Columbretas en moderne navigatie Smokkelhandel onder militaire leiding wordt niet gestraft Commandant voerde zelf de controle uit; er werd een goede boekhouding gevoerd STADSNIEUWS Onderhandelingen duren voort Leidse arbeidsmarkt blijft gunstig 95ste Jaargang Zaterdag 11 augustus 1956 Tweede Had nö. 28S06 (Van onze correspondent te Djakarta) Het lijkt er op dat onder de rubber- en copra-smokkel, welke door militaire itaatsapparaten in Indonesië werd uitgevoerd, een streep is gezet. De zaak is Kennelijk binnenskamers - op integrale wijze, zoals dat heet - afgedaan. De re uring heeft het parlement in een besloten zitting ingelicht wat er aan de hand gas en gepubliceerd dat de territoriale commandanten in Noord-Sumatra en Ce- ebes hebben erkend, dat de „legale smokkelarij" onder hun verantwoordelijkheid I uitgevoerd om zo de fondsen te verkrijgen ten behoeve van de dienst - o.a. (oor het bouwen van kampementen - die langs de normale weg, uit de begroting lus, niet konden worden verschaft. De Nationale Veiligheidsraad heeft daarna opdracht gegeven de „legale" mokkel stop te zetten. Misschien zal er tussen vier muren nog wel wat over gorden gezegd, maar verdere gevolgen - bijv. van strafrechtelijke aard - zal de aak, die de Indonesische deviezenpot miljoenen aan buitenlandse valuta heeft jekost, niet hebben. Men kan trouwens moeilijk alle mili- aire leiders in genoemde territoria, die |e smokkel lieten bedrijven, in arrest tellen, gezien bovendien de „goede be- joelingen", welke bij deze activiteiten loorzaten. De Procureur-Generaal Soeprapto, lie als Auditeur-Militair bij het onder- oek in de smokkelzaken was betrokken, leeft, laten doorschemeren, dat zeer faarschijnlijk geen gerechtelijke ver- olging zal worden ingesteld tegen de getsovertreders in de smokkelzaken. Toen hem daaromtrent een vraag gerd gesteld, antwoordde hij. dat ..het Kwikkelen van een kwestie niet uitslui- end het opleggen van een gerechtelijke traf betekent, doch dat gehandeld moet rorden naar het geweten en naar de elangen van het land". Normale uitvoer naar de kroon! Uii verklaringen van de territoriale leiders zelf is inmiddels wei gebleken, dat de „legale" smokkelarij een om vang had aangenomen, die de normale uitvoer zo langzamerhand naar de kroon begon te steken. In territorium T (Noord-Sumatra) moet - volgens deze mededelingen - de georganiseerde smokkel van rubber en koffie een bedrag hebben opge bracht van meer dan 50 miljoen roe- piah, welk geld voor het grootste deel reeds besteed is aan de bouw van ka zernes en voor de financiering van de acties in Atjeh. Men wond er geen doekjes om dat de Eokkel op touw was gezet om aldus idsen te verkrijgen, teneinde de mili- ren behoorlijk te huisvesten. Daar- sn ontbrak namelijk zeer veel. Tal an militairen waren met hun gezin on- grgebracht in ruimten van luttele me- fcrs in het vierkant. Sanitaire voorzie- dngen lieten alles te wensen over. On- ër deze omstandigheden moet men - p werd gezegd - nog bewondering heb- jên voor het goede moreel der troepen. Men kwam er ook openlijk voor uit, lat dit alles gebeurde onder leiding van je territoriaal commandant. Deze oe- EXCURSIE „OUD-LEIDEN" NAAR STADHUIS. Als „Oud-Lelden" iets onderneemt li ze doet dat schier maandelijks is r steeds veel belangstelling. Zo ook jsteravond. toen een groot aantal leden en bezoek bracht aan het Stadhuis. Inder leiding van de heren Gillissen n Hennes, die het gebouw op hun uimpje kennen, werden de voor- Bamste gedeelten bezocht. Achtereen- Dlgens kregen de deelnemers