Ondanks koortsachtig overleg in Londen nog geen eensgezinde reactie tegen Egypte Storm met abnormale windstoten langs knst van Nederland van WEERBERICHT Engeland en Frankrijk blokkeerden saldi Woest gezicht wilde golven van opgezweepte in de branding Ernstige voedselvergiftiging te Krommenie door worst 95ste jaargang MAANDAG 30 JULI 1956 No. 28895 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: j. w. Hetmy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte singel h Leiden Glro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7._^ per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Egypte wil vrije vaart handhaven maar legt betaling aan handen vaartuig zou worden tegengehouden op grond van het feit dat de kanaalgelden door de kapitein niet ter plaatse contant zouden worden voldaan in plaats van zoals gebruikelijk na afloop verrekend via een Engelse bank. Engeland is het verst gegaan met onmiddellijke maatregelen door de Egyptische saldi te blok keren, terwijl Frankrijk een speciale toestemming noodzakelijk heeft verklaard voor gebruik van Egyptische saldi in Frankrijk. Het schijnt dat directe militaire maatregelen niet te verwachten zijn, hoewel met stappen in die rich ting rekening moet worden gehouden indien van Egyptische zijde het conflict nog verder zou wor den verscherpt, hetgeen o.m. zou kunnen gebeu ren door het tegenhouden van schepen waarvoor niet contant wordt betaald. Namens de directie van de Kanaalmaatschappij te Parijs is echter verklaard dat betalingen aan Egypte geen kwijting van vorderingen der maat schappij betekent Voor Internationaal Hof De Egyptische regering zal de Britse beslissing om de Egyptische sterlingsal- di in Engeland te blokkeren, voor het Internationale Hof van Justitie te Den Haag bestrijden, aldus is zaterdagavond officieel te Cairo bekendgemaakt. Koortsachtig wordt er Londen gewerkt aan de formulering van een gemeenschappelijke Weste lijke reactie op de Egyptische naasting van het Suezkanaal. Verwacht wordt dat men daarover vandaag tot overeenstemming komt nadat gister avond de Britse en Franse Ministers van Buiten landse Zaken en de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken vijf uur confereerden en vannacht rapporten werden opgesteld door com missies, die de financiële, politieke, juridische en miltaire aspecten van de nieuwe situatie bestu deerden. Tot dusver zijn slechts maatregelen op het economische front genomen. Reeds thans is er de nadruk op gelegd, dat de vrije vaart door het Suezkanaal onbedingd ge handhaafd moet blijven. Nasser heeft inmiddels verklaard, dat deze vrije doorvaart inderdaad ge handhaafd zal blijven, maar groot vertrouwen heeft die verklaring in het westelijke kamp niet geoogst. Van Engelse zijde is medegedeeld, dat een zeer ernstige situatie zou ontstaan, indien een Brits Vandaag verder Westers overleg Vertegenwoordigers van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver. Staten heb ben gisteravond gedurende vijf uren ge sproken over maatregelen, die deze lan den kunnen nemen naar aanleiding van de Egyptische acties. Na afloop van de conferentie heeft een woordvoerder verklaard dat de drie landen het er over eens zijn „dat de si tuatie ernstig is en dat het in het be lang van alle zeevarende mogendheden is dat de vrije vaart door het kanaal ge handhaafd blijft". De besprekingen werden gevoerd door de Franse en Britse ministers van Bui tenlandse Zaken. Selwyn Lloyd en Pi- neau en de Amerikaanse plaatsvervan gende onderminister van Buitenlandse Zaken Murphy. Vanochtend zouden diverse subcom missies rapporten opstellen en de drie ministers zouden omstreeks het middag uur hun besprekingen hervatten, tenein de vandaag nog te komen tot een ge meenschappelijke politiek. Dulles: „ernstige slag voor internationaal vertrouwen De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles heeft gisteren bij zijn terugkeer uit Panama, waar hij de bijeenkomst van Amerikaanse presiden ten heeft bijgewoond, verklaard dat de Egyptische naasting der Suezkanaal- maatschappij een „ernstige slag is voor het internationale vertrouwen". Hij voegde hieraan toe: „Een dergelij ke handelwijze treft niet slechts de aan deelhouders der maatschappij, doch zij kan tevens invloed hebben 'op het ge bruik van het kanaal zelf. In dat laatste geval zullen de Ver. Staten, die zelf een zeevarende natie zijn, deze aangelegenheid zeer ernstig opnemen". Saldi geblokkeerd Engeland heeft zaterdag maatregelen genomen, waardoor Egypte geen ge bruik kan maken van haar sterlingsal- di tenzq met speciale toestemming van het Britse deviezeninstituut. Voorts heeft de Britse regering de activa der Suezkanaalmaatschappij in Engeland geblokkeerd. Deze maatregelen gaan nog verder dan die welke indertijd in 1951 tegen Perzië werden genomen. In dat jaar trok Enge land n.l. bepaalde faciliteiten voor Per zië in, zoals bijv. het recht voor Perzië om bepaalde sterling in dollar om te zetten. Perzië kon toen wel de lopende handel in sterling blijven verrichten. Aan Egypte wordt thans echter alle mogelijkheid ontnomen om sterling te gebruiken, behalve met officiële Britse toestemming, welke voor ieder afzonder lijk geval zal worden toegestaan of ge weigerd. Dit betekent voorlopig, dat de financiering van vrijwel de gehele Egyptische buitenlandse handel onder Brits toezicht is komen te staan, daar afgezien van een geringe handel op het westelijke halfrond tegen dollar en ruil- transacties met enige communistische en andere landen, voor de Egyptische handel sterling wordt gebruikt. Zelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnige perioden maar ook plaatselijk enkele buien. In de noordelijke kustge bieden aanvankelijk nog harde, overi gens krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 31 JULI Zon op 5.02 uur; onder 20.34 urn- Maan op 23.37 uur; onder 14.47 uur Hoogwatre te Katwijk 8.2\, en 20.51 u Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Ook Frankrijk In de Franse Staatscourant is gisteren bekend gemaakt, dat voortaan voor alle handelingen betreffende Egyptische re keningen in Frankrijk machtiging nodig is van het Deviezeninstituut. Uiterlijk nauwelijks verandering De naasting van de Kanaalmaat schappij heeft geen enkele verande ring in het uiterlijke leven in de Kanaalzone gebracht. Alleen waait nu de groene Egyptische vlag boven de eigendommen van de Kanaal maatschappij en bewaken onopval lende groepjes soldaten de sein posten. r De konvooien varen normaal door en de employes van de maat schappij doen op de gewone wijze hun werk. Pijnlijke tegenstrijdigheid De directie der Suezkanaalmaatschap pij heeft in een zaterdag uitgegeven ver klaring onder meer gezegd dat betaling van passagegelden door reders van sche pen aan de Egyptische regering of op rekeningen, waaromtrent deze regering heeft verklaard dat zij thans onder haar beheer zijn gekomen, niet kunnen wor den beschouwd als kwijting van vorde ringen der maatschappij. Van officiële Egyptische zijde is mede gedeeld. dat de schadeloosstelling voor aandeelhouders der Suezkanaalmaat schappij. zoals voorzien in de wet betref fende de nationalisatie, slechts zal ge schieden wanneer het nieuwe Egyptische bestuur van de kanaalmaatschappij in het bezit wordt gesteld van alle activa der maatschappij, met inbegrip van de reserves, onroerende goederen, deposito's en andere tegoeden der maatschappij in het buitenland. Slot op pag. 2 Duizenden vakantiegangers zochten tijdig heenkomen uit hun tentenkampen De wind, die gisteren bij vlagen