Het negerprobleem is nog altijd zieke plek in democratie der V.S. „ARTI E", Australiërs minister van Financiën, brengt vreugde! Rassenvraagstuk is voor hele wereld van grote betekenis Leidse tenniskampioenschappen Iedereen vult zo snel mogelijk belastingbiljet in en krijgt uit dankbaarheid een cheque! Het is bijna honderd jaar geleden, dat in Jmerika de slavernij werd afgeschaft. Maar de jevolgen van het systeem, waarbij de negers in 5ite de lijfeigenen waren van de blanken, zijn larom de wereld nog niet uit. De ongelijkheid ussen kleurling en blanke, die ook thans nog be- itaat in de voormalige plantagegebieden van e" Jmerika's zuidoosthoek, betekent een zieke plek de democratie van de Verenigde Staten. In ZATERDAG 21 JULI 1956 Onder de vloek van het verleden (I) (Van onze correspondent te Washington) deze eeuw zijn honderdduizenden negers naar het noorden getrokken, waar zij officieel meer gelijk heid bezitten. Deze volksverhuizing bracht - in steden zoals New York en Chicago - weer andere problemen van radicale aard met zich mee. Daar over later in deze reeks van artikelen. In hoofd zaak echter zal hier de toestand belicht worden, zoals die zich in het zuidoosten heeft ontwikkeld. Toen de noordelijken het In de Amerikaanse burgeroorlog van het zuiden iwonnen hadden, hebben zj) in het verslagen gebied de slaverny prompt [geschaft. De blanken in het zuiden konden dit slecht verkroppen en zodra de ipervisle van het noorden begon te verslappen, zyn de blanken in de oude bntagestreken begonnen de negers er ztf het op een andere manier - toch eer onder te krijgen. Aldus is In het zuidoosten een sociale structuur ontstaan, die men het best in karakteriseren als een kaste-systeem. En dit systeem bestaat nog steeds. De igers zijn in deze gebieden niet meer dan tweederangs staatsburgers. Dat itekent niet alleen, dat zij behoren tot de armste groep van de bevolking, maar vormen, zoals ik reeds zei, een kaste, dat wil zeggen een groep, waar men iet uit weg kan. Wie arm is, kan zich omhoog werken, maar wie neger is, loet blijven ip zijn groep, en die groep heeft veel minder mogelijkheden in het lidoosten, dan die welke openstaan voor de blanken. aan een vreemde zeggen, wat men niet durft bekennen aan vrienden of verwan ten. Naam s.v.p. niet noemen! Wie ook maar enigszins liberale ideeën heeft ten aanzien van het neger probleem, is op het ogenblik doorgaans bang, die onder woorden te brengen in een gesprek met iemand uit eigen om geving. In dat geval stelt men zich bloot aan het gevaar een „nikker- vrind" te worden genoemd en dat kan iemand het zwarte schaap maken in zijn blanke kring. Hij kan er zyn baan door verliezen en zijn populariteit, hij kan er zijn kinderen en zelfs zyn kerk mee in moeilijkheden brengen. Praten met een buitenlander is minder riskant, maar men vraagt die vreemdeling toch vrijwel steeds en heel uitdrukkelijk om niet met name te worden genoemd in de artikelen, die hij gaat schrijven! Op 17 mei 1954 verklaarde het Opper- e Gerechtshof in Amerika, dat het in strijd was met de Amerikaanse grond wet een kind toegang tot enige school te weigeren op grond van het feit, dat die jongen of dat meisje een kleurling was. Dit was een grote gebeurtenis in lok blanken lijden chadeaan hun ziel Allereerst is dit een binneniands obleem voor Amerika: miljoenen gers hebben dag in dag uit de pijn ke ervaring als tweederangs mensen worden beschouwd, miljoenen blan- n en ook dit moet men "zien als een Dek) lijden schade aan hun ziel door onrecht te bestendigen en zijn be- met schuldgevoelens, omdat zij ffen, dat de normen van hun menleving niet in overeenstemming Ejn met de beginselen waarnaar een Amerikaan weet te moeten leven, Maar bovendien is dit een probleem iel it