Nieuwe brug over P.H. kanaal te Katwijk werd officieel geopend Mr. W. J. Woldringh van der Hoop ontving ere-penning van Katwijk Waals protest tegen synodale oproep der Ned. Herv. Kerk Tienduizendste bezoeker aan „Rembrandt als leermeester" 95ste jaargang Maandag 23 juli 1956 Derde blad no. 28889 Woldringh van der Hoopbrug De nieuwe brug over het Prins Hendrikkanaal werd zaterdagmiddag offi cieel voor het verkeer opengesteld door de oud-burgemeester van Katwijk, mr. W. J. Woldringh van der Hoop. Nog eenmaal is de oud-burgemeester in zijn gemeente teruggekeerd en heeft op deze wijze eigenlijk persoonlijk afscheid genomen van Katwijk, hetgeen indertijd in verband met zijn ziekte niet mogelijk was. Van de zijde van de inwoners was er grote belangstelling voor deze openstelling, vooral de bewoners van ,,Het Witte Hekkwartier" en „Noord" waren zeer verheugd over dit feestelijk gebeuren. Onder de talrijke genodigden, die zrich bij de nieuwe brug verzamelden, merk ten wij o.m. op het voltallig college van B en W., vele raadsleden, het bestuur Ivan V.V.V., vertegenwoordigers van ver enigingen uit de visserijwereld, leden fan Provinciale Staten, de Provinciale (Waterstaat, „Rijnland", en aannemers en leveranciers. Burgemeseter H. Dui ker sprak een welkomstwoord. Het deed tie burgemeester veel genoegen dat zijn (voorganger naar Katwijlk was gekomen om de brug te openen. Deze brug is een belangrijke bijdrage voor de oplossing van het verkeersprobleem, en het ge tuigt van een vooruitziende blik van de noodgemeenteraad van 946, die het be- sluit nam deze brug te doen bouwen De heer Duiker bracht allen dank die hebben medegewerkt aan de totstand koming van deze brug. WOLDRING VAN DER HOOPBRUG Burgemeester Duiker achtte nu het moment gekomen bekendheid te geven aan het voorstel aan de gemeenteraad, waarbij de naam van de brug zal wor den bepaald. Het verheugde spreker aeer dat de heer Woldringh van der Hoop er in had toegestemd de brug zijn naam te laten dragen. De naam zal dus luiden „Burgemeester Wol- I dringh van der Hoopbrug". Nadat de lichten van rood op groen waren gezet voer de eerste Katwijkse j kotter, de KW 2, door de opgehaalde brug. ALLES HEEFT ZIJN TIJD Mr. Woldringh van der Hoop voerde vervolgens het woord. Hij was dank baar dit moment nog te kunnen bele ven en hij wees er op dat alles zijn tijd heeft. Nu is deze brug, die een be langrijke verbetering voor het verkeer betekent, tot stand gekomen, en zo zal er ook nog wel eens een tjjd komen dat er een haven in gebruik kan wor- den gesteld. Hierna haalden oud-bur gemeester Woldringh van der Hoop een handle over en werd de brug weer gesloten voor het scheepvaartverkeer. Samen met burgemeester Duiker en de genodigden liep vervolgens de heer ganger toe. De opening van deze brug is een afsluiting van de wederopbouw en van Uw ambtsbezigheden, aldus spr. Hij overhandigde aan de oud-bur gemeester de ere-pennig van verdien ste van de gemeente Katwijk, als blijk van waardering voor alles wat de bur gemeester in zijn ambtsperiode van 1932 tot 1956 heeft gedaan voor de ge meente. De heer Woldringh van der Hoop was zeer getroffen door dit blijk van waar dering en hij dankte de gemeente dan ook hartelijk voor deze geste. Spreker merkte op dat hij zioh, zodra hij in Kat wijk komt. geheel thuis voelt. Nauwe banden binden ons met deze gemeente. Het oudste raadslid, de heer L. van der Zwan, greep deze gelegenheid-aan om namens de raad persoonlijk afscheid te nemen van burgemeester Woldringh van der Hoop, en te gewagen van de grote waardering, dde er is voor het werk van de afgetreden burgemeester. Spr. hoopte dat de heer Woldringh van der Hoop ook nog de opening van de vis sershaven mee zal mogen maken. Ten slotte overhandigde burgemeester Dui ker aan mevrouw Woldringh van der Hoop een aandenken aan déze middag. Oud-burgemeester Woldringh van der Hoop stelt de nieuwe brug in gebruik. (foto v. R\jn/Katwijk.) Synode zet zich