Verrassende Derby zege van Urania 11- Sylvia bedwong Sans Valeur Ook Mureliison loopt de 100 meter in 10,1 seconde Weer een weekeinde met vele verkeer songe v allen Ronde van Nederland MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 Courses te Duindigt (Van onze medewerker.) Duindigt trof het niet met het weer. De „tropische" regen, die kort voor Ie aanvang der courses viel, werd in de loop van de dag door meerdere •uien gevolgd. Het hoofdnummer de draver-derby moest door het jrote aantal paarden (14) in twee gelederen gestart worden. Daardoor •aakten, vooral in den beginne, meerdere paarden in het gevecht om een joede positie, van de benen en kwam de kwaliteit van enige kanshebbers liet geheel tot haar recht. Vooral Ugoldnian K. (Geersen) kwam nogal tens in het gedrang. De favoriet Upie Scott P. (Heskes), was steeds in de roorhoede te vinden, doch enkele malen had hij een kleine galoppade. Toen Upie tenslotte aan het hoofd de rechte lijn inging, zagen velen in hem de riomfator; halverwege volgde echter wederom een fout en fel werd hij ïu belaagd door zijn achtervolgers. In de zeer fraaie eindstrijd kwam «nslotte Urania (Strooper) de volle zuster van de Derby-winnaar 1953 Roland) naar voren en zij triomfeerde verrassend (w. f 14.60) in een 1.30.2 km.tijd. Uranie (Eerenberg) werd tweede en daar Upie Scott als lerde door het stek sprong, kreeg United Hanover (De Graaf) de derde •laats vóór Unita Zora (Wagenaar jr.). iammy Mars (Jan de Vlieger) won Grote prijs K.N.H.R.V. De goede Spreeuw S (Tesselaar) her- iaalde haar goede verrichting van vo- ige week en nam de openingsdraverij ver 2500 meter voor haar rekening, [aar stalgenoot Star Volo (Strooper) ntnam kort voor de eindstreep de Weede plaats aan Tilly Hollandia G /.•/.«Spithoven), die lang had geleid. J Woudstra wees met Sir Kerrigan in I gG-e door 17 paarden betwiste Fries-prijs Ster'*ng de weg. Op het doel afgaande liet rtrolP sir 'het eohter afweten en Olsthoorn rtreKj.acht Rolandus na hevige strijd met flöfl-teyland (T. v. d. Veen) als eerste voor- anrtfde rechterst<>el fw- f. 16.90). Daar Tcyland door het srtek sprong, incas- liadèerde Sjakie Scott (Joossen) het tweede jd eld vóór Ritmeester (Strooper). Geersen is de laatste tijd weinig suc- .esvol. In de Grote Prijs der K.NJï.R.V. ing hij met de op 60 meter van de kop- aarden vertrokken Romeo Spencer met □1 rote snelheid op de leiders af en en koste van (te veel?) kracht bracht ïeersen Romeo aan het hoofd. Jan de no Weger had zich met Sammy Mars 0 chter niet overhaast, reed tactisch, iel op het Juiste moment aan en over- i vatfieesterde Romeo tenslotte op zekere jyze. Sunny Williams (Heskes) werd deerde. O Marijke (Knynenburg) buitte haar it uitjunstig startnummer in de internatio- Dëale draverij op goede wijze uit. Steeds weerjan de reling met naast zich Pearl ten iëPencer( Geersen) liep zij geen meter men1661" dan nodig was en won in 1.25.7 Pearl liet het geheel zitten en d. Veen veroverde met Padua de aam-weede plaats voor haar entrainement- ggjenoot Nico the Saint. wei_ Opveger (Swart) liep In de ëlotcourse mo-Pen straat" van zijn tegenstanders weg. peloton met Sunny Boy (Geersen) afjan het hoofd zette de achtervolging in. d totf001* de bovenbocht slonk de voorsprong 'an Opveger zienderogen, doch toen de ;n tff0^' de ze?e scheen te zullen behalen, lonejitste Ria Olivier (Tesselaar) hem