Droste Niet Nasser zet liet Westen pin op de neus, maar nu is het andersom Mogelijk van zijn gezonde ,al raadgevers verstand hem tot kiezen van middenweg dwingen Met een enkel woord De Indonesische kranten hebben het wel moeilijk.... Agenda ZATERDAG 21 JULI 1956 DE praktijk van het communisme in het midden van de twintigste eeuw is veel afzichtelijker dan die van het kapitalisme honderd jaar geleden. Vooral onder zogenaamd „pro gressieve" intellectuelen wil men deze waarheid nog maar al te vaak niet aan vaarden en luistert men liever naar kwalijk geroddel uit Moskovietische bron over kapitalistische uitbuiting, kolonialisme, oorlogszuchtigheid en zo veel meer. En men wil niet inzien want deze blindheid begint hoe langer hoe meer op kwaadwilligheid te lijken dat die hele reeks beschuldigingen juist toepasselijk is op hen. die ze bij voor keur uitspreken. Terecht heeft W. H. Chamberlin dezer dagen in de Wall Street Journal als tekenend bewijs voor de ware verhoudingen aan deze en gene zijde van het ijzeren gordijn twee staal- stakingen tegenover elkaar geplaatst: die in Pittsburgh en die in Poznan OM het in onze eigen woorden te zeggen: in Polen werden de pro testerende arbeiders met tanks en machinegeweren tegen het plaveisel geslagen, in Amerika daarentegen wordt de arbeider juist beschermd om zijn bezwaren tegen al of niet ver meende achteruitzetting onder de aan dacht te brengen. En dan bedenke men vooral, dat in Poznan de uitgebuite ar beidersmassa ten einde raad de straat op ging om te betogen voor behoud van het allerminimaalste minimum van haar levensrechten, terwijl de stakers in Pittsburgh reeds lang een behoorlijk loon genieten, maar toch in het geweer kwamen om een naar hun mening be tere verdeling van de „koek" tussen werkgevers en werknemers af te dwin gen. Om een beeldspraak te gebruiken: in Polen ging het om het recht op vol doende (onbesmeerde) boterhammen, in Amerika gaat het om de vraag, of de arbeider behalve kaas. jam en worst desgewenst ook nog andere soorten broodbelegging op tafel kan brengen. In Poznan antwoordde de communistische heilstaat met dood en verderf zaaiende mitrailleurkogels, in Pittsburgh tracht men beide partijen door onderhande lingen tot een redelijke overeenkomst te bewegen ZIEHIER dus het enorme verschil tussen het veelgesmade „kapitalis me" en het zich nog altijd vol trots op de borst slaande zogenaamde „socialisme", wat in de mond van com munisten niet anders dan een bedrieg lijke aanduiding is voor Kremlinlstische slavenpraktijken. Het zou niet nodig zijn op dit alles bij voortduring de aan dacht te vestigen, indien er van achter het ijzeren gordijn niet een hardnekkige propaganda-actie gevoerd werd met het doel de aandacht van de eigen misda den af te leiden door af te geven op de nog steeds niet overwonnen uitwassen van het „kapitalisme". Niemand zal tegenspreken. dat er in de vrijheid van het Westen bepaalde gevaren be sloten liggen. Vrijheid houdt nu een maal de mogelijkheid van misbruik in. Maar die kan door krachtige tegenactie geneutraliseerd worden. Dat kan trou wens niet alleen, maar dat gebeurt ook. In de rode heilstaat kan dat alles niét. Het heeft immers tientallen jaren ge duurd eer het inzicht van Lenin in de ware aard van Stalin algemeen er kend werd. En intussen had een ver schrikkelijk lot tientallen miljoenen getroffen! ER zijn nog altijd groepen, die deze harde feiten niet willen horen. Wie ze tóch zegt, „hitst op". Alsof het een schande zou zijn zich voor de zeer vele goede kwaliteiten van het vrije denksysteem te schamen! Het wordt juist de hoogste tijd dat het Westen duidelijker nog dan het nu reeds in vele gevallen doet. van zich af spreekt De zaak van de vrijheid is er een om trots op te zijn. ook al kleven er onvermijdelijke gebreken aan. Maar zoals in de aanhef werd gezegd: het communisme van nu staat op een lager