aangroeide tot de kracht van een zware storm, stond gelukkig niet op onze kust. Er zijn dan ook weinig berichten binnengeko men van schepen die voor de Nederlandse kust in ernstige moeilijkheden zijn gekomen. Ook wordt geen schade gemeld aan de kustwerken. De schade aan de kust heeft zich in hoofdzaak beperkt tot ingewaaide strandtenten. Op vele plaatsen in ons land zijn gistermiddag windstoten gemeten van meer dan 75 km per uur. In Gilze Rijen werd tijdens een hevige onweersbui zelfs een windstoot van 100 km per uur gemeten. Maar ook de metingen op Valkenburg. Ypenburg, Twenthe. Zuid Limburg en Schiphol getuigden van een voor de tijd van het jaar abnormale windkracht. Het KNMI in de Bilt sprak zelfs van een depressie met winterse activiteiten. Groningen kreeg naast wind een zware on weersbui. Vooral op de meren heeft het gespookt. Op de Loosdrechtse plassen sloegen 37 boten om en heeft de storm watersportliefhebbers naar binnen doen vluchten. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Overigens is ons land er nog goed afgekomen vergeleken bij Zuid-Engeland, Wales en Noord-Schotland, waar noodweer heerste. De boten, die de verbinding tussen Hoek van Holland en Harwich onder houden, hebben gisteravond uren ver traging gehad. De „Mecklenburg" die bijna 700 passagiers aan boord had, moest enige tijd buitengaats van Hoek van Holland blijven voor het schip ge legenheid kreeg binnen te lopen. 10 passagiers van de „Mecklenburg" en de „Prinses Beatrix" hadden min of meer ernstige verwondingen. De Mecklenburg had schade aan de inventaris. Dit laatste was ook het ge val met de „Prinses Beatrix", die 1200 passagiers aan boord had en die op ze ker ogenblik een slagzij van 37 graden maakte. De kapitein vreesde een mo ment, dat het schip niet meer over eind zou komen. De loods verklaarde, nog nooit zo'n barre reis tussen Har wich en noek van Holland te hebben meegemaakt. Bij Hoek van Holland is gisteravond ook het Duitse bergingsvaartuig ..Mag net", dat voor Scheveningen bezig is res ten te lichten van een Engelse kruiser binnengebracht De sleepboot „Thor", die de ..Magnet" sleept, kon het met dit weer niet alleen af en werd geassisteerd Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Bond van oud- stoottroepers is zaterdagmiddag in Cuyck een monument onthuld. Het beeld, de barmhartige Samaritaan voorstellendwerd door een onbe kend Pools kunstenaar vervaardigd uit een blok granietafkomstig van het Rijksdaggebouw in Berlijn. Op de foto zien wij de 12-jarige Tonny Keijzers. wier moeder bij een bom bardement op Cuyck het leven liet. tijdens de onthulling van het monument door de „Maas" van Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst. Van Ameland kwam het bericht, dat daar een tentenkamp de lucht is inge blazen. waardoor ongeveer 200 mensen zonder onderdak kwamen. Onder lei ding van de burgemeester is men bezig de kampeerders onderdak te brengen. Het tramverkeer tussen Scheveningen en Voorburg is gisteren enige tijd ge staakt geweest, doordat een boom over het spoor was gewaaid en een deel van de bovenleiding had meegenomen. In de Scheveningse Bosjes en in het Haagse Bos heeft een groot aantal bomen het tegen de wind moeten afleggen. Ook het tramverkeer Den HaagDelft stagneer de enkele malen. In Scheveningen had de schade wei nig omvang. Aan de landzijde van Sche veningen scheen het zelfs harder te waaien dan aan zee. Op het Gevers Dey- nootplein waaide een lichtmast om. waar door een voorbijganger licht werd ge wond In Hengstdijk in Zeeuws-Vlaanderen, waai- het 800-jarig bestaan van dit dorp werd gevierd, gingen een consumptie tent en een danstent de lucht in. In Zandvoort stond het water onge kend hoog voor deze tijd van het jaar. De wind kwam uit de zuid-zuidoost