loodgieters Thans lioop op spoedig slagen van de Kabinetsformatie INDIA KOMT NAAR LONDEN, NASSER ANTWOORDT ZONDAG WEERBERICHT Prof. Lieftinck ziet een kans Ongeluk in Tirol een mysterie Op Suez- conferen tie mogen geen andere plannen dan van grote drie ter sprake komen 95ste jaargang WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 No. 28903 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Binnen veertien dagen een nieuw kabinet? (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Lieftinck heeft gistermiddag van H.M. de Koningin de op dracht aanvaard om een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heden, die er zijn voor het vormen van een Kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen van het Parlement te hebben. Uit de woord keus blijkt, dat prof. Lieftinck geen formateur is. Als bemiddelaar zal hij voor een ander de voorwaarden moeten scheppen voor een ge slaagde formatie. Men zou vrijmoedig ook kunnen zeggen: hij formeert voor dr. Drees. Zelf blijft hij in ieder geval buiten het Kabinet. niet als de na- Fnia nntimisme beoordelen als bemiddelaar en zmg optimisme oud_minister van Financlën in Uit het feit, dat prof. Lieftinck na een onderzoek van de moeilijkheden de hem verstrekte opdracht heeft aan vaard, kan de conclusie worden getrok ken, dat hij een mogelijkheid ziet om de Kabinetsformatie te doen slagen. Anders zou hy in zyn vakantie er geen tijd aan verspillen om te trachten de tegenover elkaar staande partijen met elkaar te verzoenen. Er is dus thans enig optimisme geoorloofd, Als het een beetje meezit is er binnen 14 dagen een nieuw Kabinet. Natuurlijk zal het veel moeite kosten, natuurlijk zal er wel eens vertraging kunnen optreden doordat iemand het op grond van zyn onder handelingstactiek nodig kan oordelen even het been styf te houden. Geven en nemen kan tyd kosten en natuurlijk komen er enkele spannende dagen wan neer belangrijke beslissingen moeten worden genomen die moeilijk zullen zijn. In AR-kringen, waarin men begrijpt dat een offer onvermijdelijk zal zijn en waarin men de hardnekkige Lieftinck daarom vreest, worden de stemmen thans luider die er de voorkeur aan zouden geven niet aan het Kabinet deel ie nemen en de oppositie te kiezen, het geen dan ook consequenties zou kunnen hebben voor de houding van de KVP en de PvdA. Bij voorbaat kan men in AR-kring daar echter niets over zeg gen, want de anti-revolutionairen moe- PROF. LIEFTINCK ten htm beslissing nemen op basis van een regeringsprogram en bijkomende omstandigheden, hetgeen alles thans nog niet kan worden beoordeeld. Slechts „bemiddelaar" In de kring van de KVP zyn er bij voorbaat nogal bezwaren gemaakt tegen de figuur van oud-minister Lieftinck als bemiddelaar, maar of die bezwaren gerechtvaardigd zyn zal men ook pas kunnen beoordelen als men weet wat hij wil. Wanneer hij met redelijke oplos singen komt, zal de KVP die niet af wijzen omdat ze van Lieftinck afkom stig zyn. Voorlopig krijgt hij dus een eerlijke kans. Indien hij naar de mening van de KVP onredelijk zou zijn, zou hij zich kunnen beroepen op haar aanvan kelijke bezwaren. Als bemiddelaar zal prof. Lieftinck het echter niet als zijn taak beschouwen zijn eigen denkbeelden vast te leggen in een program, maar hoe hij de partijen tot elkaar kan bren gen met behulp van zijn gezag als fi nancieel deskundige en als een figuur die de laatste jaren in de Nederlandse politiek geen rol heeft gespeeld en ook de komende vier jaren er wel buiten zal blijven, zodat hij niemand naar de ogen behoeft te zien. Men zal hem moeten (Ingez. Med.-Adv.) GEVRAAGD. A.ZWART - Hooigracht 18. Iets warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk zonnig en geen regen van betekenis. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Iets warmer, vooral 's-nachts. