Europese jongeren bezinnen zich op liun taak Wat de raad van Voorschoten te behandelen krijgt Is P.v.d.A. niet bereid over het programma Romme te praten? DINSDAG 31 JULI 1956 Jeugdcongres Oud Poelgeest Dr. J. Karefa-Smart (Afrika): „wij moeten de welvaart verdelen" Ter viering: van het eerste lustrum hield het Europees Oecumenisch Jeugdcongres, georganiseerd door de Stichting „Oud Poelgeest" in samen werking met de Oecumenische Jeugd raad in Nederland gisteravond op Kasteel Oud Poelgeest een zg. Open Hof. De weinig gunstige weersom standigheden waren oorzaak, dat dit Open Hof werd gehouden in het Koetshuis, waar vele genodigden bij een waren. In verband met deze lustrumviering waren uitnodigingen voor deze avond gezonden aan vertegenwoordigers van verschillende regeringsinstanties, am bassades en gezantschappen, alsmede aan de Oecumenische Raad. de ver schillende kerkgenootschappen, onder- wijs-instanties en voorts aan bevriende relaties. Om. waren aanwezig twee afgevaardigden van de Generale Syno de der Ned. Hen*. Kerk en mevrouw Klaasesz. echtgenote van de Commis saris der Koningin in Zuid-Holland. Zij allen werden verwelkomd door mr. A. W. Kist. Het is een dringende noodzaak, aldus spreker, dat we minder cp ons zelf, als Europeanen, letten en meer op de problemen, die in de ande re contingenten urgent zijn. Hoe moet het geestelijk en politiek verscheurde Europa zijn rol in de wereld spelen? Een volkomen nieuwe oriëntatie is hiervoor nodig. De bekrompenheid in Europa .aldus mr. Kist. belet ons oog te hebben voor wat er in de geschiede nis gaande is. Onze ogen dienen geopend te worden voor wat God met de wereld voor heeft. Stond het vorig congres in het teken van Azië, dit jaar valt het licht op het ontoegankelijkste aller werelddelen: Afrika. De inleider van deze avond was dr. J. Karefa Smart, afkomstig uit Afrika, waar hij, werkzaam voor de United Nations, een verantwoordelijke positie in de huidige ontwikkeling van dit werelddeel in neemt en bovendien nauw betrokken is bij het oecumenische werk der ker ken. DE MINDER ONTWIKKELDE GEBIEDEN. Dr. Karefa—Smart begon zijn rede met er de nadruk op te leggen, dat de technische hulp aan minder ontwik kelde gebieden als idealistisch streven niet nieuw is. Sedert de Europese pene tratie in andere werelddelen is deze hulp o.a. in de vorm van de bouw van scholen, hospitalen en op landbouwge bied verleend. Een ander soort streven is thans geboren als resultaat van de afgelopen wereldoorlog. Meer en meer komt men in de Westelijke landen nl. tot het besef, dat vrede niet mogelijk is. wanneer een deel van de wereld enorm ontwikkeld is en het andere niet. Spreker drong er op aan de welvaart in deze na-oorlogse maatschappij ge lijkelijk te verdelen. Op de Jeugd deed hij een beroep niet alleen het Evange lie zo veel mogelijk te verspreiden, maar ook zich ter beschikking te willen stellen van allerlei werkzaamheden in de minder ontwikkelde gebieden, zoals verpleging, onderwijs, etc. Dr. KarefaSmart behandelde ver der in korte trekken het probleem van de ziektebestrijding in sommige delen van Afrika. Is in Frans Equatoriaal Afrika de framboesia een zeer gevrees de ziekte, in de omgeving van Dakar is het de malaria, die twee van de vijf kinderen, die er geboren worden, doet sterven. De Wereld Gezondheids-Orga nisatie bond met succes de strijd tegen deze ziekten aan. In Liberia wordt thans het voedsel probleem dank zij het werk van de F A O. opgelost. Niettemin zijn daar nog steeds twee miljoen mensen onder voed. De Nederlandse gebroeders Van Pelt hebben de bevolking van dit ge bied met goed gevolg de eerste beginse len van moderne economie bijgebracht. De Unesco, zo besloot spreker, houdt zich vooral langs de Goudkust bezig met de bestrijding van het analphabe- tisme, eveneens met goed resultaat. Na de pauze werden