„Alleen internationale ontwapening Dr*Drees niet naar onder internationaal toezicht" WEERBERICHT Adenauer antwoordt Boelganin Brutale inbraak op klaarlichte dag in Apollobuurt Amsterdam Zeer grote belangstelling voor begrafenis minister Kernkamp Amerikaanse presidenten kwamen bijeen 95ste Jaargang MAANDAG 23 JULI 1956 No. 28889 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand: f055 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft in een vrijdag j.l. te Mos kou aan de Sovjetrussische premier Boelganin overhandigd schrqven geant woord op een brief van laatstgenoemde, waarin werd gepleit voor ontwapening door de staten afzonderlijk. Deze 6 juni j.l. gedateerde brief werd ook aan de regeringen van zes andere Westerse staten gezonden. Adenauer verklaart, dat West-Duits- land in zijn streven naar hereniging met het oosten des lands ervoor zal waken niet de veiligheid van de Sovjet-Unie of van enige andere staat in gevaar te brengen. Hij wijst op de teleurstelling in geheel Duitsland over het feit, dat de Sovjet unie niet bereid is Duitse hereniging te bewerkstelligen via in vrijheid in bei de delen des lands gehouden verkiezin gen, zoals was vastgelegd in de verkla ring, welke werd uitgegeven na de in Genève gehouden bijeenkomst van lei ders der „Grote Vier" en die ook door maarschalk Boelganin werd ondertekend „Een dergelijke hereniging van Duits land zou de belangrijkste, op zichzelf staande bijdrage voor het vestigen van vrede en vrijheid in de wereld zijn", al dus Adenauer. De Westduitse bondskanselier wijst erop dat de internationale spanning niet kan worden teniet gedaan door de ge volgen hiervan te bestrijden, dus door de bewapening te verminderen, doch dat de oorzaken ervan moeten worden weg genomen. Adenauer schrijft in zijn antwoord aan Boelganin verder dat „vanzelfspre kend Sovjetrussische maatregelen, om de huidige wanverhouding in de sterkte der strijdkrachten te verminderen, die na de tweede wereldoorlog ontstond door het ontwapenen der Westerse mogendheden, welkom zijn", waaraan hij toevoegt: „U zult het met mij eens zijn dat moeilijk van ontwapening kan worden gesproken, indien deze in de praktijk slechts neer komt op een verschuiving van het accent der bewapening. Slechts een internationale ontwape ningsovereenkomst, die gepaard gaat met internationaal toezicht, kan de ze kerheid bieden dat gesloten verdragen ook inderdaad worden uitgevoerd". WESTDUITSE REGERING OVER ONTWAPENING Persoonlijke rapporten van vier be langrijke ambassadeurs hebben de me ning van dr. Adenauer bevestigd, dat een vermindering van de troepensterkte en conventionele bewaping en de gelijk tijdige ontwikkeling van de kernwapens het gevaar van een atoomoorlog ingeval van een conflict zouden vergroten. Dit heeft een woordvoerder van de Westduitse regering zondag meegedeeld. Hij zei verder, dat Adenauer, met toe stemming van het kabinet, dit standpunt had voorgelegd op een zaterdagavond gehouden bijeenkomst met de West duitse ambassadeurs in Engeland. Frankrijk. Italië en de V.S. De ambassa deurs waren naar Bonn ontboden in ver band met de discussie, die gaande is Ernstige staking in Engeland 50.000 arbeiders legden -het werk neer Bijna 50.000 arbeiders hebben van daag in 13 Britse automobielfabrieken het werk neergelegd als protest tegen het ontslag van 6000 collega's. Deze dertien fabrieken maken alle deel uit van de „British Motor Corpo ration". De staking wordt gesteund door 15 vakverengingen, die intrek king van het ontslag of uitbetaling van compensatie eisen. De BMC zag zich tot het ontslag genoodzaakt omdat zowel in Groot-Brittannië als op de exportmarkten de vraag naar haar produkten daalt. Tot de produkten van de BMC, die Engelands grootste automobielcombi natie is, behoren de merken Austin, Morris, Riley, M.G. en diverse vracht wagens. De vakverenigingen doen al het moge lijke op de staking