te zien e kamers van de wethouders, de ge- leentesecretaris en de burgemeester Ismede de vergaderzaal van het Col- ge van B. en W. en de raadzaal met Dffiekamer. Dat de prachtige burger- kal niet werd vergeten, spreekt wel knzelf. Algemeen was men vol lof over het- |een men te zien kreeg. Waar nodig, laven de heren Gillissen en Hennes eskundige toelichting. Al met al een waardig besluit van et excursieseizoen. Naar wij vernemen staan voor de a.s. Inter wederom een aantal belangwek- jende lezingen op het programma. Leiden weer circusstad Leiden wordt met ingang van a.s. loensdag weer ciscusstad. Op zijn tour- iee door ons land momenteel geeft |ien voorstellingen in Alphen a. d. Rijn - zal het Grand Cirque International oor het eerst ook de Sleutelstad aan een. De gebroeders Boltini die dit Ne- erlandse circus presenteren en daar- lede een goede traditie voortzetten {rootvader Boltini leefde reeds in de cir- Ussfeer grijpen vóór de pauze terug laar het klassieke circusprogramma: de jaarden dressuur gebracht door A. Alt- loff, wiens naam in de circuswereld ook J geen onbekende klank heeft. Boven- lien neemt Anthony Boltini de vrijheids- kessuur met zijn Arabische volbloeds oor zijn rekening. Bobby en Kitty Bol- tni presenteren de roofdierengroepen, f.o. leeuwen en beren. Na de pauze is het programma van en geheel ander gehalte, dat in tal van fnsaties uiteenvalt. Tenslotte is er na Hoop van de voorstelling voor het hooggeëerde publiek" nog een speciale Itractie. Buiten de tent op een vrije üimte van het Schuttersveld zullen Ie gebrs. Bossle op hun 40 meter hoge cheepsmast nog enkele staaltjes van edurfde acrobatiek vertonen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN geboren: Michiel Jan Ferdinand, zn van J. P. J. an Pelt en M. Engere; Aaltje, dr van A. loek en C. van der Plas; Francisca Nlco- Ine Maria, dr van L. J. M. Ha&nraadts en M. Wegter. Margaretha, dr van J. Bodijn o J. Seriier Frans Leendert, zn van F. C. te Vos en w'. H Korthals; Hendrik, zn van Guljt en J. C. Jonker; Jan Gerard, zn ten J. E. Teske en C. M. E. Schoites. ONDERTROUWD H. van der Waals en P. Weseel; H. J. pitte en A. van Tol; G. Noort en E. Rfjins- Jurger; g. P. la Lau en H. J. J. v. Strater; L Hubscher de Ruit en M. W. v. Leeuwen; f. G. Gressile en J. Bavelaar; H. Clere en I. C Horree; G. N. Meurs en J. F. Boom; T. Spaanderman en H. Heunks; J. Ver- loon en J. H. W. Pardon. GETROUWD: H. Be Ij er en G. van der Hoeven. OVERLEDEN: O. Tro66el, wed van Vergeer. 76 Jaar. fende namelijk o.m. zelf de controle op de financiën uit om malversaties te voorkomen, terwijl van de opbrengst een goede boekhouding werd gehouden. Nu deze smokkelarij op last van hoger hand is stop gezet, zijn de overgebleven gelden aan de regering overgedragen, doch de bedoeling is, het restant te zij ner tijd ten behoeve van de troepen in Noord-Sumatra aan te wenden! Op min of meer gelijke wijze is de smokkel van copra in Noord-Celebes ge liquideerd. De chef-staf van de Land macht gen.-majoor Nasoetion. heeft daartoe een bezoek aan dit gebied ge bracht. Wat verkregen werd Bij die gelegenheid werden hem offi cieel de goederen overgedragen, die daar door de smokkel werden verkregen. Het waren niet minder dan 65 jeeps, 3 vrachtauto's en 63 kisten met on derdelen, verder een ambulance-auto, 110 kisten met schoenen. 