verbonden is met de buitenlandse eo litiek van de Verenigde Staten. Zo ng in het zuidoosten officieel een stand voortbestaat, die in strijd is it het democratische credo, dat ïerika aan de wereld voorhoudt, zal en aan de oprechtheid van de Ameri lanse staatsleiding twijfelen. Met Nune in dit tijdsgewricht, waarin de jyjet-Unie en Amerika dingen naar de nipathie en het vertrouwen van de inig technisch ontwikkelde, gekleur- volken dezer aarde, is het van het ootste belang, dat de Amerikanen een irmonische oplossing vinden voor het s-probleem. Onze reportage-tocht door Amerika's lidoosthoek is thans ten einde. Het IN aderen in de vele aantekeningen roept reeks van herinneringen op: dat iede gesprek in de studeerkamer van n hoog r.-k. geestelijke in New Or- ans. het relaas van de gevaarlijke rel, ontstond in Tuscaloosa, toen een egermeisje toelating wenste tot de ïiversiteit. de speech van een nieuwe Hitler" (die overigens wel niet veel rns zal hebben) in Birmingham, de reek in een negerkerk in Montgomery sn dominee Martin Luther King, de ian. die in die plaats de boycot heeft «rganiseerd van de autobussen enz. rij wel iedereen in het zuiden praat ier de negerkwestie. Meestal op de stereotype manier, die ïbruikelijk is in de kring waartoe men ehoort. Doch met een buitenlander is len ook bereid wat openhartiger te ijn. Dit moge onwaarschijnlijk klinken, laar het is een feit: mén durft soms f. rt „Miss Wereld" gekozen De 20-jarige Carol Morris „miss merika" is heden te Long Beach in lalifornië tot „miss Wereld" gekozen, liss Duitsland werd tweede, miss Zwe- en derde, miss Engeland vierde en miss Italië vijfde. Mej. Morris zal een filmcontract voor en half jaar met de „Universal" krij- en, dat haar 250 dollar per week ople- ert. Ook krijgt zij een auto, een contract mannquin met een fabrikant van adpakken en verder geschenken als lontjassen, juwelen, japonnen en sohoon- leidsmiddelen. Spreekt Soenarjo requisitoir uit? De Officier van Justitie Soenarjo heeft erklaard, dat hij zijn requisitoir tegen chmidt bijna in concept gereed heeft, lezien echter zijn overplaatsing naar iet parket van de Procureur-Generaal, •as hij er niet zeker van of hij dit equisitoir op 31 juli zal voorlezen. Soenarjo deelde mede om 3 maanden erlof te hebben gevraagd. Voorlopig ras hem een verlof van twee weken oegestaan, eindigend op 31 juli. MEJ. VAN EVERDINGEN VICARIS TE HILLEGERSBERG )nze stadgenote mej. M. H. van Ever- lingen, geestelijk verzorgster van het Diaconessenhuis alhier, is benoemd tot ricaris van de Herv. Gemeente te Hil- egersberg. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDFN GEBOREN: Nicolaas Franciscus, zn van N. L. Ier Salm en J. A. Jan son; Jacoba Maartina ür van A. v. Duijvenbode en R. A. Wein- 'ïuch; Carolina Maria, dr van D. Streef- land en H. Varkevisser; Apolonla, dr van ■t T. de Jong en E. H. Broers; Gerrit Hen drik, zn van J. H. Snellenburg en N. van Duijn; Petrus Cornelius, zn van P. T. J. de Groen en W. Kostering; Johannes, zn 'en P. M. van de Buld en H. J. WLllemse; Andrea Bettina, dr van A. van Zegveld en Boomsma; Johannes Frederik, zn van 1- de Kluijvër en K. Wiegman; Andrles Abraham, zn van J. Pen en G. W. Kuiper; Ronald, zn van A. van Poelgeest en A. M. Gijzenij; Hendrika Maria, dr van N. P Bosman en H. G. Zonderop; Gijsbert Mar kus Maria, zn van J. W. Kok en E. C. M. 'in der Westen; Sara Maria, dr van P. J. te Vink en A. C. v. Schoonderwoerd den Bezem er; Allda Christina, dr van P. J. de Vink en A. C. v. Schoonderwoerd den Bezemer. GETROUWD: D. Kuiters en A. H. Fung-Kim. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ter bestudering van het rassen probleem de ongelijkheid tussen kleurling en blanke heeft onze correspondent in Washington, dr. P. G. J. Korteweg, een reportage- reis gemaakt door het zuidoosten van de Verenigde Staten. In een reeks artikelen zal hij van zijn be vindingen .vertellen en schetsen hoe moeilijk het is om te komen tot een harmonische oplossing van wat hij „een van Amerika's nij- pendste vraagstukken" noemt. Illlllllllllllllllllim de Amerikaanse geschiedenis, een stap in de goede richting ongetwijfeld. Men moet evenwel vaststellen, dat de eerste gevolgen van deze juridische beslissing in de kern van het zuidoosten ongunstig zijn geweest. De spanning tussen zwart en blank is daar sterk toegenomen, de laatste twee jaar. De blanken gevoelen zich bedreigd, de felsten onder hen zet ten zich schrap. Lijdelijk verzet Onder de negers is voor het eerst eigenlijk een verzetsbeweging aan het ontstaan. Zij beginnen zich bewust van hun recht te worden en sommigen wei geren om langer onrecht te accepteren. Dit verzet is „lijdelijk" verzet, geweld wordt niet gebruikt, maar in India is gebleken, hoe effectief zulk een verzet kan worden. De kloof tussen blank en zwart Is verbreed in de laatste twee jaar. De blanken, die vroeger voortuitstrevend waren zij het met veel geleidelijkheid durven thans in eigen kring hun mond byna niet meer open te doen. Tot een buitenlander zeggen zij: „Ziet U, ik ben gematigd". Aan hun bekenden durven zy nauwelijks meer te zeggen, dat zij gematigd zijn. En, als men na gaat, wat in deze periode matiging betekent in het zuidoosten, komt men tot de droeve conclusie, dat een ge matigd mens van goede wil is, maar te bang om ook maar iets bij te dragen tot de harmonische oplossing van een van Amerika's nijpendste vraagstukken. Gelukkig zyn er enkele uitzonderingen. Dr. Buma hoogleraar te Groningen IN FRIES EN GOTHISCH Dr W. J. Buma, leraar In de Duitse taal aan het Chr. Lyceum te Alphen en bijzonder hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, Is be noemd tot gewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen voor het onderwijs In de Friese taal- en letterkunde en het Gothisch. Prof. dr. W. J. Buma werd op 19 oct. 1910 in Leeuwarden geboren en stu deerde Duits taal- en letterkunde aan de Groningse Universiteit. Hij sloot deerde Duitse taal- en letterkunde aan raai examen. Na leraarsfuncties bekleed te hebben aan de lycea te Arnhem en Harderwijk werd hij op 1 September 1937 leraar in de Duitse taal aan het Chr. Lyceum te Alphen a. d. Rijn, waar hij thans dus negentien jaar werkzaam is geweest. Inmiddels promoveerde de heer Buma in 1949 cum laude aan de Groningse Universiteit tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift geti teld „Die Brokmer Rechtshandschrif ten". Als promotor trad toen op prof. dr. J. H Brouwer, die hij thans in Gro ningen als hoogleraar opvolgt. Kort na zijn promotie werd hij naast zijn Alphense functie nog benoemd tot bijzonder hoogleraar te Utrecht in de Friese taal- en letterkunde. Prof. Buma zal tevens de leiding op zich nemen van het Frysk Ynstitut. Begunstigd door droog weer werden in alle nummers de wedstrijden voortge zet. Zoals werd verwacht gaven de hoofdklasse-spelers in het A-tournooi goed spel te zien. De Hagenaar R. Brui- ninga bevocht een moeilijke zege op Van Beers uit Amsterdam, terwijl J. Bult zich drie sets lang goed verweerde te gen R. Lalisang. Een mooi resultaat voor deze B-speler. Gourowitsch toonde zich de meerdere van Thomas en de in ternationale badminton-crack F. Sonne- ville slaagde er in Van Zoelen een set te ontnemen. In het dubbelspel een spannende strijd tussen de heren Bult/De Castro en Oos- terbaan/Gourowitsch, waarin de derde set pas de beslissing bracht. Mevr. Th. Kruitzer zette haar over winningsreeks voort door haar partijen tegen mevr. Soonius en mej. Berlage in winst om te zetten. Zij