HOOP OP REDDING HERLEEFT IN WACHTEND MARCINELLE Nog steeds geen zekerheid over betekenis van Russisch antwoord WEERBERICHT HETE SOEP Vrij zuivere lucht gevonden op negenhonderd meter diepte Eigenaars van de „Andrea Doria" eisen 90 miljoen vergoeding Amerika zet plannen uiteen Egypte dreigt met vernieling 95ste jaargang ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 No. 28906 Directeur: j. w. Heuuy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte slngel Lelden Glr0 no 51055 Hootdredacteur: J. Brouwer f7.—per Kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per weet Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DE Britse premier, Sir Anthony Eden, heetft deze week in een radio- en televisie-uitzending, welke over de gehele wereld miljoenen luisteraars, res pectievelijk kijkers heeft getrokken, ge zegd. dat de vrije doorvaart van het Su ez-kan aal voor het Britse Imperium een kwestie van leven of dood betekent. Maar niet alleen voor de landen van het Gemenebest is deze aangelegenheid van het hoogste belang, maar evenzeer voor alle andere zeevarende mogendhe den. waaronder Nederland een belang rijke plaats inneemt. Vandaar dat vanaf donderdag as. de ogen van de gehele wereld geroht zullen zijn op Londen, waar op uitnodiging van de Grote Drie vertegenwoordigers van niet minder dan 24 landen bijeen zullen komen teneinde te beraadslagen op welke wijze die vrije doorvaart op de meest soliede wijze kan worden gewaarborgd. Want Eden heeft ronduit verklaard dat hij geen sprankje vertrouwen in de beloften van kolonel Nasser stelt en dat het hem een bijzon der onbehaaglijk gevoel bezorgt de con trole over deze vaarweg uitsluitend in handen te weten van deze Egyptische avonturier. ER is overigens over de komende con ferentie al heel veel te doen ge weest. Een aantal staten aanvaard de de uitnodiging om naar Londen te komen reeds na enkele dagen, maar de grote vraag bleef wat bepaalde landen zoals India. West-Duitsland en vooral de 6ovjet-Unie zouden doen. Het is zonder meer duidelijk dat de betekenis van dit ©verleg bij voorbaat ernstig zou worden geschaad, wanneer deze landen ertoe zouden besluiten zich van deelneming te onthouden. Alle pessimistische voorspellingen ten spijt is het gelukkig zover niet ge komen Achtereenvolgens zonden India, èn West-Duitsland, èn de Sovjet-Unie berioht, dat zij hun ministers van Bui tenlandse Zaken naar Londen zouden afvaardigen, zij het dan ook dat reeds in dit stadium de nodige voorbehouden door Rusland werden gemaakt over de interpretatie waarvan men in Londen mog niet zeker is. Een duidelijke aan- ivaarding bleek dit antwoord bij nader inzien bepaald niet te zyn. Of Egypte zelf ook van de partij eal zUn, zal eerst morgen worden be kendgemaakt. Wel is inmiddels gepubli ceerd dat Nasser op de dag dat de con ferentie in Londen begint, naar Moskou eal reizen om daar een vriendschapsbe- eoek te brengen, maar dit bezoek is juist gisteren uitgesteld. Een andere kink in de kabel dreigde een bijeenkomst te wor den welke de politieke commissie van de landen der Arabische Liga zou houden teneinde nog voor de Londense confe rentie een gemeenschappelijk standpunt te bepalen, doch ook dit overleg is tot nader order uitgesteld. HET is uitermate moeilijk om te voorspellen wat op redelijke gron den van het komende internatio nale overleg mag worden verwacht. Het sohijnt dat de gastheren zullen komen met een plan tot het internationalise ren van het Suez-kanaal, waarover de heren zelf nogal verrukt doen. zonder dat zij daarover verder ook maar de kleinste bijzonderheid hebben bekendge maakt. waardoor het meerderen moge lijk zou worden gemaakt in die verruk king te delen. Deze gewaarwording blijft waarschijnlijk minstens tot donderdag in de ijskast, maar het is niet aan twijfel onderhevig, dat deze gemoedstoestand 6tellig niet door alle aanzittenden aan de conferentietafel zal worden gedeeld. Het lijkt ons in dat geval bijzonder moeilijk om tot een voor allen aanvaard baar compromis te komen, omdat de Britse regering bij voorbaat heeft ver klaard geen door andere landen voor gestelde suggesties in overweging laat 6taan in bespreking te willen nemen. Erg democratisch lijkt deze gang van zaken niet, maar het kost vooralsnog veel moeite om ons Sar Anthony in deze dictatorsrol voor te stellen. Waarmede