„Jammer dat we geen etappe hebben Indrukwekkend Nederlands succes in etappe Toulouse-Montpellier kunnen winnen Wagtmans naar tweede plaats in klassement Hassenf'order in eindsprint te snel voor De Groot en Wagtmans €Mbp.,,MtepWh/pop/e£/efs///b! Jacques Goddet stond al klaar met de gele trui Nolten is boos op Sjef Lahaye 95ste Jaargang Vrijdag 20 juli 1956 Derde blad no. 28887 Daan de Groot (overigens tevreden): (Van een speciale verslaggever) Montpellier, donderdagavond Het wordt hoe langer hoe gekker hebben de verslaggevers in de Tourkaravaan elkaar vandaag in vele talen toegeroepen. Met volledige verontachtzaming van het heerlijke weer en van de ver rukkelijke landschappen, was een kopgroep van achttien man met een gemiddelde snelheid van ruim 42.5 km. per uur door het land van Laguedoc en de Provence getrok ken. Aan de finish op het circuit van Montpellier slaakten de toeschouwers een kreet van verbazing. Het aankomst programma, waaraan sterren als Bobet deelnamen, moest ontijdig worden afgebroken, omdat de leidersgroep met ruim een uur voorsprong op het officiële tijdschema de eindstreep bereikte. Spullebaas Jacques Goddet wreef zich in de handen, wat een sensatie, wat een reclame voor zijn ronde! ,,De jongens van deze Tour zorgen elke dag weer voor een verrassing. Dat is juist wat ik hebben moet" jubelde hij. En hij drukte meteen Woutje Wagt mans de hand om hem te feliciteren met zijn vandaag bereikte tweede plaats in het algemeen klassement. En hij klopte Daan de Groot troostend op de schouder, om dat de Amsterdammer op het nippertje de overwinning was ontgaan. Wederom was het „dolle" Hassenforder, die Nederland een etappe-zege had onthouden. In Bordeaux had hij Leo van der Pluym op de meet verslagen en nu, op het asfalt van de Splanade in Montpellier had hjj respectievelijk Daan de Groot en Wout Wagtmans achter rich gehouden. Voor Hassenforder, die het nog nooit zo lang in een Ronde van Frankrijk heeft uitgehouden meestal slaakte hij de strijd na enkele bravourstukjes in de eerste etappen werd het de derde overwinning na die van Caen en Bordeaux. Zo was er weer een heleboel vreugde aan de finish bij de, dit jaar sterk op do voorgrond tredende westelijken enbij de Nederlanders, die behalve op de tweede en derde, ook op de dertiende plaats beslag legden. Juist door dat laatste, waarvoor Van der Pluym had gezorgd, sleepten zij nog de twee duizend gulden voor een dagploegenklassement in de wacht! Jos Hinsen, die een beetje riek was geweest, 's morgens helemaal niet had gegeten en als laatste renner van het veld met achter zich de bezemwagen, binnen kwam, werd er ineens veel vrolijker door. Kort na de start in Toulouse was de zuid-oostelijke regionaal Raymond Elena uit het peloton gevlucht, waar voor hem later de prijs voor de meest •trijdlustige renner werd toegekend. Zijn poging mislukte, waarna Daan de Groot het. eveneens zonder succes ging proberen. Een derde aanval, van Le Ber, Wagtmans en Beuffeuil slaagde. Dat wil zeggen, dat er een eerste af scheiding had plaats gevonden. Na 37 km, in Cadix, kwam er nog een plukje van 5 renners bij. En in Puylaurens, na 48 km, sloten zich wederom vijf op standelingen aan bij de kopgroep, die dus nu uit