staat nu in de halve competitie bovenaan, gevolgd door mej. L. Elhorst, die van mevr. Van Ber gen Henegouwen won. Het B-toernooi kwam enigszins in de verdrukking, aangezien door het slechte weer in de afgelopen dagen andere par tijen voorrang hadden. In het heren enkelspel C, een moei zame overwinning van Berger op V. Steenis. De laatste slaagde erin door stug verdedigen het spel van zijn tegen stander, die ook in B meespeelt, te ont regelen en zag zijn volhouden beloond met winst van de tweede set. In de herendubbel werd een twee da gen durende partij beëindigd. Na een re genonderbreking in de eerste set zagen knijnenburg/Rijnbeek hun wachten be loond met een drie sets zege op Hier- neis/Braggaar. De finalisten in het dames enkelspel B zijn reeds bekend en wel de dames Soonius en Zwarts. Deze finale zal even als de Emdere op zondagmiddag ver speeld worden. De ranglijstspelers Van Dalsum. Ka- ramoy en Gourowitsch spelen echter al vandaag op enige nummers. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 20 juli De Boskoopse bloemenveiling: Rozen gr. bloemig 20 stuks: Duisburg 1.202.00; Pechthold 90 1.80- Better Times 1.001.50; Mm Jules Bouché 1.10—1.70; Mad. Butterfly 1.10— 2.00; Vlerlanden 1.801.60; Edith Helen I.40: Gemengde rozen 6090: Babyrozen 10 stuks: White Sweetheart 100; Red. Pompadour 1.301.60; Gloria Mundl 1.10 1.50 Byou 1.30; Else Poulsen 8095, id. eenbl. 1523; Sweetheart 801 40; Ingar Olsson 851.40; Pinocchlo 1.00: Juweeltjes 531.00; Paul Grampel 65: Wolfs Glorie 50—1.10; Moulin Rouge 2.30; Poulsen Pink 6095. Diversen 10 stuks: Anemonen 15; Flox, Rembrandt 4163, ld. gemengd 36; Lathyrus 810; Liatrix 57—1.20; Spirea ln soorten 34— 53- Lelies 55; Clematis Durandil 180 2.30; Astroemerla 52; PyTethum 46; Achlllia 26—36; Asclepia 41—51: Gips 48; Edelweiss 43; Margriet 18; Delphinium 45 Diversen per plant: Begonia's 3544; Hangplantjes 3340. TER AAR. 20 Juli. Groenteveiling, Kassnljbonen 12.3015.20, Idem B 11.10 II.90, Idem stek 5.9010.40, snijbonen na tuur 12.7014.50, stamprlnsessenbonen 12 15, idem B 79.50, peulen 3.106.30, doppers 2.106.30, kapdoppers 34.80, witte kapucijners 3.50—5.20. blauwschok kers 4.806.30, krombekdoppers 4.50, tuin bonen 1.151.75, alles per 10 kg; tomaten A 0.400.58, idem B 0.540.59. idem C 0.38—0.49, Idem CC 0.21—0.28. andijvie 0.070.15, rode kool 0.060.10, kroten 0.11 0.15, postelein 0.130.14, rabarber 0.08 0.15, waspeen 0.110.19, nieuwe aard appelen 0.100.12, idem kriel 0.06. spits kool 0.220.25, zllverulen 0.100.26, sja lotten 0.050.07, snij biet 0.02, augurken E 0.27, alles per kg; sla 0.04-0.10, bloem kool A 0.480.81, idem B 0.230.37, idem C 0.090.18, komkommers A 0.270.36, idem B 0.21—0.23, idem C 0.160.19. idem krom 0.150.17, alles per stuk; bosuien 0.060.15, bospeen 0.100.18, selderie 0.02 0.04, boskroten 0.070.09, peterselie 0.08 'UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIK' Het Leitlsch Dagblad De krant voor iedereen Sir Arthur Fadden een populair man (Van onze correspondent in Australië) „Wat Loop jy met een glunderend gezicht rond!", riep mijn vrouw my op de eerst maandag in juli toe. „Heb je soms de honderdduizend gewonnen in de staatsloterij, of een half miljoen in de Tasmaanse?" „Veel meer", antwoordde ik en ik toonde haar mijn belastingformulier: „Dit ga ik vandaag nog invullen en „Dan meteen maar betalen", vulde myn vrouw aan. „Je hebt 't mis", antwoordde ik, „ik vul het vandaag in en als ik de buslieh- ting van zeven uur haal. dan kryg ik, nog vóór de maand om is, een cheque thuisgestuurd. Zo'n paar honderd gulden, weet je," zei ik, achteloos genoeg om myn vrouw te horen zeggen: „Kryg ik dan een nieuwe hoed van je Terwyl ik ogenschynlyk diep getroffen was door deze vrouwenlogica, drong het tot