voor- naartö en finishte als eerste in de fraaie hocr?25-5 km-tijd. Eerenberg zag te laat het evaar, waarin zijn meester kwam te erkeren. Wel zette hij met Proximity -og een prachtvolle eindspurt in, doch iet resultaat was slechts een tweede 'laats. Dunny Boy werd vierde. n Bij de tweejarige volbloeds bleef Co- Dny Boy (v. d. Kraats) gemakkelijk zijn rie tegenstanders de baas, van wie de :ebuterende Belgische import Princesse ildis (Delbrassinne)die tweede werd. en goede indruk maakte. Op halslengte terd Monpti derde. var De driejarige Sylvia (v. Deuren) l h Jij kt nog steeds in opgaande vorm. De afgeJÜ^1 waarop zij 2 lengten voor de alles vanevende Sans Valeur (v. d. Kraats) n uiflce*> bewees dit en zij veroverde daar- Heè^ de Van Heemstra-beker. De teleur- lende Sagita (H. Pije) eindigde nog "heedchter Mangala. G- c- Dpkkers won met Remus de d )eker der Amateurs. De Belgische keer- jnds^der Sombrijn ferd met If You Please dvi«P vele lengten tweede vóór Aprils (v- Moort). t d t wel} iten. ZWEMMEN DE KANAALRACE Voor de Kanaalrace van Kaap Griz lez (Frankrijk) naar Folkstone (Enge- K -«'and), waarvoor, indien de weersom- tandigheden gunstig zijn, het startsein rDurfei worden gegeven in de nacht van 11 estfbp 12 augustus as., hebben zich 23 deel- nger|emers gemeld, onder wie onze landge- n dfote Maria Meesters uit Bergen op Zoom. n dfoor de race zullen onder meer starten roef-je dames Margaret Swemey (N. Zee- e a (and), Diana Clevely (N. Zeel.), Elisa- vonqeth Witch (G.B.), Florence Burdott gele-v. St.) en de heren Jacques Cloutier Jan Tireel (Eng.), Ronald onfarr (Eng.), Fred Oldmann (Eng.), mewac. Clelland (Ierl.) Eric Martin (Zwe- eerlen), William Conza (N. Zeel.) en Do- Sahin (Turkije), auto, dpj* CRICKET oorts van A J AX I HERVOND VORM TEGEN zine- HAARLEM II De plaatsvervangend captain van Ijax (J. J. de Jongh is met vakantie), ferloor de toss en Ajax werd naar de rickets gestuurd. Al zeer spoedig n.l. in de tweede over 'iel het wicket van B. Spiering. Hierna 'ielen voor betrekkelijk lage scores de van F. Bom (9) en A. Wolterink ritselO)- Toen volgden snel de andere zo ifickets behalve dat van C. Bouman. die dm#1 keurige stijl 19 runs bijeen sloeg.' eens De staart zorgde nog voor 21 runs n.l. ïeefir Spiering 7 en R. Tegelaar 14 not out. hefodoende had Ajax 70 runs bijeen en te10110 nu voor de zeer zware taak de bat- ami-jingside van Haarlem beneden dit totaal ïuldje houden. Wederom was het C. Bou- ■bei-nan die hierin het leeuweaandeel had. nbeffet 6 wickets voor 22 runs leverde hij de d<j>este prestatie. Ook het fielden was (een vangkans daargelaten) uitste- zijrfend. i de En op het totaal van 56 runs stond leel-3aarlem aan de kant en had Ajax weer ten-en overwinning geboekt, de De overige bowlingscijfers waren: B. R^piering 3 voor 10; F. Bom 1 voor 2. A V- HOLLAND loer Bij de nationale kampioenschappen idse>p de Vewijtobaan te Rotterdam hebben wasliverse Holland-leden goede prestaties deferricht. Pomma behaalde met een dejprong van 1.80 m het kampioenschap ^oogspringen. Van der Linden werd fweede op de 10.000 meter in 3 min. 31.2 sec. F. Meijer vierde op de 300 meter foor juniores in 36.4 sec. De uitslagen lulden: Parlslen-prijs: 1. Spreeuw S (A. S. Tes selaar) (1.32.7); 2. Star Volo; 3. Tilly Hollandia G. Tot.: wi. f. 1,20. )stal); pl. f. Ii30, 2.10. 2.40; gek f.4.