Venetië toont ons 28ste „Biënnale" (i) Grote invloed van Piet Mondrians abstracte kunst Frankrijk wil Afrikaanse woestijnen gaan exploiteren Streek wedstrijd ruitersport voor de gehele Rijnstreek SJJl WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 Zal afgesloten tijdperk eens de tweede gouden eeuwheten? (Van onze correspondent). Venetië, vrijwel de enige stad in Italië, waar men werkelijk iets en zelfs zeer veel doet om de vreemdelingen, dk er bij drommen heen stromen, ook vast te houden, staat dit jaar weer in het teken van de „Biennale", de grote tweejaarlijkse tentoonstelling van beeldende kunsten. Die tentoonstelling be zit de sponsachtige eigenschap van steeds meer uit te dijen. Het aantal paviljoens is opnieuw met twee toegenomen (andere aanvragen moeten blij ven wachten, daar men niets meer bouwen kan zonder het fraaie park grote schade toe te brengen), waarvan één de Japanse, het tweede de Finse kun stenaars onderdak biedt. Het Finse paviljoen is het werk van een wereld vermaard architect, Alvar Aalto. Het is een heel bescheiden geval, uit hout opgetrokken, van buiten helblauw geverfd. Het inwendige is vriendelijk en voor het doel zeer geschikt. Ook het Japanse paviljoen is in moderne Euro pese stijl, maar wij verwonderen er ons over ,dat men nu nóg, na de prach tige voorbeelden twee jaar geleden door Nederland en door Israël gesteld, een paviljoen bouwt met een zwaar cementen plafond. De hitte in die ge bouwen pleegt, gezien het klimaat van Venetië .ondraaglijk te zijn, terwijl er daarentegen geen koeler hoekje op heel het tentoonstellingsterrein te vin den is dan architect Rietveld's kleine, maar met grote kennis van zaken ont worpen, gebouwtje. Zoals in 1954 het onderwerp der Bien nale het surrealisme is geweest, zo kan men wel zeggen, dat ditmaal de ab stracte kunst aan de beurt is. Maar er werd geen wachtwoord uitgegeven en het is misschien niet meer dan toeval, dat de zaken zo gelopen zijn. Toen men hoorde, dat in het grote Italiaanse pa viljoen. waar sedert 1948 steeds weer een der hedendaagse kunstrichtingen aan het publiek wordt voorgesteld (Ita lië was gedurende twintig jaar fascisme min of meer van het Europese cultuur leven afgesneden) ditmaal de ereplaats zou worden ingeruimd aan Piet Mon- drian, de schilder uit Amersfoort, die de baanbreker is geweest van de meest poëtische richting in de kunst van he den of moeten we reeds zeggen van gisteren? begonnen vrijwel alle deel nemende landen, en dat zijn er dit jaar 34, de nadruk te leggen op him ver tegenwoordigers der abstracte richting. Jongkind, Van Gogh en Mondrian De zaal van Mondrian. ingericht door de directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, de heer Sandberg, is terecht het centrum van deze Biennale. Men moet daar niet gering over denken. Wij hebben altijd de mond vol over „de gouden eeuw", over Rembrandt en Frans Hals, Pieter de Hoogh en Vermeer, maar zal misschien in de toekomst niet ook de tfjd, die juist achter ons ligt en die de ouderen onder ons heb ben beleefd, als een tweede gouden eeuw worden aangeduid? In een kort tijdsbestek geeft ons kleine land, naast tal van andere kunstenaars van rang, aan de wereld drie geniale meesters: Jongkind, Vin cent van Gogh en Piet Mondrian. Alle drie hebben zij een enorme in vloed gehad op de ontwikkeling der kunst, niet alleen in ons vaderland, maar in geheel Europa en ver daar- buiten. De invloed van Mondrian is heden nog dermate levend, dat men onder de jongere schilders en beeldhouwers, die te Venetië tentoonstellen, zijn navol gers bij tientallen kan vinden. En niet alleen de beeldende kunstenaars zien op naar Mondrian, maar vooral