EGYPTE WEES UITNODIGING NOG NIET VAN DE HAND Indonesië Nederland erkent schulden niet meer aan WEERBERICHT NASSER DE NAASTER In Engeland noodtoestand ernstige werd geproclameerd 700 miljoen roebels voor Tito Van Rusland en Oost Duitsland Wel die aan de andere landen Eoka dreigt met dood gijzelaar bij voltrekking Britse vonnissen 95ste jaargang ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 No. 28900 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— ftl/ y Wl\ L,C1L/Cn GM U1VIJ 1 I\L. per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vele gunstige antwoorden, en: ENKELE dagen geleden publiceerden wij een staatje, waarin met cijfers werd aangetoond welke landen het meest geinteresseerd zijn bij de vaart door het Suezkanaal. Engeland met 4358 doorvaarten in 1955 en een totale tonnage van bijna 33 miljoen staat ver bovenaan de lijst: Frankrijk is nr. 4 met 1217 passages en bijna 11 miljoen ton. Amerika nr. 9 met 380 doorvaarten en ruim 3 miljoen ton. Het is dan ook nauwelijks merkwaar dig te noemen, dat er een zeer duidelijk rechtstreeks verband blijkt te bestaan tussen het zakelijke belang der onder scheidene landen bij de zojuist gena tionaliseerde Suezkanaalmaatschappij en de felheid, waarmede zij publiekelijk op deze maatregel van kolonel Nasser hebben gereageerd. Engeland is zonder meer bereid zijn immense belangen bij een onbelemmer de doorvaart gewapenderhand te verde digen. Frankrijk zal zich in dat geval ongetwijfeld aan Albion's zijde scharen, terwijl Amerika er vooralsnog de voor keur aan geeft om. indien enigszins mo gelijk. zich van wapengeweld te onthou den. HET overleg, dat in de afgelopen da gen door de drie ministers van Buitenlandse Zaken onder leiding van de anders zo zachtmoedige Britse premier. Sir Anthony Eden te Londen heeft plaats gevonden, heeft inmiddels geresulteerd in het besluit om op 16 au gustus a s. een internationale conferen tie te beleggen, waartoe alle mogendhe den. die in 1888 de conventie van Kon- stantinopel ondertekenden, zullen wor den uitgenodigd. En voorts o.a. de Sov jet-Unie en Egypte. De strekking van deze conferentie is een statuut samen te stellen, dat onder internationale contro le de rechten van alle naties op een on gehinderde vaart door het Suezkanaal waarborgt. Leidende Egptische func tionarissen hebben dit beginsel bij voor baat onaanvaardbaar genoemd, hetgeen het welslagen der komende besprekin gen reeds nu twijfelachtig doet zijn. Overigens kan niemand, die over eni ge werkelijkheidszin beschikt, ook maar één ogenblik hebben verondersteld, dat Egypte dit denkbeeld wèl zou hebben toegejuicht. N\SSERS besluit tot nationalisatie van de Suezkanaalmaatschappij is veel meer dan een daad van machtsvertoon, waardoor hij zich an dermaal opwerpt ais kampioen ran de landen der Arabische Liga. De Egypti sche dictator meent juridisch sterk te slaan, getuige zijn bereidheid »m <le kwestie te onderwerpen aan het oordeel van het Hoi voor Internationale Justi tie te 's-Gravenhage. Wij achten ons zelf uiteraard volstrekt incompetent er daarover een mening op na te houden. Maar wèl zijn wij ervan overtmgcL dat de controle over deze hoogst belangrijke vaarweg geen aangelegenheid is, welke alleen Egvpte aangaat. En evenzeer ach ten wij liet een uiterst riskante onder neming om de zeggenschap dienaan gaande in handen te laten van een on evenwichtige figuur als president Nas ser. wiens gedragingen, volgens de for mulering van de Franse Naho^Ête Ver gadering „een permanente bfeareiging van de vrede vormen" In verscheidene opzichten is zijn re cente daad te vergelijken met Hitiers bezetting van het