—; cov f. 4.30. Frled-prljs: 1. Rolandus (J. L. Olst hoorn) (1.27.1); 2. Siakle Scott; 3. Rit meester. Tot w. f. 16,90: pl. f. 4.50, 6,90, 3.40; gek. f. 4,50; cov. f. 15.20. Grote pr. v d. KNHLR-prfjs: 1. Sammy Mars (J. P. de Vlieger) (1.27.1); 2, Ro meo Spencer; 3. Sunny Williams. Tot.: w. f.5 30 (stal); pl. f. 2.30. 1.40, 2.—; gek f 8.70: cov. f. 6.10. Derby U-pr^s: 1. Urania_ (P. A. Stroo> per) (1.30.3); 2. Uranie; 3. United Hanover Tot.: w. f. 14,60; pl. f4.20, 11.60, 2,50; gek, f. 15.90; cov. f. 24,90. Generaal G. J. A. A. baron v. Heemstra- prijs: 1. O Marijke (A. Tth. Knijnenburg) (1.25.7); 2. Pudua; 3. Nica the Saint. Tot. w, f. 1.40: pl. f. 1.10, 1,50; gek. f. 3,70; cov. f. 3.10. The Salnt-prljs: 1. Ria Olivier (A. S. Tesselaar) (1.25.8): 2. Proximity; 3. Op veger. Tot.: w. f. 3.90: pl. f. 1,90. 2,60. 2,50; gek. f. 11.90; cov. f.6.90. De rennen I Gltana-prijs: Kraats); 2. Princesse Aldis; l.C lony Boy (H. J. v. d. ncesse Aldis; 3. Monpti. Tot: w. f. 1.30; pl. f. 1.10, 1,10; gek f 3,70; cov. f.3 20. Gen. G. J. A. A. Bar v. Heemstra Beker- prijs: 1. Sylvia (F. van Deuren); 2. Sans Valeur; 3. Mangala. Tot.: w. f.4.pl. f. 1.10,1,10; gek. f. 10,20; cov. f. 3.90. Beker der Amateurs: 1. Remus (G. C. Dekkers); 2. If You Please: 3. April's Flower. Tot.: w. f. 1.80; pl. f. 1,30. 1,60; gek. f 3.cov. f. 2.60. Totale omzet f. 138.894.50. TENNIS PERRY NAAR RUSLAND De drievoudige Wimbledon-kampioen Fred Perry heeft bekendgemaakt dat hij van het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken vergunning heeft gekregen om naar Moskou te rei zen. teneinde daar tennislessen te ge ven. Hij hoopt in het komende najaar zijn reis te kunnen maken, daartoe uitgeno digd door een groep Russen, die tijdens de jongste Wimbledon-wedstrijden in Engeland waren. Perry is Brit van geboorte. Hij woont thans echter in Miami in de staat Flo rida. In het Goffert-stadion te Nijmegen werd een inter nationaal concours-liippique gehouden, waarbij o.m. werd gekampt om het nationaal kampioenschap springen. Deze foto toont de winnaarde heer Al. M. Koster uit Zandvoort in actie tijdens het springconcours. 3 maal in 3 dagen! Nadat het 20 jaar oude record van Jesse Owens van 10.2 sec. over 100 meter tenslotte door de Amerikaan Willie Williams vrijdag werd gebroken, was er binnen 24 uur een andere atleet, die eveneens beneden de recordtijd van Owens bleef. Ira Murchison. die vrijdag tijdens de militaire atletiekkampioenschappen te Berlijn zijn serie gewonnen had in 10.3 sec., liep in zijn tweede serie de 100 meter in de nieuwe wereldrecordtijd van 10.1 sec. Reeds eerder in dit jaar. op 1 juni te Compton, had Murchison het wereldre cord van Owens van 10.2 sec. geëgali seerd. Als tweede bij de Amerikaanse kampioenschappen veroverde hij wel een plaats in het Amerikaanse Olym pische team. Ira Murchison is 23 jaar oud. HU was in 1954 Amerikaans kampioen op de 100 en 200 meter. Murchison werd in Amerika getraind door... Jesse Owens die in 1956 in het zelfde Bcrlijnse sta dion vier Olympische titels won. Van de vier chronometers wees er een een tijd van 10 seconden voor Murchi son aan. De drie andere hadden 10.1 sec geregistreerd. Sportsplinters De Zuidafrikaanse motorrenner Adiwin Grant is dodelijk verongelukt tijdens internationale wedstrijden te Villefrance de Rouergue in Frankrijk. Hij vloog met zijn 350 cc machine uit een bocht en botste tegen een muur. Hij werd op slag gedood In de finale Noordamerikaanse zo ne van de Davis Cupcompetitie, tussen Amerika en Mexico, hebben de Mexica nen Mario Llamas en Francisco Con- treras voor een verrassing gezorgd. Zij versloegen het Amerikaanse dubbel Sam Giammalva—«Barry Mackay met 1113, 6—4, 1-6, 8—6. 