1 Laatste Berichten Leidse tenniskampioenschappen VRUDAG 20 JULI 1956 Twee dagen regen zorgden ervoor, dat slechts met behulp van extra ba nen op andere Leidse parken, de par tijenachterstand op het dagelyka pro gramma enigszins kon worden ingelo pen. Ook werd met medewerking der spelers reeds zeer vroeg in de morgen gespeeld. De eerste A-partijen leverden geen verrassingen. J. Bult won onbedreigd van H. Heyeboer en ook A. Lim had geen moeite met zijn tegenstander Oosterbaan. Bü de dames, waar een halve competitie wordt gespeeld, was er meer spanning. Mevrouw Soolnins kon het na een zware drie sets-zege tegen mej. Berlage niet meer bolwer ken tegen mej. Elhorst en moest haar na een aanvankelijke voorsprong de overwinning laten. Mevrouw Van Bergen Henegouwen versloeg mej. Berlage, terwijl mevrouw Th. Kruyzer een solide overwinning op mej. Elhorst boekte. In het B-toernooi was er weinig nieuws. Enige partijen werden door re gen afgebroken. Het C-toernooi gaf meer spel. In het enkelspel leverden Verhees en Haze lnoot een watergevecht dat uren duurde en uiteindelijk in het voordeel van Ha- zenoot werd beslist. De jeugdspelers Koeman en Van Steenis speelden een marathon-wedstrijd waarvan de eerste na drie uur de dupe werd. De Marlot- speler Bando, dit jaar nog in de jeugd- competitie spelend, won goed van Ver hoef. B. Scholten en Berger hielden de AFSCHEID LEERINGEN DA COSTASTRAATSCHOOL In de aula van de openbare lagere school aan de Telderskade, werd een afscheidsavond gegeven voor de leer lingen van de Da Costastraatsohool. Na een kort woord van welkom, ge richt tot de ouders en leerlingen, en in het bijzonder tot de heer v. d. Reyden, hoofd der Da Costaschool, voerden de leerlingen der school een aardig pro gramma op. dat werd afgewisseld met het optreden van een goochelaar. Met een enkel woord, waarin ernst en humor elkaar afwisselden, nam de heer Van der Reyden afscheid van de leer lingen. die de school gingen verlaten. Namens deze leerlingen werd het hoofd een bureaulamp aangeboden. SCHOOL DRIFTSTRAAT In het clubgebouw van de speeltuin vereniging ..Oosterkwartier" vond gis teren een dergelijke avond plaats voor de leerlingen van de openbar*1 school aan de Driftstraat. Nadat de voorzitter van de ouder commissie, de heer W. Dool een kort- inleidend woord had gesproken volgde de opvoering van een paar to neelstukjes. Voor de muzikale afwisse ling had men o.a. een beroep gedaan op Jan van Poelgeest (piano) en Loeki Brugmans (gitariste). Namens de oudercommissie werd aan de leerlingen, die de school verlieten, een spaarbankboekje met een inleg van f. 2.50 ter hand gesteld. Het hoofd der sohool, de heer F. J. Riks, gaf de leer lingen een bemoedigend woord ten af scheid mee. VIER JUBILEA BIJ WERNINK8 BETON MAATSCHAPPIJ. Bij de N. V. Weminks Beton Maat schappij alhier werd donderdag J..1. het feit herdacht, dat 4 werknemers 25 jaren in dienst zyn. Het waren de heren: C Montanje, werkzaam in de produktie- afdeling van Colcret-Sierbeton; H. A. van der Linden in de afdeling Oolcret- Sierbeton, A. de Roode, werkzaam in de afdeling betonproduktle en J. Montanje, werkzaam bij de afdeling trottoirbanden. De jubilarissen werden door de direc tie en door een aantal staffunctiona rissen in de directiekamer op hartelijke wijze toegesproken; hun werd een en velop met inhoud overhandigd. Van de zijde van het personeel