my door dat dit gesprek in allerlei nuances deze maand in tienduizenden gezinnen zou worden gehoord. En in even zovele gezinnen zou de man of de vrouw opmerken: „Laten we ons belastingformulier zo gauw mogelyk invullen en verzenden, dan kunnen we over een week of wat die hoed of die stoel, die tafel of die klok, die jurk of dat kostuum gaan kopen, waar we onze zinnen nu al zo lang op hebben gezet." De minister betaalt.. Het klinkt vreemd, maar in Australië betaalt de minister van Financiën eens per jaar u i t, in plaats dat hij i n t. In de komende maanden worden enkele miljoenen uitbetaald en geniet de mi nister, Sir Arthur Fadden, ongekende en onbetwiste poulariteit! Ik herinner mij de tijd, dat er in Ne derland mensen waren, die „vanwege Piet Lieftinck" emigreerden. Zij waren van oordeel, dat zij teveel belasting moesten betalen en vluchtten naar het andere einde der wereld in de hoop daar ontspanning te vinden van de fi nanciële druk. Wat Australië betreft, behoeven zij zich niet te beklagen, dat zij die stap hebben ondernomen, want voor zover er dan al belastingen zijn, maken de ambtenaren het ons niet las tig met personele belasting, schoolbe- lasting, opcenten e.d. Voor de gewone man is er maar één directe belasting, d.i. de inkomsten- of loonbelasting. Hoewel er in beginsel niet veel ver schil bestaat of. men „door Piet of door Artie wordt gebeten", bestaat er in Australië, ook onder de emigranten eens in het jaar een sterke genegenheid voor Artie. De minister van Financiën geniet hier al een even grote familiaire bekendheid als zijn vroegere ambtge noot in Nederland. Men spreekt hier over „Artie" als men Sir Arthur be doelt, de minister die de staatskas be heert. Feest in het gezin Telkenjare in juli wordt Artie gevierd als de lieveling van het grote gezin der byna tien miljoen Australiërs. In deze maand is de minister van Financiën ja rig* het financiële jaar begint en iedereein haast zich hem te feliciteren, want hoe eerder je dat doet, des te eer der kryg je van Artie een cadeautje. In Australië staat de wereld op z'n kop: de minister van Financiën geeft elk jaar aan "riiwel iedere loontrekker een geschenk in de vorm van een cheque. Arti zegt op zijn verjaardag: Jullie hebben allemaal belasting betaald door dat de werkgever een aantal pondjes van je loon afhielden, om dat aan mij af te dragen. Nu wil ik op mijn beurt eens iets doen. Op Kerstmis kryg je al lemaal een presentje van je familie, maar op mijn verjaardag, tegen de tijd dat ik de staatskas ga opmaken voor de nieuwe begroting, speel ik kerstmanne tje voor iedereen, die eerlyk is geweest. Een aardig spaarcentje Zo gebeurt het, dat ieder die in loon dienst is, zich in juli verheugt op een pittig spaarcentje. Maar hij moet er iets voor doen. „Kijk", heeft Artie gezegd, .Australië is een groot land. Wanneer ik aan een belastingbetaler een biljet moet sturen met het verzoek op te geven hoe veel hy heeft verdiend, dan kost me dat te veel aan postzegels en enveloppen. Jullie moeten daarom zelf een invulfor- mulier halen. Ei- liggen er stapels van in de postkantoren. Je kunt er net zo veel van meenemen als je wilt, als je er maar één ingevuld aan mij terugstuurt. Als je dan toch op het postkantoor bent kun je meteen een postzegel kopen voor de verzending. De enveloppe koop je in een winkel". (Artie is een slimme financier: deze regeling spaart hem op zijn minst een miljoen gulden uit en hij bevordert te gelijkertijd de winkelnering) U zoudt misschien denken, dat nie mand zo dwaas is om uit eigen initia tief en alleen maar omdat Artie het vraagt, zoveel moeite te doen om een belastingbiljet in te vullen. Maar wie geen biljet instuurt, krijgt geen ca deautje! Wie eerst hemt Zo'n cadeautje is niet