Terwijl wereld wacht op Nasser: jagers boven kanaal, vloten op zee Prof. Lieftinck verkent de Kabinetsformatie WEERBERICHT Nu ook rebellerende Ambonezen in liet kamp Beenderribben Achttien van de vier en twintig landen zeker naar Londen Gesprek met drie topfiguren 95ste jaargang DINSDAG 7 AUGUSTUS 1S56 No. 28902 Directeur: j. w. Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wlwe Smgel Lelden Qlr0 no 57055 Hoofdredacteur: 3. Brouwer f 7._ per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ter gelegenheid van de zeven tiende verjaardag van ff. K. ff. Prinses Irene heeft een deputatie van de Koninklijke Luchtmacht namens de drie strijdkracht- onderdelen de gebruikelijke cassette tafelzilver aangeboden. Prinses Irene bekijkt in gezelschap van Haar Koninklijke ouders het cadeau. Zendt de rekening naar de minister!" Vele inkopen van levensmiddelen zonder te betalen In het Ministerie van Justitie is gisteren een bespreking gehouden tussen de ministers van Justitie en van Maatschappelijk Werk over de huidige moeilijkheden met de Ambonezen. Hierbij waren enige hoofdambtenaren van beide ministeries, alsmede de Procureurs-gene raal, fungerend directeur van politie te 's-Gravenhage tegenwoordig. Daarbij werd besloten om afgezien van de bepaalde maatregelen van urgentie inzake de huidige moeilijkheden over te gaan tot de voorbereidng van verderstrekkende maatregelen op langere termijn. Wij betalen niet!" Intussen hebben de gebeurtenissen in het Ambonezenkamp West-Kapelle, hun weerslag gevonden in het kamp Been derribben bij Steenwijkerwold. Een aan tal bewoners van dit kamp in Steenwijk heeft inkopen gedaan zonder hiervoor te betalen. Het betrof in hoofdzaak le vensmiddelen. Bedragen tot f. 70 wer den er besteed. De Ambonezen weiger den voor de waren te betalen. Zij ver klaarden dat de rekeningen naar de mi nister van Maatschappelijk Werk in 's-Gravenhage gestuurd moesten wor den. De politie heeft enige arrestaties verricht en de gekochte waren in beslag genomen. Verwacht wordt dat de politie tot strenge maatregelen zal overgaan in het kamp Beenderibben. Er zijn in de buurt van het kamp bij boeren nog aardappelen en kippen ge stolen. Melkbussen gestolen De Ambonezen uit het kamp Beender ribben lieten zich ook 's avonds niet onbetuigd. Enige groepjes kampbewo ners hebben, toen de boeren aan het meiken waren, de melkers de gevulde melkbussen onder de handen wegge haald, met de boodschap dat de reke ning maar naar het ministerie van Maatschappelijk Werk gezonden moest worden. De Rijkspolitie heeft het kamp onder zware bewaking ge steld. De Ambonezen lieten zich toen niet meer buiten zien en tot dusverre lijkt alles in Beenderribben rustig. De bevolking van het kamp bestaat hoofdzakelijk uit leden van de PNMS, met aan het hoofd de algemene leider van de PNMS, Latupeirissa. Zij zijn van het begin af aan weigerachtig gebleven de nieuwe menageuitkeringsregeling te aanvaarden. Zij gingen tot nu toe dagelijks vissen en vulden hun menu verder aan met planten als zuring e.d., die als groente werden genuttigd. Vermoedelijk hébben zij nog steeds over enig geld beschikt om levensmid delen te kopen, welke bron thans uitge put schijnt te zijn. Onverbiddelijk ingrijpen? De autoriteiten zijn vast van plan verdere incidenten te voorkomen. Gis teravond is in de barakken waar de po litie is ondergebracht een bespreking ge houden tussen de burgemeester van Steenwijkerwold, F. M. van Panthaleon baron van Eek, de Substituut-Officier van Justitie te Zwolle, mr. P. J. Stigter, en mr. Van der Laan uit Groningen, in specteur van de Ambonezenzorg in het noorden. Ook hebben leidende func tionarissen van de Rijkspolitie aan de besprekingen deelgenomen. Eerder op de avond was reeds overwogen de avond klok voor Beenderribben in te stellen, maar daarvoor was het gisteravond te laat. De burgemeester deelde mede dat on verbiddelijk zal worden opgetreden