heeft een afvaar diging van het jubileumfonds des avonds de jubilarissen in huiselijke kring een herinnering aangeboden. GROTE BELANGSTELLING VOOR REMBRANDT-SPEL Voor de opvoeringen van het Rem- brandt-spel door leden van de Kon. Ver. ..Litteris Sacrum" en het Lelds Studen tentoneel in diverse delen van de stad blijkt - en terecht - grote belangstelling te bestaan. Nu ook de beide voorstellin gen. welke hedenavond in „De Lakenhal" worden gegeven, reeds zijn uitverkocht, is er besloten om morgenavond nog een extra opvoering te geven in de recreatie zaal van ..Endegeest", waar plaats is voor circa 400 personen. Onze stadgenote mej. M. van Wee- sel is geslaagd voor het examen akte middelbaar onderwijs lichamelijke op voeding. Geslaagd Pieter Ommering alhier, behaalde aan de Chr. Techn. School te Alphen het diploma machine-bankwer ker. NIEUWE UITGAVEN. „DUTCH ART TODAY" WIJ ontvingen het vanwege het Mini sterie van O. K. en W. uitgegeven. In drie talen verschenen boekje ..Dutch art today: Literature", dat een goede bijdrage blijkt te vormen voor een verhelderend begrip ln het buitenland betreffende de Nederlandse letterkundigen. Het is geschreven door Pierre H. Dubois en verlucht met vele foto's. Behalve een beknopt overzicht, be vat het werkje een korte karakteristiek van vele onzer auteurs van Multatull af tot en met de modernen. Recepten wild en gevogelte, een aller smakelijkst boekje met acht uitstekende kleurenfoto's en 23 bladzijden tekst. Uit gave van het Bedrijfschap voor pluimvee en eieren te De Bilt, ln samenwerking met het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad te Den Haag. De Ardennen en Luxemburg, door A. C. Dijkman. U. M. „Kosmos", Amsterdam, een zeer handig en overzichtelijk uitgaafje ln een bekende serie ..Kosmos Reisgidsen". naam van het ontvangend park hoog door een zege op reep. Modderman en Wortelboer. De eerste finalisten zijn reeds bekend. By de dames C won de dtibbel Kluyt/ De Wolf van Fiiippo/Kranenburg. Vandaag zal er wel meer tekening ln de strijd komen, aangezien men reeds tot de kwart flnalee ie genaderd. Verdachte van diamantroof in Londen aangehouden Scotland Yard heeft de afgelopen nacht een man aangehouden, die ervan verdacht wordt de dader te zijn van de opzienbarende diefstal van diamanten ter waarde van een miljoen gulden ln het centrum van Londen. Tevoren was al Iemand aangehouden, die beschuldigd zou worden van medeplichtigheid en heling van een auto. Bouw nieuwe V.A.R.A.-studio [Tientallen pelgrims dit jaar in Mekka aan een zonnesteek bezweken Binnenkort zal men een begin maken met de bouw van een nieuw omroep- complex voor de VARA. De inhoud van het bestaande omroep- gebouw is 5700 kubieke meter: het toe komstige gebouw het tegenwoordige plus de nieuwbouw zal een Inhoud hebben van 54.280 kubieke meter. De lengte van de tegenwoordige gevel be draagt bijna 27 meter; de totale lengte van de toekomstige gevel zal ongeveer 95 meter zijn. De hoogte van de nieuwe studio zal 12% meter zijn. Het terrein, waarop gebouwd wordt, en dat op het hoogste punt van Hilversum ligt. heeft een oppervlakte van 18.300 vierkante meter. Het staat thans vast. dat het stof felijk overschot van de vlieger die gis teren uit het IJsselmeer werd opgehaald men zie elders is van de vorige week bij een straaljager-ongeval boven het IJsselmeer omgekomen vlieger S. Steen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Garm-t Jan, zn van J. L. Arbouw en E. M. Konijn- Remus, zn van L. H. Dovianus en M. Teuben; Jan, zn van A. Lemstra en Y. IJssels: Marion Gertrude, dr van E. A. H. Blansjaar en M. Haneveld; Matthljs Leendert. zn van M. L. 