Amerika stelt olietoevoer veilig voor geval Suezkanaal dicht gaat Ook voor Europese behoeften Betogingen in doden en Antwerpse Nederlanders krijgen een nieuwe school voor ƒ380.000 India vergen gewonden Vreugde onder de vissers over de goedkeuring nieuwe c.a.o. VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956 De directeur van de defensiemobillsatie in de Verenigde Staten, de heer Arthur Fleming, heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse regering de olie industrie heeft verzocht inlichtingen te verstrekken, die van nut kunnen zijn In geval de nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte repercussies mocht hebben. Hoge regeringsambtenaren hebben voorts bekend gemaakt, dat de Ame rikaanse olie-industrie regelingen heeft getroffen, die in geval van onderbre king in de olie-aanvoer als gevolg van de Suezkanaalkwestie de olievoorzie ning van de Europese bondgenoten en van de Verenigde Staten zullen ver zekeren. In de verklaring van Fleming wordt gezegd, dat in de huidige omstandighe den overleg voorzichtig wordt geacht, ook al is de internationale scheepvaart door het Suezkanaal nog steeds vrij, zoals deze naar gehoopt wordt ook zal blijven. Men gelooft, aldus de verkla ring. dat de industrie gemeenschappe lijke plannen kan opstellen, die het mogelijk maken het hoofd te bieden aan situaties, welke, naar het thans schijnt, kunnen ontstaan. Reparatie Stockholm kost 3.780.000 gulden Naar in New York onthuld werd is men gisteren begonnen met de repara tie werkzaamheden aan het Zweedse passagiersschip „Stockholm", dat bij de aanvaring met het Italiaanse mailschip Andrea Doria" een zwaar gehavende boeg opliep. Een woordvoerder van de „Zweden- Amerikalijn" deelde mee. dat de repa ratiekosten 3.780.000 gulden zullen be dragen. OPSTAND IN ECUADOR ONDERDRUKT Volgens een officiële mededeling is de opstand, die in de provincie Manabi te gen de regering van Ecuador was uitge broken, „neergeslagen". In de voornaamste steden van het land is de orde hersteld. De opstande lingen hebben zich in het gebergte van het binnenland teruggetrokken. Zij worden door de regeringstroepen achtervolgd. Kerkelijk Leven NIEUWE RUSSISCHE BIJBELUITGAVE. De nieuwe Russische bijbeluitgave van na de revolutie is thans verschenen. De uitgave geschiedde door het patriarchaat van Moskou met toestemming van Z.H. de patriarch Alexis. Het Oude Testament bevat behalve de kanonnieke- ook de niet-kanonnieke boeken, het Nieuwe Testament alleen de kanonnieke. De bijbel is voor het eerst in de nieuwe spelling gedrukt. De oplage van de bijbel, die 1271 blad zijden telt, is voorlopig 100.000 exem plaren. Daarvan zijn thans 25.000 uit gekomen, de andere 75.000 zullen in september van de pers komen. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Urk B. v. Oeveren te Vries. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Capelle a. d. IJseel Th. de Jong te Krallngseveer. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: van Senus-van Essen, z. Amersfoort: van der Werff-Schuursma. z. Groningen: van Veen-de Weerd, d.' A'dam; Kuiper Roelofsz, d. Kampala- Uganda (Br. E. A.). Gehuwd: J. B. Roggebrand en W. O. J. Bouman, den Haag; J. I. Moerland en E. Peters, R'dam; E. P. v. d. Wolf en A. A. Baart, Weesp. Overleden J. V. A. Welsink, m. 71 j. Scheveningen: J. J. de Rijk-Eijsberste, v. 55 j. Den Haag: C. A. van Hattum- Hoek, v. 80 j. Den Haag; W. G. F. Swaan van Renesse, v. Den Haag; M. R. Radermacher Schorer m. 68 j. Utrecht; W. A. P. F. L. van der Horst, m. 53 j. A'dam: L. M. G. Bollen, m. 44 j. A'dam; A. Buekers-Lingbeek. v. 97 j. Bergen; L. H. Dekker, m. 76 j. Bussum. OEGSTGEESJ BURGERLIJKE STAND Geboren: Daniel R.. zn van J. E. Tulung en L. W. Posumah; Ida M.. dr van C. Cazemier en M. L. van der Hove; Petro- nella, dr van J. B. Star en M. Kuijt; Marjolein A. P., dr van A. P. Oostveen en E. M. Barbas; Pauline Th., dr van M. van der Putten en A. M. M. van Zoelen. Ondertrouwd: C. Barnhoorn. 