Tien eenheden Amerikaanse zesde vloot uit Napels uitgevaren GEVAPAN iï Mislukken is er niet bij! rolfilm Adenauer komt naar Brussel Engels vliegdekschip Bulwark naar Middellandse Zee Auto met Engelsen tegen boom Met een enkel woord Agenda DINSDAG 7 AUGUSTUS 1956 Telkens weer een handvol treffers mits u fotografeert met de „gemakkelijkste" rolfilm, die foto-amateurs voor teleur stellingen behoedt: Gevapan! Geschikt voor elke camera! L A Telkens weer een hand vol treffers! Libanon staakt gesprek met Tapline De minister van Staat van de Liba non, die belast is met de petroleumaan- gelegenheden, Saab Salam, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat de on derhandelingen met de dochtermaat schappij „Tapline" van de Arabian Ame rican Company (Aramco) niet zullen worden voortgezet. Volgens de minister heeft de „Tapline" officieel aan de Li banese regering medegedeeld, dat zij zich zou verzetten tegen toepassing van de wet, volgens welke van haar belasting op de inkomsten geheven zal worden. Salam herinnerde er aan, dat de re gering op 27 juli j.l. van de olie-maat- schappijen verlangd had. dat zy binnen veertien dagen de verplichte belasting aangiften zouden doen. Tot nu toe heb ben noch de Iraq Petroleum Company (waarmede de onderhandelingen even eens zijn gestaakt) noch de Tapline me dedeling gedaan van het bedrag van haax inkomsten. Duits - Belgische grenscorrecties vermoedelijk geen probleem (Van onze Brussels e correspondent) DINSDAG Du Rleustraat: Circus Knikkebeen", 3 en 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Synagoge (Levendaal)Excursie Ver. ..Oud Lelden", 8 uur nam. WOENSDAG Du Rleustraat: Circus ..Knikkebeen", 10 uur voorm. en 3 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte 7.30 uur nam. Wassenaar. Zijllaankerk: Con- cert Dirk Jansz. Zwart, 8 uur nam. DONDERDAG Café De Valk (Morssingel): Contact avond Motortoerclub „Leiden". 8 u. n.m. Du Rleustraat: Circus „Knikkebeen", i 3 en 8 uur nam. VRIJDAG Du Rieu9traat: Circus ..Knikkebeen", uur voorm. en 3 uur nam. Gulden Vlies: Aandeelhoudersvergade ring N.V. Nationaal Veem. 9.30 uur nam. Stadhuis: Excursie Ver. „Oud-Lelden". 7.30 uur nam. ZATERDAG Kamer van Koophandel: Fietstocht Ned. Chr. Relsver. naar Boskoop, 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Voikeukunae. Zomer- tentoonstelllng „Van kiel tot pot" (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" WerkdamL 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdag» en dinsdags bovendien 7.309.30 uur n.m. Zondags 15 uur nam. Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst Dageiyks tot zonsondeigang (T.m 26 augustus) Prentenkabinet (Klofcsteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (tm 15 september) Pieterskerkgracht: Leldse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae" Dageiyks 104 uur. maandag, woensdag en vTijdag oo'~ - 18 augustus) BIOSCOPEN: Trianon. „Het Congres danst" (a. 1.). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Het meisje van Place Plgalle" (14 Ir), Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo. „Ontsnapt uit Chlku Shan" (14 Jr). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. „De purperen vlakte" (14 Jr). Alle dagen 7 en 9.15 uur. Vakantie matinee „Spijkers met koppen" (a. 1.). Rex. „Operatie Kajak" (14 Jr). Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Rose Marie". De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 11 augustus 8 uur waargenomen door: Apotheek v. Drlesum. Mare 110, telefoon 20406; Zulder-apotheek, Lammenschansweg 4. telefoon 23553: Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8. telefoon 26274. BfJ geen gehoor bij llw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. In verband met de Kabinets formatie werd de oud-minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck. door HM. Koningin Juliana in het paleis Soestdijk ontvangen. Prof. Lieftinck bij het verlaten van het paleis. Naast hem de heer W. F. K. Bischoff van Heemskerck. WEERRAPPOflTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio a bi wind m/s. S2 3 CM half bew. wzw 5 22 0 licht bew. ono 3 21 1 licht bew. windstil 19 0 mist zw 2 16 5 zwaar bew. wnw 2 18 18 zwaar bew. w 2 19 21 mist zzw 2 17 3 nevel w 1 20 1 zwaar bew. nno 2 20 1 regen windstil 20 5 zwaar bew. windstil 27 0 regen geh. bew. no 1 22 zw 4 20 3 nevel windstil 23 0 nevel zzo 1 21 1 regen geh. bew. windstil 16 5 windstil 20 5 onbewolkt w 2 26 0 nevel w 4 25 0 onbewolkt windstil 33 0 licht bew. ono 2 30 0 9 Vervolg van pag. 1 (Ingez. Med.-Adv.) Tien eenheden van de zesde Amerikaanse vloot, geleid door het 39.800 ton metende vliegdekschip Randolph, hebben gisteren de haven van Napels verlaten. De Amerikaanse marine heeft hun bestemming niet onthuld. De Randolph en de andere schepen, waarbij drie torpedojagers, hebben vier dagen in de baai van Napels voor anker gelegen. De zesde vlootdie. uit ongeveer 40 bodems bestaat, houdt zich op de Middellandse Zee op, van Gibraltar tot de Dardanellen. Later werd verklaard, dat het hier „routine"-oef eningen zou betreffen. Het modernste Britse vliegdekschip ..Bulwark" van 22.000 tonis gisteren uit Portsmouth naar de Middellandse Zee vertrokken. heeft verklaard, dat het Syrische leger en het volk in een toestand van paraat heid zijn, om Egypte te kunnen helpen tegen elke aanslag op zijn soevereine rechten of onafhankelijkheid. De Kroonprins van Jemen. Moham med Ahmed el Badr. heeft in Cairo ver klaard. dat de strijdkrachten en andere hulpbronnen van zijn land ter beschik king staan van Egypte om ..elke agres sie van het Westen af teslaan". COMMANDOWISSELING BRITSE LEVANTLUCHTMACHT Dc Britse regering heeft besloten de huidige bevelhebber van de Britse luchtmacht in de Levant, generaal-ma- joor C. D. C. Boyce, te vervangen door een deskundige op het gebied van jacht vliegtuigen. generaal-majoor W. J. Cris- ham. die in de tweede wereldoorlog es cadrilles jachtvliegtuigen heeft geleid. MILJOEN EGYPTENAREN ONDER DE WAPENEN? Van officiële Egyptische zijde is me degedeeld. dat meer dan een miljoen jongeren van 25 tot 35 jaar zich bereid verklaard hebben tot het dragen van wapens. De recruten zullen ingedeeld worden in ..veiligheidsbataljons" of „na tionalisatiebataljons". Behalve deze vrijwilligers beschikt Egypte reeds over 50.000 volledig opge leide en uitgeruste leden van de na tionale garde. SYRIË EN JEMEN De stafchef van het Syrische leger, generaal-majoor Tewfik Nazim Eddin, Deviezencertificaten 145 De nieuwe Indonesische deviezencer tificaten, die met ingang van gisteren worden toegekend als premie op de uitvoer aan exporteurs van onderne- mingsprodukten, zijn in Djakarta ver handeld tegen 145 van de nominale waarde. Waarschijnlijk zal deze note ring nog stijgen. De premie bestaat uit vrij verhandel bare certificaten, die kunnen worden aangewend voor het financieren van de invoer van goederen tot een bepaald percentage variërend van 3 tot 20 van de FOB-waarde van 30 uitvoer- produkten. die voor deze premie in aan merking komen. Rusland blijft Japanse wensen afwijzen De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Sjlgemitsoe, heeft gisteren !n Moskou aan zijn Sovjet-ambtgenoot Sje- pilof een document van twaalf