't Hart en H. Rompelman: Adrlanus Karei, zn van A. K. Verstraaten en J. van der Burg; Frledrich Hendricus Theodorus, zn van H. J. M. van Elten en S. P. Linthorst. ONDERTROUWD: C. A. H. Nozeman en M. E. van Dorp: T. de Vries en M. M. van Tongeren; C. Ravesteyn en J. C. Willebrand; W. L. Venema en H. Vermond; H. M. Tromp en A. Tromp; H. van de Pol en M. Bey; H. Beyer en G. van der Hoeven; L. de Vogel en J. van Rossum; J. P. Köhne en M. H. Verhoeven; P. B. Visser en S. Slootweg; H. Kuljer en J. Verweij; R. den Tonkelaar en M. J. Put; A. B. G. Hol en E. van der Kooy; D. van Eek en E. S. Kerkman. OVERLEDEN: G. de Kier, weduwnaar, 77 jaar. LEIDERDORP Jaarvergadering Groene Kruis PRINCIPEBESLUIT TOT STICHTING GEBOUW De afdeling Leiderdorp-Zoeterwoude H.R. van „Het Groene Kruis" hield de Jaarvergadering in het Dorpshuis. De voorzitter, de heer K. van Diepeningen. verwelkomde de aanwezigen, waarna hij enige mededelingen deed over het Groe ne Kruis in de rampgebieden. Uit Zwit serland ls een belangrijk bedrag ontvan gen. dat aangewend is om hiervan in het rampgebied Groenek ruis-gebouwen te stichten. De opening hiervan was door hem als landelijk bestuurder meege maakt. Hij besprak de inrichting van deze gebouwen en wenste dat ln Leider dorp iets dergelijks tot stand kwam. De secretaris de heer J. M. Limburg, bracht een keurig jaarverslag uit en zus ter Hoogland gaf een verslag van haar werkzaamheden. Het ledental der ver eniging was op 1 januari 1092. Zuster Hoogland deelde mede dat het aantal gezinnen dat onder toezicht stond voor TBC in de loop van het Jaar van 14 tot 6 was gedaald. Een verheugend ver schijnsel Uit het verslag van de penningmees ter. de heer J. Peereboom, bleken de ontvangsten te hebben bedragen f 12784.72 en de uitgaven f. 13944.83 zo dat er een nadelig saldo was van f. 1160.11. Naar aanleiding van een op merking van de heer Van der Horst werd de concept-balans gewijzigd vast gesteld. Het fonds voor een eigen ge bouw bedraagt thans f. 7000. Na het uitbrengen van dit financiële verslag kwamen de besprekingen naar aanleiding van het openingswoord van de voorzitter als vanzelf weer op de stichting van een Groene Kruis-Ge- bouw. Het voor- en tegen werd uitvoe rig overwogen en de vergadering kwam tot de conclusie, dat er eindelijk iets gebeuren moest. In beginsel werd daar om besloten tot de stichting over te gaan. Een klein comité bestaande uit de he ren Peerenboom en v. d. Horst zal de financiële consequenties hieraan verbon den onderzoeken en dan zullen er pogin gen worden gedaan op verschillende ma nieren gelden te verzamelen. Tot nieuw lid van de kascommissie werd benoemd de heer A. J. Lock en tot bestuursleden werden herkozen de heren R. v. d. Hoek en J. M. Limburg. Hierna volgde rondvraag en sluiting. Geslaagd Cornells Anker alhier, be haalde aan de Ohr. Techn. School te Al phen het diploma machine-bankwerker. VOORSCHOTEN POSTDUüVENNIEirWS De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf Roosendaa;l afstand 66.10 km. In ooncours waren 225 duiven. Aankomst eerste duif 14-10-05; snelheid 1100.15 m. per minuut; aankomst