Westen wil internationalisatie Suez-kanaal onder V.N.- gezag Geweld als Egypte weigert? V.S. aarzelt, Engeland en Frankrijk vóór Burgemeester Schokking nam van Haagse gemeenteraad afscheid Met een enkel woord Kanaal beheerst wereldpolitiek Schending Birmaanse grens door Chinese soldaten? LIKDOORNS WONDEROUE Agenda DINSDAG 31 JULI 1956 Vervolg van pag, 1 (Van onze Londense correspondent.) Zo goed als zeker zal in de besprekingen te Londen worden aangestuurd op een internationale conferentie van alle belangrijke zeevarende mogend heden, die bij het Suez-kanaal belang hebben. Dit lekte uit door een verklaring van de premier van Ceylon aan zijn parlement. Hij zeide, dat deze conferentie de landen zal omvatten, die aandelen in de Suezkanaal Maatschappij bezitten, de landen, wier schepen het kanaal gebruiken en de landen, wier goederen door het kanaal worden verscheept. Het doel van de conferentie zou zijn voorstellen te formuleren voor een internationale controle van het kanaal, welke tenslotte aan Egypte zullen worden voorgelegd. Men vraagt zich echter te Londen af wat er gebeuren moet indien Egypte de voorstellen verwerpt. Engeland en Frankrijk schijnen op het ogenblik in de stemming te zijn om Egypte desnoods door geweld te dwingen het plan te aanvaarden. De Verenigde Staten zouden voor een dergelijke drastische actie terugdeinzen. De moeilijkheid op het ogenblik schijnt te zijn dat de Verenigde Staten, die in zo hoge mate verantwoordelijk zijn voor het uitbreken van de crisis, schijnen te aarzelen om zelf te veel bij de Suez-kwestie te worden betrokken. Mollet wond er geen doekjes om De Franse regering heeft besloten, een ..krachtig en energiek antwoord" te ge ven op de nationalisatie van de Suez- kanaalmaatschappij door Egypte, zo heeft premier Mollet gisteren" op een lunchbiieenkomst van de parlementaire pers verklaard. Deze reactie, zo voegde hij hieraan toe. moet de vorm hebben van een gezamen lijke actie van de westelijke geallieerden. Mollet noemde Nasser een ..leerling- dictator" en hij vroeg zich af. of men diens werk ..De filosofie van de revolu tie" niet beter „Mein Kampf" kon noe men! „De vriie volkeren, de waarborgers van recht en rechtvaardigheid, zullen als een hecht front het hoofd bieden aan een politiek, waarbij chantage door gro ve schending van overeenkomsten wordt afgewisseld. Zij zullen geweld tegemoet treden met de rustige vastbeslotenheid van hen, die werkelijk sterk zijn. Thans is meer dan ooit de aanvaar ding van een gemeenschappelijke poli tiek van de westelijke mogendheden in het Nabije en Midden-Oosten de beste manier om de veiligheid in dit gebied te handhaven en het evenwicht in de ge hele Middellandse-zeezone te waarbor gen, aldus de Franse premier. Voorzichtige Belgische reactie De Belgische minister van Buiten landse Handel heeft gisteren ten aan zien van de zaak van het Suezkanaal opgemerkt, dat België niet rechtstreeks bij het beheer van het kanaal is betrok ken „Maar het is wel begaan met de economische voorspoed van Egypte en het Midden-Oosten, aldus de minister. De Belgische investeringen in Egypte zijn aanzienlijk, en in 1955 hebben wij daarheen voor 700 miljoen francs uitge voerd. terwijl onze invoer uit dat land ongeveer 300 miljoen bedroeg. ONTSLAGEN BU DE „NYMA**. (Speciale berichtgeving) Bij de N.V. Kunstspinnerij „Nyma" te Nijmegen is aan 50 werknemers op maandsalaris en uurloon ontslag aange zegd. Van de zijde van de directie werd ons. naar aanleiding hiervan, meegedeeld dat de in het jaarverslag van de Nyma vermelde verminderde opname 'van technische garens in de verwerkings sector der auto-industrie welke in tussen geen verbetering heeft onder gaan gevoegd bij de als gevolg van de kostenstijging noodzakelijk gewor den vertraging van enkele projecten op het terrein van nieuwe produkten. ge leid heeft tot een relatief beperkte af vloeiing van in verband met het voorgaande werkzame personen. CURACAO's WATERPLAN GOEDGEKEURD De eilandraad van Curasao heeft zijn goedkeuring gehecht aan de plannen tot uitbreiding en vernieuwing van de watervoorzieningen op Curasao. Na de totstandkoming van het project zal de maximale produktiecapaciteit 2% miljoen m3 leidingwater per jaar bedragen, van welke hoeveelheid. 