I Overtuigende zege van Nederlandse dames tegen Frankrijk Estafetteploeg voor eerste maal beneden de 47 seconden Wie van goud-gele Virginia houdt, kiest DOUWE EGBERTS ZILVER-SHAG na eerste dag 10 punten voor Twaalf nationaliteiten nemen deel aan jubileum - Vierdaagse Duitsland won landenwedstrijd MAANDAG 23 JULI 1956 flDNHEf S$Li*n<3fr> Vjc *"buri /ouMortr 5///t f wijk N'J MEGEN Irutpfl, Puifhjk* 6?Xöf Wi/chen fw, Jji Luyk Trtndijk. Hatert Tiree nationale records verbeterd (Ingez. Med.-Adv.) Na afloop van de atletiekwedstrijden te Vlaardingen keken de officials van de KNAU elkaar vergenoegd aan. Geen wonder, want de oranje meisjes hadden een verdiende en goede overwinning behaald op de Franse dames- ploeg, terwijl de oranje heren na de eerste helft van de landenwedstrijd tegen de IJslanders, welke op dezelfde baan werd gehouden, eveneens een behoor lijke puntenvoorsprong hadden vergaard. Bovendien waren de officials van de KNAU driemaal opgeroepen om te controleren of er inderdaad records waren verbeterd, wel een bewijs dat het peil van de Nederlandse atletiek stijgende is. de is. De Nederlandse meisjes namen met een overwinning van 61 tegen 44 pun ten revanche op de nederlaag, het vorig jaar te Longwy tegen Frankrijk gele den. Op 5 van de 9 nummers boekten onze landgenoten dubbele overwinningen (200 meter, discuswerpen, kogelstoten, hoogspringen en verspringenterwijl het tiende nummer, de 4 x 100 meter estafette eveneens een Nederlandse zege opleverde en nog wel in een recordtijd. Want met 46.8 sec. bleef de Nederlandse nationale ploeg voor de eerste maal beneden de 47 seconden. Het oude record bedroeg 47.1 sec. en werd op 27 juli 1952 te Helsinki gemaakt. Van deze oude ploeg was alleen Puck gelopen) met de tweede plaats genoe- van Duyne-Brouwer nog over. die als laatste loopster in deze estafette de Franse favoriete mej. Capdevielle. met ruim verschil versloeg. Maar ook de jongere leden van de estafetteploeg. Hannie Bloemhof, Hilde Veth en Ria van Kuvk hadden een belangrijk aan deel in deze recordverbetering. Door de feilen tegenstand van de Franse meis jes. waren onze landgenoten verplicht zich tot het uiterste in te spannen. De eerste twee wissels werden tegelijk uit gevoerd, maar bij de derde wissel kreeg Puck van Duyne het stokje iets eerder in handen, dan mej. Capdevielle. In razend tempo schoot Puck. die haar diskwalificatie op de 100 meter wegens foutief starten goed te maken had. naar de finish, onbereikbaar voor de Franse sprintster die wanhopige pogin gen deed de achterstand in te lopen. De vooruitgang van de atletiek in Nederland bewezen ook Corrie van den Bosch en Dini Hobers. die beiden bij het kogelstoten het Nederlandse record van 12.37 V2 meter, dat sedert 1941 op naam staat van Jo van Schouwen-Cra- mer overtroffen. Corrie van den Bosch kwam bij haar tweede beurt al tot 12,62 meter, terwijl Dini Hobers bij de twee de beurt met 12.56 meter eveneens bo ven het nationale record kwam. De stnjd ging verder tussen deze twee Ne derlandse vertegenwoordigsters, want de Franse meisjes bleven beneden de 12 meter. In de finale kwam Dini Ho bers nog verder. Met 12.615 bleef zij slechts een halve centimeter achter bij de winnares en de nieuwe recordhoud ster Corrie van den Bosch. Een prach tige prestatie van Dini, die even tevo ren jubelend over het veld had gelo pen omdat zij het hoogspringen had gewonnen met 1,62 meter, 1 centimeter meer dan zij tot nu toe had gespron gen. GEDISKWALIFICEERD Vaneen strijd tussen mej. Capde vielle en Puck van Duyne-Brouwer op de 100 meter, die gezien de pres taties van de beide sprintsters bij zonder interessant beloofde te wor den. is niets terecht gekomen. Drie maal