dertien man bestond. Drie droegen er een oranjetrui: De Groot, Wagtmans en Van der Pluym, die nota bene van Pellenaars het consigne had gekregen, dat hij zich voor de rustdag niet meer te veel mocht inspannen. Nog was evenwel de rebellie in het peloton niet onderdrukt. Daarin slaagden de grote heersers als Stan Ockers pas, nadat zij geen aandacht meer behoef den te schenken aan Hassenforder en enkele anderen van zijn slag. Kopgroep van 18 man Na de eerste ravitaillering in Maza- met, op 86 km van het beginpunt, had den ook de weglopers zich broederlijk verenigd. Het waren nu 18 renners, waarvan dus drie Nederlanders, verder 3 Italianen (Monti, Fantini en Co- letto), drie zuid-oostenlijken (Dotto, Elena en Vitetta), twee westelijken (Hassenforder en Le Ber), twee Span jaarden (Bahamontes en Marigil), twee Belgen (Close en Janssens) en verder de Zwitser Schellenberg en de regionalen Skerl (Ile-de-France) en Beuffeuil (zuid-west). Zij hadden al gauw vijf minuten voorsprong en deze groeide nog, doordat het peloton na Mazamet scheen te zijn stil gevallen. Het verschil nam gestadig toe. Want al was de stemming voorlopig vredig, de leiders handhaafden een Wout Wagtmans, die in het algemeen klassement ruim 18 minuten achter stond, begon serieus te denken aan het overnemen van de leiderstrui. „Best", zelden zijn buitenlandse metgezellen. „Maar dan zul je er voor moeten wer ken ook", en zij lieten Wout en diens ploeggenoten De Groot en Van der Pluym rijkelijk het aandeel van de ar beid aan de kop doen. Ons drietal zwoegde dat het een aard had. Voor de gele trui, maar nog meer voor de vette ploegprijs van de dag. Zjj hadden er best nog de steun van Nolten bij kunnen gebruiken. Maar de lange Jan, die ondanks zijn verwon dingen vol goede moed en vol vuur aan de start verscheen, was in het begin, ondanks vijf. zes demarrages, niet weg kunnen komen. Voor de zoveelste maal. had Nolten het juiste ogenblik niet weten t« kiezen. Maar ook met zijn drieën Van der Pluym paste zich uitstekend aan wisten onze musketiers zich te redden. In het vrolijke stadje Bedarieux, waar de tweede verzorgingspost was gevestigd, bedroeg de voorsprong 12 min. 30 sec. Deze tweede verzorging had de oor spronkelijke onrustzaaier. Elena, geen goed gedaan. Hij moest even afstappen, omdat hij te veel had gedronken en dat kostte hem precies de aansluiting met zijn zeventien mede-avonturiers. Bahamontes demarreerde Op 35 km voor de finish van de tot dan toe feitelijk saai verlopen etappe, ontwaakten de volgers met één slag uit hun dagdromen en heerste er in een minimum van tijd een koortsach tige activiteit. Bij de bestijging van een kleine heuvel, St. Paul-et-Val- malle genaamd, demarreerde de Spanjaard Bahamontes uit de kop groep. Daan de Groot vloog hem on middellijk als een furie achterna. Iedereen keek gespannen toe wat Wout Wagtmans zou doen. Hij was im mers van de hele troep vluchtelingen het best geklasseerd. En Wout ging ook mee, al voelde hij, dat er een einde aan zijn reserves ging komen. Maar hij haalde dc twee anderen alleen in. Toen het heuveltje eenmaal achter de rug was sprongen Hassen- DAAN DE GROOT „....tweede plaats forder en le Ber eveneens weg, gevolgd door Beuffeuil. Zes man