FICTION Installatie voor het kraken van raffinaderijgas kost f 2.300.000 GOLDEN Verbetering van bestrating en verlichting Rapenburg Ophalen van huisvuil gaat in Leiden geld kosten Geniet, van de]zomer Geniet van 95ste jaargang Dinsdag 31 juli 1956 Tweede Blad no. 28896 Voorstellen aan de Leidse raad Ir. D. IJ. Lem staat 110. 1 op de voordracht van directeur van gemeentewerken BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Weynand, zn van W. Styger en J. van Duyn; Wilhelmlna, dr van G. Pijnaker en C. Keijzer; Johannes Berend Antonlus. zn van N. J. M. Breedeveld en T. Kulk; Achilles, zn van W. Kuijer en M. T. Wll- lemsen; Slmon Hendrik, zn van C. Brax- hoven en A. J. Munlaerts; Catharlna Anna Maria, dr van J. A. Huigsloot en M. Collé; Elisabeth, dr van A. Voorzaat en J. J. Wolters; Cornells Gerardus Johannes, zn van A. C. J. van Oosterhout en T. J. A. Rommens; Helena, dr van P. J. van Voort- huyzen en M. E. Jongbloed. GETROUWD: W. Klels en E. Vierkant. OVERLEDEN: J. Hulsman, weduwnr. 72 Jr; J. A. Zwaan man, 62 Jr; P. Spaanderman, man, 52 Jr. ACCOMMODATIE SPORT TERREINEN. Een verbetering zal ook worden aangebracht in de accommodatie van enkele sportterreinen. B. en W. stellen nl. voor een bedrag van f 30.000.beschikbaar te stellen voor de verbetering van de waslokalen in de kleedgebouwen op de 3 bijvelden van het sportpark Leidse Hout en voor het aanbrengen van installaties voor warmwatervoorziening in deze gebou wen. alsmede in de clubgebouwen op de sportterreinen aan de Nachtegaallaan, de Zoeterwoudsesingel en de Boshuizer- kade. SUBSIDIËRING BEJAARDENSOCIËTEITEN. Verder is er een voorstel van B. en W. om met ingang van 1 januari 1956. a. aan de afdeling Leiden van de Katholieke Bond van Bejaarden en Ge pensioneerden, de Commissie voor het sociëteitswerk onder ouden van dagen van de Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers te Leiden, de Algemene Bond vau Ouden van Dagen te Leiden en de Bejaardensocieteit „Ons Centrum" een bijdrage te verlenen in de kosten van outillage en administratie van de door hen geëxploiteerde bejaardensocië- ten tot een bedrag van f200.per jaar per wekelijkse sociëteitmiddag, onder voorwaarde, dat: 1. de sociëteiten ge opend zijn gedurende ten minste 40 we ken per jaar: 2. de bijeenkomsten door gemiddeld 30 ouden van dagen worden bezocht. Aan het Comité voor het Bejaarden- werk te Leiden wensen B. en W. een subsidie toe te kennen in de kosten van te houden ontspanningsmiddagen voor ouden van dagen, ten bedrage van de inkomsten uit regelmatige contribu ties, met een maximum van f 500 De Leidse raad, die ditmaal a.s. dinsdagmiddag bijeen zal komen, staat voor een lange en belangrijke agenda. Allereerst zal in deze zitting de benoeming van een directeur van de Dienst van Gemeente werken (vakature ir. D. Boogerd) aan de orde worden gesteld. Voor deze functie staat als eerste op de voordracht van het college van B. en W. de huidige adjunct-directeur van deze dienst, ir. D. IJ. Lem. Op no. 2 van de voordracht staat ir. T. F. Bos, hoofd van de afdeling Open bare Werken bij de Dienst van Publieke Werken en Volkshuisvesting te Nijmegen. Niet minder belangrijk is het voorstel om een bedrag van f 2.300.000 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een installatie voor het kraken van raffinaderijgas. Besprekingen tussen de Bataafse Pe troleum Maatschappij en de „Gemeen telijke Gasvoorziening Zuid-Holland" hebben er toe geleid, dat de door eerst genoemde maatschappij jaarlijks te le veren hoeveelheid raffinaderijgas we der aanzienlijk is vergroot. Voor de Leidse gasfabriek betekent dit. dat zij vanaf het einde van dit jaar kan reke nen op een hoeveelheid van 10 A 12 dui zend ton raffinaderijgas per jaar. De ter beschikking komende hoeveel heid raffinaderijgas is