6—3 Het laatste enkelspel is gewonnen door de Amerikaan. Giammalva, die Reyes versloeg met 64, 61,63. De eindstand werd dus 41 voor de Ver. Staten. De Australiër Peter Cawthorn heeft het toernooi voor tennisleraren te Scarbourough gewonnen. In de finale versloeg hij de Egyptenaar Salem Kha- led in drie sets: 6—0, 6—4. 6—3. Het Nederlandse dames hockey team speelde tijdens de toernee door Nieuw Zeeland een wedstrijd tegen een provinciaal elftal van Otago. De gast vrouwen wonnen de ontmoeting met 4-1 Het damesenkelspel van de inter nationale kampioenschappen van Duits land werd door Thelma Long (Austra lië) gewonnen; zij versloeg in de eind strijd de Italiaanse speelster Sylvana Lazzarino met 75 en 62. In het herenenkelspel versloeg Lewis Hoad de bijna twee meter lange Itali aan Orlando Sirola met 62, 57, 64 en 86. De honkibalwedstrijd Nederland Engeland, welke gisteren te Amsterdam is gespeeld, is door onze landgenoten met 91 gewonnen. Het lijdt niet de minste twijfel of tij dens de recordloop van Murchison is aan alle reglementaire voorwaarden vol daan. De baan werd onmiddellijk nage meten. waarbij de juiste lengte 100 me ter en 1 centimeter bleek te zijn. Er stond iets meer wind dan de vorige dag. toen de windkracht 0.7 meter per sec. bedroeg. Ditmaal werd 1 meter per sec. geregistreerd, nog ruim beneden het toe gestane maximum. In de finale van de 100 meter zege vierde gistermiddag Willie Williams in de tijd van 10.1 sec. Voor de derde maal in enkele dagen werd dus voor de 100 meter een tijd van 10.1 sec. afgedrukt. Voor Murchison. die als tweede finishte, werd 10.2 sec. genoteerd. Murchison had een snellere start en leidde tot 50 meter. Vijftien meter voor het eind lagen de beide negersprinters gelijk en met klein, maar duidelijk verschil, ging Williams als eerste over de eindstreep. Ruim 35 duizend toeschouwers, die op de tribu nes van het Olympisch Stadion te Ber lijn zaten, juichten de prestaties van deze sprinters van superklasse toe. Luchtmachttentoonstelling Soesterberg KUNSTVLIEGGROEP LEEUWARDEN WINNAAR. Het kunstvliegteam van de vliegbasis Leeuwarden van de Kon. Luchtmacht, dat met Hawker „Hunter" straaljacht- vliegtuigen zaterdagmiddag boven de basis Soesterberg vloog, is winnaar ge worden van de wisselbeker. De wedstrijden werden ter gelegenheid van de luchtmachttentoonstelling te Soesterberg gehouden; zj] zijn door dui zenden gevolgd. Daar de kunstvlieggroepen van de bases Gilze Rijen en Eindhoven door ziekte van groepsgenoten en door oefe ningen elders niet aan de wedstrijden konden deelnemen, kwamen alleen de groepen van Volkel (met „Thunder- straek-straaljagers) en van Leeuwwar den in het luchtruim. Voor het eerst hield de Kon. Luchtmacht met haar modernste materieel kunstvliegwed strijden. De voorzitter van de stichting lucht vaartdemonstraties. commodore H. P. Zielstra. heeft de wisselbeker overhan digd aan de leider van de groep van de basis Leeuwarden, majoor-vlieger H. J. Folmer. Het was voor het eerst dat de beker werd uitgereikt. De groep uit Leeuwarden kreeg ook de door de V.V.V. te Zeist beschikbaar gestelde zilveren plaquette. Het