ook de architecten, want de eerlijke rechte lijn, de lijn die orde schept in de veelheid van vormen, is in de eerste plaats de lijn der architecten. Dat èn Jongkind èn Van Gogh èn Mondrian Nederland moesten verlaten, naar Parijs moesten gaan. om zichzelf te vinden, bewijst hoe nuttig het contact is van levende jonge kunstenaars onder elkaar. De werken van Mondrian, die te Ve netië zijn tentoongesteld, zijn op een enkele uitzondering na uit Nederlandse publieke en particuliere verzamelingen herkomstig. Het was een goed idee om ook enkele werken uit zijn eerste pe riode ten toon te stellen. De twee .stil levens met gemberpot" uit de collectie Slijper, beide uit 1911, geven ons een indruk van de richting, waarin de meester toen reeds zoekende was. Het eerste is nog vrijwel naturalistisch op gevat. In het tweede daarentegen is alles opgelost, gesublimeerd in een spel van kleuren en lijnen, al kan men er, juist door vergelijking met het eerste, de weergegeven voorwerpen nog in terug vinden. Geboorte van abstracte kunst Het jaar 1917 werd voor Mondrian beslissend. Hij breekt niet alleen met het voordien, zij het op zeer persoon lijke wijze, beleden kubisme, maar schakelt het voorwerp volkomen uit en schildert nog alleen met lijn en kleur. De abstracte kunst is geboren. Zijn doeken hebben dan geen be paalde afmetingen meer, zij drukken een idee uit, die de gehele ruimte er om heen vult en ordent. Wie naar schilderijen kijkt als naar „Plaatjes" en meent dat er iets moe? worden voorgesteld, zal deze kunst nooit begrijpen en er tegen aankijken, zonder er behalve misschien onbewust, de zuiverende rust van te ondergaan. Het vreemde met abstracte kunst is, dat ieder haar aanvaardt en vanzelf sprekend vindt in het dagelijks leven, dat er volkomen vol van is. Hoeveel van de dames, die, zonder ook maar iets ervan te begrijpen, hier in Venetië de vele zalen met abstracte schilderijen en beelden doordrenitelen, zijn gekleed in stoffen met een fraai abstract dessin. En komen zij straks in San Marco, dan aanvaarden zij zon der meer de, op volkomen abstracte Is lamitische kunst teruggaande, versle ringen van vele onderdelen van de kerk. Zij zouden stellig geen stof voor Japon kiezen met een versiering van natura listisch weergegeven vogeltjes of andere dieren en hun echtgenoten laten de dassen en overhemden met in palmbo men klimmende negerinnetjes aan de Amerikanen over. Maar als het om „kunst" gaat, willen zij dat er een ver haaltje wordt geschilderd en begrijpen niet, dat er grote kunstenaars zijn, die boven het „plaatje" uit naar de zuivere poëzie, de muziek van lijn en kleur streven. Manzu en de Pisis Venetië staat, als gezegd, dit jaar m het teken van de abstracten. Doch niet ten volle. Juist in het Italiaanse pavil joen is zeker de helft der zalen met andersoortig werk gevuld. De oorzaak is, dat de Italianen bij elke ,3iennale" enkele grote of alleen maar bekende meesters eren zonder zich te storen aan de richting, welke zij voorstaan. De twee belangrijkste zijn ditmaal naar onze mening Giacomo Manzu en Filippo de Pisis. Manzu, ook in on§ land dank zij de tentoonstellingen te Arnhem en el ders een goede bekende, is er met een gehele reeks kardinalen in brons, waar onder die uit Tilburg een der belang rijkste blijkt, en daarnaast met een min der bekende, maar niet minder boeiende reeks nauwkeurige studies van danse resjes. bijtijds, het suffe Rome van die dagen had ontvlucht en naar Parijs was ge gaan. Het zoveel intenser culturele leven van Parijs moet in deze provinciaal, dié talent had en dat blijkt uit zijn geschrif ten een onbarmhartig waarnemer was van het leven in al zijn vormen, krach