legden de laatste kilometers naar de statige handelsstad Montpellier gezamenlijk af. Zij behaalden nog een winst van 1 min. 15 sec. op de rest van het oorspronkelijke gezelschap. Op het circuit zat Daan de Groot aan het wiel van de geslepen Hassenforder. Maar Daan reed 'n te groot verzet, om Hassen in de sprint te kloppen. Hij werd eervol tweede. Wagtmans derde. Van der Pluym op 1 min. 15 sec. dertiende. In het peloton, dat tenslotte ruim zeven tien min was achtergeraakt won Dolhats van de zuid-west ploeg de sprint. In deze etappe was de Spanjaard Poblet niet aan de start verschenen te Toulouse. Bober van de Ile-de-France ploeg staakte onderweg de strijd. TV-uitzendingen erbarmelijk van kwaliteit Het initiatief, dat de Nederlandse Televisie Stichting heeft genomen om s avonds een filmoverzicht uit te zenden van de Ronde van Frankrijk, mag prijzenswaardig genoemd worden. Betreurenswaardig is het echter, dat deze filmoverzichten verzorgd door de Franse Televisie zó erbaririe- lijk van kwaliteit zijn, dat het eigen- lijk zonde van de moeite en kosten I is. Het commentaar van de Neder- j landse reporter heeft nauwelijks zin, omdat men op het scherm vrijwel niets kan onderscheiden. Bovendien zijn deze uitzendingen op het late avonduur niet actueel meer. De N.T.S. kan er beter mee uitscheiden. De wedstrijden om de Grote Prijzen van Amsterdam voor stayers en sprin ters, die donderdagavond op de baan van het Olympisch Stadion te Amster dam gehouden zouden worden, zijn we gens regen uitgesteld tot dinsdagavond 24 juli a.s. De Tour in cijfers De veertiende etappe van de Ronde van Frankrijk van Toulouse naar Mont pellier over 231 km. is gewonnen door Hassenforder van de West-ploeg. De uitslag luidt: 1 Hassenforder (West) 5 uur 26 minuten en 5 sec; 2 De Groot (Ned) z.t; 3 Wagtmans (Ned) z.t. 4 Bahamontes (Sp) z.t.; Le Ber (West) z.t.; 6 Beuffeuil (Zuid West) 5.26.46; 7 Fantini (It) 5.27.20 8 Schellenberg (Zw)) z.t.; 9 Monti (It) z.t.; 10 Marigil (Sp) z. t.; 11 Janssens (Belg)) z. t.; 12 ex aequo Close (Belg), Colleto (It), Vi tetta (Zuid oost), Van der Pluym (Ned) Dotto (Zuid oost), allen in dezelfde tijd als Fantini. 17 Skerl (lie de France) 5.31.16; 18 Elena (Zuid oost) 5.36.36; 19 Dolhats (Zuid west) 5.43.28; 20 Darri- gade (Fr) 5.43.30; 21 Ockers (Belg) z.t. In het peloton, dat op de 26e plaats werd geklasseerd bevonden zich o.m. de Nederlandens Lahaye. Nolten en Voor- ting, de Belg Adriaenssens, Gaul van de gem. Lux. ploeg en Walkowiak (Noc), allen in dezelfde tijd als Darrigade 5.43. 30. Onze landgenoot Hinsen werd 97e met 6.52.46. Algemeen klassement Het algemeen klassement na de 14e etappe luidt: 1 Adriaenssens (Belg) 74.01.35 2 Wagt mans (Ned) 74.02.48 op 1 min 13 sec.; 3 Monti (It) 74.04.19 4 Lauredi (Zuid oost) 74.04.28 5 Voorting (Ned) 74.05.22 op 3 min. 47 sec; 6. Picot (West) 74.06.13 7 Walkowiak (Noc) 74.07.15; 8 Darriga de 74.08.46; 9 Bauvin (Fr) 74.09.21; 10 De Groot (Ned) 74.13.57 op 12 min. 22 sec.; 11 Defilippis (It) 74.15.29; 12. Bar- bosa (gem. Lux ploeg) 74.22.22; 13 De Bruyne (Belg) 74.24.38; 14 Privat (Fr) 74.24.43; 15 Desmet (Belg) 74.26.41; 16 Coletto (It) 74.27.17; 17 Bahamontes Sp) 74.28.43; 18 Close (Belg) 74.29.25; 19 Robinson (gem. Lux ploeg) 74.31.33; 20 Forestier (Fr) 74.35.06 23 Ockers (Belg) 74.37.47; 24 Van der Pluym (Ned) 74.42.49; 29 Gaul (gem. Lux. pi.) 74.51.52; 37 Nolten (Ned» 74.57.58; 46 Hassenforder (West) 75.03.41; 62 Gemi- niani (Fr) 75.36.19; 89 Hinsen (Ned) 76. 