werden de deelneemsters terug geroepen voor foutief starten. Twee maal was het ook duidelijk Puck van Duyen-Brouwer die, op de haar zo vertrouwde baan waar zij het gehele jaar reeds drie maal per week traint, te vlug wegging en een maal waren het meerdere deelneemsters onder wie zich eveneens Puck bevond. Onze favoriete moest de baan verlaten, waardoor de Franse recordhoudster een zekere overwinning in het voor uitzicht had. Maar zo dacht Hannie Bloemhof er echter niet over. Zij heeft de Frangaise niet serieus kunnen bedreigen, maar door haar vechtlust dwong zij mej. Capdevielle tot een snelle sprint in 11.8 6ec., terwijl zij zelf met 12 sec. een uit stekende tweede plaats innam. Niet minder dan 0,4 sec. had dit m.eisje daarmede van haar persoonlijk record afgehaald. Dat Puck van Duyne zich bij de 4 x 100 meter estafette revancheerde, heb ben wij reeds geschreven, maar ook op de 200 meter was zij weer de oude en behaalde zij een gemakkelijke overwin ning in 24,6 sec. Tenslotte verdient Stien Scharleman nog vermeldt te worden, die in de korte tijd dat zij op de 800 meter uitkomt steeds weer voor verrassingen zorgde. In de strijd tegen Frankrijk moest zij echter door haar gebrek aan ervaring (pas 4 x heeft zij officieel de 800 meter gen nemen. De beide Franse meisjes volgden de taktiek dat èèn de kop nam en de tweede zich daarachter nestelde met de duidelijke bedoeling het tempo te drukken. De opzet slaagde in zoverre dat Stien Scharleman het spel te laat door had en toen zij tenslotte haar sterke eindsprint inzette was het on mogelijk om mej. Laurent nog in te halen. Toch verbeterde Stien met 2 min. 17,7 sec. haar persoonlijk record, en kwam zij' dicht in de buurt van het nationale record dat met 2 min 17,2 sec op naam staat van Gré de Jonog. UITSLAGEN 80 meter horden. 1 mej. M. Lambert (F) 11,3 sec.; 2 mej. C. Flanent (F) 11,7 sec. 100 meter. 1. Mej. C. Capdevielle (F) 11.8 sec; S. Hannie Bloemhof (N) 12isec. 800 meter. 1. Mej. C. Laurent (F) 2.13.6; 2 Stien Scharleman (N) 2.17.7. Discuswerpen. 1. Corrie Huygen (N) 41,11 meter; 2. Ans Panhorst Niesink (N) 40.805 m. Hoogspringen. 1. Dini Hobers (N) 1.62 meter; 2. Nel Zwier (N) 1.59 meter. 200 meter. 1. Puck van Duyne-Brouwer (N) 24.6 sec.; 2 Hilde Veth (N) 25,7 sec. Kogelstoten. 1. Corrie van de Bosch (N) 12.62 meter. (Nieuw Nederlands record); 2. Dini Hobers (N) 12.615. Verspringen. 1. Imke Vaal (N) 5.61 meter; 2. Wemke Scholtmeyer (N) 5.605 meter. Speerwerpen. 1. Mej. Pinard (F) 38.47 meter; 2. Cor Janse-Wendels (N) 38.21 meter. 4 x 100 meter estafette. 1. Nederland, 46,8 sec. (Nieuw Neder lands record); 2 Frankrijk 47,7 sec. Fekkes sloeg Kneuen op 5000 meter Nederland staat tegen IJsland In de tweedaagse landenwedstrijd tegen IJsland hebben de Nederlandse atleten op de eerste dag een punten voorsprong veroverd van 53 tegen 43, voldoende om een Nederlandse over winning na de laatste wedstrijden, welke dinsdagavond te Rotterdam worden gehouden, te mogen verwach ten. Het vorig jaar immers hebben de Nederlanders te Reykjavik eveneens een zege behaald en sedertdien zijn on ze atleten nog vooruit gegaan. Boven dien behoort IJsland evenmin als Nederland tot de sterke Europese at- letieklanden. Onze landgenoten slaagden erin op 3 nummers het hoogste aantal punten te behalen door de eerste en tweede plaats te bezetten. Op de 110 meter horden waren dit Eef Kamerbeek en Jan Parlevliet. van wie de Eindhovenaar de winnaar werd in 15 sec. Op de 5000 meter legden Fek- kes en Kuenen beslag op de ereplaat sen. terwijl bij het hoogspringen Num merdor en Van Kleeff (beiden 1.83 m.) de beste resultaten boekten. Voor deze overwinning waren echter geen bijzon dere prestaties