destijds gedemilitari seerde Rijnland. Mncr t Het is nauwelijks voor tegenspraak vatbaar, dat de Führer deze stap inder tijd heeft gezet bij wijze van Proefbal lon hoe ver hij kon gaan. En het feit. dat de westelijke reactie zich destijds beperkte tot een stroom van papieren protesten, schonk hem de moed tot het plegen van steeds verdergaande agres sie waardoor uiteindelijk driekwart van Europa onder de Duitse terreur zuchtte. GEZIEN zijn zeer bescheiden mili taire potentie en de gerechtvaar digde twijfel van een consequen te steun door de overige Arabische lan den. is het eenvoudig ondenkbaar dat Egvpte in de naaste toekomst de rol zoii kunnen spelen van het nationaal- socialistische Duitsland in de dertiger en veertiger jaren. Maar geleerd door de ervaring, wensen de Westelijke Grote Drie terecht geen enkel risico te accep teren. Kon de bezetting van het Rijn land destijds nog worden gezien als een kwestie van bluf ener- en prestigeverlies anderzijds, ditmaal staan er voor alle zeevarende mogendheden inclusief Ne derland - maar vooral dus voor Enge land - nog veel hogere belangen op het spel Strategisch zowel als economisch. Weliswaar heeft president Nasser de laatste dagen bij herhaling ver zekerd. dat zijn naastingsmaatregel niet de minste dreiging inhoudt voor enige belemmering van het scheepvaartver keer door hét Suezkanaal. maar wat is. blijkens de historie, het woord van een dictator waard? Per slot van rekening is Nasser temidden van het interna tionaal gezien - gelukkig - kleine gilde der dictators, maar een héél klein dic tators e, ook al zet hij - kenmerkend voor dit gilde - een héél grote mond op! ZOALS hierboven al geconstateerd, „nemen" Engeland en Frankrijk dit niet en in prijzenswaardige so lidariteit heeft ook Amerika erin toege stemd. dat de belangen van de interna tionale vrede en handel desnoods met de wapenen zullen worden verdedigd. De daartoe geëigende militaire voor zorgsmaatregelen zijn inmiddels geno men. nen. Hopelijk stemmen zij president Nasser tot inkeer en 'bezinning In ieder geval zal de Westelijke eens gezindheid. onderstreept nog door de over het algemeen, gunstige ontvangst van het denkbeeld ener internationale conferenti e van alle belanghebbenden, hem er wèl van weerhouden om nog vóór 16 augustus gekke dingen te doen. En hopelijk krijgt hij er nè die datum f* kans niet meer toe 99 Antwoordt Rusland na en gelijk aan Nasser? Egypte heeft nog geen besluit genomen of het al dan niet aanwezig zal zijn op de 16 augustus in Londen te houden conferentie die beoogt een internatio nale controle op de vrüe vaart door het Suezkanaal in te stellen. In politieke kringen acht men Egyptes deelneming onwaarschijnlijk, maar Nasser is gisteren begonnen met zijn politieke raadgevers te overleggen, nadat de uitnodiging hem via een speciale koerier was overhandigd. Het feit, dat Nasser de uitnodiging niet zonder meer onmiddellijk heeft verworpen acht men in Londense politieke kringen een aanwijzing, dat hij zich in deze kwestie niet onvermurwbaar wil tonen, al is men nog geenszins optimistisch over het uiteindelijke besluit. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof heeft de uitnodiging eveneens ontvangen, doch een Russisch antwoord valt eerst te verwachten na het Egyptische. Waarschijnlijk zal Rusland slechts aan de conferentie deel nemen, indien ook Egypte daar vertegenwoordigd zal zijn. Ook op het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken is de uitnodi ging ontvangen. Het stuk wordt daar thans bestudeerd. Overigens staat vast, dat Turkije, West-Duitsland, Japan, Spanje, Portugal, Italië, Ceylon, Pakistan, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Griekenland, Australië en Zweden de uitnodiging aanvaarden. Een Franse regeringsvertegenwoordiger heeft verklaard dat de conferentie niet langer dan een week zal duren. Inmid dels zetten Engeland en Frankrijk hun militaire voorzorgsmaatregelen voort. In Engeland is de „ernstige noodtoestand" geproclameerd, en in Frankrijk hield Pineau in de nationale vergadering en voor de radio scherpgestelde redevoerin gen. Dulles was ln zijn verklaringen bij terugkomst in Amerika aanzienlijk gematigder. ren, is naar de haven teruggekeerd. An dere kleinere schepen, die op de Middel landse Zee kruisen, hebben ook order ge kregen terstond naar Toulon terug te keren. Egypte bereidt zich voor Alle eenheden van de Egyptische „be vrijdingsbeweging" zijn gemobiliseerd. De secretaris-generaal van de bewe ging, majoor Abdoella Tahema, heeft meegedeeld dat in de voornaamste ste den en dorpen de jeugd wordt opgeroe pen om zich in militaire oefenkampen te verzamelen. Overal zijn kantoren voor de aanwerving van vrijwilligers geopend en sportterreinen zullen als oefenplaat sen voor de recruten worden gebruikt. 0 Slot op pag. 2 Vele bevoegdheden voor Engelse regering Koningin Elizabeth van Engeland te kende gisteravond een proclamatie, in houdende dat er een „ernstige noodtoe stand" is. Aan de hand hiervan kan de regering tal van militaire en andere maatregelen nemen. De Koningin tekende de proclamatie op „Arundel Castle" nadat de Britse kroonraad in vergadering byeen was ge weest. Premier Eden confereerde na een Kabinetszitting met de stafchefs van le ger, vloot en luchtmacht. Worden 40 koopvaarders gevorderd? In Londense scheepvaartkringen is gis teravond verklaard, dat tenminste twaalf Britse koopvaardijschepen zijn gevor derd voor troepenvervoer. Zij zeiden, dat waarschijnlijk veertig schepen in totaal zouden worden overgenomen. Tot dus ver zijn vrachtschepen met een beperkte passagiersaccommodatie en vrachtsche pen gevorderd. Theseus met itV man op weg Waarschijnlijk zullen morgenochtend meer dan duizend militairen aan boord gaan van het vliegdekschip „Theseus", dat in de haven van Tortsmouth ligt. Zij worden in de hangars van het schip ondergebracht, die daarvoor op het ogenblik worden ingericht. Een woordvoerder van de marine heeft bevestigd, dat de „Theseus" zondag ver trekt. Luchtmacht-versterking Op Valetta, de hoofdstad van Malta, zijn nog meer Canberra-straalbom- menwerpers aangekomen. Zij vormen een versterking van de Britse lucht macht voor het Midden-Oosten. Ook wordt bericht dat .,Hunter"-straaljagers en Valiant" straaïbommenwerpers van af Maltese bases in oostelijke richting vertrekken. Franse vloot Het Franse Kabinet heeft gisteren be raadslaagd over maatregelen voor een eventueel militair optreden in Egypte wanneer de internationale conferentie geen resultaat zou opleveren. Inmiddels zijn alle verloven ingetrokken van de bemanningen van het Middellandse- Zee-eskader van de Franse vloot te Toulon, waar de schepen voor eventueel optreden gereed zijn gemaakt. Het vliegdekschip „Arromanches", dat woensdag voor oefeningen was uitgeva- Goudkust wil vrij De wetgevende vergadering van de Goudkust heeft gisteren, met 72 stem men tegen nul, een motie goedgekeurd waarin wordt gevraagd om onafhan kelijkheid van het land. De motie was ingediend door de premier. De grond in Oost-Nederland, en vooral in Overijsselkan liet vele water, dat met iedere regenbui om laag komt. niet meer verwerken. Het vee en de paarden moeten met de l. 