Kwekers zitten met moeilijkheden en export komt in de verdrukking Olievoorziening niet direct in gevaar bij sluiting Suezkanaal KW 99 liep te Leiden van stapel Afnemers in Amerika houden rekening met het weer en eisen stipte levering geen Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Belangen Arabische wereld en het Westen lopen parallel Prinses Beatrix slaagde voor rij-examen „met een pluimpje" 95ste Jaargang Donderdag 9 augustus 1956 De natte zomer en de bloembollencultuur (Van onze deskundige medewerker) De natte zomer dreigt een ramp te worden voor de land- en tuinbouw. Voor de bloembollenteelt kan men nog niet direct van een ramp spreken, maar toch levert deze „natte moesson" heel wat schade en last op, voor kwekers zowel als voor exporteurs. Het bloembollenvak heeft met vele onberekenbare factoren te maken, maar het meest onberekenbaar is wel het weer.. Dat doet niet alleen zijn invloed gel den op de kwaliteit van de bloembollen, maar ook op de werkzaamheden. Wanneer de rooitijd daar is. moet men bij voorkeur droog, zonnig weer hebben. Dan hebben de bollen gelegen heid gehad rijpt te stoven, dan hebben ze een mooi bruin huidje gekregen en dan kunnen ze wanneer ze uit de grond gehaald zJjn, nog op het land verder drogen, tot dit proces in de schuren wordt voltooid. Dan zijn de bollen ook gemakkelijk te behandelen en schiet men snel op met het werk. Dat is ook wel nodig, want „de boot wacht niet" is de dreigende slagzin, die iedere bloemoollenexporteur als een soort Damocleszwaard boven zijn bureau ziet hangen. Aan tijd gebonden Het is nu eenmaal met de export zo, dat die vóór een bepaalde tijd moet zijn afgelopen. Dat geldt vooral voor de zo genaamde „droge verkoop", waarbij de bollen worden verkocht aan winkels en warenhuizen met name in Amerika. Daar heeft men zo een seizoen voor de verkoop van bollen en de Amerikaanse afnemer vraagt zich niet af. of het in Holland allemaal volgens de plannen verloopt. Op een bepaalde datum ver wacht hij ziin bollen thuis. Hij heeft al aangekondigd, dat hy dan echte Hol landse bloembollen ten verkoop heeft en zo vlak na de vakantie gaan de Ameri kanen in hun tuintje werken en willen ze bollen planten. De afnemers dringen er dus by de exporteurs op aan, vooral tüdig te leveren, want dat scheelt hen in hun debiet. Dat is ook het struikelblok voor de theorie van prof. Van Slogte- ren, die „zUn" exporteurs gestaag ver maant: Stuur de bollen wat later weg, dan zyn ze in betere conditie. En hoe wel die exporteurs dat graag toestem men, staan ze met gebonden handen, want hun klanten willen nu eenmaal op een bepaalde datum bollen hebben en de exporteur moet maar zorgen, dat ze er dan zyn! Achtjarige van moord beschuldigd Het achtjarige Amerikaanse jongetje Leroy Black, een mulat, is gisteren te Columbia (Pennsylvania) van moord beschuldigd. Hij heeft een negenjarig meisje, dat geweigerd had hem te kussen, zo hard geschopt dat zij aan de gevolgen is overleden. Borgtocht werd geweigerd, zodat hij in arrest biyft. Tijdens de rechtszitting zat hü op zyn vaders schoot Kerkelijk Leven Bijna 20.000 Oostduitsers in Bondsrepubliek BIJEENKOMST DUITSE EVANGELISCHE KERK. Byna 20.000 Oostduitsers zyn naar de Bondsrepubliek gekomen om tie byeen- komst van de Duitse Evangelische Kerk in Frankfort a/d Main by te wonen. Ongeveer 15.000 van hen waren in het bezit van geldige reispapieren, de rest kwam illegaal over de grens. De openinesdienst, die geleid werd door ds. Martin Niemoeller, werd door 10.000 personen bijgewoond. De bijeenkomsten van de Evangelische Kerk, die beurtelings in Oost. en West' Duitsland worden gehouden, zijn de enige gelegenheden waarby politici uit