nodig, want de IJslan ders bleven ver achter. De 5000 meter werd een duel tussen Fekkes en Kue nen. dat door Fekkes werd gewonnen in 14 min. 53 sec. Zoals gewoonlijk had Fekkes gedurende het grootste deel van de race de kop genomen. In de voor laatste ronde nam Kuenen even de lei ding over maar daarna ging Fekkes on weerstaanbaar vooruit, haalde de jonge Nederlandse recordhouder op de 10 km. in en ging 3.8 sec. eerder over de eind streep. De IJslander Gudnasson lag toen ruim een halve baan achter, ter wijl Amasson nog door Fekkes werd gelapt. De beste prestatie aan Nederlandse zijde werd geleverd door Kees Koch. de Rotterdammer die de vorige week te Praag het Nederlandse record dis cuswerpen op 50.07 meter had gebracht. Even zag het er naar uit of hij dit re cord nogmaals zou verbeteren, maar met 48.97 meter kwam hij ruim een meter te kort. Toch was hij daarmede wederom boven het officiële Neder landse record, dat nog steeds met 48.575 meter op naam van De Bruvn staat, gekomen. Ook Flip Koudijs liet zich van een goede zijde zien. toen hij op de 800 meter in een felle eindsprint de IJs lander Throsteinsson voorbijschoot en beslag legde op de eerste plaats. Bart Verwey. die Haus verving, moest met de 4e en laatste plaats genoegen nemen. Het zwakke punt was ook nu weer het polsstokhoogspringen, waarbij de IJslanders een dubbele overwinning boekten. Met 3.40 m. van Van Praagh en 3.60 meter van Hofmeester werden Fortuna wint te Soestdijk i Prins Bernhard in gesprek met Koningin Juliana en Prins Bernhard £ra"sJf Munck na ie wedstrijd te zijn zaterdagmiddag aanwezig geweest Soestdijk. bjj de liefdadigheidswedstrijd tussen Fortuna '54 en Alkmaar, die op het sportterrein van het Koninklijk Paleis vele leden van het personeel van het te Soestdijk is gespeeld. De wedstrijd is paleis, woonden de wedstrijd bü. Het door Fortuna "54 met 2—1 gewonnen, betrof hier een wedstrijd op de sportdag Deze stand was bij de r at al bereikt, die jaarlijks wordt gehouden ter gele- Voor de winnende ploeg had Prins j eenheid van de verjaardag van Prins Bernhard èen beker beschikbaar gesteld, j Bernhard en die ditmaal op 21 juli was Ongeveer 5000 toeschouwers, onder wie vastgesteld. onze landgenoten al vlug uitgeschakeld. Georgsson kwam tot 3.80 meter en Thoralksson tot 4 meter. Deze laatste voelde zich zo goed springen, dat hij nog een poging deed het IJslandse re cord van 4.35 meter te verbeteren, het geen hem echter niet gelukte. UITSLAGEN. De voornaamste resultaten luiden: 400 meter: 1. Thorstunsson (IJ.) 49 sec.. 2. De Kroon (N.) 49.2. 100 meter: 1. Thorbjomsson (IJ.) 10.8 sec., 2. Saat (N.) 10.9. Zodra U een pakje Douwe Egberts Zilver-Shag openmaakt, ziet U het ail dit is Virginia-shag zoals zij moet zijn. Een weloverwogen melange van de rijpste tabakken, die U meer en intenser van Uw cigaret doet genietenJ Geuriger! Zachter! Gemakkelijker te rollen! U geniet er méér van! C*WF\ 110 meter horden: 1. Eef Kamerbeek (N.) 15 sec.. 2. Parlevliet (N.) 15.3. 5000 meter: 1. Fekkes (N.) 14.53, 2. Kuenen (N.) 14.56.8. Discuswerpen: 1. Koch (N.) 48.97 m.. 2. Jonsson (IJ.) 48.71 m. 4 x 100 meter estafette: 1. Nederland (SaatTempelaarParlevlietDe Wal) 42.4. 2. IJsland 42.7. 800 meter: 1. Koudijs (N.) 1.53.2, 2. Markusson (IJ.) 1.53.5. Polsstokhoogspringen: 1. Thoralksson (IJ.) 4.meter. 