'oenen door de diepe plassen, die r op de weilanden gekomen zijn. waden. Een treffende weerspiege- I \ng" van de an het land. nood in het oosten Krachtens een gisteren te Moskou getekende overeenkomst verstrekken de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland gezamenlijk een lening van 700 miljoen roebel voor de ontwikkeling van de aluminiumindustrie in Joegoslavië. De lening zal worden gebruikt voor uitbreiding van de Joegoslavische aluminium- capaciteit tot 100.000 ton per jaar. De Indonesische regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij heeft besloten de „Indonesische schulden aan Nederland, neergelegd in de R.T.C.- overeenkomsten, niet meer te erkennen en niet verder te betalen". In een communiqué wordt gezegd, dat Indonesië de Indonesische schul den aan andere landen zal blijven erkennen „ondanks het feit, dat deze schul den werden aangegaan door de Nederlanders tijdens de oorlogsperiode". De R.T.C.-overeenkomsten werden eenzijdig door Indonesië opgezegd, nadat de Nederlands-Indonesische conferentie in Genève in februari van dit jaar was mislukt. De beslissing is genomen op de jongste zitting van het Indonesische Kabinet en gebaseerd op het advies van de Staatscommissie, die tot taak had de ge volgen van de opzegging van de R.T.C.-overeenkomsten te bestuderen. In welingelichte kringen zeide mendat het Kabinet blijkbaar is afgeweken van de oorspronkelijke aanbevelingen van de Commissie, die geadviseerd zou hebben de betaling van de schulden op een „nieuwe basis" te hervatten. Officiële toelichting I 1> Het huidige saldo van de schulden bedraagt 4081 miloen Nederlandse gul dens, bestaande uit 420 miljoen gulden aan schulden aan andere landen dan f Nederland en 3661 miljoen gulden aan Nederland. 2.) Van de schulden aan Nederland ten bedrage van 3.661 miljoen was 661 miljoen uitgetrokken voor de ontwikke ling van Indonesië en 3.000 miljoen voor de oorlog tegen de Republiek In donesië. 3) Wij zullen verantwoordelijk blij ven voor de betaling van de schulden aan derde landen tot een bedrag van 420 miljoen ondanks het feit. dat deze schulden werden aangegaan door de Nederlanders tijdens de oorlogsperiode. De Indonesische regering heeft de volgende toelichting gegeven op haar besluit 4) De betaling van deze schulden aan derde landen zal geschieden uit een reservefonds, dat gevormd is voor het betalen van onze schulden aan Nederland, voortkomende uit het fonds voor ontwikkeling. Het saldo, dat wij nog aan Nederland moeten betalen is dus 661 miljoen gulden min 420 miljoen is 241 miljoen gulden. 5) Dit bedrag van 241 miljoen gul den kan in mindering worden ge bracht van onze rekening met Neder land, omdat Nederland oorlog tegen ons voerde, hetgeen een bedrag va,n 3.000 miljoen zal vorderen." Dit is de letterlijke vertaling van de tekst van de toelichting, die de Indo nesische regering op haar besluit heeft gegeven. De schulden betreffen verplichtin gen van de voormalige Nederlands-In dische regering, die bij de overdracht van de soevereiniteit door Indonesië werden overgenomen. Tot deze schul den behoren vooroorlogse schulden aan Nederland en enige schulden aan derde landen, waaronder Amerika. Canada en Australië. Dit is de eerste fase van een ontwik kelingsplan, die in 1961 voltooid zal zijn. Later zal worden onderhandeld over verdere kredieten van de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland voor de volgende sta dia van het plan. Zoals bekend, had de Sovjet-Unie aan Joegoslavië reeds kredieten met een to tale waarde van 194 miljoen dollar ver strekt Over de besteding van een nog niet opgenomen bedrag van 40 miljoen dollar is gisteren eveneens overeenstem ming bereikt. Deze tranche van