tegen onruststokers. Intussen zal met hogere instanties worden overlegd, wat er verder zal dienen te geschieden. Met de Commissaris der Koningin in de provincie Overqsel was de burge meester tot de conclusie gekomen, dat er ingegrepen dient te worden. Nog is gebleken, dat de bewoners van het kamp Beenderribben de afgelopen dagen intensief telefonisch contact heb ben gehad met andere kampen. In Steenwijk zijn drie Ambonezen ge arresteerd wegens het niet betalen van inkopen. Er hebben echter veel meer personen aan de inkoopactie deelgeno men. Bij één zaak is voor f. 80 aan le vensmiddelen meegenomen. In Beenderribben verblijven thans ongeveer 150 personen, allen aanhangers van de PNMS. Wervelstorm Wanda eiste 1960 doden in Tsjekiang Ernstige schade aan huizen en oogsten Tengevolge van de wervelstorm Wanda" zijn vorige week in de Chinese provincie Tsjekiang 1.960 mensen om t het leven gekomen en 1.200 gewond, aldus j heeft het persbureau „Nieuw China" be- I kend gemaakt. 38.000 huizen werden verwoest, terwijl veertig ,»rocent van de katoenoogsten en een derde van de rijst- oogst verloren zijn gegaan. In de provincies Hopei en Noord-Ho- nan zijn een miljoen Chinezen in actie om te voorkomen, dat de rivier de Haiho, die tengevolge van zware regenval sterk gezwollen is, buiten haar oever treedt. De slagregens werden veroorzaakt door de wervelstorm, die een van de hevigste was die China sinds de eeuwwisseling heeft getroffen. Israëlisch doodvonnis tegen jong Egyptenaar Een Israëlische krijgsraad heeft gis teren een jeugdige Egyptenaar ter dood veroordeeld. Men zegt dat hij vier maanden geleden tijdens een ge vecht van man tegen man in de Negev-woestijn tussen een Israëlische patrouille en een groep commando's gevangen is genomen. LEIDSCH DAGBLAD Tamelijk zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog en tamelijk zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 augustus Zon op: 5.14 uur; onder: ^0.20 uur. Maan op: 8.07 uur; onder: 20.43 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 4.14 en 17.48 uur (Springtij). Dit nummer bestaat ttit aeht pagina's Pas 15 aug. Egyptisch anttvoord? Komt Egypte met tegenvoorstellen? Nog steeds heeft Egypte niet een besluit bekend gemaakt over het al of niet bijwonen van de Londense conferentie over het Suezkanaal op 16 augustus. Van de 24 landen, die uitgenodigd zijn, hebben thans 18 landen (waar onder ook Nederland) te kennen gegeven de uitnodiging te aanvaarden. Geen antwoord is nog ontvangen van Egypte, Rusland, India, Griekenland, West-Duitsland en Indonesië. Verwacht wordt dat een deel van deze landen eerst zal antwoorden wanneer Egypte een besluit heeft genomen. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat Nasser een tegenvoorstel zal doen door b.v. een conferentie elders, in Egypte of Zwitserland te adviseren, doch Selwyn Lloyd heeft tegenover de Indische hoge commis saris in Londen een suggestie in die richting afgewezen. De militaire maatregelen van Engeland en Frankrijk, evenals van Egyptische zijde werden verder uitgebreid, terwijl tien Amerikaanse oorlogsbodems van de machtige zesde vloot de haven van Napels hebben verlaten met onbekende bestemming. Het modernste Engelse vliegdekschip, de Bulwark, is gisteren uit Engeland naar de Middellandse Zee vertrokken. De beraadslagingen van de politieke commissie der Arabische Liga, die vandaag zouden beginnen, zijn enkele dagen uitgesteld. Nehroe wil bemiddelen (Van onze Londense correspondent) Nehroe, de premier van India, tracht te bemiddelen tussen Nasser en het Westen. Nehroe wil een formule vinden om zowel de vrede te bewaren als Nas ser's prestige te redden. De Indiase premier wil, dat het probleem door de Verenigde Naties zal worden opgelost. Zijn zuster, mevrouw Pandit, India's hoge commissaris in Londen, had op haar eigen verzoek gisteren een onder houd met de Britse Minister van Bui