laatste prysduif 14-21-06; snelheid 923.74 m. per minuut. De pryzen werden als volgt behaald: P. van Klaveren 1-8-14; Fr. Hendriks 2- 9-11; A. de Graaf 3; P. d*Haens 4-12; J. Koek 5; K. I. Waasdorp 6-13; M. Wol lies- winkel 10; P. N. van Wissen 15; G. L. Schrijvers 7-16. Ook werd een wedvlucht met oude duiven gehouden die pas op 17 juli om 8.45 uur werden losgelaten in Pont St. Maxcense; afstand 330.21 km. Aankomse eerste duif 13-18-11; snelheid 1241.7 m. per minuut; aankomst laatste prysduif 13-33-00; snelheid 1180,40 m. p. minuut. De pryswinnaars waren: P. Douwes 1; K. I. Waasdorp 2-9; H. Sdhoo 3; P. N. van Wissen 4; P. dUaens 5-7-10; Fr. Hendriks 6; A. de Graaf 8; C. Zwaan 11. Dit was de laatste vlucht eerste tour oude duiven. v le kampioen werd K. I. Waasdorp met 846.5 punten; 2e kampioen was P. dHaens met 833.5 punten; 3e kampioen was Fr. Hendriks met 828.2 punten. Vanavond (vrijdagavond) biedt de harmonievereniging „St. Laurentius de Voorschotenaren een concert aan in het Burgemeester Berkhoutpark. Aanvang 8 uur. WARMOND P.V. „WARMOND" De Warmondse postduivenvereniging „Warmond" hield zondag een wedvlucht voor jonge duiven vana." Roosendaal, af stand 72 km. De duiven werden gelost om 1.15 uur met een westenwind. De eerste duif bereikte zyn hok om 14.17.05. De uitslagen luiden: B ter Beek 1, 7; J. Kortekaas 2, 6; J. Roest 3; J. Diemei 4: P. v. d. Drift 5; Th. Ver woerd 8; J. Smeets 9: Sonniga 10. Dinsdag werd een wedvlucht voor oude duiven gehouden vanaf Pont St.- Maxcen6e, afstand 340 km. De duiven werden gelost om 8 45 uur met z.w- wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 13.25.04. De uitslagen luiden: J. Smeets 1, 7; B. ter Beek 2: P. v. d. Drift 3: J. de Weert 4; dr. J. Venker 5; Q. Beugelsdyk 6; P. Vogelenzang 8. Geslaagd Voor het examen machi- neschrijven, dat gehouden is te Rotter dam. slaagde onze plaatsgenoten Tini van Leeuwen en Freek Roest. „Slechts" 55 Mekka-gangers zijn dit jaar tijdens het laatste deel van hun pelgrimstocht aan een zonnesteek bezwe ken. aldus ls officieel ln Djedda (Saoedi- Arabië) bekendgemaakt. Als hoogtepunt van de jaarlijkse bedevaart stonden duizenden pelgrims van zonsondergang op dinsdag J.l. tot zonsondergang op woensdag op de heilige berg Arafit. De onbarmhartig schijnende zon bleek voor verscheidene tientallen pelgrims nood lottig. Zij bezweken aan een zonnesteek. Overigens is dit getal bescheiden in ver gelijking met verleden jaar. toen er 156 pelgrims door dezelfde oorzaak om het leven kwamen De vermindering in het aantal slachtoffers is te danken aan be tere voorzorgsmaatregelen, welke door de Saoedi-Arabische gezondheidsdienst ge troffen zijn. In totaal hebben 600.000 Mohammedanen dit jaar de heilige plaatsen bezocht vergeleken bij 500.000 het vorig jaar. Brandkast hypotheekbank gekraakt (Van onze Haagse redactie) In een gebouw aan de Oranjestraat te Den Haag is vannacht de brandkast van een hypotheekbank gekraakt. Een bedrag van f. 500 werd gesloten. De daders betraden het gebouw door insluiping. In een in hetzelfde gebouw gevestigd kantoor van een handelmaatschappij heeft men eveneens getracht de brand kast te openen. De kast werd aange boord. doch klaarblijkelijk is de boor gebroken. Zonder dat de brandkast werd geopend, heeft men het kantoor weer verlaten. De brandkast bevatte slechts een gering geldbedrag. Devaluatie van de