niveau dan het kapitalisme van hon derd jaar geleden. Is het niet hartver scheurend. dat er desondanks nog velen zijn, ook onder de leidende staatslie den. met name in Zuidoost-Azië, die zo weinig inzicht in de werkelijke ver houdingen hebben, dat ze pleiten voor ..neutralisme". Dit is in wezen dezelf de houding als van hen, die nog ver dragen dachten te kunnen sluiten met de Nazi-bende op een ogenblik, dat de kampen vol met slachtoffers zaten en de gaskamers dagelijks gevuld werden met nieuwe duizendtallen. DEZER dagen hebben wij in de kolommen van dit blad nog een sterk staaltje van rode propagan da aan de kaak gesteld, namelijk toen de Sovjetrussische partijsecretaris Kroesjtsjef durfde te zeggen, dat de arbeiders in het Westen wel „het recht" hebben om uiting te geven aan hun idealen, maar dat hun het geld ontbreekt om eigen kranten en eigen radiozenders te bezittenMogelijk heeft hij alleen aan de communistische arbeiders gedacht, ofschoon die toch ook over eigen partijbladen beschikken, al gaan die dan erg slecht wegens ge brek aan fondsen. Maar tellen in zijn ogen dan de socialistisch-georganiseer de arbeiders, hun dag- en partijbladen en hün radiouitzendingen niet mee? Hieruit blijkt weer eens hoe sletfit de leiders in het Kremlin op de Hoogte zijn van de verhoudingen in het Wes ten. die zij zich nog altijd voorstellen zoals Marx dat deed. Alsof er sinds een eeuw niet het een en ander veranderd is in de „kapitalistische maatschap- Pij" NIET veranderd echter is het ge brek aan voedsel in de burcht van het communisme. Deze zelfde Kroesjtsjef. die zo onwetend is over de veranderingen in het Westen, is dezelf de, die in een rapport aan het Centrale Comité (dagelijks bestuur) van de Sov jetrussische communistische partij in november 1953 de ontstellende onthul ling deed. dat de landbouwproduktie ondanks vijf en dertig jaar communis tische regering nauwelijks méér bedroeg dan die tijdens het tsaristische bewind! En dat niettegenstaande de bevolking in die tientallen jaren in sterke mate was toegenomen, hetgeen dus beteken de, dat eenzelfde hoeveelheid agrarische produkten als ten tijde van het keizer lijk regime nu verdeeld moet worden over een veel groter aantal mensen. Sterker nog: Kroesjtsjef rapporteerde, dat de hoeveelheid groot en klein vee thans kleiner is dan zovele tientallen jaren voordien onder tsaristisch „wan beheer". Het is nuttig, deze en derge lijke feiten steeds voor ogen te houden. Het geeft enig inzicht in het „succes" van het rode experiment 300 personen, o.w. Prins Bernhard. hebben gisteren de viering bijgewoond van het 10-Jarlg bestaan van de N.V. Neder landsAmerikaanse Autobandenfabriek Vredesteln te Enschede. Het gezelschap werd welkom geheten door lr. F. W. den Hollander president-commissaris van de N.V Prins Bernhard een der vele spre kers zei dat het niet zo heel bijzonder is wanneer een bedrijf een 10-Jarlg Jubi leum viert. In dit geval echter kan wel van een bijzondere omstandigheid ge sproken warden, aangezien dit het eerste bedrijf is dat na de oorlog door Ned.— Amerikaanse samenwerking is tot stand gekomen. Volledige collectie der „Woorden van Jesus" in Egypte gevonden Publikatie wordt voorbereid In 1945 vonden boeren op een kerkhof bij Nag Hamadi Ln Opper-Egypte een pot welke 13 codices (boeken) met 48 grotendeels onbekende geschriften uit de eerste eeuwen onzer jaartelling be vatten. Het is komen vast te staan, dat zich hieronder het zgn. „Evangelie der waarheid", dat omstreeks 150 na Christus waarschijnlijk door de gnos ticus Valentinus geschreven werd en de volledige collectie der „Woorden van Jezus" (ongeveer 130 na Christus ln Syrië op schrift gesteld) bevinden. Een codex werd verkocht aan het Koptisch Museum in Cairo, een andere de zgn. codex Jung, kwam in handen van de Belgische antiquair Albert Eld, die hem aan de universiteit van Michi gan