volledig te doen zijn. Men beweert zelfs dat zij hogere sta kingsuitkeringen zullen betalen om so lidariteit te verzekeren. In het afgelopen weekeinde zijn de vakbondsleiders bijeen geweest om plan nen te voltooien voor een langdurige 6taking. Een hunner verklaarde: „Het zou dwaas zijn om te verwachten dat dit geschil in twee of drie dagen zal zijn opgelost". Krantenberichten spreken echter van „hevig verzet tegen de staking van de zijde van geschoolde arbeiders, die er op hadden gerekend deze week een nor maal loon te krijgen en dit voor hun vakantie in augustus te besteden. Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met in het noorden tqdelqk wat lichte regen maar morgen voornamelijk in het zuiden van het land flinke opklaringen. Matige, af en toe vrij krachtige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 .uli Zon op: 4.52 uur; onder: 20.44 uur.* Maan op: 20.56 uur; onder: 6.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.11 en 16.34 uur. (Springtij). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. over een eventuele vermindering der Amerikaanse en Britse troepensterkte in Europa. Op de vergadering werd de kwestie van de vermindering der troepensterk ten met het oog op de ontwikkeling en het op de voorgrond plaatsen der kern wapens besproken en naar de mening van Adenauer zou de verwerkelijking van een dergelijke politiek ..buitenge woon ernstig" zijn, niet alleen voor Duitsland en Europa, maar ook voor de gehele mensheid, aldus de woordvoer der. Tijdens de besprekingen waren ook aanwezig de minister van Buitenland se Zaken, Heinrich von Brentano, de minister van defensie. Theodor Blank, en de generaals Adolf Heusinger en Hans Speidel. De vier ambassadeurs hebben instructie gekregen de mening van de Westduitse regering aan de Wes telijke mogendheden kenbaar te maken. Adenauer is later naar Buehlerloehe in het Zwarte Woud vertrokken voor een vakantie van verscheidene weken. Enorm politie - tekort 100.000 in contanten en 40 a 50.000 gulden aan juivelen uit villa geroofd (Speciale berichtgeving) Op klaarlichte dag hebben onverlaten te Amsterdam een van de grootste inbraken sedert de bevrijding uitgevoerd in een villa aan de Bernhard Sweerskade (Appolo-buurt). Aan baar geld heben de inbrekers f 100.000 buit kunnen maken, terwijl de gestolen juwelen op f 40.000 a f 50.000 geschat worden. De inbraak geschiedde gisteren in de namiddag. Om 4 uur waren de bewoners van de riante villa voor een autotochtje buiten de stad vertrokken. Bij thuiskomst om kwart over 8 's avonds vonden zij in de slaapkamer een grote chaos, alles was hier overhoop gehaald. De inbrekers moeten persé op de hoogte geweest zijn van de situatie, want alleen de slaapkamer, waar zich het geld en de juwelen bevonden, werd overhoop gehaald. In de overige kamers is niets geschied en ook het tafelzilver werd door de in brekers ongemoeid gelaten. De inbrekers hebben zich door het inslaan van een ruit in .de keukendeur aan de achter zijde van de woning toegang tot het per ceel weten te verschaffen en hun slag goed geslagen. De buit aan geld bedroeg f. 80.000 Ne derlands bankpapier in grote coupures, o.a. 50 biljetten van f. 1000, en twee miljoen Franse frans (twintig duizend gulden), duizend Duitse marken en 2000 Zwitserse franken. De politie heeft een vrq volledig signalement van de gestolen juwelen verspreid, maar heeft verder niets kunnen doen, omdat zij niet de minste aanwijzing Helikopter redt jongen uit zee (Van onze Haagse redactie) De helikopter van „Aero-Ypen- burg", met als piloot de heer E. J. W. Schuller, heeft gistermiddag tijdens een reclamevlucht langs het Noordzeestrand, opnieuw een drenkeling gered. De elfjarige jongen N. L. Orth uit de Jona thanstraat te Den Haag, dreef even ten noorden van het Ge meentelijk Zeebad te Schevenin- gen, door de sterke stroming zee waarts af. Door te schreeuwen