roepiah? Het in Djakarta verschijnende dag blad „Keng Po" meldt, dat „volgens waarnemers" de Indonesische regering ernstig de voor- en nadelen zal over wegen van een devaluatie van de roe piah als oplossing voor de huidige fi nanciële moeilijkheden. Het blad schrijft, dat alleen een schenking of lening van 50 miljoen dol lar van het Internationale Monetaire Fonds, door Indonesië aangevraagd, op het ogenblik de koopkracht van de In donesische roepiah kan bevorderen. Soenarjo's overplaatsing Mevrouw Bouman, de verdedigster van Schmidt, heeft medegedeeld, dat de overplaatsing naar het bureau van de procureur-generaal van de officier van Justitie, Soenarjo, die openbaar aanklager is in het proees- Schmidt. haar zeer grote belangstel ling heeft. Mevrouw Bouman was echter niet bereid commentaar te geven op de mogelijke gevolgen hier van. De procureur-generaal, Soeprapto. verklaarde vanmorgen, dat deze over-1 plaatsing geen moeilijkheden zou ople- j veren in de zaak-Schmidt. In een nog niet-afgesloten zaak kan de openbare aanklager worden vervangen, aldus Soe narjo, die hieraan toevoegde, dat indien noodzakelijk Soernarjo kon I blijven optreden aals openbare aankla- ger in de zaak-Schmidt. De waarnemend procureur-generaal, j Abdoel Moetalib Moro. ontkende de ge ruchten. dat de overplaatsing van Soe narjo in verband staat met diens be slissing ten aanzien van een Indonesi sche zakenman van Chinese afkomst. Soekartono. hoofdambtenaar van het bureau van de procureur-generaal zou een ernstige kandidaat voor de post van officier van justitie zUn. Een staatTfe van eerste klas stunt- vliegen werd ten beste gegeven door de piloten van deze nieuwe Canber ra- straaljagers. die In Engeland oefenen voor de komende vliegfeesten in Coventry. De for matie wentelt in haar geheel om de lengte as in de vliegrich- ting, waarbij de toestellen hun on derlinge positie ver bluf fend nauwkeurig handhaven. De op woensdagavond gestelde tap toe, tot sluiting van de winkelweek, moest kort na het begin worden afge last, aangezien de slechte weersomstan digheden verdere voortzetting onmoge lijk maakten. BENOEMING Tot hoofd van de dienst algemene za ken ten gemeentehuize is benoemd de heer H. A. J. Roels, thans werkzaam op het raadhuis te Wormer. In de Zaan streek heeft de heer Roels zich zeer verdienstelijk gemaakt in het katholiek verenigingsleven. O m. was hU bestuurs lid van de Rijkskieskring Den Helder van de KVP, bestuurslid van de Katho lieke Actie in de Zaanstreek, voorzitter van het bedrijfsapostolaat en mede-op richter van de Katholieke HBS in de Zaanstreek-Waterland. WASSENAAR Ten bate van de reumabestrijding wordt volgende week door de Federatie van Vrouwenverenigingen alhier een actie gevoerd, hierin bestaande, dat op verscheidene plaatsen in de gemeente grabbeltonnen worden opgesteld, waar in men tegen betaling van een kleinig heid naar hartelust kan gTabbelen en daarbij altjjd prijs heeft Door de Vereniging Het Dorpshuis worden in de week van 30 juli tot 3 augustus weer zomerspelen voor de schooljeugd van 6 tot 10 jaar georgani seerd. Als het goed weer is gaan de kinderen van v.m. 9 uur tot n.m. 3.30 uur in Duinrell onder toezicht spel letjes doen. Bij ongunstig weer worden zfj ln het Dorpshuis prettig en nuttig bezig gehouden. Inlichtingen en aanmelding heden-, vrijdagavond, van 7 tot 8 30 uur in het Dorpshuis, v Zuylen v. Nijeveltstr. 