30 balen textiel, 15 kisten met materialen voor woningbouw en enige honderden ton nen rijst, alles tezamen een bedrag uitmakend dat in de miljoenen roe- piahs loopt. Met de stopzetting van de smokkelarij Kabinetsformatie (Van onze parlementaire redacteur) Reeds enige dagen verkeert de Ka binetsformatie in een stadium van onderhandelingen tussen de partijen. De zwijgzaamheid in alle politieke kringen omtrent de denkbeelden van prof. Lieftinck, duidt er op dat er ern stig wordt gestreefd naar overeen stemming. Uiteraard noopt dit ook tot intern beraad in de partijen om uit te maken tot hoever men wil gaan. Om die reden hebben gisteren de kop stukken uit de Kamerfractie van de P.v.d.A. vergaderd. Als uitvloeisel hier van heeft prof. Lieftinck gisteravond een schriftelijke reactie ontvangen ten aanzien van een aantal punten waar over hij in eerste ronde met mr. Bur ger had gesproken. Vanmorgen heeft prof. Lieftinck een nader onderhoud gehad met prof. Romme. Zo laveert hij weer van de een naar de ander om de partijen tot elkaar te brengen. Als bemiddelaar be schouwt prof. Lieftinck het niet als zijn taak een regeringsprogram op te stellen. Dat doet een formateur, die tevens minister-president wordt, maar niet een informateur. Indien prof. Lieftinck een volledig program zou willen opstellen, zou hij daarvoor eerst contact moeten opnemen met de toe komstige minister-president die hij op het oog heeft, maar een dergelijk on derhoud heeft hij met dr. Drees nog niet gevoerd. staan de militaire territoria, die zich op deze wijze een bron van inkom sten hadden verschaft, voor het feit dat nu ook de toevloeiing van deze bijzondere fondsen is opgehouden. In de materiële behoeften - speciaal de kazernering - is echter nog niet vol ledig voorzien, terwijl de begrotingsgel- den ontoereikend zijn om in het ver eiste tempo de achterstand in te halen. De territoria zullen daarom pogen - dit op aanbeveling en instructie van de chef-staf van de Landmacht - bedrijfs- instellingen op te richten in de vorm bijv. van Stichtingen. Deze moeten dan op legale wijze de gelden bijeen bren gen. welke de Staatskas voorlopig niet fourneren kan. Talaud-eilanden De bevolking van de Talaud-eilan den heeft enige dagen geleden de onafhankeljjkhid van deze eilanden geproclameerd aldus gezaghebbende zijde te Djakarta. De Talaud-eilanden zijn gelegen tussen noord-Celebes en de Philippjjnen, in het oostelijk deel van de Indonesische archipel De onafhankelijkheidsproclamatie is een gevolg van de ontevredenheid van de eiland-bewoners over de weigering van de centrale regering om Talaud als hoofdstad te erkennen van de groep eilanden van die naam. Buitengaatseen ommekeer (III) Toen ik die eerste nacht varen na ver trek van Barcelona om 4 uur op de brug kwam, was er geen land fn zicht. Wy voeren recht op Kaap San Antonio aan. het eind van de bocht, de Golf van Va lencia, die het land van Sinterklaas daar maakt van Barcelona af. De omstandig heden konden niet beter zijn „Flauw en stil" kon mijn maat Willem om 7 uur in het meteorologisch journaal schrij ven. De zee kon maar net tot kabbelen komen en boven ons stond een lich tende sterrenkoepel, zo helder als men maar zelden op onze breedte ziet. De wacht rekte zich voort in een ze kere gezapigheid, mooi en helder weer, niets in de weg. De man aan het roer had bij deze vlakke zee geen moeite de Garoet, die als dubbelschroever minder dran» op het roer heeft dan een en- kelschroefschip en bij deining en zee wel eens frivool uit de koers kan slin geren, in de hand te houden. Het was alles pais en vree. Toen de dag in het oosten lumierde en de duisternis van het water week, wonden zich aan bakboord de hoge rot- senkusten van de eilandengroep Pit-yu- sen los. En