r @lem Glorieuze zege van België A met Oranjetrui Ronde van Nederland Wim van Est had een slechte dag WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 A e ETAPPE -9 AUG.-107 KM (/Vogelenzang JilkOkm ïuigenhot NoonJwijk24km ^Valkenburg km 'Wassenaar lotS H/W646km 'Monster 1 Naaldwijk 75 km Ploegentijdrit oyerlpkm op ci reu Ir varkenoord ROTTERDAM 'Aankomst op Musojmlaan «sluis (Speciale berichtgeving) Leeuwarden, dinsdag Willy Van nltsen heeft zijn revanche! Uit pure te leurstelling over de verkiezing van de Belgische renners voor de wereldkam pioenschappen, welke binnenkort te Kopenhagen worden gehouden en waar hij van zijn bond niet naar toe mag, heeft deze 21-jarige Belgische knaap in de 2e etappe van de Ronde van Nederland, van Meppel naar Leeuwarden, de oranje leiderstrui veroverd. 4 uur lang had hij meegereden In de 12 man sterke kop groep, die een grote voorsprong had verkregen op het peloton en zo'n 15 kilo meter voor de eindstreep legde hij zijn baas Rik van Looy, die ook tot de vluch telingen behoorde, zijn plannetje voor: als het op de sprint aankomt winnen wij vermoedelijk wel, maar als ik nu demarreer en jij stopt de groep af, dan kom Ik wel weg en ik verzeker je, dat we de trui krijgen" Rik van Looij ging hiermee akkoord en Vannitsen spurtte weg. Ondanks verwoede pogingen van Donato Piazza, die de eerste etappe als ze had beëindigd en bij een gesloten aankomst van de 12 eerste zou zijn geworden in het algemeen klassement. De sprong van Vannitsen veroorzaakte een scheu ring in het leidende gezelschap, dat op de laatste kilometers nogal vrij stevig uiteengeslagen werd. Om de Belgische overwinnnig volledig te maken werd van LooU tweede en Jos Schils evenals de twee anderen van België A derde, zodat het duidelijk is, dat deze Belgen ook het ploegenklassement van de dag wonnen. Schils en Vannitsen) twee Italianen (Carlesi en Piazza), twee van Ludo van der Eist de kopman van de Belgi sche B-ploeg (Derboven en Feijter), van Gerrit Voorting twee (Verhelst en Grinsven) en van zijn team slechts Dit alles speelde zich af tegen een ui terst trieste achtergrond, de nederlaag van Wim van Est. Deze Brabander had vanmorgen grote plannen en we waren Meppel nog maar nauwelijks uit, of er lagen 10 man voor het peloton uit, bij wie zich twee van de ploeg-Van Est bevonden: Gijs Pauw en Adri Voorting. Er bevonden zich weliswaar drie Itali anen bij, namelijk Baffi, Boni en Zam- pini, maar van Schulte's mannen had alleen Piet van den Brekel aansluiting kunnen krijgen, terwijl van Gerrit Voor- ting's mannen slechts Rinus van Grins ven op tijd had gereageerd.. Gerrit Schulte is evenwel ondanks zijn 40 jaren nog een machtig fietser en ook de Belgen konden zich niet bij deze stand van zaken neerleggen. Deze coali tie brak de kracht van het groepje vluohtelingen. dat dan ook vrij spoedig werd ingelopen. WAAGSTUK VAN WIM VAN EST Juist op dat moment kreeg van Est de mededeling, dat zijn ploegmaat Han Smits een lekke band had. Nog zal hij het niet met zichzelf eens zijn, of hij toen juist heeft gedaan, maar in elk geval liet hij vijif van zijn assistenten afzakken om Smits bij te trekken. Al leen hijzelf en Adri Voorting waren daardoor present, toen Sohulte toesloeg. Bii Vledder (34 kilometer) zond hy van den Brekel op het pad van avontuur, die assistentie kreeg van van Grinsven. De Italianen antwoordden met Piazza en Carlesi, België B met de Feijter, België A met van Looij en toen Adri Voorting Wim van Est ging vertegenwoordigen, sprongen Piet van der Lijke (Schulte- ploeg) en Rinus Verhelst (namens