thans zo groot, dat daarmede na vermenging met blauwwatergas, in de gehele gasbehoefte voor de eerste jaren kan worden voor zien. De koolgasfabricage zou dientenge volge kunnen worden beëindigd, doch dit zou met zich brengen, dat tegelijker tijd de produktie in het eigen bedrijf van cokes ten behoeve van de water- gasfabricage zou ophouden. Er zou in dat geval moeten worden overgegaan tot de aankoop van cokes op de vrije markt, hetgeen naar de ervaring reeds heeft geleerd, op grote moeilijkheden stuit. Het in bedrijf nemen van een kraak installatie zal allereerst de mogelijkheid openen de ter beschikking komende hoeveelheid raffinaderijgas volledig te benutten, terwijl voorts een aanzienlijke vergroting van de resërve-capaciteit tot stand komt voor het geval van een sto ring in de kraakgasleveiing. De kosten, verbonden aan het opstel len van een thermische kraakinstallatie, welke door middel van het kraken van raffinaderijgas en het vergroten van de verbrandingswaarde van het verkregen gas tot 4000 kg calorieën per m3. met behulp van raffinaderijgas in totaal 100.000 m3 eindgas per dag produceert, zijn air volgt te ramen: 1. thermische «kraakinstallatie, inclu sief transportkosten. invoerrechten, montage en kosten van inbedrijfstelling ter plaatse f. 1,750.000.2. bouwkun dige werken, omvattende fundering voor de nstmiatie, alsmede controle- en be dieningsruimte f. 100.000.3 opslag tanks e.d. met inbegrip van fundering f. 100.000.4. onvoorzien f. 250.000. Totaal f.2.200.000. Het vergroten van de te verwerken hoeveelheden raffinaderijgas brengt echter ook met zich, dat de bestaande ontvangst-, meet- en regelinstallatie. alsmede de leidingaanleg op het terrein der fabrieken uitgebreid dient te wor den De kosten van uitbreiding van deze installaties worden geraamd op f. 100.000.zodat de totale kosten wor den geraamd op f. 2.300.000. BESTRATING EN VERLICHTING RAPENBURG. B. en W. hebben klachten bereikt omtrent het geraas van het verkeer op het Rapenburg, westzijde. Het verkeer is in belangrijke mate toegenomen, hetgeen op het Rapenburg, voorname lijk aan de witzijde, voorzoveel gele- Sen tussen de Groenhazengracht en de Laiserstraat, bijzonder merkbaar is. Voorts is de huidige klinkerweg niet gefundeerd, zodat deze tengevolge van het zware verkeer niet voldoende houd baar is. Aan een en ander kan worden tegemoet gekomen door ten opzichte van genoemd weggedeelte een andere wegconstructie toe te passen en wel een gestrate klinkerverharding op een ge- strate fundering van oude klinkers. De gehele rijweg moet derhalve worden vernieuwd. De kosten van deze verbe tering worden geraamd op f34.800.—. Tevens zal de openbare verlichting van het Rapenburg, het Steenschuur en het Van der Werfpark, welke een gasverlichting is, in het kader van het grote plan tot vernieuwing van de straatverlichting door een elektri sche verlichting worden vervangen. Aangezien het Rapenburg een mo numentale gracht is, moet de vorm van de lantaarns in esthetisch opzicht aan hoge eisen voldoen. B. en W. heb ben op het gedeelte van het Rapenburg, van de Doezastraat tot aan de St. Jeroensbrug. met drie verschillende lantaarns een proef genomen. Met de Welstandscommissie der gemeente zijn zij van mening, dat de middelste proef- lantaam op het Rapenburg en omge ving zeer goed voldoet, ook wat de paal- vorm en de kleur (groen). De kosten van het aanbrengen van een elektri7 sche verlichting op het Rapenburg, het Steenschuur en in het Van der Werf park. met inbegrip van het verwijderen van de bestaande gasverlichting, kun nen worden bestreden uit het bij raads besluit van 20 juli 1950 beschikbaar gestelde krediet. schikbaar te stellen ten behoeve van de eerste inrichting van de r.