22 jr en M. C. KettLng, 21 Jaar. Getrouwd: J. v. Heest en J. M. Verloop: G. K. Boon en E. E; Krul; J .van den Berg en M. Breedijk. Overleden: M. van den Brink-De Groot. 51 Jr; W. J. M. J. d'Aquin, 52 Jr; L. Velt- huijsen-Bonnet, 76 Jr. VOORSCHOTEN Geslaagd Voor het staatsexamen gymnasium B slaagde de heer W. D. M. van Dongen, alhier. WASSENAAR Zomerfeest „Kerkehout" Gisteravond werd het jaarlijkse 3-daagse zomerfeest van de Buurtver eniging Kerkehout Ingeleid met een rondgang door de buurtschap van de drumband van Irene. In de tent op het terrein van de Sportvereniging Wassenaar waar aller lei attracties zijn opgesteld en ook een dansvloer aanwezig is met de muziek van de band The Dutch Stars, werd met een kort woord geopend door de onder-voorzitter, de heer H. W. Geer- ligs. Direct hierna was het feest in volle gang. ook buiten de tent, waar o.m. een zweefmolen lustig draaide. Zoals altijd was op het programma ook een kinderfeest geplaatst, maar om de bekende reden moest dit worden ge schrapt. Een traktatie zal de kinderen evenwel niet ontgaan. Zaterdagavond wordt een gekostu meerde voetbalwedstrijd gehouden. Opbrengst De alhier door de fede ratie van Wassena^rse vrouwenvereni- :ngen gevoerde actie voor de reuma bestrijding heeft t 134Ï48 opgebracht Van regeringszijde werd gisteren me degedeeld. dat de plannen niet alleen voorzien in de mogelijkheid van onder breking van de scheepvaart door het Suezkanaal door politieke besluiten, maar ook in de mogelijkheid van vijan delijkheden. Naar raming bedraagt de hoeveelheid olie, die dagelijks door het Suezkanaal met bestemming naar de Verenigde Staten en Europa wordt gevoerd, onge veer V/2 miljoen vaten. Hèt olieverbruik in de Verenigde Staten bedraagt onge veer 6.7 miljoen vaten per'dag. Volgens verscheidene grote dagbladen te New York heeft de Amerikaanse re gering onlangs een noodcommissie op gericht, waarin deskundigen en verte genwoordigers van de grote oliemaat schappijen zitting hebben. Deze com missie heeft tot taak te onderzoeken welke mogelijkheden er bestaan de olie- produktie op het Amerikaanse conti nent te verhogen om Europa van olie te kunnen voorzien. Pseudo-vogelpest afnemend VOORSCHRIFTEN VERZACHT. In de Ned. Staatscourant van gisteren zijn nieuwe voorschriften ter bestrijding van de pseudo-vogelpest gepubliceerd, welke op 15 augustus a.s. van kracht worden. Deze zijn ten opzichte van de tot nu geldende voorschriften minder streng, omdat het aantal gevallen van pseudo-vogelpest in ons land, dank zij de getroffen bestrijdingsmaatregelen, de laatste jaren voortdurend is afgenomen. De bestrijdingsvoorschriften hebben voortaan alleen betrekking op de hoen- derachtigen en kalkoenen. Eenden en ganzen vallen daar niet meer onder, aan gezien gebleken is, dat deze soorten na genoeg niet door pseudo-vogelpest wor den aangetast. Lijnwerker door trein gedood Gisterochtend is op de spoorlijn Am- sterdam-Halfweg ter hoogte van de gas fabriek bij de Zaanstraat in Amster dam de 54-jarige lijnwerker A. Waals door een passerende ledige reizigerstrein met dodelijk gevolg aangereden. Samen met nog enkele spoorwegarbeiders ver richtte hy werkzaamheden op de spoor baan. De man is vermoedelijk door een treeplank van de trein geraakt en was op slag dood. Stevenson kreeg de wind van voren FELLE KRITIEK ZUIDELIJKE DEMOCRATEN Te Chicago waar vertegenwoordigers van de democratische partij uit