pagina's overhandigd, waarin alle Japanse argu menten voor teruggave van de eilanden Koenatsjiri en Oeroeppoe (Zuidelyke Koerillen) aan Japan worden opgesomd. Sjepilof verklaarde echter opnieuw, dat de Sovjet-Unie geen enkele territoriale concessie zal doen en dat bespreking van territoriale kwesties slechts tijdver spilling is. Laos-communisten thans erkend Een delegatie van de regering van Laos onder leiding van de premier Prins Soevana Phoema en een afvaardiging van de communistische beweging „Pathet Lao" onder Prins Soevannoe- vong. een halfbroer van de premier, hebben in beginsel overeenstemming be reikt ten aanzien van de binnen- en buitenlandse politiek van het land. De onder communistisch gezag staan de noordelijke provincies zullen zich onder het gezag van de centrale regering stellen, terwijl ook de, militaire eenhe den van de „Pathet Lao" dit gezag zul len erkennen. De centrale regering ver plicht zich op haar beurt, niet toe te treden tot een militair bondgenootschap of de vestiging van buitenlandse bases op het grondgebied van Laos toe te staan. Er zullen geen algemene verkie zingen. doch gedeeltelijke verkiezingen worden gehouden, nadat de kieswet zal zijn gewijzigd. Daarna kan de regering overeenkomstig de uitslag worden ge wijzigd. Terechtstelling van Graham uitgesteld De terechtstelling van Gilbert Gra ham. de Americaan die ter dood ver oordeeld is wegens het plaatsen van j een tydbom aan boord van een passa giersvliegtuig. waarmede zijn moeder reisde, is uitgesteld, nadat zijn advocaat beroep had aangetekend. Graham, die het op de erfenis van zijn moeder had voorzien, zou op 26 augustus worden terechtgesteld. Het door hem veroorzaakte ongeluk kostte aan 44 mensen het leven. Mont Blanc eist vele slachtoffers Tenminste acht bergbeklimmers heb ben het afgelopen weekeinde hun po gingen om de hoogste berg van Europa te beklimmen met hun leven moeten betalen, terwijl anderen verwondingen hebben opgelopen. De verongelukten zyn een Duitser, drie Parfjztnaars, twee Italianen, een Scandinaviër en een Zwitserse gids. Juiste cijfers zullen pas bekend wor den als de reddingsploegen teruggekeerd zijn. NIEUWE CULTURELE ATTACHE TE PARIJS Wegens een tewerkstelling elders zal de heer R. F. de Roos. hoofdambtenaar bij het ministerie van O. K. en W„ thans als culturele attaché verbonden aan de Nederlandse ambassade te Parijs, binnenkort tijdelijk naar Den Haag te rugkeren. In overleg met het ministerie van Buitenlandse Zaken is besloten met de behartiging der culturele zaken bij de Ambassade na het vertrek van de heer Dc Roos te belasten de heer S. de Gorter, die reeds als eerste ambassade secretaris voor perszaken aan de Am bassade werkzaam is. ISRAËL WERKT ACHTER DE SCHERMEN Diplomatieke vertegenwoordigers van Israël zijn bezig de landen die uitgeno digd zijn aan de Londense Suezconfe- rentie deel te nemen te vertellen dat Is raël hoopt dat zij Israels recht van transito in het Suezkanaal zullen er kennen, ongeacht welke andere besluiten bereikt worden op die conferentie. GEEN VERBAZING OVER IRAK Het feit dat Irak zijn steun aan Egypte heeft toegezegd in de kwestie van het Suezkanaal heeft in bevoegde Britse kringen te Londen geen bijzonde re verrassing gewekt. Men meent dat Irak, dat als de ge- trouwste bondgenoot van Groot-Brit- tannië in het Midden-Oosten wordt be schouwd. met het oog op zijn betrekkin gen met de Arabische Liga officieel geen andere houding kon aannemen. Engeland heeft gisteren voorzichtig geantwoord op een verhuld Arabisch dreigement westerse oliebronnen in het Midden-Oosten te naasten en heeft ge