Nescafé is koffie! Het Rapenburg krijgt een nieuwe elektrische verlichting Klassieke oudheid en esthetische vormgeving in gedrang? Ledigen van een vuilnisemmer kost thans 50 cent per maand Scheepsramp voor Amerikaans gerechtshof gebracht 95ste Jaargang Woensdag 8 augustus 1956 Tweede blad no. 28903 Mooiste gracht van Europa Wethouder Van der Kwaak: „Rapenburg wordt niet verknoeid" Het Rapenburg de heer Portheine noemde het Rapenburg gistermid dag in de Leidse gemeenteraad „de mooiste gracht van Europa" krijgt een nieuwe elektrische verlichting. Alvorens dit voorstel van B. en W. met 27 tegen 5 stemmen werd aangenomen, is door diverse raadsleden nog veel gesproken over het esthetisch schoon, dat hierdoor wordt aangetast. Wethou der Van der Kwaak, die het voorstel van B. en W. moest verdedigen, voelde zich sterk met de gedachte, dat het gehele College achter dit voorstel stond. Zelfs ging burgemeester Van Kinschot, „die niet minder dan vier jaar ge dacht had over het aanbrengen van de meest geschikte verlichting" met dit voorstel akkoord. In feite viel dit voorstel uit twee de len uiteen. In de eerste plaats was er het voorstel om de bestrating van het Rapenburg, voorzoveel gelegen tussen de Groenhazengracht en de Kaiserstraat, van een klinkerverharding te voorzien. De kosten van deze verbetering worden geraamd op f. 34.800. Eenmaal aan het verbeteren toe, wensen B. en W. ook de verlichting van het Rapenburg en om geving te veranderen. Aangezien het Rapenburg een monumentale gracht is, zijn B. en W. van oordeel, dat de vorm van de lantaarns in esthetisch opzicht aan hoge eisen moet voldoen. Teneinde hiertoe een vorm te vinden hebben zy op het gedeelte van het Rapenburg, tus sen de Doezastraat en de Vliet, met drie verschillende lantaarns een proef geno men. Met de Welstandscommissie waren B. en W. van oordeel, dat de middelste proef lantaarn, ook wat betreft de paal- vorm en de kleur (groen), zeer goed voldoet. Ook de Commissie voor de Openbare Werken kon zich met deze zienswijze verenigen. De kosten voor het aanbrengen van een dergelijke verlich ting op het Rapenburg en omgeving (Steenschuur en Van der Werfpark) met inbegrip van het verwijderen van de bestaande gasverlichting, kunnen wor den bestreden uit een reeds eerder be schikbaar gesteld krediet. Kon men gistermiddag in de raad unaniem akkoord gaan met het aan brengen van een nieuwe bestrating van het Rapenburg, de vorm, waarin B. en W. zich de verlichting hadden ge dacht, ontmoette nog al enige kritiek. Namens de meerderheid van zijn frac tie, verklaarde de heer Portheine (VVD), dat men bezwaar had tegen de verwijdering van de bestaande ver lichting. De huidige verlichtingsorna menten geven sfeer aan het Rapen burg. Is het, zo wilde spreker weten, wel serieus geprobreerd om in de hui dige lantaarns elektrische verlichting aan te brengen? Met een verwijzing, oa. naar het Voorhout in Den Haag, waar eveneens een moderne elektrische verlichting Is aangebracht, meende de heer Portheine te mogen stellen, dat deze verlichting „het Voorhout ont siert". De verlichting is er te fel en dit verwacht spreker ook straks van het Rapenburg. ESTHETISCHE NORMEN IN HET OOG HOUDEN De heer Kortmann (KVP), die zich aan kon sluiten bij de opmerkingen van de heer Portheine, acht eveneens het thans gekozen type voor het Rapenburg niet verantwoord. Op deze gracht past geen moderne elektrische apperatuur. Ka rakteristieke plekjes in Delft en Brugge (België) blijven eveneens van een mo derne verlichting verstoken. Ook in Lei den dienen wtf er voor te waken, dat geen klassieke schoonheid verloren gaat. In dit verband stelde de heer Kortmann de Lindelaan in Noordwijk Binnen ten voorbeeld aan het College van B. en W. Hier beantwoordt de verlichting aan esthetische normen. De heer Van Weizen (CPN), die