hoek en was derhalve schuin landafwaarts, waardoor naar de mening van de des kundigen een catastrofe in de tenten kampen is voorkomen. Toch hebben de tenten in het trek kerskamp „De Branding" het moeten ontgelden: geen van de circa 100 tenten bleef overeind staan en alle trekkers, waarvan de meeste buitenlanders, zoch ten met hun bagage een veilig heenko men. Duizenden vakantiegangers sloe gen op veilige afstand het woeste schouw spel van de wilde, opgezweepte golven, het door de zuidoosten wind verstuiven van de branding gade. In Den Helder was de stormkracht van 9 tot 11. De reddingboot „Prins Hendrik verleende assistentie aan een in nood verkerende vissersboot op de Wad denzee. In Bergen aan Zee stond het hoge wa ter tot aan de duinvoet. De tenten van de strandexploitatiemaatschappij zijn in allerijl weggehaald. Het zeewater stroomde onder het houten strandpavil joen ter plaatse, waarvan het houten fundament scheuren vertoonde. Ook in de toeristenplaats Bergen zelf heeft de wind aardig huisgehouden, waardoor lichte schade ontstond tengevolge van vallende bomen, weggerukte schuttingen enz. De storm heeft op het IJsselmeer het Amsterdamse boeierjacht „Tortelduif" in moeilijkheden gebracht. De motorreddingboot van de N.Z.H. Reddingmaatschappij „C. A. den Tex", heeft zes opvarenden van het jacht, dat ongeveer en kilometer noord oost Nij- kerk op het IJsselmeer in ernstige moei lijkheden was geraakt, behouden aan de wal gebracht. Het schip is binnenge sleept. De storm heeft tegen de avond net niet de strandhuisjes in IJmuiden in zijn greep gekregen, hoewel de wind aan di verse optrekjes schade toebracht. De bewoners zagen de zee tot vlak voor hun huisjes komen, hadden in allerijl zand- walletjes opgeworpen, maai- konden, toen het water aftrok, doorgaan met de onderbroken avondmaaltijd. In Bloemendaal aan zee is een grote tent nabij het terrein van de kampeer vereniging „De Zeemeeuwen" door de storm ten dele weggescheurd. In het tentenkamp „De Laken" in het nationa le park „De Kennemer Duinen" is gro te schade aangericht aan de daar opge slagen tenten van de vakantiegangers. Honderden kampeerders op Texel zijn ernstig gedupeerd door de storm, die hun tenten vernielde. Spoedig werden maatregelen getroffen om de getroffe nen te helpen. Zij werden ondergebracht in het dorpshuis van de Herv. Gemeen te De Koog. de Herv. Kerk en bij par ticulieren, die slaapruimte afstonden. ERNSTIGSTE SITUATIE SINDS KOREA Bij tientallen verlammingsverschijnselen (Speciale berichtgeving) Een voedselvergiftiging op grote schaal is dit weekeinde voorgekomen in het Zaanse plaatsje Krommenie, waar een 78-jarige man, de heer J. Kruim, aan de gevolgen hiervan overleed en ru im 60 personen min of meer ernstig ziek werden. Van een andere patiënt, de heer Kerver, is de toestand zo ernstig gebleken, dat de behandelende arts, dr. A. J. van der Wiel, uit Krommenie, directe opname in een gemeenteziekenhuis te Zaandam noodzakelijk achtte. Zaterdagavond omstreeks tien uur kreeg dr. Van de' Wiel het eerste geval van voedselvergiftiging te behandelen. Sindsdien heeft deze aris vrijwel geen rust meer gehad: in de nacht van zater dag op zondag en in de vroege uren van de zondagochtend werd het ene geval na het andere gemeld. Alle klach ten waren dezelfde misselijkheid, maagpijn en tenslotte verlammingsver schijnselen. Dr Van der Wiel waar schuwde tenslotte de geneeskundig hoofdinspecteur in Noord-Holland, dr. De Groot, en de Justitie. Hoewel aanvankelijk ae lorzaak van de voedselvergiftiging etn raadsel bleef, •kwam toch vrij spoedig u'* dat alle patiënten een bepaalde worstsoort van een bepaalde slager te Krommenie had den gegeten. Bij de slager werd de nog aanwezige voorraad van dszg worst ia beslag genomen en d -.oiicit reed ver volgens met luidsprekerwagens door Krommenie om de bevolking te waar schuwen en haar op te wennen de nog niet geconsumeerde worst bi de politie in te leveren. Grote "oorraaen met worst kwamen zodoende op het politie- bureu terecht. In spect&ie trommels werd de 'worst vervolgens vc«or een na der onderzoek opgestuurd naar het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht. Ook de veterinaire inspecteur in N.