mis! De minis ter zet in deze maand duizenden extra krachten aan het werk in de. belasting kantoren. In Sydney wordt de grootste tentoonstellingshal, die er te vinden is, gebruikt om hur allen onderdak te ver lenen. Honderden mannen en vrouwen zitten aan lange tafels en vinden er tij- delyk werk tegen een goed loon om de grote stroom van biljetten te sorteren en een eerste routine-controle te geven. Er is een rage over Australië uitge-- broken om Artie zo vlug mogelyk te* gerieven, want wie het eerst komt krijgt ook het eerst het beloofde cadeau: Artie zendt hem per post een cheque ter waarde van soms honderden guldens als bewijs van goed gedrag! Juli is daarom een populaire maand voor de Australische belastingbetaler. Hij verheugt zich bij voorbaat op dit jaarlijkse „staatsdividend", een soort premie op zijn goede gedrag of een pleister op de wonde van vele extra uit gaven, die hij in de loop van het jaar gedaan heeft. Hoe groot of hoe klein het bedrag ook is, het is altijd welkom. Sir Arthur Fadden is in deze maand voor de laatkomers in een der vol gende maanden de „kerstman", die zijn volle zak uitstort op zijn kinderen, omdat zy hem het gehele jaar hebben geholpen zijn zaak financieel zo goed mogelijk te doen floreren. Groot vertrouwen Artie heeft groot vertrouwen in de eerlijkheid van zijn kinderen ,want be halve de toegestane aftrek voor levens- verzekeringspremies e.d. (tot 1700 gul den) mag de belastingbetaler o.a. ook nog aftrekken: alle kosten, betaald aan dokter, tandarts, ziekenhuis en apothe ker-drogist, zelfs hoofdipynpoeders, hoestpastilles en vaseline-zalfjes, tand pasta en leukoplast, zonnebrandolie en een nieuwe bril, alsmede de contributie aan het zieken- en ziekenhuisfonds. Drogisten en apothekers houden een lijst van onze aankopen bij en in juli zetten we het tobale bedrag netjes op ons invulibiljet voor de belastingen. Maar Artie is nog toegeeflijker dan een sohoolmeester, die zijn verjaardag met zijn leerlingen in de klas viert, want in plaats van schoolbelasting te heffen, mogen we boeken, reiskosten en schooluniform voor onze kinderen af trekken. Artie's goedgeefsheid kent geen grenzen, want collegegelden voor universiteit of particuliere school bren gen we óók in mindering. Vrouw is 1100 gulden waard „Heeft U een vrouw, die niet zelf ver dient?" vraagt Artie. „Welaan, die is mij 130 pond (1100 gulden) waard. Trek het maar van uw inkomsten af. Heeft U minderjarige kinderen, die niet ver dienen? Trek dan maar 78 pond (650 gulden) af!" De minister heeft een hart van goud. Hy heeft de inborst van een weesvader: „Als U meer dan één kind heeft, mag U voor elk der andere 52 pond (ca. 450 gulden aftrekken". Heeft een belastingbetaler een wel daad gedaan door een gift, hoe klein of hoe groot ook, aan een instelling van weldadigheid, dan wordt zo'n liefderijke daad beioond: „trek het maar af!", roept Artie blij. Zijin goedgeefsheid stijgt ten top, wan neer iemand zo gelukkig is een prijs uit de loterij te trekken. Aangezien hier elke dag tenminste één loterij trekt, en er tenminste elke dag een hoofdprijs van 50.000 gulden valt om te zwijgen van de 250.000 gulden, die ettelijke ke ren per jaar en de twee miljoen gulden, die enkele malen per jaar worden uit gekeerd als hoofdprijs zijn er heel wat lieden, die een fortuin in de schoot wordt geworpen zonder dat de minis ter er een cent belasting van vraagt!! Reken het zelf maar uit Artie is zo vriendelijk, dat hij ons op het invulbiljet uitnodigt zelf een bere kening te maken van de belasting, die we moeten betalen en daar we als loon trekker al weten hoeveel belasting onze werkgever van ons loon heeft afgehou den, kunnen we vooruit berekenen hoe groot het cadeautje zal zijn, dat Artie ons over enkele