de beide delen van Duitsland elkaar ontmoeten. Men verwacht dat op de slotbyeen komst, aanstaande zondag, zowel de Westduitse bondspresident Heuss als de Oostduitse vice-premier Nuschke en de voorzitter van het Oostduitse parlement Dieckmann, aanwezig zullen zyn. ROME-BEDEVAART 1957 VAN KAJOTTERS De Paus is voornemens in 1957 aan de internationale kajottersbeweging zijn goedkeuring te geven als wereldaposto- laatsbeweging van, voor en door de arbeidersjeugd. Er zal een wereldmanifest voor de arbeidersjeugd worden afgekondigd, waarin opgenomen is een werkplan voor de internationale K.A.J. ter christelijke beïnvloeding van de arbeidersjeugd in de gehele wereld. Meer dan 25.000 kajotsters en kajot- ters uit alle delen van de wereld zullen in Rome aan een groot feest deelnemen, waarvan het hoogtepunt de internatio nale dag op zondag 25 augustus 1957 is. In alle delen van de wereld wordt ge werkt, om te zorgen dat elk land met een aantal jonge arbeidsters en arbei ders in Rome tegenwoordig zal zijn. In Nederland hebben zich thans reeds 1500 deelnemers voor deze bedevaart aange meld. NED. HERV. KERK Bedankt voor Ouderkerk aan de IJssel A. G. Haring te Loon op Zand. GEREF. KERK Beroepen te Zuidhorn B. van Oeveren te Vries. GEREF. KERKEN (ond. art. 31 K.O.) Beroepen te Smithville (Ontario, Canada) (2e maal) L. Moes te Zalk en Veecaten. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Rijssen dr. O. Steenblok te Gouda,. Wanneer dus door de weersomstandig heden de rooityd abnormaal wordt ver lengd, komt de exporteur in de knoop. Alles is later En alles ls later. Het voorjaar was niet overmatig warm, het weer niet gunstig, wat de groei van de bollen ver traagde. En nu is de rooitüd aangebroken en alles is nat. De bollen komen nat uit de grond, dus niet in de allerbeste conditie. Ze zün lang zogemakkelyk niet te behandelen, men moet erg oppassen, dat men de huid niet beschadigt, want kale bollen mogen niet worden geëxpor teerd. Niet alleen is men dus laat met het rooien, maar de conditie waarin de bollen uit de grond komen, vergt ook nog speciale maatregelen om te zor gen, dat ze voldoen aan de conditie „gezond, droog, goed in de huid en vry van wortelresten'. Is een bol niet tot in het hart droog, dan wel zijn er tijdens het rooien, sorteren, pakken enz. beschadigingen ontstaan, dan is de weg vry voor allerlei para sieten en ziektekiemen om hun scha- delijk werk te doen. Weer of geen weerde exporteur heeft maar te zorgen, dat zijn bollen er op tyd zyn, en dat de kwaliteit niets te wensen overlaat! Zand of klei Het. is bekend, dat men tegenwoordig veel tulpen teelt op de klei. met name in Westfriesland. Die kleitulpen zün van zeer goede kwaliteit en de export wil ze graag hebben, maar bij dit weer zit men op de klei wel met büzondere moeilijk heden. Het is op de gronden in De Zuid veel makkelijker werken. Als daar een regen bui kletterend naar beneden komt, staakt men het werk, is het weer droog dan gaat men weer verder. Dat kan daar. Maar niet op de klei. De grond houdt het water vast. Het is één gewel dige smeerboel. Wanneer men met de grootste moeite de bollen heeft gerooid, moeten ze eerst nog weer afgespoeld worden om ze van de aanhangende klei te zuiveren. En dat is verschrikkeUjk belangrük, want vooral de Amerikanen in hun strüd tegen de aardappelmoeheid zien er scherp op toe, dat er geen partikeltje Hollandse grond blüft kleven aan de Hollandse bollen! Men moet dus maar zien, dat men die taaie vette klei van de bol afkrygt, ook al weer: zónder de huid te beschadigen! Prijzen stijgen Zy die gegokt hebben op een da lende prijs, zullen waarschynlyk ook dit jaar weer het lid op de neus krij gen. Nu