IN KAMER EN TUIN Historie van het Suezkanaal en de tragiek van Engeland... ZATERDAG 11 AUGUSTUS WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 1 Bewogen Leven Kijkjes in de Natuur MALLE GEVALLEN Er ivas er al één viertien eeuwen voor Christus „Elke tijd behoeft zijn eigen maat" wolkenpracht. waarmee de dag op de valreep nog wil goedmaken, wat hij de mensen heeft onthouden. Als grote handen, vurig omrand, schuiven de wolkgevaarten voor het avondlicht, dat. naar alle kanten stra lend, probeert ze te doorbreken. Lang zaam wentelend, kerend, uitpuilend en onophoudelijk veranderend, glijden ze voort, de wolken, naar verre verten, waar ze als onwezenlijke schimmen oplossen in de gouden avond. Mijn riemen hangen reeds lang stil, mijn boot is tegen een walkant aange dreven. werkeloos, en. nu luister ik naar de geluiden van de avond. EEN hoge breeduitstaande boom zit boordevol met vogels, afgela den als een overvolle tram. Geen plaatsje, geen takje is onbezet. Alle kopjes zijn gedraaid naar de dalende zon en zo «kwettert en fluit en tj ak kert het daar maar zonder ophouden. Het zijn spreeuwen, jong en oud door elkaar. Ze houden hun avond zang. het zinkende licht tegemoet, een onverdroten bandeloze koorzang, die echter in dit avondbeeld past en ge- heel niet stoort in de sfeer van langzaam wegvloeiende zomerdag. H| hoort bij dit land. het is verwant ag windgeruis en het ritselen van bewt gend riet. Dan ineens, als bij afspraak, gaa ze in groepen van dertig, veertig op vleugels en rrrrt! daar stort zich J hele bende de lucht in en scheert j suizende vaart over mijn hoofd, g komen er nog meer. het signaal is g» geven. Alles wat spreeuw heet hier ij dit land. wordt besprongen door dj plotselinge wilde drang, de vlerken uj te slaan en mee te doen aan dit voos spel van de aanstaande grote najaar* trek. EEN boelend schouwspel is het. di overflitsen van de honderde duizenden vogels, oude donke: dieren en grijsbruine jonge van de: zomer, die dit jaar hun eerste lanf afstandsvlucht zullen maken. Ze ko men zo laag over. dat ik de stippen c hun vlerkjes kan zien en het ruise der ontelbare 'kleine vleugeltjes ka horen. Achter de rietzomen duiken ze a donkere stippen op. zoeven zwijgen over ;n als ik mijn hoofd heel sn meedraai, zie ik. hoe ze zich storte in het licht, dat hen even, een pa: vleugelslagen maar, in zijn glans g< vangen houdt. Ook eenden komen overkruise: Kleine donkere flesjes met een du halsje en korte driftige-armpjes. 2 bewegen zich met een grappige haai door de lucht en houden in hun snel! baan zo onberispelijk de zelfde ai stand, dat het lijkt, of ze met draaó jes worden bestuurd. Daar scheurt een rauwe sehreeuj door de stilte. Een kreet als een boa stem uit de onderwereld. Bij wat voel monster behoort dit onbehaaglijk gei luid? Nog een schreeuw! Hoger da} de eerste en van grotere afstand uit geslingerd. Het zijn twee reigers, dij van de slikken aan het IJsselmeer a ergens van veenplassen 'komen aan drijven. Blauwe reigers, hoewel huj scherp getekende figuren nu zwart lij) ken tegen het avondlicht.. Traag roeien ze met diep doorslaan de sterk geronde vleugels, de potes zijn gestrekt en zwaar hangt hun voor] steven, de ingetrokken hals met daarj boven de spitse vogelkop. Een massievi boeg van een diepliggend, langzaan manoeuvrerend schip. Ze zijn elkaai genaderd en nu wordt de koers gewij] zigd. Alsof het in het vliegplan waj opgenomen, zo remmen ze gelijktijdig en beginnen daar hoog boven de wel] haast slapende weiden met het dom] melende vee een spel van om elkaa; cirkelen, met open snavel naar elkaat uitvallen, waarbij ze onwelluidenc krijsen. DAN. alsof ze zich herinneren, vooj donker binnen te moeten zijri hernemen ze hun koers en wie ken