2.3 miljoen m3 overblijft na aftrek van verlies. Daarvan zal in 1959 het jaar met ingang waarvan de nieuwe instal laties in bedrijf zullen zijn circa IV2 miljoen m3 worden geleverd aan de be volking. AARDSCHOKKEN IN DODECANESUS Het Atheens observatorium registreer de gisteren twaalf aardschokken in de eilandgroep Dodecanesos voor de kust van Klein-Azië, op ongeveer 264 km. van Athene. Volgens de eerste berich ten zijn er schokken gevoeld op het eiland Kalymno. Er zouden geen onge vallen of schade zijn. OVERSTROMINGEN IN SCHOTLAND. Nadat Schotse rivieren, gezwollen door twee dagen stromende regen, buiten hun oevers waren getreden, overstroom den ze gisteren landerijen, spoorwegen en de voornaamste wegen van het Schotse hoogland. Er zijn geen mensenlevens te betreu ren, maar vele boeren en dorpelingen moesten hun huizen ontruimen toen de watermassa's de dalen binnenstroom den. Men vreest dat vele schapen en run deren zijn omgekomen. TSJECHOSLOWAKUE WENST VERDRAG MET DUITSE BONDSREPUBLIEK Tsjechoslowakije wenst diplomatieke betrekkingen met de Westdmtse Bonds republiek aan te knopen en zou het ook nuttig achten een non-agressie pact met dat land te sluiten. Dit heeft de Tsjechoslowaakse premier Siroky giste ren in het Tsjechische parlement mee gedeeld. Anderzijds ls het voor niemand een geheim dat de petroleum die te Antwer pen wordt geraffineerd, ons via de Rode Zee bereikt". Van het economisch front De Nederlandse Bank heeft van de Bank of England bericht ontvangen, dat Egypte met ingang van 28 dezer geen deel meer van de ..transferable account area" uitmaakt. Zonder voorafgaande vergunning van de Bank of England zijn derhalve geen overboekingen tussen ..transferable account" en „Egyptische" rekeningen toegestaan. Olies vielen verder op Londense beurs Op de Londense Effectenbeurs is de gezamenlijke koerswaarde van de omge zette aandelen der grote oliemaatschap pijen gisteren met ongeveer 100 miljoen pond sterling gedaald, nadat de nationa lisatie van het Suezkanaal door Egypte vrijdag reeds koersverliezen van In to taal ongeveer 75 miljoen had veroor zaakt. Tegen het slot gaven de noterin gen gisteren een stijging te zien. Ook op de meeste andere effecten beurzen in de wereld vertoonden olie- waarden koersdaling. De koersdalingen van andere aandelen waren van matige omvang. Zoals meestal bij dergelijke gebeurte nissen geschiedt, bewegen de prijzen van metalen en rubber zich in stijgende lijn. Gisteravond daalden de koperprijzen te Londen. De prijsstijgingen van de an dere metalen en van rubber bleven ech ter gehandhaafd. Nasser grootmeester vrijmetselarij De grootloge van Egypte en de Arabi sche landen heeft de Egyptische presi dent Nasser tot Grootmeester van de Vrijmetselarij gekozen Coiombo-ianden komen bijeen De Indonesische Minister van Buiten landse Zaken. Roeslan Abdoelgani, heeft vandaag aan journalisten medegedeeld, dat de naasting van het Suez-kanaal zal worden besproken op de komende conferentie van de eerste ministers van de Colomibo-landen Hij zeide. dat deze conferentie van Birma. Ceylon, India, Pakistan en Indonesië zo spoedig moge lijk zal worden gehouden. „Indien mo