tenlandse Zaken Selwyn Lloyd in diens ambtswoning. Amerikaanse diplomatie op volle toeren Ook de Amerikaanse diplomatie werkt thans op volle toeren en poogt kennelijk de Mohammedaanse landen tot matiging te bewegen en de neutralistische rege ringen in de Suez-crisis over te halen de zijde van het Westen te kiezen. Aan genomen wordt, dat de Egyptische Regering, welke gisteren een belangrijke Kabinetsraad hield, in grote lijnen haar politiek heeft vastgesteld. Op het laatste nippertje? In Londen gelooft men, dat deze tegenvoorstellen bevat, waarin Nasser's bezwaar tegen een conferentie in Londen tot uitdrukking komt. Nasser zou de kwestie alleen aan de Verenig de Naties willen voorleggen en aan niemand anders. Maar een definitieve beslissing schijnt nog niet te zijn ge vallen, aangezien de bijeenkomst na twee uur werd afgebroken en vandaag zal worden voortgezet. Hoofddoel van de vergadering van het Egyptische Kabinet schijnt geweest te zijn een discussie over Nehroe's compromis voorstellen. Het schijnt, dat de Egyp tische regering het Westen tot het laatste ogenblik in onzekerheid wil houden en pas op 15 augustus, één dag voor de conferentie, haar ant woord zal geven om zodoende de situatie zo lang mogelijk uit te buiten. Nassers straaljagers doken op schepen Nasser heeft gisteren zijn Russische MIG-straaljagers In groten getale over het Suez-kanaal laten vliegen. De machines maakten schijnbewegingen tegen een groep schepen, die het kanaal passeerden en er waren ook concentraties van Egyptische kanon neerboten, welke de schepen dicht naderden. De MIG's doken over de boeg van het Franse 13.000 ton me tende lijnschip „Vietnam". Zij waren opgestegen van de basis, welke eens in Britse handen was. Deze demonstratie had ongetwijfeld ten doel om indruk te maken op de gebruikers van het kanaal. Hoever wil Rusland gaan? Beweerd wordt, dat Nasser wil weten hoever de Russen bereid zijn Egypte te steunen, ingeval de Britten en Fransen tot militaire actie overgaan. Maar de Russen schijnen zich niet aan een de finitieve verklaring te willen vastleggen inzake eventuele vloothulp aan Egypte. De Sovjet-ambassadeur zou Nasser er van trachten te overtuigen, dat het Westen slechts bluft en dat Amerika geen militaire actie zal toestaan. Nasser protesteert ertegen, dat het Aziatisch-Afrikaanse blok onvoldoende vertegenwoordigd is op de conferentie in Londen en vooral tegen de afwezig heid van het belangrijke olieland Saoedi-Arabië. Eden wil V.N. niet uitschakelen Het verluidt, dat de Britse regering er niets voor voelt om de conferentie onder het gezag van de Verenigde Naties te laten bijeenkomen. In Londen vergeet men namelijk niet, dat Egypte In 1951 getoond heeft maling t« hebben aan de Verenigde Naties, toen de Veiligheidsraad eiste, dat Egypte de blokkade tegen Israël zou opheffen en dit geweigerd werd! Eden heeft reeds verklaard, dat dit een van de redenen is, waarom Engeland er weinig voor voelt het huidige con flict voor de Verenigde Naties té bren gen. Als Nasser weigert Als Nasser weigert naar Londen te komen, dan is het mogelijk dat Enge land zijn oorspronkelijke voorstel zal herhalen, namelijk voor een conferentie van de voornaamste gebruikers van het kanaal gevolgd door afzonderlijke be sprekingen met Nasser. India en de Sovjet-Unie hebben dezelfde bezwaren als Egypte tegen de Londense confe rentie. omdat Egypte er in de beklaag- debank zou verschijnen en onder druk zou worden gezet door het dreigement met geweld. Fransen winnen steun De Franse Minister van Buitenlandse Zaken. Pineau, heeft gistermiddag de ambassadeurs van Nederland, West- Duitsland, Italië en Ethiopië ontvangen. De Minister bracht deze ambassadeurs In snel tempo! (Van onze parlementaire redacteur.) Alvorens een poging te willen doen om de vastgelopen Kabinetsformatie weer op gang te brengenheeft oud-minister Lieftinck zich gisteren in snel tempo op de hoogte