te koop aanbood. De elf overigen werden aangekocht door de Cypriotische antiquair Tano. die ze ln het Koptisch Museum te Cairo deponeerde, maar zich als eigenaar bleef beschouwen. Doordat het merendeel dezer hand schriften tot dusver voor de wetenschap ontoegankelijk bleef. Is nog slechts één van de 48 boeken het „Evangelie der waarheid" uitgegeven. Westlandse druivenprinses gekozen (Van onze Haagse redactie) Tijdens de druivenfeesten, die van 4 tot en met 8 september a.s in het West- land worden gevierd, zal als ambassa drice voor de streek dit jaar optreden de 23-jarige Jantine Hofman. Zy is de dochter van een bekende druivenkweker. die in 's-Gravenzande woont. Zij zal worden bijgestaan door de 22- jarige Bep van der Zande uit Kwints- heul en de 17-jarige Nelly de Kiewlt uit Monster „Spoken" bij Elspeet Teneinde de brutaal wordende herten en reeën van de bouwlan den te weren zet een jachtopziener in Elspeet elke avond zgn. schrik- poppen lans de omheiningen. Voor al in de duisternis zijn dit spook achtige verschijningen. Toen een harde windvlaag zo'n pop vlak voor een autobus van de Veluwse auto dienst blies, kreeg de chauffeur dan ook de schrik van zijn leven! Hij dacht n.l. dat er iemand pardoes voor zijn wielen was gesprongen. Een hele verademing toen bleek, dat het geen mens. maar een „spook" was. Naar wfj vernemen heeft het Koptisch Museum thans het recht verworven al deze teksten te publiceren. De Hoge Raad van Oudheden van Egypte en de directie van het Koptisch Mnseum hebben thans besloten een internationaal comité te vormen, dat met de volledige en definitieve publi katie der gevonden geschriften zal worden belast. Dit comité, waarin o.a. de hoogleraren E. Peterson (Michigan). W. Till (Man chester). G. Quispel (Utrecht). C. A. Meier <Zürich). H. Ch. Puech (Parijs) en Pahor Labib (Cairo) zitting hebben genomen, zal van 29 september tot 27 oktober in Cairo bijeenkomen teneinde deze geschriften zo snel mogelijk te pu bliceren. De Egyptische minister van Onderwijs heeft zijn goedkeuring aan dit project gehecht (lugez. Med.-Adv.) Neem 't er goed van. PASTILLES Altijd welkom O Vervolg van pag. 1 (Van onze Londense oorrespondent) Nasser staat thans eindelijk tegenover een nieuwe en hardere Brits-Ameri kaanse politiek, welke er kennelijk op berekend is Egypte eindelijk een toontje lager te laten zingen. Een woordvoerder van het Britse departement van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de Verenigde Staten en Engeland om dezelfde redenen hun besluit hebben genomen, n.l. omdat zij er aan twijfelen of de Egyptische economie I opgewassen zal blyken tegen de eisen welke het project stelt. In Engeland heerst, niet het minst in conservatieve kringen, allang het gevoel, dat de Britse regering tot nu toe veel te lankmoedig tegenover Egypte is geweest, dat, ondanks het feit, dat de Engelsen Suez opgaven een agressieve houding tegenover Engeland blijft aannemen en overal de Britse invloed in het Midden-Oosten tracht te onder mijnen. Bovendien is er de voortdurende bedreiging van Israël door Egypte. gen op zich heeft genomen, welke er twijfel aan doen bestaan, of Egypte wel in staat zal zijn de bouw van de dam tot uivoering te brengen. Al blyft de taal diplomatiek, het is volkomen dui delijk dat de Westelijke beslissing het gevolg is van de wapentransacties tussen Egypte en het communistische bloc, met alle daaraan voor Egypte verbonden eco nomische consequenties. economische toekomst geheel in handen wil stellen van de communistische lan den door aanvaarding van het Sovjet russische aanbod om de bouw van de dam te financieren. De Russen hebben voorzover bekend nooit een bedrag ge noemd, hoewel de communistische mo gendheden hebben laten weten, dat *U bereid zyn het enorme project niet al leen te financieren maar ook technisch te helpen uitvoeren. In Londen betwij felt men het