-k. school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden. De school wordt, in afwachting van de totstandkoming van een nieuw ge bouw, voorlopig gehuisvest ln lokalen van het schoolgebouw aan het Rapen burg 48. LOKAAL VOOR VERKEERS- ONDERWIJS. Voor het geven van het verkeersonder- wfjs aan de leerlingen van de lagere scholen werd tot nu toe gebruik ge maakt van een lokaal in de school aan de Zuidsingel. Aangezien met ingang van september e.k. over bedoeld lokaal ten behoeve van het gewone onderwijs volledig moet worden beschikt, moest voor het geven van het verkeersonderwijs naar een an der lokaal worden uitgezien. De gelegenheid voor het geven van dat onderwijs is gevonden in een twee tal kleine vertrekken van de v.m. Volks- kredietbank in de Nieuwsteeg. Teneinde deze vertrekken voor het ge ven van verkeersonderwijs geschikt te maken, is het nodig, dat o.m. een tus senwand wordt verwijderd, de schilder en witwerken worden vernieuwd, de ver lichting wordt verbeterd en uitgebreid en de linoleum-vloerbedekking wordt doorgetrokken, waarvoor naar raming een bedrag nodig ls van f.2090. Boven dien wordt voor het maken van een nieuwe verkeerstafel, welke in de nieuwe lokaliteit permanent zal worden opge steld. een bedrag vereist van f.900ï Uit de onderwijs-paragraaf lichten wij voorts de volgende voorstellen: een bedrag van f9000 beschikbaar te stellen voor de voortgezette eerste inrichting van de openbare opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Burggra- venlaan; ten behoeve van de verbete ring van de lichtinstallatie in de r.-k. school voor uitgebreid lager onderwijs aan het Vrouwenkerkhof 1, een aan vullend krediet te verlenen van f 3925: een bedrag van f. 22.900 beschikbaar te stellen voor de inrichting van de hulp- scholen aan de Madoerastraat en de Ti- morstraat, bestemd voor het openbaar gewoon lager onderwijs; het verlenen van medewerking aan het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onder wijs, te Leiden voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Munnikenstraat; idem aan het be stuur van de Inrichting van Liefdadig heid voor Roomsch-Katholieken, te Lel den voor de uitbreiding van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Pranchimontlaan 20 met drie lokalen; idem aan het bestuur van de Gerefor meerde Schoolvereniging voor de aan schaffing van 24 banken, een lessenaar en een leermiddelenkast ten behoeve van de te vormen parallel 1ste klasse aan de school voor gewoon lager onder wijs, gelegen aan de Lusthoflaan 4; idem aan het bestuur van het Liefde- INRICHTING R.-K. SCHOOL werk van de H. Cunera, te Leiden, ten VOOR MOEILIJK LERENDE behoeve van zijn kleuterschool aan het KINDEREN. Levendaal 52 medewerking te verlenen ¥T.. i voor: 1. de samenvoeging van 2 speel- Uiteraard komt in deze zitting ook j lokalen tot een speei-werklokaal; 2. de weer een groot aantal onderwijsvoor- i inrichting van «iet te vormen speel steden aan de orde. Zo is er een voor- werklokaal; 3. de aanleg van een zand- stel om een bedrag van f. 25.744 be- bak. Per maand vijftig cent per emmer Indien de raad hiermede a.s. dinsdag akkoord gaat zal het ophalen van huisvuil met ingang avn 7 augustus in Leiden geld gaan kosten. B. en W. wensen deze vergoeding voor de eerste twee emmers te bepalen op f. 0.50 per emmer per maand, en die voor het aantal boven twee te brengen op f. 1,25 per emmer per maand. Zoals bekend hadden B. en W. tijdens de behandeling van de begroting voor het jaar 1956 de raad reeds medege deeld, dat zij binnen afzienbare tijd met een voorstel zouden komen tot het hef fen van rechten voor het ophalen van huisvuil. De bestaande onzekerheid op het ge bied van de financiële verhouding tus sen het Rijk en de gemeenten was voor B. en W. aanleiding dit voorstel nog enige tyd in portefeuille te houden. Daarnaast hadden zij het voornemen bij