op stoel der overheid Burgemeester Duiker en oud burgemeester Woldringh van der Hoop wandelen over de nieuwe brug (Foto Van Rijn/Katwijk.) Woldringh van der Hoop over de nieuwe brug. Vervolgens begaf men zich naax het gemeentehuis. ERE-PENNING In een gezellige bijeenkomst sprak burgemeester Duiker zijn ambtsvoor- Geen devaluatie van de roepiah De heer Soetikno Slamat, lid voor In donesië van het bestuur van de We reldbank, heeft ontkend dat er enige waarheid schuilt in de berichten, dat de Indonesische regering een deva luatie van de roepiah zou overwegen. Naar zijn mening zou devaluatie geen oplossing brengen van de financiële moeilijkheden van Indonesië. Inmiddels wijst de wekelijkse balans van de Bank van Indonesië op een voort gezette vermindering van de reserves aan goud en deviezen. Deze waardever mindering bedroeg in totaal 42 miljoen roepiah. of, uitgedrukt in het percentage van het bedrag aan in omloop zijnde bankbiljetten van 19.87 tot 19.50. Prof. van der Leeuwprijs voor Landré en Flothuis Overeenkomstig het advies van een commissie, bestaande uit de heren S. Dresden te Scheveningen, E. van Bei- num te Amsterdam en Hans Henkemans te Bergen (N.H.) heeft de minister van O. K. en W. besloten de professor van der Leeuwprijs-1955 te verdelen tussen de componisten mr. Guillaume Landré te Amstelveen voor diens „Kamersym- phonie" (1952) en Marius Flothuis te Amsterdam, voor diens „Kwartet voor strijkers" (1952). MIKOJAN OP BRIONI Anasta Mikojan. eerste vice-premier der Sovjet-Unie. is zaterdag onverwacht voor een „particulier" bezoek van twee dagen in de zomerresidentie van presi dent Tito van Zuid-Slavië op het eiland Brioni aangekomen. Hij kwam uit Boedapest, waa? hij met Hongaarse leiders besprekingen voerde, en was zaterdagavond Tito's gast aan een diner, waarbij ook hoge partij- en regeringsleiders van Zuid-Slavië aanwe zig waren. De kerkeraad van de Waalse gemeente te Den Haag heeft aan de Waalse commissie het navolgende schrijven gericht: De kerkeraad heeft zich met ernst, be zonnen on de oproep van de generale synode tot bezinning op de verant woordelijkheid van het Nederlandse volk inzake de vraagstukken rondom Nieuw-Guinea, zoals deze vanwege de synode aan de kerkeraden is toegezon den. Hij erkent de opdracht van de kerk om tegen overheid en volk te getuigen indien haar evangelische roeping daar toe dringt, als ook de plicht van de le den der kerk om van hun politieke me ningen voor Gods aangezicht rekenschap af te leggen. Instede van - zo zulks nodig was - te volstaan met er op te wijzen, dat ook de Nederlandse houding inzake Nieuw Guinea bii liet licht van de evangeli sche gerechtigheid moet worden be paald. zet de synode zich evenwel, grotelijks haar taak overschrijdende, op de stoel van de overheid door een bepaalde staatkundige houding te ver werpen f„de kerk moet echter uitspre ken. dat een oplossing niet kan be staan in een voortzetting van de be staande aanvechtbare en onzekere si tuatie") en een ander op imperatieve wijze voor te schrijven („Nederland zal bereid moeten zijn, zijn aanspra ken om alleen op eigen gezag Nieuw- Guinea te besturen, te laten vallen...") Gevolg van het vorenstaande is. dat de synode, zich aldu£ stellende op een een- M.LtE ,,EVA. L.IN AL G V L L Tandarts Linus West (70 jaar) ln Long Beach (Gaüfornië) kreeg een dame op bezoek die haar tanden er uit wilde hebben. Dokter West had er echter die dag schoon genoeg' van en verwees haar naar een collega. Plotseling vloog de dame hem om de hals en lispelde: ..Het geeft niets; wat ik werkelijk nodig heb is liefde". Meneer West liet zich echter niet verleiden en werkte de patiënte de deur uit. Enige tijd later kwam de dokter tot de ontdekking dat zijn porteuillle met honderd gulden was verdwenen. Een nauwkeurig signale ment van de dame kon hij niet op geven, maar van één ding was hij zeker: zij had zes tanden in de boven- en acht in de onderkaak. Broeders van een