echter, of de Sovjet-Unie dit werkelijk meent en of de Russen de middelen bezitten om het te doen. Wan neer Nasser de hulp van de Russen in roept zal blyken of het hun ernst is. of dat hun aanbod niet meer is geweest dan zuiver propaganda. Nasser heeft verklaard, dat de As- soean-dam de hoeksteen vormt van de Egyptische economie. Zijn eigen positie is er mee gemoeid. Indien hij niet geheel van de Russen afhankelijk wil worden, zal hy zyn vijandige houding tegenover Engeland en het Westen en ook tegen Israël moeten opgeven. Het is op het ogenblik niet meer Nasser die het Wes ten voor de keus stelt, maar veeleer het Westen, dat Nasser de pin op de neus heeft gezet, want in Londen zowel als in Washington koestert men een zekere hoop. dat hij zich nog wel tweemaal zal bedenken alvorens met de Russen in zee te gaan en dat het gezonde verstand van Nassers raadgevers hem tenslotte zal dwingen een middenweg te volgen. Amerikaans-Britse taal is diplomatiek, maar Evenals in de Verenigde Staten wordt ook van officiële Britse zijde met nadruk verkondigd, dat de beslissing uitsluitend op economische gronden en niet uit politieke overwegingen genomen is. Ver klaard wordt, dat sinds de aanbiedingen voor financiële hulp waren gedaan, de Egyptische economie nieuwe verplichtin- De grote vraag is thans, of Egypte ztfn BINNENLAND Met de volgende schepen kan zee- past worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: vla Enge land 28 juli; Brazilië: m.s. ,,'s Graveland" 23 Juli; Canada: m.s. .Pt. Willem George Frederlk" 2-5 Juli; Chill: via New York 26 Juli; Indonesië: s.s. ..Bengalen" 26 Juli; Ned. Antillen: m.s. „Attls" 23 Juli; Ned. Nw. Guinea: s.s „Bengalen" 26 Juli; Nieuw Zeeland: via Engeland 28 Juli; Su riname: m.s. ..Bonaire" 25 Juli; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Bloem fontein 25 Juli; mi. ..Carnarvon Castle" 28 Juli. Na rvuim 30 Jaren trouwe dienst is het ongeveer 10.000 brutoregisterton me tende m.s. ..Indrapoera" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, Indertijd op de werk van de Kon. Mij ..De Schelde" te Vllssingen, gebouwd, gisteren officieel ver kocht aan een Italiaanse koper. Dezer dagen zal het schip, waaraan vele dui zenden passagiers prettige of weemoedige herinneringen hebben, voor de laatste maal in haar veelbewogen leven van de Lloydkade te Rotterdam vertrekken, om onder een andere naam elders ln de we reld een nieuwe thuishaven te vinden. Een 39-jarige Zaandammer is giste ren twee uur nadat hij met zijn scooter in botsing was gekomen met een perso nenauto. ln het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam aan zijn verwondingen over leden. Hij reed op de Ringweg te Zaan dam. ging aan de linkerkant van de weg door een bocht en kwam ln aanraking met de hem tegemoetkomende personen auto. De tentoonstelling „De mens en zijn hobby's", die ter gelegenheid van de hof feesten ln gebouw Kunstmin te Dordrecht gehouden wordt en die een beeld geeft van de velerlei wijze, waarop men zijn vrije tijd goed en nuttig kan besteden, heeft reeds 10.000 bezoekers getrokken. De Schledamse politie heeft drie op varenden van Hr Ms. „Giethoorn" aan gehouden. welk schip op het ogenblik bij de werf ..Gusto" te Schiedam ligt. Het drietal heeft toen van talrijke op straat geparkeerd staande auto's onderdelen vernield, zoals koplampen, ruitenwissers, radioantennes e.d. De gemeenteraad van Wleringer- meer heeft in zijn gisteravond gehouden vergadering besloten het vierde dorp ln de Wleringermeerpolder de naam van Kreileroord te geven. Het dorp verrijst namelijk op de plaats, waar ln de vroege middeleeuwen het Kreilerwoud zich heeft uitgestrekt. BUITENLAND Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag bekend gemaakt, dat een 32-jarlge Amerikaan. Peter Winant. en een Jonge Zweedse zen delinge. Gunnel Gumesson. nabij de Rus sische 'grens van Afghanistan