zegd dat zij hoopt dat het gezonde ver stand zal zegevieren. Russisch-lndonesische handelsbesprekingen In Djakarta is een uit elf leden be staande Sovjetrussische handelsdele gatie aangekomen, onder leiding van de vice-minister van Buitenlandse handel Semichastnow. De besprekingen met Indonesische handels-autoriteiten zijn vandaag be gonnen. De Russen komen met aanbiedingen voor geldleningen, technische bijstand en een handels- en betalingsovereen komst. Rusland heeft belangstelling voor de aankoop van rubber en andere ruwe grondstoffen in Indonesië, en Indonesië wil graag landbouwmachines uit Rus land betrekken. Het ligt in de bedoeling dat de Indo nesisch-Russische handelsbesprekingen voltooid zullen zijn, voordat president Soekarno op 26 augustus naar Rusland vertrekt. Drie-jarig jongetje werd op slag gedood Op de weg van Deurne naar Helmond Is gistermiddag een auto, waarin twee Engelse families zaten, op onverklaarbare wijze tegen een boom gevlogen. In de auto waren gezeten de heer en mevrouw M. DonaghBrown en de heer en mevrouw Ch. BrownBell met hun driejarig zoontje Robert. De heren waren in dienst van de geallieerde strijdkrachten van de RAF en in Duitsland gestationeerd in de gemeente Goch. Zij waren voor een uitstapje op weg naar Eindhoven. Het driejarige kind, dat voor In de auto zat, werd vrijwel op slag gedood. De andere inzittenden liepen vrij ernstige verwondingen op en werden op genomen in het ziekenhuis te Helmond. Gisteravond is op de hoek van de Prinsegracht en de Brouwersgracht te Den Haag een personen-auto. bestuurd door een 19-jarige Hagenaar vermoe delijk door slippen, tegen een paal van de elektrische leiding van de tram opgereden en totaal vernield. De 14- jarige B. C. Bellekom uit Den Haag, die naast de bestuurder zat, vloog met zijn hoofd door de voorruit en werd met ernstig letsel aan het hoofd naar het ziekenhuis Zuid wal vervoerd, waar hij bij aanikomst bleek te zijn overleden. De bestuurder werd licht gewond. De 58-jarlge havenarbeider H. C. Wareman uit de Rodenburgstraat te Rotterdam is gistermiddag tengevolge van een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij wilde met zijn fiets op de Schiedamseweg nog voor een tramwa gen van lijn 17 langs de Jan Kruijff- straat inrijden. Dit mislukte en hij werd door de tram gegrepen en 5 6 meter meegesleurd. Met zware verwondingen is hij overgebracht naar het ziekenhuis Coolsingel, waar hij enige tijd later is overleden. BINNENLAND Een strandwachter te Zandvoort bemerkte gistermiddag, dat een kind In zee dreef. Nadat hij de Jongen, de 7-jarige C. J. A. van Dam uit Haarlem, uit het water had gehaald, ls het kind naar het St. Ellsabethgasthuls te Haarlem over gebracht, waar men drie uur lang ver geefs heeft getracht de levensgeesten op te wekken. In de tweede helft van augustus zullen vliegers, Ingedeeld by het Ameri kaanse dagjagersquadron, dat op Soester- berg ls gestationeerd, de eerste Super- Sabres (de F 100) van Sldlslameln ln Noord-Afrika naar Soesterberg overvliegen. By K.B. is met Ingang van de dag, waarop hy zijn ambt zal aanvaarden, be noemd tot gewoon hoogleraar ln de afde ling der scheikundige technologie aan de Technische Hogeschool, te Delft om on- derwys te geven ln de algemene en toe gepaste microbiologie, T. O. Wlken, thans te Zürich. De Eerste Kamer heeft voorlopige verslagen uitgebracht over een drietal wetsontwerpen tot wijziging van de Grondwet. BUITENLAND Dc Oostdultse Volksrepubliek zal ln 1957 beginnen met de produktle van „zwaar water" voor kernonderzoek. De Jaariykse produktle zral 10 tot 15 ton zyn. In een lunapark