toen demonstreerde stuur man Van Duyvenbooden my welk een voortreffelijk hulpmiddel de radar is in vele omstandigheden. Nu was er eens niet een geval van dreigend gevaar dat via de radar snel kon worden onder kend als het nog op grote afstand lag, een omstandigheid die we enkele dagen later, by die spannende vaart door een mistig Engels Kanaal, nog heel wat sterker zouden ervaren. Het was nu meer een persoonlijk stuntje, een grapje waar men zeker niet op mocht dichtvaren. Daarvoor waarschuwde de stuurman wel zeer nadrukkelijk. Hij haalde mij bij de radar en wees op een dun groen streepje zo in de noordoostelijke hoek van het scherm. Een sohip op grote afstand?, vroeg Barcelona ligt achter ons, maar Columbus blijft de weg naar zee wijzen. De stand van het aanbod van werk krachten by het Gew. Arbeidsbureau (arbeidsreserve) onderging geen wijzi ging en beliep op 4 augustus 120 als ge heel werkloos ingeschreven mannen. Een analyse van de arbeidsreserve naar vorm van werkloosheid levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloos heid 65, seizoenwerkloosheid nihil, struc tuurwerkloosheid nihil en minder ge- schikten 55, van wie 40 minder validen (lichamelijk of geestelijk gehandicapt). Een vergelijking met de standencyfers van het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 wijst uit. dat de arbeids markt een gunstig beeld blijft vertonen. De voordelige verschillen bedragen resp. 820, 455 en 70. Vooral ten aanzien van de jaren 1953 en 1954 steken deze cij fers uitermate gunstig af, terwyl het verschil ten aanzien van 1955 sterk is teruggelopen. De vraag bleef vrijwel gelyk en om vatte 445 geregistreerde aanvragen, waarvan er een kleine 200 betrekking hadden op jeugdigen, leeftijd 15 tot en met 18 jaar. De werkelijke vraag naar arbeidskrachten is veel hoger. In nagenoeg al'le bedrijfssectoren be staat n.l. behoefte aan arbeidskrachten, terwijl zich in de metaalnijverheid, de textielindustrie, de bouwnijverheid, de grafische industrie, de landbouw en de handel een tekort aan arbeidskrachten doet gevoelen, dat spanningen teweeg brengt. JEUGDBEMIDDELING De vraag naar jeugdige arbeidskrach ten overtreft verre het aanbod, dat zeer miniem is. Het nazorgwerk is intensief ter hand genomen en beoogt de plaat singen van jeugdigen zoveel mogelijk te doen beantwoorden aan aanleg en genoten opleiding. De contactavonden mogen zich in een ruime belangstelling van de jongelui en hun ouders verheu gen, zodat op de ingeslagen weg wordt voortgegaan. Het geregistreerde aanbod van vrou welijke arbeidskrachten steeg enigszins, namelijk van 45 tot 60, doch maakt slechts een fractie uit van het totaal aantal openstaande aanvragen dat op 4 augustus j.l. 450 bedroeg. Van dit aan tal hadden er ruim 200 betrekking op jeugdigen. Evenals dat by de mannelijke arbeids krachten het geval is, bestaat er in di verse bedrijfstakken een tekort aan per soneel, o.m. in de textielindustrie, ae confectieindustrie, de handelssector, de wasserijbedrijven en de huishouding. Ook de contacten met de vrouwelijke jeugd vonden voortgang. Het nemen van een azimuth Zou het kunnen zijn voor iemand, die niet ervaren is in het „lezen" van het radarscherm. Maar vergeet niet dat dat streepje vry lang is en de afstand is ruim 25 mijl. Nee, die echo is vrijwel zeker van het kleine eilandje Columbre tas. We kunnen dat eilandje nu heel eenvoudig peilen, een radarpeiling dus en die peiling in de kaart zetten. Maar met de nodige voorzichtigheid. Het enige wat we nog te doen hebben om zekerheid te verkrijgen