Ger rit Voorting) mee. Zo reden er negen man aan kop, die in Appelscha (50 kilometer) reeds een redelijke voorsprong genoten. SPRONG VAN VANNITSEN Minder rustig dan de vrouwtjes, die haar breiwerk voor de langskomende renners niet in de steek lieten, maar het meenamen naar de weg, was Willy Van nitsen. Hij wilde zich persé laten gelden en dat niet alleen omdat, hy het zyn moeder beloofd had, doch meer vanwege Kopenhagen. De slingerwegen van het Drentse landschap en de rustieke smalle bruggetjes boden een gunstige gelegen heid om los te komen van het peloton en deze kans greep hU bij Hdjkersmilde aan. Peter Post van het Schulte-team had het door. evenals Jean Derboven van België B. Maar ook Jos Schils ploegmakker van Vannitsen begreep wat er gaande was. Want gesteld, dat ddt drietal de koplopers zou inhalen, dan waren er drie „Schuitenaren" in het voorste gelid, tegen o.a. twee van België A. Voor 't ploegenklassement, waarvoor de eerste drie aankomenden van elk team per dag tellen, moest Schils dus mee. En onder leiding van Vannitsen werd er langs het Oranjekanaal hard gejaagd, zo hard. dat nog voor Hoogha len (70 kilometer) de kloof was over brugd. De situatie was voor Van Est aller minst plezierig: drie man van Schul te (Post, van den Brekel en van der Lijkei. drie van Derycke (van LooU, opluchting slaakten, waren de Zwitsers Bovay, Lurati, Moresi en Truetsch die hierdoor hun door een lekke band van Bovay opgelopen achterstand van drie minuten op het peloton konden goed maken. Trouwens ook Schulte was niet bepaald onder de indruk, getuige zijn gulle lach, toe hij de Zwitsers in de verte zag aankomen. Je moet maar gevoel voor humor hebben. WILSKRACHT Dat van Est het onder die omstandig heden het niet had', kunnen wij ons voor stellen. Het pleit echter voor zijn enor me wilskracht, dat hij bleef proberen het peloton kwijt te raken. Maar Schulte, Magni en Derijcke, kenden voorlopig nog geen pardon en van zijn ploegmakkers had hij na het ziware werk bij Vledder, toen de achterstand moest worden In gelopen, niet veel meer te verwachten. De voorsprong van de uitlopers liep op langs het Hoendiep, waar de renners de wind schuin tegen hadden .Bij Gaar keuken (60 kilometer voor de eind streep) was het verschil 13 minuten 20 seconden en het zag er niet naar uit dat de voorsten zouden verslappen. Maar eindelijk, 50 kilometer voor de eindstreep, in de omgeving van Stroo- bos, was Wim van Est niet meer te houden, ook niet door coalitie Schul teDerijckeMagni. Alleen Wies van Dongen en Arend van 't Hof konden de uitbarsting van opgekropte energie beantwoorden en het deerde Van Est niet, dat deze twee allebei van de ploeg van Gerrit Voorting waren. Het was een machtige vlucht van een ge tergd man. RUK VAN VANNITSEN Dit was het spel in het peloton, maax een man in de kopgroep, het kon I ook in de kopgroep kwam men nader tot haast niet slechter. Alleen de Zwitsers de ontknoping .Vannitsen kreeg verlof en de Duitsers hadden meer reden tot va^ van Looij en slaagde. Hij zou die klagen, want van hen was er niet één by, maar zij hebben elke illusie dan ook al opgegeven en Hugo Koblet zelf ziet er niet al te veel heil meer in ver der te rijden. STRENGE BEWAKING Het is te begrijpen dat het een zwarte dag was voor Wim van Est. Zijn vaste voornemen om in de aanval te gaan, was totaal mislukt en in plaats daarvan zat hij in een verloren positie. Wat gaf het, dat van Grinsven de kopgroep moest loslaten? Het ging Van Est niet om de ploeg van Voorting, wel om de mannen van Schul te (vooral), van Derijcke en van Magni. En