ONGEWENST GEZELSCHAP Boeriniienjurkjes met stadse chic! ONS MENU in mi ZATERDAG 21 JULI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 ,Voor vakantie en voor „buiten" MET DE TENT OP STAP Spiegeltje, spiegeltje aan de wand... VAN DE WEEK kleinsnijden en een paar uur met de suiker wegzetten. Het appelsap erbij doen en de bowl nog enkele uren op een koele plaats wegzetten. Voor het opdoen het spuitwater erbij gieten. Recept: Schuimige bessenvla. 500 gr. bessen (zomogelijk gedeelte lijk zwarte bessen, daar deze nog vitaminerijker zijn en bovendien de kleur voller maken). 100 gr. basterd suiker. 6 blaadjes gelatine. 3 dl melk, 2 eiwitten. De bessen schoonmaken en door een zeef wrijven. De melk koken, van het vuur nemen, de suiker en de geweekte gelatine erdoor roeren. De vloeistof af laten koelen tot zij drillig gaat wor den. dan pas het vruchtenmoes erbij doen. De eiwitten stijfslaan en voor zichtig door de vla scheppen. Het ge heel overdoen in een vlaschaal en des gewenst garneren met enkele achter gehouden bessen. jjjKBIP Juli ls ln allerlei opzichten een prettige maand! Iedereen is In vakantie stemming en maakt grote of kleine plannen! De natuur geeft haar goede gaven overvloedig; van al die helgetinte vitaminerjjke zomergroenten en -vruchten moeten wy het nu hebben voordat straks al die heerlijkheden weer verdwenen zijn. Daarom nu veel fruit ln het nagerecht verwerkt öf als boterhambelegging gegeven öf als feestelijke vruchtenbowl opgediend. ZONDAG t Juliennesoep (gemaakt van allerlei jonge groenten); kalfs fricandeau met worteltjes, doperwtjes en aardappelen; schuimige bessenvla. MAANDAG Kaasomelet met sla en aardappelpuree; bessen. DINSDAG j Gebakken bloedworst, andijvie, aardappelen; karnemelkvla met sinaasappel. WOENSDAG Spinazie (gedeeltelijk rauw) met hardgekookt ei en aard appelkoekjes; beschuit met kruisbessencompöte. DONDERDAG Nierragout ln rijstrand, gebakken bloemkool; hangop. VRIJDAG s Bloemkoolsoep; gebakken bokking, zomer rode kool, aard appelen. ZATERDAG t Huzarensla; fruit. 'es in de Natuur naast de diepgesneden bladeren van kervel en van berenklauw, die zijn bloemen nog had verborgen in bleek groene schutbladeren. Het hondsdraf had reeds menig paarsblauw lip- bloempje vrijgelaten, maar de echta zomerbloei moest nog beginnen. We wandelden en genoten. De hond wandelde ook. maar zorgde steeds eni gen hondenlengten voor te blijven. Bleven wij stilstaan, hij stond ook als een paal. kwispelde even met zijn ge coupeerde staart, terwijl hij vol ver wachting omkeek. toon was toch een zekere bezorgdheid. En er was afkeuring aan het adres van de eigenaar. Want een loslopende hond in een terrein, dat in deze tijd van het jaar veel broedende vogels en allicht reeds jong broed, jonge reëen, konij nen en hazen herbergt, nee, dat is geen gelukkige combinatie. Een korte krijgsraad werd gehouden met als resultaat een dagorder: „Ge woon doorlopen! Deze hond is lucht voor ons". Per slot van rekening hadden we met andermans hond niets te maken, we zouden onze wandeling niet laten bederven door nog zoveel honden! „Akkoord", zei daarop de heer Aire dale „net wat ik wenste". Hij tippel de vijf meter voor ons uit. ging soms even liggen, wipte net op tijd weer op en gedroeg zich volmaakt als een net opgevoede hond. OP een kruispunt van landwegen, temidden van de weelde van een vroege zomerdag .stond hij plot seling voor ons, de rechte poten nat van het vochtige gras, de hijgende bek omwolkt met damp. Kennelijk was hij door dit onver wachte oponthoud gestoord in een heel aangename hondebezigheid, waarop hij zichzelf nu eens had getrakteerd, namelijk: hollen en vliegen door de struiken en met een prettige geur in zijn neus draven langs een verrukke lijk spoor, linksom, rechtsom en weer terug, onder hekken door, over sloten heen en dat alles zonder de vervelende bemoeizucht van een baas, van een vrouw of van kinderen. Zo stond hij daar en taxeerde onze gezindheid met onrustige hondeogen en een herhaald opwippen van de vochtige neus. Toen j ach te hij met een boog om ons heen. deed een zij sprong en verdween in de