van oordeel was, dat over smaak niet valt te twisten, had wel eens willen weten hoe onze voorouders gereageerd hebben toen de eerste gaslantaarns een plaats vonden op het Rapenburg. Voordien had men toch ook een andere verlichting. En toch zijn de huidige gaslantaarns er ge komen. De heer Van Weizen, die meer kan voelen voor een verlichting, welke aanpast bij de huidige, brengt de raad nog onder de aandacht, dat de schoon heid van het Rapenburg niet alleen 's avonds (dus met verlichting) opvalt, doch ook overdag. HUIDIGE VERLICHTLNG IS SLECHT De heer Meester (PvdA), die er een afwijkende mening op na houdt, verde digt het voorstel van B. en W. In de huidige lantaarns „het zyn maar ijzeren dingen" ziet spreker geen be houd van de klassieke schoonheid. Men maakt zich thans wel druk over de esthetische schoonheid van het Rapen burg, doch de thans veelvuldig gepar keerde auto's werken deze schoonheid niet in de hand. De huidige verlichting is uitermate slecht en werkt het geva- renrisdco in de hand. De heer Hagens, minderheid in de WD-fractie, verdedigt eveneens het voorstel van B. en W. In het verleden zal men ook wel gefulmineerd hebben tegen de huidige gaslantaarns, die men anno 1956 wenst te handhaven. Van de nieuwe verlichtingstechniek moet men profiteren. Een techniek, waarover men over tien jaar niet meer spreekt en al gemeen prijst. De heer Van Dijk (KVP), die even eens met het voorstel van B. en W. kan medegaan, vraagt of er vele protesten zijn binnengekomen over de proeflan- taarns, welke er nu al weer geruime tijd staan. FEESTVERLICHTING Mej. Van Nienes (PvdA), die even eens bezwaren had, zag in de nieuwe lantaarn meer een vorm van feestver lichting. Bij een feestverlichting zit echter de idee voor, dat deze slechts tijdelijk is. Bij de thans aan te wen den verlichting zal dat echter niet het geval zijn. Kan, zo wilde zij weten, het witte melkglas, indien dit niet voldoet, niet door ander glas vervangen wor den. Ook zij brak een lans om in de bestaande lantaarns een elektrische verlichting aan te brengen. De heer Questroo (Prot. Chr.) komt het onbegrijpelijk voor, dat de heer Portheine zo fulmineert tegen het tweede gedeelte in het voorstel van B. en W„ t.w. de verlichting van het De heer Van Weizen (CPN) achtte het onjuist, dat ook clubs die in Leiden te gast zijn ,een vergoeding voor het ge bruik van een warme douche moeten be talen. Wethoudet Van Schaik brengt de heer Questroo onder het oog, dat de Sport stichting en de S.L.F. reeds contact heb ben opgenomen over de aanleg van een elektrische installatie in het clubge bouw Nachtegaallaan. Een ontvangende afdeling, dient volgens de wethouder de geringe kosten van een douche voor haar gasten te betalen. SUBSIDIE BEROEPSTONEEL Hoewel het voorstel van B. en W. om aan de Stichting Toneel coördinatie voor het toneelseizoen 1956/57 een sub sidie van ten hoogste f. 10.350 toe te ken nen, berekend naar f. 230 per voorstel ling bij gemiddelde 45 voorstellingen per jaar, z.h.s. werd aangenomen, kon de heer Dryber (WD) zich niet aan de in druk onttrekken, dat het beroepstoneel hoe langer hoe meer gaat bestaan bij de gratie van de overheid. Ook de heer Woudstra (Prot. Chr.) was van mening, dat het gewenst zou zijn indien de ge zelschappen zichzelf konden bedruipen. Men stelt zich thans teveel afhankelijk van een overheidssubsidie. De heer Drij- ber hoopte, dat nieuwe gezelschappen Rapenburg, b. en w. wensen thans op Qe gaande en komende ni Kiirir oAn Ir 11nbnrKactro fini, r lantaarnwaarover gistermiddag in de gemeenteraad een uitvoerige dis cussie is gevoerd. De ..klassieke oudheid(links) maakt op het Rapenburg, het Steenschuur en in het Van der Werfpark plaats voor een moderne verlichting. (Foto L.D./Van Vliet.) het Rapenburg een klinkerbestrating aan te brengen. Waarom wenst