is die echo in de gaten houden. Koers en vaart van ons schip een poosje in rekening brengen ten opzichte van deze radar-echo. Dan krijg je zekerheid met dat eilandje en niet met wat anders te doen te hebben. Ik heb me toen gerealiseerd hoeveel meer mogelijkheden de navigators mo menteel hebben bij het uitvoeren van hun zoveel accuratesse en voorzichtig heid vereisend werk. Naast radarpei lingen ook de radio-peilingen, wat weer niet impliceert dat de, wat ik zou wil len noemen, klassieke navigatie uit de tyd zou raken. In genen dele. We heb ben aan boord van de Garoet eraan ge daan, al zag ik geen gat meer in het uit cijferen van een lengtepunt en een breedtepunt. Er mogen dan nieuwe en vereenvoudigde methoden zyn gevon den in de laatste decennia, het astrono misch bestek is iets dat altijd zal blijven bestaan omdat de loop van de zon, maan en sterren een onveranderlijk eeuwig heidsbegrip in zich bergt en dus vol komen betrouwbaar is. En het wonder lijke dat de mens heeft uitgedacht en geconstrueerd blijft maar een „machine" die kan uitvallen. Daar werd ik mee ge confronteerd toen Sparks, onze marco nist, erover klaagde dat zyn radio peilingen werden gestoord door wie weet wat voor apparaat aan boord. Het kon de gyro wel zyn maar we zijn er in de korte tijd van onderzoek niet achter ge komen. Op die dagwacht heeft stuurman Van Duyvenbooden mij zonder pardon ge trokken in een algemene repetitie van wat ik al lang vergeten was. En het be gon me weer te schemeren, de dingen die ik 32 jaar geleden bijna automatisch verrichtte en die me nu weer duivels kunsten toeschenen. Hij zette me aan het peiltoestel en gaf me opdracht een azimuth te nemen. Kort gezegd: met dat peiltoestelletje dat op het dochter kompas van de gyro wordt gezet, kan men voor dat moment de hoek bepalen tussen het noorden van het kompas en de stand van de zon. De tyd waarop het gebeurt en nog enkele andere ge gevens zoaLs de plaats op aarde en de datum zijn dan de gegevens vdor een korte berekening waarvan de uitkomst is hoeveel het kompasnoorden met het ware noorden verschilt. De fout in het kompas (zelfs het gyro-kompas dat het ware noorden heet aan te wijzen, kan een afwijking vertonen die haar oorzaak vindt in de breedte waarop men zich bevindt en de snelheid van het schip) kan men dus onderkennen. In dat werk had lk weer gauw de no dige handigheid, dank zij het feit dat hil mij ook landpunten en tegenliggende schepen liet peilen. En al spoedig kon hij de controle opheffen. Je reinste pracht, was altijd zyn stereotype opmerking als de peiling zui ver was geweest. Mijn maat Willem Verploegh heeft me ln de kaartenkamer met de zeevaart kundige tafels en de Nautical Almanac weer eens bijgebracht hoe ik dat azi muth moest uitcijferen. Bedankt. Willem, als je blijft va ren gaat met jou een pracht van een docent verloren. Dat zal wel zo zyn, Officiële woordvoerders van de rege ring waren niet bereid de berichten over de onafhankelijkheidsverklaring van Talaud te bevestigen, maar hoofdamb tenaren verklaarden, dat, een groep avonturiers inderdaad zulk een procla matie had uitgegeven". De Nationale Veiligheidsraad van In donesië kwam vanmorgen in een speci ale zitting bijeen om de „Talaudi- affaire" te bespreken. Veel kinderverlamming in Chicago In Chicago zijn alle medische diensten gemobiliseerd om het hoofd te bieden aan een epidemie van kinderverlam ming- v Gisteren zijn 23 nieuwe gevallen be kend geworden, daardoor het totale aantal gevallen sedert het begin van de epidemie tot 676 is gestegen. Er