die onderhielden een hoog tempo, waardoor de voorsprong geleidelijk toe nam: bij Assen (85 kilometer) vier en een halve minuut, bij Zuidlaren (102 kilometer) 6 minuten en in het uitgelo pen Groningen, waar de politie de tien duizenden belangstellenden slechts met moeit kon bewegen een baan vrij te la ten, al zeven minuten. Tevergeefs maar steeds verbeten pro beerde Wim van Est uit het peloton weg te komen. Maar hy kreeg geen kans want Schulte. Derijcke en Magni be waakten hem als de spoorweg wachter de overgang bij Hoogkerk Vierverlaten. Juist was Van Est weer naar de kop van het' peloton gesneld om een nieuwe poging te wagen toen de spoorbomen neergingen. Een.brede politieman verhinderde de geladen Brabander over de hekken te klimmen en met verwrongen ge zicht moest Van Est, even als de rest van het peloton, liefst drie en een hal ve minuut wachten, alvorens de door gang weer vry was. De voorsprong van de koplopers groeide hierdoor tot cir ca elf minuten en voor zover het nog niet gebeurd was, werd hier de strijd tussen de beide groepen beslist. Het hoge tempo werd het peloton hier dus noodlottig, want had men het tijd schema, waarop men ver voor was, aan gehouden, dan zou de overgang vrij zijn Belgische wielerbond wel eens laten zien En onder zijn ruk viel de koproep ln stukken uiteen, waarbij het pleit voor de kwaliteit van de Belgische A-ploeg, dat in de tweede moot twee leden van dit team zaten, van Looij en Schils met de Schulte-man van den Brekel. Met 35 seconden voorsprong eindigde Vannitsen als eerste. Een derde groepje kwam 1 minuut II seconden na de winnaar over de eindstreep, met Adri Voorting als eerste. Peter Post liep door een paar lekke banden twee en een halve minuut echterstand op en Piazza kwam 4% mi nuut na Vannitsen door de finish. Hier door kon Vannitsen de oranjetrui ver overen op Baroni, die zich alleen in het begin van de etappe even had laten zien een Piazza, dus op de Italianen. Baroni bleef evenwel in het bezit van de trui voor de militaire sprints, die deze dag gewonnen werden door Adri Voorting en van der Lijke en Schils. Wim van Eist arriveerde na van Don gen, 11 minuten 27 seconden achter Vannitsen, maar toch bijna 4 minuten nog voor het peloton, waarvan Derijcke met een glunder knipoogje naar Schulte de eindsprint won. DE KLASSEMENTEN De uitslag van de tweede etappe van Meppel naar Leeuwarden (202 km) luidt: 1. Vannitsen (Belg. A) 4,56,55; 2. Van Looy (België A) 4,57,30; 3. Schils (Belg. A) z.t.; 4. Van Brekel (Ned. A) z.t.; 5. A. Voorting (Ned. B) 4,58,06; 6. De Feyter (Belg. A) z.t.; 7. Van der Lijke (Ned. A) z.t.; 8. Derboven (Belg. B) z.t.; 9. Carlesi (It.) 4,58.23; 10. Verhelst (Ned. C) z.t.; 11. Post (Ned. A) 4,59.26; 12. Piazza (It.) 5,01,23; 13. Van Dongen (Ned. C) 5.08.22; 14. Van Est (Ned. B) z.t.; 15. Van "t Hoff (Ned. C) 5.11.50; 16. Junkermann (Did) 5,11.55; 17. Derijcke (Belg. Bi 5.12.18; 18. Schulte (Ned. A) z.t.; 19. Haan (Ned. A) z.t.; 20. Martini (It.) z.t.; 21. Fori (Belg A) z.t.; 22. Saelens (Belg. B) z.t.; 23 Debusmann (Did) z.t.; 24 Maas (Ned. B) z.t.; 25. geweest. De enigen, dde een zucht van Kooyman (Ned. C) z.t. SrarfiOu.w rf77\ ZANDVOORT^ ^HAARLEM kS^pAprdenhouh ©Militaire sprint| Zoals uit bovenstaand kaartje blijkt, trekt de karavaan morgen door een deel van onze omgeving. De start vindt om 10 uur plaats te Zandvoort. zodat de renners voor de afstand naar Noordwijk (24 km) ongeveer een halfuurtje nodig zullen hebben. Ten gerieve van belangstellenden, die langs de route een kijkje willen nemen laten wij hier de weg volgen, welke