gelijk dit jaar". Woorden van grote erkentelijkheid De burgemeester van den Haag, mr. F. M. A. Schokking, heeft gistermid dag, na afloop van de raadsvergade ring afscheid genomen van de leden van de gemeenteraad van den Haag. Verandering van karakter Burgemeester Schokking merkte o.a. op dat in de ruim 6V2 jaar van zijn burgemeesterschap het inwonertal van den Haag gegroeid is van 560.000 tot ruim 600.000. „Met deze sterke groei is gepaard gegaan een verandering van het karakter van de Haagse gemeen schap", aldus mr. Schokking. Den Haag verkeert in meer dan één opzicht in een periode van versnelde groei en ver andering van wezen. Het meest sprekende verschijnsel van dit laatste is de verandering in mentaliteit, doordat den Haag van woonstad werkstad wordt. Vreemde lingenverkeer en congreswezen nemen een steeds belangrijker plaats in het economisch leven van den Haag in. Dit alles heeft een diepgaande in vloed op het sociale leven in de stad. Mr. Schokking had de indruk, dat dit alles in volle beweging Is en dat den Haag bezig is zich een nieuwe levens stijl aan te meten. Wanneer ik thans dit ambt neerleg, doe ik dit aldus mr. Schokking in de vaste overtuiging, dat mijn opvolger een grootse doch moeilijke taak wacht. Ik moge u op dit moment oproepen hem ln het belang van de stad uw on misbare hulp te verlenen om deze taak met vreugde en in goede harmonie te kunnen vervullen. Hij sprak zijn oprechte dank uit tot de raadsleden en de wethouders, die hem deze hulp nooit hebben onthouden. De steun, die de leden van de Haagse gemeenteraad, hem bij voortduring heb ben gegeven, zal tot zijn beste herinne ringen behoren, meende mr. Schokking. Voorts dankte hij met nadruk hen die hem in zijn dagelijks werk hebben bij gestaan: de ambtenaren der gemeente 's-Gravenhage. De razende storm, die zondag en maandag over West-Europa lieeft gebulderd, eiste van de scheepvaart een zware tol. De 1246 ton metende Engelse kustvaarder „Teeswood" uit Middlesbrough kapseisde onder de druk van de elementen op enkele „*>v '2 mijlen afstand van de Engelse Kanaalhpven Dungeness in het graafschap Kent. Een van de be manningsleden kwam hierbij om het leven. De foto toont het aan land brengen van de uitgeputte overlevenden in Dungeness. BINNENLAND Bij K.B. is voor het tijdvak van 1 september 1956 tot en met 31 augustus 1959 wederom benoemd tot rector-magnl- ficus aan de Technisohe Hogeschool te Delft, dr. O. Bottema, hoogleraar aan deze Hogeschool. Vannacht omstreeks half drie is de 26-jarige motorrijder H. A. van den Broek uit Nymegen, in de Woezlksestraat te Wychen uit de bocht gevlogen en tegen een paal van het elektrische net gereden. HIJ is onmiddellijk overleden. In het gebouw van de Coöperatieve Centrale Westlandse Snijbloemenveiling te Honselersdilk is vanmorgen de 8ste West landse handelstentoonstelling de „Wehate" geopend in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten en leiders uit de tulnbouw- wereld. Gisteravond is op het Stationsplein te Maastricht een 5-Jarig jongetje op een onbewaakt ogenblik van het trottoir af gelopen en onder een gemeentelijke auto bus geraakt. Het ventje werd op slag gedood. Gistermiddag is de 9-Jarige F. Zwaan uit de Wandeloordstraat te Rotterdam ln het water van de Rotte gevallen. Pas na ruim een uur kon het lijkje geborgen worden. BUITENLAND Istvan Hidas. een der Hongaarse vlce- premlers, ls benoemd tot eerste vlce- premler als opvolger van Geroe. thans eerste secretaris van de communistische partij, aldus deelde radio Boedapest mede. De gemengd Israëllsch-Jordaanse be standscommissie heeft gisteren Jordanië schuldig bevonden aan het grensincident van acht dagen geleden, waarbij een aan val op een