alle staten van de V.S. bijeengekomen met het oog op de nationale conventie van de party, hebben afgevaardig den uit de zuidelijke staten felle kritiek geleverd op Adlai Stevenson, de man die de meeste kans maakt tot democratisch kantdidaat voor het Presidentschap te worden gekozen. De kritiek richt zich vooral tegen Ste vensons verklaring dat de democrati sche party zich moet stellen achter de uitspraak van het hooggerechtshof, dat rassenscheiding op openbare scholen in stryd met de wet is. Vakantiebezigheden lopen ten einde DANK AAN DE LEIDING De drie weken vakantiebezigheden, voorzover deze waren georganiseerd door het Leidse comité, lopen ten einde. Een paar duizend kinderen hebben in deze weken volop genoten van tal van acti viteiten van vrolijke ontspanning. Gistermiddag was het weer een gezel lig feest op de tuin van „Morskwartier". Honderden kinderen zagen hier een ge varieerd programma, dat gebracht werd door Carla Flink's Kindertheaterbureau. Prof. Tevano was de eerste, die met zijn goocheltoeren de aandacht der kin deren vroeg en wel zo, dat de kinderen louter van verwondering vergaten te klappen. Jacky, de sprekende pop, was de populaire figuur bij de Jeugd. Prof. Tevano's nieuwe vinding „De Poppenkist" oogstte eveneens groot suc ces. Herman Sanders liet de jeugd zingen en omlijstte de nummers muzikaal. Onbedaarlijk is er gelachen om „De Corty's" die een nummertje clownerie weggaven, dat er zijn mocht. De heer A. P. J. de Vrind, voorzitter van de com missie voor de Jeugdvakantiebezigheden, richtte aan het eind het woord tot allen, die in deze vakantieweken de jeugd zo'n prettige tijd hadden bezorgd (volgende week dinsdag komt er nog een groot tuinfeest op de tuin van Morskwartier voor alle Leidse speeltuinkinderen, het Volkshuis en het R.K. Sted. Comité). In het bijzonder werd de heer en mevr. Flippo en de heren P. J. Majolee en A. Lasschuyt dank gebracht voor het vele voorbereidende werk en de uitvoering van de „centrale" activiteiten zoals bio scoop- en openluchtvoorstellingen. Na mens alle kinderen bood een Jongen mevr. Flippo en de heren Majolee en Lasschuyt geschenken aan. Oppositie tegen Bombay-staat In de stad Ahmedabad in West-India is een uitgaansverbod afgekondigd. Bij betogingen tegen het regeringsbesluit om van Bombay een tweetalige staat te maken, zijn hier woensdag 7 mensen ge dood en 107 gewond Ook donderdag deden zich elders weer botsingen met de politie voor, waarbij enkele doden vielen. Honderdduizend textielarbeiders en 80.000 studenten zijn in India in sta king. Zesendertig fabrieken zijn door betogers aangevallen en moesten sluiten. Het plan om een tweetalige staat Bombay te vormen is inmiddels met 241 Sproeivliegtuig neergestort ZWAAR BESCHADIGD; PILOOT LICHT GEWOND (Speciale berichtgeving) Een vliegtuig van Mastboom's vlieg bedrijf C.V. te Rijswyk (Ypenburg) is gisterochtend tijdens het sproeien van aardappelen by Ens van circa 45 me ter hoogte neergestort. De piloot, de heer K. Begheyn, uit Amsterdam, liep enige kneuzingen op en zal enige weken rust moeten houden. Het vliegtuig, een Piper Supercub 150, genummerd PH-NFZ, viel neer in het land van landbouwer J. A. Verbruggen aan de Drie Torensweg. en werd ernstig beschadigd. De oorzaak van het onge luk is niet bekend. De Rijksluchtvaart dienst stelt, in samenwerking met de dienst Luchtvaart van het korps Rijks politie, een onderzoek in. Het vliegtuig was verzekerd. Dodelijke val in put Op het IJmuidense Hoogoventerrein is gistermiddag een ongeluk gebeurd, dat de 31-jarige gehuwde arbeider W. Chouliac uit Antwerpen het leven heeft gekost. Hij was met een collega uit Ant werpen bezig met het aandraaien van bouten die op