discussiegroepen gevormd, waarbij mr. Adeolu Adegbola de leiding had. AFRIKA IN DE MODERNE WERELD. Dr. P. J. Idenburg. directeur van het Afrika-Instituut te Lelden sprak reeds eerder in het kader van deze lustrum viering over ..Afrika in de moderne wereld". Spreker wees er in zijn toespraak op. dat vooral sedert de tweede wereld oorlog zich wijzigingen in Tropisch Afrika voltrekken, die dit gebied, dat lang buiten de wereld-huishouding stond, in enkele jaren in de moderne tijd plaatsen. Hierdoor ontstaan span ningen op alle levensgebieden. Deze spanningen hebben bijna overal poli tieke gevolgen. Er is een streven naar Open toernooi L. F. C. „de Leidsche Hout" Gisteren is in het tennispark „De Leidsche Hout" het reeds van ouds bekende jaarlijkse toernooi begonnen. Het aantal inschrijvingen ls ditmaal zó bijzonder groot, dat de wedstrijd- commissie velen moest teleurstellen en hun inschrijving dus niet kon ac cepteren. Onder de deelnemers tref fen we verschillende sterke spelers en speelsters aan. Reeds op de eerste dag zagen we dan ook, ondanks de hevige wind, op dit mooi gelegen en goed be schutte park verschillende spannende partijen. Uitslagen: Heren enkelspel C. A. Im- minfcDemmink 6—2 46 57F. BlickmanA. Verhoef 62 64. Te LintumOerlemans 06 06: Dengah v. Liere 16 63 46; P. Veentjes W. Verwegen 6—0 64; Bandovan Steenis 62 63: De la Court—van Lcnnep 36 6 4 4—6. Dames enkelspel C.: Mevr. Blickman Mej. v. d. Mortel 57 26. Heren enkelspel B.: Hollebrandse— W. Lalisang 46 36; LukowskiOer lemans 36 64 16: HillebrandsH. Nijeboer 46 46; BlankaartMoole- naar 2—6 6—2 1—6; Mulders—Drop 4—6 3—6. Heren dubbelspel C.: Brands/v. Len- nepImmink'Wortelboer 16 46; Glastra van Loon/Hierneiss—Koemans/ Verhoef 63 86. Herendubbel B.: Drop/Mulders Heuvelin'Koole 26 3—6. Gemengd dubbel B.: Lyesen/Drop— A Soonius/H. Nijeboer 1—6 4—6. 2 ronde Herendubbelspel: Gebr. Veentjes—Glastra van Loon/Hierneiss 6—4 6—3- 2de ronde Herenenkelspel B.: W. La lisang—Oerlemans 6—2 4—6 2—6. onafhankelijkheid .dat niet zelden ge paard gaat met een grote haat tegen de Europeanen. Een typisch voorbeeld daarvan is bv. het feit. dat er in Nige ria ernstig over wordt gedacht, om een malaria-vlieg in de nationale vlag op te nemen, omdat die vlieg het land voor nederzetting van Europeanen be hoedde. De exploitatie van de landbouwkun dige en minerale rijkdommen van Afrika heeft tweeërlei belangrijke so ciale gevolgen gehad: Het evenwicht werd verbroken in een maatschappij, die lang stationair was. doordat zeer vele arbeidskrachten daarvoor dienden te worden aangetrokken. Er kwam voorts een trek naar de steden en an dere industriële centra, waardoor som mige hun Inwonertal in tien jaren of minder zagen verdubbelen. Ook het aantal Europeanen nam in de laatste jaren belangrijk toe. TEGENSTELLINGEN VERSCHERPEN ZICH. Deze concentratie bracht de span ningen tussen de rassen of vergrootte deze. Het is een betreurenswaardig verschijnsel, dat in deze tijd, waarin de verschillende volkengroepen in toe nemende mate op elkander zijn aan gewezen voor hun welvaart, in Afrika, zoals elders, de tegenstellingen zich verscherpen. DIENEND CHRISTENDOM. Spreker wees vervolgens op het streven, dat zijn middelpunt heeft in Rhodesië, de zogenaamde Capri- corn-Soclety, die de gedachte van deelgenootschap „partnership" pro pageert. Het doordringen van die gedachte is van het allergrootste be lang voor de toekomst van Afrika. De Christelijke Kerken kunnen daar bij een gewichtige rol spelen; z{j zul len zich dan evenwel bij hun activi teit in Afrika vrij dienen te maken van westers superioriteitsgevoel en van westerse Christelijke vormen. Afrika heeft behoefte aan dienend Christen dom. om de noden te lenigen, de gezondheid te verbeteren en mede te werken aan opvoeding en onderwijs ter aanpassing van de Afrikanen aan een nieuwe