weken zal toesturen on der dankbetuiging voor bewezen mede werking. Sir Arthur is ook in andere opzichten heel meelevend met zijn medemensen. Toen de minister van Landbouw in het parlement zichzelf beklaagde, omdat hij als vrijgezel, die zijn eigen maaltijden moet klaarmaken, op een zondagavond nergens eieren kon krijgen, doordat er een tekort was, zei Sir Arthur: „Maar er is geen tekort aan vrouwen!" Zulke meelevendheid toont de minis ter ook tegenover immigranten, die vijf jaar of korter in Australië wonen en wier gezin nog in Nederland is. Deze immigranten mogen namelijk toch de aftrek voor vrouw en kinderen op hun belastingbiljet opgeven. Ook als de kin deren in Nederland nog school gaan, mogen de kosten daarvan worden afge trokken. De enige voorwaarde is, dat het gezin afhankelijk is van de man in Australië. Warm plekje voor Artie Ministers van Financiën zijn, vermoe delijk, in geen enkel land ter wereld geliefd. Sir Artie heeft dit wel begre pen en de pil verguld. De wyze waarop hy de weinig prettige plicht tot beta ling van belasting heeft trachten te po pulariseren, heeft in elk geval tot ge volg gehad, dat vrijwel alle belasting betalers in loondienst toch een warm plekje voor hem in hun hart bewaren. Want wie zou het niet prettig vinden eUi jaar juli een cheque voor enkele tientallen, soms honderden guldens, in de bus te vinden? Weldra brengt de minister van Financiën in tienduizen den gezinnen vreugde, want dan wordt de Grote Spaarpot op hun tafel geleegd! Dank je, Artie, dank je heel hartelijk-" Vergelijkende cijfers Voor wie graag wil weten hoeveel be lasting men in Australië betaalt, geven wij onderstaand lijstje. Onze lezers zul len zelf wel een vergelijking kunnen maken met de grootte der belastingen in Nederland. De cijfers zijen afgerond en netto, dus na alle toegestane aftrek. alles per bos: zwarte bessen 2.202.80, per slof; zwarte bessen 1.241.74 per kg; rode bessen 0.76—1.18 per kg; aardbeien 3.10 per slof; aardbeien 0.360.66 per doosje. Bloemen Juliaantjes 0.04 per bosje. LEIDEN, 21 Juli, Leidse Coöp. Groente en Fruitveiling. Per 100 kg: druiven 78 81, rode bessen 3545, zwarte bessen 120 140, andijvie 816, augurken 2226, doperwten 2253, peulen 6467. snij bonen 127161, stambonen 117154, stok- bonen 149, tuinbonen 1318, kroten 10 13, rode kool 614, spitskool 2730, postelein 1622, rabarber 417, 6plnazle 1129. komkommers 1333, tomaten A 4553. Idem B 4851, Idem C 2938. Idem CC 1625, Idem bonken 27, waspeen 1318, zllverulen 2231. Per 100 stuks: meloenen 2649, perziken 238, pruimen 0.681.70, bloemkool A 3264, Idem B 2048, idem C 2025, komkommers A 3137, idem B 2530, Idem C 2127, sla A 3.3016.20, sla B 1.80—3. Per 1O0 bos bospeen 1829, kroten 47, peterselie 2 13. selderie 59, uien 23. HOOFDDORP, 19 Juli Graanbeurs- noterlngen: Haver f. 26,50f. 28,50; groene erwten f. 34 00—f. 41.00; karwijzaad t. 85.00 f. 93.00. Alles per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 20 Juli. Groenteveiling. Bloemkool I 3767 idem II 2140, Idem III 1126, bospeen 2431, waspeen A 1832, Idem II 2733, dop erwten 5867, boskroten 3.105.50, per 100 bos, kroten 717 per kg; komkommers 2231, postelein 2021, prlnsessenbonen 121148, .snijbonen 109147, rabarber 15.2015.30 selderie 5.205.30, sla 10 12.20, tomaten A 4858. Idem C 3840, uien 1014, tuinbonen 1228, zilverulen 3739. andijvie 1031. peterselie 5.30 6.10, aardbeien 190200 per kg; aardappe len bonken 1113, Idem grote 1118, ld, drielingen 1014, Idem kriel 811. RIJNSBURG, 20 Juli V.V. Bloemen- lust: Tijger Anjers 160230; Ester Read 180260;Gele Griet 18—23; Soli Dago 16 22; Goudsbloemen 2025; Kop Godetia 4050; Clarkla 1418; Korenbloemen 80100; Anemonen 110150; Talma 130 170; Ranonkel 80100; Campanula 220 —260; Zinnia 