Israëlisch kindertehuis in de nabijheid van Jeruzalem werd gepleegd. Joseph Strauss, de Westdultse minis ter voor atoomenergie is gisteren ln Londen aangekomen om een Brlt-s-West- dults akkoord te ondertekenen over de samenwerking bij het gebruik van atoom energie voor vreedzame doeleinden. Een grondbezitter in het dorp Caals de Espinho (op ongeveer 60 km van Lissabon) heeft zfln vrouw, twee zwagers en drie anderen doodgeschoten omdat zl) kritiek oefenden op de wijze waarop hij zyn bezit beheerde. Smaldeel V in Stockholm GROOTSE ONTVANGST Was de publieke belangstelling te Stockholm van het Nederlandse smal deel V in vergelijking met die te Le ningrad rustiger, de ontvangst die de Zweedse hoofdstad de marine-man nen bood was er zeker niet minder om. Het was vijf jaren geleden dat voor het laatst een van Hr M sche pen deze stad bezocht, hetgeen voor het Nederlandse gezantschap, de Nederlands-Zweedse vereniging en de Holland-Club een reden temeer was om de bemanning van het smaldeel te onthalen. Men had een gedeelte van de over dekte Koninklijke tennishallen afge huurd, waar vrijdagavond ruim 250 on derofficieren, korporaals en manschap pen waren uitgenodigd, alsmede vele vrouwelijke gasten. Een honderdtal tafels nodigde voor een z.g. „Smorgasbordet", dat bestond uit 40 gerechten, o.a. tientallen soorten vlees, gerookte vis, huzaren- en garna- lenslaatjes en vele gerechten die voor de Hollandse mond vreemd zyn. Het feest, dat van acht uur 's avonds tot na middernacht duurde, werd tegen 12 uur 's nachts nog bezocht door de smal deelcommandant en de commandanten van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën", „Friesland" en „Zeeland". Van de andere uitstapjes mag niet worden vergeten een rondrit door de stad. Zaterdagmiddag concerteerde de Marinierskapel in de stad. Een grote trekpleister vormde het Stockholmse Lunapark. Op het offici ële programma stonden bezoeken aan het historische marine-museum en de Bofors-fabrieken. terwijl het smaldeel vele bezoekers ontving, die de schepen bezichtigden. Voor ruim 150 genodigden werd zondagmldag aan boord van Hr. Ms „De Zeven Provinciën" een receptie gehouden, waarbij behalve de Neder landse gezant, vele diplomatieke ver tegenwoordigers en de diverse militaire attaché's aanwezig waren en de waar nemend commandant van de Zweedse Marine en het leger. Tezelfdertijd gaf de Marinierskapel der Kon. Marine in de Kungstragarden een concert waarvoor de belangstelling zeer groot was. Na afloop deelden Zweedse collega's de directeur van de kapel mee, dat zij zulk een geestdriftig applaus nog nooit in Stockholm hadden meegemaakt. Het smaldeel is gistermiddag: naar zee vertrokken en wordt donderdag te Nieuwediep thuisverwacht. Nederlander te Brastogi vermoord Naar in Djakarta wordt vernomen is de Nederlander G. Ph. Bouma door vier gewapende Heden ln zyn pension in Brastagi (Sumatra) om het leven gebracht. De heer Bouma was in zijn werkkamer bezig, toen zaterdagavond vier gewapende mannen het huis binnendrongen en hem neerschoten. Er zijn geen tekenen, dat roof het motief van deze misdaad is. Het stof- Conflict van 170 kilometer Reeds in grijze oudheid speelde men met een in 1869 verwezenlijkt denkbeeld Grootste tegenstander indertijdEngeland Het Suezkanaal Is een waterwerk dat ln staat blijkt te zijn vanaf zijn schep ping tot heden de politieke zenuwen van de grote machten te prikkelen. Dit zo belangrijke kanaal is ontworpen door de Fransman Ferdinand de Les- seps waarvoor men In Port Said een standbeeld heeft geplaatst. Een gedenk teken overigens dat betogers de vorige week poogden te vernielen. Toch was de Lesseps niet de eerste mens ln de geschiedenis die zich met het kanaal