245. SASSENHEIM EERSTE PAAL VOOR NIEUWE INDUSTRIE Heden is de eerste paal geslagen voor de nieuwe fabriek van de glasimport- verffabriek van de fa. A. v. d. Kwast en Oo. te Leiden. Deze firma heeft een ge deelte van het Industrie-terrein weten te verkrijgen voor het bouwen van de nieuwe fabriek, waarin de verfafdeling zal worden gevestigd, zodat er voor de andere takken van het bedrijf ruimte vrijkomt in de fabriek te Leiden. Harry W. Maks, alhier, zal van 20 juli tot 13 augustus een bezoek bren gen aan Zweden. Dit bezoek is mogelijk geworden door de uitwisseling lucht- vaartjongeren 1056. Toerist bestolen YOOR 2500 DOLLAR Uit een kamer in een hotel aan de Nieuwe Doelenstraat te Amsterdam is vannacht een schoudertas met pas poort, een chequeboekje voor 500 dol lar en een kredietbrief ter waarde van 2000 dollar, alles eigendom van een Amerikaanse toerist, ontvreemd. De hotelkamer is gedegen op de par terre aan de straatzijde. De ramen heb ben de hele naoht open gestaan en de gestolen goederen lagen op een tafel vlak er voor. Het moet volgens de po litie voor een toevallige voorbijganger vrij gemakkelijk zijn geweest met een enkele handbeweging zijn slag te slaan. Aankomst Russisch smaldeel Rode bloemen van bondgenoten (Speciale berichtgeving) Even voor half tien vanmorgen kwam de Russische kruiser .Sverdlov' rond de bocht van de rivier in zicht van de Parkkade te Rotterdam: Een slank grys schip. Vier sleepboten vin gen het schip in de trossen en hun namen waren geheel in stijl! Aan het achterschip hadden vastgemaakt de .Siberië' en de .Spitsbergen' en op het voorschip brachten hun trossen uit de „Hector* en de.... „Independance" (Onafhankelijkheid). Toen de kruiser gemeerd lag langs de kade van de Parkhaven, schoven op de rivier voorbij opweg naar hun ligplaats aan de Parkkade de beide torpedoboot jagers „Serdity („De toor nige) en „Surovy" (De woeste). Reeds lang voor half tien hadden ve len zich verzameld by de kop van de Parkhaven. Hoe later het werd hoe gro ter de menigte werd, die de aankomst van de kruiser wilde bywonen. Er had den zich vele leden van de Russische kolonie in Nederland opgesteld, alsme de leden van de C.P.N.. Daaronder wa ren heel wat kinderen op hun Paasbest gekleed. De dames en de kinderen had den bloemen in de arm, rode anjers en rode gladiolen. Toen eenmaal de loopplank uitlag konden de verwelkomende autoriteiten zioh aan boord begeven. Vervolgens werden de leden der Rus sische kolonie aan boord toegelaten, als mede het communistische Rotterdamse raadslid, mevr. H. de VosKrul. Voorop glingen de kinderen die de bloemen droegen. Op het achterschip werden zy door officieren ontvangen. Even later meerden de beide torpedoboot jagers aan de Parkkade, waar Jonge meisjes in rode jurken bossen rode gladiolen in de arm gereed stonden ook deze beide schepen te verwelkomen. De commandant van het Russische eskader. Schout bij nacht Vasilvy Fe- diorovitch Kotov, maakte vanmorgen, vergezeld van de Russische marine-at- taohé kolonel C. N. Soukhoroutchkine en de Nederlandse verbindingsofficier commandeur J. G. Daeia, zyn opwach ting ten stadhuize. Felle brand in Rotterdamse manege Er heeft vannacht een felle brand gewoed ln de gebouwen van de Rot terdamse manege aan de Kralingse- weg. Het vuur schijnt ontstaan te zijn in de aangrenzende lokalen van de Kralingse Jockey Club. De