en met zijn armen te zwaaien, kon hq de aandacht trekken van het personeel van het zeebad, dat on middellijk naar de drenkeling toe- zwom. Het zag er echter naar uit aat het hem niet tijdig zou kunnen be reiken daar de afstand tussen de kust en de jongen snel groter werd Op dit spannende ogenblik pas seerde toevallig de helikopter. Pi loot Schuller zag onmiddellijk het gevaar, waarin de jongen verkeerde IJling gooide hij zijn reclamebord in zee en liet zijn toestel boven de jongen zakken, tot een der „schaat sen" van het landingsgestel het zee water raakte. De drenkeling greep deze sohaats en werd aldus naar het strand getransporteerd en naar het EHBO-huisje van het Gemeentelijk Zeebad gebracht, waar hij spoedig op verhaal kwam. heeft omtrent de identiteit van de da ders. In de Apollo-buurt - de welstandswijk van de hoofdstad - heeft deze drieste inbraak grote ongerustheid gebaard, om dat op ontstellende wijze het tekort aan politie-personeel aan het licht trad. In het hele deel Amsterdam-zuid. dat de Beethoven-, Apollo- en Stadionbuurt om vat, alsmede een groot deel van west. ge legen tussen het luchtvaartlaboratorium en het verlengde van de Kinkerstraat, een deel dat in oppervlakte een vijfde een zesde van heel Amsterdam beslaat, doen op zondag vier agenten dienst. Twee hiervan zijn slechts in de surveil lance (per radio-auto), de twee anderen zitten vast als bezetting van de politie posthuizen aan Stadionweg en Hoofd dorpplein. Reeds herhaaldelijk was in buurtbla- den van de Apollo-buurt en het Hoofddorpkwartier op de onhoudbaar heid van deze toestand cewezen. Doch steeds gaf de politieleiding uiting aan de onmogelijkheid om de bezetting op te voeren in verband met het enor me personeelstekort. tie Koningin (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Drees is vanmorgen niet, zoals werd verwacht, naar H.M. de Koningin gegaan om haar te vragen om onthef fing van zijn formatie-opdracht. Men schijnt nog te hopen op een akkoord tussen dr. Drees en prof. Romme. Dr. Drees heeft zaterdag een brief gestuurd aan prof. Romme als ant woord op de bezwaren van de K.V.P.- fractie tegen het program. Telegra fisch heeft prof. Romme op deze brief geantwoord. Vanmorgen heeft de Kamerfractie van de K.V.P. vergaderd cn vanavond komt de Kamerfractie van de A.R. bijeen. De op zaterdagmiddag vast gestelde vergadering van de A.R.- fractie is niet doorgegaan. Vice-president Hatta treedt af De Indonesische vice-president Moh. Hatta. heeft in een brief, gedateerd 20 juli aan de voorzitter van het Par lement Sartono laten weten, dat hij, nadat de wetgevende vergadering vol gende maand is samengesteld zal af treden als vice-president. Sartono las deze brief vandaag in het Parlement voor. Tien soldaten worden vermist bij een ongeval op de Rijn in Zwitser land. waar een legerponton bij Truebach tegen een brugpijler voer en stuksloeg. Op de bovenste foto brokstukken van ae ponton, onder reddingsploegen zoeken de oevers af naar slachtoffers. ,«Mé Ontstellende ontdekking Vrachtauto met kostbare lading gestolen Zaterdagochtend is in Keuier een Nederlandse vrachtauto gestolen, waarin zich een groot aantal voor Ne derland bestemde schrijf- en boek houdmachines bevonden tot een to tale waarde van circa f. 50.000. De wa gen was geparkeerd voor een hotel, terwql de Amsterdamse chauffeur een verversing gebruikte. Toen de man het hotel verliet, om de reis naar Neder land te vervolgen, deed hq de ontstel lende ontdekking, dat de vrachtwagen met de kostbare inhoud was verdwe nen. De machines, waaronder enkele nieuwe typen, waren in de fabriek nabq Keulen ingeladen met bestem ming Amsterdam. Dr. Drees schetste zijn belangrijk werk Op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoven is zaterdagmiddag het stof felijk overschot van minister prof. dr. W. J. A. Kernkamp ter aarde besteld. Vooral van regeringszijde was