vliegprogramma bood voorts nog solo-kunstvluchten door vaandrig P. Jansen van de basis Soesterberg, en, met een „Sabre"-nachtjager, door lui tenant-vlieger J. de Vries, eveneens van deze basis. Kinderen krijgen eigen paspoort BIJ ZELFSTANDIG REIZEN. Wanneer kinderen, die staan bijge schreven op het paspoort van ouders of voogd, alleen naar het buitenland reizen, wordt totnutoe by het verlaten van Nederland door de douane nog ge noegen genomen niet de overlegging van het paspoort, waarop z(j staan vermeld en een door de houder van het paspoort ondertekende verklaring, waaruit bljjwt, dat deze geen bezwaar heeft tegen de voorgenomen reis. Per 1 september zal hierin verande ring komen en zullen kinderen, die geen eigen paspoort bezitten, niet meer alleen naar het buitenland kunnen reizen. Ditzelfde geldt ook voor het bewijs van Nederlanderschap. GOLF. „BRITISH CHALLENGE"-BEKER. De 14-jarige Duitser Peter Jochems (16) werd gisteren winnaar van de 36 holes wedstrijd tegen brgey met een resultaat van 4 up. Deelnemers aan O.S. mogen geen prof worden Een zonderlinge bepaling Avery Brundage, de president van het Internationaal Olympisch Comité, heeft in een uitvoerige verklaring de nieuwe bepaling verdedigd, volgens welke de deelnemers aan de Olympi sche Spelen schriftelijk aan hun Na tionale Comité's moeten bevestigen, dat zjj niet alleen amateur zijn, maar dat zij het na de Spelen ook blijven. Het Amerikaans Olympisch Comité heeft een officieel protest tegen deze bepaling ingediend. De heer Brundage beweerde, dat het hier niet ging om enigerlei wijziging van de Olympische reglementen, maar om de nationale comité's een betere moge lijkheid te bieden, sportlieden van de spelen te weren, die er niet thuis horen. Hij wees op de vele gevallen, waarin Olympische winnaars na het voor beeld van de schaatsenrijdster Sonja Henie kort na het behalen van hun titels naar de beroepssport waren over gegaan. De Spelen behoren geen „springplank" te zijn naar het profes sionalisme. Volgens de heer Brundage drukt de nieuwe formulering slechts duidelijker uit. wat volgens de oude re gels reeds werd bedoeld. Het I.O.C. zal nog voor de Spelen te Melbourne zijn standpunt bepalen in zake het Amerikaans protest. NASCHRIFT VAN DE REDACTIE Met alle waardering voor de goede be doelingen van deze nieuwe bepaling, ge loven wij toch niet dat er in de praktijk veel van terecht zal komen. Welke sanc ties denkt men te kunnen toepassen op een deelnemer aan de O.S., die ondanks zijn belofte zulks niet te doen, nader hand toch voor de aanbiedingen bezwijkt en overgaat tot de beroepsstatus? Bo vendien; wat is er tegen? Het lijkt ons veel belangrijker dat de deelnemers tij dens de Spelen bekend staan als 100% amateurs dan dat zij later op grond van hun prestaties openlijk overgaan tot het professionalisme. Op grond van prak tische overwegingen en terwille van het trekken van een juiste scheidslijn tus sen amateurisme en professionalisme, geloven wij dat de sportwereld het mees te gediend is met aanvaarding van het Amerikaanse protest. Red. L.D." Auto reed op muziekkorps in; renner ku ain tijdens Sterrendag in groep mensen terecht Gisteravond omstreeks tien uur is op de Tongerseweg te Wolder-Maas tricht een personenauto komende uit de richting Maastricht van achteren ingereden op de boerenkapel van de harmonie St.