10.000 km. door de door de Sovjet-Unie, een reis andere wereld (I) Kippenkoopman te Alphen door de politie neergeschoten Welkom Toivarisjik bedoel Gospodin99 Maar een andere wereld waarmee wij zullen moeten samenleven Varkensschuur werd afgebroken tegen wil van de eigenaars 95ste jaargang Woensdag 8 augustus 1956 Derde blad no. 28903 (Van onze reisredacteur.) Het eeuwige Rusland, het Kremlin bij nacht. de, van leuzen en slagzinnen. Op zoek naar de gewone burger van de Sov jet-Unie, naar zijn levensomstandig heden, zijn gedachten en zijn verlan gens. Ik denk nu aan de woorden van een heel rustig, verstandige Westelijke diplomaat: „geen kracht of macht ter wereld kan het communistisch regiem in dit land voetstoots omverwerpen. Het wortelt reeds te diep. Een oorlog zou voor ons een ondenkbaar middel zijn. Of we het leuk vinden of niet - en we vinden het niet leuk - we zullen ons moeten wennen aan de ge dachte, dat wij naast de Sovjet-Unie als wereldmacht zullen moeten leven. Laat je wensdromen thuis. Leg niet overal je Westelijke maatstaven aan. Probeer het „waarom" van dit land van hieruit te begrijpen. En vooral, onderschat nooit. De co- existentie biedt ons kansen, wij hoe ven een vreedzame rivaliteit niet te schuwen, mits wij niet onze wensen tot vader van onze gedachten maken. Een rustig vasthouden aan onze de mocratische principes voor onszelf hoeft de objectieve benadering van de Sovjet-Unie, die harde noodzaak is „niet uit te sluiten". Ik heb tjjdens mijn reis door de Sov jet-Unie vaak aan deze woorden ge dacht, ik hoop dat u dat bij het le zen van mijn reportage ook zult doen. I MOSKOU. Onder de grote neon-letters „Mockba" lette de Poolse piloot de roffelende motoren van zijn „Ilyushin" af. Bij de landingstrap troepten journalisten en fotografen samen en flitslampen bliksemden door het donker. Het was het routinebeeld van de aankomst in de Sovjet-Unie van één uit duizenden „delegaties". Routine? De man met strohoed, die mij met uitge stoken hand tegemoet kwam, zei „towarisj". Toen verslikte hij zich even, lachte verontschuldigend en sei eh. Ik bedoel gospodin"! U voelt de kleine nuance, ik was geen „kameraad", maar een „meneer". En hoewel het blijspel van de {limlach nu al enige tijd op het Sovjet-repertoire itaat sinds de oude regisseur in het strikt klassieke jenre overleed, moeten de ontvangst-comité's er nog rel eens aan wennen, dat daar tussen de „delegaties ran kameraden" ook af en toe „groepen van meneren" irriveren op het enorme aerodrome van de Russische Wij waren er dus wel degelijk. Trou wens, de overgang van de ene wereld aar de andere was al gemarkeerd bij t tussenlanding in Warschau, waar wij Verstapten uit de DC-6 van de KLM. 'aar men ons in een subtiel versierd lterieur champagne bij de „paté de Die gras" had geschonken, op een tfushin van de Poolse „Lot", een soort erkleinde Convair van Russische ma- elij, voor 18 passagiers, vol rood pluche n namaak-hout van plastic, waar het lenu uit wat schrikachtige boterham letjes en bloedarme kersen bestond, lat stemde ons ook al niet vrolijker: lij hadden net een uur in Warschau ondgedwaald, een stad die in 1956 het eeld van Nederland in 1946 oproept, laar de prijzen omgekeerd evenredig „DE ZEVEN PROVINCIËN" NAAR NED. ANTILLEN Het ligt in de bedoeling dat Hr. Ms. ruiser „De Zeven Provinciën" en Hr. Is. onderzeeboot „Zeeleeuw" begin ktober zullen deelnemen aan oefenin- en nabij de Schotse kust. Daarna zal Hr. Ms. „De Zeven Pro- Inciën" op 12 oktober opstomen naar e Ned. Antillen voor schietoefeningen 1 de Caraibische wateren. In december eert het schip naar ons land terug en ■ordt voor de kerstdagen te Den Helder trwacht. MR. M. VAN OORDT NAAR INDONESIË