ten hebben gewekt, die jarenlang had den gesluimerd. Hij schilderde welis waar Parijse pleinen of het hoekjes en binnenhoven waren van zijn stille ge boortestand Ferrara, maar hij nam scherp waar. En weldra vond hij een volkomen persoonlijke techniek. Als een schrijver Hü werd als een schrijver, die er met pen of schrijfmachine niet komt en die behoefte gevoelt de met on stuimige snelheid in hem opkomende gedachten te dicteren aan een steno graaf. De gewone taal van het penseel is hem te omslachtig en zijn techniek is als een kortschrift, maar zo onge hoord nauwkeurig, dat hjj van iedere stad, iederl andschap, ieder interieur, de kleur, de atmosfeer, als het ware de geur, weet vast te leggen. In koortsachtige scheppingsdrang schilderde hij in die jaren van vijf tot zeven doeken per dag en meestal waren ze verkocht en voor heel hoge prijzen, nog voor ze klaar waren. Zijn beste periode, die niet lang duurt, valt juist samen met tragische jaren voor Italië, tussen 1935 en 1943. Daarna blust het vuur, hoewel ook zijn latere werken nog steeds opmerkelijk en zeer gezocht zijn. Door een jeugdig misdadiger werd hij grovelijk mishandeld zijn ongehoorde rijkdom was maar al te goed bekend en hij wordt een lijdend man, die al gauw in een inrichting moet worden opgeno men. Wie deze zomer zuidwaarts mocht trekken, bedenke dat alleen de zaal De Pisis gewijd, al zijn het dan maar 65 doeken uit zijn ongelofelijk omvangrijk oeuvre, een bezoek aan de „Biennale" lo nend maakt. Onder de jongere Italianen, die dit jaar aan de tentoonstelling deelnemen, en dat zijn er enkele honderden, heb- De Pisis, enkele maanden geleden ln een krankzinnigengesticht gestorven, is stellig een der grootste schilders van deze tijd geweest en toch was zijn begin verre van hoopgevend. Als jongeman in Ferrara schreef hij enkele decadente gedichten, die een slappe navolging wa ren van Oscar Wilde. Daarnaast schil derde hü als dilettant. Toen hü besloot de schilderkunst tot zy'n eigenlijke be roep te maken, was wat hij deed ook al weer weinig origineel. De Chirico werd zün vereerde voorbeeld. En misschien zou hü zün leven lang een zwak epigoon zijn gebleven, indien hü niet, nog juist Afro is een der belangrijkste Italiaanse abstracte kunstenaars. ben wü er eigenly'k maar één gezien, die büzondere aandaoht verdient, maar het moet gezegd, dat de keuringscommissie haar taak wel erg ruim heeft opgevat, zodat het aan de bezoeker wordt over gelaten onder de vele duizenden schil derijen en voorwerpen een abstract stuk sculptuur kan men moeilük een „beeld" noemen te gaan zoeken of er hier en daar ook iets is, dat meer dan gewone aandacht verdient. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Monnikendam (toez.) C. L. Verbaas te Harkstede-Schanner. Benoemd tot bijstand ln het pastoraat te Laren (N.H.) J. M. S. Baljon sr., em. pred. aldaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Krabbendam P. van Ooster- houdt, kand. te 's-Giravenhage. Aangenomen naar Vlissingen (vac. P. v. d. Schaaf) P. Homburg te Ommen. Bedankt voor Nleuwdorp Th. Rlenks te Sohoondljke. GEREF. KERKEN (oud. art. 31 K.O.) Bedankt voor Bolnes-Sllkkerveer-IJssel- monde J. H. v. d. Hoeven te Houwerzijl. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Doesburg J. Brons, kand. te Ermelo en W. Meljnhout te Franeker. Te Hoogeveer (vac. D. H. Blesma) D. Henstra te Oud-Beyerland en K. J. Velema te Mldwolda (Gr.). GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor H. I. Amibacht. Middel - harnis en voor Oud-Beyerland H. van Gllst te Dlrksland. DS. J. M. S. BALJON MET EMERITAAT Ds. J. M. S. Baljon. hervormd pre dikant te Laren (N.H.) voor byzondere werkzaamheden, heeft op zyn verzoek eervol emeritaat ontvangen. Aan wie behoort de Sahara toe? (Van onze Parüse correspondent) Frankrijk wil de Sahara-woestyn, de onafzienbare zandsteppen, die gele gen zijn tussen Marokko, Algerië, Tune sië, Libië, Egypte, Tschad, Nigeria. Soe dan, Senegal en Mauritania, gaan exploiteren. Er is door de (zwarte) minister van staat, de socialist Houphouet-Boigny, een ontwerp opgesteld dat na de va kantie bij het parlement zaJ worden ingediend. Een soort resident-minister zal aan het hoofd van de Sahara worden geplaatst, bijgestaan door een comité, waarin vertegenwoordigers van Algerije, de Soedan, Nigeria, Tschad en Mauri tania zullen worden opgenomen. Aan de Franse minister, die zün richtlünen direct van de premier zou verkrijgen, zal een zeer uitgebreide macht worden toegekend. Met alle randstaten en omliggende koloniën zal hü overeenkomsten kunnen sluiten op politiek en economisch gebied. Het assis terend comité is voorbestemd zich op de duur tot een federaal parlement te ont wikkelen. De bedoeling is namelyk van de Sahara een soort politiek proefterrein te maken, waar kan worden geexperi- menteerd met nieuwe vormen van fe derale samenwerking, die de oude kolo niale banden zullen moeten vervangen. VERBORGEN SCHATTEN lielaas is in deze allereerste fase Frankrijk al op de nodige tegenstand gestuit. Vroeger bekommerde zich vrijwel niemand om de Sahara. Maar dat is nu anders, want onderzoekingen hebben aangetoond, dat dit enorme gebied bijzonder rijk is aan koper, ij zer steenkool, magnesium en zelfs pe troleum. Zolang Frankrijk echter vrüelük put ten kon uit de Noordafrikaanse gebieden Marokko, Algerije en Tunesië, bleef de belangstelling voor de rükdommen van de Sahara niettemin nog tamelyk ge ring. zo gering dat de grenzen eigenlijk nooit nauwkeurig zyn vastgesteld. Een verzuim dat zich vandaag overigens Goede prestaties in Zevenhuizen Het was geen toeval, dat het bestuur van het Streekverband Gouda van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rij verenigingen besloot om de streekwed- strijd te houden in Zevenhuizen, want de L.R. „De Eendracht ruiters" uit die plaats bestaat deze maand tien jaar. Aan de wedstrijd werd deelgenomen door de Landelijke Rijverenigingen „De Eendrachtrulters" te Zevenhulzen; „Nassau Ouwerkerk" te Ouderkerk aan de IJssel; „De Lekruiters" te Lekker- kerk; „Tournoyruiters" te Woerden; „Boreftse Ruiters" te Bodegraven; Al- phense Ruiters" uit Alphen aan den Rijn; „Prins Bernhardruiters" te Nieuw - veen; „De Ben trui ters" uit Benthui zen en de „Gouweruiters" uit Waddinx- veen. Reeds in de vroegte waren amazones en ruiters hetzij per grote veewagen of te paard naar het gastvrye terrein aan het Zuideinde te Zevenhuizen getrokken, waar de fam. Paul de boerderij met aanhorige gebouwen in een fris ont vangstcentrum had herschapen. Bij de dressuurproef voor achttallen (midden) werd het kampioenschap van het streekverband Gouda behaald door de jubilerende „Eendrachtruiters". Rubriek B, dressuurproef voor viertal len (middel en zwaar) bracht een zege voor „de Gouweruiters", die vóór Lek- kerkerk, Nieuwveen, Benthuizen, Oude- kerk en Zevenhuizen eindigde. De dressuurproeven in de klassen N bracht grote spanning, terwyl in klasse B de heer C. van Schaik van de „Al- phense Ruiters" eerste werd met zyn paard „Jans". Bij de dressuurproef klasse L, M en Z ging P. H. Koetsier van de „Gouwe ruiters" met „Sjors" met de eerste prüs strijken. Mej. J. van Vüet met „Tello" was nummer één bij de Caprilleproef en bracht de „Eendrachtruiters" lauwe ren. C. den Hollander met „Cramora" van dezelfde vereniging eindigde als eerste in de dressuurproef klasse G. De uitslagen van de overige rubrieken waarvoor een overweldigende belangstel ling bestond, zyn: Springen klasse N: 1. mej. R. Paul met Bobby van „De Eendrachtruiters". 