een hoogte van ruim 2% meter in een dubbelwandig tussenschot waren bevestigd. De mannen gebruikten een leeg olievat als standplaats en dit vat stond weer op een werkvloer die over een zes meter diepe put lag. Toen het vat omviel kwamen de beide man nen naast de werkvloer in de open put terecht. Chouliac is ter plaatse aan ern stige hoofdwonden overleden. Zijn col lega, J. van der Taele, is met pijn in de rug, borst en linkerarm in het zieken huis opgenomen. Op 3 september feestelijke opening (Van onze Brusselse correspondent) In september a.s. wordt te Antwerpen een nieuwe protestantse lagere school geopend. Door te Antwerpen wonende Nederlanders is namelyk een bedrag van f. 76.000 bijeengebracht, terwijl de Neder landse regering viermaal zoveel bij draagt. De predikant van de protestantse gemeente te Antwerpen ds. P. de Haan haalde naar aanleiding hiervan enkele herinneringen uit het verleden op. De Nederlandse Rooms-Katholieken vonden in België over het algemeen goede r.-k. lagere scholen, dikwijls kloosterscholen, die niet zoveel verschilden met die van Noord-Brabant en Limburg. tegen veertig stemmen door het Indiase Lagerhuis aangenomen. Het Lagerhuis heeft voorts besloten het van kracht worden van de nieuwe administratieve indeling van oktober tot november uit te stellen. Doch de Protestanten vonden hun scholen in België niet. Daarbij kwam nog iets waar wy nu in 1956 bijna niet meer aan denken dat het in de Bel gische lagere scholen door de leerkrach ten toen gesproken Vlaams heel weinig leek op het hoog-Vlaams van dichters en schrijvers in de luidelyke Nederlan den, doch in woordkeus en klank meer een streekdialect was (om het zacht te zeggen) De ouders wensten dan ook niet, dat dit aan hun kinderen geleerd werd. Menig Nederlands kind heeft, toen slechte punten voor Nederlands, enkel om de uitspraak, ontvangen! De leden van de protestantse kerk van Antwerpen hebben ongeveer van de Franse tijd af steeds hun eigen protes tantse school gehad, doch door gebrek aan middelen om voldoende de bekwame leerkrachten aan te stellen, werd deze school rond 1906 opgeheven, een onder breking die 20 jaar zou duren. In ja nuari 1925 werd door de leden van de kerkeraad een nieuwe schoolvereniging gesticht, waarin ook leden van andere protestantse kerken zitting konden ne men. met het doel te komen tot herope ning van de Nederlandse protestantse school. Deze werd in het oude gebouw, dat van 1854 dateerde en dat gratis ter beschikking van de schoolvereniging werd gesteld, in september 1926 geopend. Hiertoe werd het nodige geld bijeen gebracht. Een Nederlandse onderwijzeres werd aangesteld en reeds in 1927 werd een tweede leerkracht benoemd. Aldus waren in 1930 alle zes klassen der lagere school ingericht, doch het duurde 18 jaar eer de school door de Nederlandse regering werd gesubsidieerd en onder Nederlands staatstoezicht kwam te staan. Sinds de erkenning (1 januari 1945) wordt de school geregeld door de in specteur van het Lager Onderwijs uit I Roosendaal bezocht, nl. de heer P. A. Eggermont, een zeer bekwaam en pret tig man. in 1936 was het aantal leer lingen reeds tot 123 gestegen en was het te kleine oude schoolgebouw eivol. Nooit heeft men zich tot kinderen van Nederlandse nationaliteit beperkt doch voorzover er plaats was, werden Belgische leerlingen met blijdschap begroet, evenals Zweedse, Noorse, En gelse en Finse. Het onderwijs heeft een Nederlands en Belgisch karakter, ten einde zowel in Nederland als in Bel- gie aan te sluiten by de middelbare scholen. Het geld bleef steeds een probleem, doch sinds 1930 werd de school krachtig gesteund door een comité in Den Haag en tijdens de moeilyke oorlogsjaren ook