zijn ver dwenen. De beide Jonge mensen hadden in India gewerkt en waren nu op weg naar huis. Twee maanden geleden ver trokken zij uit Kaboel naar Teheran, sindsdien heeft men niets van hen ver nomen en nasporingen zijn vruchteloos gebleven. Peter Winant ls een neef van wijlen de vroegere Amerikaanse ambassa deur ln Londen, John Winant. Een sneltrein naar Marseille ls even bulten het station van Grenoble ont spoord. Een der wagons kantelde. Drie passagiers (Fransen) werden gedood en zeven licht gewond. De Sovjet-Unie ls bereid ongeveer 500 machlnewerktulgen in Groot-Bnttan- nlë te bestellen, voor een totale waarde tussen 27 en 36 miljoen pond sterling. Dit heeft de Russische minister voor machine- werktuigen. Skovlstof. vrijdag in Shrews bury bekend gemaakt. Hij maakt deel uit van een Russische handelsdelegatie die op het ogenblik ln Groot-Brittannlë ls. Dr. Paul Dudly White, Eisenhowers hartspecialist, zal op uitnodiging van het Russische ministerie van Gezondheid ln september een bezoek aan de Sovjet- Unie brengen. In de nabijheid van Stockholm Is by opgravingen in een oude Vlklng-woon- Elaats een Boeddhabeeldje van 10 cm. oogte gevonden. Men gelooft dat het uit de 6de eeuw dateert. Aan de Moskouse universiteit wordt een instituut voor Oosterse talen ver bonden. Er zullen leerkrachten uit China, India, Indonesië, Vietnam en Birma wor den uitgenodigd. Nedersaksische boeren hebben zich ln de afgelopen dagen heftig verzet tegen oefeningen van Britse pantsertroepen in het noordelijk deel van de Lüneburger helde. Een boer wierp zich voor een tank op deg rond. Toen de commandant hem op de grond. Toen de commandant hem anders zou overriden, kwamen andere boeren met een geweer en knuppels aan gelopen. Men meldt uit andere dorpen, dat boeren met stenen naar de militaire voertuigen gooiden om ze uit hun velden te verjagen. Adlad Stevenson, del eider van de Amerikaanse Democraten, heeft vrijdag verklaard, dat het de regering van Eisen hower in een tijd van acuut gevaar zo wel aan praktisch als theoretisch leider schap ontbreekt. Stevenson zei voorts, dat de Republikeinen ..het vertrouwen van de rest van de wereld in de Ameri kaanse leiding zo hebben beschaomd, dat onze vrienden ongerust zijn en onze ver dediging tegen het communisme afbrok kelt". Voor het eerst is ln Oo6t-Duitsland een naar Stalin genoemde straat her doopt. Het gemeentebestuur van Leipzig heeft besloten de Stalin-allee de naam te geven van Frtedrich Ludwlg Jahn. de vader van de Duitse turnbeweging. Het dorp Lwentale ln Westelijk Oeganda doet zijn naam een treurige eer aan. De naam Lwentale betekent name lijk „plaats van de leeuwen" En tot dus verre hebben leeuwen niet minder dan 43 dorpelingen gedood en opgegeten. Het jongste slachtoffer, een volwassen man, werd dezer dagen door een leeuw uit het dorp gesleept en op enkele honderden meters afstand daarvan verslonden. Zwermen sprinkhanen zyn door de wind van Afrika naar Sicilië overgebracht. Grote droogte heeft tot gevolg gehad, dat in verschillende delen van het eiland aan- zieniyke aantallen korenschoven ln vlam men zijn opgegaan. De commandant der maritieme middelen te Amsterdamkapitein ter zee W. A. Montanus, die door de Amsterdamse gemeenteraad is be noemd tot havenmeester van de hoofdstad. De ideeënbussen, die in Zweedse fa brieken hangen, zyn zeer populair. On geveer 75 procent van de gedane voorstel len worden aangenomen en gehonoreerd. Vorig Jaar werden 700 000 kronen uitbe taald. Volgens een Russische krantenbe richt is in de Sovjet-Unie een straalauto gebouwd die een snelheid van 500 km per uur kan halen. De aandrijving geschiedt door straalbulzen, zodat alle vier wielen volkomen onafhankelijk draaien. In een grot ln het Franse departe ment Dordogne zijn muurtekeningen en -schilderingen ontdekt, o.a. rinocerossen voorstellende, die uit voorhistorische tyd zouden