de heer Portheine deze klinkerbestrating niet toegepast te zien op de Hooi gracht, dan kunnen de keien van de Hooigracht naar het Rapenburg. Z.i. zouden deze keien volgens de redene ring van de heer Portheine op het Rapenburg meer op hun plaats zyn. Wenst men de verlichting van het Rapenburg aan te passen „aan de klassieke oudheid", dan ware het ge wenst. dat men, zoals vroeger, iedere voorbijganger van deze gracht weer een lantaarntje in zyn hand gaf. Ook in de huidige lantaarns van het Ra penburg, gaat geen enkele esthetische schoonheid schuil. KARAKTER VAN HET RAPENBURG WORDT NIET AANGETAST Wethouder Van der Kwaak, die te gen deze beweringen van klassieke oudheid en esthetische vormgeving moest optornen, zette met nadruk uit een, dat het College door dit voorstel het karakter van het Rapenburg niet wenst aan te tasten. Integendeel wy hebben als College, aldus spreker, een open oog voor de realiteit. Van de plm. zeshonderd gaslantaarns, welke er voor een eeuw in Leiden wa ren de eerste op de Hoogstraat zijn er nog weinigen overgebleven. Thans komt ook het Rapenburg aan de beurt. Gelijk er thans in geen en kele woning op het Rapenburg meer een gaskousje aanwezig is, zal ook de straatverlichting zich aan de veran derde tijdsomstandigheden moeten aanpassen. Een lange periode van experimenteren is aan dit voorstel vooraf gegaan, waar bij het College zich het advies heeft in gewonnen van twee verlichtingsspecia listen. Een advies, waarmede thans ook de Welstandscommissie akkoord kan gaan. Om in de bestaande verlichting een elektrische lamp aan te brengen, acht de wethouder een stap achteruit. Men kan het nu wel druk over de klas sieke oudheid hebben, doch thans varen er ook motorbootjes door het Rapen burg en bracht men hekjes langs de be schoeiing aan voor de te parkeren auto's. Bovendien is het Rapenburg, gelet op de functie van verkeersader, bij avond levensgevaarlijk. De verlichting is slecht, terwijl voor voetgangers trottoirs ont breken. Mej. Van Nienes zegde spreker toe, dat zo wanneer het melkglas van de nieuwe lantaarns niet voldoet, met ander glas een proef zal worden geno men. Nadat wethouder Van der Kwaak nogmaals had verzekerd, dat door deze verlichting het Rapenburg „niet zal worden verknoeid", werd op voorstel van de heer Portheine het voorstel van B. en W. in stemming genomen. Het werd aangenomen met 27 tegen 5 stemmen. Tegen de heren Portheine en Dryber (VVD), mej. Noordman en de heren Kortmann en De Bree (KVP). VERBETERING ACCOMMODATIE SPORTTEREINEN Bij het voorstel was een bedrag van f. 30.000 beschikbaar te stellen voor de verbetering van de wasklokalen in de kleedgebouwen op drie bij velden van de Leidse Hout en voor het aanbrengen van installaties voor warmwatervoorziening in deze gebouwen, alsmede in de clubge bouwen op de sportterreinen aan de Nachtegaallaan, de Zoeterwoudsesingel en de Boshuizerkade, vraagt de heer Questroo (Prot. Chr.) of het niet moge lijk is gelijktijdig een elektrische instal latie aan te brengen in het clubgebouw Nachtegaallaan. door deze regeling de mogelijkheid tot ontplooiing niet werd ontnomen. De heer Meester (PvdA) daarentegen was van oordeel, dat door een laag ge houden entree-prijs zo veel mogelijk mensen met de uitingen van de cultuur in aanraking worden gebracht. Wethouder Van Schaik achtte het onjuist, dat de kosten van de voorstel lingen worden gedrukt door verhoging van de entree prijzen. Op deze wijze zou het bezoek aan toneelvoorstellingen ze ker verminderen en dit zou een culturele verwaarlozing van een belangrijk deel van de bevolking betekenen. Een afrem ming van nieuwe gezelschappen zal z.i. weinig kans hebben. Men zal echter wel moeten tonen, dat men als gezelschap iets betekent. Op een vraag van de heer Drijber: of K. en O. door dit voorstel voor een voorstelling