de aanbieding van de begroting voor 1957 op dit onderwerp terug te komen. De omstandigheden van het ogenblik hebben B. en W. evenwel voor de drin gende noodzakelijkheid geplaatst van dit voornemen af te wijken. Men zal zich herinneren, dat de raad op 29 september 1955 besloot aan de minister van binnenlandse zaken een verzoek te doen om verhoging van de uitkomst per inwoner van de algemene uitkering uit het gemeentefonds over de jaren 1956 en volgende. Hoewel het amb telijke onderzoek omtrent de gemoti veerdheid van dit verzoek reeds spoedig daarna werd aangevangen, werd daar omtrent tot nu toe geen beslissing geno men ofschoon zulks op grond van de wet reeds voor de aanvang van 1956 had moeten geschieden. Tijdens besprekingen, welke B. en W. omtrent het verzoek om verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds met vertegenwoordigers van het Rijk en de provincie hebben gevoerd, is B. en W. evenwel meer dan duidelijk gemaakt, dat deze verhoging staat of valt met het al dan niet invoeren van een vergoeding voor het ophalen van huisvuil. Daarenboven dient men in aanmer king te nemen, dat de gemeentelijke Reinigingsdienst volgens de cijfers van de ontwerp-begroting voor 1957 een te kort aanwijst van f. 640.600,—. terwijl die bedrag in de toekomst nog aanzien lijk zal stijgen als tot de vuilverbran ding zal worden overgegaan. Volgens de bestaande regeling zijn maximaal de eerste twee emmers vrij van een vergoeding, voorzover het het ophalen van huisvuil betreft en de eer ste emmer, voor zover het het ophalen van bedrijfsvuil betreft. Voor de emmers die krachtens de bestaande regeling aan een vergoeding onderworpen waren, werd per jaar f. 14,— per emmer ge heven. B. en W stellen de raad thans voor de vergoeding voor de eerste twee emmers te bepalen op f. 0,50 per emmer per maand en die voor het aantal boven twee te brengen op f. 1,25 per emmer per maand. B. en W. menen de vergoeding tot de voorgestelde bedragen te kunnen beper ken, omdat zij er in geslaagd zijn de perceptiekosten in bijzondere mate te drukken. Zij hebben dit bereikt door een eenvoudig, doch doelmatig incasso systeem. S.L.F. ZORGT VOOR INCASSO Het is namelijk mogelijk gebleken de invorderingsadministratie te me chaniseren door gebruik te maken van de Ilollerith-installatie, waarover de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit beschikken en wel op een zodanige wijze, dat de inning plaats vindt tegelijk met het verschuldigde wegens verbruik van gas en elektrici teit, derhalve in zes twee-maandelijkse termijnen. Zij, die namelijk de voorgestelde ver goeding verschuldigd zijn, zijn in het algemeen tevens debiteur van de Licht fabrieken. Het gevolg van een en ander is, dat geen rekeningen extra behoeven te worden uitgereikt, doch dat het ver schuldigde tarief voor het ophalen van huisvuil op de kennisgeving betreffende het verbruik van gas en elektriciteit kan worden vermeld, terwyl voor de incasso geen handelingen, boven de reeds be staande, behoeven te worden verricht. Ook de registratie van de verhuizingen betekent geen uitbreiding van werk zaamheden, omdat deze ook reeds door de Stedelijke Fabrieken dient te ge schieden. ONTHEFFING VAN BETALING In het zesde lid van artikel 2 van de verordening, betreffende het verrichten van diensten door de gemeentelijke Rei nigingsdienst is, naast het tarief een be paling opgenomen, die het B. en W. mogelijk maakt, indien een gebruiker van een perceel of perceelsgedeelte niet in staat is de vergoeding te betalen, de desbetreffende vordering op schriftelijk verzoek van belanghebbende geheel of gedeeltelijk af te schrijven. Het ligt in het voornemen daartoe aansluiting te zoeken bij de normen voor ontheffing van de radioluisterbij drage. Dit houdt, naar de thans gelden de regelen, in, dat