door een Antwerps comité. Bij het 25-jarig bestaan der school stelde een comité zich ten doel een mil joen frank byeen te brengen voor een nieuw gebouw en dit de regering aan te bieden met het verzoek aan de regering het ontbrekende te willen toevoegen. Dit geschiedde. De totale kosten zullen hu ruim 5 miljoen frank bedragen of bykans f. 380.000, aankoop van grond en meubilair inbegrepen. En zo is dan nu het nieuwe schoolsebouw verrezen, dat op 3 september feestelijk zal worden geopend. Er is nu plaats voor wel 240 leerlingen By de heroprichting der school in 1926 kreeg zij een nieuwe naam naar de enige protestantse burgemeester van Antwerpen: Filips Marnix van St. Aldegonde, de rechterhand van Prins Willem van Oranje. Geen wonder dat het protestants-christelyk karakter nooit verloochend wordt. In de loop der jaren zonden echter ook anders denkende ouders hun kinderen, en deze waren even welkom. De Gaulle op tournee door Franse koloniën (Van onze Parijse correspondent) Generaal Charles de Gaulle is een rondreis begonnen door de Franse be zittingen in Guyana, Guadeloupe, Mar tinique, Tahiti en Nieuw-Caledonie. De tournee vindt plaats op uitnodiging van de gemeentebesturen in die verschil lende gebieden en van Gaullistische or ganisaties. De generaal zal by aankomst overal ontvangen worden met het offi ciële eerbetoon dat een oud-staatshoofd in Frankrijk toekomt. In 1953 heeft De Gaulle overeenkom stige bezoeken afgelegd onder meer aan de gebieden in Frans Midden-Afrika, waarbij hij door de bevolkingen met grote geestdrift werd ontvangen in zijn kwaliteit van voormalig leider van het verzet waarin „zwart Frankrijk" een bij zonder actief aandeel heeft gehad. Het is nu voor de eerste maal sinds drie jaar dat Frankriiks generaal-bevrijder in de openbaarheid treedt nadat hij de afgelopen tijd aan het schrijven van zijn memoires heeft gewyd, waarvan zojuist het tweede deel is uitgekomen. Bemanning Japans schip radio-actief besmet De bemanning van het Japanse vrachtschip „De Rokku", dat op 7 augus tus de haven van Niigata (Japan) is binnengelopen, lijdt aan de gevolgen van radioactieve besmetting. Het schip lag op 29 juli op de rede van Luxon in een radioactieve regenbui. Hotelkoks en herhalingsoefeningen IN BEPAALDE GEVALLEN VRIJSTELLING De minister van Oorlog heeft geant woord op het verzoek van de A.N.W.B. om hotelkoks tijdens het zomerseizoen vrijstelling of uitstel van herhalings oefeningen te verlenen. Minister Staf heeft medegedeeld een open oog te hebben voor de moeilijk heden. die zich in de toeristencentra voordoen; in verschillende gevallen is dan ook reeds op verzoeken om uitstel voor koks gunstig beslist. De minister wyst er echter op, dat op velerlei gebied een tekort aan goed personeel bestaat met als gevolg, dat hem een stroom van verzoeken om uitstel of vrijstelling van herhalingsoefeningen bereikt van per sonen uit alle mogelijke soorten van bedrijven. Dit maakt het noodzakelijk ieder verzoek individueel te beoordelen en daarbij vrij strenge maatstaven aan te leggen, bij welke beoordeling boven dien nog rekening moet worden gehou den met de militaire functie van de betrokkene en de mate, waarin zijn op komst als zodanig noodzakelijk moet worden geacht. Dit kan ook ten aanzien van de koks van invloed zijn. De minister kan daarom de ANWB geen toezegging in algemene zin doen, al kan wel worden gezegd, dat in indi viduele gevallen op een dergelijk ver zoek gunstig zal worden beslist, indien de belangen van het bedrijf dit drin gend noodzakelijk maken en het mili taire belang het ook maar enigszins toelaat. Licht gestegen werkloosheid I11 de afgelopen maand onderging de geregistreerde arbeidsreserve