Bij beschikking van de minister van luitenlandse Zaken is mr. M. van •ordt. die thans met groot verlof hier lande vertoeft, benoemd tot ambte aar van de buitenlandse dienst der lerde klasse in bijzondere dienst. Hij vertrekt donderdag a.s. met de Dranje" naar Indonesië, waar hij bij e consulaire vertegenwoordiging te berabaja wordt tewerkgesteld. De heer L C. Jorissen, tweede secretaris te Soe- £aja zal na aankomst van de heer i Oordt met groot verlof naar Europa êrtrekken. KERSTGROETEN VOOR MILITAIREN KON. MARINE Zoals ieder jaar wordt ook thans een roetenactie georganiseerd voor militai- en der Zeemacht en van het korps Ma- taiers. die omstreeks de kerstdagen ver lijf houden in Nederlands-Nieuw Gui- iea of de Ned. Antillen of die dienst oen aan boord van Hr. Ms. schepen lüitengaats. Familieleden en verloofden van hier- Oor in aanmerking komende militairen Ier Kon. Marine zullen op verscheide- le plaatsen in Nederland op daartoe 'astgestelde dagen tussen 3 en 27 sep- ember in de gelegenheid worden gesteld en groet uit te spreken van ongeveer Wee minuten, welke groet op een gram mofoonplaat zal worden opgenomen. Deze plaat zal aan de betrokken mili- air worden toegezonden. Aan belanghebbenden wordt verzocht, Ich hierover te verstaan met het mi- fterie van Marine, Koninginnegracht te 's-Gravenhage. Het Rusland van gisterende prachtige Basilius-kathedraal op het Rode Plein in Moskou, staat leeg en ongebruikt. beeld te volgen van de erop afgebeelde helden van de.arbeid, de sport" en het leger, die met onwankelbare trouw aan het Leninisme-Marxisme en koene blik de gelukkige toekomst instaren. Aan het einde van die weg lag Mos kou. Eerst het nieuwe deel. waar enor me arbeidersbloks aan het verrijzen zijn rondom de nieuwe universiteit, een kan jer van een wolkenkrabber, die zich pralend tooit met rode lichtjes. Later de oude stad, veel genoeglijke houten hui zen, veel oude en nieuwe huurkazernes ook. enorme boulevards, een stad met een heel eigen, groots-nonchalant ka rakter. Twijfel aan noodzaak tot schieten Gistermiddag omstreeks kwart voor drie is de 31-jarige kippenkoopman en -slachter Jan Ruardy, op zijn erf getroffen door een kogel, afgevuurd door de adjudant van politie te Alphen aan den Rijn, en levensgevaarlijk in de buik gewond. De politie had opdracht toe te zien op het afbreken van een varkens schuur door gemeentewerklieden. De schuur was nl. in strijd met de bouwver ordening geplaatst en moest derhalve op last van het gemeentebestuur wor den afgebroken. Reeds eerder heeft het bouwen van deze varkensschuur, die een afmeting had van ongeveer 6x4 meter en een hoogte van 1.65 meter het lid van de Alphense gemeenteraad, de heer L. C. Slootjes, aanleiding gegeven hierover vragen te stellen aan het college van B. en W. welke vragen in de vergadering van 6 juni j.l. in een korte heftige discussie door burgemeester Witschey en de heer Slootjes besproken zijn. De zaak is. dat de heren Ruardy op*j hun erf aan de Steekterweg tegen het pad van de woning van de fam. H. Goebel, zonder daarvoor de nodige vergunning aan te vragen, een var kensschuur hebben doen bouwen. Daar dit door het gemeentebestuur in strijd geacht werd met de bouwverordening is aan de heer H. Ruardy opdracht gegeven deze schuur af te breken. Daarna heeft de heer Ruardy een ver. zoek ingediend bij het gemeentebestuur deze schuur te mogen bouwen, welk ver zoek werd afgewezen, terwijl aan de heer Ruardy opdracht werd gegeven binnen een bepaalde termijn de schuur te doen Koestaraj lAFGS/RTSTiy chiia ÉPAKISTANf het beschikbaar hebben van een eigen vliegtuig voor de groep kreeg men de meer dan 10.000 km achter de rug), maar ook door het feit, dat de Nederlandse