-Petrus en Paulus te Wol- der. Hierbij zjjn 6 personen min of meer ernstig gewond en overgebracht naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht. De kapel was op weg naar huis, na op een concours te St. Geertruid een eerste pr(js te hebben behaald. Het muziekkorps marcheerde in de richting van de Belgische grens. De automobilist uit Maastricht, is vermoedelijk misleid door de lichten die het korps met zich voerde. Er zijn drie zwaar gewonden en vier licht gewon den. De drie zwaargewonden zijn de heren Th. Nelissen en Marres alsmede de dirigent, de 38-jarige M. Heusschen. Zij zqn met drie ambulanceauto's van de G.G.D. van Maastricht opgehaald en naar het ziekenhuis gebracht. Het zoontje van de dirigent werd licht gewond. Tijdens de Sterrendag vail de K.N. MV. op het Zandvoortse circuit is een ernstig ongeval gebeurd. De bekende renner A. H. van Zut- phen uit Utrecht vloog, op een Puch rijdende, uit het bos komende de bocht uit en kwam hierbij in een groepje mensen terecht, dat onder het prikkel draad door was gekropen en zich langs de kant had opgesteld. De rijder trachtte tevergeefs het groepje nog te ontwijken. Van Zutphen brak beide armen en zijn rechterbeen op 2 plaat sen. Een 11-jarig meisje liep ernstige vleeswonden op aan beide benen, ter wijl een 16-jarige jongen zijn rechter onderbeen brak. De drie slachtoffers werden per ziekenauto naar het Diaco nessen-ziekenhuis en de Maria-Stich- ting in Haarlem vervoerd. Op de Rijksweg bij de Moerdijkbrug onder Dubbeldam is zaterdagmorgen een auto. bestuurd door de heer Raeven uit Tilburg, enige malen over de kop geslagen en vervolgens in botsing ge komen met een tegenligger. Alle in zittenden: de heer Raeven. zijn vrouw en twee kleinkinderen, werden gewond en moesten naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd worden. Vandaar konden zij later naar familie in Rot terdam gaan. Mevrouw Raeven had hoofdwonden. Het ongeluk gebeurde doordat, toen de heer Raeven, rijdend in de rich ting Rotterdam, een file auto's pas seerde .plotseling voor hem een bestel auto zich uit deze file losmaakte om eveneens te passeren. De heer Raeven was daardoor genoodzaakt met zijn wagen naar de linkerweghelft te gaan. De bestuurder van de bestelauto, die blijkbaar niets gemerkt heeft, is door gereden. Zaterdagmiddag is op de Roermondse weg te Weert de" door de 62-jarige J. Houting uit Amsterdam bestuurde mo tor geslipt, toen deze remde achter een file auto's, die voor de gesloten over weg parkeerden De heer Houting en zijn 60-jarige echtgenote, die duo-rijdster was, kwa men te vallen. Mevrouw Houting bleek zo ongelukkig op de weg te zijn te rechtgekomen. dat zij overleden was. De heer Houting kreeg geen letsel. Zaterdagmiddag is bij Buurse onder Haaksbergen de 40-jarige Duitser Ströink uit Alstatte om het leven geko- Rijksambtenaar stal portemonnaie NA BEKENTENIS IN ARREST. De Rijkspolitie te 't Harde heeft een 50-jarige ambtenaar bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, in arrest ge steld wegens het stelen van een por temonnaie, inhoudende ongeveer f. 110, toebehorende aan mej. Aafje Top, voor drachtskunstenares uit Amsterdam. De man trachtte zijn slag te slaan,, toen donderdagavond de sneltrein ZwolleAmersfoort ongeveer driekwar tier oponthoud had bij het station van de legerplaats Oldebroek. Juist op het moment, dat hij zich uit de voeten trachtte te maken kwam mej. Top in haar coupé