een lich te stijging. Door de inschrijving van jeugdigen, die de scholen verlaten en door de vertraging in de plaatsing van arbeidskrachten ten gevolge van de vakanties in de bedrijven is het een jaarlijks in de maanden juli en augustus terugkerend verschijnsel, dat het aantal ingeschrevenen toe neemt. Eind juli stonden 2407 jeug digen beneden 19 jaar ingeschreven tegen 521 op het einde van juni, een stijging derhalve van 1886. De totale mannelijke arbeidsreserve steeg van 25.369 tot 26.103: de bezetting van de aanvullende werken daalde van 8700 tot 7577; het aantal werklozen steeg van 16.669 tot 18.526. De totale stijging der mannelijke arbeidsreserve bedroeg dus 734, in juli van het vorige jaar 2135. Deze gefingere stijging is o.m. toe te schrijven aan het slechte weer, waardoor in de landbouw minder ma chines konden worden gebruikt en meer arbeidskrachten moesten worden inge zet. Het aantal werkloze landarbeiders daalde dientengevolge van 2002 tot 1668. Het aantal ingeschreven bouwvak arbeiders steeg van 922 tot 1394, metaal arbeiders van 569 tot 1755. Het aantal minder geschikten daalde van 7609 tot 7461. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 72.460 tot 79.322. Deze stijging had voor ca. 86 betrekking op jeug digen. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 2145 tot 2616. voor namelijk ook als gevolg van de inschrij ving van meisjes, die de scholen verla ten. De geregistreerde vraag naar vrou welijk personeel daalde van 40.851 tot 40.717. Veroordeling van laatste O.V.B.-staking Het College van Rijksbemiddelaars heeft, zoals gisteren reeds gemeld, de gewijzigde collectieve arbeidsovereenkomst voor de grote treilvisserij thans goedgekeurd. Een besluit, dat door de opvarenden van de IJmuider treilervloot gisteren met vreugde werd ontvangen. Want de toepassing van deze gewijzigde c.a.o. met terugwerkende kracht tot en met 1 april 1956 betekent een belangrijke verbetering van de positie van de IJmui dense visserman. De vaste gages zijn nu met één derde van het oude bedrag verhoogd. De Centrale van Zeevarenden (NVV) heeft gisteren een manifest onder de vissers verspreid, waarin vreugde Qi'er de onder tekening van de nieuwe c.a.o. wordt uitgesproken. De Centrale van Zee varenden zal haar leden het tijdens de jongste actie gederfde loon uitbetalen. De onderhandelingen voor de wijziging van de C.A.O. zyn gevoerd tussen de Vereeniging van Reeders van Visschers- vaartuigen enerzijds en de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij de Christelijke Bedryfsgroepencentrale en de Katholieke Bond van Werknemers in het Transportbedrijf „St. Bonifacius" anderzijds. Zij bereikten overeenstem ming over de verhoging van de vaste ga ge van de matroos tot f. 230,— per maand. De vaste gage van de tremmer werd op f. 107,per maand gebracht en zijn besommings percentage op 0,85 precent Het lever- en kuitgeld zal voortaan voor 75 procent ten goede komen aan de bemanning. De overige 25 procent zijn voor de rederij ter dekking van de aan voer en verkoop van het kuit en lever voor de rederij verbonden kosten. BEDRIJFSKLEDING Ter tegemoetkoming in de kosten van Bedrijfskleding zal aan elke opvarende een bedrag van f. 5,— per maand wor den betaald. De uitbetaling van deze toeslag zal tweemaal per jaar geschie den; op 30 juni en 31 december aan de opvarenden, die op het tijdstip van de uitbetaling gedurende tenminste zes maanden in dienst van de rederij zijn. De vakantie van de opvarenden der treilervloot zal worden uitgebreid tot 15 dagen per vol jaar dienstverband. Inge voerd wordt een vakantietoeslag van twaalfmaal het voor de rang geldende dagloon volgens de tabellen van de Zee- ongevallenwet