wereld. PERSONEEL ELECTRO-APPARATEN - FABRIEK GING OP REIS Het gezamelijk personeel van de Helaf heeft zijn vakantie gedeeltelijk doorge bracht in Duitsland. Maandagmorgen om zeven uur werd de reis aanvaard met een bus en ging de tocht via Elten naar Linz am Rhein, waar het personeel in een hotel werd ondergebracht. Vandaar uit werden de volgende da gen verschillende tochten gemaakt naar Moezel- en Ahrdal. Ook werd een bezoek gebracht aan een bevriende re latie van de Helaf. waar na bezichtiging van de fabriek door deze relatie een lunch aan het personeel werd aange boden. De vakantie werd begunstigd door prachtig zonnig weer. hetgeen het per soneel nog meer deed genieten van deze vakantie. Vrijdag werd de terugtocht aanvaard en des avonds keerde men via Hoog- Elten in Leiden terug. In Elten werd een afscheids-diner gegeven. Tijdens dit diner bedankte het oudste personeels lid. de heer Tiggelman, de directie van de Helaf voor de prachtige reis. Geit voor Grace De Deense herder die bij tijd en wijle half Europa doorwandelt om aan een dame die hij bijzonder vereert een geit cadeau te doen (Ingrid Bergmann kreeg er reeds drie!) is in Monte Carlo gearri veerd met het vaste voornemen om aan Prinses Grace persoonlijk een witte geit te schenken. Hij heeft de gehele afstand vanuit Denemarken te voet afgelegd. Geen enkel hotel echter wilde de Deen. Page Lillienstrand, die 43 Jaar oud is. samen met geit opne men. Ten einde raad en in afwach ting van een audiëntie heeft de po litie de vereerder van Prinses Grace maar in een garage gehuisvest. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN: Bevallen: Muhring—BUI, d., Vlaar- dingen; Jonked—De Monchy, d., Huis ter Helde; Van Berkum—Houwlnk, z., Fort Dix fN.J.) US.A. Getrouwd: A. Schipper en N. Fon- tijne, Rotterdam. OverlederB. B. ten Bruggen Cate. m. 78 j., Haarlem; C. A. Looper—Beu kenkamp. v J.. Ellecom; H. A. H. Baron Sandberg. m 84 J., Velp; J. Chr. Lange—Elink Schuurman, Wassenaar; C. J. H. Penning, m., Londen; mr. dr R. E. Krftmer. m. 78 J., Utrecht. Een stout kleuter-„grapje"... Eddy en Tonneke. 3 en 4 jaar oud, hebben gisteren een tochtje in en af delingsauto van de Amsterdamse politie naar Amstelveen gemaakt. De kleuters waren verdwaald, toen ze in de hoofdstad een eindje waren gaan wandelen. De hulpvaardige politie nam de kinderen mee naar het bureau Leid- seplein, waar ze „Oom agent" zeiden, dat ze ergens in Amstelveen woonden en dat ze Eddy en Tonneke heetten. „Ik kan het huis in Amstelveen wel aanwijzen" zei kleine Eddy dapper en natuurlijk waren de agenten zo vriende lijk de verdwaalde kleuters naar huis te brengen in de auto. Toen de ouderlijke woning evenwel niet gevonden werd. biechtte Eddy op, een „grapje" te hebben gemaakt en dat ze thuis hoorden aan de Weteringschans in Amsterdam. Het uitstapje eindigde minder prettig dan ze aanvankelijk hadden voorzien: boze agenten en boze vaders en moe ders Krediet inrichting Verenigingsgebouw Het belangrijkste agendapunt voor de raadsvergadering van vrijdagavond ls zeker het voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet groot f. 47.000 voor de inrichting van het Vereni gingsgebouw. Reeds eerder kwam dit punt op de agenda voor. maar het werd toen na een besloten zitting van de Raad weer afgevoerd. Nu is het voorstel meer gedetailleerd en uit de stukken blijkt, dat B. en W. met de leden van de commissies voor openbare werken en voor onderwijs in een gecombineerde vergadering de kwestie van het gebruik van het nieuwe Kabinetsformatie iveer in kritiek stadium (Van onze Haagse redactie) Voor de aanvang van de vergadering van de Kamerfractie van de PvdA kon men vanmiddag de indruk krijgen, dat de PvdA niet bereid is over het pro- gram-Romme nader met de formateur te praten, omdat een oeverloze discussie daarvan het gevolg zou zijn. Er zou alleen