2. mej. A. W. van den Eyk met Tarzan (Bentruiters), 3. mej. G. van Vliet met Alfreddo (Eendrachtruiters), 4. C. van Schaik met Jans 'Alphense ruiters). Menwedstrijd: 1. mej. J. van Vliet met Wally (Lekruiters). 2. J. A. W. Schipper met Hassan (Bentruiters), 3. mej. W. van Vliet met Adlè (Lekruiters) Klavertje Drie: 1. Eendrachtruiters; 2. Lekruiters; 3. Prins Bernhardruiters; 4. Eendrachtruiters en een eervolle ver melding voor de Bentruiters. Concours Eenspannen Tuigpaarden: A. (landelijke ruiters): 1. P. van Reeu- wyk met Sillya (Gouweruiters); 2. J. A. W. Schipper met Hassan (Bentruiters); 3. W. Sol met Flip Eendr ach trui ters 4. H. Paul met Radja (idem) en een eervolle vermelding voor H. Sol met Marina (idem) en L. Noordam met Prins (Bentruiters). Stoelendans: 1. mej. S. Schalij met Olanda uit Nieuwveen en 2. C. van Vuuren met Norma van de Eendracht ruiters. Concours Eenspannen Tuigpaarden: B. (niet-landelijke ruiters): 1. H. Roest Lekkerkerk; 2. A. Vrü, Leidschendam, 3. N. Bikker, Berkenwoude; 4. M. P. Vrij, Nootdorp en 5. Abr. van Woerden, Leidschendam. De „Prins Bernhardrui ters" uit Nieuwveen hadden weinig con currentie en wisten de prijs voor de Pyramid e in te palmen. Als intermezzo brachten de jeugdrui- ters uit Zevenhuizen een keurig attrak- tienummer, van algemene strekking. Concours Eenspannen Tuigpaarden. gereden door dames: 1. mej. J. v. Vliet met Tello, Lekkerkerk, 2. mevr. Vrij- Olieman met Lot uit Leidschendam; 3. mevr. N. Bikker-Roest met Asso uit Berkenwoude; 4 mevr. Rodenburg-Vrij met KI are t te uit Nootdorp en 5. mevr. R. van Woerden-Ripping uit Leidschen dam met Lord. Concours Eenspannen Ponies, gere den door kinderen beneden 16 jaar: 1. Tini van Woerden met Kwiria uit Leid schendam; 2. mej. A. Eindhoven met Nina uit Zevenhuizen; 3. Cors v. Dorp met Madela; 4. Lany Eindhoven met Nona; 5. Leen Paul met Loeloe en 6. Arte van Bergen met Sonja, allen uit Zevenhuizen. Springen, klasse B en L: 1. C. van Vuuren met Norma en 2. mej. p. N. Ruigrok met Trigger, beiden „Een drachtruiters". Tally Ho: 1. C. van Vuuren, Een drachtruiters; 2. mej. R. Paul, idem; 3. J. A. W. Schipper, Bentruiters; 4. H. Paul. Eendrachtruiters en 5. H. Sol, idem. Het gebodene heeft het bestaan van de Landelijke Ruitersport en de liefde voor het landbouwpaard weer eens be vestigd en het Streekverband kan te rugzien op een zeer geslaagde dag. wreekt. Want Marokko met name wordt niet moede zün aanspraken te stellen op een groot stuk Sahara plus nog op Mauritania. En Franse en Marokkaan se ministers zün dan ook al, ieder aan een eind, een geanimeerd spelletje touwtrekken begonnen In Marokko is het vooral de nationalistische Istiqlal- partü ,die voor deze kwestie warm loopt en omdat nu zelfs de Sultan steeds dui- dehjker schünt over te hellen naar het denkbeeld van een homogene Istiqlal- regering, moet Parüs uit deze hoek nog wel met enige moeihjkheden rekenen. Er zitten echter verschillende minis ters in de huidige regering, die zich door deze moeilijkheden niet bü voorbaat la ten ontmoedigen en drie vast besloten zün dit interessante experiment te wa gen met het doel de betrekkingen tussen Frankryk en de Afrikaans gebieden over hun dode punt heen te helpen. Met de technische en financiële hulp van Frankrijk zou onder zijn leiding een enorme Afrikaanse volkerenge meenschap worden opgericht, die de schier onuitputtelijke reservoirs aan grondstoffen van de Sahara zal kun nen ontginnen. Een even vermetel als