bij een vol jaar dienstver band. De verwerving van de vakantie rechten zal worden losgemaakt van het schip, waarop de visser tijdens dit jaar heeft gevaren. Dit betekent, dat, wan neer een visser binnen het jaar van schip verandert, hij toch zijn volledige recht op vakantiegeld zal behouden. Tenaanzien van de voeding aan boord van de treilers is een kleine commissie uit de partijen ingesteld. Deze commissie zal in overleg met de opvarenden van de vloot op korte termijn voorstellen uit werken. welke ter nadere beslissing aan de partijen zullen worden voorgelegd. Jan ter Laan overleden OUD-LID DER TWEEDE KAMER. Gistermorgen is op 83-jarige leeftijd in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam overleden de heer J. ter Laan. oud-lid van de Tweede Kamer. Jan ter Laan. die een der pioniers van het socialisme wordt genoemd, is op 12 december 1872 te Slochteren ge boren. Hoewel zijn opeiding zich niet verder heeft uitgestrekt dan de lagere school, is hij, na enige tijd in het land bouwbedrijf te hebben gewerkt, ambte naar geworden bij de belastingen. In 1913 werd hij lid van de Tweede Kamer voor de S.DA.P. en lid van de gemeenteraad van Rotterdam. Deze bei de functies, waarbij hy ook een wethou dersplaats in Rotterdam heeft bezet, heeft hy meer dan 25 jaar vervuld. Het gemeenteraadlidmaatschap beëindigde hij in 1939 en het Tweede Kamer-lid maatschap in 1941. Kloprozenverkopers in Londen GASTEN VAN HET BRITSE LEGIOEN 21 Nederlanders, die jaarlijks op „Klap- rozendag" in hun land collecteren, zijn vandaag te Londen voor een vijfdaags bezoek aan Engeland als gasten van het Britse Legioen aangekomen. Het Legioen heeft dit bezoek gearran geerd op kosten van dankbare Britten, die de oorlogsgraven in -Nederland ple gen te bezoeken. De secretaris van het Oorlogsgraven- comité. de heer J J. Blom, zal de klap rozenverkopers bij hun bezoek aan En geland vergezellen. De Nederlanders va riëren in leeftijd van 12 tot 47 jaar. CKV-MANIFEST In het manifest, dat de Centrale van Zeevarenden (NW) onder de vissers heeft verspreid, wordt vreugde uitge sproken over de goedkeuring van de gewyzigde C.A.O. voor de grote trei- lervisserij. Het CKV wyst er echter nogmaals op, dat deze goedkeuring van de naar haar oordeel door het OVB ontketende actie, waarvan we derom een aantal vissers het slacht offer is geworden, geheel onnodig is vertraagd. In het manifest zegt het CKV onder meer: „Het is goed om vast te stellen, dat de verantwoordelijkheid daarvoor geheel ligt bij diegenen, die deze actie willens en wetens hebben aangeblazen en gestimuleerd. Hoe deze dwaze actie ons ook heeft teleurgesteld, het stemt ons tot voldoening, dat de leden van de OKV niet slechts op ondubbelzinnige wyze hebben blijk gegeven, deze actie te veroordelen, doch ook al het mogelijke hebben gedaan, er een einde aan te ma ken. Zij hebben zich, door zich tot varen ter beschikking te stellen, metterdaad getoond, te kiezen voor geordende ver houdingen in het visserijbedrijf, weten de, dat alleen op deze wijze een con structieve bijdrage tot bedrijfsvrede in aller belang geleverd kan worden. Noch tans zijn zy door het geforceerde con flict het slachtoffer geworden ,daar de reders die van de aangeboden dien sten geen gebruik konden maken zich niet gehouden achten tot loonbetaling over de stakingsperiode. Op grond van de beoordeling van de geschetste situa tie heeft het bestuur van het CKV daarom besloten om haar leden een on dersteuning toe te kennen voor ieder ge durende het jongste conflict gederfd dagloon. De ondersteuning bedraagt f. 7,50 vermeerderd met f 0,25 voor ieder kind beneden 16 jaar per dag. BEURSOVERZICHT Internationals lager Amsterdam, 