tijd worden verspild. Ofschoon er voor bepaalde punten zeker waardering bestaat, vindt men het geheel toch zo doordrenkt van KVP-poUtlek, dat het voor de PvdA als geheel onaanvaardbaar ls, zodat men er niet aan wil beginnen op bepaalde punten wij zigingen voor te stellen. Prof. Romme zou dan dus direct al voor de keus wor den gesteld zijn formatiepoging maar te staken of te trachten (zonder de PvdA) met de AR. CHU en WD ln zee te gaan. Indien deze partijen niet onwelwillend tegenover het program staan. De AR-fractie, waarin de meningen verdeeld zijn vergadert pas vanavond. De Kabinetsformatie ia dus ineens weer in een kritiek stadium getreden. De Kabinetsformateur had vanmid dag om kwart over twee een onderhoud met de voorzitter van de CH Tweede Kamerfractie, de heer H. W. Tilanus. De formateur heeft van de heer H. A. Kort hals waarnemend voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de WD. een schrijven ontvangen, waarin deze om een verduidelijking vraagt van de brief door de formateur zaterdag J.l. aan de WD-fractievoorzitter gericht. De for mateur heeft hierin aanleiding gevon den de heer Korthals uit te nodigen voor een onderhoud, dat vanmiddag om half vijf plaats vindt. Vanavond beslissing Indonesische schulden In Djakarta wordt verwacht, dat het Indonesische kabinet op zijn zitting van vanavond een beslissing zal ne men over het vraagstuk van de Indo nesische schulden aan Nederland. De Indonesische regering heeft de betaling van deze schulden opge schort. kort nadat de RTC-overeen- komsten met Nederland waren op gezegd. Fraaie Leidse B.B.-successen in Tegelen MEVR. VAN DAM-WISSELBEKER EN KAMPIOENSBEKER Zondag j.l. heeft de Leidse B B. weer eens getoond wat er door een goede teamgeest bereikt kan worden. Onder leiding van de buitendienst-as sistenten. de heren N. H. Koning en P. Erades. die het organisatorische gedeel te hadden verzorgd, en de EHBO-in- structeurs, de heren Van Dam en Dirk- se. die de ploegen ln de voorgaande we ken Intensief getraind hadden, vertrok een viertal EHBO-ploegen naar Tegelen om deel te nemen aan de landelijke BB- EHBO-wedstrijden. De commandante van ploeg I. mevr. W. van Dam-Borst moest dit jaar de door haar in 1955 gewonnen wisselbeker verdedigen. Ongeveer 70 ploegen uit alle delen van Nederland hebben ln Tegelen slag gele verd om de vele fraaie prijzen, en toen na afloop van de wedstrijd de prijswin naars bekend gemaakt werden, bleek dat Leiden een goede beurt gemaakt had. hetgeen tot uiting kwam in de opper beste stemming waarin het gezelschap huiswaarts keerde. Er werd in vier boxen gewerkt zodat in elke box een le. 2e. 3e en 4e prijs be haald kon worden. De ploegen van mevr. W. van Dam- Borst en mej. J. Roman werkten ln Box Jubileum en afscheid J. J. Los veertig jaar in dienst bij christelijk onderwijs in de Sleutelstad Morgen ls het veertig jaar geleden dat de heer J. J. Los als onderwijzer ln dienst trad bij de Vereniging voor Christelijk Onderwijs te Leiden. Bijna zijn gehele diensttijd was hij onderwijzer aan de school ln de Pas- teu rstraat. In verband met de vakantie werd dit Jubileum kort geleden gevierd. Dat de heer Los wegens zijn gezondheidstoe stand van die gelegenheid gebruik 2. terwijl de ploegen van mevr. J Dee- v. d. Bosch en de heer W. F. v. d. Sleet ln Box 3 werkten. De uitslagen waren: Box 2: le prijs mevr. W. van Dam- Borst. 