twee maal subsidie ontvangt, merxte wethouder Van Schaik op, dat dit niet het geval is. Er komt geen doublure in de subsidie-verstrek king. CURSUS VOOR BROMFIETSERS Bij het voorstel een bedrag van f. 2.900 beschikbaar te stellen voor de inrichting van een lokaal voor verkeers- onderwys, bracht de heer Langezaal (PvdA) de wenselijkheid naar voren van het houden van cursussen voor berijders van een bromfiets. In Rotterdam ge schiedt zulks onder auspiciën van Veilig Verkeer in samenwerking met de politie. Ook de heer Drijber iWDi kon hier voor voelen. Een en ander lijkt hem ef ficiënter dan het houden van een ver- keersparlement. De heer de Hosson (KVP)indien een dergelijke cursus niet verplicht wordt gesteld, bereiken wy nimmer de vrijbuiters, de snelheidsma niakken. De voorzitter maakte de vragenstellers er op attent, dat de afdeling Leiden van Veilig Verkeer de mogelijkheden onder zoekt om tot iets dergelijks te komen. De heer Huurman (Prot. Chr.) oor deelde het onjuist, dat een voorstel tot verpachting van wei- en teelland voor het jaar 1956 eerst thans wordt behan deld. Er zyn reeds zeven maanden van het jaar verstreken. Wethouder Jonge- leen: dit doen wij in het belang van de gemeente. In december of januari we ten wij nog niet of wij de beschikking over een dergelijk terrein moeten heb ben. Op deze wijze vrijwaren wij ons van eventuele schade. ONTEIGENING VAN GRONDEN Nu de gemeente van plan is enkele gronden, gelegen aan de Morsweg en de Lopsenstraat te onteigenen, vroeg de heer Kortmann (KVP) of het niet moge lijk is op deze plaats een verbinding met het Station tot stand te brengen. Zijn fractiegenoot Aalders wenste te weten of reeds in onderhandeling is getreden met de eigenaars van de panden, welke onteigend zullen worden. Volgens wet houder Jongeleen kleven aan de gedachte van de heer Kortmann enige bezwaren; De Lopsenstraat heeft maar een nauwe toegang tot de Morsweg. Hij wil de zaak, zodra de panden in eigendom van de gemeente zijn overgegaan, echter nog wel eens bekijken. Terwijl de heer Jon geleen zeker weet. dat met één der eige naars is gesproken, neemt hij aan, dat dit met de andere twee ook het geval is. De heer Aalders dient evenwel niet te vergeten, dat indien een voorstel tot onteigening is aangenomen, het gesprek (Ingez Med.-Adv.) DE BESTE BEREIDIN6SWUZE: - Wanneer U Nescafé in het Q kopje hebt gedaan: g* 1. eerst kokend water erbij 2. dan pas suiker en melk naar smaak toevoegen- Bos voor ten minste 55 koppen f 2.55 en voo* MO 9.20 Coffeïoe-vrij respectievelijk f 2-90 en f 10.45 Leidse raad ging noodgedwongen met voorstel akkoord Hoewel de Leidse raad vrijwel alge meen van mening was, dat niet te ontkomen viel aan het betalen van vijftig cent per maand voor een te ledigen vuilnisemmer, gingen de fracties hier slechts schoorvoetend mede akkoord. Wat toch is het geval? Besprekingen met de centrale overheid, hebben het College van B. en W. de zekerheid gegeven, dat wil Leiden aanspraak maken op een extra uitkering uit het Gemeentefonds, men ook in Leiden moet over gaan tot het betalen van een vergoeding van diensten door de Gem. Reini gingsdienst. Tot „deze diensten" wordt gerekend het ophalen van het huisvuil. Ofschoon het College van B. en W. lang geaarzeld heeft tot het invoeren van een dergelijke „belasting", moest men hiertoe thans wel een voorstel doen, hetgeen er op neerkomt, dat de Leidse ingezetenen met ingang van heden vijf tig cent per maand moeten betalen voor iedere emmer huisvuil, welke wordt op gehaald. Ontheffing kan worden ver leend voor alleenstaanden, wier inko men lager is dan f. 28.25 per week en voor gezinnen van twee personen, wier inkomen lager is dan f.3925 per week, met dien verstande, dat voor elk gezins lid meer de norm met f. 5 wordt ver hoogd. Zowel de heer Zunderman (P. v. d. A.), als de heren De Bree (K.V.P.), Woudstra (Prot.