de renners tussen Noordw ijkerhout en Wassenaar afleggen: Noordwijkerhout, Herenweg. Dorps straat. Gooweg. naar Noordwijk. Heilige Geestweg. Wilhelminastraat. Sint Je- roensweg. IJmuiderstraat. Van Pan- huysstraat. Duinweg. Piet Heinstraat. Quarles van Uffordstraat. Kon. Wilhel- minaboulevard, langs Huis ter Duin. Oude Zeeweg. Beeklaan. Herenweg tot Uitwateringskanaal, onder viaduct te Katwijk aan den Rijn. rechtsaf naar vliegveld Valkenburg, Wassenaar. Volgens de traditie, welke terug gaat tot de tijd. dat in de Zwitserse bergen stukken rots van de hellingen werden gerold als afweermiddel tegen oprukkende ridders, wordt in de Zwitserse stad Thun ieder jaar een sportfestijn gehouden, waaraan worstelaars en Alpenboeren uit het gehele tand deelnemen. De aller zwaarste opgave is wel het werpen met de ongeveer 80 kg zware Un- spunnen-rots. die door de gespierde deelnemers bijna drie meter ver wordt gegooid. Onze foto toont hoe Ulrich Melk zich moest inspannen om met een afstand van 2.85 meter winnaar te worden. Wim van Est werd uitgeroepen tot strydlustlgste renner van deze etappe (Ned. B). Het algemene klassement luidt na de tweede etappe: 1. Vannitsen (Belg. A) 10,01.35; 2. Van Looy (Belg. A) 10.02,40; 3/4. Schils (Belg. A) en Van den Brekel (Ned. A) 10.03,10; 5/8. A. Voorting (Ned. B). Defeyter (Belg. B). Van der Lijke (Ned. A) en Derboven (Belg. B) 10.03.46; 9/10. Carlesi (It.) en Verhelst (Ned. C) 10.04,03; 11. Piazza (It.) 10.04.52; 12. P. Post (Ned. A) 10.05,06; 13/14. Van Don- gen (Ned. C) en Van Est (Ned. B) 10.14,02; 15. Baroni (It.) 10.15,17 16. Graf (Zw.) 10.16.17; 17. Van 't Hof (Ned. C) 10.17.30; 18. Junkermann (Did) 10.17,35; 19/20. Schroeders (Belg. A) en Gielen (Belg. B) 10,17.38. Het algemeen ploegenklassement na de tweede etappe luidt: 1. België A 30.07.05; 2. Nederland A 30.11.45; 3. Italië 30.24.12; 4. België B 30.25.10; 5. Nederland C 30.35.35; 6. Ne derland B 30,35,46; 7. Zwitserland D 30.52.13; 8. Duitsland 30.53.31. Dinsdag hebben de deelnemers aan de Ronde van Nederland de tweede etappe afgelegd die zich voor het grootste gedeelte door het Drentse en Fries-Gróningse land schap slingerde. Op de foto ziet men een ploeg, die door Steenwijk in Drente trekt. De Indonesische sclinlden aan Nederland Spanning in Flevorace Muiden-Enkhuizen vice versa In het kader van de Hollandweek werd maandag en dinsdag op het LJssel- meer de traditionele Flevorace gehou den. Deze wedstrijd bestaat uit twee ge deelten. namelijk een baan van Muiden naar Enkhuizen, waar overnacht wordt en een baan van Enkhuizen terug naar Muiden. Er werd gevaren met Draken, Ronde en Platboomde jachten, en schepen van de Kruiserklasse 2, 3 en 4, gemeten volgens R.O.R.C.-voorschriften. Vooral in de Drakenklasse is er zeer fel gevaren. De eerste dag wist E. G. v. d. Stadt zich los te maken van zyn tegenstanders en als eerste in Enkhui zen te finishen. W. P. van Duyl werd tweede. De wedstrijd terug was een voortdurend duel tussen A. E. Dudok van Heel, die de Oranje zeilde en Van Duyl met de Trintel n. De Trintel ging tenslotte met een verschil van enkele seconden voor de Oranje over de finishlijn. Van Duyl won de Drakenbeker voor het beste resultaat over twee dagen. E. G. v. d. Stadt won naast zijn eerste prijs op de eerste dag nog de Enkhuizen-beker. De uitslagen zijn: Draken: 1ste dag: 1. E. G v. d. Stadt met Tanning; 2. W. P. v. Duyl met Trin tel II; 3. Dr. J. R. Blickman met Tijl Uilenspiegel; 4. mr. G. P. Nijbakker met Joy 2de dag: 1. W. P. van Duyl. Trintel II; 2. A E. Dudok van Heel met Oranje; 3. Lieut.Cdr Graham H. Mann met Bluebottle; 4. G. van Wijk met Puzzle III. Ronde jachten: 1. J. v. d. Lande; 2. J. Scheffer. 