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 AUGUSTUS Zon op: 5.16 uur; onder: 20.18 uur. Maan op: 9.29 uur: onder: 21.06 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 4.59 en 17.34 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. oorlogse tijd. Laatste hans! Men moet bü het afwegen van de kansen van prof. Lieftinck tot het scheppen van voorwaarden voor een geslaagde Kabinetsformatie ook over wegen, dat zyn bemiddeling, na de voorafgaande mislukkingen in weerwil van 7 weken overleg, In feite wel de laatste kans Is voor een Kabinet op brede basis. Als de KVP en de PvdA zich daarvan bewust zijn, dan zou in derdaad binnen 14 dagen een nieuw Kabinet tot stand kunnen komen. Als dat niet gelukt staat de Kabinetsfor matie op dood spoor. Zekerheid van succes heeft prof. Lieftinck niet, maar 8 weken na de verkiezingen heeft hij de omstandig heden mee. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Prof. Lieftinck bemiddelaar Het Kabinet der Koningin deelde gisteravond mee: H.M. de Koningin heeft heden middag in het Paleis Soestdijk wederom prof. mr. P. Lieftinck ontvangen en hem verzocht, een onderzoek in te stellen ngar de mogelijkheden die er zijn tot het vormen van een Kabinet, dat geacht kan wor den het vertrouwen van het Parlement te genieten. Prof. Lieftinck heeft deze opdracht aanvaard. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Een doorzetter Wanneer oud-minister Lieftinck zich in een zaak vastbijt, dan let hij niet op tyd of uur. Nadat hij gistermorgen en gistermiddag reeds voortdurend bezig was geweest met de Kabinetsformatie, heeft hij zich gisteravond in het To rentje van het Binnenhof verdiept in enkele speciale problemen, die samen hangen met zijn taak. Om 10 uur heeft hij daar ontvangen de heer H. L. Jacob in diens kwaliteit van voorzit ter van de in april van dit jaar door minister Cals geïnstalleerde Commissie tot onderzoek van het vraagstuk van de subsidiebepalingen voor de Bijzondere Universiteiten en de Economische Hoge scholen. Zoals bekend was dit een twist punt tussen de KVP en dr. Drees. Opel volkomen verpletterd De automobilist passeerde vier voor de onbeivaakte overweg wachtende wagens Gisteren berichtten wij reeds in het kort het verschrikkelijke auto-ongeluk in Tirol, waarby vier landgenoten om het leven kwamen. Onze Weense correspondent meldt hieromtrent: De Nederlandse auto werd op het traject tussen Garmisch-Partenkirchen en het Oostenrijkse plaatsje Reutte door een goederentrein gegrepen en volkomen verpletterd. Vier van de vijf inzittenden kwamen hierbij om het leven, name lijk de 39-jarige boekhouder uit Groningen Henrik van Drongelen, zijn vrouw (37), zijn schoonmoeder (59) en het dochtertje Elisabeth (13). Het tienjarige zoontje Christiaan was aanvankelijk nog in leven, doch is vanmorgen in het ziekenhuis van Kreekelmoos eveneens overleden De heer Van Drongelen had een paar maanden geleden een nieuwe Opel- Rekord aangeschaft en wilde daarmede een lange vakantietocht door Duitsland, Oostenrijk en Italië maken. Maandag had de familie in München overnacht en wilde dinsdag Innsbruck bereiken. Het zal wel altijd een raadsel blijven, hoe het tot dit ongeluk is gekomen, want ofschoon de overweg bij Bichel- bach onbewaakt is, heeft men toch vrij uitzicht over een lengte van 350 meter. Vier andere auto's hadden dan ook voor de overweg gestopt bij het zien van de naderende goederentrein, die met de voorgeschreven snelheid van 30 kilo meter reed. Het is onverklaarbaar waar om de heer Van Drongelen zijn voor gangers inhaalde, zodat zijn wagen op de overweg door de locomotief werd ge grepen. Bij de botsing sprong een van de deuren open en werd het 10-jarige zoontje uit de wagen geslingerd. In bewusteloze toestand werd hij in het ziekenhuis van Kreekelmoos opgeno men. waar de artsen een schedelbasis- fractuur. zware inwendige kneuzingen en een groot aantal andere fracturen constateerden. Nadat de Haagse btoemenkoningin - mej. Amanda Langezaal uit Leiden - door de loco-burgemees ter van Den Haag ïvas