REDDERS WORSTELEN NAAR DE RUIM 250 INGESLOTENEN Engeland zoekt geen geweld maar kan Nasser niet meer vertrouwen WEERBERICHT Pas 9 doden en 6 gewonden uit hel van vuur en rook gesleept Eisenhower en de verloochening van schulden door Indonesië „Later zal prijs voor vrijheid hoger zijn dan thans DRIE DOODVONNISSEN OP CYPRUS VOLTROKKEN 95ste jaargang DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956 No. 28904 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Grootste Belgische mijnramp Nog steeds hoop op redding der overigen Zeer langzaam slechts vorderen de reddingsploegen, die de bijna driehonderd ingesloten mijnwerkers in de door een felle brand geteis terde Belgische mijn proberen te bereiken door een hel van vuur, hitte en rook. Tot dusver zijn 9 doden geborgen, maar ook zes ge wonden in veiligheid gebracht. Er bestaat nog geen verbinding met de ingeslotenen, die zich in schachten op verschillende verdiepingen bevonden op het ogenblik dat de brand uitbrak. De mogelijkheid bestaat, dat velen zich elders in het afgesloten deel van de mijn in veiligheid hebben kunnen brengen, maar anderzijds vreest men, dat dit de grootste ramp zal worden, die de Belgische mijnen ooit heeft getroffen. Bij de gesloten hekken voor de mijn wachten duizenden familie leden op berichten over het reddingswerk, waaraan ploegen uit het gehele land deelnemen met in allerijl aangevoerd reddingsmateriaal. Oude mijn met onvoldoende beveiliging (Van onze Brusselse correspondent) De mijncatastrofe te Marcinelle, een voorstad van Charleroi, dreigt de meest dramatische te worden, welke België ooit heeft gekend. De oorzaak van de grote uitslaande brand blykt te liggen DEM'JNRAMPINBELGIE in de kortsluiting, welke werd veroor zaakt door een kolenwagentje, dat in een 765 meter diepe galerij ontspoorde en een kabel raakte, waardoor onmid dellijk brand uitbrak. Nu is deze kolenmijn, de ,3ois du Cazier" van de mijnmaatschappij Amer- coeur gebouwd in 1880 en 1899. Het is dus een zeer oude mijn. Bovendien be hoort zij tot de zogenaamde derde ca tegorie, dat wil zeggen de meest gevaar lijke op het gebied van het mijngas. Werd de uitgebroken brand gevoed door het mijngas? Dit was de angstwekkende vraag. In dat geval zou de redding van de meer dan 250 ingesloten arbeiders hopeloos zijn geweest. Geen mijngas? Gisteravond echter verklaarde de di recteur-generaal van het mijnwezen, de heer Van den Heuvel, aan Koning Boudewijn, die de plaats van de ramp bezocht, dat het mijngas in de brand volgens de eerste waarnemingen, geen rol speelde. Dit is overigens de reden waarom men nog hoopt vele arbeiders te kunnen redden. Het vuur vernielt slechts een gedeelte van de mijngale- rijen. Tot hedenochtend konden meteen geïmproviseerde kabellift reeds zes ge- worde» mijnwerkers worden bovenge haald helaas ook 9 doden, onder wie 7 Belgen en 2 Italianen. Ingang ingestort De redders waren toen afgedaald tot op 835 meter en constateerden aldaar, dat de ingang van dé mijngalerij ingestort was. Men is dus helaas nog zonder nieuws van de mijnwerkers, die zich in de verschillende tussen de 835 meter en de 1035 meter diepe galerijen bevinden. Een vage hoop leeft dat een honderdtal arbeiders er in geslaagd is op eigen middelen naar een veilig deel van de myn te ontkomen. Traag en tragisch De redding vordert traag en zal waar schijnlijk nog de gehele week in beslag nemen. Daarom is de wanhoop in Mar cinelle, de dichtbevolkte voorstad van Charleroi, waar twee kolenmijnen en een belangrijke elektrotechnisch bedrijf Warm weer De Bilt verwaoht tot vrijdagavond: Zonnig en w? i v -A een zwakke tot matige zuidoostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 AUGUSTUS Zon op: 5.18 uur- onder: 20.16 uur. Maan op: 10.48 uur; onder: 21.30 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 5.41 en 18.19 uur. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's. gevestigd zijn, zo groot. Honderden vrouwen staan voor de enorme ijzeren, maar gesloten, hekken van de kolenmijn. Hierachter ontwaart men de gewapende gendarmen. De Italiaanse vrouwen hui len en jammeren luid en hartverscheu rend, de Waalse vrouwen en meisjes kij ken wezenloos voor zich uit. Zij weten dat het niet de eerste mijn-catastrofe is en waarschijnlijk helaas niet de laat ste. Zuurstof eerste zorg De traag vorderende redding is een handicap. Nu de brand niet meer zo'n grote schade aanricht, is de hoofdzorg van de redders de ingeslotenen van zuurstof te voorzien. De brand wordt niet meer zoals gisteren, door massas in de schachten gestort water geblust, maar wel door in allerijl aangevoerd dubbelkoolzure soda. welk chemisch pro- dukt veel lichter is dan water en dat MIJNRAMPEN IN DEZE EEUW De grootste mijnrampen die zich in deze eeuw hebben voorgedaan, zijn de volgende: 1906 Courrieres (Frankrijk) 1.176 doden. 1909 Illinois (Ver. Staten) 259 doden. 1911 Whitehaven (Groot-Brittan. nië) 136 doden. 1934 Wexham (Groot-Brittannië) 263 doden. 1942 Mantsjoerije 1549 doden. 1947 Centralia (Ver. Staten) 100 doden. 1947 Whitehaven (Groot Brittan- nië) 100 doden. 1950 Gelsenkirchen (Duitsland) 76 doden. 1951 Easington (Groot-Brittannië) 80 doden. 1951 West-Frankfort (Ver. Sta ten) 119 doden. 1952 Zwickau (Saksen) 47 doden. 1954 Grosseto (Toscana) 42 doden. 1955 Zongouldak (Turkije) 47 doden. 1955 Calcutta (India) 55 doden. 1955 Gelsenkirchen (Duitsland) 41 doden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii het vuur sneller blust, terwijl het te vens zuurstof produceert. Van overal in België, tot van het grote vliegveld van Meisbroek toe, werden gisteren koolzuur - blusapparaten in allerijl naar Marci nelle gevoerd. De catastrofe is daarom zo angstwekkend, omdat in de oude mijn alles zo gemakkelijk in brand vliegt, o.m. de houten palen, die de galerijen on dersteunen. Slot op pag. 2 Hij iveet er te weinig van, maar legt de nadruk op heiligheid van verdragen (Van onze correspondent in Washington) Op zyn gisteren gehouden persconferentie heb ik president Eisenhower de volgende vraag gesteld: „Mynheer de president, een paar dagen geleden heeft de regering van Indonesië plotseling haar schulden aan Nederland vervallen ver klaard, schulden, die zij tevoren had erkend. Wat is uw mening over deze actie, mede in verband met de algemene stabiliteit in de wereld en met het vertrou wen in internationale overeenkomsten? Eisenhower antwoordde daarop: „U vraagt my om commentaar te geven over iets waar ik heel weinig vanaf weet. Alles wat ik kan zeggen is, dat ik geloof in de heiligheid van verdragen Maar wat dit speciale geval betreft wat rechtvaardig is. hoe de schuld oorspron kelijk is ontstaan wat dit alles betekent tussen de twee landen ik weet er niet genoeg van om er -ommentaar op te geven". Het was te verwachten, dat de president van Amerika zich uiterst voor zichtig zou uitdrukken waar het een geschil betrof tussen twee vreemde mo gendheden. Niettemin is het kenmerkend voor de sfeer die thans in de Verenigde Staten heerst, dat Eisenhower ter stond de nadruk iegde op de heilig heid van verdragen. De actie van Indonesië wordt door di verse Amerikaanse bladen in verband gebracht met Nasser's actie in zake het Suez-kanaal. Niet dat men veronderstelt, dat Nasser en Soekarno opzettelijk het zelfde tijdstip hebben gekozen voor hun acties, doch in beide gevailen constate ren Amerikaanse commentatoren, dat het internationale vertrouwen is onder mijnd tengevolge van een eenzijdige op zegging van plechtig aangegane overeen komsten. Hoeveel slachtoffers in Cali? De gemeente-autoriteiten van Cali in Columbia hebben bekend gemaakt, dat 375 mensen om het leven zijn ge komen bij de ontploffing van 8 vracht auto's met dynamiet. De kranten in Columbia blijven ech ter spreken van 1200 slachtoffers. De gisteren ingehuldigde Haagse i ren boden