de afschryvingsmo- gelijkheid aanwezig is voor alleenstaan den, wier inkomen lager is dan f. 28,25 per week en voor gezinnen van twee personen, wier inkomen lager is dan f. 39,25 per week. met dien verstande, dat voor elk gezinslid meer de norm met f. 5,— wordt verhoogd. BENOEMINGEN Tenslotte zijn er op het terrein van het onderwijs enkele benoemingen te doen. Zo is er voor de benoeming van een directeur van de te openen bedryfs- technische school de volgende voor dracht opgemaakt: 1. F. C. Mabesoone te Zaandam; 2. W. G. Story te Breda. In een viertal vacatures in het onder wijzend personeel van de openbare lage re scholen aan de Telderskade, de Dui- venbodestraat, de Driftstraat en de Ma- resingel, zouden B. en W. willen voorzien door benoeming, met ingang van een na der te bepalen datum, in vaste dienst van mej. A. C. Kwestro en de heren M. Dubbeldeman en J. Redel. allen in tij delijke dienst werkzaam bij het open baar onderwijs en van de heer M. G. Trommelen, onderwijzer aan de open bare lagere school te Waddinxveen. In een vacature van onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Drie Octoberstraat zouden B. en W. willen voorzien door overplaatsing van mej. Ph. W. A. Brouwer, onderwijzeres aan de openbare lagere school Zuidsingel B GELUIDSINSTALLATIE RAADZAAL Zoals bekend, levert de akoestiek van de raadzaal moeilijkheden op. Teneinde tot een oplossing van dit probleem te ko men. hebben B. en W. met een geluids installatie een proef doen nemen. Het resultaat van deze proef was bevredi gend. "De Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit kunnen een installatie plaatsen, welke bestaat uit 17 elektro- dynamische cardioide microfoons met bijbehorende tafelstandaards, waarvan 3 stuks bestemd zijn voor plaatsing bij het college en de overige bij de leden van de raad. De onderlinge verdeling zal zoda nig zijn, dat per 2 of 3 leden een micro foon beschikbaar is. Door middel van een bedieningskast wordt de microfoon van de spreker ingeschakeld met buiten gebruikstelling van de overige micro foons. Onderlinge discussies, c.q. inte- rupties, zullen derhalve niet via de in stallatie worden versterkt. Daarenboven heeft de voorzitter nog de mogelijkheid om, ongeacht de stand van het bedie ningspaneel. alle microfoons uit te scha kelen en zijn eigen microfoon in te schakelen. Door deze prioriteitsschake laar zal de voorzitter te allen tijde kun nen ingrijpen om discussies te onderbre ken en zijn eigen stem op elk gewenst moment versterkt te laten horen. De kosten van het plaatsen van de ge luidsinstallatie met bijkomende werken worden geraamd op f. 8655. SUBSIDIËRING BEROEPSTONEEL In navolging van enige met Leiden ge lijk te stellen plaatsen wensen B. en W. over te gaan tot subsidiëring van het beroepstoneel. Er is dan ook een voor stel om aan de Stichting Toneelcoödina- tie voor het toneelseizoen 1956-1957 ten behoeve van het gecoördineerde beroeps toneel. een subsidie van ten hoogste f. 10.350 toe te kennen, berekend naar f. 230 per voorstelling bij gemiddeld 45 voorstellingen per jaar. Verbreding Morsweg De Morsweg, tussen de overweg in de spoorlijn LeidenUtrecht en de Lop- senstraat. en de uitmonding van laatst genoemde straat op de Morsweg zijn zeer smal. Op bepaalde punten van ge noemd gedeelte van de Morsweg be draagt de afstand tussen de voorgevels 9 m.. terwijl de bedoelde uitmonding een breedte heeft van 4 m. In verband hiermede is bij het partiële uitbreidings plan „LeidenLopsenstraat", voor beide wegen een voorgevelrooilijn geprojec teerd, zodanig. dat de Morsweg ter plaatse een breedte van 15 m. en de Lopsenstraat een breedte van 10 m. moet verkrijgen. Met het oog op het toegenomen ver keer is verbreding van het betrokken weggedeelte urgent. Teneinde de wegverbreding tot stand te