10 augustus Ook vandaag is de stemming ter beur ze. gezien de hogere koersen in het avondverkeer, tegengevallen. Bij opening noteerden de internationale soorten al le lager, hetgeen in verband werd ge bracht met het naderend weekend. Kon. Olie bijv. opende 11 punten la ger op 782, waarna een licht herstel volgde tot 785. De andere internationale soorten 3 a 4 punten lager. De Scheepvaartsector was nauwelijks prijshoudend. Holland Amerika Lijn was echter een uitschieter met een koersstijging van ruim 4 punten tot 199. Zoals bekend maakt deze maatschappij geen gebruik van het Suezkanaal. De Indonesische sector bleek iets lager voor Amsterdam Rubber: suikers en tabak ken echter prijshoudend. Aandelen Maxwell werden vernomen op 485 tegen gisteren 474. Dit in verband met het feit dat deze maatschappij als beleg gingsmaatschappij wordt erkend. Vandaag staat de inschrijving open op f. 10 miljoen 4 1/4 30-jarige obli- gatiën ten laste van de Bank voor Ne- derlandsche gemeenten. Uit de binnen gekomen inschrijvingen blijkt dat de be langstelling groot genoeg is om deze emissie te doen slagen. Tevens staat vandaag de inschrijving open f. 5 miljoen 4 10-jarige obliga- tiën Maatschappij voor middellang kre diet. Ook deze emissie belooft een suc ces te worden. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10 Augustus. Londen 10.64% '10.65; New York 3.82%—3.83%; Mon treal 3.89%—3.90%Parijs 1.0837y2— 1.0847%; Brussel 7.64%—7.647/8; Frank furt 90.00—91.04; Zürich 87.3872-87.43%; Zürich (vr. fres) 89.36%89.41%; Stockholm 73.88%-73.93%; Kopenhagen 54.99%—65.04%; Oslo 53.24%53.29%; Milaan 60.85%—60.90%. Beurs van Amsterdam Vrydag 10 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 96%L 96% Grootboek obl89% Ned. '51 3% 96 Ned. '53 (3%) 94% 94% Ned. '48 3% 90V4 90% Ned. '54 3% 90y4 90y4 Ned. '55 3% 90A 90% Ned. '55 II 3% 91% 91A Ned. '47 3% 3 92% 92% Dollarlng '47 3 94T7,- Ned. '56 3% 93% 93% Investenngscert. 3 94% 94A Ned. 62-64 3 93% 93H Indië '37 A 3 92 92% Grootboek '46 3 90A 90fè ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 53% 52 y4 Nat. Handelsbank 124y4 120V4 Ned. Handelmij198 197% AK.U256 253% Philips 295% 294 Unilever 412 410% Wilton Feyenoord 318 323 Biliton 2de r253 250% Kon Olie f.50.416 Kon. Olie 794 785 Amst Rubber 86 84% Holl Amer lijn 194% 197% Kon. Ned Stoomb.166% 166 Ned. Scheepv. Unie 174% 173% H.VA105% 105 Java Cult60% 60% Deli Mij, 110% 110% Senembah77% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 93»/2 92% Den Haag 1937 1 3 9uv, Leiden 1947 96^ - R'dam *37 I IU 3% 94% 94% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 101% Premieleningen A'dam '51 2% 124 122 Eindhoven '54 2% 99A 99 Enschede '54 2% 98 97% Den Haag'5112% 115% 115ft idem II 2% 115 114% R'dam '52 I 2%117% idem n 2% 116% 117 Utrecht '53 2% 112 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amsterd. Bank 244% 245% Rotterd. Bank221% 220% TwenfcscheBank 220 219 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 224 Kon. Ned. Grofsm. 115% 115% Rott. Droogd. Mjj. 605 609 Tieleman en Dros 12% 12 Handelsondernemingen BorsumU. cv A f 1000 98 95% InternatioI20y4 116 Diversen Albert Heyn289 290 Ned. M. Walv. Vrt. 70% 70 Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. 18% 17 Amerik. fondsen Anaconda 82% 82A Shell Oil Cy100 98% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 9/8 Holl. Constructie 435 430 Ing bur v Bouwnijv 124GB Int Kunststof! Ind. 52 53 Kon Ned Edelmet 65 65 Pref w.a idem 70 Textiel Gebr v Wijk 81B 81GB Leldsche Wolspinn 355 Ned Electroiasm 363 Sikkens Lakfabr 53 532 532 Ver. Touwfabrleken 168% 170GB Wernink's Betonm 98% 98%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5