hier de ..Koningin" haar Bloemenkomngin hield 's middags scepter, een bos bloemen, aan. op Het Pleineen receptieKinde-1 De mijnramp in België. Een over-1 grond de familieleden en collega's j wachten op de laaste berichten, zicht van de mijn met op de voor-1 van de ingesloten mijnwerkers, die Eden voor radio en televisie: Geruchten dat Rusland naar Londen komt (Van onze Londense correspondent) Na Eden's gisteravond gehouden toespraak voor alle radio- en televisiezenders welke de vastberadenheid van de Britse regering inzake de Egyptische crisis duidelijk tot uitdrukking bracht, is de ernst van de situatie thans tot de huis kamers doorgedrongen. Sir Anthony zeide, dat de kanaalkwestie een daad was van leven of dood, welke elk gezin raakte, niet alleen in Engeland maar ook in vele andere landen. Kolonel Nasser had beloofd, dat nationalisatie geen inbreuk zou maken op de scheepvaart door het kanaal, maar gezien zijn daden in het verleden kunnen wij hem niet vertrouwen. De premier legde er de nadruk op, dat er geen conflict bestaat met Egypte en minder nog met de Arabische wereld, maar met kolonel Nasser. Hy heeft getoond een man te zijn, van wie niet kan worden vertrouwd, dat hy zich aan een overeenkomst houdt. Wij kunnen niet toestaan, aldus Eden. dat een roofdaad. welke het dagelijkse bestaan van vele landen bedreigt, succes zal hebben. Eden had vertrouwen, dat de internationale conferentie haar doel zal bereiken. Hij gaf de verzekering, dat Engeland geen oplossing zoekt door geweld, maar door de breedst mogelijke internationale over eenstemming. maar het zal waarschijnlijk aan de con ferentie deelnemen. Een gehoor van 25 miljoen Eden's :ede werd rechtstreeks uitge zonden naar de Ver. Staten, het Mid den Oosten en Australië. Hij had het grootste gehoor sinds de beroemde in oorlogstijd door sir Winston Churchill uitgesproken toespraken. Minstens 25 miljoen mensen hoorden of zagen de uitzending. Een aantal bui tenlandse stations zal later televisie opnamen van de toespraak doorgeven. Eden sprak korter dan een kwartier op een intieme huiselijke manier. Hij bracht onwillekeurig de dreigende jaren voorafgaande aan de tweede wereldoor log in herinnering, toen hij Nasser's daad ais fascistisch beschreef. Eetlust groeit Wanneer hem de uitsluitende controle over het kanaal zou worden toegelaten, zou het bestaan van miljoenen aan zijn genade ziin overgeleverd. Veelbeteke nend waren Eden's woorden, toen hij zeide, dat de prijs, welke aan dictators betaald moet worden, later altijd groter is. Hun eetlust neemt steeds toe. Op het ogenblik is Nasser voorzichtig, maar als hij de kans krijgt zal hij verder toe slaan. Zwichten of vechten Eden zeide in zijn rede niets over eventuele toepassing van geweld, wan neer Nasser internationale controle ver werpt. Maar uit enkele passages uit zijn betoog, kan dit worden afgeleid. Eden, de diplomaat bij uitnemendheid, geeft zich in dit stadium echter nog niet bloot, vooral omdat hij vertrouwt, dat een internationaal systeem kans heeft te worden verwezenlijkt. Het Britse standpunt blyft, dat Nas ser tenslotte voor de wereldopinie zal zwichten. Het is echter de vraag, of, als dit niet zal gebeuren, de wereldopinie gebruik van geweld van de tegenover Nasser staande mogendheden zal toe staan, vooral nu de Ver. Staten zich af zijdig houden. In Engeland heerst bezorgdheid over het feit. dat Amerika op het ogenblik geheel door de presidentsverkiezingen in beslag wordt genomen en nauwelijks be langstelling koestert voor de Suez-kwes- tie. Komt Rusland? Er waren gisteravond onbevestigde be richten, dat de Sovjet-Unie ook de uit nodiging om naar Londen 'e :rnrn zou hebben aangenomen. Me: het waarschijnlijk, dat Egypte nige land zou zijn. wat weigert naar Londen te komen. Griekenland wenste uitstel en een andere plaats van by eenkomst, Eisenhower heeft goede hoop President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard goede hoop te hebben, dat de kanaal-kwestie langs vreedzame weg zal worden opgelost. Hij kon zich niet indenken, dat met geweld een goede oplossing kon worden bereikt. Later, in een verduidelijking, zei de president, dat hij niet wil zeggen, dat onder geen beding gebruik van wapens moet worden gemaakt. „Elke belang rijke kwestie waarbij meer dan één land is betrokken, dient echter door on derhandelingen tot een oplossing te worden gebracht", aldus de president. Nehroe denkt dat Egypte niet komt De Indiase premier, Nehroe, heeft gis teren zoals gemeld in het parlement meegedeeld, dat India de conferentie over het Suez-kanaal te Londen zal bijwonen. Hij verklaarde echter tevens in te zien, dat Egypte niet aan de conferen tie zou kunnen of zou willen deelne men. 0 Slot op pag. 2 Prof. Lieftinck toetst verder Urenlange conferenties (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Lieftinck heeft gisteren nog geen definitieve voorstellen gedaan aan de fractieleiders ter oplossing van de Kabinetsformatie. Teneinde de mo gelijkheid open te laten voor een even tuele wijziging in een nader gesprek, heeft hij gisteren de fractieleiders Al leen gepolst omtrent zijn denkbeelden, die tot overeenstemming zouden kun nen leiden. Naar aanleiding van de diverse ge sprekken zou hij vandaag zyn con clusies trekken. Het gesprek van prof. Lieftinck met prof. Romme is gistermiddag na twee uur confereren, afgebroken, omdat prof. Romme op reis moest. Vanmor gen kwart over negen is het gesprek voortgezet. Het duurde weer uren. Ook de conferentie tussen prof. Lief tinck en mr. Burger, de fractieleider van de P. v. d. A., heeft gisteravond lang geduurd. Zij begon te 8 uur en duurde tot *s nachts half één. Vrees voor represailles door Eoka en voor onlusten in Griekenland De drie Grieks-Cyprioten, die op Cyprus wegens verzetsdaden ter dood waren veroordeeld, zijn hedenochtend tussen 2 en 3 uur plaatselijke tijd in de gevangenis van Nicosia terechtgesteld. Patatsou (22 jaar) was veroordeeld wegens moord op een Turks- Cyprische politieman. Zakos (25) en Michael (22) wegens een over val op Britse troepen. Het doodvonnis werd door ophanging ten uitvoer gebracht. De terechtstelling was het sein voor een byna waanzinnig oproer, ontke tend door de overige gevangenen. Militairen hebben de gehele nacht in de omgeving van de gevangenis ge patrouilleerd. De straten van Nicosia waren verlaten en de winkels geblin deerd. Het leek, alsof in de stad de staat van beleg was afgekondigd. By wyze van speciale veiligheids maatregel is het de Cyprioten verbo den auto's, motorfietsen of fietsen te gebruiken. Uit goede bron vernam men gisteren in Nicosia dat de Britse overheid op Cyprus aan alle troepen en burgers in overheidsdiensten bevel had gegeven tenminste een week lang 's avonds na zeven uur binnen te blijven. Dit zou een voorzorgsmaatregel zijn tegen mo gelijke represailles van de Eoka voor de terechtstellingen. Ook zouden de solda ten overdag op straat steeds minstens met zijn tweeën moeten zijn. Een groep Grieks-Cypriotische natio nalisten heeft gisterei. een mislukte massale uitbraakpoging ondernomen uit het politieke gevangenenkamp te Pyla. De gevangenen werden door wachtpos ten gestuit nog voor zij de buitenste prikkeldraadomheining van het kamp hadden kunnen bereiken. Er bevinden zich ongeveer 150 gedetineerden in het kamp. dat dicht bij Larnaca ligt. De politie en militairen in geheel Griekenland hebben opdracht gekre gen, zich tot nader order paraat te houden. Deze maatregel is genomen uit voorzorg tegen mogelijke onge regeldheden na de terechtstelling van de drie Cyprioten. Na de terechtstelling van twee Cyprio ten in mei zijn bij onlusten in Athene vier mensen gedood. Griekenland had Engeland verzocht de terechtstelling van de drie Griekse Cyprioten af te gelasten.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1