kunnen brengen moet de gemeente de eigendom van de nodige eigendom men verkrijgen. Ingeval dit niet langs minnelijke weg mogelijk is zal tot ont eigening moeten worden overgegaan. B. en W. doen de raad thans in deze geest een voorstel. Monument voor Rembrandt Met het oog op de plannen, welke er bestaan om te komen tot de oprichting van een Rembrandt-monument in de Sleutelstad, wensen B. en W. aan de stichting Rembrandt-herdenking 1956 ten behoeve van het fonds „Rembrandt- herdenking 1956" een bijdrage te verle nen van f 500.cent per inwoner) in de kosten van een nationaal monu ment. Voorts wensen B. en W. met de stich ting Rembrandt-herdenking 1956 een overeenkomst van geldleningaan te gaan tot het bedrag van f 10.000.—, niet rentedragend en met een looptijd van ten hoogste een half jaar. (Ingez. Med.-Adv.) J. Labordus nam afscheid van de P.T.T. Hedenochtend nam de heer J. Labor dus. besteller 1ste kl. bij de P.T.T., na m Begrafenis van de heer P. Spaanderman Hedenmorgen vond in de Evangelisch Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerk- gracht een rouwdienst plaats voor wijlen de heer P. Spaanderman, die de vorige week tengevolge van een droe vig ongeval het leven liet. De over ledene bereikte de leeftijd van 52 jaar. Hy was een bekende figuur in Evang. Lutherse kringen en in de Leidse schoenmakerswereld. Vele jaren was hy een toegewyd commissaris van de coöp. lederhandel „Ons Belang". De rouw dienst werd geieid door ds. H. J. A. Haan, evang. luth. predikant alhier, die voorlas Mare. 6 vers 16 en 2 Cor. 1. De dienst werd door vele belangstellenden en kennissen van de overledene en door de kerkeraad en het college van collec tanten bygewoond. Na afloop van deze rouwdienst vond onder grote belangstelling op .Rhijn- hof" de teraardebestelling plaats. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op de burgemeester en wethouder D v a. Kwaak, de kerkeraad, het college van collectanten der Evang. Lutherse kerk, namens het Collegium van het L.S.C. de heren W H C. Boellaard en N. J. v. d. Lee, bestuur en leden van de coöp. lederhandel „Ons Belang" en be stuur en leden van de schoenmakers vereniging D.V.V. Het college van col lectanten fungeerde als slippendragers. Vele kransen dekten de kist. Toen de kist boven de groeve was geplaatst, legde de vader van de over ledene een krans op de kist en sprak een afscheidswoord. Namens het colleee van collectanten werd het woord ge voerd door de heer J. J. v. Kooperen als voorz., namens de kerkeraad door de heer G. van Meurs. Ds. Haan sprak de zegen De heer P. v. d. Plas, uit Alkmaar, schoonzoon van de overledene, sprak een dankwoord. LABORDUS een diemsttyd van ruim 44 jaar afscheid van het bedrijt. In byzyn van zijn echt genote werd hy in de directiekamer door de directeur, de heer J. Habermeht zeer waarderend toegesproken. Spr. schetste de heer Labordus als een voorbeeldig ambtenaar, die zowel aan de dienst als aan het publiek volle aandacht schonk. Zyn voortreffelijke staat van dienst is een voorbee'd voor de jongeren. Namens het bedryf dankte de direc teur de heer Labordus voor zyn grote plichtsbetrachting. Namens het jubileumfonds werd aan de scheidende ambtenaar een geschenk onder couvert aangeboden. Na een kort dankwoord van de heer Labordus kregen allen de gelegenheid afscheid te nemen. Te Den Haag zyn geslaagd voor het examen nuttige handwerken akte K de dames M. Blom, R. Brussel, P. v. d. Hulst M. v. d. Reyden en M. Smit. Onze stadgenote, mevrouw W. E. Gritters Doublet is geslaagd voor het examen Duits M.O.-A; mej. M. E. Teeu- wen alhier slaagde voor het examen M. O.