2. Georgsson (IJ 3.80 meter. Hoogspringen: 1. Van Kleef f (N.) 1.83 meter, 2. Nummerdor (N.) 1.83 m. Morgen gaat het feest beginnen (Van een speciale verslaggever) Majoor b. d. J. N. Breunese, de leider van de Vierdaagse Afstandsmar sen, die deze week in Nijmegen en omgeving voor de veertigste keer worden gehouden, heeft enkele bijzonderheden medegedeeld over deelname en entou rage. De belangstelling voor deze jubileum-Vierdaagse is zó groot, dat nu al het breken van alle records vast staat. Vorig jaar hadden 11.540 wandelaars ingeschreven; hiervan verschenen er 10.557 aan de start. Dit keer hebben circa 12.400 liefhebbers hun wens tot deelname te kennen gegeven. Stellig zullen meer dan 11.000 deelnemers zich morgenochtend komen melden. Twaalf nationaliteiten zullen verte genwoordigd zijn op het parcours. Bel gië doet mee met een tweetal militaire detachementen. Hierbij bevinden zich parachutisten; deze wandelaars worden vanmiddag in de Ooy bij Nijmegen, evenals vorige jaren het geval was, ge dropt. Er zijn ook weer individuele Bel gische burgers; waarschijnlijk acht he ren en drie dames. Militaire detachemeten zyn ingeschre ven door Canada, Engeland. Israël, Luxemburg en de NATO. Laatstge noemd detachement bestaat uit elf Ame rikanen, vier Fransen, drie Engelsen, één Canadees en acht Nederlanders. De Israëlische groep is samengesteld uit 66 mannelijke en elf vrouwelijke mi litairen. Als leider treedt op de medicus dr. Siman <65 jaar); deze bekleedt een lendende functie bij het departement van volksgezondheid. De Israëliërs wor den ingekwartierd bij Joodse families te Nijmegen. Zij nemen na afloop van de Vierdaagse deel aan jeugdkampen te Harskamp en Ommen en brengen be zoeken aan Rotterdam (rondvaart). Den Haag (gezant) en Amsterdam (als gas ten van sportverenigingen). Er worden twaalf leden van een wan delclub uit Oslo verwacht en indivi duele wandelaars uit Frankrijk, Italië en Zwitserland. Voor het eerst na de oorlog nemen weer Duitsers deel, ver moedelijk een drietal. Uit Engeland ko men oude bekenden, de Bobbies van de Metropolitan Police met een detache ment vrouwelijke politie-agenten, en de Race Walking Association, die al in 1928 deelnam. In totaal worden 1100 buitenlanders verwacht: hetgeen ook een recordaantal zou zijn. Gewoonlijk is de totale verhouding militairen-burgers fifty-fifty, doch deze keer zal het mili- j taire element weer eens overheersen. De heer Breunese schat de verhouding op rond 6.000 militairen tegen rond 5.000 burgers. Er wordt wederom hoog bezoek ver wacht. Prins Bernhard hoopt op de eer ste dag te Eist de wandelaars voorbij te zien trekken; de ministers Cals (on derwijs, kunsten en wetenschappen) en Staf (oorlog) hebben hun bezoek ook reeds aangekondigd. Ongetwijfeld zullen op de vierde dag op de officiële tribune weer talrijke autoriteiten de wande laars tijdens de glorieuze intocht gade slaan. Talrijke muziekkorpsen zullen de Vierdaagse opluisteren. Ditmaal ont breekt de Mariniers-kapel; deze be vindt zich met het Nederlandse erkader te Leningrad. De belangrijkste taken worden thans toevertrouwd aan de Cold stream Guards, de Royal Canadian Signalband, de Johan Willem Friso- kapel en de Luchtmachtkapel. Aan allen die dinsdagmorgen starten wordt ter gelegenheid van deze jubi leum-Vierdaagse een herinneringsme daille uitgereikt. DE VIERDAAGbb IteMARSDAG 2e en 3e MARSDAG Borqhoron N'JMEGEN Duirsl Noordwijkse Golfclub Het toernooi om het open kampioen schap van de Noordwijkse Golfclub is gewonnen door de heer G. Verhoef jr., die in de finale de heer G A. Cox met 2 en 3 versloeg. De wedstrijd om de Redelmeier Be ker .18 holes stableford werd gewonnen door de heer K. Holthuis (24). De te Stockholm gespeelde ontmoe ting ZwedenItalië voor de finale van het toernooi om de Davis Cup (Euro pese zone) is door de Italianen met 50 gewonnen. De tenniswedstrijd tussen de da- mesploegen van Nederland en Frank rijk, welke te Almelo is gespeeld, is in een 86 zege voor de Franse dames ge ëindigd. ---3»d*9 /•I'-'. 