05.25 90 Lahaye (Ned) 76.11.21. Ploegenklassement Het ploegenklassement voor de 14e etappe luidt: 1 Nederland (Ge Groot, Wagtmans, Van der Pluym) 16.19.00; 2 Italië 16.22.00 3 Z. O. ploeg 16.31.16; 4 W. ploeg 16.34.40; 5 Spanje 16.36.55; 6 België 16.38.10; 7 Z. W. ploeg 16.53.44; 8. Zwitserland 16.54.20 9 He de France 16.58.16; 10/11/12 ex aequo Frankrijk, N.O.C. en gem. Lux. ploeg 17.10.30 Het algemeen ploegenklassement na de 14e etappe luidt: 1 België 220.27.17; 2 Nederland 220.39.12;3 West ploeg 220.47.11; 4 Italië 221.04.36 5 Frankrijk 221.37.10; 6 Z. O. ploeg 222.33.31; 7. N. O. C 222.39.51; 8 Spanje 223.06.17 9 Z. W. ploeg 223.10.20; 10 Gem. Lux. ploeg 223.14.31; 11 lie de France 223.30. 50; 12 Zwitserland 224.13.45. Puntenklassement Het puntenklassement na de 14e etappe luidt: 1 Picot 212 pnt. 2 Ockers 238 pnt. 3 De Groot 276 pnt. 4 Darri gade 293 pnt. 5 Voorting 294 pnt. 6 De smet 351 pnt 7 Bauvin 359 pnt 8 Rol land 400 pnt. 9 Monti 422 pnt. 10 De Bruyne 428 pnt. Ingez. Med.-Adv.) Geesink bedankt als lid van rijn club Ahtoon Geesink, de bekende judoka uit Utrecht, heeft om persoonlijke rede nen als lid van de judoclub Van der Horst bedankt. Naar wij vernemen was de verstandhouding tussen Geesink en zijn trainer Van der Horst al geruime tijd niet al te best, zodat bij Geesink de lust ontbrak om langer lid van de vereniging te blijven. Hij is persoonlijk lid van de Ned. Jiu Jitsu en Judo- bond en dat is voldoende om aan wed strijden te kunnen deelnemen. ROEIEN. Roeikampioenschappen Voor de Nederlandse roeikampioen schappen, die op 29 juli aanstaande op i de Bosbaan gehouden worden, zijn de volgende inschrijvingen binnengekomen; Vier met stuurman: Nereus 1, Ne- reus 2. Twee zonder stuurman; Het Spaarne. Aegir, De Hoop. Willem 3, D.D.S. Skiff: De Hoop, Dordtsche 1, Dordtsche 2. Willem 3. Dames dubbel vier: Willem 3. Nereus/De Hoop-com- binatie, D.D.S./Nautilus-combinatie. i Dames skiffNautilus, Dordtsche, DDS. j Dames vier met stuurvrouwNautilus, I R.I.C. Dames dubbel twee: Viking. Da lmes Acht: De Amstel, Na utilus/Vliet- combinatie, De Vliet, Nereus. Twee met stuurman: Njord, De Laak. De Hoop. Vier zonder stuurman: Aegir. Nereus. Dubbel twee: Nautilus. De Maas. Acht: Laga, Aegir, Nereus. Spanning bij de finish Montpellier, donderdagavond - D® verwachte tegenaanval van het pelo ton na de tweede ravitaillering te Be darieux op zeventig kilometer van Montpellier, toen de leiders twaalf minuten dertig seconden voorsprong hadden genomen, bleef uit. Dat was de reden, waarom de spanning na de aankomst van Hassenforder, Daan de Groot en Wout Wagtmans letterlijk en figuurlijk met elke minuut steeg. Vijf minuten, tien minuten, vijftien minuten, was dit drietal al binnen. En de achterstand van Wagtmans op Adriaenssens bedroeg 18 min. 38 sec. Zou de kleine Brabander de nieuwe lei der in de algemene rangschikking wor den? De commentatoren van de Franse televisie kwamen al naar hem toe: of hij met hen mee