ruigte van struiken en bosjes. Wij hervatten onze wandeling. Het was een zeldzame zomerdag zo een. die als een oase langs een woestijnweg, ligt in de eindeloze rij van gure zon- loze dagen, waarmee ons Westeurope- se klimaat de laatste jaren is geze gend. Een dag. waarvan de natuur al evenzeer geniet als de mens. In de frisse, nog druipende berkebomen zon gen de fitissen en vulden de lucht met him weemoedige maar lieflijke tierlan- tijntjes. van ver en nabij klonk de schorre stem van een fazantehaan, één winterkoning gaf om de paar mi nuten z'n driftig nummertje weg. De jonge rogge stond blauwgroen en stijf ges trekt in het warme ochtend licht, de wegbermen waren bedekt met de kleuren van klaver en in bloei schietend gras. Toen. bij een volgend samengaan van paden, dook met hoge sprongen door een aardappelveld onze vrind, de terrier, weer op. De modder was nu gestegen tot in het zwarte kroesdek van zijn rug, zijn rode tong wapperde in en uit op het ritme van zijn hij gende flanken. Blijkbaar had hij zich nog meer vermaakt bij zijn ongebon den renpartij door het uitgestrekte terrein. Weer stond hij stil en keek ons aan. In zijn bruine ogen las ik iets als: ..Hallo lui, ik ken Jullie! Gezellig is het hier hè?" ONS gezelschap reageerde ver schillend op dit herhaald sa mentreffen van hond en wan delaars. Er was geamuseerdheid er was ook genegenheid, maar de hoofd Parijs, juli 1956 Overal putten de modeontwerpers inspiratie, in het verre Oosten, het wilde Zuiden, het geciviliseerde Westen en 't koude Noorden. En met wat ze van hier en daar overnemen, maken ze een potpourri, die mode heet. Uit die potpourri lichten we vandaag enkele eenvoudige modellen met een zeer speciaal karakter. Ze zijn namelijk - al dan niet duidelijk herkenbaar - geïnspireerd op volksdrachten van hier of daar en gemaakt van boerenstofjes; dies zijn ze in het bijzonder geschikt voor de vakantie op het platteland, voor uitstapjes in de vrije natuur en het werk in de tuin, ofschoon ze desniettemin als zomerse ochtend dracht in de stad kunnen dienen. Tot op zekere hoogte zijn ze een modem surrogaat voor de dirndl-kleding, die vele jaren geleden zo zeer in zwang was, ze zijn alleen eenvoudiger en smaakvoller, ze horen geheel en al bij de algemene mode van vandaag en zijn geen gestolen landsdracht. 1) is een landelijk jurkje van een katoenen boerenruitje. De boothals van dit jeugdige modelletje laat de schoudertoppen vrij. Het lijfje met zijn heel korte pofmouwtjes reikt tot even onder de taille, waaronder een wijd uitstaande rok glad is aangezet. Deze rok is op de rug opgenomen en gedrapeerd en valt over een petticoat van wit Engels broderie, die aan de zoom zichtbaar is. 2) is een even simpel als flatteus jurkje van breed gestreepte katoen in wit en grijs. Het model heeft een rond kraagloos decolleté en ingezette drie kwart mouwen. Op de wijde, aangerimpelde rok is aan weerskan ten een grote, vierkante zak aange bracht. Een gedrapeerde ceintuur van vuurrode katoen gordt de taille. knoopsluiting is aangebracht is dus van boven tot onder één stuk. Het lijfje geeft een overgooier-effect. aangezien de ingezette, korte mouw tjes en het gedecolleteerde vestje van witte batist zijn. 5) is een klassiek modelletje van genopte katoen, dat gegarneerd werd met een brede, effen maagceintuur van constrasterende kleur. Het korte lijfje is gerimpeld, heeft een brede, ronde hals en korte pofmouwtjes. De klokkende rok is gerimpeld aan het lijfje gezet. 6) is een zeer flatteus en apart, mouwloos model van marineblauwe katoen of linnen. Het decolleté van dit jurkje is met een smalle revers- kraag afgewerkt en opent zich over een gladde strook van dezelfde ge streepte katoen opent zich de gesple ten, korte rok. die aan het lijfje werd gerimpeld. J. V. 3) is een jurkje (ofwel een rok- blouse ensemble) van tweeërlei stof. Het keurslijfje met knoopsluiting en heel korte, ingezette mouwtjes is zwart en uit het ronde decolleté komt een minuscuul, gedrapeerd coeurtje van witte mousseline tevoorschijn. De aangerimpelde rok is van een mooie, moderne imprimé, maar met even