heeft bezig gehouden, want reeds de Egyptische farao Nemo heeft zich met een dergelijke waterverbinding bezig gehouden evenals koning Darius rond 500 v. Chr. Buiten deze namen zijn er ook nog heel wat andere historische namen die genoemd kunnen worden ln verband met het Suezkanaal. Ook Napoleon, van wie het gezegde „Wie Egypte beheerst, beheerst Indië" afkomstig is, had wei oren naar een aanleg van het kanaal. De Lesseps was dus niet de eerste, maar wel de laatste man van het Suezkanaal. Dit nam nie mand hem echter kwalijk behalve de Engelsen in zijn tijd. want de Lesseps' plannen werden geducht tegengewerkt door de toenmalige Britse minister van Buitenlandse Zaken, lord Palmerston. Deze was van mening dat het project de Britse belangen zou schaden en de Franse macht zou verhogen. Maar hoe dan ook. in 1859 ging de eerste spade de Egyptische woestijn- grond in en tegen 1869 ging de laatste er weer uit. Daartussen lag een bedrag van 433 miljoen frans. zijnde de kosten van het gegraven kanaal, dat bij zijn feestelijke opening in 1869 drie dagen vaartijd vroeg maar thans nog slechts circa 12—15 uur varen vergt. Zo kreeg de wereld dus het Suezka naal én een nieuw kunstwerk want ter gelegenheid van de opening van het ka naal werd speciaal de opera „Aïda" ge componeerd door Verdi. Het kanaal was al spoedig voorbe stemd om met zijn lengte van circa 170 km. en 12 m. diepte een grote strate gische betekenis te krijgen want het verschil in reisduur met of zonder Suez kanaal bleek al gauw van vitaal belang. Een belang dat snel door Engeland felijk overschot van de heer Bouma werd zondagochtend aangetroffen. De Nederlandse vertegenwoordiger in Medan heeft de plaats van de misdaad bezocht. Brastagi ligt ongeveer 60 km. ten zuiden van Medan in de bergen. flngez. Med.-Adv.) We? met onhandige llkdoornrlngen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pUn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (562) Bekwaamheid en toewijding De nestor van de Haagse raad, de heer H. Smitskamp hield vervolgens namens de raadsleden een afscheids toespraak. Spr. wees er op. dat mr. Schokking zich van zijn veelzins moeilijke taak met bekwaamheid en grote toewijding heeft gekweten. Hij maakte met grote waardering gewag van het aandeel dat mevrouw Schokking daarin heeft gehad en van de wijze waarop zij met de Haagse bevolking in al haar geledingen daadwerkelijk heeft medegeleefd. Met voldoening mag worden vermeld dat er tussen mr. Schokking en de Raad nimmer moeilijkheden van betekenis zijn geweest. „De strikte onpartijdigheid welke uw beleid heeft gekenmerkt", aldus de heer Smitskamp, „heeft tot deze goe de verstandhouding niet weinig bijge dragen". Namens de gehele Raad be tuigde spr. zijn oprechte dank voor hetgeen mr. Schokking als burgemees ter voor den Haag heeft gedaan. Hij besloot met mr. Schokking en zijn echtgenote God's zegen toe te wensen op hun verdere levensweg. Voorhistorisch of bedrog? De ontdekking van een groot aantal wandtekeningen in een grot in het Franse departement Dordog- ne. waarvan eerder melding is ge maakt. heeft tot een meningsstrijd onder de kunsthistorici geleid. De tekeningen - 61 mammoeten. 12 bisons. 