Ook voor repen! Italië bezorgd over veiligheid in de Belgische kolenmijnen IBIS EXPORT Rusland beantwoordt vandaag of morgen Londense uitnodiging m 3 smaken Meeste ingeslotenen van ramp zitten duizend meter diep Voorwaardelijke aanvaarding? „Toon de soep" en kornuiten voor liet Haagse Gereehtshof Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956 Vervolg van pag. 1 21 doden bij vliegtuigongeluk in Birma Volgens de laatse berichten zijn tot nu toe negen doden en zes gewonden naar boven gebracht in de Belgische mijn. Mijn-beambten hebben meegedeeld, dat zich op 835 meter diepte waarschijnlijk nog ongeveer 80 man bevinden. Verder bevinden zich zeven man op onge veer 900 meter, 13 op 975 meter en het grootste gedeelte van de overigen op 1000 meter diepte. Een mijningenieur verklaarde, dat mannen van de reddingsbrigade water spuiten op de enige nog te gebruiken schacht. Andere mannen zullen trachten de brandende mijn binnen te dringen door een nieuwe, dichtbij gelegen schacht Helft der slachtoffers Italianen Er zouden 135 Italiaanse mijnwerkers onder de ingeslotenen zijn. 107 vermiste mijnwerkers zijn Belgen en onder de 31 overigen bevinden zich zes Grieken en vier Duitsers. Er zijn geen Nederlanders onder de in geslotenen. In Rome gaf premier Segni van Italië twee van zijn minister opdracht, naar België te gaan om zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken. De Italiaanse arbeiders die zich in de afgesloten gangen bevinden, werden in dertijd door het Italiaanse ministerie van Arbeid gerecruteerd om het tekort in de Belgische mijnen op te heffen. Duizenden Italianen werken in Belgi sche mijnen. De Italiaanse regering maakt zioh ernstig ongerust over het lot van haar onderdanen in de Belgische mijnen. Al eerder oefende zfj kritiek op de „zeer onvoldoende veiligheidsmaatre gelen" in die mijnen, en in februari ging zij zelfs zover, alle emigratie naar België stop te zetten, naar aanleiding van de herhaalde rampen. Tegen middaguurredders op 907 meter diepte De heer Van den Heuvel, algemeen directeur van de Belgische mijnen heeft hedenochtend tegen het mid daguur aan journalisten medege deeld, dat er nog een kans bestaat om de Ingesloten mijnwerkers te red den. Door de brand zijn de deuren tus sen de schachten voor de luchtaan- voer en -afvoer vernield. Hierdoor kreeg een verse luchtstroom gelegen heid de slechte lucht ln de diepte te verdrijven. De heer Van den Heuvel verklaar de voorts: „Thans daalt de lift tot op 907 me ter. Er ontbreken 7 i 8 meter leibo men en het zou uiterst gevaarlijk zijn zonder leibomen dieper te dalen. Die leibomen moeten daarom eerst hersteld worden. Op verdieping 835 hebben de red- Ingez. Med.-Adv.) Wéér dat ichroeiend, brandend maagxunr. T(d voor 'a paar Bannlea! Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuur- branden voor en na. En niet te stillen... Totdat een paar Rennies redding brach ten. Onmiddellijk 'n Wonder die Ren nies - U gebruikt ze toch ook? In Iedere apotheek en drogisterij verkoopt men U Rennlea graag. Zeventien passagiers en vier beman ningsleden van een Dakota van de „Union of Birma Airways" zijn gisteren omgekomen toen hun toestel, dat van Rangoon naar Mandalay vloog nabij deze laatste stad neerstortte. Onder de slachtoffers bevinden zich drie Amerikanen en een kolonel van het Birmaanse leger. der» de gang over een lengte van on geveer 100 meter onderzocht en zij hebben daar giftige gassen aange troffen. Er is daar weinig hoop op die verdieping nog overlevenden te vin den. Het grootste aantal ingesloten mijnwerkers bevindt zich echter veel dieper. „Overigens schiet men met het doorboren van de betonnen muur goed op", aldus de heer Van den Heuvel en hij besloot „Het Is het koolmono- xydegehalte dat het aantal overle venden zal bepalen". Medeleven van Minister Zijlstra