wilde gaan en een paar woorden zeggen. Maar Wagtmans vroeg om uitstel, wist nog niet zeker of hij de leidersplaats wel had veroverd. Hij vroeg om bier, maar bier was in geen velden of wegen bij de finish te bespeu ren. „Ik zal het wel voor je gaan ha len", olijkte Van der Pluym, „daarvoor ben ik immers het knechtje Pluympje zoals hij wordt genoemd, had wel vijf minuten nodig om de be geerde drank voor zijn teamgenoot te halen. Intussen was Wagtmans naar de eindstreep gelopen. Jacques Goddet stond daar te wachten met een spik splinternieuwe gele trui in de handen. Door de luidspreker werd omgeroepen dat, als het peloton niet over twee mi nuten binnen zou komen, Wagtmans de eerste plaats zou hebben veroverd, God det kwam naar Wagtmans toe. Onze landgenoot schudde het hoofd. Vandaag nog niet betekende dat. „Morgen dan?" vroeg Goddet. Opnieuw wees Wagtmans deze mogelijkheid van de hand. Na za terdag, na de rustdag misschien, dat kwam beter in zijn kraam te pas. Toen reed het peloton het circuit op. Adriaenssens had zijn gele trui behou den met slechts 1 min. 13 sec. voor sprong. WIELRENNEN. Geselecteerde amateurs voor wereldkampioenschappen De sportcommissie van de K.N.W.U. heeft een selectieploeg van amateur wegrenners samengesteld, waaruit de Nederlandse afvaardiging naar de we reldkampioenschappen op de weg, die eind augustus in Kopenhagen gehouden zullen worden, zal worden aangewezen. De uitverkorenen zijn verplicht in 2 grote wegwedstrijden te starten: op 28 juli as. in de Ronde van Overijssel en op 1 augustus a.s. in de Acht van Chaam. Daarna zal de ploeg voor de wereldkampioenschappen samengesteld worden. De geselecteerde renners zijn in al fabetische volgorde: J. Blaauw (Arn hem), J. Buis (Badhoevedorp), P. Da- nen (Lieshout), J. Groot (Beverwijk), G. de Jager (Hoog Blokland), P. de Jongh (Made). J. Kersten (Siebenge- wald), F. Mahn (Amsterdam), C. Nies ten (Beverwijk), G. Pos (Vreeland), J. van der Putten 'Den Haag), J. Rol (Alkmaar), P. Steenvoorden (Heemste de), Th. Sijthcff (IJsselmonde), B. Theunisse (Utrecht). S. Verhoef (Rot terdam), J. van Vliet (R'dam), A. van Wetten Noordwijkerhout F. van Wy- chen 'Goes) en C. van de Zande (Hal steren) reden", voegde „Hassen" er lachend aan toe en hij maakte met de hand een beweging alsof Fantini's borst door midden was gezaagd. „Ik heb Daan en Wout Wagtmans laten gaan", verklaarde Van der Pluym, toen hij met meer dan een minuut achter stand tezamen met de Italianen en de Belgen over de eindstreep ging. „Ik ben ondeugend geweest, de baas had van morgen gezegd, dat ik me rustig moest houden. Het zal wel brommen geven van Pellenaars, maar ik *1 antwoorden.dat ik vrijdag dan wel mijn vrije dag neem en dan kan ik er de zaterdag in Aix aan vastknopen". Volkomen fris was Van der Pluym, die zioh in deze Tour heeft ont popt als een va<n de beste jongeren uit het gehele rennersveld, aangekomen. Pellenaars had de vorige avond reeds gezegd: „Die jongen komt er wel, hij heeft al voldoende laten zien als debu tant". Jap Nolten was in Montpellier razend. Zijn pijn aan de knie was hij helemaal vergeten. „Die Lahaye heeft aldoor ach teraan gezeten in plaats dat hij meehielp om de kop van het peloton af te'scher men. Wat