ziekenhuis in South- port (Engeland) hebben getoond niet voor Sherlock Holmes onde> te doen. Het ziekenhuis werd opgebeld door een veertienjarige jongen, die van een telefooncel uit meedeelde, dat zijn zuster een baby verwachtte. Voordat men echter naar zijn naam en adres had kunnen vragen, had hij reeds opgehangen. De mensen van de ambulancedienst informeer den bij de telefoondienst waar van daar de jongen had opgebeld. Ver volgens gingen zij zijn voetsporen na in de sneeuw tot ze bij het huis van mevrouw Edtih Jackson kwa men, die reeds op hen wachtte .In het ziekenhuis werd haar een wel geschapen dochter geboren. zijdig politiek standpunt en de houding van de Nederlandse regering veroorde lende, terwijl die van Indonesië als „niet te verwonderen" wordt geken schetst. aanvechtbare en tot tegenspraak prikkelende stellingen opwerpt, welke een controverse scheppen tussen haar en een deel van de leden der kerk alsook tussen leden van de kerk onderling. BIJZONDER PIJNLIJK Bijzonder pijnlijk doet het daarbij aan. dat de synode, die nimmer open lijk een woord van deelneming en chris telijke solidariteit heeft kunnen opbren gen met betrekking tot. het lot van onze mede-christenen in Indonesië, in het bij zonder die van het gebied der Zuid-Mo- lukken. thans een lotsbestemming meent te moeten aangeven voor de christenen in Nieuw-Guinea zonder dat - zoals se dert is gebleken - de kerken van Nieuw- Guinea hierin werden gekend. Bij dit alles treft een denktrant, ver klaard doch niet verontschuldigd door begrijpelijke ^bezorgdheid voor de ont wikkeling der zending in Indonesië, wel ke bezorgdheid meer blijk geeft van zin voor koopmanschap - prijsgeven van het één tot behoud van het ander - dan van begrip voor „obedieren in der gerechtig- heit". ERNSTIG GEVAAR De kerkeraad aeht de uit een en an der blijkende mentaliteit een ernstig gevaar voor de plaatsbepaling van de Hervormde Kerk in de Nederlandse samenleving en een belemmering voor de doorwerking van het evangelie in alle kringen van ons volk. Hg wendt zich derhalve tot uwe com missie, met het verzoek te bevorderen, dat de Waalse Gemeenten duidelijk afstand nemen van deze mentaliteit en er toe medewerken de synode haar houding en optreden in deze te doen herzien". Parade in Warschau EN BOELGANIN VOERDE HET WOORD In Warschau is zondag ter gelegen heid van de Poolse nationale bevrij dingsdag een grote parade gehouden, welke o.a. door Premier Boelganin van de Sovjet-Unie werd gadegeslagen. Nadat de parade afgelopen was drong de menigte naar de tribune en bracht maarschalk Boelganin een ovatie, waar bij rode bloemen naar hem werden ge worpen. Boelganin heeft zaterdagavond in Warschau verklaard, dat de strijd te^ gen de persoonsverheerlijking wordt uitgebuit door personen, die de solida riteit der socialistische landen willen verbreken. Hij kritiseerde opportunis ten en weifelende elementen, die in de socialistische landen uit hun hoek kwa men en zich in de pers. met inbegrip van de Poolse pers. te buiten gingen aan vijandige uitlatingen. De Sovjet-premier zei. dat. de krach ten van de internationale reactie de so cialistische landen trachten te ver zwakken en hen proberen te verdelen. Dezelfde krachten maakten gebruik van de moeilijkheden van Polen, welke slechts „groeipijnen" zijn. De Marxisten geloven dat ieder land zijn eigen weg naar het socialisme moet. kiezen, maar zij kunnen niet toestaan,, dat men poogt hun internationale soli dariteit te verbreken onder het voor wendsel. dat er nationale verschillen en bijzondere omstandigheden zijn, al dus Boelganin. MOTORSPORT Grote prijzen van Duitsland Ubbiali wereldkampioen in 125 cc en 250 cc-klasse Meer dan driehonderdduizend toe schouwers, van wie er tienduizenden de nacht in tenten langs het circuit hadden doorgebracht, hebben zondag bij stralend zomerweer de races voor de „Grote Prgs van Duitsland" op de Solitude-baan te Stuttgart bijge woond. In de 350 cc-klasse was de Bill Lomas op Moto-Guzzi ongenaak baar. In de derde ronde nam hij de leiding en ronde na ronde vergrootte hij zijn voorsprong. De Mv-rijder John Surtees, die in het klassement voor het wereldkampioenschap de leiding in deze klasse had. brak bij een val zijn rechter bovenarm. De uitslag luidde: 350 cc-klasse (131 ronden. 