-.A. VREDESCONGRES TE HILVERSUM Op het conferentieoord „Drakenburgh" by Hilversum is vanmorgen het congres van de internationale christelyke vre desbeweging geopend. Burgemeester mr. J. J. G. Boot van Hilversum heette de ongeveer 80 aanwezigen, afkomstig uit België, Frankryk, Denemarken, Neder land, Duitsland en Zwitserland, welkom. Het congres, dat tot maandag a.s. zal duren heeft als titel „De spanningen in de wereld - een gevaar voor de vrede" en staat onder leiding van de presidente van de Nederlandse afdeling, mevr. prof. dr. G. H. J. van der Molen. Verschillen de sprekers zullen spreken over de pro blemen van Azië, Afrika en Europa. BEURSOVERZICHT Licht herstel Amsterdam, 81 juli De stemming in Wallstreet is gisteren per saldo niet tegengevallen en de toe stand in Egypte blykt niet verslechterd te zijn. Dit was voor het Damrak het sein de naaste toekomst iets optimisti scher te beoordelen en aan de zwakke stemming der laatste dagen kwam dan ook een eind. Van een opleving der ac tiviteit kon echter nog niet gesproken worden. Van de internationale soorten kwam Unilever van 415 op 423, Philips en AKU verbeterden ieder circa 6 pun ten. Voor Kon. Olie bedroeg het herstel 7 punten, hetgeen maar gering is na de exhorbitante daling van vrydag en maandag toen het hoofdfonds inzakte van 880 tot 812 gisteravond. Ook de Scheepvaartsector had een iets gunstiger verloop, al bleven de koers winsten meest veelal beperkt tot 1 A 2 punten. De cultuursector blyft verwaar loosd en noteerde nagenoeg onveran derd. De beleggingsafdeling bleef in gro te trekken op het peil van gisteren ge handhaafd. De markt sloot rustig; een kleinigheid beneden het hoogste niveau van de dag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 31 juli - Londen 10.63— 10.63%, New York 3.82JJ—3.82H, Mon treal 3.893/4—3.90, Parys 1.0845—1.0855, Brussel 7.65—7.65%, Frankfurt 91.06— 91.1L Zürich 87.33%—87.38%, Zürich (vr. francs) 89.33%89.36%, Stockholm 73.84%—73.89%, Kopenhagen 54.95%— 55.00%, Oslo 53.16%53.21%, Milaan 60.86%60.91%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 31 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 97A 97% Grootboek obl. 89% 96 A 96A 94^ 94% 90% 9011 90% 91% 91 91% Ned. '55 II 3% 91% 91% Ned '47 3% 3 92% 92% 94 A Dollarlng '47 3 93 93% Investeringscert. 3 94% 94 A Ned 62-64 3 94A 94 A Indië '37 A 3 94 93% Grootboek '46 3 90 H 90% ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 57 57% Nat. Handelsbank 133exd. 132% Ned Handelmy 208 206 AKU 257% 263% 296% 303% 415% 424% Wilton Feyenoord 324 328 270 266 Kon Olie f 50.— 438 Kon Olie 823% 831% 87% 89 Holl Amer Ujn 195% 196% Kon Ned Stoomb. 168% 170 Ned Scheepv Unie 175% 177% UVA 115% 114% 68 68 131 130 Senembah 80 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam 47 3 Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 R'dam "37 1 m S% Industr Obligaties Philips Dollarlng 95% 95% 90% 96% 96% 95 Premieleningen 127% 127% Eindhoven '54 2% 9911 9911 Enschede '54 2% 99Ü 99 Den Haag '52 12%.. 118 117% idem II 2% 118% R'dam '52 I 2% 122% 122 120% 122 Utrecht '53 2% 110 110 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelüngen Amsterd. Bank 245% 245% 220% 224 Rotterd. Bank221 Twentsche Bank225 Industrie Ondernemingen Ned, G. en Splr. Tabr 229% 230% Kon. Ned. Grofsm 115% 116 Rott. Droogd. My. 616 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borsumy. cv A 1 1000 109% 108% Internatio122% 123% Diversen Albert Heyn292 Ned. M Walv Vrt. 71 71 Spoorwegen Deli Spoorw My. 23 22% Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Cy 7911 86 B Nog enkele fondsen ait Leiden en omgeving Aandelen V K '0' Holl Constructie 435B 430 Ing bur v Bouwnyv 125 Int. Kunststofl Ind. 57 5'*GB Kon Ned Edelmet 66% 65 Pref wa idem 7oy4 70 Textiel Gebr v wyk 81% 81GB Leidsche Wolspinn 371 367 %L Ned Electrolasm 360 361 Stkkens Lakfahr '53 540 540 Ver Touwfaorieken 172 WernlEk's Betonm 100 Vt

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3