Naar aanleiding ven de mijnramp heeft de Nederlandse minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, het volgende telegram aan de Belgische minister van Economische Zaken, de heer Rey, gezonden: )rDe tragische mijnramp te Marcinelle maakt diepe indruk in ons land en zeer in het bijzonder bij hen. die zich op welke wijze dan ook nauwer met het welzijn van uw mingebieden en hun mensen verbonden voelen. Als uw col lega in de Ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waardoor zulk een sterke aaneensluiting tussen onze mijngebieden is geschapen, maak ik U deelgenoot van ons intens medeleven met de oprechte bede voor het welslagen van het reddingswerk en kracht voor allen, die door deze ramp tot ontbering en lijden worden gebracht. (Ingez. Med.-Adv.) Rook da lekkerste ihag die er Is Vervolg van pag. 1 Stroom militair materiaal vloeit door D« Sovjctrusslsche minister van Buitenlandse Zaken, Dmitri Sjepilof, heeft gisteren meegedeeld, dat de Sovjet-Unie binnen twee dagen officieel zal ant woorden op de uitnodiging voor de internationale conferentie over het Suez- kanaal, die op zestien dezer te Londen begint. Volgens diplomatieke kringen in de Russische hoofdstad heeft Sjepilof dins dag bij zijn besprekingen met de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk te kennen gegeven, dat Rusland de invitatie „met voorbehoud op verscheidene pun ten" zal aanvaarden. Voorts deelde de Russische minister mee, dat er geen wijziging in de houding ran de Sovjet-Unie is gekomen, sinds hij vorige maand verklaarde, dat Moskou niet overwoog, hulp aan te bieden voor de aanleg van de stuwdam in de Nijl bij Assoean. Sjepilof voegde hieraan toe, dat er van de Egyptische regering geen of ficieel verzoek over deze kwestie was ontvangen. Nasser naar Moskou: oud plan De Egyptische ambassade te Moskou heeft bekend gemaakt, dat president Nasser volgens plan op veertien augus- tus in de Russische hoofdstad zal aan komen voor zijn officiële bezoek aan de Sovjet-Unie. Een functionaris van de ambassade zei, dat deze datum vorige week nog was bevestigd. Dit plan was reeds gemaakt voor de Kanaalcrisis. Er waren enige speculaties geweest over de mogelijkheid, dat de Egyptische president zijn bezoek met het oog op de crisis over het Suezkanaal zou uitstellen. (Ingez. Med.-Adv.) De mijnramp in België. Een over zicht van het blussingswerk. Op de voorgrond ziet men leden van de reddingsbrigade, die klaar staan om. zodra dit mogelijk is. te kunnen afdalen. Liegendat de stukken er af vliegen (Van onze Haagse redactie) Drie in het gehele land beruchte on derwereld figuren. onder wie dc be faamde „Toon de Sjiep" uit Oss heb ben gistermorgen in hoger beroep te rechtgestaan voor het Haagse Ge rechtshof, waar zij zich hadden te verantwoorden voor het plegen van enkele kleine inbraken en diefstallen. Zoals dat wel vaker voorkomt onder collega-Inbrekers gaven de heren el kaar over en weer de schuld. De ver dachten moesten in eikaars zaken ge tuigen. Alle verklaringen waren tegen strijdig en er werd voor het hekje (onder ede) gelogen dat de stukken eraf vlogen! Vooral de oudste verdachte, een 64- jarige Utrechtse koopman, trachtte op luidruchtige wijze, waarbij hij krachtige termen gebruikte, zich „er uit" te pra ten. De verklaringen der verdachten waren af en toe zó onwaarschijnlijk, dat alle ter zitting aanwezigen in lachen uitbarstten. Een 34-jarige Rotterdamse kapper was de eigenaar van wat de beide ande er verdachten noemden „een slee van een wagen", waarmee men 's nachts uit inbreken ging. Fietsen en bromfietsen, die men had gestolen, werden gedemon teerd in deze wagen naai- Oss vervoerd, waar ze dan door bemiddeling van „Toon de Soep" werden weggewerkt. De kapper en .Toon de Soep" werd voorts een diefstal van autobanden in Rotter dam tenlaste