stammen; de juiste plaats van de grot zal pas bekend worden gemaakt wan neer de nodige maatregelen ter bescher ming van de zeer bel angry k geachte vondst genomen zijn. Te 's-Gravenhage ls overleden de landschap- en portretschilder Leonid Sologoub. die op 16 april 1884 te Elsk ln de Kaukasus werd geboren. Zijn opleiding ontving hij aan de toenmalige Keizeriyke academie voor schone kunsten te St. Pe tersburg en aan de academie van Moskou Sologoub werkte te Parijs, Italië. Turkije en Japan. In 1921 vestigde hij zich te 's-Gravenhage. Biykens cyfers, bekend gemaakt op het congres van de Franse communisti sche partij te Le Havre, ls het aantal le den van deze party ln de afgelopen twee Jaar met ongeveer 15 procent verminderd. Op 1 Juli van dit Jaar zou het nog 430 000 hebben bedragen. Twee jaar geleden was het 506.000. tien Jaar geleden 907.000. Twee plus twee is drie! ..De Vrije Persmet een blanco pagina tengevolge van een „langzaam-aan" actie (Van onze correspondent In Djakarta) De dag-bladen ln Indonesië zyn niet dik. zy tellen als regel niet meer dan vier pagina's. Alleen by feestdagen dagen waarop de kranten niet verschy- nen en dus papier zou worden bespaard - komen de bladen tevoren meestal met 8 of 6 pagina's uit. Maar er kunnen ook omstandigheden zyn, dat zelfs de 4 pa gina's nog te „machtig" zyn, dat ondervond dezer dagen ,J)e Vrije Pers", het te Soerabaja verschynende Indonesisohe dagblad ln de Nederlandse taal dat door actie van haar technisch personeel slechts twee pagina's kon brengen. De geringe omvang van de Indonesi sche dagbladen in het algemeen houdt verband met de beperkte import van krantenpapier, die weer een gevolg is van deviezen-besparende maatregelen. Dooh ook als er voldoende papier zou zyn. zouden de meeste bladen toch niet in staat zijn met 4 pagina's uit te ko men. eensdeels als gevolg van te geringe technische capaciteit, anderdeels door de tamelijk slechte financiële positie, waarin vele bladen verkeren. De meeste dagbladen in Indonesië hebben maar een betrekkelijk geringe oplage. Naar schatting tellen zy teza men ruim 800000 abonnées, terwyl er in totaal ongeveer 100 dagbladen zijn De gemiddelde oplage ligt dus rond de 8000. By een dergelijke oplage is het uiter aard uiterst moeilijk een sluitende ex ploitatie te verkrijgen. Vele bladen iy- den dan ook een noodlijdend bestaan. Er verdwijnt nog wel eens een blad als gevolg van financiële moeilijkheden en andere hebben de grootste moeite de drukker te betalen. GymnasiumReceptie speeltuin ver. „Rondom de Watertoren". 3 uur nam. Prediker: Interkerkeiyke Europese jeugdmeeting. 8 uur nam. Ontspanningszaal Endegeest: Rembrandt- spel. 8 uur nam. MAANDAG Pieterskerk: Avondmuziek. 8.30 u. nam Royal (Doezastraat)Psychometrische scène A. Spreen. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde; Zomer- tentoonstelllng „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdazen 10 uur voor middag5 uur namiddag. Donderdags bovendien 7.309.30 uur nam. Zondags 15 uur nam Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dagelijks tot zonsondeig&ng (Tun 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (tun 15 september) Pieterskerkgracht: Leidse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae". Dagelijks 104 uur. maandag, woensdag en vrydag ook van 810 uur nam. (T/m 18 augustus). DE BIOSCOPEN Rev ..IJscotoeristen" (alle leeftijden). Werkd.: 2.30. 7 15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur; dond.: „Anna". Trianon „Een hart vol muziek" (alle leeft.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Heldl en Peter" (alle leeft.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur: zond.: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. LIclo ..De zoon van Caroline Chérle" 18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Sissi" (alle leeft.