ingehuldigd, werd zij begroet door Vader Cats. die met twee van zijn kleinkinderen van zijn buitenverblijf ..Sorglivliet" naar de Groenmarkt vcas gekomen. De Haagse btoemenkoningin in ge sprek met Vader Cats. De buitenlandse luchtvaartcadet ten. die in hel kader van een inter nationaal uitwisselingsprogram en als gasten van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart in Nederland ver blijven. zijn gistermiddag door Z.K.H. Prins Bernhard ontvangen in Paleis Soestdijk. In de tuin van het paleis richtten de cadetten een ware batterij van camera's op hun vrien delijk glimlachende gastheer. India heeft de uitnodiging tot bijwoning van de Londense conferentie over het Suezkanaal aanvaard. Nasser heeft medegedeeld, dat het Egyptische besluit over het al of niet deelnemen aan de conferentie zondag a.s. bekend zal worden gemaakt. Voorts heeft West-Duitsland de uitno diging eveneens aanvaard en heeft Griekenland uitstel van de conferentie verzocht evenals verandering van plaats van samenkomst ter bevordering van de rustige sfeer. Geen reactie is nog ontvangen van Egypte, Rusland en Indonesië. Door het Engelse Ministerie van Buitenlandse Zaken is een communique uitgegeven, waarin gezegd wfrdt, dat de grote drie een beheers- en controlestelsel voor het Suezkanaal hebben opgesteld, waarmee andere landen het ter conferentie al of niet eens kunnen zijn, maar dat het uitgesloten is dat voorstellen van andere aard in overweging genomen kunnen worden bij de besprekingen. Dit was een correctie van een eerder afgelegde verklaring, dat de aan de conferentie deelnemende landen daar met eigen voorstellen zouden kunnen komen. Er wordt spoed gemaakt met de evacuatie van Britse onderdanen uit Egypte, terwijl de militaire voorbereidingen worden verscherpt. Het doel van Dulles' stap wordt in Londen gezien als een poging om de steun te verzekeren van de 20 Zuidame- rikaanse staten, in geval de Suez-crisis voor de Verenigde Naties mocht komen. Dulles gaf echter te kennen, dat hij daar evenals Engeland, tegen is. Steeds grimmiger beeld in Egypte (Van onze Londense correspondent De stemming in Egypte wordt met de dag grimmiger. Egyptische troepen nes telen zich thans in militaire kampen langs het Suez-kanaal. Stalin-tanks zijn opgesteld op de golfbaan van Port Said. Verwacht wordt, dat, indien Nasser zich mocht meester maken van de voorma lige Britse militaire bases, in de ka naalzone, Britse particuliere firma's, welke voor het onderhoud van de instal laties zorg dragen, over zullen gaan tot vernietiging van munitie- en brandstof- fenvoorraden, transportmiddelen en ba rakken. Vrouwen en kinderen naar huis De ernst van de situatie wordt ook onderstreept door het gisteren door de Britse regering gegeven bevel om alle Britse vrouwen en kinderen uit de Kanaal-zone naar Engeland terug te zenden. In totaal zullen ongeveer 400 vrouwen en 550 kinderen hoofdzakelijk per vliegtuig in veiligheid gebracht worden. De evacuatie zal vermoedelijk tegen het midden van de volgende week zijn voltooid. Ook Nederlands Shell- personeel naar huis Een zegsman van Shell Oil heeft be kend gemaakt dat vrouwen en kinderen van alle buitenlandse employees van de Shell uit Egypte zullen worden geëva cueerd. Deze evacuatie zal morgen be ginnen. Ongeveer 120 personen, een vijftigtal gezinnen, zullen worden ver voerd met charter vliegtuigen van de BOAC. Hierbij zijn tien Nederlandse families. Dulles over geweld Uit Washington wordt bericht, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, in een bijeenkomst van Zuidamerikaanse ambassadeurs ver klaard heeft, dat gebruik van geweld door Engeland en Frankrijk gerecht vaardigd zal worden, omdat van één zyde reeds geweld is toegepast, aange zien Nasser gezegd heeft, dat hij voor bereidingen treft om het kanaal en de daarbij behorende werkplaatsen en ver dedigingsmiddelen in handen te krijgen. Hij voegde hieraan toe, dat de toestand