2e prijs mej J. Roman. Box 3. le prijs mevr. J. Dee-v. d. Bosch; 2e prijs de heer W. F. v. d. Sleet. De prijzen voor de beste Comman- dant(e) waren ditmaal voor mevr. W. v. Dam-Borst en mej. J. Roman met een gelijk aantal punten. De wisselbeker voor de ploeg met het hoogste aantal punten ging dit jaar weer naar mevr. W. van Dam-Borst. terwijl de kampioensbeker voor de beste ploeg uit het gehele land ook in handen kwam van mevr. W. van Dam-Borst. De Leidse B B. was ook hier weer pa raat! Wat Lezers schrijven. Strenger optreden gevraagd Sinds korte tijd is een wetsartikel van kracht, waarin het aan bromfietsers wordt verboden met een hogere snelheid dan 40 km/u. te rijden. In de praktijk komt hiervan echter niets terecht. Zelf werk ik in een zaak op de Haarlemmer straat en deze wordt door bovenge noemde weggebruikers als een racebaan gebruikt, vooral op Zaterdagmiddag, als deze straat n.b. voor automobielen ls verboden om de winkelende voetgangers meer veiligheid te geven. Van de zijde der politie word vaak beweerd, dat vol doende controle onmogelijk is door per soneelsgebrek. Dit is mi. niet juist, daar de gehele dag een politieagent hier patrouilleert. Ik heb echter nog nooit gezien, dat tegen een verkeersovertre ding wordt opgetreden. Dit is een voorbeeld, maar ik zou hieraan nog ettelijke kunnen toevoegen. Als men het verkeer veiliger wil ma ken. moet opgetreden worden tegen overtreders. Niet alleen bij van tevoren aangekondigde verscherpte controles, die in deze vorm weinig zin hebben Iedere dag weer zie ik vele verkeers overtredingen. Dit houdt dus ln. dat ie 'ere politieagent dit ook kan zien. dus dan is hij verplicht hiertegen op te treden. Laat het dan ook zo zijn. het is nu toch wel duidelijk, dat dit de enige weg is. daar alle andere middelen tot verkeersopvoeding hebben gefaald. Inmldels verblijf ik met de meeste hoogachting. H. VAN DER WAALS Jr. Bloemencorso: waarom niet door de Haarlemmerstraat Op 4 augustus trekt het Rijnsburgse bloemencorso door de straten van Lel den. Hiermede wordt dan tegemoet ge komen aan de wensen van de inwoners van de Sleutelstad, die nu geen moeiza me escapades per tram of fiets meer behoeven te ondernemen om vanaf een stoffig landweggetje de bloemenpracht te kunnen aanschouwen. Dat men een kilometers lange optocht niet zo maar zonder meer door een drukke stad kan laten trekken, spreekt vanzelf. Zulk een manifestatie brengt onvermijdelijk verkeersproblemen met zich mee. Edoch met open oog voor al le verkeershaken en ogen begrijpen wij toch niet, waarom de Haarlemmer straat niet ln de route werd opgenomen. Zijn Haarlemmerstraat, waar het cor so niet, en Breestraat waar het corso wel doortrekt niet de slagaders van de Sleutelstad? Is de Haarlemmerstraat, waar slechts twee maal per half uur de tram door rijdt, moeilijker begaanbaar dan de Breestraat, welke naast haar veel gTO- tere tram- en verkeersfrequentie bo vendien nog voorrangsweg is? Dit zijn vragen waarmee de winke liers van de Haarlemmerstraat zich tot de organisatoren van het corso hebben gewend en waarop zij tot dusver geen antwoord kregen. Per slot van rekening is een bloemen corso toch in de eerste instantie een commerciële manifestatie, een verkap te reclamestunt, die de straten waar het corso doorheen trekt ln het middel punt van de publieke belangstelling brengt. De nering-doende middenstand van de Haarlemmerstraat voelt zich door de huidige gang van zaken ten achterge steld en verzoekt de organisatoren als nog de Haarlemmerstraat in de route op te nemen. Winkeliers Comb. Haarl. str. Secr.: Haarlemmerstraat 20 De fontein op de Vismarkt Geachte redactie, „Leiden Leeft"!! Inderdaad Ls het dan dit Jaar zover dat ook Leiden iets is gaan doen om het de vakantiegangers wat gezelliger te maken. We zien hier en daar fraaie verlichtingen, we zien vlaggengroeperingen en we zien fon teinen Al met al is de stad dit Jaar al een stuk gezelliger. Rest mij omtrent het bovenstaande het volgende: Waar om staat onz fraaie fontein aan de Vismarkt daar toch altijd maar als een dood element? Laat die fontein toch spuiten en Leiden heeft er een aan- trekelijke bezienswaardigheid by gekre gen. We mogen toch niet verwachten dat alle vreemdelingen op 3 oktober terug zullen komen om Leldens spui tende fontein te gaan zien U dankend