reeds merkt men dat de pry- zen stijgen, omdat de exporteurs zitten te springen om de bollen, die maar traag afkomen. Men behoeft niet te verwachten, dat het ongunstige weer de oogst gunstig zal beïnvloeden! En er is nog een andere moeibjkheid: de kwekers op hun beurt zyn gebonden aan een leveringstijd. Teneinde hun rechten niet te verspelen, sturen ze de bollen op tüd af, maar dan zijn ze nog niet droog. En dan moet de exporteur maar zien. dat hü over een zodanige accommodatie beschikt, dat hü de bol len in conditie krügt. Het zal ongetwijfeld nodig zyn, dat kwekers en exporteurs met elkaar overleggen, zodat de bollen dan des noods een paar dagen later komen, maar in goede conditie. De natte zomer geeft het bloem bollenvak heel wat kopzorg, en al klagen de exporteurs over de pryzen, voor de kwekers is het met dit weer ook zo'n pretje niet! Eisenhower spreekt met Gruenther OVER DE AMERIKAANSE TROEPEN IN EUROPA. President Eisenhower heeft op zün persconferentie meegedeeld, dat hij met generaal Gruenther. de opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, een afspraak heeft gemaakt om van gedachten te wisselen over het ge volg van eventuele verminderingen van de omvang van de strüdkrachten in Europa. De president verklaarde, dat de strijdkrachten zullen worden ge stroomlijnd". maar hy geloofde niet in een vermindering van de Amerikaanse strydkrachten. NOG ÉÉN MEDISCH ONDERZOEK VAN EISENHOWER VOOR 6 NOV. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld, dat hij voor de presidentsverkiezing op 6 november nog eens medisch zal wor den onderzocht. Als men hem niet sterk genoeg mocht bevinden voor een nieuwe ambtstermün, zou hij het volk inlichten. Voor die tüd zou hij geen mededelingen over zün gezondheid meer doen. LAATSTE JAPANSE OORLOGSMISDADIGER VRIJ Het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de Nederlandse regering de laatste Ja panse oorlogsmisdadiger op erewoord heeft vrügelaten. Het is de ex-sergeant van de Japanse militaire politie Takeo Misusaka, die door een Nederlands Tri bunaal 'tot 13 jaar gevan°"~:sstraf was veroordeeld. (Ingez. Med.-Adv.) Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper- Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame ff schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven/""-^. COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Een Belgische mening i Niet nerveus stuurde zij met vaste hand (Speciale berichtgeving) Een glunderende Prinses Beatrix stond gistermiddag op de stoep van café „Tolhuis" aan de Soestdykerstraatweg in Hilversum: haar examinator kon haar meedelen, dat zy voor het juist afgelegde rU-examen was geslaagd en kon haar bovendien een pluimpje geven voor de wüze, waarop zij het er zowel by het praktisch als bU het theoretisch gedeelte had afgebracht. Ook haar instructeur, de heer G. Bleeker uit Baarn, straalde. Hü vertelde ons, dat de Prinses, toen zü met de les sen begon, al enige mate met chauffe ren vertrouwd was, maar zü had nog slechts uitsluitend in de Paleistuin ge reden en nooit op de weg achter het stuur gezeten. Hij had, evenals zijn echtgenote, die zich met de theoretische opleiding had belast, in de Prinses een gewillige leerlinge gevonden, die büzon- der veel plezier in de lessen toonde. Het rü-examen was bepaald op half vier, maar de heer Bleeker en zijn Ko- ninklüke leerlinge waren al wat eerder naar Hilversum gekomen om eerst nog wat „rondjes te draaien". Daarna nam de examinator, de heer H. M. W. Wes- terlaken, directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van rüvaardig- heidsbewijzen, plaats naast de sportief geklede Prinses, die voor het praktisch examen door de drukste