hebben wij aan zo'n jongen?", liet hij verontwaardigd horen. „Hij zegt nooit een woord, als je iets aan hem vraagtPellenaars moet er maar eens werk van maken". En de Nederlandse ploegleider heeft donderdagavond in Montpellier een gesprek onder vier ogen met de streekgenoot van Jan Nolten ge had. Dat Jos Hinsen niet kon meehel pen om de taktiek volledig te doen sla gen, dat aanvaardde ieder, want zijn maag is niet in orde en waarschijnlijk heeft hij een kou gevat door de sterke temperatuurswisselingen van de laatste dagen. (Van een speciale verslaggever) Montpellier, donderdagavond Te midden van een ongelofelijke chaos op de Esplanade te Montpellier, waar de politie-mannen de officials met hun speciale, zichtbaar gedragen toegangsbewijzen met blote vuist van dc weg sloegen en de inwoners van het zuidfranse stadje vrijelijk over het parcours konden uitzwermen, stond Daan de Groot te happen naar lucht. Hij was zo juist tweede geworden in een fel betwiste sprint met Hassenforder. De lange Amsterdammer, die zeer sterk heeft gereden en in de Tour de France In topvorm is gekomen, kon pas na vele minuten het verhaal van de beslissende fase in deze etappe vertellen. Hassenforder gaat te Montpellier i onze landgenoot Daan de Groot, als wijwaar over de eindstreep voor I (Telefoto.) zagen kans bij ons te komen. De Italia nen en de Belgen lieten we staan, die konden met hun klein verzet niet meer bijkomen. Maar de prijs voor het ploe genklassement was toen voor ons. Jam mer dat wij nog steeds geen etappe heb ben kunnen winnen, maar wij mogen best tevreden zijn". Op dat ogenblik keerde Roger Has senforder, de grapjas van de Tour, de man met de meest zonderlinge inval len, van zijn ererondje terug. Hij stootte Daan aan: „Dat is me er eentje. Verschrikkelijk. Wat kan die rijden!" En Daan glunderde bij deze lof. „Maar dank zij Daan hebben wij Fan tini die de gevaarlijkste man voor de sprint was en dus voor het dagploe genklassement gelost. Daan en ik heb ben Fantini gewoon door midden ge- WOUT WAGTMANS bijna in gele trui bijzonder gespierd tempo, waarbij zij werden geholpen door een straffe wind, die door het vriendelijke dal van de Orb, met zijn rustieke, soms Spaans aandoende dorpen en stadjes, blieS. In de omgeving van St. Pons op ongeveer de helft van het traject, was de voor sprong van de 18 ontsnapten gegroeid tot elf minuten.^. „Bahamontes demarreerde, tegen dat laatste bergje op. Ik achter hem aan. Wij hadden zo een honderdvijftig meter voor sprong, Wout Wagtmans had even ge aarzeld. Ik weet wel waarom. Onderweg zeiden Pluym, Wout en ik al tegen elkaar: wij zitten kapot, maar de ande ren ook. Nu of nooit. Waarom wij kapot waren? Omdat de anderen van de groep van achttien ons het meeste werk had den laten doen. Dat was vanzelfspre kend. Wij hadden er toch het meeste be lang bij. En Wout stond het beste van ons allemaal geklasseerd. Toen kwam Wout Wagtmans toch. In zijn eentje. Wij waren met zijn drieën. En de afda ling naai' Montpellier was reeds begon nen. Ik heb 52 x 14 op staan, voor die afdaling nog groot genoeg, want anders was ik er opnieuw tussen uit gegaan. Hassenforder en nog enkele amderen

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5