NASSER KRABBELT TERUG VOOR WESTELIJKE REACTIE WEERBERICHT Betalingsbeperkingen verzocht Britse vloot naar Suez? IJsland wil de Amerikanen kwijt maar in de NAVO blijven Regeringsprogram: een gedegen werkstuk van prof. Romine Vervoer- en marktverbod voor varkens afgekondigd 95ste jaargang DINSDAG 31 JULI 1956 No. 28896 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny I Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Geen Engelse ivapens naar Egypte Onomwonden woorden van Eden en Mollet Terwijl de Westelijke grote mogendheden in hoog tempo het onderlinge beraad inzake de Egyptische naasting van het Suezkanaal voortzetten, lijkt het er op dat Nasser, geschrokken van de heftige reacties op zijn aanslag op het kanaal, enigszins terugkrabbelt. Van Egyptische zijde is ook gisteren weer herhaaldelijk verklaard, dat het niet in het voornemen ligt de scheepvaart door het kanaal moeilijkheden in de weg te leggen of de passagetarieven te verhogen. Voorts werden bepaalde financiële maat regelen van Egyptische zijde weer herroepen, o.a. de bepaling, dat Egypte als passagegeld geen cheques meer zou aanvaarden die betaalbaar zijn op Britse en Franse banken. Inmiddels heeft Eden in een voor deze voorzichtige diplomaat opmerke lijk krachtig gestelde verklaring in het Lagerhuis over de houding van de Engelse regering medegedeeld, dat alle wapenuitvoer naar Egypte is stop gezet. Ook de Franse premier Mollet heeft een scherp gestelde rede gehouden. De Westelijke Grote Drie schijnen thans het meest geporteerd te zijn voor het vermijden van geweld en het vinden van een oplossing op de lange duur door internationalisering van het Suezkanaal onder toezicht van de Verenigde Naties. Men gelooft echter niet meer in de mogelijkheid, dat Nasser bereid zou zijn de nationalisatie ongedaan te maken en de oude toestand te herstellen. Voorlopige verklaring Lagerhuis (Van onze correspondent te Londen) De Britse premier, sir Anthony Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis, dat ge spannen naar hem luisterde, een ondub belzinnig „neen" tot Nasser laten ho ren. Eden zeide dat de besprekingen met de Fransen en Amerikanen nog voortduren en dat hü in dit stadium daarom weinig meer kon zeggen, maar onder toejuichingen van alle kanten voegde hij eraan toe: „Maar dit kan ik wel zeggen: Voor de Britse Regering is geen regeling betreffende de toekomst van deze grote internationale water weg aanvaardbaar, welke deze in de on beperkte macht van een enkele mo gendheid zou laten, die. zoals recente gebeurtenissen hebben aangetoond, de vaarweg louter ondergeschikt zouden kunnen maken aan nationale doelein den". Deze verklaring van Eden kan moge lijk in verband worden gebracht met berichten, dat de drie ministers het denkbeeld bestuderen van het oprichten van een nieuwe internationale Suez kanaal maatschappij onder het gezag van de Verenigde Naties. Eden onthulde ook nog, dat alle uit voer van Brits oorlogsmateriaal naar Egypte was stopgezet. Pineau heen en weer De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, keerde gisteravond naar Parijs terug om ruggespraak met het Kabinet te houden. Hij zou vandaag in Londen terug zijn voor de verdere be sprekingen. De Amerikaanse plaatsver vangend onder-minister van Buiten landse Zaken. Robert Murphy, bracht via de trans-Atlantische telefoon rap port uit aan president Eisenhower en Foster Dulles. De drie ministers overwegen een waar schuwing tot Nasser te richten, welke kan worden samengevat in de slagzin: „Handen af van onze schepen". Het was maar een korte voorlopige verklaring, welke Eden aflegde, omdat hij nog weinig kan mededelen zolang de besprekingen in Londen nog voortduren. Niet vergeten mag worden dat de drie ministers in de eerste plaats bijeen zijn om elkaar te polsen. Eden hoopte van avond meer te kunnen zeggen of in het uiterste geval woensdag. Ook