te Genova (Colum bia) zyn gisteren zes personen om het leven gekomen en minstens dertig gewond toen een z.g. ..Chicago Wheel" door een mechanisch defect plotseling tot stilstand kwam waardoor de inzittenden eruit wer den geslingerd. John Kelly, die betrokken schijnt te zijn ln de recente Londense diefstal van ruim een miljoen aan Juwelen, ls gisteren door twee detectives van Scotland Yard te Kaapstad gearresteerd. De Franse fllmactrice en balletdanse res Leslie Caron ls gisteren te Londen ln het huweiyk getreden met de Engelse regisseur Peter Hall, die evenals zy 25 Jaar ls. Het eerste Internationale genetisch congres heeft gisteren zyn vergadering van 500 deelnemers uit 29 landen in Koj>enhagen beëindigd met het aannemen van een resolutie, waarin men nadruk legt op de gevaarlijke gevolgen van atomlsche straling voor de erfeiykheld. De Wereld gezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties had aan het congres gevraagd zijn mening over dit onderwerp te geven. Het grote standbeeld van Stalin, dat op het Karl Marxplein In Leipzig stond, ls verwyderd. De gemengde Israëllsch-Jordaanse wapenstllstandscommissle heeft gisteren Israël schuldig verklaard aan een botsing in de Belsam-vallei, waarbij twee Jordaan se burgerwachters de dood hebben ge vonden. Prinses Irene kreeg ter gelegen heid van haar zeventiende verjaar dag namens de drie strijdkracht onderdelen een cassette tafelzilver en een enorme taart aangeboden. Onze foto geeft een beeld van de aanbieding van de tpart, die hier door Prinses Irene en liaar vader en moeder wordt bekeken. De Wereldbank heeft in het Jaar per 30 Juli J.l. aan 20 landen leningen verstrekt tot een gezameniyk bedrag van 396.1 miljoen dollar, waardoor het totale bruto bedrag aan verstrekte leningen ls gestegen tot 2.720.1 miljoen dollar. BIJ een botsing tussen twee autobus sen ln de buurt van Bacolod, de hoofdstad van de provincie Negros Occidental op de Zuidelijke Philippijnen., zijn 23 j>ersonen qm het leven gekomen. Dertig personen werden gewond. In een fabriek van chemische pro- dukten bij de Niagara-watervallen ln de staat New York. heeft zich een ontplof fing voorgedaan, die aan drie personen het leven heeft gekost. Twintig personen zyn gewond en een employe wordt nog vermist. Kanselier Adenauer werd door de Belgische regering uitgenodigd om een bezoek aan België te brengen. De Duitse staatsman zal in september of oktober een grote rede houden in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel. Men hoopt in Belgische regeringskringen, dat tegen de herfst een aantal hangende Belgisch- Duitse problemen zal zijn opgelost. In deze vakantiemaanden zijn name lijk gelijktijdig te Bonn en te Brussel onderhandelingen gaande over c.rie grote problemen en een tiental kleinere pun ten. Er is vooreerst het delicate vraag stuk van de grenscorrecties, vervolgens het ondertekenen van een Belgisch- Duits cultureel akkoord en een fiscale overeenkomst ter vermijding van dub bele belasting. Het is natuurlijk het vraagstuk der grenscorrecties, dat het meeste aandacht trekt. Nochtans dient te worden gezegd, dat de Belgische opinie er niet veel belang in stelt. Wanneer de enkele Duitse grondge bieden voornamelijk bossen en en- 500.000sïe bezoeker in Madurodam Gisteravond is de 500.000ste bezoeker in dit seizoen van de miniatuurstad Madurodam te Den Haag de toegangs controle gepasseerd. Het was mej. J. Koorn uit Haarlem, die samen met de heer J. L. de Graaf per bromfiets naar Madurodam was gekomen om de laatste vakantiedag met een bezoek aan de mi niatuurstad te besluiten. Beiden zijn ontvangen en