terug. De man sprong uit de trein, stapte in de ach terste wagen weer in en verstopte zich in de W.C. De hoofdconducteur waarschuwde de spoorwegrecherche en deze wist hem te Amersfoort aan te houden. Hij ont kende iets met de diefstal te maken te hebben. Ook werd de portemonnaie niet bij hem gevonden. De spoorwegrecher che bracht de man toen naar 't Harde terug, waar een speurhond inmiddels de portemonnaie met inhoud had opge spoord. Tegenover de postcommandant der Rijkspolitie te 't Harde legde hij een volledige bekentenis af. Duitser verloor nortefeuille met f. «?500. Een 42-jarige Duitse advokaat uit Dusseldorp heeft, toen hij uit zijn auto stapte op het Seinpostduin in Sche- veningen, een rood-bruine portefeuille verloren, waarin zaten f.2300 en D. M. 2500. Van haar pensionkamer uit zag een Engelse dame, dat een Jongeman van 25 a 30 jaar de portefeuille op raapte. Hij keek er in, leek van wat hij zag geschrokken en rende daarop hard weg in de richting van de Scheveningse Boulevard. De recherche, die de man thans tracht op te sporen, hoopt dat hij spoedig het Duise geld zal inwis selen, zodat zij hem op het spoor kan komen. In de portefeuille zaten ook de autopapieren van de Duitser. De heer J. P. Hoeksma in ravijn gestort TIJDENS VAKANTIE IN ZWITSERLAND (Van onze Haagse redactie) De heer J. P. Hoeksma, firmant van het accountantskantoor Hoek en Hoeksma te Den Haag is tijdens een vakantieverblijf in Zwitserland in een ravijn gestort en daarbij om het leven gekomen. De heer Hoeksma, die 48 jaar was, had met zijn gezin bij het Lugano-meer een chalet betrokken. Bij een wandeling in de bergen viel hij in een ravijn. Een reddingsploeg vond na twee dagen zoeken het stoffelijk overschot. De overledene, die aan de Tollenskade te Voorburg woonde, was tot 1940 diakenk later enige tijd ouderling der Geref. Ge meente. Hij was ondervoorzitter van het Lyceum en penningmeester van de chr. Lyceum en penningmeester van de ch. huishoudschool Prinses Beatrix. men bij een verkeersongeluk. De heer Ströink hield bij het nemen van een onoverzichtelijke bocht te veel links, zodat hij met zijn motor tegen een hem tegemoetkomende autobus op reed. Het stoffelijk overschot is naar het R.-K. ziekenhuis te Haaksbergen ver voerd. Gistermiddag omstreeks I uur zijn de bromfietsbestuurder van Hogendorp uit Amsterdam en zijn 9-jarig doch tertje. dat bij hem achterop zat. aan gereden door een slippende auto, die plotseling moest remmen voor een voor hem rijdende auto. die eveneens slipte. Vader en kind zijn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te 's-Her togenbosch gebracht waar het kind aan de verwondingen is overleden. Kerkelijk Leven WERELDRAAD VAN KERKEN DRAAGT BIJ TOT VERMINDERING INTERNATIONALE SPANNING De bijeenkomst van de centrale com missie van de Wereldraad van Kerken te Galiyatetoe in Hongary is zaterdag geëindigd. Dr. Visser 't Hooft, de Nederlandse secretaris-generaal van deze Wereld raad, verklaarde na de slotbijeenkomst dat men niet mag vergeten, dat de Hon gaarse kerken de raad reeds in 1954 hadden uitgenodigd in Hongarije te vergaderen, dus voor er een verbetering intrad in de politieke toestand in de wereld. Op de vraag of wellicht kritiek gele verd zal worden op het feit dat de ver gadering in een communistisdh land gehouden werd, verklaarde dr. Visser 't Hooft, dat het wel duidelijk is, dat de Wereldraad