Engelse cheques De Egyptische minister van Handel, dr. Abeu Nosseir, heeft gisteren ver klaard. dat de betalingsregeling voor de kanaalgelden geen verandering heeft ondergaan. Hü deelde mede, dat Egypte cheques op Londen, Parüs of Cairo zal aanvaarden, zoals ook in het verleden geschiedde. Hij sprak tegen, dat Egypte zou weigeren Engelse cheques voor de betaling van de kanaalgelden te aanvaarden. De circulaire, die het Egyptische or gaan belast met het beheer van het Suezkanaal. op 28 juli tot de scheep vaartmaatschappijen heeft gericht en waarbij nieuwe voorschriften omtrent de wijze van betaling van de kanaal gelden werden bekendgemaakt, is inge trokken. Dr. Abou Nosseir. heeft even eens de berichten tegengesproken, vol gens welke de Egyptische regering een besluit zou hebben uitgevaardigd, waar- Minder wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Tot matig afnemende westelijke wind. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 AUGUSTUS. Zon op: 5.03 uur; onder: 20.32 uur. Maan ondei 15.50 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 9.20 en 22.10 uur (doodtij). by de Engelse en Franse activa in Egypte zyn geblokkeerd. Verwarring in Porf Said Het filiaal van Barclay's Bank te Port Said heeft echter bekendgemaakt, dat het van de Egyptische autoriteiten op dracht heeft gekregen alle handel in buitenlands geld te staken. De bekend making bracht verwarring' in zaken- kringen te Port Said teweeg. In han delskringen te Port Said verwacht men thans, dat de aanvoer van goederen uit het buitenland binnen enkele dagen geheel zal ophouden, daar betalingen voor in Egypte aankomende goederen niet meer mogeiyk zyn. Morgen Engels oceaanschip door Kanaal Britse scheepvaartmaatschappüen kre gen inmiddels het advies niets te doen dat een erkenning zou inhouden van de Egyptische overmeestering van de ka naalmaatschappij. Het 28.000 metende oceaanschip „Himalaya" van de P. en O.-lyn nadert thans het Suez-kanaal en zal dit woensdag moeten passeren. Dan zal moeten blyken of Nasser Britse sche pen moeilükheden in de weg zal leggen. Een ander P. en O.-schip. de „Empire Fowey", welke thans als troepenschip gebruikt wordt, zal vrijdag door het Suez-kanaal varen. Knechting van personeel In een gisteren te Parys uitgegeven communiqué van de Suez-kanaalmaat- schappy wordt gezegd, dat meer dan 1300 werknemers krachtens de staat van beleg en onder bedreiging met gevange nisstraf, gedwongen worden voor het Egyptische regiem te werken. De maatschappy beschouwt deze toe stand als een schending van individuele rechten. Door deze maatregel worden 350 Franse, 135 Britse. 900 andere Euro pese en twee Amerikaanse werknemers van de maatschappy getroffen. Naar wy vernemen zal in de loop van deze week te Parys een buitengewone vergadering worden gehouden van de raad van bestuur van de Suez-kanaal- maatschappy. Nederland zal in die ver gadering worden vertegenwoordigd door mr. D. A. Delprat, directeur van de Stoomvaart Maatschappy „Nederland" te Amsterdam. De Britse Admiraliteit heeft van morgen bekend gemaakt, dat zekere vlooteenheden opdracht hebben ge kregen. zich voor vertrek gereed te maken. De woordvoerder van het Ministerie heeft geweigerd iets aan deze mededeling toe te voegen. De ..Daily Express" meent echter te weten, dat het hier voornamelijk gaat om het onmiddellijk met oor logsmateriaal en manschappen uit zenden van het 13.000 ton metende vliegdekschip ..Ocean" naar Suez of naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee. De ..Ocean" zou begeleid worden door dezelfde oorlogsschepen waarmee het enkele maanden geleden Cyprus ravi tailleerde. 