30: Route 30 km 30: Route50 km. AO: Route AO km 55= Route55km Concours hippique te Enschede Prinses Irene met Rocket in actie tijdens het concours hippique te Enschede. van de drie beste prestaties uit die manches golden, werd gewonnen door de Duitse équipe vóór Nederland en België. Individueel leverde de Belgische amazone mej. F. Verhaegen de beste prestatie door met Ecusson de eerste manche met drie fouten en de tweede manche zonder fouten te beëindigen. Onze landgenoot W. G. Hendrickx won van de 26 deelnemers met ..Byou" het jachtspringconcours om de prijs van werd H. Lankohr met Titan", die de de stad Almelo vóór luitenant Aubin Prinses Irene viel weer niet Roeket Te Enschede is het internationaal concours hippique voortgezet. De heide internationale springnummers leverden een Duitse overwinning op. In het springconcours om de Prijs van de stad Enschede, klasseerden zich negen combinaties voor het barrage parcours. Drie ruiters namen de bar rage hindernissen (maximum hoogte 1.50 meter), wederom zonder fouten zodat de tijd de doorslag gaf. Winnaar snelste tüd noteerde, nl. 39 sec. De Fransman It. Aubin had 42,6 sec no dig en moest tevreden zijn met de tweede plaats. Onze landgenoot J. L. van Wingerden legde met „Radja" be slag op de derde plaats. In het springconcours a l'Americaine voor équipes was het de Duitse ploeg, be staande uit H. Lanckchr met „Titan", K. Capellmann met „Figaro" en G. R. Pfordte met „Gotaburg" die zegevierde. Het team nam 29 van de 30 hindernis sen: Als tweede eindigde een gemengde Frans-Duitse équipe, bestaande uit lui tenant G. Aubin. met „Riloo", en de Duitsers K. Cappelmann met „Alpen- koenig" en H. Lanckohr met „Astor". Zij sprongen in totaal 28 hindernissen. Op de derde plaats eindigde een Neder lands trio bestaande uit Timmer met „Jan van Schaffelaar", S. M. Pruike maker met „Bing" en C. Englebert met „Lady Jane". Onze landgenoten spron gen in totaal 23 hindernissen. Pimses Irene, die uitkwam in het se lectie springconcours voor junioren om de prijs van jong Nederland, eindigde met „Rocket" op de zevende plaats. Zij had wederom de pech, in de tweede manche te vallen. Winnares van dit nummer werd Roestke Arts met „Roszy". Op de laatste dag gaf Prins Bernhard, evenals op de eerste dag, blijk van zijn belangstelling. Ruim 10.000 toeschou wers woonden de wedstrijden bij. De landenwedstrijd, een springcon cours voor équipes bestaande uit drie ruiters, en welke in twee manches moest worden gereden waarbij de resultaten (Fr.) met „Corsaire" en de Duitser Lanckohr met „Titan". Naar wij vernemen is bij notariële akte te Amsterdam opgericht de „Stich ting Nederlandse Voetbalpool". Deze stichting is een coördinerend orgaan van de voetbalpools van een aantal ver enigingen. Nadere mededelingen over deze stichting zullen te zijner tijd wor den verstrekt. Onze landgenoot Terweer heeft bij een internationaal sa bel toernooi te Brussel succes geboekt. Hij legde in het eindklassement beslag op de tweede plaats achter de Belg Van der Auwera en vóór de Duitser Woehler en de Bel gen Holvoet en Van Baelen. De Neder landers Sloos en Kardolus, die eveneens de eindstrijd bereikten, werden respec tievelijk zesde en zevende. Treincontroleur gedood Bij het oversteken van het tweede naar het derde perron van het station der NB. in Arnhem is de treincontro leur L. van Schie gisteren overreden door de Duitse trein uit Oberhausen. Aan de zeer ernstige verwondingen is hij kort er na overleden. De heer van Schie was 65 jaar en woonde in Arnhem. Gedurende enkele jaren heeft hij deel uitgemaakt van de a.r.-fractie in da Arnhemse gemeenteraad. Over ongeveer twee maanden zou hij gepensioneerd worden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 6