-Chr.) en Hagens (V.V.D.) zeiden noodgedwongen met dit voorstel akkoord te kunnen gaan. Wij moeten, aldus maakte de heer Zunder man o.m. duidelijk, thans wel op last van de centrale overheid een offer brengen. Laten wij hopen, dat Leiden thans spoedig deelt in een extra uitke ring uit het Gemeentefonds. De heer De Bree oordeelde het niet juist, dat deze heffing geheven wordt al naar ge lang het aantal vuilnisemmers, dat men van de Gem. Reiniging in gebruik heeft. In vele gevallen is-het immers zo, dat men b.v. wel 40 emmers in bruik leen heeft, doch cr slechts 20 aanbiedt om te ledigen. De heer Woudstra acht het niet juist, dat de rijksoverheid ener zijds de schoolgelden afschaft en an derzijds een huisvuilbelasting onder dwang heft. De heer Van Weizen (C.PN.) wilde In het geheel niets weten van deze hef fing. Opnieuw wordt op deze wijze ge tornd aan de gemeentelijke autonomie. Zijn fractie zal dan ook tegenstemmen. Dr. CH. A. VAN DER KLAAUW NAAR NEDERLANDSE AMBASSADE TE OSLO. Onze oud-stadgenoot, dr. Ch. A. van der Klaauw, tweede gezantschapssecre taris, werkzaam bij de directie westelijke samenwerking van het Departement van Buitenlandse Zaken, wordt als tweede ambassadesecretaris aan de Nederlandse ambassade te Oslo tewerkgesteld. Medio september zal hij naar zijn nieuwe bestemming vertrekken. Hij volgt hier de tweede ambassade secreta ris, mej. J. D. Pelt op. Mej. Pelt is aan gewezen voor de permanente missie van Nederland bij de Verenigde Naties te New York. „WIJ HEBBEN GEEN KEUS". Wethouder Van der Kwaak, die deze heffing zo lang mogelijk tegen heeft gehouden, zeide, dat het College thans geen andere keus heeft. Indien wy niet tot invoering overgaan, kun nen wij geen aanspraak maken op een extra uitkering uit het gemeente fonds. De centrale overheid schrijft dit ook Leiden voor. In antwoord op de vraag van de heer De Bree. deelt wethouder Van der Kwaak mede, dat het hem onmogelijk is „een mannetje voor controle mee te sturen voor de ter lediging aangeboden vuilnisemmers". Met aantekening, dat de Communisten geacht willen worden tegen te hebben gestemd, wordt het voorstel z.h.s. aangenomen. De. R. RIPHAAGEN VEERTIG JAAR PREDIKANT. Onze oud-stadgenoot ds R. Riphaagen te Zutphen vier maandag zijn veertig jarig ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Riphaagen werd op 18 september 1890 uit een Leids godsdienstonderwij zersgezin geboren. Hij bezocht het gym nasium in de Sleutelstad, waar hij ook aan de Rijksuniversiteit studeerde. Na dat kandidaat Riphaagen jn 1915 door het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland was toegelaten tot de evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 13 augustus 1916 te Wester- bork in Drente in het ambt bevestigd. In 1925 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Coevorden, van waar hij op 10 juli 1932 naar Zutphen vertrok. Deze zyn derde en laatste ge meente diende ds. Riphaagen tot 1 mei van dit jaar. toen hem op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Ds. Riphaagen is thans nog hulpprediker bij Zutphen. RECHTSVORDERING TOT SCHADE VERGOEDING GAAT NIET DOOR Mr. T. D. Schaper, alhier, heeft een rechtsvordering tot schade tegen de ge meente ingesteld), wegens beweerd on rechtmatig optreden van de politie. In zijn vergadering van 19 de cember j.l. heeft de raad besloten tegen deze rechtsvordering verweer te voeren. Thans wenst mr. Scha per deze procedure, die nog lopende is, te beëindigen. B. en W. hebben besloten zich tegen het royeren van het geding niet te verzetten. Gunstige resultaten Leidse Uiencentrale Half 1955 publiceerden wij een uiteen zetting betreffende de stichting Uien- Centrale op het terrein van de Leidse Groentenveiling. Het bestuur van deze instelling heeft destijds