2de dag: 1. ir. J. Loeff; 2. P. Rollmann Kruiserklasse 2: 1ste dag: 1. G. Sik- kema met Zeezwaluw; 2. C. Bruynzeel jr. met Havik. 2de dag: 1. F. Hamming met Gooi land er2. G. Sikkema met Zeezwaluw. Kruiserklasse 3: 1ste dag: 1. S. de Wit met Tulla; 2. H. Tingen met La- con. 2de dag: 1. S. de Wit met Tulla; 2. H. Tingen met Lacon. Kruiserklasse 4: lste dag; H. Aarts met Sven; 2. L. Moerman met Margaretha TV; 3. Ch. v. d. Bosch met Radja; 4. H. van Essen met Casarca; 5. H. Bollemeyer met Stavast. 2de dag: 1. H. van Essen met Casarca; 2. H. Aarts met Sven; 3. J. Giltay met Abeltje; 4. H. Bollemeyer met Stavast; 5. M. Laufer met Phron- tis II. AUTOMOBILISME NATIONALE SPORTWAGENRACES KNAC Aan de nationale sportwagen-races der KNAC. welke op het circuit van Zandvoort zondagmiddag 19 augustus as. worden gehouden zal in samenwer king met de KNMV. welke op die dag motorraces voor junioren organiseert, alleen worden deelgenomen door hen die daartoe door de sportcommissie van de KNAC zyn uitgenodigd. Er zal worden gereden in vier groepen Groep 1. onderverdeeld in drie klassen is bestemd voor speciale toerwagens met een inhoud van resp. 850 cc., 851-1100 cc. en 1101-1600 cc. Groep 2 telt vier klassen n.l. een voor rensport wagens tot 1100 cc. inhoud en de drie andere voor sportwagens met een inhoud van 1101 tot 2670 cc. In Groep 3, samengesteld uit drie klassen, starten rensportwagens met een inhoud van 1101-1300 cc. en van 1601- 2670 cc. benevens sportwagens boven 2670 cc. Groep 4 tenslotte staat open voor twee klassen n.l. rensportwagens met een inhoud van 1301-1600 cc en bo ven 1600 cc. De groepen 1 tot 3 moeten 12 ronden van het circuit afleggen, de laatste groep rijdt 15 ronden. De laatste motor wedstrijden beginnen vijf kwartier voor dat de sportwagens van groep 1 van start gaan. SCHAKEN. NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP VOOR DAMES. De uitslagen van de partijen uit de tweede ronde van het toernooi om net schaakkampioenschap van Nederland voor dames 1956 luiden: Mevr. F. Heemskerkmevr. A. van der VeenBaas 01: mevr. C. P. Klijn mej. mr. P. C. de Klerck 1—0; mevr. A. J. van Aelst-Van Duynen Montijn— mevr. C. RoodzantGlimmerveer 01. De afgebroken partij uit de lste ronde tussen mevr Roodzant en mevr. Kiyn is gewonnen door mevr. Roodzant. De stand ziet er na de tweede ronde als volgt uit: 1. Mevr. Roodzant. 2 pun ten; 2. mevr. Van der Veen V/2 punt; 3/4. mevr. Klijn en mevr. Heemskerk 1 punt; 5. mej. mr. De Klerck Va punt; 6. mevr. Van Aelst 0 punten. Officiële uiteenzetting Naar aanleiding van de berichten uit Djakarta over het besluit van de Indo nesische regering de schulden aan Nederland, zoals vastgesteld op de R.T.C., niet langer te erkennen, verne men wij van officiële zijde in Den Haag. dat de stand van de ter R.T.'C. door Indonesië aanvaarde schulden aan Nederland op het ogenblik van de soevereiniteitsoverdracht f. 871 miljoen was. Per eind juli j.l. was de stand f. 649 miljoen, waarvan f. 98 miljoen een niet-openbare schuld vormt, gro tendeels van Staat tot Staat, en f. 552 miljoen een openbare schuld aan par ticuliere obligatiehouders, waarvoor echter de Nederlandse Staat garant is. Uit Djakarta was gemeld, dat de schulden aan Nederland een bedrag zouden belopen van f. 3.661 miljoen en aan andere landen f. 420 miljoen. De schuld aan Nederland zou volgens een in Djakarta verstrekt communique uiteenvallen in een schuld van f. 3.000 miljoen, die ontstaan was