- Holland. dr. Scholten heeft zich van de toestand in Krommenie op de hoogte gesteld. De betrokken slager, aldus ver klaarde ons de directeur van het abat toir ter plaatse, bezit een goeie bekend heid in Krommenie. Finse bus reed van pont: dertig doden Bij een ongeluk met een volle bus nabij Kuopio in midden-Finland zijn zaterdag dertig mensen ver dronken. Slechts acht inzittenden konden worden gered. De bus reed over de rand van een kleine veer boot. Van slechts tien der omge komenen zijn de stoffelijke resten geborgen. Te ongeveer zes uur is het zeiljacht „Argo" gestrand tegen de dijk bij Flau wer, gemeente Kerkwerve. De beman ning, bestaande uit vijf personen, is ge red. Het jacht is op de wal getrokken en moet als verloren worden beschouwd. Op de Oosterschelde raakte het jacht „Windvlaag" in moeilijkheden. Het schip was op weg van Antwerpen rich ting Dordrecht. De kapitein H. Krieger uit Antwer pen en zijn twee zoons, naar wie aan vankelijk werd gezocht, zijn gered en ondergebracht in de gemeente Goede reede. Het ss „Despina" dat zich bevindt op 25 mijl afstand van het lichtschip „Te xel" heeft S.O.S.-seinen uitgezonden. Het schip meldde moeilijkheden met de stuurinrichting. Het Britse schip „Bra vo", dat zich op een afstand van 70 mijl ten zuiden van het in nood verkerende schip bevond, is onderweg naar de ..Des pina"; men dacht het schip vanmorgen te kunnen bereiken. „De Brandaris" heeft het jacht „Vlie- ree", dat op de Engelse hoek bij Ter schelling in moeilijkheden verkeerde, gisteravond te ongeveer negen uur de haven van Terschelling binnengesleept. Het jacht, afkomstig uit Amsterdam en op weg van Kornwerderzand naar Vlieland, heeft nogal wat averij opgelo- .pen. Aan boord bevonden zich de heer en mevrouw Linse en twee honden. Schipper Toxopeus van de „Brandaris" heeft veel moeite gehad om verbinding met het jacht te maken. Vecht Tibet terug naar vrijheid? Talloze niet-officiële en onbeves tigde berichten spreken van een onaf hankelijkheidsoorlog in het oosten en noordoosten van Tibet. De opstandelingen zouden in een ge bied van 210.000 vierkante mijl de Chi nese bezetters hebben verdreven en het front zou zich in de riahting van de hoofdstad Lhasa verplaatsen Een Chinese missie zou van Peking naar Lhasa zijn gereisd om daar onder handelingen te voeren met de leiders der opstandelingen. 25 doden bij ontploffing benzinetanks Op het terrein van een olierafffina- derij bij Dumas (Texas) is gisteren een met benzine gevulde tank ont ploft, waardoor 25 personen het leven hebben verloren. Zestien van hen kwamen om toen zij uit de omgeving van de ontplofte tank probeerden te vluchten. De meesten der andere slachtoffers, waarbij ook minstens 32 gewonden zijn, waren brandweerlieden en arbeiders die na de ontploffing een veiligheidsklep trachtten te repareren. Door de hitte kwam een tweede tank tot. ontploffing, waardoor een nieuwe geweldige hitte werd ontwikkeld. De steekvlam bereikte een hoogte van 1000 meter en tot op een afstand van 400 meter liepen mensen ernstige brand wonden op. Een charmante opname van Z.K.H. Prins Bernhard en zijn dochter Beatrix genomen tijdens een con- cours-hippique te Btaricum, dat daar zaterdagmiddag werd gehou den en waaraan door de Prins en Prinses Irene werd deelgenomen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1