zijn 18 dodelijke gevallen bekend. DE KANAAL-RACE Drie-en-twintig zwemsters en zwem mers. bij wie zich ook de 17-jarige Ma ria Meesters uit Bergen-op-Zoom be vindt. zijn van plan in de nacht van zondag op maandag het Kanaal over te steken van Frankrijk naar Engeland. Ze zijn in Folkestone (Zuid-Engeland) te zamen gekomen en zullen, wanneer het weer dat toelaat. zaterdag per boot oversteken naar Frankrijk. Het ligt in de bedoeling zondagnacht, kort na 12 uur. vanaf Kaap Griz Nez, de tocht naar Engeland te aanvaarden. De slechte weerstoestand in het Kanaal is oorzaak dat nog niet zeker is of dit plan ook kan worden verwezenlijkt. Een definitieve beslissing wordt pas zondag middag genomen, nadat de weerrappor- ten zijn bestudeerd. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: EnglebertVan Rijmenam, z., Den Haag. GehuwdB. M. Snyder en M. Cramer, Den Haag. Overleden: C. de Graeff. m. 75 j., Driebergen; L. C. Weber, m. 87 j.. Den Haag; A W. Engelmayer—Tönjes, v. 86 j. Den Haag; A. F. M. van Balkom, m. 76 j.,Haarlem; A. L. van Coeverden, m. 78 j., Zandvoort; E. B. van Eerk— Maree vr. 75 j.. Gouda; N. A. C. de Vries, m. 75 j., R'dam; G. W. Gorter, m. 70 j-, A'dam; J. Steenhof, m. 61 j., Oudorp; J. Klinge—Haanstra. v. 75 j., Schiedam. OEGSTGEEST Rijkspostspaarbank Aan het post kantoor Oegstgeest werd gedurende de maand juli ontvangen f. 112.884.46 en uitbetaald f. 96305.17. LEIDERDORP Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40 tel. 30070. Geslaagd Aan de Chr. Technische schooi te Den Haag slaagde Fr. Voor man voor het diploma 3e bediende der VBOB afd. Banketbakker. Uit het Waterloo Station te Londen zijn de Engelse Konings kinderen Prins Charles en Prinses Anne vertrokken naar Southamp ton. waar zij aan boord zullen gaan van het Britse Koninklijke jacht ..Britannia". De kinderen gaan met Koningin Elizabeth en Prins Philip een tocht maken langs de westelijke eilanden van Engeland. Broer en zus achter het raam van hun wagon bij het uitrijden van het Londense Station. want dat jaar varen aan een stuk was Je nog te kort geweest. Dat ondanks alle vindingen en ver beteringen de klassieke instrumenten zich aan boord van elk schip niet alleen handhaven maar zelfs wettelijk voor geschreven zijn, wordt o.a. ook gede monstreerd door 't feit dat, al sturen en navigeren we op het gyro-kompas, er een standaardkompas aan boord is, een goed en degelijk kompas waarvan de roos gericht wordt door de aloude mag neetnaalden. Tot zover is er dus weinig veranderd sinds in de 12e eeuw de Chi nezen de magnetische steen ontdekten, die zich in de noord-zuid lyn richtte. Want het gyro-kompas is een elektrisch voortgedreven machine. Die machine kan uitvallen waardoor de razend snel ronddraaiende tollen, die hun as in de noord-zuidlijn richten, tot stilstand ko men. En dan is Leiden in last. VOLGENDE KEER: Porren koffie sterren en dolfijnen Sportsplimters Tijdens atletiekwedstrijden op de Spartakade te Moskou liep de Russische atlete Galina Popova in de kwartfinales van de 100 meter dames een tijd van 11.5 sec. Popova evenaarde hiermede het Europees record, dat sedert 1948 op naam staat van onze landgenote Fanny Blankers-Koen. Deze tijd werd daarna nog genoteerd door zeven andere atletes, onder wie Puck van Duyne-Brouwer. die juli van dit jaar te Frechen even eens 11.5 sec. liet afdrukken. Het Nederlandse dameshockey- toerteam heeft in Nieuw-Zeeland gelijk gespeeld tegen een elftal uit Welling ton (00). VIJF-RINGEN-TOCHT Avond-bromfietsen-puzzel- toertocht Bij voldoende