aarzelend en schoorvoetend de eerste stappen op het uien-pad gezet. Voorop gesteld werd. dat er drie belan gen gediend moesten worden, nl. die van teler, handel en veiling. De samenwerking van deze drie groe pen moest brengen een prima gesorteerd produkt, dat met een U.C.B. (Uitvoer- Controle-Bureau)-verklaring de grenzen kon passeren. Hoewel er nog vele vra gen bestonden, is men toch gestart en met gunstigste resultaten het sei zoen beëindigd. De uien konden worden geëxporteerd naar België, Brits-West-Indië, Duits land. Engeland. Jersey, Luxemburg en Zweden. Niet alleen dit stemde tot te vredenheid, maar ook de aanvoer, nl. 5.552.880 kg., welke de sorteermachine passeerde en via transportband in wa gon of auto geladen werd. In het ko mende seizoen zal het aantal aanvoer ders verdubbeld zijp en de aanvoer zal de 10.000.000 kg. ver overschrijden. Moest men tot het vorige seizoen nog soms slecht „gestaarte" uien aanvoeren, daar de bestaande staartmachimes hun werk niet feilloos verrichtten, voor het aanstaande seizoen staat voor de sor teermachine een afstaartmachine ge schakeld, die in staat is 7000 kg. per Maatschappij van Stockholm beschuldigt Andrea Doriavan verkeerde manoeuvre De Zweeds-Amerikaanse scheepsvaartmaatschappij heeft gisteren bij het fe derale hof te New York de zaak van de aanvaring tussen de „Stockholm" en het Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria" aanhangig gemaakt. De maat schappij stelt, dat het Zweedse schip geen schuld heeft, maar dat de „Andrea Doria" voor het ongeluk, waarbij waarschijnlijk 52 personen het leven hebben gelaten, verantwoordelijk is. De Zweedse maatschappij Is de eerste, die haar lerin? reeft van de omstan digheden. welke hebben geleid tot de aanvaring op 25 juli Ier hoogte van Nantucket. in de meeste gevallen vlotter verloopt. De heer Aalders: ik vind deze wijze van handelen weinig elegant. F. 2.300.000 VOOR KRAAKINSTALLATIE Hoewel de aanschaffing van een thermische installatie voor het kraken van raffinaderygas niet minder dan f. 2.300.000 zal kosten ontmoette dit voorstel praktisch geen weerstand. Slechts de heer Huurman (Prot. Chr.) wenste te weten of, zo dit later wen selijk mocht zijn, de installatie ook ge bruikt kan worden voor de verwerking van ruwe olie en aardgas. Voorts of de nieuwe installatie geen onaangename geuren zal verspreiden. Wethouder Van der Kwaak kon hen gerust stellen, het een is mogelijk en het ander is uit gesloten. Z.h.s. werd het voorstel aan genomen. GEEN BEZWAAR De overige door ons reeds gepubliceer de voorstellen slechts bij een enkel voorstel werd een ondergeschikte inlich ting gevraagd werden alle z.h.s. aan genomen. Het preadvies van B. en W. op de voorstellen van de heer Meester be treffende het verkeer op de Haarlem merstraat en op het voorstel van de heer De Kier voor een motie inzake de demping van de Langegracht met bij komende werken, werd tot een volgen de vergadering aangehouden. DANK AAN RIJNSBURG Tijdens deze zitting sprak de burge meester een hartelijk dankwoord tot het uiteraard niet aanwezige Rijns- burgse Corso-comité voor de bloemrijke attentie de raad aan het begin van de vergadering aangeboden. Volgens de Zweedse lezing werd de ..Andrea Doria" op ongeveer twee mijl van Nantucket door de „Stockholm" waargenomen. De schepen zouden el kaar toen, overeenkomstig hetgeen op het radarscherm was waargenomen, op behoorlijke afstand aan bakboord zijn gepasseerd. Voor alle zekerheid was de „Stockholm" echter nog naar stuur boord uitgeweken. Plotseling was evenwel het rode bak- boordlicht van de „Andrea Doria" verdwenen, het groene stuurboord- licht werd zichtbaar en het Italiaanse schip maakte met onverminderde snelheid een scherpe zwenking naar bakboord, waardoor het dwars voor de boeg van de „Stockholm" kwam. Het Zweedse