dan opnieuw gezegd wil zijn, hetgeen ook uit het bovenstaande in meerdere opziohten blijkt, dat de soep nooit zo heet wordt gegeten als ze wordt opge diend. In ieder geval is het een hoopvol te ken, dat de rede nog eer. kans krijgt, al blijft op de achtergrond het krijgsru moer onheilspellend hoorbaar Premie Ouderdoms- verzekering 6 3/4% Vandaag is het besluit van de So ciale Verzekeringsbank om de premie voor de algemene oudcrdomsverzeke- ring vast te stellen op 6%% door de Minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid goedgekeurd. De betref fende ministeriele beschikking zal in de Nederlandse Staatscourant worden opgenomen. Winderig en koel De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met aanvankelijk re gen. Morgen overdag opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Overwe gend krachtige westelijke wind. Koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 AUGUSTUS Zon op: 5.21 uur; onder: 20.12 uur. Maan op: 13.17 uur: onder: 22.25 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 6.59 uur en 19.44 uur. (13/8: 7.45 uur en 20.33 uur). Dit nummer bestaat uit 13 pagina's en een Bijvoegsel LEIDSCH DAGBLAD Redders naderen ingeslotenen Gevaarlijke rook- en gaswolk doorbroken Nog steeds is er hoop op redding van althans een deel van de ingesloten mijnwerkers in Marcinelle, hoewel nog geen contact met de gevangenen van de in kracht afgenomen brand is geweest en men dus niet weet, of er nog iemand van de 261 ongelukkigen in leven is. Gisteravond en vanochtend vroeg zijn de reddingsploegen door gedrongen tot de 907-meter galerij en daar hebben zij lucht oange- troffen die zuiver genoeg is voor inademing. Men heeft de gang nog niet betreden. Door deze gang kan ben zonder behulp van liften af dalen naar de lager gelegen delen van de mijn, waar zich op ongeveer duizend meter diepte de meeste mijnwerkers bevonden toen de ramp zich voltrok. Kleine instortingen hebben in de loop van de nacht het werk bemoeilijkt, maar het tempo ligt thans, doordat de gevaarlijke rook- en gaswolk in de mijn op deze plaats is verdreven, veel hoger dan tot dusver het geval was. De leiding van het reddingswerk heeft verklaard, dat onmiddel lijk bericht zal worden wanneer levenden worden geborgen, maar dat vooralsnog niet wordt medegedeeld als men overleden slacht offers van de ramp aantreft, totdat men zich een beeld van het totaal aantal slachtoffers in grote lijn kan vormen. „Beter nieuws" De directeur van het Belgische mijn wezen, Van den Heuvel, zeide vannacht „beter nieuws" te kunnen meedelen. De verdieping op 907 meter kan bereikt worden. Niemand is nog in de galerij van 907 meter geweest. Het is zover gekomen, doordat tijdens de werken voor het herstel van de ge leiding, die nog niet voltooid zijn. de beruchte rook- of gaswolk die daar hing, verdreven is. De lucht is op die diepte nu geschikt voor ademhaling, zodat ver moedelijk onder veel betere omstandig heden gewerkt kan worden. In een ton tot 907 meter De redders die in een „ton" tot op 907 meter zyn afgedaald, hebben weinig belangrijke brandsporen en een kleine instorting gezien. Die instorting zal een verdere verkenning niet belemmeren. Redders zouden in de galerij een onder zoek instellen. Als de lucht ook daar goed zou zyn, zou veel meer reddings- personeel ingeschakeld kunnen worden. Verwrongen en verbrande lift-rails verhinderden de lift om lager te gaan dan 880 meter, maar de redders werden in een stalen mand vanaf de vloer van de lift tot aan de ingang van de galery op 907 m. neergelaten. Een gemurmel liep door de vermoeide menigte van verwanten van de vermiste mannen, maar na 60 uren van waken en wachten klonk er geen gejuich by het vernemen van dat eerste goede nieuws sinds de brand in de hoofdschacht woensdag om 8.30 's morgens de man nen als in een graf insloot. Zelfs te erg voor vrijwilligers. In de in aanbouw zynde schacht, zo verklaarde Van den Heuvel voorts, is in de twee meter dikke betonmuur een gat geboord. Op het ogenblik wordt de toe stand daai- onderzocht, want bij het onderzoek via de ophaalschacht is er een vry hoog kooloxyde-gehalte vast gesteld. „Zou een man door de stoomwolk heen kunnen dringen?", zo werd dan gevraagd. „Ja", antwoordde Van den Heuvel, „en wij beschikken over de uitrusting daartoe. Er heeft zich echter geen en kele