belangwekkend plan zodat men slechts wil hopen, dat Frankrijk de energie zal weten op te brengen, waardoor 't nu eens niet in de papieren fase zal hoeven te biüven steken. Elf schepen van de zesde vloot van de Ver. Staten bevinden zich momenteel op manoeuvres in de Middellandse Zee. Op de rede van Venetië vond de commando-over dracht plaats van vice-admiraal Harry D. Feit aan admiraal Charles R. Brown. De foto geeft een beeld van de aangetreden manschappen aan boord van de kruiser „Salem" op de rede van Venetië .ter gelegen heid van deze overdracht. KA' - G: lem S id< (Pf D kg ille onke RIJ: •arda iert 5—81 -50, loem er st RIJ sums Joclw ilory )0— [em. aeeu 50. F iold omei DO omei lluir a 2C Iele 55: -28 it 4- Ju'k. TEI iïijtx lem jnba rof .44. RIJ lllin jo -500 -550 _480 DO— Jba 20— -140 80. 60— er 1 (rat! •aple irlet W< Mf twal itelt RECHTZAKEN Student mishandelde hospita „GEEN PIJN GEDAAN", MEENT VERDACHTE Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse Politierechter een student in de medicijnen uit Oegstgeest tot f. 25. boete of 10'dagen, wegens mishandeling van zyn hospita. De verdachte was op 10 april 1956 in huis by drie zusters, die een pension dryven. Deze dames waren zeer verstoord over de levenswyze van de student en zeiden hem de huur op. Diezelfde avond kwam verdachte 10 april 1956 de woonkamer binnen. Na een kort voorafgaand gesprek had hij één van de zusters by de keel gegrepen, maar toen de andere zusters hadden geroepen dit niet te doen had hy haar ook direct weer losgelaten. Later had hy gezegd „Ik mag Uw zuster toch wel aaien" en had hy een aaitje gegeven. Ter zitting verklaarde het 65-jarige slachtoffer, dat zy enkele malen bij de dokter was geweest en dat deze kneu zingen had geconstateerd. Verd. merkte op dat in de verklarin gen voor de politie stond dat er geen doktersbehandeling was geweest. Het slachtoffer vertelde voorts dat verd. wel meer onhebbelyk optrad. Hy had haar al eens tegen de muur aan gegooid waarby haar bril stuk was gegaan. „Om een uur of half vyf 's nachts werd het pas rustig. We hebben een vreselijke tyd gehad", zuchtte ze. Haar verklaringen werden bevestigd door haar 46-jarige zuster. Mr. F. de Koning bepleitte ontslag van rechtsver volging of vrijspraak, daar z.i. geen opzet was geweest om pyn te doen en waarschynlyk ook geen pyn was ge daan. De verdachte heeft plannen voor emigratie naar Amerika en een blanco strafregister is hiervoor vereist. oige Sp; Ie ln iterd loüti Ut ling De and. «erte GEVRAAGD Gevraagd zeilbootje of jo], of een jeugd bootje, niet groter dan 12 m2. zeiloppervlafcte. Brieven: Warmunaastraat 32, Warmond. Rustig Jong echtpaar z. k., man oud ere-j aars student, vrouw b. b. h. h„ zoekt per nov./dec. as. 2 kamers met kookgel., str. w., stookgel. of c. v., voor paar Jaar. in Leiden, Voorschoten of Oegstgeest. Brieven met opgave van prijs e.a. bur. van dit blad onder no. 961 k. Te huur gevraagd voor al leenstaande beschaafde dame van middelb. leeftijd, gemeu bileerde kamer, met of zonder kost. Brieven bur. van dit blad onder no. 962 k. Jongeman zoekt thuiswerk. Liefst Frans typewerk. Brieven bur. van dit blad no. 965 k. Dame zoekt gemeubileerde zit-slaapkamer met stookge- legenheid. Met of zonder pen sion. Brieven met prijsopgave bur. van dit blad no. 969 k. Maatsch. werkster zoekt ongemeubileerde kamers met keuken of gebruik van keu ken. Brieven bur. v. d. blad onder no. 981 k. Een poppenwagen gevraagd, in goede staat. Brieven met prijsopgave bur. van dit blad onder no. 988 k. Gezocht door werkende Jongedame zit-slaapkamer. Event, met kookgel. Brieven bur. van dit blad no. 999 k. Dagmeisje van half 9 tot 5 zaterdags tot half 1. Zondags vrij. Aan te melden tot 5 uur of na telefonische afspraak. Telef. K1710 - 20309, Sta tionsweg 27, Lelden. Heer, b. b. h. h. zoekt met ingang van 27 augustus a.s. pension, omgeving Academisch ziekenhuis. Brieven bur. v. d. blad onder no. 4972 k. Gevraagd hulp ln de huis houding voor dag of werkster, halve óf hele dagen. Aanmel den: mevr. Lewin. Rhijngees- terstraatweg .90, Oegstgeest. Heldere werkster gevraagd. 