journalisten, waar zij dat maar wilden, vrij rond konden kijken en openhartig met iedereen konden praten - zonder dat daar altijd officiële begeleiders bij aanwezig waren. Dat laatste werd nog vergemakkelijkt doordat een van de Nederlanders vloeiend Russisch sprak. Zo onze reisredacteur in deze korte tijd uiteraard niet de hele USSR heeft kunnen bezoeken, ge looft hij toch een dwarsdoorsnede te hebben gezien, die niet veel van het totaalbeeld zal kunnen ver schillen. Op bijgaand kaartje is aangege ven, welke route het gezelschap op de toer door de Sovjet-Unie heeft gevolgd. Komende per vliegtuig van War schau ging de reis via Moskou, achtereenvolgens naar Leningrad, Swerdlowsk. Koestanaj, Karagan da. Alma Ata, Tasjkent, Asjtsjabat, Bakoe. Soechoemi en terug naar Moskou. Via Riga en Kopenhagen keerde men tenslotte naar Nederland te rug. afbreken, daar dit anders door de ge meente gedaan zou worden op kosten van de heer Ruardy. Toen deze bevolen afbraak zaterdag 4 augustus j.l. nog niet verricht was, is maandag 6 augustus als nog aangezegd, dat de schuur afgebro ken moest worden. Gisteren bleek, dat dit nog steeds niet gebeurd was, waarna in opdracht van de burgemeester gistermiddag drie werklieden van gemeentewerken, on der leiding en onder bescherming van zeven politiemannen, op het erf ver schenen om de schutir af te breken. BEDREIGING Naar de politie ons gisteravond hier over mede deelde werd een ieder die de sehuur zou aanraken of in de nabijheid zou komen, reeds direct door Jan Ruardy bedreigd dat hij hem zou neerslaan, waarbij hij ter bekrachtiging van deze bedreigingen een staaf ijzer van ongeveer een meter lengte in de handen hield. Enkele politieagenten hebben de heer Ruardy hierop vastgehouden en hem aangeraden zich rustig te houden. Toen de gemeentewerklieden hierna de schuur wilden gaan afbreken, rukte Jan Ruardy zich los teneinde de ad judant van politie te lijf te gaan. Deze voelde zich hierdoor dermate bedreigd, dat hij zich geen moment bedacht en zijn pistool afvuurde. Ongelukkig ge noeg trof de kogel Ruardy in de buik om aan de achterzijde het lichaam weer te verlaten. Begrijpelijk was de consternatie hierna groot onder de aanwezigen, onder wie talrijke familieleden en personeelsleden van de heren Ruardy, die allen getuige waren van dit drama. Een juist passerende militaire arts heeft het slachtoffer, dat hevige pijnen had en levensgevaarlijk gewond bleek, behandeld en naar het r.-k. ziekenhuis te Gouda vervoerd, waar direct operatief is ingegrepen. Het levensgevaar was gis teravond weliswaar verminderd, maar zeker nog niet geweken. De man is ge huwd en heeft vijf nog Jonge kinderen. NIET ZO BEDOELD Natuurlijk was het de bedoeling, aldus de adjudant de benen te treffen van de dreigend op mij af komende kippenhan- delaar, die voor zijn ziek te bed liggende vader meende op deze wijze te moeten optreden. Vooral de uitingen van „Niet dan over mijn lijk wordt deze schuur afgebroken" en „Wie de schuur aan raakt sla ik de hersenen in" en de grote zware ijzeren staaf, waar de man steeds mee rond zwaaide, aldus de adjudant, lieten de zaak ernstig aanzien. ANDERE LEZING Een der broers van de getroffene die wij gisteravond over het incident spra ken gaf een andere lezing van het ge beurde, die er in grote trekken op neer komt. dat zijn broer beslist niet de po litie bedreigd zou hebben. Hij gaf toe dat de schuur niet zonder vergunning gebouwd had mogen worden, maar naar zijn zeggen is achteraf gebleken, dat voor een dergelijke lage schuur geheel geen vergunning nodig is. Er lagen op het moment, dat de politie kwam, een dertigtal varkens in het hok waarvoor onmogelijk elders op het erf plaats was, terwijl