als gevolg van de oorlogvoering tegen de Republiek Indonesië en een schuld van f. 661 mil joen, ontstaan in verband met de op bouw van Indonesië. Deze schuld van f. 661 miljoen zou wel erkend blijven, doch hiervan zou worden afgetrokken de schuld aan derde landen f. 420 mil joen, zodat aan Nederland slechts f. 240 miljoen zou moeten worden betaald. Dit bedrag van f. 240 miljoen zou dan ech ter verrekend worden met de schuld, ontstaan als gevolg van de oorlogvoering tegen de Republiek Indonesië. In Den Haag heeft men er naar aan leiding hiervan op gewezen, dat de kwestie van de kosten van militaire aard ter R.T.C. aan het oordeel onder worpen is van een commissie, waarin behalve vertegenwoordigers van Neder land en Indonesië ook zitting had een vertegenwoordiger van de UNCI, de heer Cochran. Deze commissie kwam destijds tot de conclusie, dat door Nederland f. 2 miljard zou moeten worden kwijt gescholden en dat de overige schulden door de Republiek Indonesië behoorden te worden overgenomen. Daarbij had de commissie aandacht besteed aan het bedrag van de extra militaire uitgaven en het bedrag van andere uitgaven, die de commissie achtte verband te houden met militaire acties. Dit oordeel van de VOETBAL. SERIEWEDSTRIJDEN V.N.A. V.N.A. organiseert a.s. vrydag en za terdag de lste ronde van de seriewed- stryden om de „Van Alkemade-beker". De deelnemende clubs zijn: Katwijk, Leiden, Meerburg, Oegstgeest, O. Groen, SVLV, VNA en Woubrugge. A.s. vrijdagavond: O. GroenOegst geest; a.s. zaterdagmiddag; SVLV Woubrugge. WATERPOLO Sleutelstad speelt gelijk tegen D.V.Z. NOODLOTTIG DOELPUNT IN LAATSTE MINUUT Gisteravond speelde Sleutelstad haar eerste promotiewedstrijd tegen DVZ uit Den Haag. In het begin werden onze stadgenoten, die een zenuwachtige wed strijd speelden, in de verdediging ge drongen. Maar DVZ zag geen kans dit overwicht in doelpunten om te zetten. Integendeel bij een uitval van Sleutel stad kon Aad Kapaan na goed opge- zwommen te zijn. zijn ploeg de leiding geven: 01. DVZ kwam nu fel opzetten en toen Binnekamp bij een aanval zijn doel uitkwam en de bal niet voldoende kon wegwerken, kon Rademakers ge makkelijk gelijk maken. Nog voor rust nam DVZ een 21 voorsprong door een dekkingsfout in de verdediging van Sleutelstad. Na,rust ging het in de Leidse ploeg heel wat beter. Er werd veel meer ge zwommen en ook goed gecombineerd. En toen de DVZ midachter een bal niet goed onder controle kon krijgen was het Jan Dool. die met een hard schot gelijk kon maken. Beide doelen kwamen hierna beurte lings in gevaar. Het was Aad Kapaan die Sleutelstad opnieuw een voorsprong wist te geven toen hij een voorzet van Nico Brouwer op de juiste wijze af werkte: 2—3. Sleutelstad ging nu geheel verdedi gend spelen waarbij vaak op de keeper werd teruggespeeld. Dit zou hen echter ook noodlottig worden, want vlak voor het eindsignaal plaatste Aad Kapaan de bal in eigen doel. waardoor DVZ zeer goedkoop aan een gelijk spel kwam. Door dit gelijke spel houden onze stad genoten hun kans op promotie nog ge heel in eigen handen. Morgenavond staat 'n De Zijl hun tweede wedstrijd op het programma tegen PSV uit Eind hoven. Aanvang 7.45 uur. Commissie werd door Indonesië en Nederland aanvaard, zodat f. 2 miljard werd kwijtgescholden. Na deze aftrek bleef het bedrag van f. 871 miljoen als stand van de door Indonesië ter RTC aanvaarde schulden op het ogenblik van de 'overdracht van de soevereiniteit. PAARDESPORT. GEEN DIERENMISHANDELING BIJ OLYMPISCHE RUITER- WEDSTRIJDEN. De Officier van Justitie te Stockholm heeft bekend gemaakt, dat