9 Slot op pag. 2 Regeringsverklaring De internationale toestand is vol doende ontspannen om het vertrek van de Amerikaanse troepen van IJsland te rechtvaardigen, zo zegt een IJslandse Regeringsverklaring, die gisteravond in Washington is gepubliceerd. Alle jachten van Kanaal wedstrijd behouden Havenautoriteiten van Portsmouth hebben gisteren meegedeeld, dat alle jachten, die aan de zeilwedstryd Port- smouth-Le Havre-Portsmouth deelna men, behouden zyn. Veertien deelnemers hebben zich in vluchthavens in veilig heid gesteld, doch acht anderen hebben het noodweer van zondag getrotseerd. Zy koersen thans naar Portsmouth. Stassen met verlof voor kandidatuur van Herter President Eisenhower heeft Harold Stassen, zijn adviseur voor ontwape ningskwesties, een maand verlof gege ven. Stassen wordt hierdoor in staat ge steld zyn pogingen voort te zetten om de republikeinse steun te verwerven voor de benoeming van gouverneur Christian Herter van Massachusetts tot kandidaat voor het vice-presidentschap der V. S. De IJslandse minister van Buitenlandse Zaken, Gudmundur Gudmundsson, be toogt hierin, dat IJsland nu het onder houd en het gebruik van de verdedi gingsinstallaties behoort over te nemen. De internationale toestand is nu min stens even rustig als in 1949, toen IJs land zich aansloot by de Noord Atlanti sche Verdragsorganisatie, aldus de me ning van de IJslandse regering, die er aan toevoegt: „Bij het herzien van het defensie-akkoord is het doel van de re gering niet zich van de N.A.V.O. te ver wijderen, maar haar lidmaatschap in tegendeel te beschermen en de verdedi gingsinstallaties intact te houden, zon der evenwel buitenlandse strüdkrachten in het land te legeren". Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde men com mentaar op de verklaring te leveren. Een woordvoerder zei, dat men van de IJslandse Regering geen officiële me dedeling had ontvangen. Pontecorvo helpt olie zoeken De vroegere Engelse atoomgeleerde, Bruno Pontecorvo, en twee geleerden der Sovjet-Unie hebben volgens het Rus sische geïllustreerde blad „Oganyok" een nieuwe methode voor het zoeken naar olie ontwikkeld. De nieuwe methode be staat in het bombarderen van aardla gen met neutronen. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Zaterdag zijn vier jonge Poolse vliegers met twee Russische oefen vliegtuigen gevlucht naar Oosten rijk en geland bij het plaatsje Kr ems en bij Kirchberg aan de Wechsel. Zij waren opgestegen ran de oefenbasis Semlo in de omgeving van Warschau. Het bij Kr ems ge lande lestoestel van het type Yat-18. Requisitoir Schmidt uitgesteld Tot 20 augustus (Van onze correspondent in Djakarta) Het requisitoir in de zaak-Schmidt, dat vandaag zou worden gehouden, is uitgesteld tot 20 Augustus, als gevolg van de overplaatsing van de Officier van Justitie Soenarjo naar het bu reau van de Procureur-Generaal. Yousoef Soewondo, die Soenarjo als Djaksa vervangt, vroeg drie weken uitstel teneinde de zaak te kunnen bestuderen, welk uitstel door rechter Rochjani werd verleend. Er was voor de zitting van heden slechts geringe publieke belangstelling. De Pemoedas. de jeugdige oudstrijders, die eerder bij de behandeling van de zaken tegen Jungschlager en Schmidt in en om de rechtzaal hebben gedemon streerd. en ook by de vorige zitting weer aanwezig waren, lieten zich heden niet zien. Behalve de verdedigster, mevrouw Bouman. waren aanwezig de heer Men- ke. hoofd van de politieke afdeling van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging. en mr. Bonn. juridisch ad viseur. Jongen viel van rots Gistermiddag is de 11-jarige Jackie Duükers uit Berg en Terblyt (L.) van een 13 meter hoge rots van de Geul- hemmer berg gevallen. Met ernstige, doch niet levensgevaariyke verwon dingen werd hy naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overge bracht. Tydens het spelen met vriendjes viel de jongen achterover van de rots. Hij wist zich nog even vast te grypen aan een struikje, kwam 6 meter lager tegen een uitstekende punt en viel toen nog ongeveer 7 meter lager met zijn hoofd tegen een boompje. De jongens hadden juist de schoolrapporten