toegespro ken door de voorzitster van de stichting tot bijstand aan het Nederlands Studen tensanatorium te Laren en initiatief neemster tot de bouw van Nederlands kleinste stad, mevrouw B. BoonVan der Starp, die hun een cassette met 12 lepeltjes van Madurodam en een doorlopend toegangsbewijs voor dit sei zoen overhandigde. Ook de 501.000ste bezoekster, het dochtertje van het echtpaar Taliana uit Alexandrië, is met een geschenk be dacht. Zij kreeg een popje in Neder landse klederdracht. Gedurende de vijf seizoenen, die Ma durodam geopend is, hebben ongeveer 3 miljoen bezoekers de kleine huisjes bekeken. Vader en dochter verdronken TRAGIEK OP DE MERWEDE Op een zandplaat aan de zuidelijke oever van de Merwede tegenover de schutsluis te Hardinxveld zijn gister ochtend de 40-jarige winkelier K. G. de Ruiter uit Giesendam en zijn 12- jarige dochter door verdrinking om het leven gekomen. Het gezin, bestaan de uit de ouders en drie kinderen, bracht aan de Merwede met een an dere familie de eerste vakantie door. Het 12-jarig meisje liep achteruit in het water in een kuil en verdween in de diepte. kele grote boerderijen aan Duits land zouden worden teruggegeven, zou de Belgische publieke opinie hierdoor allerminst geschokt zijn, aldus luidt het advies van enkele bevoegde waar nemers. België heeft overigens afge zien van de meest belangrijke delen van de geannexeerde gebieden, na melijk de grote grensdorpen Mut Ze- nicht en Roetgen. In bevoegde krin gen wordt er anderzijds op gewezen, dat de Belgisch-Duitse betrekkingen op het ogenblik zeer bevredigend zyn; er is zelfs op menig gebied een voor beeldige samenwerking. Ter conferentie voor de Europese in tegratie te Brussel bleek namelijk dat de Belgische en Duitse standpunten vaak overeenstemden, terwijl de verla ging van de Duitse invoerrechten hier in Erussel met vreugde is begroet. Voor de Benelux-landen is het namelijk van zeer grote betekenis, dat eindelijk ook een groot land het voorbeeld van een laag douanetarief is gaan volgen. In het algemeen wordt de oplossing van de hangende Duits-Belgische problemen nog voor het vredesverdrag met Duits land tot stand komt hier beschouwd als een bewys van de levensvatbaarheid van de Europese gedachte. België werd tweemaal in een kwart eeuw door Duitse imperialistische legers overrompeld Maar men heeft in Belgi sche regeringskringen thans de posi tieve indruk, dat er met kanselier Adenauer een ernstige kans op een vre delievende Europese opbouw bestaat en die kans moet worden gegrepen. Zjoekof: grote legers blijven nodig De Russische minister van Defensie, maarschalk Zjoekof, heeft op een desbe treffende vraag van de militaire cor respondent van de „New York Times" geantwoord, dat er in nieuwe oorlogen ondanks de ontwikkeling van de luchtmacht en de kernwapens grote legers en reusachtige hoeveelheden con ventionele wapens nodig zijn, aldus blijkt uit een brief van de maarschalk, gepubliceerd in de „New York Times". Zjoekof voegde hieraan toe, dat de nieu we combinatie van luchtmacht en kern wapens „op zichzelf de uitslag van een gewapend conflict niet kunnen for ceren." Haar vader, begaf zich te water om het kind te redden, hoewel hij de zwem kunst niet machtig was. Daar het eb was. werden vader en dochtertje dooi de stroom meegevoerd. VERKOOP JUWELEN FAROEK C.S. j De Egyptische minister van Financien heeft besloten dat volgend jaar februari of maart juwelen van de vroegere Egyp tische koninklijke familie verkocht zul len worden. Dit zal dan de derde open bare verkoping van deze aard zijn.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2