geheel onafhankelijk is van politieke of economische stelsels. De vice-voorzitter van de Lutherse Wereldfederatie, dr. Fry, maakte be kend, dat de volledige rehabilitatie van de vroegere Hongaarse Lutherse bis schop Lajos Ordass verwacht kan wor den. De bisschop was in 1948 tot ge vangenisstraf veroordeeld wegens over treding van de deviezenbepalingen. HEBREEUWSE STUDIECONFERENTIE In het conferentie-oord de Pieters berg in Oosterbeek wordt van 9 t/m 26 augustus een internationale Hebreeuw se studieconferentie gehouden. De deel nemers afkomstig uit tien Europese lan den, zullen een studie maken zowel van de oudste Hebreeuwse literatuur als van de moderne, die in de staat Israël tot bloed is gekomen. Het is de eerste maal, dat deze inter nationale conferentie in Nederland wordt gehouden. Wereldraad van Kerken Met algemene stemmen is besloten inleidende besprekingen te doen hou den met de Russische orthodoxe kerk, om tot vestiging van betrekkingen te komen. Tot lid van de delegatie, die de ze beraadslagingen zal voeren, is ook dr. Visser 't Hooft, benoemd. De Hongaarse regering heeft zondag de leden van de centrale commissie een lunch aangeboden, waarop d;e president de premier, ministers en parlementsle den aanwezig waren. President Dobi zei, dat de Wereldraad mindering van de internationale span- van Kerken heeft bijgedragen tot een ning. Het negentig leden tellende centrale comité van de Wereldraad van Kerken, die op het ogenblik in Hongarije een congres houdt,, heeft eenstemmig drie nieuwe aanvragen voor het lidmaatschap goedgekeurd. De aanvragen zijn afkomstig van de Baptistenkerk in Hongarije, de Angli caanse Kerk in de provincie Centraal- Afrika (met ongeveer een miljoen le den). en van de Duitse Evangelische Synode te Rio de la Plata, die in Argen tinië en Uruguay ruim 30.000 leden telt en nauwe betrekkingen onderhoudt met de Duitse Evangelische Kerk. AANTAL CHISTENEN OP CELEBES NEEMT NOG STEEDS TOE Het aantal toradja's, dat tot het christendom overgaat, is ook na de overdracht van de soevereiniteit nog aanzienlijk, zo deelde dr. H. van Veen uit Oegstgeest, die vorig jaar uit Celebes terugkeerde, op de donderdag te Drie bergen gehouden 45ste zendingsdag van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk mede. In Juli 1955 maakte dr. Van Veen nog een doopdienst mee. waarin meer dan zeventig toradja's gedoopt werden. Oc«k is er thans een bijbel voor de toradja's vertaald. Deze vertaalde bijbels worden druk gebruikt, evenals het psalmboek, zowel tijdens schafttijd als bij de huiselijke godssdienstoefening. KERKERAAD VAN BOSKOOP BETREURT SYNODALE OPROEP Onder voorzitterschap van ds. J. Pronk, kwam de kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk te Boskoop bijeen om de op roep van de Generale Synode inzake Nieuw-Guinea te bespreken. Ds. Pronk hield een inleiding en bracht verschil lende bezwaren naar voren. Na een uit voerige bespreking besloot de kerkeraad met algemene stemmen zich in een brief tot de Synode te wenden en daarin uit te spreken dat de kerkeraad deze oproep ten zeerste betreurt. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Edam A. Corporaal, kand. te Zwartsluis, die bedankte voor Dronrijp Mlnnertsga en voor Selllngen. Naar Nleuwolda W. L. Mulder, kar.d te Veenendaal. die bedankte voor Hasselt en voor Jutrljp-Hommerts.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9