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. De zendlngsdlenst der Leidse hulsartsen wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren Pleterse, Jansen, Pleyter, Jas- perse en Schaefer. Te Oegstgeest door de doktoren Hugenholtz (tel. 20390) en Lanen-Baron (tel. 21610). Avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest: Zater dag 21 juli zyn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Boekwljt, Breestraat 74. tel. 20552, Haven-apotheek. Haven 18. telef. 20085, Apotheek Oegst geest, Wilhelmlnapark 8. tel. 26274. Zondag 22 Juli van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend apotheek Boekwijt. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargenomen door apotheek Boekwyt. Haven-apotheek en apotheek Oegstgeest. By geen gehoor by Uw bulsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. De concurrentie van de nog be staande Nederlandse dagbladen speelt praktisch geen rol. Daarvan zyn er nog maar zes. die in totaal zeker geen 40.000 abonné's tellen. Ook by alge hele verdwijning der Nederlandse bla den zou de positie van de Indonesi sche nauwelijks verbeteren. Bij de moeilijkheden op financieel ge bied, die de Indonesische bladen heb ben. voegen zich ook andere, zoals blijkt uit het hierboven aangehaalde voorbeeld van „De Vrije Pers", een krant die gro tendeels Chinees eigendom ls. Het tech nisch personeel van de eigen drukkerij van De Vrije Pers" er worden ook nog een paar andere kranten gedrukt voert reeds enige tyd een anti-over werk- en langzaam-aan-actie, waardcor de krant te laat verscheen. Journalistiek en administratief personeel heeft ge poogd dit euvel te verhelpen door zich aan technische produktie van de krant te zetten als de typografen naar huis gingen, maar lang heeft men dit niet kunnen volhouden. Noodgedwongen ver scheen het blad daarom met slechts twee pagina's. De laatste dagen schynt het tech nisch personeel weer wat harder aan te pakken. ,De Vrije Pers" komt al thans weer met 4 pagina's uit. Al leen.... één pagina is geheel blank! Daarvoor leveren de zetters blykbaar nog niet het' zelsel in de beschikbare tyd! Zo'n krant met een onbedrukte pa gina maakt natuurlyk een vreemde in druk. Het is een soort rekengrapje-in- papier: twee plus twee is drie! Dr. Drees maandag naar Koningin? (Van onze parlementaire redacteur) In Den Haag verwacht men, dat dr. Drees zich maandagmorgen naar de Koningin zal begeven om Haar mee te delen, dat hy de opdracht tot het formeren van een Kabinet niet kan aanvaarden. Blykens een mededeling van de zyde van dr. Drees hebben de A.R. en de C.H.U. te kennen gegeven, dat zy, hoewel zy tegen enige pun ten van het program van dr. Drees ook wel bezwaren hebben, bereid zyn op de basis van dit program mede werking aan de formatie van een Ka binet te verlenen. Prof. Oud, de fractieleider van de V.V.D. heeft in zijn gesprek met dr. Drees enig voorbehoud gemaakt ten aanzien van de vraag, of tenslotte de V.V.D. haar medewerking zou willen verlenen. Hij heeft zich in het laatste onderhoud met de formateur niet defi nitief uitgesproken, aangezien op dat ogenblik de formatie van een Kabinet niet in uitzicht was. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a 3 09 iv a SVr Stockholm zwaar bew. nnw 3 24 2 Oslo zwaar bew. nno 5 26 0 Kopenhagen onbewolkt ozo 1 22 0 Aberdeen zwaar bew. nnw 1 Londen geheel bew. n 2 17 7 Amsterdam nevel nnw 3 20 1 Luxemburg mist w 3 18 0 Parijs mist windstil 19 0.1 Bordeaux motregen w 2 20 3 Grenoble half bew. windstil 23 0.3 Nice zwaar bew. nw 2 31 0 Beriyn zwaar bew. w 2 24 0 Frankfort nevel wzw 2 21 0.1 Mlinchen licht bew. zw 2 18 8 Zürich mist ozo 1 17 20 Genève nevel no 2 19 4 Locarno zwaar bew. windstil 23 0 Wenen licht bew. windstil 21 9 Innsbruck half bew. w 2 25 7 Rome geheel bew. windstil 27 0 Alaccio MaU'xrcA onbewolkt ono 3 27 0 geer. opgave

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2