hij de orga nisatoren van de Olympische ruiterspe- len niet zal vervolgen wegens dieren mishandeling. Naar reeds vroeger is ge meld, heeft de Zweedse Bond van Die renbescherming te Stockholm een aan klacht ingediend tegen de organisa toren wegens dierenmishandeling, welke zou zijn voorgekomen tijdens de Olymp. Ruiterwedstrijden in de Zweedse hoofd stad. aldaar in begin juni gehouden en waarbij het Zweedse paard „Iller", dat een van de benen had gebroken, moest worden doodgeschoten. De Vereniging voor Dierenbescher ming had in de aanklacht gezegd, dat de hindernissen en vooral hindernis 22 een trakehner in een sloot te zwaar waren geweest voor de paarden en dat de ruiters teneinde hun paarden over dit obstakel te krijgen, dieren mis handelden. De openbare aanklager heeft echter meegedeeld dat de hindernissen niet te moeilijk waren, dat de ruiters normale middelen gebruikten om de paarden over de hindernissen te krijgen en dat het Zweedse paard „Iller" niet in goede conditie verkeerde. TENNIS INTERNATIONAAL TOURNOOI VAN TENNISLERAREN In het internationale toernooi voor tennisleraren te Den Haag heeft Egypte zich geplaatst voor de halve finales. De Egyptische dubbel Mohamed Ali—Salem Khaled versloeg de Nederlandse B- combinatie MulderHemmes met 46, 62, 62, waardoor de eindstand van deze ontmoeting 21 ln het voordeel van Egypte werd. Voor de halve finales hebben zich ge plaatst: Australië, Nederland A, Egypte en Frankrijk. Uitslagen halve finales: Australië— Nederland A 2—1; Cawthorn (A) ver slaat Joop de Mos (N) met 61, 62; Noor Ahmad Khan (A) verliest van Buytelaar (N) met 36, 57; Cawt horn—Noor Ahmad Khan (A) verslaan Joop de Mos en Buytelaar (N) met 64, 62. EgypteFrankrijk 12. Sportsplinters Een voetbalwedstrijd tussen de amateurteams van IJsland en Engeland is geëindigd in een 32 overwinning voor de Engelsen; de ruststand was 1—1. De Italiaanse coureur Giovanni Deglipantoni is op de baan van Monza verongelukt tijdens een proefrit met een nieuwe Ducati 125 cc. He. Nederlandse dameshockeyteam heeft te Timaru (N. Zeeland) een ploeg van South Canterbury met 20 versla gen. De linksbinnen mej. T. Adams scoorde beide doelpunten. Brillen worden goedkoper MAAR ALLEEN DIE ONDER f. 30. De Nederlandse Opticiensorganisaties hebben besloten de prijzen van brillen te verlagen en geen kortingen meer te geven op brillen, welke aan Zieken fondspatiënten worden verkocht. De verlaging van de pry- der brilmontu ren zal echter zo groot zijn, dat het nadeel van het wegvallen van de kor tingen voor Ziekenfondspatiënten ruimschoots wordt gecompenseerd. De brilmonturen zullen aanmerkelijk goedkoper worden, de prijzen voor de glazen zullen ook verlaagd worden, zij het dan niet in zo'n sterke mate. De prijsverlaging, die ingaat per 15 augustus a.s., heeft nu ook de rechts ongelijkheid tussen Ziekenfondspatiën ten en particuliere patiënten op. die bestond sinds het in 1947 ingesteld kortingsstelse) zo menen de organisaties De prijsverlaging geldt niet voor bril len. die duurder zijn dan f. 30.—. Een brilmontuur van f. 23.— om een voor beeld te noemen gaat na 15 augustus a s f. 18.50 kosten, een bril van f. 11.50 zal na die datum f. 8.— kosten. Voor een bril van f. 6.90 zal men straks f 4 80 moeten betalen. Deze prijsverlaging is mogelijk ge worden. zo verklaren de organisaties door een verschuiving tengevolge van de hoogconjunctuur. De voorkeur van het publiek is meer en meer uitgegaan naar luxe brillen, waarbij het mode-element een belangrijke rol ging spelen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5