voor het afstaan van deze plaatsruimte tekent tH. moest maken om afscheid van zUn werk te nemen, was een schaduw, die over dit feest viel. Op een ouderavond werd de heer Los gehuldigd. De grote belangstelling be wees wel, hoe zeer zijn werk ook door de ouders der leerlingen gewaardeerd werd. Namens het Schoolbestuur vocr- LOS de de heer H. M. de Rccde net woord. Hy prees de persoonlijke kwaliteiten van de heer Los en dankte hem voor de grote toewyding en trouw, waarmee hy zyn werk had verricht. Daarna sprak één der collega's, de heer Jansen, de jubilaris toe. Hij ves tigde er de aandacht op. hoe meester Los zich volkomen thuis voelde tussen de kinderen. Namens het personeel bood hy een geschenk aan. Als derde spreker trad op de heer Van Glnkel. die mede namens de ouders dankte voor alles, wat de heer Los in het be lang van hun kinderen had gedaan en vooral ook voor de manier, waarop hy dit deed. Hij bood een stoel aan met de wens. dat de jubilaris die nog jaren mocht gebruiken. Tenslotte sprak het hoofd der school, de heer J. Kalsbeek. In een bijzonder hartelijke toespraak nam hij afscheid van ..zijn" onderwijzer, die hem een vriend was geworden. Oude herinnerin gen werden door hem opgehaald. Hij dankte hem voor alles, wat hij voor de school deed en wenste hem een geze gende levensavond toe. De heer L06 sprak een zeer uitvoerig dankwoord en nam daarna afscheid van de ouders. LEIDERDORP Raadsstukken ONDERHANDSE AANBESTEDING CENTRAAL GYMNASTIEKLOKAAL Voor de bouw van een centraal gym nastieklokaal hebben B. en W een prys- opgave gevraagd van een tweetal aan nemers, die reeds eerder bouwwerken voor de gemeente hebben uitgevoerd en die daartoe momenteel voldoende bouw capaciteit bezitten, t.w. de heren P. de Graaf te Leimuiden en H W. Sebregts te Bloemendaal. De heer De Graaf schreef in voor f 108.580, de heer Sebregts voor f 114 850. De begroting was f 112 050. Het totale project omvat de bouw van een centraal gymnastieklokaal alsmede de bouw van was- en kleedlokalen voor voetbalsupporters, noodzakeiyk by het tweede sportveld, dat in aanleg ls ach ter het geprojecteerde gymnastieklokaal, en de aanleg van ongeveer 1100 m2. speelplaats. In het bedrag van de laagste inschry- ver, ad f 108 580, is, blijkens een rapport van de architect, begrepen een bedrag van ongeveer f 12 000 voor de was- en kleedgelegenheden en een bedrag van ongeveer f 7000 voor de aanleg van de speelplaats, zodat voor de bouw van het gymnastieklokaal overblijft een bedrag van f 89.580. In de aanneemsom ls ech ter niet begrepen de elektrische instal latie en de vloerbedekking, die respec- tieveiyk worden geraamd op f 1000 en f 6000 Voor het centraal gymnastiek lokaal moet derhalve worden gerekend op f 89.580 -f f 1000 f 6000 f 95.580. B. en W. stellen voor: a de bouw van het centraal gymnastieklokaal onder hands aan te besteden aan de heer P. de Graaf te Leimuiden voor de som van f 89580—; b de bouw van was- en kleedlokalen voor voetbalsupporters en de aanleg van een speelplaats onder hands aan te besteden aan de heer P. de Graaf te Leimuiden voor de som van f 19 000; c. op de begroting terzake van de totale kosten van deze projecten uit te trekken een bedrag van f 168.000 STRAATNAMEN Nu de Ericalaan is doorgetrokken en een nieuwe straat is aangelegd van de Ericalaan naar de Dt. de Bruynestraat moet aan deze nieuwe straait nog een naam worden gegeven. B. en W. stellen voor deze straat te noemen: Van Geerstraat. Wylen de heer Van Geer was burgemeester der gemeente van 1867'1888. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Voorstel tot verhuur van de zolder boven de meterkamer. Voorstel tot on derhandse aanbesteding van de bouw van een centraal gymnastieklokaal en de aanleg van een speelplaats. Voorstel tot onderhandse aanbesteding van de bouw van was- en kleedgelegenheden ten behoeve van het tweede sportveld. Voorstel tot het verstrekken van een opdracht aan de heer C. Elffers. archi tect te Rotterdam, tot het maken van een plan voor de bouw van een ambts woning voor de burgemeester. Voorstel inzake de plaatsbepaling van een even tueel nieuw te bouwen raadhuis. Voor stel tot aanwyzlng van een gemachtigde ter zitting van Ged. Staten bij de be handeling van tegen het uitbreidings plan ingediende bezwaarschriften. Voor stel tot goedkeuring van de rekening van het Bureau Sociale Zorg over 1955. Voorstel tot het geven van een straat naam. Voorstel tot verhoging van het •krediet in rekening-courant bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Compta- biliteitsbesluiten. Voor het examen Middelbaar Ne derlands A is te Utrecht geslaagd onze plaatsgenoot de heer B. Ouwerkerk. OEGSTGEES Diplomazwemmen in Poelmeer Geslaagd voor: diploma A: Bert Ve- nema, Robbert Mantel. Marleen Dank- meyer. Jan de Bree. Dirk Ketting. Wil lem Wennink. Astrid Wennink. Anne- lies v. d. Broek. Hans Jansen. Hans Timmermans. Benny Prins, Bep Wijs man. Na-nda v. Gerven, Baarthy Len- nink, Gerda Roest. Diploma B: Anny Mul. I/OORSCHOTEN RAADSAGENDA. De Raad van de gemeente Voorscho ten wordt voor een openbare vergade ring byeengeroepen op vrijdag 3 augus tus a.s. om 8 uur nam. In behandeling komen de navolgende agendapunten: Het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van leer- en hulpmidde len ten behoeve van de herv. school aan de Schoolstraat. Idem voor de herv. school aan de Pr. Bernhardlaaan. Idem voor leerboeken ten behoeve van de r.-k. jongensschool. De tweede openbare school heeft een projectiescherm aangevraagd en voorts komen B en W. met een voorstel tot bebouwing van de Papelaan achter per ceel 22 en ter hoogte van de Hyaclnth- straat. Voor de inrichting van het Ver enigingsgebouw vragen B. en W. een krediet van f. 47.000. „DE ZWALUW". De postduivenvlucht van de postdui venvereniging „De Zwaluw" had een traag verloop met veel achterbiyvers onder de jonge duiven. De vlucht ging van Vilvoorde, ongeveer 134 kre Aan- Verenigingsgebouw hebben besproken. B. en W concluderen nu dat het gebouw zowel voor culturele doeleinden in da enge zin van het woord, als voor con gressen. tentoonstellingen, jaarvergade ringen en feestavonden gebruikt zal worden. Echter niet voor bruiloften, party en. familiefeesten en dergelijke. Ook wordt vastgelegd, dat de huur ders desgewenst moeten .kunnen dan sen. Daarvoor wordt het gedeelte van de zaal vanaf het toneel tot de eerste verhoging bestemd. De aan te schaffen stoelen zullen een bedrag van f 29.100.vragen. Daarvoor worden aangeschaft 127 vaste theater- stoelen en 384 stapelstoelen. Verder vragen B. en W. f. 4000.voor tafels. Voor de toneelinrichting worden nog diverse kredieten gevraagd. Voor f. 4000 zullen o.m. rekken aangebracht worden om coulissen, friezen e d. op te hangen. Een aan te schaffen piano vraagt f. 1700 De huur van deze piano zal f. 10 per avond bedragen. Voor de Inrichting van het buffet is nog f 1880 nodig, terwijl voor allerlei kleinigheden en een filmdoek van 3 by 4 meter f. 4000 gevraagd wordt. ONDERWIJ SVOOR STELLEN. Op de agenda komen verder 5 voor stellen voor. die alle betrekking heb ben op aanvragen van diverse scholen, leder f 700 voor aanschaffing van een methode voor het verkeersonderwys en een daglichtprojectiedoek. Zon doek wordt ook aangevraagd door het hoofd va nde Vlietschool. De r.