gelegd. Er werd eindeloos gedebatteerd over een poging tot In braak in Vorden. „Toon de Soep" zou hebben getracht in te breken, de koopman zou op de uitkijk hebben gestaan. Beiden ontken den ten stelligste. Volgens de kapper was de inbraak niet doorgegaan omdat Toon een ruit had laten vallen en er dus teveel lawaai was gemaakt. Toon zei de ruit met opzet te hebben gebro ken, omdat hij niet wilde inbreken. De koopman zei alleen maar voor het be wuste pand te hebben gestaan, „zoals ik nu hier ook sta". De Procureur-Generaal eiste tegen de Rotterdamse kapper (die bij zijn ar restatie in het bezit was geweest van een geladen pistool) een gevangenis straf van 4 jaar m.a.. tegen „Toon de Soep" en de Utrechtse koopman els- te hij 3 jaar m.a.. De verdachten wa ren door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot straffen van resp. 2 xfi jaar en 1 jaar en 9 maanden met af trek. De officier van Justitie was in hoger beroep gegaan. Uitspraak 22 augustus. altijd welkom BINNENLAND De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten de bioscoopbelasting te verlagen met 35 tot 25 De bioscoopexploitan ten hebben echter reeds doen weten, dat zij de verlaging nog te gering vinden. ZD zijn voornemens binnen twee jaar met nieuwe verzoeken tot verlaging van de be lastingheffing te komen. In Frankfort a d. Main beginnen morgen de Nederlands-Duitse kuituur- weken. die tot midden september zullen duren. Vrijdag 17 augustus a.s. zal de bij de N V. Verhoef Aluminium Scheepsbouw- lndustrle en Metaalwarenfabrlek te Aalsmeer gebouwde aluminium motorred- dlngsvlet „Chrlstlaen Huygens" worden j overgedragen aan het reddingsstation Den Helder van de K.N.Z.H.R.M. Gistermiddag is te Deventer in de erceel Polstr. 51, 'an Maurlk. naar vermoed wordt door kortsluiting een hevige brand ontstaan, waarbij de bewo ners zich gelukkig snel ln veiligheid konden stellen. Het vuur breidde zloh uit tot de zolderverdieping. De brandweer tastte de vuurhaard aan, doch kon niet verhinderen, dat de bovenverdiepingen totaal verloren gingen. Van het meubilair kon weinig worden gered. Een en ander was laag verzekerd. Donderdag 13 september zal waar schijnlijk het laatste gat worden gedicht in de dijk rond oostelijk Flevoland. Na de sluiting zullen direct gemalen in werking worden gesteld om de polders droog te malen. De gemalen hebben tezamen een capaciteit van tussen 4 en 5 miljoen liter per minuut. Te Kwlntsheul (We6tland) geraakte een 4-jariee Jongen bij het spelen ln de zogenaamde Nieuwe Vaart achter de ouderlijke woning. Na enige tijd dreggen bracht de heer J. Zulderwljk het kind uit het water. De levensgeesten bleken toen echter reeds geweken. BIJ K.B. Is met Ingang van 17 sept. 1956 aan dr. P. J. van Rhiln op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, en is hem opdracht verleend om van 17 sept. 1956 af ln de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen onderwijs te geven in de sterren kunde en waarschijnlijkheidsberekening. 's Nachts is ingebroken by de weduwe J. de Bruin aan de Loplkerweg oostzijde te Loplk. Ben bedrag van f6000 (een uit kering voor een hulpbehoevend zoontje van deze weduwe) is meegenomen. De rijkspolitie ls met een uitgebreid onder zoek begonnen. De echtgenoot, die vracht rijder was, is enkele maanden geleden overleden, De Staatscourant van gisteren bevat een K.B., houdende enige vooreleningen ln verband met de Instelling van het pro ductschap voor zuivel. BUITENLAND Ex-koning Michael van Roemenië heeft het getuigschrift gekregen, dat recht geeft om als burgerpiloot te vliegen. Hij heeft hiervoor examen gedaan ln Santa Monica (Californië). Frederic Joliot, professor aan t Collége de France Is per 1 oktober tot hoogleraar ln de kernfysica benoemd aan de Univer siteit van Parys. In Frans Guyana ls een voertuig by een pont in het