160—200; Flox 30—35; Convillla 450—600; Pel Godetia 700—850; Duizendschoon 2025; Mimi's 80100; Achillea 180220; Centaurea 90-110, Idem geel 8090; wit 7590; Lathyrus 2730; Violieren wit 10—12; Idem lila 7—9; Idem gemengd 810; Elemurus 911; Plerson 6070; Gold Dust 90100; Sneeuwprin- ses ÏOO—110; Distel 40—45 RIJNSBURG, 20 Juli Groenteveiling: Eerstelingen 1214; kroten 1012; Dop erwten 6070; Pootruien 1012 per kilo; Bosprel 68; Bospeen 2535; Boskroten 56; Bonenkruid 23; Peterselie 57; Selderie 57 per bos. Sla 512 per krop. Bloemkool A 4050, idem B 2530, idem C 1215 per stuk. Netto inkomen Austr. Ned. pond valuta 400 500 600 700 800 f. 3400 4250 5100 6000 6800 Belasting Austr. Ned. pond valuta 16 f. 136 27 240 40 340 53 450 70 595 (800 pond is het gemiddeld inkomen gerekend over gdheel Australië) 900 1000 7650 8500 87 106 (Vele hoger geschoolde vaklieden ver dienen dit loon, zoals timmerlieden, metselaars, zetters, oudere kantoorbe dienden) 1200 10200 150 1275 LEIDERDORP Medische dienst De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070. OEGSTGEESi Belangrijke opdracht Het leveren van 25 betonskeletten, onderscheidelijk voor 6 magazijnen te Odijk, 13 te Hoog land en 6 te Driebergen-Doorn, is door het ministerie van Oorlog en Marine voor een bedrag van f, 364.250 opgedra gen aan N.V. Ing. Bur. voor Bouwnij verheid, alhier. VOORSCHOTEN BRADERIE IN VOORSCHOTEN Bij gelegenheid van de Paardenmarkt in Voorschoten die gehouden wordt op zaterdag 28 juli a.s. zal er ook dit jaar weer een braderie gehouden worden. De praktijk is wel dat de braderie meer mensen zal trekken dan de paarden markt. Toch wil Voorschoten deze his torische dag in ere houden. Daarom worden op deze dag ook kortebaan- wedstrijden gehouden en de plaatselijke middenstandsverenigingen hebben de taak op zich genomen om op deze dag op de Voorstraat een braderie te hou den. Op vTijdagavond 27 juli a.s. 's- avond om 7 uur geschiedt de opening van de braderie in t gemeentehuis. Na de opening ten gemeentenhuize staat de muziekvereniging St. Laurentius er het Glippertje klaar om de autoriteiten naar de Voorstraat te begeleiden, waar een rondgang gemaakt zal worden langs de diverse stands. Dit jaar is de brade rie uitgebreid met 'n auto-show. Tevens zullen verschillende vermakelijkheden op de Voorstraat aanwezig zijn. Op deze manier zal Voorschoten 28 juli— de dag van de paardenmarkt in ere houden en ook vieren. Zondagsdienst Gedurende dit week einde wordt de dienst der doktoren oor spoedgevallen waargenomen door dok ter F. J. M. Tonino, Voorstraat 23. tel. 2493; voor wijkverpleegster: Gezond heidscentrum, tel. 2177. WARMOND Medische Dienst De dienst wordt dit week-einde waargenomen door de artsen Kwint' (Sassenheim) en Bots (Voorhout). WASSENAAR Medische dienst - De medische dienst wordt vandaag waargenomen door de artsen Janse en De Wit. «t— De recherche nield aan een 18-ja- rige leerling-monteur alhier, die zich schuldig maakte aan diefstal van ge reedschap en bougies ten nadele van garagehouders en het vervalsen van benzinebonnen. DRIE-JARIG KIND VIEL De 3-jarige Jacob van Egmond kwam op de Oostdorperweg met zijn stepje te vallen en liep daarbij een gescheurd verhemelte op. Het knaapje werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. DIEF BEKENDE Door de recherche alhier werd in ver band met de op 8 juni j.l. bij de slager Slootweg gepleegde inbraak verhoord een 25-jarige fotograaf, gedetineerd in het huis van bewaring te Amsterdam, wegens diverse gepleegde inbraken. De man bekende zich schuldig aan de dief stal bij de slager. Geslaagd Geslaagd voor het examen akte middelbaar onderwijs lichamelijke opvoeding: de heer A. G. Hakkeling alhier.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7