148,421 km) 1 Bill Lomas (GB) met Moto-Guzzi 1 uur 52,3 sec. (gem. 146.2 km/u» (nieuw klasser^cord) 2 August Nobl (Did) met DKW gem. 145 km/u; 3. Dickie Dale (GB) met Moto-Guzzi gem. 143.9 km/u. De Italiaan Carlo Ubbiali, die zater dag reeds de wereldtitel in de 125 cc- klasse had veroverd, legde zondag be slag op het kampioenschap in de kwart liter klasse. Direct na de start nam de Italiaan met zijn Mv-Agusta de leiding. Geen van de overige renners kon hem bedrei gen. 250 cc-klasse: (13 ronden, 148.421 km) 1. Carlo Ubbiali (It) met Mv-Agusta 1.02.58.6 (gem. 141.405 km/u); 2 Luigi Taveri (Zwits) met Mv-Agusta gem 139. 406 kmJu; 3. Remo Venturi (It) met Mv-Agusta gem. 139,2 km/u; 4. Hans Baltisberger (Did) met NSU gem. 137, 433 km/u. Uitslag 125 cc-klasse: 1 Ferri (It) op Gilera, de 102,753 km (9 ronden) in 45 min. 4.2 sec. (gem. 136,787 km/u); 2. Ubbiali (It) op Mv-Agusta 45.13.0 (gem 136.34 km/u); 3 Provini (It) op Mon dial 45.21.0 (gem 135.94 km/u). In de 500 cc-klasse moesten de En gelse Geoffrey Duke en Bill Lomas. na dat de laatste het ronderecord op 153.5 km u had gebracht, wegens machine pech de strijd staken. De uitslag was: 1 Reg Armstrong (Ierland) op Gilera in 1.23.16.4 (gem. 148.07 km u) (nieuw klasserecord): 2. Umberto Masetti (It) op Mv-Agusta gem. 147,65 km/u; 3 Pierre Monneret (Fr.) op Gilera gem. 147.13 km u. Zijspanklasse, (9 ronden. 102.753 km): 1. Noll-Cron (Did) op BMW 45.04.9 (gem. 136,775 kmu): 2 Hillebrand- Grunwald (Did) op BMW gem. 136,710 km'u: 3. Fath-Ohr (Did) op BMW gem 133.027 km/u. Studenten in dienst van Amsterdam 35 studenten (19 jongens en 16 meis jes), die gisteren uit alle windstreken in Amsterdam arriveerden, zijn van morgen naar Schiphol getogen waar zij in dienst van de gemeente Amsterdam 14 dagen lang allerlei werkzaamheden zullen verrichten. Zij komen uit Scandi navië. Amerika, China en Pakistan. Het zijn over het algemeen studenten van de literaire faculteiten. De leeftij den varieren van 17 tot 29. Na de 14 dagen Schiphol, waarin de werkstuden ten verkeersstrepen zullen trekken, huis jes zullen opschilderen, landingslichten afkrabben en opnieuw in de verf zetten, zal het gezelschap, eveneens in dienst van de gemeente Amsterdam, zijn ope ratieterrein voor een week verplaatsen naar het Bosplan. SPOORWEGSTAKING IN ITALIË In de nacht van maandag op dinsdag zal in Italië een spoorwegstaking begin nen waaraan 160.000 spoorlieden deel nemen. Zij wensen op deze wijze te protesteren tegen de vertraging in het afdoen van hun eisen inzake hogere lo nen en betere voorwaarden. Het mi nisterie van Defensie heeft megedeeld dat militaire vrachtwagens zullen wor den ingezet voor passagiersvervoer. ROERIG ALGERIJE Franse veiligheidstroepen hebben bij een reeks operaties in het gebied van westelijk Algerije ongeveer vijftig op standelingen gedood. Op een bergweg werden twee Franse pantserauto's vanuit een hinderlaag beschoten. Een der auto's sloeg om. waardoor de bestuurder om het leven kwam en zes soldaten werden gewond. De aanvallers leden ook verliezen. De politie to Algiers verklaart acht tien man te hebben gearresteerd, die verantwoordelijk zouden zijn geweest voor 23 terroristische aanvallen op Eu ropeanen en Mohammedanen sedert fe bruari j.l. FARKAS UIT DE GRATIE. De gewezen Hongaarse minister van Defensie, generaal Mihail Farkas, is van al zijn functies ontheven en uit de Com munistische partij gestoten. Volgens de resolutie van het centraal comité was Farkas grotendeels verant woordelijk voor de „inbreuken op de socialistische wettigheid". Hij zou oude Communisten zonder re den vervolgd hebben en hij