vrUwiiliger aangemeld en wü kunnen dit offer niet eisen, want het „Stockholm" zou een navi- gatiefout gemaakt hebben De scheepvaartmaatsehappy „Italia" heeft gisteren by het Federale Hof te New York tegen de Zw eden- Amerika- lyn een eis tot schadevergoeding van 25 miljoen dollar (ongeveer negentig miljoen g-ulden) ingediend, naar aan leiding van de aanvaring tussen het Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria" en het Zweedse passagiersschip „Stockholm" op 25 juli, waarbij het eerstgenoemde schip zo zwaar werd beschadigd dat het in de golven ver dween. De Italiaanse maatschappij stelt, dat zü niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor het gebeurde. Haars inziens is de aanvaring te wyten ge weest aan de fout en onachtzaamheid van het Zweedse schip en zün be manning. Zoals beland heeft de Zweden-Ame- rikalyn het Federale Hof enige dagen geleden om een uitspraak verzocht, dat zy niet verantwoordelyk gesteld kan worden, doch dat de aanvaring een ge volg was van de schuld en ónachtzaam- heid van de „Andrea Doria". De Zweed se maatschappy liet toen weten, dat zy ook een eis tot schadeloosstelling voor de geleden verliezen en schade zal in dienen. De belangrykste kwestie by de uitge wisselde beschuldigingen en tegenbe- schuldigingen betreft de vraag, welk schip in het vaarwater van het andere is gezwenkt. Beide maatschappijen heb ben verklaard, dat hun schepen kort voor de aanvaring een wending hadden gemaakt. zicht is tot 10 centimeter beperkt. Bij al onze beslissingen moeten zowel snelheid als veiligheid in acht geno men worden". Duitse ingenieurs By de reddingsploegen die in de af gelopen nacht zyn afgedaald, bevonden zich ook Duitse ingenieurs. De redders worden, zodra zij bovengronds komen, overal begeleid door politiemannen en zy nemen het grootste stilzwygen in acht. Vaders van 406 kinderen Onder de ingesloten mynwerkers be vinden zich 166 gezinshoofden die in to taal 406 kinderen hebben. Een van hen. Joseph Hannecart, uit Beauwelz, die me: zyn zonen Michel en Roland inge sloten zit, heeft twaalf kinderen. Een zwager van hem, was juist boven terug gekeerd toen de ramp zich voordeed. Die werkt nu met de reddingsploegen. Ook een neef van Hannecart komt op de lijst van vermisten voor. Zo zyn er meer gevallen dat vele leden van een familie gezamenlijk opgesloten zijn. On der de vermisten bevindt zich ook een 15-jarige jongen, die voor het eerst als leerling in de mijn was afgedaald toen de brand uitbrak. Maandag begrafenis De Nationale Mynwerkerscentrale van België heeft meegedeeld, dat de offi ciële uitvaart van de slachtoffers van de ramp te Marcinelle maandagochtend te 10 uur zal geschieden. Premier Van Acker heeft verklaard, dat maandag een nationale rouwdag zal zyn. Amerika, kan H-bommen naar andere continenten schieten De Amerikaanse minister van Defen sie. Wilson, heeft gisteren bekend ge maakt dat de V.S. binnenkort beschik king zullen hebben over projectielen die in staat zyn een kleine waterstofbom van de V.S. naar andere werelddelen te brengen. De mijnramp in België. Een red dingsploeg, waarvan de leden zijn uitgerust met gasmaskers en stof brillen, die in een reddingston zal afdalen. Het Londense Suez-gesprek Ver. Staten steviger achter Engeland? In Londen blijft men gissen naar de betekenis van de Russische antwoord nota op de uitnodiging voor de Londense Suez-conferentie: zijn de vele daar in geuite wensen slechts suggesties of onvoorwaardelyke eisen? Het is derhalve nog steeds niet zeker, of Ruland ter conferentie verschynen zal, aangezien het vrywel vast staat, dat Engeland niet ingaat op de Russische verlangens. Inmiddels is uit verklaringen van Dulles op te merken, dat Amerika niet bü voorbaat het gebruik van geweld verwerpt wanneer Egypte onwillig zou bly- ken de westelijke voorstellen te accepteren. Amerika heeft aan de landen, die aan de conferentie deelnemen, een me morandum toegezonden, waarin de voorstellen tot internationalisatie van het Suezkanaal zyn uiteengezet. Van Egyptische zijde is opnieuw verzekerd, dat de vaart door het kanaal vry zal blyven, doch de Egyptische minister van Voorlichting dreigde met totale vernieling van het kanaal bij een eventuele militaire actie. Nasser heeft zyn voorgenomen bezoek aan Moskou ten tyde van de con ferentie in Londen afgelast. SS Uit