vanwege de heersende varkens pest geen varken vervoerd mag worden. Dit alles is, aldus de heer Ruardy, in min of meer hevige bewoordingen de politiemannen aan het verstand ge bracht. Toch werd een aanvang ge maakt met de afbraak, waarna het on gelukkige schot viel. Zeer ontevreden was de heer Ruardy vervolgens over het optreden van de politie hierna, die ver bood de getroffene naar binnen te dra gen. Naar de adjudant ons mededeelde heeft hij dit inderdaad verboden, voor een arts de man behandeld had. Ook het geven van drinken heb ik sterk ont raden. daar dit bij een buikschot het levensgevaar nog maar vergroot, aldus de adjudant. Stellig zal de vraag niet achterwege blijven of het bij een dergelijke grote overmacht van de politie nodig was zo krachtig op te treden en niet gebruik gemaakt had moeten worden van de gummistok. Hiervoor bleek de tijd, naar de adjudant ons mede deelde, echter te kort, te meer daar meerdere familieleden onder het uiten van be dreigingen op het terrein rondliepen, waarbij een met een groot slachtmes, waarmee de man uit de slachterij ge komen was. Volgens de broer van de getroffene was juist bij het lossen van het schot de situatie al weer belang rijk rustiger geworden. (Ingez. Med.-Adv.) •JGE0EPONEERDHANDELSMERK Brand in Amsterdams pakhuis Een hardnekkige brand in een pak huis, waarin oud papier lag opgeslagen, in de Vierwindenstraat te Amsterdam, heeft de brandweer gisteravond enkele uren lang veel werk bezorgd. Het was de derde maal binnen twee jaar. dat het vuur woedde in het drukkerij-afvalpa- pier en de oude archieven in het drie verdiepingen hoge pakhuis van de oud papierhandel M. A. Wessels N.V. in het hart van de westelijke eilanden. Na anderhalf uur was men de situatie meester en kon met de nablussings- werkzaamheden worden begonnen. En kele brandweerlieden raakten door de enorme rookontwikkeling binnen het gebouw bedwelmd; in de open lucht kwamen zij weer betrekkelijk gauw bij. De schade, door de verzekering gedekt, kon nog moeilijk worden vastgesteld. Er lag voor ongeveer t 20.000 aan oud papier in het pakhuis, waaronder enkelg zendingen bestemd voo* het buitenland. Ook de oorzaak is nog onbekend. Ruim 40 miljoen meer deviezen Uit de verkorte balans van de Ned. Bank per 6 augustus blijkt, dat de netto deviezenreserve met f. 42 miljoen is toe genomen tot 1 1.139 miljoen. De goudvoorraad bleef wederom on veranderd op f. 8.226 miljoen, BEZOEK VAN AMERIKAANSE KRANTENJONGENS Gistermiddag is op Schiphol een Constellation van de KLM geland met aan boord 50 Amerikaanse krantenjon gens die, uitgedost in de meest wilde toeristencombinaties, vanaf 25 juli een bezoek hebben gebracht aan Stockholm. Zij bezoeken thans het westelijk gedeel te van ons land. Ze worden „junior diplomates" genoemd en hebben met duizenden collega's deelgenomen aan een prijsvraag, waarvan de uitslag deze reis heeft opgeleverd. Gistermiddag ontvingen zij in het stadhuis in Am sterdam ieder een Amsterdamse me daille. Vandaag worden bezoeken ge bracht aan Aalsmeer, Monnikendam en Volendam. Vanavond gaan de jongens weer terug naar New York. hoofdstad. Hetgeen niets afdeed aan de warmte van de geweldige handdrukken en de breedte van de wederzijdse glimlachen, die de Nederlandse journa listen uitwisselden met hun Tass-collegae daar in die speciale ontvangstkamer op het Moskouse vliegveld, die met zijn ouderwetse fauteuils en weelderig gedra peerde knal-blauwe pluche gordijnen eerder de sfeer droeg van een bourgeois-interieur van omstreeks de eeuwwisseling dan van het Mekka der wereld-revolutie. Maar tussen de pluche plooien hingen de eerste van de duizenden portretten van Lenin, Marx, Kroesjtsjef en Boelganin, die ons de