8 steenbokken, zes paarden, vier rhinocerossen en een aantal andere figuren - zijn aangetroffen in de acht kilometer lange grot van Rouffignac en worden door bepaal de deskundigen voor een uiterst be langrijke voorhistorische vondst ge houden. door weer anderen echter voor het grootste archeologische be drog van alle tijden uitgekreten. LITERATUURPRIJZEN HILVARENBEEK Op de groot-Kempiaohe cultuurdag te Hilvarenbeek, is de literatuurprys voor romans dezer gemeente (f 250) uitgereikt aan de journalist Jos Pan- huysen uit Den Haag voor zijn roman „Leven alleen is niet genoeg"; de lite ratuurprys voor gedichten werd toege kend aan Lambert Tegentoosch uit Oirschot voor zUn gedicht „In memo- riam Bemhard", de tweede prUs aan Leo Herbergs uit Kerkrade voor zijn bundel „Gedichten". In totaal waren 50 inzendingen voor de literatuurprijs voor poëzie binnengekomen. Zes inzenders krege^ elk een eervolle vermelding. De jury, d.i de prijzen toe kende stond onder voorzitterschap van Anton van Duinkerken. Over breed front tot 100 km diep Volgens het te Rangoon in de En gelse taal verschijnende anti-commu nistische blad „The Nation" zijn „ver scheidene honderden volledig bewapen de soldaten van het Chinese rode leger Birmaans gebied binnengetrokken". Zij zouden dit hebben bezet. Het blad zegt. dat de invasie plaats had op verscheidene plaatsen tussen Poetao en Koenlong in Noord-Oost-Bir ma, over een breedte van achthonderd km. en tot een diepte van bijna hon derd km. De soldaten waren in groepen Van 40 tot 150 man binnengetrokken volgens een. naar het schijnt, voorbereid plan, aldus het blad. „De indringers hebben alle protesten van de burgerlijke en militaire autoriteiten genegeerd. Zij ver klaarden. dat de grens nog officieel moet worden afgebakend." z Het blad verkaart voorts, dat de pre mier een kabinetsvergadering had bee legd. waarop ook de militaire leiders aanwezig waren Een woordvoerder van het Birmaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat hij het bericht van het blad kon bevestigen noch tegenspreken. „Ik kan op het ogenblik niets zeggen", zei hij, eraan toevoegend, dat het Ministerie van Buitenlandse Zaken thans over weegt. of er later en officiële medede ling zal worden gedaan. HEI SUG KANAAL werd Ingezien dat zich dan ook reeds ln 1875 voor bijna de helft van de aan delen in de „Compagnie Universelle du Canal de Suez" verzekerde waarmede het een overwegend stuk van de ka naaltaart naar zich toe trok. Thans is, of beter gezegd was. het kanaal in internationale handen daar 44% van de aandelen in Brits bezit was. 26% in Frans bezit en 30% verdeeld werd beheerd. Het bestuur over het kana l wordt door 32 leden uitgeoefend bestaande uit Engelsen. Fransen. Egvp- tenaren. een Amerikaan en een Neder lander. Door het Suezkanaal varen thans da gelijks circa 45 schepen, voor het me rendeel olietankers. Het is dan ook geen overdrijving om te zeggen dat de „le venslijn" van het Westen door het Suezkanaal loopt. Ook voor Nederland is het kanaal zeer belangrijk daar wij het 7e land zijn in de ranglijst van het •kanaal. Onze verbindingen met Nieuw- Guinea worden door dit kanaal met ca. 8000 km. bekort. De inkomsten uit het Suezkanaal zijn enorm en belopen zo rond de 400 mil joen gulden per jaar. Deze inkomsten worden verkregen door tolheffing van de schepen. In de loop der tijden heeft het ka naal verschillende uitbreidingen onder gaan waarvan het laatste in 1951 gereed is gekomen. Dit nieuwe kanaal (zie de kaart) dat 12 km. lang is wordt ge bruikt door het scheepvaartverkeer naar het noorden waardoor er verschil lende passagemoeilijkheden zijn opge lost. 70 Nederlandse deskundigen wa ren bij de bouw betrokken. DINSDAG Oud Kath. Kerk: Excursie Ver. „Oud- Lelden". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng „Van kiel tot pot" (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdage en dinsdags bovendien 7.309.30 uur n.m. Zondags 15 uur nam. Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst Dagelijks tot zonsondergang (T.m 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) Pieterskerkgracht: Leldse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae" Dagelijks 10—4 uur, maandag, woensdag en vTiJdag ook van 810 uur nam. (T/m 18 augustus). BIOSCOPEN: Rex. „Zo vader, zo zoon" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.30. 