de belangstelling voor deze laatste gang van prof. Kernkamp bqzonder groot. Het Koninklijk Huis was vertegenwoordigd door J. H. E. baron van Nagell, Kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Ko ningin. Met de minister-president, dr. W. Drees, had het voltallige demis sionaire Kabinet in de aula van de begraafplaats plaatsgenomen. Voorts waren er vertegenwoordigers van de Antilliaanse regering en van Su riname. Het Departement van Overzeese Rijks delen. waarvan minister Kernkamp sinds 1952 het hoofd was, werd o.a. vertegen woordigd door de secretaris-generaal, de heer J. M. Kiveron. Ook van de zijde van de Universiteit te Utrecht, waar prof. Kernkamp hoog leraar was aan de Indologische facul teit, waren verscheidene vertegenwoor digers naar „Den en rust" gekomen Bij de talrijke aanwezigen bevonden zich voorts de Commissaris der Koningin der provincie Utrecht, mr. C. Th. graaf van Lynden van Sandenburg, vertegen woordigers van het Utrechtse gemeente bestuur. prof. dr. L. J. M. Beel. prof. dr. C. P. M. Romme, prof. dr magister L. de Beaufort en talrijke hoogleraren van de Utrechtse Universiteit. Terwijl de organiste ..Een vaste burcht is onze God" speelde, werd de baar bin nengedragen. Kransen van het Koninklijk Huis en Zaterdagmiddag werd het stoffelijk overschot van mi nister prof. dr. W. f. A. Kernkamp ter aarde besteld op de begraafplaats ..Den en Rust" .te Bilt hoven. Een beeld van de belangstel ling aan de groeve. Links minister-pre sident dr. Drees. rechts in uniform de vertegenwoordiger van de Koningin, baron van Nagel. F.S. willen het bastion van de menselijke vrijheid blijven De presidenten der Amerikaanse staten, die in Panama een conferentie houden, hebben zondag een verklaring getekend, waarin zij onder meer zeg- gne, dat het de „bestemming van Amerika (het westelijk halfrond) is een beschaving te stichten, die de vrijheid van de mens en het beginsel, dat de staat er is om de mens te dienen en niet om hem te overmeesteren, tot een werkelijkheid maakt"! Tevens moeten „het verlangen, dat de mensheid in haar spirituele en materiële evolutie een hoger niveau bereikt, en de grond stelling. dat alle landen in vrede en waardigheid kunnen leven", worden verwerkelijkt. Het is noodzakelijk, aldus de verklaring, dat de pogingen worden geïn tensiveerd om de economische problemen der Amerikaanse staten op te los sen en de levensomstandigheden te verbeteren. Er wordt besloten de inter- Amerikaanse organen te versterken en hun activiteit te vergroten. De Amerikaanse staten handhaven het hoogste ideaal van hun geschie denis: het bastion van de vrijheid van de mens en de onafhankelijkheid der landen te zijn. Tenslotte wordt in de verklaring gezegd, dat de Amerikaanse staten er toe moeten bijdragen, dat de wereld zal genieten van een vrede, die op rechtvaardigheid en vrijheid is gebaseerd en welke alle volkkeren, zonder onderscheid van ras of geloof, in de gelegenheid zal stellen hun werk in ere te verrichten en de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. President Eisenhower heeft zijn ambtgenoten voorgesteld te komen tot een uitwisseling van „concrete aanbe velingen" voor een nauwere economi sche samenwerking, o.a. op het gebied van de kernenergie. In een rede verklaarde hij, dat de organisatie van Amerikaanse staten, die reeds besloten heeft gezamenlijk tegen eventuele agressie op te treden, zich ook moet beraden, op welke wijze ..ziekte, armoede en onwetendheid" kun nen worden bestreden. In dit verband sprak Eisenhower over het gebruik van kernenergie ten behoeve van de indus trie en de bestrijding van ziekten. Eisenhower gaf blijk ondanks zijn recente ziekte over een groot uithou dingsvermogen te beschikken. Eerst reed hij gedurende veertig minuten in een open auto in de felle tropenzon door de stad Panama, hartelijk toege juicht door talrijke mensen. Daarna woonde hij de