buitengewoon ernstig is. Engeland blijft vastbesloten Ondanks alle verklaringen van diplo matieke zijde, blijft het officiële Britse standpunt nog steeds, dat als Nasser weigert internationale controle te aan vaarden, Engeland hem daartoe even tueel met militaire middelen zal dwin gen. Er heerst in officiële kringen ech ter enig vertrouwen, dat Nasser in plaats van de catestrofe internationale controle zal verkiezen met de daaraan voor Egypte verbonden voordelen. Arabisch onderling contact De bijeenkomst van de politieke com missie der Arabische liga is op verzoek van de Libanese regering, tot na 12 augustus uitgesteld. Syrië en de andere Arabische landen hebben contact opgenomen met de lan den van het plan van Colombo voor gemeenschappelijk overleg over de kwes tie van het Suezkanaal,zo heeft de Syrische minister van Buitenlandse Zaken Salah Bittar te Damascus ver klaard. Indonesië vraagt nadere inlichtingen Premier Ali Sastroamidjojo heeft gis teravond verklaard, dat Indonesië ver dere inlichtingen van de Britse rege ring en „andere gegevens in het bijzon der van bevriende Afrikaanse en Azia tische landen" afwacht inzake de uit nodiging deel te nemen aan de Lon dense conferentie. 0 Slot op pag. 2 illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Reportage USSR Elders in dit Blad maakt onze reisredacteur een aanvang met zijn reportage over de Sovjet-Unie, door welk land hij tezamen met een klein aantal Nederlandse col lega's, op uitnodiging van het Rus sische persbureau Tass een uit voerige rondreis maakte. Wij vragen er de bijzondere aan dacht voor. Illllllllllllllllllll Vandaag of morgen worden 3 Cyprioten geëxecuteerd Uit protest tegen de bevestiging van de doodvonnissen, die over drie Cypri sche verzetslieden zijn uitgesproken, zouden vandaag 400 Griekse Cyprioten, die op grond van de noodbepalingen in kampen worden vastgehouden, in hon gerstaking gaan. De ter dood veroordeelden zyn de 25- jarige Andreas Zakos, de 22-jarige Cha- rilwos Michael en de 22-jarige Yianis Patatsou. Patatsou is veroordeeld wegens het vermoorden van een Turks-Cyprische politieman, Michael en Zakos hebben deelgenomen aan een overval waarbij een Britse militair om het leven kwam. Gouverneur Harding heeft de dood vonnissen gisteren bevestigd en ver wacht wordt dat zij vandaag of mor gen worden voltrokken. De Britse troepen hebben met het oog op de terechtstelling, die binnen kort verwacht wordt, voorzorgsmaat regelen genomen. In de hoofdstad Ni cosia mogen tot nader order geen auto's, motorfietsen of fietsen gebruikt worden en er zijn versperringen aan gebracht op de voornaamste toegangs wegen tot de stad. Een Britse assistent-inspecteur van politie op Cyprus, een 27-jarige Londe- naar, is gisteren in Limassol veroordeeld tot een boete van 250 gulden wegens verwonding van drie Griekse Cyprioten tijdens een ondervraging. 274 mijnwerkers in Belgische mijn ingesloten Vanochtend is brand uitgebroken in de steenkolenmijn „Le Casier des Charbonnages d'Amercoeur" te Mar- cinelle in België. De brand ontstond op verdieping 765, waar een kolenwagen de liftkooi blokkerde, waardoor de kabels van de lift smolten. Om de 299 mijnwerkers te renden maakt men gebruik van een nieuwe put, die in aanbouw is. Vijfentwintig mijnwerkers kor ,an gered worden. Over het lot van 274 anderen verkeert men in onzekerheid. Wanda eiste reeds 3000 doden De wervelstorm „Wanda" heeft in China meer dan 3000 slachtoffers geëist en 38.000 huizen verwoest. Dit Is gisteren in Genève door het Verbond van Rode Kruisverenigingen bekend gemaakt. Het verbond heeft het Chinese Rode Kruis telegrafisch hulp aangeboden. Baby gedood bij val uit bAd In het gezin van de grondwerker Soest te Uithoorn is gisteravond een baby van 20 maanden uit zijn bedje gevallen Het kind kwam zo ongelukkig op de grond terecht, dat het de nek brak en over leed.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1