schip maakte hierop onmid dellijk een scherpe zwenking naar rechts en de machines werden op vol le kracht achteruit gezet, doch het was onmogelijk een aanvaring te voorkomen. Kort daarop voer de „Stockholm" in op de stuurboord zijde van dc „Andrea Doria". Aan boord van het Zweedse schip werd pas een signaal van het Italiaan se schip gehoord, nadat dit de zwen king naar links had gemaakt en kort voordat de schepen op elkaar invoeren, aldus de Zweedse lezing. De Zweedse maatschappij stelt, dat de schade en het als een gevolg hiervan zinken van de „Andrea Doria" niet te wijten was aan enige onachtzaamheid of schuld van de •„Stockholm", maar „uitsluitend aan de schuld en onacht zaamheid van de ..Andrea Doria". aan boord van welk schip de radarinstallatie niet in orde was en/of verkeerd werd bediend. uur prima afestaarte uien af te leveren. Voordien was dit vaak ha/ndwerk; een man verwerkte per uur ongeveer 150 kg. uien. De machine werkt dus onge veer 46 maal sneller. Het ligt in de be doeling dat binnenkort een tweede „staarter" klaar zal staan. „Oud-Leiden" bezocht Synagoge ZEER GROTE BELANGSTELLING Dat de avond-excursies van de zo ac tieve vereniging „Oud-Leiden" by de le den in de smaak vallen, werd ook gis teravond weer bewezen. De Synagoge was tot de laatste plaats bezet, terwijl de vele bijgeplaatste stoe len nog bij lange na niet aan iedereen een zitplaats konden versohaffen. Zeer velen hebben staande de heer Cohen moeten beluisteren, die op boeiend en bijzonder vlotte wijze een en ander ver telde over de Joodse gemeente en de re ligieuze voorwerpen, welke zich in deze Synagoge bevinden. Het aantal vragen dat na afloop op de heer Cohen werd afgevuurd, was bij zonder groot. Hieruit bleek overduidelijk met welke intense aandacht er was ge luisterd naar zijn uiteenzetting. Namens het Bestuur van Oud-Leiden' sprak de secretaris, de heer J. Hennes, tot slot een dankwoord aan het adres van de gastheer-voorganger. Een bijzon der interessante excursie,, waaraan 170 leden deelnamen was hiermede ten ein de. Leiden schrijft obligatie lening uit VAN VIJF MILJOEN GULDEN Onder de vele voorstellen, welke gis termiddag door de Leidse gemeenteraad z.h.s. werden goedgekeurd, was ook een voorstel tot het uitschrijven van een 41/4 dertig-jarige obligatie-lening tot een bedrag van f. 5.000.000. De koers van uitgifte is 100 Ged.- Staten van Zuid-Holland hebben nog diezelfde dag aan dit besluit hun goedkeuring ge hecht. Victoria Regia bloeit Heden- en morgenavond zal de Victoria Regia in de Hortus Botanicus haar altijd weer bijzondere kleuren pracht ontsluiten. In verband hiermede is de Hortus beide avonden van 9 tot 11 uur geopend. DR. MR. W. HUGENHOLTZ NAAR LIBANON Vooraanstaande personen uit Libanon hebben dr. mr. W. Hugenholtz, voorzit ter van de Wereldfederatie ter Bescher ming van Dieren, verzocht hun behulp zaam te willen zijn bij het in het leven roepen van een organisatie tot bescher ming van dieren. Naar aanleiding van dit verzoek is dr. mr. Hugenholtz uitgenodigd in Libanon besprekingen te komen voeren. Opstand in Ecuador In de Zuid-Amerikaanse republiek Ecuador is een opstand uitgebroken tegen president Velasco Ibarra. De opstandige beweging wordt geleid door luitenant-kolonel Arturo Davila, de commandant van het garnizoen van Manabi, die via de plaatselijke radio een beroep deed op de overige strijd krachten zyn zyde te kiezen. De regering heeft onmiddellijk troe pen gezonden om de opstand te onder drukken. In een proclamatie tot het le ger heeft president Ibarra gesproken van ..een onbetekenende beweging, die geleid wordt door een groep verraders". Intussen zouden de opstandelingen Por- toviejo. een stad van 20.000 inwoners bezet houden; elders in het land zou al les rustig zijn.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3