zwijgend voort. Een enkele ver] dwaalde schreeuw wordt nog over en weer gekaatst, blijft zwak hoorbaar] ook als de fantomen reeds in de wijd» hemelboog zijn weggegleden. Dan is het ook mijn tijd gewordenj SJOUKE VAN DER ZEE Hij is 53 jaar, woont in Liverpool en is getrouwd met een twintig jaar jongere vrouw. Mocht u het (nog) niet weten, het is Miohael Fortress] We vermelden zijn naam. omdat htj een soort privé-filmkeuring heeft in-j gevoerd. Hij hield namelijk zijn vin gers voor de ogen van zijn vrouw, wanneer ze samen ,,'n biossie pik ten" en er op het witte doek een scène voorkwam, die naar zijn oor deel aanstootgevend was. Zijn vrouw begon dat zorgzame gedoe deerlijk te vervelen en heeft nu echtscheiding aangevraagd. Of zij het voor één keertje nog eens door de vingers zal zien? Enfin, dan hoort u dat nog well van ons. ,'t Ligt wat zwaar op de maag", zei een 72-jarige boerenvrouw in Napels tegen de dokter in het ziekenhuis. Dat kon de goede man best begrij pen, want het mens had twee sleu tels doorgeslikt Dressoirsleutels nog wel .„Is dat daar gewoonte?" vraagt u. Wis en waarentig niet, want die Italianen hebben ook liever een bord vol spaghetti. De vrouw had er ech ter een speciale reden voor: ze had de sleutels langs deze weg verdon keremaand om te voorkomen, dat haar echtgenoot de spaarcentjes uit het dressoir zou halen. Met een kleine variatie zouden wij willen zeggen: de liefde van de vrouw gaat niet door de maag. met gunnen en zeker indien men er ruimte voor beschik baar heeft. Dat de Fatsia of Vlngerplant over het algemeen te warm ge kweekt wordt, zou ik u het bes te kunnen illustreren door U te vertellen, dat ze in zaohte win ters zelfs wel in de volle grond van de tuin gekweekt kunnen worden. Neen, loop nu niet di rect de tuin in om een plekje voor haar te zoeken; dat kunt u veel beter uitstellen tot volgend voorjaar. Tegen de herfst is de plant dan al aardig gewend en dan zal ze veel gemakkelijker overblijven. Zoek er in ieder ge val een beschutte standplaats voor op: in de volle wind komt er niet veel van terecht. Ik ken exemplaren en ik zou u er zelfs een foto van kunnen laten zien dae al vele jaren in de volle grond1 van de tuin over winteren. VAN verschillende zijden bereikte mij het verzoek iets te schrijven over de geschie denis van het Suezkanaal, speciaal met het oog op de jongste gebeurtenissen die zich in Egypte voltrokken. Vanzelfsprekend voldoe ik gaarne aan dit verzoek. Wil men een oordeel vellen omtrent de gebeurtenissen van nu, dan moet men immers ook de Geschiedenis kennen. Vele dingen die ons zinloos lijken krijgen door de voor-ge schiedenis een zin. Het plan om de Rode Zee met de Middelandse Zee te verbinden is al heel oud. Niemand weet hóe oud. Veertien eeuwen voor Christus was er reeds een Suezkanaal: Tanat, hetgeen Doorsteking betekent. De Pharao's brachten hun oorlogsvloot door dit kanaal van de ene zee in de andere. Het kanaal is slecht onderhouden en op den duur dicht gestoven. Welk een enorm werk moet dit in de grijze oudheid geweest zijn, toen de mens nog niet de beschikking nad over machines. Met de spade werd het kanaal gegraven. Duizenden, misschien wel tienduizenden zullen er bij omgekomen zijn, door uitputting en gloeiende hitte. Was Egypte niet het land der grote werken? De pyramiden staan er nog als stille getuigen Ta TENAT verzandde, stoof dicht, en enige eeuwen later probeerde Necho een nieuw kanaal te graven. Hij wilde de Nijl in verbinding brengen met de Rode Zee Honderdduizenden mensen werden hierbij ingezet. Priesters verkondigden dat dit werk de goden welgevallig was doch op een dag voorspelde een orakel dat het nieuwe kanaal alleen de vreemdelingen gewin zou bren gen en Egypte verderf. Vijanden