de le ning zal hoofdzakelijk worden gebruikt voor de aanschaffing van landbouw- materieel voor een kolenmijn, voor olie bronnen en voor de aankoop van zes vliegtuigen voor de luchtvaart in Joego slavië. De goederen worden alle in de Sovjet-Unie gekocht. In verband met de nationalisatie van de Suezkanaalmaatschappij door Egypte treft Engeland mili taire voorzorgsmaatregelen. Het 21ste regiment van de Royal Artil lery wordt te Edinburgh gereed gemaakt voor het vertrek naar Suez. Navo wil troepen op IJsland houden De NAVO-raad heeft gisteravond in Parys een verklaring uitgegeven, waar in de raad zieh uitspreekt voor voort zetting van de defensie-overeenkomst tussen IJsland en de Ver. Staten in zodanige vorm en met zodanige prak tische regelingen, dat de gemeen schappelijke defensie gehandhaafd wordt. De verklaring is opgesteld op verzoek van IJsland, dat in juni de mening van de raad ten aanzien van voortzetting van de legering van Amerikaanse troe pen op IJsland vroeg. Engels gepensioneerd onder wijzer in gevaar Verzetslieden van de Grieks-Cyprische „Eoka"-orgajnisatie zeggen een bejaar de Engelse onderwijzer. John Cremer, als gijzelaar te houden en hem te zul len terechtstellen als de drie veroor deelde Grieks-Cyprioten vandaag ter dood worden gebracht. Kabinetsformatie in de mist Den Haag wacht af (Van onze parlementaire medewerker) De Kabinetsformatie heeft gisteren volkomen in de mist gezeten door het uitblijven van een nieuwe formatie- opdracht. nadat prof. Romme woens dag zijn formatiepoging had gestaakt. Het vreemde was. dat de Koningin gisteren niemand meer ontving in ver band met de Kabinetsformatie, terwijl met zekerheid mocht worden aangeno men. dat geen geheime opdracht was ge geven. Ook voor de Koningin zit de Kabi netsformatie in de mist omdat zij te gengestelde adviezen heeft ontvangen. De Anti-Revolutionaire minister Zijl stra is gepolst als bemiddelaar omdat de A.-R" zowel het program van dr. Drees als van prof. Romme grotendeels kon onderschrijven. Hij voelt er ech ter niet voor om als bemiddelaar op te treden, waarschijnlijk omdat hij ver moedt. dat de A.-R. dan een offer zou moeten brengen om tot een oplossing te komen. Men vermoedt, dat de Koningin even tijd heeft willen nemen om met zichzelf te rade te gaan alvorens een nieuwe formatie-opdracht te geven. De Kabinetsformatie zat gisteren volkomen in de mist en Den Haag kon niet and*-1- doen dan afwachten. Een Britse woordvoerder heeft vrijdag gezegd dat het recht zijn beloop zal hebben ondanks dit dreigement. De „Eoka" verspreidde vrijdag vlug schriften, ondertekend door de leider Dighenis, waarin wordt gezegd dat Cre mer een Britse spion is. Dit is door de Britse inlichtingendienst „onzin" ge noemd. De 78-jarige Cremer is een gepensio neerde onderwijzer, die alleen woonde in een huisje bij Kyrenis. Als hij gewaarschuwd werd voor het gevaar van de zijde der opstandelingen, zei hij altijd: „Ik heb hier het grootste deel van mijn leven gewoond, niemand zal mij iets doen". De drie verzetslieden wier terechtstel ling op zaterdag 12 uur is bepaald, zijn ter dood veroordeeld wegens moorden op een Britse officier en een Turks-Cy prische politieman. Wisselvallig De Bilt verwacht tot morgenavond: Perioden met zonneschijn, maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind. in hoofdzaak tussen noord en west. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 augustus Zon op: 5.10 uur; onder: 20.25 uur. Maan op: 3.51 uur; onder: 19.24 uur (6/8 N. M.) Hoogwater te Katwijk aan Zee te 1.48 en 14.24 uur. (6/8: 2.42 en 15.16 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1