was verant woordelijk voor de „geest van wantrou wen1" die zioh had ontwikkeld. De presidentsraad zal uit moeten ma ken of Farkas, die tot nu toe zitting had in het centrale comité van de partij, ook van zijn militaire rang zal worden ontheven. Farkas werd tot kort geleden als een van de drie krachtigste mannen in de Hongaarse communistische partij be schouwd. Farkas was een intiem medewerker van Rakosi, die deze week werd ontsla gen als eerste secretaris der communis tische partij. Laatsgenoemde blijft even wel lid van het centrale comité en van het presidium der Nationale Vergade ring. Tijdens de Ascotrennen in Enge- land won het 2 jaar oude paard van Churchill Collusionde Rosslyn Stakes. Koningin-moeder Elisabeth en Koningin Elizabeth kwamen hem na afloop van de race gelukwensen. AUSTRALISCHE MEDICI NAAR INDONESIË Drie Australische hoogleraren in de medicijnen zullen morgen naar Indo nesië vertrekken om tijdens een bezoek van drie weken de mogelijkheden en behoeften van Indonesische medische scholen te onderzoeken. Dit bezoek geschiedt op uitnodiging van de Indonesische regering als onder deel van het Colombo-plan. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 21 juli. De Boskoopse bloemenveiling. Rozen, gr.bloemig, 20 st.: Mad. Butterfly 1.802.20, Mm. Jules Bouché 2.002.80, Duisburg 901.60, Pechthold 1.601.90, Better Times 1.70 1.80, Vierlanden 2.30, Gemengde rozen 60 90. Babyrozen 10 stuks: Juweeltjes 85 1.20, Else Poulsen 701.20, Sweetheart 701.10. Diversen per bos: Clematis Du- randii 1.902.60, Spirea in soorten 3248. TER AAR, 21 Juli. Groenteveiling. Kassnijbonen 11.7012.60. idem stek 6.10, snijbonen natuur 9.70. peulen afw. 0 40, doppers 2.10, blauwschokkers 2.50, kap- doppers 1.80, tuinbonen 1.151.60, alles per 10 kg. Augurken: basterd 0.60. grof A 0.52, grof 1 0.48, CD 0.47, E 0.23, alles p. kg. ROTTERDAM. 23 Juli. Veemarkt. Aanvoer in totaal 1742. Vette koeien en ossen 914; varkens 828. Prijs per kg: Vette koeien, le kw. 3.24 3.48. 2e kw. 2.803.14. 3e kw. 2.60—2.80. Varkens (lev. gew.) 1.92, 1.90, 1.88. Voor de in „De Lakenhal" georgani seerde tentoonstelling „Rembrandt als leermeester" blijkt een verheugend grote belangstelling te bestaan. Niet alleen vele stad- en landgenoten hebben bij zondere aandacht voor deze expositie, doch ook grote groepen buitenlanders weten de weg naar deze tentoonstelling te vinden. Hoewel de expositie nog tot 1 september geopend blijft, kon de di recteur van „De Lakenhal", de heer J. N. van Wessem, zaterdagochtend, kort voor twaalf uur, reeds de 10.000ste be zoeker op de tentoonstelling welkom he, *ten. Het bleek mevr. L. van Arden- ne—Schansman uit Rijswijk te zijn. Zij was in Oegstgeest gelogeerd en bracht met ae heer D. J. Happee, wonende aan de Rhijngeesterstraatweg 173 aldaar, een bezoek aan „De Lakenhal" om zich daar te verdiepen in de verheven schoonheid van het oeuvre van Rembrandt en zijn leerlingen. Bij de ingang van het museum werd zij verwelkomd door de heer Van Wessem, die haar er van in kennis stelde, dat zij deze ochtend de 10.000 volmaakt. Ter gelegenheid van dit feit ontving zij een reproductie van Baren-t Fabritius' schilderij „Meisje met eend" en de Rembrandt-catalogus, terwijl haar tevens een toegangsbewijs voor twee personen ter hand werd gesteld voor alle dit jaar nog in „De Lakenhal" te organiseren tentoonstellingen. Een geste, waarvoor mevr. Van Ardenne zich zeer erkentelijk toonde. In verband met de grote en steeds toe nemende belangstelling heeft ae direc teur besloten, dat tot 1 september deze tentoonstelling behalve op donderdag avonden, ook op dinsdagavonden van 7.309.30 voor het publiek geopend zal zijn. (Foto L.D./Van Vliet.) De heer N. van Wessem (links) begroet de 10.000ste bezoekster aan de expositie ..Rembrandt als leer meester". mevr. L. van Ardenne- Schansman uit Rüswük. Naast haar de heer D. Haoeee uit Oegstgeest

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7