straten van Hilversum moest rijden en ook, zoals gebruikelijk is, nabij het raadhuis de nodige manoeuvres met de auto moest verrichten. Zü was hoegenaamd niet nerveus en voldeed met vaste hand aan de haar gegeven opdrachten. In café „Tolhuis", waar het theore tisch rü-examen pleegt te worden afge nomen, waren ook gistermiddag weer talrüke kandidaten present, die in het „zweetkamertje", een door een gordijn afgescheiden gedeelte van het établis sement, hun kennis van de verkeersre gels moesten demonstreren. Na de rit door de stad moest ook Prinses Beatrix zich hier gedurende 10 minuten aan een spervuur van vra gen onderwerpen: haar vader had de eis gesteld, dat zijn dochter onder geen beding een rijbewijs mocht wor den afgegeven, wanneer zy niet aan de proef, die iedereen moet afleggen, zou voldoen. Maar zij bracht het er, evenals vorige week haar -vriendin Renée Roëll, keurig af en was net als iedere andere geslaagde bij een exa men dolgelukkig te mogen vernemen, dat zy haar „brevet" tenvolle had verdiend! (Van onze Brusselse correspondent) Wy vonden burggraaf Aloys van de Vyvere, voorzitter en de heer L. B. Wolters, ondervoorzitter van de Belgische petroleumgroep Petrofina bereid tot een gesprek over de huidige moeilykheden in verband met het Suez-kanaal en de gevaren van een eventuele sluiting van het kanaal, o.m. voor de bevoor rading van de Westerse landen met ruwe olie. Beide heren waren optimistisch gestemd. Ofschoon België niet voor de Londense conferentie ls uitgenodigd wordt het hier onwaarschünlyk geacht, dat er geen akkoord tot stand zou komen. De belangen van de Arabische volkerenen die van de Westerse landen zijn nauw met elkaar verbonden en de petroleum is vry wel de enige bron van inkomsten van staten zoals Irak, Iran en Saoedi-Arabië. Moest het kanaal worden geslo ten dan zouden de drie Arabische landen hiervan de directe slachtoffers zün, daar hun produktie van ruwe olie gereduceerd zou dienen te worden. Op korte termyn zou, ingeval van een sluiting van het kanaal, een reorganisatie van de wereldbevoorrading van ruwe olie kunnen plaats vinden. eén ongebruikte produktie-capaciteit van circa 130 miljoen ton. Dat Egypte moeilykheden zou ver oorzaken in het vervoer van circa 60 miljoen ton ruwe olie is dus allerminst als een catastrophe te beschouwen. De produktie van rijke landen zoals Canada, Venezuela en de Verenigde Staten zelf zou worden uitgebreid en de „arme" Arabische landen zouden hun inkomsten zien verminderen. Reorganisatie op korte termijn mogelijk West-Europa ontving in 1955 circa 58 miljoen ton ruwe olie. Die 58 miljoen ton direct omleiden via de Kaap de Goede Hoop is onmogelijk, daar de lan gere vaarweg een bijkomende tonnage tankers van 3 miljoen ton noodzakelijk maakt. En de vrije wereld beschikt daar momenteel niet over. Maar de reorgani satie zou als volgt kunnen werken: Canada zou de Amerikaanse Westkust met olie bevoorraden, terwyl de Oost kust zou worden voorzien van olie uit Venezuela en een verhoging van de produktie uit de Verenigde Staten zelf. De vrügekomen schepen zouden West- Europa bevoorraden met olie uit Vene zuela en Canada, terwül een derde van de huidige produktie van de ruwe olie velden in het Nabije Oosten om de Kaap zou varen. In Canada, Venezuela en de Verenigde Staten is er momenteel nog In tegenwoordigheid van talrijke genodigden is gistermiddag op de scheepswerf ..De Hoop" te Leiden, voorheen gebr. Boot. de nieuwe treillogger KW 99. ..Maria Theresia" gedoopt en te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevouw M. Th. Haasnoot, de echtgenote van de directeur van de N.V. Rederij N'. Haasnoot. Katwijk. Mevrouw Haasnoot wees er op dat