7.15 en 9.16 uur. Trianon. „Goldrush" (alle leeftyden). Werkdagen 2.30, 7 e-n 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „Licht het anker" (alle leeft.). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderd.: „Dageraad der vryheld" (14 J.) Lldo. „Jammer dat ze 'n canaille ls" (14 laar). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „De lawaaischoppers" (a.l.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 4 augustus 8 uur waargenomen door: Apotheek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; Apotheek Reyst Steenstraat 35, tel. 201 ?ii; Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8. telefoon 26274. BH zeen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Emigratie-overeenkomst NederlandAustralië Opnieuw voor 5 jaar Dt nieuwe migratie-overeenkomst tussen Nederland en Australië, welke op 1 augustus a.s. te Den Haag wordt ondertekend, sluit een vijfjarige perio de af. waarin Nederland en Australië elkaar als migratiepartner hebben le ren kennen. De vorige migratie-over eenkomst werd in 1950 gesloten en trad op 1 april 1951 in werking, zy vormde de grondslag, waarop de mi gratie tussen belde landen zich heeft kunnen ontwikkelen en wel In zulk een mate. dat in de jaren 1951 t/m 1955 58.768 Nederlandse emigranten naar Australië vertrokken. Hiervan emigreerden 22.058 personen onder de bepalingen van de overeen komst. In deze cijfers zUn niet begrepen zij. die zich ln deze Jaren rechtstreeks I vanuit Indonesië in Australië vestigden. De vorige migratie-overeenkomst ein digde op 31 maart j.l. en van de noodza kelijkheid haar te vernieuwen ls gebruik gemaakt om de voorheen geldende be- palingen aan te passen aan de ervarin- i gen, welke in de afgelopen vijf Jaren werden verkregen en tevens om die be palingen tot een meer overzichtelijk geheel samen te voegen. Een belangrijke verbetering is dat de mogelijkheid van migratie onder de be palingen van de overeenkomst niet meer zal zyn begrensd door een aantal van tijd tot tijd vast te stellen beroepsgroe pen. doch dat de vestiging in Australië voortaan voor alle beroepsbeoefenaren onbeperkt zal openstaan, uiteraard voor zover zy aan de algemene toelatings- vereisten voldoen. De overeenkomst legt hiermede de sedert 1955 geldende feitelijke toestand voor de komende vijf jaren vast. De Australische regering heeft zich ln de nieuwe overeenkomst verbonden alles te doen wat in haar vermogen ligt om te bevorderen, dat de Neder landse emigrant op gelijke voet met de Australiër aan het maatschappelijk verkeer kan deelnemen. De overeenkomst is met terugwer kende kracht vanaf 1 april van dit jaar wederom voor een periode van 5 jaar gesloten. Zii biedt een door de ervaring beproefde grondslag voor de voortgang en eventuele verdere uit groei van de emigratie van Nederland naar Australië. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) bi) 3 ,J0 3§ 3 e a afo Gin Stockholm onbewolkt zw 6 20 4 Oslo nevel zo 3 19 7 Kopenhagen zwaar bew. zw 13 20 0 Aberdeen zwaar bew. nw 9 13 27 Londen onbewolkt w 4 17 0 Amsterdam zwaar bew. w 11 18 1 Luxemburg licht bew. wzw 4 17 0.1 Parijs geh. bew. wzw 5 20 0 Bordeaux onbewolkt windstil 21 0 Grenoble onbewolkt windstil 22 0 Nice half bew. nw 3 26 0 Berlijn onbewolkt zw 6 23 0 Fran kf or licht bew. w 6 21 0 Münohen zwaar bew. w 4 20 0 Ztirlch half bew. O 1 19 0 Genéve onbewolkt windstil 22 0 Locarno onbewolkt o 2 27 0 Wenen onbewolkt wnw 7 28 9 Innsbruck zwaar bew. ono 2 22 6 Rome mist no 3 33 0 AJaccld* onbewolkt oco 3 27 O

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2