2 ochtenden p. week Mevr. Wilson, Pr. Bea/trixlaan 18. Voorschoten. AANGEBODEN Een verwende lezer Is na tuurlijk klant bij onze biblio theken! „Record Apothekers- dijk 35. „De Hofbuurt", Da Costastraat 46. B| Schulmplastlek speelgoed, ad. commode, afdruipmatjes, tochtband, schulmplastlek on der Uw traploper geen stof, glijdt niet, onverslijtbaar, 40 ct. p. stuk. Vindt U ln onze speciaalzaak Mare 70, telef. 32862. Autorijschool Van Dhk Swlnkels geeft les ln Standard 1956 en Ford Vedette, f 6.- per uur. Hooglandse Kerkgracht 42 telefoon 30256. Naaimachines. WH hebben weer enige prima gebruikte machines, waaronder salonkast Inlaat, zlg-zag en handmachi nes. De speciale reparatie-in richting P. J. v. Steijn, Nieu we Rijn 79. Tel. 24809. Gaat U verloven? Koopt dan Uw ringen in „Het Rlngen- huls" en U verzekert zich van de beste kwaliteit goud. Ook voor heren zegel- en dames- fantaslerlngen. Morsstraat 9, telefoon 24920. Gloednieuwe voor export be stemde stofzuigers f 89.50. wasmachines f 135.Belde met schoonheidsfoutje. vol ledige garantie. Eventueel ge makkelijke betaling. Vrijblij vende demonstratie. C.M.F. fa- brlekskantoor, Spul 214, Den Haag. telef. K 1700 - 1134.91, b. g. g. 115396. Verhuur zonder chauffeur. Ford, Simca, Vauxhall. V.W. f8.per dag, 8 ct. per km. Werkhoven. v. t Hoffstraat 11 telefoqn 22300. Het huwelijksgeluk van U beiden begint met 'n foto van Pijl uit Leiden. Laat ons ook 'n mooie reportage van Uw huwelijk maken. Foto Pijl, Haarlemmerstraat 108. Telef. 24889. Wilt U een fototoestel ko pen? Kom dan bij Pijl eens binnen lopen. Speciaal adres voor pasfoto's, rol films ont wikkelen. afdrukken en ver groten. Let op het Juiste adres: Haarlemmerstraat 108. Financiering van Uw auto, bromfiets, scooter en motorrij wiel. Alle verzekeringen. Ass.- kantoor C. W. Betcke, Kanaal- weg 11, Lelden. Tel. 26785. Flxoflex en Elastoflex hor logebanden, doublé en staal in ruime keuze. „De Goedkopere Zaak". S. v. d. Water en Zn.. Haarlemmerstraat 185. Alle motoronderdelen heeft motorsloperij Cor Bolman. Hekkelaan 223 Den Haag. tele foon 114501. Rotan meubelen. Alles uit eigen werkplaats. Niet alleen beter, maar ook stukken goed koper, Duizenden gingen U reeds voor. Alleen bij: Fa. Feringa en Sluiter. Nieuwe Rijn 26, Leiden. Tel. 25377. Box met vlonder te koop 110.—. Morslaan 11 ben. Verhuur zonder chauffeur. Nieuwste Ford Consul, Morris Minor 1956, Morris Oxford en Oldsmobile met radio vanaf f 8.per dag en 8 ct. per km. Stipdonk, Hoogl. Kerkgracht 30, telefoon 31608. B Brillen J. A. Verheul, Haar- mmerstraat 86, erkend op ticien levert U elk gewenst montuur en glazen. Automa tische slijplnrlching. Ruime sortering. - Ziekenfondsleden krijgen gewone korting. „Roslne" geeft de hoogste prijs voor goud. zilver en Ju welen. Grote keuze in verlo vingsringen, gouden, zilveren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle reparaties en uurwerken. Steenstraat 16, te lefoon 26854. Naaimachines. Voor een goede naaimachine of repara tie naar het vertrouwde en vakkundige adresDernee. Haven 7 Lelden, telef. 