het nieuwe schip niet alleen haar na men draagt, maar dat het tevens de voornamen zijn van de beroemde kei zerin van Oostenrijk, een vrouw die met geringe opleiding tijdens haar be wind ongekende eigenschappen bleek te bezitten. Zij sprak de hoop uit dat de nieuwe treillogger eveneens over voortreffelijke eigenschappen zou blü- feen te beschikken. Deze wens is niet zo maar uit de lucht gegrepen, want de KW 99 heeft verschillende technische snufjes, zoals een straalbuisroer. waar door een belangrijke winst op het mo torvermogen wordt verkregen. Daarop werden de laatste beletselen weggeno men en gleed de boot het water in. De genodigden begaven zich daarop naar „Het Gulden Vlies", waar de heer P. Boot jr. het welkomstwoord sprak. Onder de genodigden bevonden zich o.m. burgemeester en mevrouw Duiker, van Katwijk, wethouder van Leeuwen, de heer D J. van Dyk. voorzitter van het bedrijf sschap de hoofden van we deropbouw. afdeling vaartuigen en van de scheepvaartinspectie te Den Haag, de reders en vele schippers, onder wie de schipper van de KW 99. de heer J. Dijkhuizen. De heer Boot dankte mevrouw Haas noot voor het dopen van het schip en overhandigde haar een aandenken. Hij herinnerde er voorts aan dat de rederij precies 50 jaar geleden de eerste op dracht had verstrekt aan de werf. De kleinzoon van de eerste opdrachtgever, de heer N. Haasnoot, dankte de heren Boot voor hun werkzaamheden. Sociale uitkeringen 10% omhoog? (Van onze Haagse redactie) Op verzoek van het Ministerie van Sociale Zaken heeft de Stichting van de Arbeid een advies uitgebracht aan de Staatssecretaris van Sociale Zaken, dat handelt over de vraag, welke ge volgen de in Maart genomen besluiten op het gebied van de lonen moeten hebben voor de sociale verzekering. Na overleg heeft het bestuur van de Stichting de volgende maatregelen voorgesteld 1. Verhoging van de invaliditeits- en ongevallenrente met 10% per 1 sep tember: 2. het verstrekken van een extra uitkering van een maand aan de „Noodwet-Drees-trekkers"; 3. ver hoging van de kinderbijslag met 10%. Men mag thans aannemen, dat Staats secretaris Van Rhün dit advies aan de S.ER zal voorleggen. Daar men de Stich ting van de Arbeid als een bedrijfspo- litiek orgaan kan beschouwen, en beide ongeveer dezelfde opbouw, wat menings richtingen betreft, hebben, mag worden aangenomen, dat de S.E.R. dit advies van de Stichting van de Arbeid zal onderstrepen. Of echter daar na onmiddellük een besluit zal vallen over deze kwestie, blüft de vraag. CAO-treilervisserij goedgekeurd Het college van ryksbemiddelaars heeft in zijn vergadering van heden zyn goedkeuring gehecht aan de voor stellen van partijen bij ile CAO-treiler visserij te IJmuiden. „Cantor"-schepen naar Vlissingen? KOSTEN 5 MILJOEN Het zal technisch mogelyk zijn in de haven van Vlissingen grote zee schepen met een diepgang van circa 11 meter, zoals de Amerikaan Cantor wil bouwen en waarvoor hij een ge schikte Europese haven zoekt, te ont vangen. Indien de heer Cantor in principe Vlissingen zou kiezen, zullen hier tüdig de nodige voorzieningen kunnen worden getroffen. De haven zou wat dieper uitgebaggerd worden en voorts zou men overgaan tot het verlengen van de huidige 350 meter lange kade met 150 meter in zuidelüke richting. Hierdoor zouden meer schepen tegelijk aan de kade kunnen meren. Volgens ruwe schatting zouden de kosten van de te treffen voorzieningen, waarbü ook is gerekend op uitbreiding van de ontvangst loodsen voor passa giers, 5 miljoen gulden bedragen. Er zou dan ongeveer tegenover het station een afzonderlyk gebouw gezet worden, dat het mogelijk zou moeten maken de dui zenden passagiers vlot te verwerken. Het is de