openingszitting van de conferentie bij, die zes uur duurde. President Marcos Perez Jimenez van Venezuela heeft de oprichting van een inter-Amerikaans economisch fonds voorgesteld. Zijn land was bereid hier toe een bedrag van 33 miljoen dollar bij te dragen, mits de andere Ameri kaanse staten ook een bijdrage zouden leveren in evenredigheid met hun be grotingen. van het Departement van Overzeese Rijksdelen dekten de baar. Voorts waren er kransen van de regeringen van Suri name en de Ned Antillen, van Nieuw- Guinea. van de Ministerraad, van het gemeentebestuur van Utrecht, van de fa culteit der Rechtsgeleerdheid van de Universiteit te Utrecht en van het cu ratorium van het Utrechts Christelijk Gymnasium. Als eerste sprak de minister-president, dr. W. Drees. Deze herinnerde o.m. aan het belang rijke werk, dat prof. Kernkamp voor en tijdens zijn ministeriële loopbaan heeft verricht in dienst van het Ko ninkrijk. „Zijn naam", aldus dr. Drees, is in het bijzonder verbonden aan de totstandkoming van de nieuwe rechts orde in het Koninkrijk. De historische betekenis van zijn ministeriële werk zaamheid zal blijven de grote bijdrage, die hij heeft geleverd tot de totstand koming van het Statuut voor het Ko ninkrijk der Nederlanden, waarin Su riname en de Ned. Antillen, bij ver worven zelfstandigheid, met Nederland in een nieuwe rechtsorde werden ver enigd. De karaktereigenschappen van prof. Kernkamp hebben ertoe bijgedragen, dat het enigermate geschokte vertrouwen van de Overzeese Rijksdelen terugkeerde in een sfeer van algemene bereidheid, volgens de nieuwe vormen in gelijk waardigheid samen te gaan voor het ge meenschappelijk belang. Dr. Drees zeide, dat de overledene ook de dank verdient van ons land voor de wijze waarop hij de ontwikkeling van Ned. Nieuw-Guinea heeft bevorderd. Een oud-collega en vriend van de overledene, prof. mr. Chr. Zevenbergen, schetste prof. Kernkamp als een figuur, die gezien was om zijn wetenschappelij ke capaciteiten en karaktereigenschap pen. Met eerbied en warme sympathie herdacht hij hem wegens de hartelijk heid. eenvoud en grote oprechtheid, die hij reeds had als jong student en behou den heeft in zijn gehele succesvolle le ven. Tenslotte sprak de evangelisch-lu- therse predikant ds. C. C. G. Visser, die o.m. woorden van troost tot de familie uitte. Terwijl de organiste het gezang „Bo ven de sterren" preludeerde, werd de baar de aula uitgedragen. Een lange stoet van autoriteiten, oud-collega's en vrienden van de overledene volgde de baar naar de laatste rustplaats van prof. Kernkamp Ds. Visser las hier psalm 103. waarna de zoon van de overledene, mr. F. H. Kernkamp, een dankwoord sprak. De plechtigheid werd besloten met het uitspreken van de Lutherse begrafenis- formule het (-Gaas Vader". Windhoos boven Krimpenerwaard Zaterdagmiddag om kwart over vier is een windhoos van Stolwijk in de richting Zuidbroek (gemeente Berg ambacht) over de Krimpenerwaard getrokken. Alles wat hq op zqn weg ontmoette, werd de lucht ingeslingerd. Sloten werden leeggezogen en de rui ters met hooi maakten een luchtreis. Bij de boerderij van de heer T. Slin gerland trok de wervelstorm, die gepaard ging met een geweldige slagregen en onweer, over het erf. Het woonhuis bleef gespaard maar van de wagenschuur werd een groot gedeelte van de pannen weggerukt. De windhoos trok verder in de richting van Krimpen aan de Lek. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Jongen door gas gestikt In de nacht van vrijdag op zaterdag is het 11-jarig zoontje, van de familie De Wit aan de Nieuweweg te Veenen- daal. door gasverstikking om het leven gekomen. Vermoedelijk was de hoofdkraan van het gas niet afgesloten geweest, waar door door de druk de slang afgegleden is. De overige familieleden sliepen boven en hebben niets van het uitstromende gas gemerkt.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1