-k. Jongens school vraagt kredieten voor de aan schaffing van boeken, in verband met de uitbreiding van het aantal leerlin gen. De Herv. school in de School straat vraagt gelden voor de Inrich ting van een hcofdenkamer. die tevens als bestuurskamer, spreekkamer en per- soneelskamer gebruikt wordt. BEBOUWING LANGS DE PAPELAAN De N.V. Gebr. Eggink is ongerust, dat door de voorgenomen bebouwing van de Papelaan de gezonde ontwlk- eling van net bloembollenbedrijf van deze firma in het gedrang komt. B. en W. zijn bereid het uitbreidingsplan voor dit gedeelte van de Papelaan te wyzigen, mits de fa. Eggink aan en kele voorwaarden voldoet. De heer G .de Regt te Rotterdam wil de gronden aan de Papelaan ter hoogte van de Hyacinthstraat van de gemeente kopen om daar 10 woningen met 8 garages te kunnen bouwen. Ook deze koper zal voor de doortrekking van trottoir en groenstrook offers moe ten brengen en bovendien zal hU een bydrage van f6000 moeten verlenen in de aanleg van een gedeelte van do geprojecteerde zystraat in het ver lengde van de Hyacinthstraat. De grondprys wordt in dit raadsvoorstel niet genoemd. NIEUWE TAAKVERDELING B. EN W. Na de benoeming van de heer J. de Graaff tot wethouder hebben B. en W. de taken opnieuw verdeeld. Wethouder Sohrama heeft onderwys, culturele-, sociale- en personeelszaken. De burge meester houdt financiën, algemene za ken. huisvesting en bedryven en wet houder de Graaff krijgt openbare wer ken en plantsoenen. Locoburgemeester biyft wethouder Schrama, maar by diens afwezigheid zal wethouder de Graaff optreden. KORTE VLIET WORDT UITGEDIEPT Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rynland hebben meegedeeld, dat ook zy evenals het gemeentebestuur van Voor schoten voor de toestand van de Korte Vliet aandacht hebben, zy hopen de vervuiling, waarover zo dikwyls ge klaagd is, te kunnen tegengaan door dit water uit te diepen. Men hoopt dit nog dit jaar te doen. NOG GEEN SCHOOLZWEMMEN? In de raad ls reeds dikwyls gevraagd naar de mogelykheid de Voorsohotense kinderen zwemles te laten geven ln sohoolverband in het nieuwe zwembad in Wassenaar. B. en W. hebben daar over een enquete onder de ouders ge houden en de resultaten waren gunstig. Zy hebben daarna gedacht aan maat regelen, zodat onderricht kan worden gegeven aan de leerlingen van de vyfde klassen gedurende één jaar. Rekening houdend met een bydrage van de ouders zouden de kosten voor de gemeente nog komen op f 4000 a f 5000 per jaar. neer komend op f 20 a f 25 per leerling. Dit achten B, en W. by de huidige finan ciële toestand van de gemeente niet ver antwoord. Wel willen zy trachten mede op grond hiervan een hogere uitkering uit het ge meentefonds voor 1957 te verkrijgen. komst eerste duif 14.02.38, snelheid 875,24 meter per minuut. Aankomst laatste duif 15.07.32, snelheid 615,21 me ter per minuut. De prijzen kwamen toe aan: P. N. van Wissen 1, 5; G. L. Schrijvers 2; Schoo 4. 7, F. Hendriks 3, 6. M. Wolleswinkel 10. H. STORMSCHADE. Gisteren ls het gehele dak van de rywielbergplaats van de in mei Jl. ge opende Chr. Uloschool gewaaid. Deze stalling ligt open op het zuidwesten en ving dus de volle wind. Persooniyke on gelukken deden zich niet voor. WARMOND De zitting van de woonruimtecom missie zal worden gehouden op woens dag, 1 augustus. De vergadering van de woonruimtecommissie zal op 14 augustus plaatsvinden. De collecte ten bate van het Rheu- mafonds. welke alhier gehouden werd, heeft een bedrag opgebracht van f. 62 84 WASSENAAR BOOM GEVELD. Op het terrein bij de Berkheistraat werd een van de daar staande zware bomen door de storm geveld. Gelukkig werd niemand getroffen. Behalve een aantal scheef gewaaide hebben de bo men het in deze gemeente verder ge houden. Gemeentewerken had het er druk mee. ook met het opruimen van takken en dergelijke. AANRIJDING. Een jongen met aan de hand zijn fiets stak ter hoogte van het Kerke- hout zonder uit te kyken het rijwielpad langs de Ryksstraatweg over 'met het gevolg dat de 47-jarige bromfietser D. van der Stal uit Ryswijk tegen de knaap en diens rywiel reed en bij zyn val een hersenschudding en hoofdwon den opliep. Hy werd vervoerd naar het gemeenteziekenhuis te Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4