in te vullen met blokletters Kwartaal Maand Week Post abonnee straat en huisnummer (huis-adres) (Doorhalen wat niet van toepassing is), wenst het Leidsch Dagblad aan het volgend adres: straat en huisnummer te te ontvangen. Handtekening

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4