veel aardig resultaat kan er een zwart en wit gestreepte boerenschor tens tof voor worden gebruikt. (In dit laatste geval zal een geel of vuurrood keurs lijfje eveneens zeer geslaagd zijn.) 4) wordt gemaakt van een moderne streep-bloem imprimé. Het door- knoopmodel heeft een dubbele knoop sluiting en alleen opzij en op de rug komt boven de aangerimpelde rok een taillenaad voor; de baan waarop de Een koekoek vloog roepend over ons heen. een grijze vogel, die zich met puntige wieken via een korenveld van bos naar bos haastte. Duizendschonen stonden met grijze schermen in het natte gras. het fluitekruid bloeide Er passeerden enige wandelaars. Ziezo, hier lag onze kans! De hond monsterde ook dit gezelschap, wandel de met de mensen mee. En nu: niet omkijken jongens! stevig doorstappen! Het hoofd omhoog naar de blauwe lucht naar de witte zomerwolken. Wat een heerlijkheid na zoveel kou en somberheid! Maar vooral niet omkij ken. Dat was trouwens niet meer nodig. Want wie wipte twintig meter voor ons met een kwiek sprongetje uit een greppel omhoog, wie stond midden tussen de koekoeksbloemen en fijn ge tint gras onmiddellijk daarop, als een standbeeld, met opgetrokken voorpoot en trillende staart in dat gras te kij ken? Hoei! wat een spektakel in eens! MET een angstschreeuw wild klap perend en fladderend gooide zich een fazantehen omhoog uit het gras van de wegberm, zigzagde over hekken en draden, om er dan als een wervelwind vandoor te gaan. Dat was een zeer onaangenaam in cident waarvan we erg waren ge schrokken. We voelden ons bijna zelf schuldig aan deze rustverstoring! Er legde zich een rimpel op ons voor hoofd .om dat we het verloop van deze onvolprezen zomerdag duidelijk voor ons zagen: in 't onvrijwillig gezel schap van deze allemansvrind, deze vrijbuiter langs 's heren wegen. Op een grote autoweg, waar de ra zernij van het snelverkeer hem uit z'n onverstoorbare rust scheen te bren gen. raakten we onze voordraver even kwijt. We zagen hem behendig tussen de gevaarlijke flitsen heen laveren en als een bootje in de branding, telkens weer opduiken, nu eens links dan weer rechts van de weg, zijn staart op gericht op zijn achtersteven. Toch was het een spel met de dood, argeloos ge speeld van zijn kant, al leek het, of hij dit niet voor de eerste keer deed. Voor ons was het beklemmend. Gelukkig konden we op een gunstig ogenblik zijn aandacht vangen en toen waren we weer snel terug in de landelijke rust van korenvelden en bossen, waar hij. als een rechtgeaarde terrier, on middellijk het spoorzoeken met volle overgave hervatte. Wie beschrijft onze opluchting toen er onverwacht aan zijn vrijbuiterij een abrupt einde kwam! Want juist, toen we met een bezwaard hart een groot erf zouden betreden, waar gesnater en gekakel van eenden en - kippen ons nieuwe visioenen van narigheid voor de geest toverden, legde de schavuit het hoofd in de schoot en kwam zich, hoewel met enige argwaan, vrijwillig melden. Op dit moment hadden we een halve dag gewacht! Snel werd hem een geïmproviseerd leidsel omge daan en nu liet hij zich als een be schaafd hondje meetronen langs alle moeilijke klippen van rondscharrelend gevogelte en bewegend gedierte. Via de naam op zijn halsband werd zijn identiteit gemakkelijk vastgesteld en kon zijn herkomst worden gevon den. Enkele praktische wenken voor de maaltijd Het Voorlichtingsbureau voor de voeding meldt: Als de jeugd gaat kamperen en daar bij zelf voor de maaltijden wil zorgen, is het zaak dat zij'zo het een en ander van koken en van het samenstellen en de kosten van een warme maalijtd af weet. Staan onze kinderen daar nog onwennig tegenover, dan zouden ze eigenlijk een paar maal de inkopen voor de gezinsmaaltijd moeten doen, om zo een idee te krijgen van wat er nodig is. Ook met het klaarmaken van maaltijden kunnen ze vast vertrouwd raken. Zo vlug zal het niet gaan wan neer de jeugd de pollepel zwaait, en moeder moet misschien eens bijsprin gen, maar voor een keertje hindert dat vermoedelijk niet. HET SAMENSTELLEN VAN DE WARME MAALTIJD. Wie slechts over één kooktoestel be schikt, kan het best een