deelneming en het op tijd afkomen der vergunningen zal er van 3 t/m 7 september een Vij f-Ringen- Tocht voor bromfietsers uit Leiden en omgeving gehouden worden. Op vijtf avonden zal er een afstand van plm. 65 km gereden worden. Er zul len rem- en startproeven zijn en een puzzel, die alle avonden doorloopt. Voor alle onderdelen zullen punten gegeven worden volgens een vaste tabel. Er zullen dag- en algemene klassemen ten opgemaakt worden, zowel persoon lijke als voor ploegen. Want men kan persoonlijk deelnemen, maar ook met ploegen van vijf man. Deze ploegen kunnen merken-ploegen zijn en ook dorps- of buurtploegen. Er zal een inleggeld van f. 2,50 worden geheven, waarvan na aftrek van de noodzakelijke kosten, ook enkele prijzen zullen worden aangeschaft. Bromfietsers van elke klasse kunnen aan deze tochten deelnemen, daar men voor de routes met gemiddelde snelheid kan kiezen uit verschillende gemiddel den n 1. 20 km en 30 km. Op alle avonden moet met cezelfde bromfiets gereden worden, zodat alleen in goede staat verkerende wagens deze tochten tot een goed einde zullen kun nen brengen. Een duo-passagier kan goede dien sten bewijzen bij het oplossen der puzzel Ook service-wagens van merken - teams kunnen hun teams een zekerder aankomst garanderen. Indien deze eerste vijf-daagse slaagt, hoopt de commissie van organisatie dit tot een jaarlijks terugkerend evenement te maken in de geest van de Vierdaagse en de Laura. Deelnemers kunnen zich schriftelijk melden aan het secretariaat Prinsen straat 20 Leiden. SCHAKEN Nationale dameskampioenschappen MEVR. HEEMSKERK PROLONGEERT HAAR TITEL. Gisteren zijn de partijen voor de vyfde en laatste ronde van het Nederlands kampioenschap schaken voor dames ge speeld. Mevr. Heemskerk won van mej. De Klerck en mevr. Roodzant versloeg mevr. Van der Veen. Mevr. Heemskerk en mevr. Roodzant eindigden gelijk, ieder met vier punten, maar de titel verdedigster, mevr. Heemskerk, verkreeg door deze gelijke stand het kampioen schap van Nederland 1956. De uitslagen luiden; vijfde ronde: mevr. Roodzantmevr. Van der Veen 1—0; mevr. Heemskerk—mej. mr. De Klerck 10; mevr. C. P. KI ijnmevr. Van der Aalst 10. De eindstand luidt: 1. mevr. Heems kerk 4 pnt.; 2. mevr. Roodzant 4 pnt.: 3. mevr Van der Veen 2% pnt.; 4. mevr. Van der Aalst 2 pnt.: 5. mevr. Klyn 2 pnt.; 6. mej. mr. De Klerck pnt. Een internationaal toernooi voor he ren is gewonnen door de Duitser E. J. Diemer, die 5^ pnt. verzamelde uit zeven partyen. Tweede werd onze land genoot T. D. Scheltinga met 5 uit 7. Op de derde en vierde plaats legden de Ne derlanders J. M. Kloostra en N. J. Goris met ieder 4% pnt. beslag. MOTORSPORT N.S.U. VERBETERDE 54 WERELD RECORDS De recordjacht van NSU op de zout- vlakte nabij Salt Lake City in de staat Utah is ten einde. Niet minder dan 54 wereldrecords werden door H. P. Muel ler en Wilhelm Herz verbeterd. Op de laatste dag brak Mueller met een 50 cc- machine van het type Baum 6 records in de klasse tot 50 cc, te weten de 1 km. de mijl en de 5 km. met vliegende start, die hij alle bracht op 196 km/u., de 5 mijl met vliegende start, waarvoor 195 km/u. werd opgenomen, alsmede de 10 km met staande start, waarvoor zijn gemiddelde 134 km/u. was. en de 10 mijl met staande start, gemiddelde 131 km/u. De snelheden die Mueller bereikte, wa ren zo hoog. dat deze records niet slechts gelden voor de klasse tot 50 cc, doch ook voor de klasse tot 75 cc. In het totaal verbeterde Mueller hierdoor dus 12 wereldrecords.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3