water gereden, hetgeen 16 mensen het leven kostte. Het Russische dryvende observato rium „Noordpool 6", dat zich in de Noor delijke IJszee bevindt, zal voorzien worden van een machine, die, door één man be diend, een landingsbaan voor vliegtuigen in het ys kan snyden. In Rome hebben vertegenwoordigers van de redery .Italia" en de scheepsbouw maatschappij Ansaldo te Genua het con tract getekend voor de bouw van een nieuw schip, dat de verloren gegane ..Andrea Doria" van de genoemde rederij zal vervangen. In de Midden-Amerikaanse staat Honduras zullen op 7 oktober verkiezingen worden gehouden voor een nieuwe volks vertegenwoordiging. By deze verkiezingen zullen voor het eerst ln de geschiedenis van Honduras vrouwen kiesrecht hebben. Ex-president Peron is gisteren pei vliegtuig uit de stad Panama naar Caracas vertrokken, omdat hy dichter by zijn land wil zyn. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland zal 24 en 25 september een be zoek aan Brussel brengen. Zwitserland maas in financieel net? Naar te Bern wordt vernomen trach ten Engeland en Frankrijk er een einde aan te maken, dat Egyptische financiële transacties, die te Londen en Parijs on mogelijk zijn gemaakt, via Zwitserse banken uitgevoerd worden. De Engelse en Franse ambassadeurs ln Zwitserland hebben een bezoek ge bracht aan vooraanstaande leden van de Zwitserse regering, om de jongste finaneiële maatregelen toe te lichten, welke door hun regeringen tegen Egyp te genomen werden. Hoewel er geen for meel verzoek werd gedaan, om Egypti sche gelden in Zwitserland te blokkeren, wordt van betrouwbare zijde vernomen, dat de beide ambassadeurs met nadruk hebben gewezen op de mogelijkheid, welke er voor de Egyptische regering bestaat, financiële transacties door be middeling van Zwitserse banken uit te voeren. Kapitaalvlucht Zwitserse bankiers maken melding van een zeer aanzienlijke kapitaalvlucht uit Egypte naar Zwitserse banken. Dit geld schijnt niet zo zeer uit Egyptische bronnen afwezig te zijn dan wel van Griekse. Joodse en andere handelaren uit de Levant in Egypte. Gedegen militaire voorbereiding De onafgebroken militaire voorberei dingen schijnen erop te wijzen, dat En- DONDERDAG Café De Valk (Morssingel): Contact avond Motortoerclub „Leiden", 8 u. n.m. Du Rieustraat: Circus „Knikkebeen", 3 en 8 uur nam. Du Rieustraat: Circus „Knikkebeen", 10 uur voorm. en 3 uur nam. Gulden Vlies: Aandeelhoudersvergade ring N.V. Nationaal Veem. 9.30 uur nam. Stadhuis: Excursie Ver. „Oud-Lelden", 7.30 uur nam. ZATERDAG Kamer van Koophandel: Fietstocht Ned. Ohr. Reisver. naar Boskoop, 2 uur nam. Voorschoten (Leidseweg 97)Bui tengewone ledenvergadering Coóp. Boeren leenbank. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng ..Van kiel tot pot". (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdags en dinsdags bovendien 7.309.30 uur n.m. Zondags 15 uur nam. Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dageiyks tot zonsondergang (Tm 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september) Pieterskerkgracht: Leldse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae" Dagelijks 104 uur. maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur nam. (T/m 18 augustus). BIOSCOPEN: Trianon. „Het Congres danst" (a. 1.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Het meisje van Place Plgalle" (14 Jr). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo. „Ontsnapt uit Chlku Shan" (14 Jr). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. „De purperen vlakte" (14 Jr). Alle dagen 7 en 9.15 uur. Vakantie matinee ..Spykers met koppen" (a. 1.). Rex. „Operatie Kajak" (14 Jr). Werk dagen 2.3Ö, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus ..Rose Marie". De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 11 augustus 8 uur waargenomen door: Apotheek v. Drlesum, Mare 110. telefoon 20406; Zulder-apotheek, Lammenschansweg 4. telefoon 23553; Apotheek Oegstgeest. Wllhelmlnapark 8, telefoon 26274. Bh reen gehoor l>y Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. geland zich op ernstiger complicaties in verband met het Suez-kanaal voorbe reidt dan men thans meent. De chef-operaties van de Franse ma rine en de opperbevelhebber van de Franse Middellandse-Zee-vloot zijn gis teren naar Londen gevlogen voor een bespreking met het Britse oppercom mando. Morgen zal Engeland volgens welin gelichte kringen een begin maken met het vervoer van troepen naar de Mid dellandse Zee per vliegtuig. Britannia's van het type Bristol Turboprop zullen de troepen in groepen van honderd naar Britse bases in Libye vervoeren. 3.000 man zullen met 6 lijntoestellen naar Tripoli gebracht worden, bij de Egyptische grens. ïn de komende zes dagen zullen vier troepenschepen uit Southampton naar de Middellandse Zee vertrekken. Een vijfde zal 18 augustus zee kiezen. Britse troepen uit Duitsland Volgens de „Daily Mail" zou de twee de Britse divisie opdracht hebben ge kregen zich gereed te houden voor even tueel onmiddellijk vertrek uit West- Duitsland. Dit zou een aanzienlijke verzwakking van de NAVO-troepen in West- Duitsland betekenen. Deze troepen zijn enige tijd geleden reeds aanmer kelijk uitgedund door het terugtrek ken van Franse troepen, die in Alge rije ingezet zijn. Nasser ontdekt complot Volgens het officiële persbureau van het Midden-Oosten zou de Egyptische regering hebben ontdekt, dat de Britse en Franse consuls bijeenkomsten met de loodsen van de kanaalmaatschappij en zekere hoge functionarissen zouden hebben belegd om hen te bewegen ont slag te nemen. Nederlandse baggeraars merken niets De directie van een der Nederlandse maatschappijen, die reeds sinds enige jaren belangrijke baggerwerkzaamhe- den in het Suezkanaalgebied verricht, heeft medegedeeld, dat de employees van de baggermaatschappijen in Egyp te waarschijnlijk minder last hebben van de spanningen die in de interna tionale politiek zijn ontstaan na de naasting van het Suezkanaal door Egypte, dan vele mensen, die zich op verre afstand bevinden van het Suez- gebied. Deze week heeft men in Sliedrecht een brief ontvangen van een employé van een baggermaatschappij, waarin deze zegt. niets bespeurd te hebben van internationale spanningen. Er wordt ge woon doorgebaggerd, en zelfs de rege ling van het verlof ondervindt geen ver traging. Meer suiker beschikbaar? Vijf leden van de internationale sui kerovereenkomst hebben afstand gedaan van in totaal 451.000 ton suiker van hun exportcomtingent en voor 1956 en deze hoeveelheid is over 8 andere exporteren de landen verdeeld. Deze leden zijn de Sovjet-Unie, Tsjecho- Slowakije. Polen. Haiti en Nederland. Zij deden afstand vaai een gedeelte van hun contingenten omdat zfj niet in staat zijn ze ten volle uit te voeren. In suikerhandelskringen te Londen wordt gezegd, dat dit zal bijdragen tot vergroting van de voor de wereldmarkt beschikbare hoeveelheid suiker. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) g 1. &-&> cS Stockholm licht bew. w 2 20 0 Oslo licht bew. nno 2 21 0 Kopenhagen zwaar bew. w 8 17 1 Aberdeen onbewolkt w 4 18 0 Londen zwaar bew. windstil 23 0 Amsterdam zwaar bew. windstil 19 0.1 Luxemburg onbewolkt no 3 21 0 Parijs onbewolkt no 1 25 0 Bordeaux half bew. nno 2 27 0 Grenoble mist windstil 27 0.2 Nice onbewolkt nw 5 28 0 Beriyn zwaar bew. w 5 19 0 Frankfort nevel ono 2 22 0 Mtinchen onbewolkt windstil 21 0 Zürich mist w 1 22 0 Genève nevel windstil 21 0 Locarno half bew. windstil 29 0 Wenen nevel windstil 24 0 Innsbruck nevel 0 1 24 0 Rome onbewolkt windstil 40 0 Ajacolo onbewolkt windstil 30 0 Mallorca onbewolkt nno I 36 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2