komende weken bij iedere stap aan zouden staren. En in de modernere stations hal keek een vergulde kolos, Stalin, met één hand in de zak, uit over een traditioneel Russisch beeld: Vrouwen met hoofddoeken en mannen met petten, die geduldig lagen of zaten te slapen op de lange houten banken. Het Rusland van morgen, een schooljongetje levert op de land bouwtentoonstelling in Moskou slag met een buitenmodel ijsco. Terzake, het Russische roomijs is overheerlijk Dan draait de brede. lege straat een hoek om en komt de schok van de herkenning: in een zee van schijnwer- perlicht staat een wilde Byzantijnse fantasie, een rode muur met kantelen voor gele paleizen, groene daken, gou den koepels, smalle spitsen onder rode sterren: het Kremlin. Aan het einde van het lichtbollende Rode Plein de groen-gele en rood-witte koepels-als- uien van de terra-cotta Basilius-ka thedraal. En voor de muur een vier kant blok van glimmend rood mar mer, twee soldaten van de Sovjet armee roerloos in de houding: het mausoleum van Lenin en Stalin, de schrijn der religie van de hemel op aarde. Het beeld kwam aan. Uit mijn kamer op de twaalfde verdieping van het ho tel „Moskwa" met zijn zeshonderd wat ouderwetse kamers, waar de delegaties van allerlei slag logeren - de Oostduitse communist huist er naast de Franse bonthandelaar, het lid van de Opperste Sovjet uit Oezbekistan is buurman van de Amerikaanse toerist - werd mijn blik weer getrokken naar dat Kremlin, het hart van Rusland, en de herinneringen aan het ongekende stormden aan. Aan de oude despoten van het Tsarisme en de nieuwe van de rode heilsleer. Langs welk een vreemde wegen trekt dit grote geduldige volk van Rusland naar zijn lot. Nu lijkt er eindelijk, heel lang zaam, iets te veranderen. De reus, die zich zo bloedig bevrijdde en daarna in bittere afzondering zichzelf martelend en schroeiend trachtte te zuiveren, schijnt voor het eerst wat te gaan glim lachen. Maar hoe moeten wij deze wereld doorgronden en benaderen, wij groep je journalisten, die op een enorme reis door streken, waar de macht niet don ker wordt, door woestijnen waar de tropenzon het kwik naar de veertig graden jaagt, van Leningrad tot aan de Chinese grens, heen zullen moeten tasten door een rookgordijn van re cepties met tafels, die buigen onder het eten. van wodka-toosts op de vre- De U.S.S.R. vandaag Onze reisredacteur, die tezamen met zeven andere Nederlandse journalisten op uitnodiging van het Russische persbureau „Tass" een reis van drie weken door de Sovjet- Unie maakte, leidt met het neven staande artikel zijn grote reportage over de USSR in. De reis, die het gezelschap maakte, was niet alleen uniek door de enorme afstanden, die werden afgelegd (slechts door |POLEN aan de kwaliteit zijn. waar zelfs de nieuwe huizen er al vervallen uitzien en waar slechts een enkel jong meisje pro beert om nog een glimlach op het oude gezich van de gepijnigde stad te leggen. In Moskou echter - ik zei het al - ontbrak het aan glimlachen bepaald niet. Terwijl de douane zich uitsloofde onze bagage een gepriviligeerde behan deling te geven, omringden de Russische journalisten ons met onbevangen nieuws gierigheid en warme vriendelijkheid - zij vonden het kennelijk plezierig ge woon te kunnen doen - eer zij ons neerlieten in de zachte kussens van de colonne glanzend-zwarte Zim-auto's, die ons in het licht van hun koplampen de eerste blik gunden op de Sovjet- Unie: de brede, kaarsrechte, zij het wat golvende weg Moskou-Leningrad, met aan weerskanten enorme reclame-bor den. Die uiteraard geen aanbeveling in hielden voor koffie- of sigarettenmer ken, maar de opwekking om het voor- ïngrafl

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7