zouden komen als het kanaal gereed zou zijn en zij zouden Egypte veroveren... Toen staakte de Pharao zijn arbeid. Beter: hij liet het werk staken. Hijzelf werkte immers niet mee. Hij werkte in de allereerste plaats door te ..zijn". Desondanks begon in Egypte de vervaltijd en omstreeks 520 voor Christus werd het land door de Perzen veroverd. Darius I voltooide het kanaal. Voor het Perzische wereld rijk was het van grote betekenis dat er een verbinding was tussen de Rode- en de Middellandse Zee. Voorname lijk om strategische redenen. Doch de Perzen werden twee eeuwen later verpletterend verslagen door Alexander de Grote, door de Mohamme danen later Iskander genoemd, en deze geniale vorst en veldheer kreeg geen tijd toegemeten het toen al verzande kanaal uit te diepen. VOOR ons gevoel is een eeuw in de Oudheid snel voorbij, doch zij duurde even lang als nu. Romeinse veldheren sloegen begerige blikken naar Egypte. Caesar had een zoon bij Cleopatra, Antonius was in haar armen zijn staatszorgen vergeten, maar Octavianus bleek bestand tegen „de schone verleiding" en dreef Cleopatra in de armen des doods. Samen met Antonius had zij nog het plan overwogen, om. bij een eventuele nederlaag, de vloot over land naar de Rode Zee te slepen. Hiervan is niets gekomen en hieruit weten we dat er in haar tijd dus geen kanaal meer bestond. In de Middeleeuwen hebben Kaliefen en nog later de Venetianen met plannen voor een nieuw kanaal rond gelopen. doch er kwam niets van. Dat wat in de Oudheid mogelijk was geweest, was in de Middeleeuwen niet meer mogelijk. In de Middeleeuwen kende men maar één massale demonstratie: de Kruistocht. Het graven van een kanaal sprak de mens niet aan omdat er geen brug was naar de religie. Het was bijna goddeloos zo iets profaans te willen. hersens genoeg om te begrijpen dat dit voor Engeland de kans was. Wat voorgangers verknoeid hadden kon hij in één slag weer goed makenals hij het geld maar had. Hij kon het lenen van het bankiershuis Rothschild Voor vier miljoen pond sterling kocht Disraëli het aan- delenpak en met deze vier miljoen kon de khedieve zijn schuld nóg niet delgenToen kwam hij onder curatele. Een Frans-Engelse commissie oefende toezicht uit op hem, zijn schuldenen zijn staat. Engeland kreeg een leus: Van Kaap tot Nijl! De Fransen moesten er uit. Frankrijk wilde dit wel als het de vrije hand in Marokko kreeg. Dit vond Engeland goed en zo werd het na de Entente Cordiale van 1904 feitelijk heerser in Egypteland. Dit kweekte echter veel vreem delingenhaat. RIJKEN groeien en vergaan. De ene eeuw keurt vaak af wat de ander gedaan heeft. De eerlijke, onpar tijdige beoordelaar tracht zich in te leven in de tijd waarover hij oordeelt. Die weet dat elke tijd zijn eigen maat behoeft. Doch dezelfde tijd mag men niet met twee maten meten. En dat is nu Engeland's tragiek. Want wat zij enige jaren geleden mede heeft helpen voltrekken in bevriend gebied, In Indonesië, wordt nu aan haar voltrokken. De methode Nasser keuren wij af, omdat zij langs de weg der revolutie gaat in plaats van langs de weg der evolutie. Doch nationalisten hebben door alle eeuwen heen heet bloed gehad cn Engeland krijgt een volk tegenover zich dat wat ontwikkeling betreft, in elk geval iets uitsteekt boven de Indonesiërs. REIN BROUWER. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHii E hele nacht heeft het gere gend, het heeft een lange dag geregend en het heeft geon weerd. De dag Is verdronken In wa ter. Nu wordt het avond. In het westen kruipt traag een dunne streep licht te voorschijn uit het grauwe wolkendek, dat onverdroten de hemel had afgeschermd. Op de wegen van het kleine pol derdorp blikkeren de plassen, een melkwagen boldert over gekromde bruggetjes, bruist overmoedig door het opspattende water. Enkele ar beiders, vroeg van het werk, komen langs. Ze hangen over het stuur van hun fiets, roepen een groet naar be kenden langs de weg, kaatsen een kwinkslag terug, die, nadat zij ln het dorp zijn verdwenen, nog lange tijd blijft hangen in de weergekeer de stilte. Het smalle licht verbreedt zich, groeit uit, scheurt al verder en die per het grijze wolkenscherm ln stuk ken, al meer en meer, tot naar alle kanten het avondvuur doorbreekt en zich een weg baant langs de grote wijde hemel. Het licht heeft het eindelijk ge wonnen. Deze avond zal nog goed worden! HIEROP heb ik gewacht, een hele grijze dag lang! Het bootje ligt in de groengesluierde sloot en wacht geduldig, tot er iemand zijn overtollig water komt aftappen. Tien cm. water staat er in. geen kleinigheid, maar na een kwartier is de boot leeggehoosd. Grootvader van de buren is er bij komen staan. Vanonder z'n platte petje monsteren zijn grijze ogen mijn scheepvaartkunde en in zijn zangerig dialect, dat hoort bij dit polderland, geeft hij een technische beschouwing over het weer van deze zomer en wat ons aan fraais nog staat te wachten. Vergezeld van zijn zegen modder ik m"n sloep uit de soep van het slootje en probeer onder zijn kritisch zwijgen zo min mogelijk plantenfamilies uit het groene drab los te wrikken en bo ven water te presenteren, hetgeen me lukt. Wat me niet lukt. dat is het onder de waterspiegel houden van de dege lijke stank, die in deze binnen vaartjes de kop opsteekt, zo gauw men zelfs maar met een vinger onder de dikke krooslaag oert. Zwavelwaterstof! Rotte eieren! Enfin, als ik eenmaal op de brede vaart ben gekomen, is dit leed geleden en daar heb ik dan. terwijl ik auto matisch de riemen beweeg, een onbe lemmerd uitzicht op de uitdagende TOEN Napoleon in Egypte kwam liet hij geleerden de mogelijkheid onderzoeken van nieuwe aanleg. Deze kwamen echter tot de conclusie, dat de spiegel van de Rode Zee tien meter hoger moest liggen dan die van de Middellandse Zee. Hiermee was meteen de zaak van de baan. Doch in het midden van de vorige eeuw begon men te twijfelen aan de juistheid van deze conclusie en zoals weldra blijken zou: met recht. In het jaar 1856 kwam de Oostenrijker Negrelli met een compleet plan voor de dag tot doorgraving van de land engte. Dit bood hij een te Parijs vergaderende weten schappelijke commissie aan, die het na aandachtige be studering goedkeurde. Negrelli was met één slag beroemd. Mehemet Said, de Egyptische khedive, benoemde hem prompt tot inspecteur- generaal van de Suez-werken. Engeland was vierkant tegen het plan, om velerle redenen. Het deed dan ook zqn uiterste best om het welslagen te verhinderen. Het verhief luide zijn stem in Constantinopel. Egypte behoorde In naam nog altijd bjj het Turkse rijk, en toen dat niet hielp deed het zijn uiterste best om Egypte voor zich te winnen. Als het Suezkanaal gegraven zou worden zou Engeland zijn bevoorrechte positie in het Oosten verliezen. Andere landen zouden dan dezelfde voordelen krijgen. De spoorlijn van Alexandrië naar Suez zou veel minder voordelen afwerpen indien het Suezkanaal gegraven zou worden. Het was voor Negrelli niet weggelegd zijn plan voltooid te zien. Twee jaar na de goedkeuring stierf hij. En toen kocht een zekere Ferdinand de Lesseps, Frans consul te Cairo, diens plannen op en stichtte een maatschappij op aandelen. MEHEMET SAID had zich niet door Engeland af laten schrikken. En hy had geen oren naar het Engelse plan om er een typisch Engels kanaal van te maken. Hij wist dat men op het vasteland enthousiast voor het plan zou zijn. vooral in Frankrijk. Hij gaf een concessie voor 99 jaar. Men mocht een kanaal graven van Port Said naar