25365. Waaigat 17, Katwijk aan Zee. Tel. 2278. Overal vraagt U, bij Was senaar slaagt U! Voor tui- melbedden, opklapbedden enz. Dekplanken met gordijnrails maken wij zelf, vanaf 118.50. Ruime keuze! Prima twee-per- soons spiralen vanaf f 15. Janvossensteeg 60. Telefoon 20143. Te koop 1-persoons kapok matras, z. g. a .n., 3-delig. Hofbrouokerlaan 10, Oegst geest. Te koop een arbeiderswo ning, leeg te aanvaarden. Br. bur. v. d. blad no. 966 k. 2e hands motoren, van 98 tot 200 cc., in goede en slechte staat, in diverse prijzen en jaartallen. Valk, Haagsohe Schouw, Voorschoten. Te koop twee-persoons spi raal met voor- en achterstuk. Prijs f25.Te bevragen: Levendaal 98 A, Leiden. B Voor schilderkunst liefh. t. o. a. coll. v, 100 fraai geïll. kunstcatalogi. Bultenl. vei lingen en expositie. Brieven bur. van dit blad no. 983 k. Wegens emigratie gedeelte of gehele inboedel, waaronder pracht bankstel, ronde blanke tafel en dito stoelen enz. 4 mnd. oud. Kort br. bontjasje, zomermantel, damesfiets. Ook apart. Dr. Lelylaan 47, bij Morskwartier. Kunstgebit stuk? Repara tie in 1 uur gereed. Ook maandag-, woensdag- en vrij dagavond. P. J. Olivier. Gerrit Doustraat 19, Tel. 30307. Aangeb. rotan wieg met bekleding, z. g. a. n. Te bevr.: Marnixstraat 149. Rijschool Herman Stuifzand. Thans uitgebreid met New Anglia. naast de Taunus. Belt U even 30398 of 31753. De Rijschool met de meeste ser vice. Autorijschool „Oranjeboom" tel. 23609, Leiden, komt elk gewenst uur bij U voor f6. per vol lesuur in nieuwste Simca. Motor met zijspan, 350 cc., k. 1. p. st.. wegens omstan digheid. prijs billijk. B.S.A.- onderdelen. versnellingsbak, frictie, magneet, dynamo, 6p. regelaar in één, merk Bosch, tank, wielen, uitlaat. Na 6 uur. Molenstraat 21, Sassenhelm. Slachtklppen te koop. Te bevr.: Kruts. Rijn- en Schle- kade 122 a. Velo wringer met bok te koop aangeboden. Brieven bur. van dit blad no. 1010 k. Aangeboden, wegens plaats gebrek een kinderwagen f 15 en een in goede staat zijnde Solex, f 175.Vermeulen, Leeuwerikstraat 12. Aangeb. zeer mooie dames- of herenfiets f 85. Sportrijwiel als nieuw f 115. Sportflets kabel- of handremmen, 3 ver snellingen, koopje f 145. Alles met een vol jaar garantie. Rijwielhandel SJouke, Hoge- woerd 9. Te koop een ln prima staat zijnde haard met vultrechter. Br. bur. v. d. blad no. 1028 k S Spoed. Vertrek. Philips ra- o BX 680 A met 9 banden en balanseindtrap, spotkoopje f 175. Damessportfiets met Uoht f32.50. Sleestofzuiger 125 V. compleet, prima zuigend f 25.. Paviljoenshof 21 (b0 de Stationsweg). Te huur zomerhuisje, alles aanwezig, aan bos en strand. Vanaf 11 augustus. Brieven bur. van dit Blad no. 1020 k. Singer handnaaimachine, in prima staat, zonder gebre ken. Prijs f37.50. Herenstraat 23. Lelden. Verhuur bromfietsen. Ver huur van nieuwe Kaptein Mobylette. Nieuwstraat 30, Leiden. Puch-bronimer. Aangeboden tegen speciale prijs een nog zo goed als nieuwe Puch bromfiets. Te zien dagelijks Nieuwstraat 3341. Aangeboden een nette slaap kamer met pension. Ook hui selijk verkeer. Marislaan 43. DIVERSEN Verloren: maandagmiddag, gouden armband, gaande Lan- gegracht naar Doezastraat en terug, langs Rapenburg, of van Oegstgeest naar Lange- gracht. Tegen beloning terug bezorgen: Terweeweg 58 Oegstgeest. Gaarne na 6 uur. Engels voor emigranten, examens handelscorresponden tie. spreekvaardigheid. Snelle vorderingen. Vertalingen, cor rectie, correspondentie. W. Ver boog, Leraar Engels, Steen- schuur 18. Wedn., 55 jaar. met dochter van 16 jaar. zoekt kennisma king met een vrouw, leeftijd 50 jaar. Brieven bur. van dit blad onder no. 1030 k. Geringde kleine kraal (kauw) vermist, 236295. Gaar- I1 ne opgave verblijfplaats of te- 1 rugbez. Eveline van der Hey- den. Garenmarkt 9. Tel. 204.73

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 8