éénpansge- recht klaarmaken (stamppot, dikke soep of stoofschotel) of hij kan ge kookte aardappelen, rijst of macaroni opdienen met een rauwe groente en een vlug te bereiden vlees-, kaas- uf eiergerecht. Kropsla is bij vele kam peerders favoriet, maar ook b.v. an dijvie, tomaten, komkommer kunnen als sla dienst doen. Onder de gemak kelijk klaar te maken groenten itan men voorts bloemkool en boontjes rangschikken. Als hartig eiwitrijk bestanddeel van de maaltijd komen in aanmerking eieren in allerlei vorm (gekookt, ge bakken. roerei en omelet), visconser- ven en blikvlees. Ook vleeswaren kan men gebruiken; koud, dun uitgesnelen of warm. in dikke plakken gesneden en dan gebakken (boterhamworst, luim, bakbloedworst) passen ze goed bij aardappelen en groenten. Vlug klaar zijn bovendien nog biefstuk, kalfs- of varkensoesters, lever, saucijsjes ±n ge hakt. Het gehakt behoeft niet met brood of aardappelen te worden aan gemaakt. maar kan met zout en des gewenst peper op smaak gebracht, zo, plat gedrukt, worden gebakken. De aardappelen (en eventueel groen te) kunnen het best het eerst wo-den gekookt en het vlees-, vis-, kaas- of eiergerecht op het laatst. Wenst men een warm toetje, dan kan dit in vele gevallen gekookt worden tijdens de maaltijd. Over macaroni en rust kunnen we de jeugd zeggen, dat macaroni in ruim water gekookt moet worden en rijst in weinig water (2 kopjes water op 1 kopje rijst). Beide zijn in ongeveer een half uur gaar. Kaas en/of vlees kun nen er op het laatst doorgeroerd wor den. Boterhamvlees of haché uit biik zijn er heel smakelijk bij. De maaltijd kan met een sla worden gecomple teerd. Zij, die enige tijd op eenzelfde plaats bivakkeren, kunnen het menu varië ren door af en toe een sla als hoofd gerecht klaar te maken, b.v. een sla van aardappelen, groente(n) en vlees door elkaar. RECEPTEN VOOR TWEE PERSONEN. Stevige soep met aardappelen en groenten: kg. aardappelen, kg. uien, kg. tomaten, ongeveer 50 gr. (3 eetlepels) boter of margarine (3 bouillonbloekjes)ongeveer 1V2 liter water, zout, 75 a 100 gr. kaas of vleeswaren, peterselie. De aardappelen en groenten schoon maken en wassen. De uien snipperen en in de boter of margarine zachtjes bakken. De tomaten en de aardappe len toevoegen evenals een scheutje water en zout (en bouillonblokjes), Het geheel aan de kook brengen en zachtjes gaar koken in ongeveer een half uur. De massa stampen en tot de gewenste dikte verdunnen met water (ongeveer IV2 liter). De soep weer aan de kook brengen. De kaas of vleeswa ren en de peterselie zeer fijn snijden en op het laatst door de soep roeren. De soep zonodig verder op smaak af maken. Wie niet gesteld is op tomaten kan inplaats hiervan andere groenten nemen (worteltjes, bloemkool, snij- of sperciebonen) Hoofdschotel van aardappelsla: J/2 kg. aardappelen, 1 krop sla, een paar tomaten, 2 eieren, sla saus, zout (nootmuskaat). De aardappelen schoonmaken, was sen en gaar koken in water met zout De aardappelen in stukken snijden en met slasaus vermengen vóór ze ge heel afgekoeld zijn. De eieren hard koken. Kort voor het gebruik de groenten schoonmaken, wassen en snijden. Aardappelen, fijngesneden ei en groenten aooreenscheppen en de sla op smaak afmaken met zout en desgewenst nootmuskaat. Schrijf eens een brief met een verrassing naar Je cante of je vriendinnetje. Vouw een stuk papier zoals in fig. 1 en 2. Knip het grijze deel weg. Vouw het uitstekende deel even om (fig. 3). En maak de brief dan weer open. Maak nu op het uitste kende deel een mooie tekening. Schrijf een ge zellige brief en vouw daarna het uitstekende deel naar binnen. Degene die de brief ontvangt is er vast blij mee! GERUIME tijd is sindsdien ver streken. Het rashondje heeft niets meer van zich laten horen. De eigenaar ook niet. SJ. VAN DER ZEE Recept: Vruchtenbowl (810 glaasjes) 500 gr. gemengde vruchten (b.v. aardbeien, kersen, bessen (zwarte en rode), banaan, meloen, 5 dl vruch tensap (b.v. appelsap), 3 dl spuit water (2 kleine flesjes), plm. 75 gr. basterdsuiker. De vruchten schoonmaken, wassen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13