Suez, met een zijtal naar de Nijl. De maatschappij gaf 400.000 aandelen uit van 500 frs. De helft daarvan kwam in Franse handen, de khedieve zelf nam er eventjes 177.642. Engeland deed dus niet mee. Met lede ogen zagen de Engelsen het werk gestadig vorderen. Een Frans kanaal door ..hun gebied". In 1869 werd het kanaal geopend. Schitterende feesten in Egypte. De Keizerin der Fransen. Eugénie de Montigno kwam zelfs over om deel te nemen aan de algemene vreugde. Daar waar eens Napoleon de Eerste gestreden had en plannen gemaakt, stond nu de gemalin van Napoleon de Derde. Bonaparte had gezegevierd in zijn nageslacht. Ja. maar de Keizer was toch maar niet over gekomen. Er broeide iets in Europa DE Keizer wist niet precies wat. (Bismarck maakte zijn legers gereed om Frankrijk te bespringen!!) Groot waren de feesten toen het belangrijkste kanaal ter wereld geopend werd. En Ferdinand de Lesseps. wiens standbeeld men enige dagen geleden heeft willen ver nielen, waarom toch. hij heeft de wereld iets groots geschonken, met de volle medewerking der toen levende Egvptenaren was de held van de dag. Napoleon zei eens: Een zandkorrel heeft mijn fortuin tegengehouden en daarmee bedoelde hij dat hij zeker Constantinopel zou hebben bereikt als de hitte van de zijn. Een verkwister van groot formaat, want weldra was woestijn zijn leger niet zo had afgemat. Kleine gebeurte nissen hebben soms grote gevolgen. Mehemet Said stierf spoedig daarna en zijn opvolger bleek een verkwister te de schuld van Ismael Pasja zo'n berg geworden dat hij zijn pak aandelen in het Suezkanaal moest verkopen. Doch wie kan zich permitteren bijna 200.000 aandelen te kopen! In die dagen zwaaide Disraëli de scepter in Engeland en deze hoffelijke vriend van Koningin Victoria had Fatsia japonica of vingerplant Er bestaat tegenwoordig veel belangstelling voor bloe men en planten; buitenlanders die ons land bezoeken, ver zekeren ons telkens opnieuw, dat het hun opvalt, dat er in ons land en ook in onze omgeving zoveel mooie tuintjes zijn en dat er zulke mooie kamerplanten gekweekt worden. Dat is prettig om te horen en het geeft een goede indruk van ons land en van onze stad en naaste omgeving. Ons aller streven moet er eigenlijk op gericht zijn stad en omgeving nog aantrekkelijker te maken en daarom heeft de redactie gemeend in een wekelijks tuin- en kamerplantenrubriekje dit streven in de hand te werken. Vandaag starten we dan maar met de zo algemeen bekende vingerplant of Fatsia japonica. Een mooie groemblijvende ka merplant waarvan ook de bonte vormen voorkomen. De vinger plant heeft niet zo veel warmte nodig; ze wordt in de winter over het algemeen veel te warm geplaatst. Een normaal verwarm de kamer is voor haar te veel van het goede; een matig ver warmd vertrek is al meer dan voldoende. U doet ze echter wel een groot genoegen met een lichte en zonnige standplaats en waarom zoudt u haar die Ja. er komen nogal eens klachten binnen over de vin gerplant: ze vormt gele blade ren en laat die vallen. Dat komt omdat de plant in de winter te warm staat; ze kan er echt niet tegen. De vorm met zilverbon- te" bladeren kan meer warmte hebben en die kan ook beter zo mer en winter binnenshuis ge kweekt worden. De Fatsia ver langt veel water. dagelijks gieten is in de zomermaanden beslist noodzakelijk en ze vindt het heus wel prettig wekelijks een weinig bemest te worden. U kunt er oude, opgeloste koemest voor gebruiken, doch de meeste dames werken tegenwoordig veel gemakkelijker met de be kende kamenplantenkunstmest. Per liter water kunt u hiervan één theelepeltje oplossen en daarmee kunnen al wel onge veer twintig kamerplanten be mest worden. G. Kromdijk

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 12