ontvangen en verkeerden in een uitgelaten stemming. Koopvaardijschip met atoomkracht kost 40 miljoen President Eisenhower heeft een wetsontwerp ondertekend waardoor de bouw van het eerste door atoomkracht voortbewogen koopvaardijschip moge- lyk wordt. De kostprijs zal ongeveer 40 miljoen dollar bedragen. Nadat de Egyptische president, kolonel Nasser, de naasting van de Suezkanaalmaatschappij had aan- Bij V.V.D. en C.H. niet ongunstig ontvangen (Van onze parlementaire redacteur.) Het schijnt een zeer degelijk, uitvoerig en systematisch opgezet rege ringsprogram te zijn, dat Kabinetsformateur prof. Romme aan de Kamer fracties heeft voorgelegd. Daarmede is het regeringsprogram voor de komende vier jaren weer helemaal opnieuw op de helling gezet. In de conferenties van de fractieleiders met dr. Drees was prof. Romme de enige geweest, die had gepleit voor een algehele herziening van de grondwet, hetgeen dan tevens zou kunnen inhouden de opheffing van het processie-verbod. In zijn program heeft prof. Romme nu de algemene herziening van de grondwet wel opgenomen, maar speciaal vermeld, dat hij niet streeft naar de opheffing van het processie-verbod. Voorts wil hy definitief een einde maken aan de kanalenkwestie met Bel gië. Uiteraard bevat het program ook plannen voor een uitbouw van de P.B.O. zoals van prof. Romme niet anders te verwachten is. Uit het program-Drees heeft hij overgenomen de juridische ge- lykstelling van kapitaal en arbeid in de naamloze vennootschap, een denkbeeld van de anti-revolutionaire kring. Over alle punten valt met formateur Romme te praten. Gisteren hebben reeds de fracties van de V.V.D. en de C.H.U. over het program van prof. Romme vergaderd en in het algemeen is het werkstuk niet ongunstig beoordeeld, al zyn er bepaalde punten, waartegen wel be zwaren bestaan. De V.V.D. wenst o.a. ook opheldeing over de mededeling van prof. Romme waarom hy niet aan de V.V.D. wil vragen of zy bereid is medewerking te verlenen aan een Ka binet van bevredigende samenstelling op basis van het program-Romme. In de kring van de P.v.d-A. heet het, dat het regeringsprogram van prof. Romme nogal met verwondering is ont vangen. Men zegt nu nog minder te be- grypen dat de kleine verschillen in dit program, vergeleken met dat van dr. Drees, reden hebben kunnen zijn voor het verstoren van de Kabinetsformatie, die dr. Drees op het oog had. Dit zou inhouden, dat het niet onmogelyk moet zijn althans over het regeringsprogram onderling tot overeenstemming te ko men. Maar zo eenvoudig schynt het rege- ringsprogram-Romme voor de P.v.d.A. toch niet te zijn. want ter voorbereiding van de vergadering van de Kamerfractie van de P.v.d.A., die vandaag bijeen komt, werd gisteravond reeds een voor vergadering gehouden, waaraan deelna men de heren Drees. Mansholt, Suur- hoff. Burger. Posthumus, Hofstra, Ver meer. van Lier en Willems. Het program van prof. Romme is zeer uitvoerig, maar er zal waarschijnlijk ook wel het een en ander in staan, dat hij by wyze van tegemoetkoming eruit kan verwyderen. Dat vergemakkelykt altyd een akkoord. Wind greep auto TWEE JONGELUI ZWAARGEWOND Gisteravond zyn een jongen en een meisje, beiden 16 jaar en uit Utrecht afkomstig, op de Gageldyk by het Fort Blauwkapel even buiten Utrecht ernstig gewond geraakt bij een niet- ailedaags ongeval met een auto. De jongelui zaten in het gras langs de fortgracht, toen een driewielige bestel auto uit Maartensdijk bij het maken van een bocht door de sterke wind werd ge grepen en over de berm heen in het wa ter terecht kwam. De jongelui werden door de auto gegrepen en In het water geduwd. Het meisje bekwam ernstige in wendige kneuzingen en een hersen schudding; de jongen eveneens een her senschudding. Beide slachtoffers zijn in het Antoniusziekenhuis opgenomen. De vier inzittenden van de auto kwa men er af met een nat pak. gekondigd. kwam