gesteld wat de moeilijkheden zijn. die de formatie belemmeren. Na het onderhoud 's morgens met de Koningin heeft hij 's middags direct besprekingen gevoerd met mr. R. H. van Schaik (K.V.P.) Minister van Staat en vervolgens met dr. A. A. L. Rutgers (A.R.). vice- president van de Raad van State. Even na drie uur arriveerde prof. Lieftinck per auto op het Binnenhof, waar hij zijn intrek nam in het Torentje vanouds de werk-kamer van de minister van Binnenlandse Zaken, door het af treden van minister Beel is deze werk kamer thans vrij. Hij ontving er echter niemand, waaruit de conclusie kon wor den getrokken, dat hij er de schrifte lijke stukken over de Kabinetsformatie bestudeerde en alleen telefonisch daar op inlichtingen inwon. Omstreeks half vijf verliet prof. Lief tinck zijn werkkamer, maar tegen zes uur keerde hij terug, waarna hij nog ruim anderhalf uur in het Torentje ver toefde. Vervolgens had hij een onder houd met dr. Drees in diens kwaliteit van minister-president en dus niet als ex-formateur. Met de ex-formateur prof. Romme heeft prof. Lieftinck geen contact gehad, waaruit valt af te leiden, dat hij met mr. Van Schaik, dr. Rutgers en dr. Drees heeft gesproken als topfiguren in het Staatsbestel, resp. als Minister van Staat, vice-president van de Raad van State en minister-president. Deze drie waren de vorige week als extra-adviseurs bij de Koningin geko men nadat zij eerst de gebruikelijke adviseurs had geraadpleegd, maar zulke tegenstrijdige adviezen had gekregen, dat er geen voor de hand liggende conclusie uit kon worden getrokken. Zwarte dag voor Wallstreet Speciaal oliefondsen getroffen De beurswaarde van alle op de New- yorkse effectenbeurs genoteerde aande len is gisteren verminderd met naar schatting 2,5 miljard dollar. Deze waar devermindering is de grootste sedert de op 8 juni j.l. door de operatie van pre sident Eisenhower veroorzaakte koers daling. De crisis rond het Suezkanaal leidde in het eerste beursuur van de Newyorkse effectenbeurs tot een koersdaling voor sommige oliefondsen met bijna 7 dollar. Oliefondsen boekten de grootste koers daling bij een algemene koersdaling van 1 tot 4 dollar, veroorzaakt door een golf van verkopen. Gulf Oil. welk fonds de vorige week in verband met de Suezkanaalcrisis reeds zwak was, daalde bijna 7 dollar, Kon. Olie daalde ruim 5 dollar en Texas en Standard Oil of California daalden elk met ongeveer 2 dollar. Staal- en aluminiumfondsen daalden 1% a 3 dollar, terwijl vliegtuigfondsen eveneens koersdalingen te zien gaven. In verband met de Suezkanaalcrisis z(jn de noteringen van olieaandelen op de Parijse beurs gisteren weer verder gedaald. De notering van aandelen Suez- kanaalmaatschappij daalde van 73.500 frank tot 67.100 frank. op de hoogte van plannen voor een op lossing van het kanaalvraagstuk die op de Londense conferentie naar voren gebracht zullen worden. Arabische Liga De beraadslagingen van de politieke commissie der Arabische liga. die hedenavond te Cairo zouden beginnen, zijn enkele dagen uitgesteld. Dit maak te de ministerpresident van Syrië. Sabri Assali, gisteren in Damascus bekend. 9 Slot op pag. 2 (Ingez Med.-Adv.) Dit driemanschap heeft daarna waar schijnlijk de Koningin aangeraden prof. Lieftinck in te schakelen bij de Kabinetformatie en van hen zal hij hebben willen weten om welke rede nen zij van hem succes verwachten. Hij heeft dan tevens inlichtingen ge kregen van drie politieke kanten uit de kring van de KVP, AR en PvdA. De moeilijkheden tussen deze partijen belemmeren de formatie. Vandaag zal dan ook blijken of oud-minister Lief tinck zelf ook hoop heeft op succes. Het Britse vliegdekschip Theseus uit de lucht gefotografeerd bij het verlaten van de haven van Ports mouth op weg naar de Middel landse Zee. Aan boord bevinden zich groepen parachutisten en een enorme voorraad materiaal.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1