bedoeling van de heer Cantor, schepen te laten bouwen, waar mee 5.000 tot 10.000 passagiers tegeneen goedkoop tarief van de Ver. St. naar Eurqpa vervoerd kunnen worden. Enorme tankers en pijpleidingen Op lange termyn bekeken moet men er rekening mee houden, dat de tan kers steeds grotere afmetingen kry- gen. Wanneer het Suez-kanaal be vaarbaar zal zyn op 36 voet diepte zullen 40.000 ton tankers door het kanaal kunnen varen. Maar nooit zal Suez bevaarbaar zyn voor reuzentan- kers van 80.000 en van 100.000 ton, waarover men thans denkt. Daar wordt hard aan gewerkt en over enkele jaren, aldus zei ons de heer Wolters, zullen al dergelüke grote tan kers in de vaart worden gebracht. Niet veel havens zullen dergelijke grote tankers kunnen ontvangen, noch ze bouwen of herstellen. Juist daarom ls het probleem van de oliepypleidingen in West-Europa be langrük te noemen. Marseille kan worden georganiseerd als de grote haven voor de aanvoer van ruwe olie uit het Nabye Oosten. Van Marseille zou de enorme olie- leiding lpoen door heel Frankrijk naar Straatsburg, waar een grote raffinaderij zou komen, en verder naar Antwerpen en Rotterdam. Suez-kanaal wordt minder belangrijk Op lange termyn bekeken wordt het Suez-kanaal dus minder belangryk: het vervoer van ruwe olie in tankers van 100.000 ton, via de Kaap. is niet duurder dan het vervoer in kleinere tankers via Suez. Maar in geval Irak, Iran en Saoedi- rabië de oliebronnen nationaliseren? De ervaring, aldus concludeerde de heer Wolters, leert toch dat deze landen geen afnemers inden; zie Mossadek! Iets hoger ouderdomspensioen (Van onze Haagse redactie) Naar wy vernemen, mag worden aan genomen, dat de uitkering volgens de nieuwe algemene ouderdomsvoorzie ning, die 1 januari 1957 zal ingaan, reeds bij de eerste uitkering hoger zal komen te liggen dan aanvankelijk bij de aanvaarding van deze wet in het Parlement werd vastgesteld. De uitkering voor ongehuwden zal waarschynlyk f. 846 in plaats van f. 804 gaan bedragen en de uitkering voor gehuwden f. 1404 i.p.v. f. 1338. De vermoedelyke premie die geheven zal worden, zal 6.75% bedragen, op zich zelf is dit niets byzonders daar het pensioen een waardevast pensioen is en steeds zal worden aangepast aan het algemene loonpeil. Goedkope ziekenfonds verzekering bejaarden? (Van onze Haagse redactie) Als op 1 januari 1957 de algemene ouderdomswet van kracht wordt, zal de mogelijkheid worden geopend van een goedkope ziekenfondsverzekering voor bejaarden, wier inkomen beneden een bepaald minimum ligt. Deze wet- telyke ziekenfondsverzekering voor be jaarden boven 65 jaar vloeit voort uit het feit. dat met ingang van 1 januari 1957 de inwerkingtreding van de nieu we ouderdomswet, een einde komt aan de verplichte ziekenfondsverzekering, die was verbonden aan de noodwet Drees. Over deze nieuwe ziekenfondsverze kering heeft de minister van Sociale Zaken aan de Ziekenfondsraad en aan de Stichting van de Arbeid advies ge vraagd. Vermoedelük zullen de zieken fondsen worden verplicht alle bejaarden, die beneden een bepaalde inkomensgrens blijven, te aanvaarden, indien zij zich aanmelden. Personen met een inkomen tot f. 2400 zullen dan een kwart van de kostprijs- dekkende premie gaan betalen, terwijl bejaarden met een inkomen tussen f. 2400 en f. 3338 de helft van de premie moeten bijdragen. Naar verwacht wordt zullen bejaarden met een inkomen bo ven voornoemde grens geen premie-re ductie krijgen. Voor de speciale bejaardenverzeke ring komen dus slechts diegenen in aanmerking, die naast de uitkering van de algemene ouderdomsverzeke- ring niet meer eigen inkomen dan f. 2000 hebben.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5