brandweer, die met groot mate riaal was uitgerukt en een zevental stralen op de vuurzee richtte, had na een uur de brand in zoverre bedwongen, dat met nablussing kon worden begon nen. De lokalen van de Jockeyclub gin gen met de inventaris ervan verloren. De stallen van de manege bevonden zich op vrij grote afstand, zodat de kostbare paarden geen ogenblik in gevaar zijn geweest. SLACHTOFFER VAN PLOTSELING GEOPEND PORTIER Ben 30-jarige wieLrydster is op de Overtoom in Amsterdam het slachtoffer geworden van een onverwachte ma noeuvre van een vnachtautochauftfeur, die, nadat hdj zijn wagen op een ver boden gedeelte aan de rechterkant van de weg tot stilstand had gebracht, plot seling het linkerportier opende. De wiel- rijdster schrok hiervan, week uit en werd door een achterop komende perso nenauto gegrepen en overreden. Zy is in ernstige toestand naar het Wilhel- minagas thuis overgebracht Blinde Noor redde vrouw van verdrinkingsdood De held van de dag in Noorwegen was gisteren een 38-jarige blinde man. Al- mar Lund, die erin geslaagd ls een 36- jarige vrouw van de verdrinkingsdood te reddenLund, die voorzitter is van de Noorse vereniging van blinden en te vens leider van een vakantiekamp voor blinden nabij Drammen, was gaan zwemmen. Hij kon dit doen. omdat aan een brug een bel bevestigd was, die elke tien minuten luidt, zodat de blinde zwemmers konden horen of zij te ver weg zijn. Lund vertelde, dat hij plotseling langs iets zwom, dat een borrelend geluid gaf. „Ik zwom door omdat ik niet wist wat het was. Maar het geluid maakte mij on gerust en ik zwom terug om te onder zoeken wat het borrelen veroorzaakte. Ik ging op het geluid af en voelde een lichaam. Ik hoorde een vrouwestem zeg gen: „Ik heb water binnengekregen". Daarna zonk het lichaam, maar ik kon het nog net op tijd grijpen. Gelukkig heb ik reddend zwemmen geleerd en ik kon dus met de bewusteloze vrouw naai de oever komen door op het geluid van de bel af te gaan" Aan de oever stond een vrijwel blinde masseur. Hans Aas, die onmiddellijk kunstmatige ademhaling op de vrouw, de 36-jarige Nanna Hendriksen, begon toe te passen. Een derde blinde haastte jzich weg om een dokter te halen. De "arts. die kort daarna arriveerde, was de eerste ziende persoon, die de vrouw kon helpen. Hij verklaarde later, dat hij niets meer had kunnen uitrichten wan neer de masseur na de redding door Lund niet ingegrepen had. INSPECTEUR-GENERAAL VAN HET VERKEER By beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is met ingang van 1 juli 1956 de aanwijzing van mr. C. J. G. J. Vinkesteyn als Inspecteur- Generaal van het Verkeer ingetrokken en is met ingang van dezelfde datum de directeur-afdelingschef. directeur van de Algemene Dienst van het Direc toraat-Generaal van het Verkeer, mr. G. M. J. Henket, buiten bezwaar van 's-Ryks schatkist als Inspecteur-Gene raal van het Verkeer £an de Rijksver keersinspectie verbonden. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen BEURSOVERZICHT Aku willig; Philips 300 Amsterdam, 20 juli Terwyi de markt vanmiddag over het algemeen galm gestemd bleef waren er twee hoeken die door een bijzondere ontwikkeling opvielen, n.l. Philips en Aku. In de aandelen van het Eindho- vense concern ontstondi bij opening een grote oploop. Vanochtend reeds was de koers op 298 gekomen en in de eerste tape van het officiële verkeer werd de 300 bereikt. Toen was het echter afge lopen. Verkooplimites maakten het on mogelijk de brug van drie maal pari te overschrijden waarna de handel spoedig in elkaar zakte. De belangstelling ver plaatste zich toen naar de Aku-hoek, waar de kooplust kennelijk door de be- roepshandel was aangewakkerd. Althans het rayonfonds maakte een opzienba rende sprong van 9 punten en kwam op 258. Dit waren de twee voornaamste kenmerken van de markt. Kon. Olie stelde ietwat teleur en bleef beneden Newyorkse pariteit. Unilever was goed prijshoudend zonder meer. Cultuurfondsen ontmoetten slechts weinig belangstelling. Scheepvaart was voor verschillende fondsen iets beter gestemd. Met belangstelling blyft- de beurs uitzien naar de koersontwikkeling van Draka, die gisteren op 500 is be land, mede in verband met de vraag, wat er in dit fonds aan de hand is. Ned. Staatsfondsen prijshoudend. Do nieuwste lening 1956 die gisteren bene den 95 kwam, wist zich vandaag niet te herstellen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 juli - Londen 10.64Vs 10.64%, New York 3.82ft—3.83ft, Mon treal 3.90%—3.90%, Parijs 1.0852%— 10862%. Brussel 7.6547—7 6507, Frank furt 91.12%—01.17%, Zurich 87.24%— 87.29%Zürióh (vr francs) 89.33% 89.38% Stockholm 73.78%—73.83%. Ko penhagen 55.00%—55.05%, Oslo 53.21— 53 26, Milaan 6087%—60.92%. Beurs van Amsterdam Vrydag 20 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. 53 3% 97*1 98 Grootboek obl89% L 89Va L Ned. '51 3% 96 96Vi L Ned. '53 (3%) 95 94+3 Ned. '48 3% 91% 91 Ned. '54 3% 91ft 91% Ned. '55 3% 91ft 91% Ned. '55 II 3% 92% 92%. Ned. '47 3% 3 92% 92% Dollarlng '47 3 93 923 4 Investeringscert. 3 94% 94% Ned. 62-64 3 94% 94% Indie *37 A 3 93% 93 H Grootboek '46 3 90% 90% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 60 61% Nat. Handelsbank 139% 139 Ned. Handelmy207 208 A.KU 249% 257% Philips 295 209% Unilever 422% 424% Wilton Feyenoord 319% 319 Biliton 2de r299 256 Kon. Olie f.50.— 438 Kon. Olie 873% 871% Amst Rubber 94 93% Holl. Amer. lyn185% 186% Kon. Ned. Stoomb. 170% 171% Ned. Scheepv. Unie 179% 180 HVA117% 118% Java Cult69 68% Deli My. 134 133% Senembah83 80 Va NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 99% 95% Den Haag 1937 1 3.. 90% Leider» 1947 96% R'dam *37 I III 3% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 101 101% Premieleningen A'dam '51 2% 127% 128% Eindhoven '54 2% 99% 99% Enschede '54 2% 98% 99 Den Haag'5212% 120 1G0 idem II 2% 119% 113% R'dam '52 I 2%124% 124% idem n 2% 121% Utrecht '53 2% 112% 112% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 240 244 Rotterd. Bank218% 201% Twentsche Bank226 228 Industrie Ondernemingen Ned. G, en Spir. fabr. 221% 226% Kon. Ned. Grofsm. 119 H18y4 Rott. Droogd. My. 605 605 Tleleman en Dros 11% Handelsondernemingen Borsumy cv A f 1000 108% 108% Internatio125 124% Diversen Albert Heyn284 B 285 B Ned M Walv Vrt. 71 71B Spoorwegen Dell Spoorw. My. 22% 22% Amerik. fondsen Anaconda 77ft 78% Shell Oil Cy85 84% Nog enkele fondsen oit Leiden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv Int. Kunststof! Ind. Kon Ned Edelmet Pref w a idem Textiel Gebr v Wyk Leidsche Wolspinn Ned Electrolasm Slkkens Lakfabr '53 Ver Touwfabrieken Wernink's Betonm. VK 19/7 412B 128L 56GB 56%GB 72% 73GB 72 81B 81% GB 474 "?GI 374% 350 345 530 535 171% 171% 100GB 8

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9