vrijwel de gehele wereld in rep en roer. Overal werden besprekingen gehouden. Op de bovenste foto ziet men de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Pineau. de Britse minister van Bui tenlandse Zaken. Selwyn Lloyd en de Amerikaanse onder-staatssecre taris. Robert Murphy, die te Londen de Kanaalkwestie bespraken. Op de onderste foto ziel men de nieuwe directeur-generaal van de genatio naliseerde Suezkanaalmaatschappij Mahmoud Younis (tweede van rechts), die in deze functie zijn eerste persconferentie Ie Ismailia in Egypte heeft gehouden. Zeeland krijgt f 1.240.125 uit Rampenfonds Zeeland krijgt van de drie miljoen gulden, die ui. het Nationaal Rampen fonds beschikbaar zyn voor sociaal-cul turele projecten, een bedrag van f. 1.240.125. Na een maandenlange pe riode van vaak moeizame onderhande lingen en besprekingen weten thans alle daarvoor in aanmerking komende ge meentebesturen waarop zij kunnen reke nen. In sommige gevallen is het geld voor reeds gerealiseerde projecten al uit betaald. Elk project is op de mogelijk heid van een rendabele exploitatie ge toetst. Waar deze mogelijkheid niet be stond. werd tot het afwyzen van de be treffende aanvraag besloten. In septem ber 1955 zyn de Commissarissen der Ko ningin in de drie rampprovincies - Zuid- Holland. Noord-Brabant en Zeeland - deze ingewikkelde materie gaan behan delen. nadat gebleken was. dat andere instanties er niet meer uit konden ko men. Zij hebben het werk tot een goed einde gebracht. Voorlopig tot 20 augustus a.s. Ondanks het vervoerverbod van lichte varkens in de grensstrook langs de Bel gische grens, valt een toeneming van het aantal gevallen van mond- en klauw zeer onder varkens in ons land waar te nemen, welke verontrustend is, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Reeds is mond- en klauwzeer - tot nog toe uitsluitend by varkens - geconsta teerd in vyf provincies. Aangezien in vele gevallen met zekerheid kan worden aangenomen, dat de dieren besmet werden door besmette transportmiddelen, heeft de minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening, zoals wy giste ren al aankondigden, een algeheel vervoer- en marktverbod voor varkens afge kondigd. dat geldt voor het gehele land. Alleen vervoer van slachtvarkens (boven 70 kilogram) is toegestaan. Het ligt in het voornemen het vervoerverbod tot 20 augustus a,s. te handhaven, tenzij de omstandigheden zich wyzigen. Na opheffing van het vervoerverbod slechts één week geldig zyn. zodat elke zal transport van vee slechts mogen ge schieden indien het vervoermiddel is ontsmet. Dit moet blijken uit een ont smettingscertificaat. dat na ontsmetting onder toezicht zal worden uitgereikt. De ontsmettingscertificaten zullen overeen komstig artikel 6 bis van de Veewet Logboek „Andrea Doria" gered Het logboek van de voor New York ten onder gegane Italiaanse oceaanreus „Andrea Doria", dat van belang wordt geacht voor het onderzoek naar de om standigheden van de ramp, is gered, aldus is meegedeeld. Men heeft het wrak van de „Andrea Doria" kunnen localiseren. er is een herkenningsboei aan vastgehecht. veetransportwagen minstens eenmaal per week dient te worden ontsmet. Nadere bijzonderheden, waar en wanneer de ontsmetting kan geschieden zullen te zijner tijd worden bekend gemaakt. Het is een landsbelang, dat het mond en klauwzeer zo spoedig mogelijk wordt uitgeroeid, daar enkele landen htm gren zen voor ons vee hebben gesloten, aldus het ministerie. Bouw nieuw Tivoli afgewezen De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft zijn goedkeuring nnthouden aan de plannen van de ge meente Utrecht om een nieuw Tivoli te bouwen. De minister heeft hier dezelfde overwegingen laten gelden als bij zyn beslissing inzake de bouw van een nieuw RAI-gebouw, n.l, de noodzakelijkheid primair de woningnood te bestryden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1