Cairo arriveerde gisteravond op Schiphol een aantal vrouwen en kinderen van Nederlanders, die in de Suezkanaalzone en speciaal in Cairo werkzaam zijn als employe's van Werkspoor voor de Anglo Egyptian Shell Comp. De mannen blijven aan het werk. maar voor de vrouwen en kinderen werd het raad zaam geacht naar het vaderland terug te keren. V.l.n.r. de dames Severijnen. Van Leeuwen. Dokter van Rijn. Van der Molen en Bou- man met liun kinderen in het restau rant van Schiphol. Obstructie door Russen? Russische diplomaten in Londen hebben gisteren gezegd, dat de Sovjet- Unie wellicht de volgende week in Londen te houden Suez-conferentie zal boycotten wanneer niet „tal van andere landen" alsnog worden uitge nodigd de conferentie by te wonen. Zij voegden hieraan toe, dat de definitieve Russische beslissing in zake bijwoning van de conferentie af hangt van het Britse antwoord op de donderdag overhandigde Sovjet-nota. Met betrekking tot het Britse ant woord kan men reeds nu met vrij grote zekerheid zeggen, dat dit afwijzend zal zijn. Dit valt op te maken uit het be richt uit Athene, dat de Britse zaakge lastigde daar de Griekse regering for meel heeft meegedeeld, dat Engeland een soortgelyk Grieks voorstel als het Russische om de conferentie uit testel len en niet in Londen te houden, ver werpt. Bedekt Engels antwoord Een officieel zegsman van het Foreign Office, sir George Young, heeft ver klaard dat de Russische nota over de Suezkanaal-kwestie „verklaringen be helst waarmee wy het niet eens kunnen zyn". Diplomatieke kringen gingen zelfs nog verder dan dat, en zeiden dat het onmogelyk was om vast te stellen of de Russische nota van 18 bladzijden nu ja of nee zei. Vannacht en vanmorgen werkten Eden en zyn adviseurs, onder wie de kabinetsleden en de stafchefs, nog aan het ontwaren van de nota. Amerika positiever pro-Brits Naarmate de Sovjet-Unie dichter ach- ter Egypte schaart schynt Amerika een positiever houding in te nemen en zich inzake de Suez-kanaalkwestie krachti ger achter Engeland te plaatsen. Dat de V.S. de mogelijkheid van vijandelijkheden naar aanleiding van de naasting van het Suez-kanaal geens zins uitschakelen, blijkt wel uit de verklaring van minister Dulles, die gisteren zei, dat president Eisenhower er veel voor voelt om in deze kwestie de verantwoordelijkheid met het con gres te delen en dit jn het byzonder waar het de mogelijkheid van vyan- delijkheden betreft. 23 miljoen Nassers Het Egyptische volk zal het Suezka naal liever vernielen dan de controle er over verliezen, zo heeft majoor Salah Salem, voormalig lid van de Revolutio naire Raad en op het ogenblik „vriend en vertrouweling" van president Nasser, verklaard in een vraaggesprek met de Britse „Daily Sketch". „U kunt onze troepen in de pan hakken", zo voegde Salem hieraan toe, „doch U zult nooit het kanaal bezit ten. Wij kunnen het gemakkelyk on bevaarbaar maken door de bergen aan weerszijden op te' blazen. Elke centi meter van het kanaal kan vernield worden. U kunt het opnieuw aanleg gen, doch dan zullen er miljoenen sol daten nodig zijn om het te bewaken. Want Egypte teit 23 miljoen Nassers" Nieuwe verzekering De Egyptische minister van Voorlich ting, Fathi Radwan, heeft gisteren op een persconferentie te Rome herhaald, dat Egypte het Suezkanaal open zal houden en een gedeelte van de inkom sten voor vernieuwing en onderhoud zal gebruiken. Desgevraagd zeide minister, dat het geschrijf in de Egyptische kranten over een heilige oorlog niet de mening van de Egyptische regering weergeeft. „Egyp te treft slechts voorbereidingen ter ver dediging van zyn grenzen". Een soortgelijke verklari/ig werd uit gegeven door de Egyptische ambassade te Londen. Grieks antwoord Griekenland zou vandaag een defini tief ar.-—-oord geven op de westelijke uitnodiging voor de Londense conferen tie. Eerder in de week had Griekenland om uitstel van de conferentie en een andere vergaderplaats gevraagd, doch dit voorstel is door Engeland verworpen. Niet naar Moskou President Nasser heeft zyn bezoek aan de Sovjet-Unie uitgesteld, zo is gisteren officieel te Cairo bekend gemaakt. De president zou oorspronkelijk op veertien augustus in Moskou aankomen, twee dagen voor de opening van de in ternationale conferentie te Londen over het Suezkanaal. Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1