Mogelijkheden voor zetelverdeling in het komende Kabinet Amerikaanse luchtmacht in wordt sterker, infanterie Europa minder WEERBERICHT Wordt de verhouding 5-5-2-1-1? Engeland overweegt bezuiniging op defensiedie vermoedelijk miljarden zal bedragen Prof. dr. Kernkamp vanochtend te Utrecht overleden ROOD-CHINESE TANKS IN TIBETAANSE HOOFDSTAD 95ste jaargang WOENSDAG 18 JULI 1956 No. 28885 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand: f055 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Sprake van een nieuw ministerie voor P.B.O. Een uur lang hceit kabinetsformateur dr. Drees gisternamiddag gesproken met prof. Romme, de fractieleider van de KVP, over de zetel verdeling in het nieuwe Kabinet. Het vermoeden bestaat, dat prof. Romme als sterk voorstander van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie (PBO) zal hebben aangedrongen op de instelling van een apart ministerie van Bedrijfsorganisatie, waarbij dan ook het toezicht op de lonen en prijzen zou worden ondergebracht. Bij de behandeling van de wetsontwerpen in juni 1954 tot instelling van zeven produktschappen voor de voedselvoorziening is door middel van een amendement van de heer v. d. Ploeg (KVP) vastgelegd, dat aan de produktschappen is opgedragen de regeling van de prijzen indien of voor zover door de regering bepaald. Dat amendement zou dus de schakel zijn om ook lonen en prijzen bij het Ministerie voor de Bedrijfsorganisatie onder te brengen. Er is thans wel een minister voor de P.B.O., de vertrekkende minister de Bruyn, maar deze zetelde in het depar tement van Economische Zaken. Er was dus geen apart Ministerie voor de Bedrijfsorganisatie. Vandaag komt de Kamerfractie van de K.VP. bijeen, waarin prof. Romme zijn medeleden deelgenoot zal maken van de inhoud van het globale definitieve regerings program van dr. Drees. Uit deze vroege bijeenroeping van de K.V-P.-fractie zou men kunnen afleiden dat prof. Rome prijs stelt op instem ming of verwerping door zijn fractie, ongeacht de verdere gang van zaken met de zetelverdeling, ofschoon het de bedoeling van dr. Droes is, dat de frac ties pas oordelen nadat zij het totale beeld van regeringsprogram en zetelver deling voor ogen hebben, waarna de fractievoorzitters een partijgenoot zul len adviseren al of niet in het nieuwe Kabinet als minister zitting te nemen. Dr. Drees wil illeen ruggespraak hou den met de fractieleiders en niet met de fracties zelf. Speculaties Sommigen menen uit dt gang van za ken te mogen afleiden, dat prof. Rom me misschien zelf in het nieuwe Kabi net zitting wil nemen. Hij zou daardoor dan geen frac tieleider meer zijp en dus ook niet meer als fractieleider in de Kamer zijn invloed kunnen doen gelden voor de uitvoering van het overeengekomen règeringsprogram. Speculatief concludeert men dan reeds dat prof. Romme de nieuwe minister voor de Bedrijfsorganisatie wordt en als hy zitting heeft in het Kabinet, dan te vens plaatsvervangend minister-presi dent zou worden als opvolger van de af getreden katholieke minister Beel. Andere katholieke ministers schijnen Hij wilde voor dominee studeren! En stal toen f31.000 (Speciale berichtgeving) Verleden week ontdekte men bij de PTT dat er f. 31.000 aan kasgeld op onverklaarbare wijze „zoek" was ge raakt. Weldra rees verdenking tegen een 23-jarige PTT-beambte, die aan vankelijk ten stelligste ontkende, maar tenslotte toegaf het geld te hebben verduisterd en het totale be drag te hebben verborgen. Al het geld is nu weer teruggevonden. De man die nog nooit eerder met de Justitie in aanraking was geweest, is ingesloten. Hij was belast met het terugzenden van de overgeschoten kasgelden van het bijkantoor naar het hoofdkantoor van de PTT. Op zekere dag moest er f. 31.000 aangetekend worden verzon den. De beambte heeft toen het linnen zakje waarin deze kasgelden gewoon lijk worden verzonden, leeg op de post gedaan en het geld in zijn zak laten glijden. Reeds maanden koesterde hij het plan voor dominee te gaan studeren. Hij had zelf reeds per 1 augustus zijn ontslag bij de PTT genomen. De grootste moeilijkheid was echter, dat het benodigde geld voor deze theolo gische studie ontbrak. De man zag geen mogelijkheid het geld bijeen te krijgen en toen hij de f. 31.000 in handen had, was de verleiding te groot. Hij strandde in het zicht van de haven Dierplastiek van Prinses Beatrix Op de tentoonstelling „Dierplastieken van hedendaagse Nederlandse beeld houwers", die zaterdag 21 juli in het Zoölogisch Museum te Amsterdam wordt geopend, zal een bronsje van Prinses Beatrix te zien zijn, waarmee de Prinses voor het eerst aan een expositie deel neemt. Op deze tentoonstelling worden voorts werken geëxposeerd o.m. van Couzijn, Belgrom en Gra Rueb. Toenemende kans op onweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele regen- of on weersbuien en vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelij ke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 JULI Zon op: 4.45 uur; onder: 21.51 uur. Maan op: 18.25 uur; onder: 1.42 uur Hoogwater te Katwijk te 0.40 en 13.18 uur. daarvoor niet van voldoende gewicht geaoht te worden en het plaatsvervan gend minister-presidentschap zou voor prof. Romme het vooruitzicht openen mettertijd nog eens de erfenis van dr. Drees over te nemen. Dit zijn echter speculatieve beschouwingen. Ontevreden Kamerleden Onder de Kamerleden heerst nogal ont stemming over het feit dat dr. Drees niet meer de afzonderlijke punten van zijn globale regeringsprogram aan een bespreking in de verschillende Kamer fracties wil jnderwerpen met de gele genheid tot het kenbaar maken van „wijzigingsvoorstellen" Met de toenemende volksinvloed op de regering is die ontstemming begrij pelijk, maar toch niet gerechtvaardigd. In ons land heeft men altijd het par lementaire systeem gekend van ener zijds een regering met een eigen verant- woordlijkheid en anderzijds een Parle ment met een eigen verantwoordelijk heid. Ministers zijn in ons land geen dommekrachten die precies uitvoeren wat het parlement wil. Zij zijn geen „zetbazen" van de partijen. Wanneer de Kabinetsformateur de Kamerfracties in de gelegenheid zou stellen „wijzigingsvoorstellen in te die nen op het regeringsprogram voor de komende vier jaren, dan gaat men „parlementje spelen" achter gesloten deuren in een milieu bovendien waarin politieke tegenstanders niet aan het woord komen. Het toekomstige rege ringsbeleid dient echter niet binnens kamers kant en klaar te worden bekok stoofd. Wijzigingsvoorstellen behoren in het openbaar te worden ingediend en behandeld en dat belet het beknopte re geringsprogram van dr. Drees niet. De Kamerleden zouden wel voor vier jaar aan handen en voeten gebonden worden, wanneer zij zich vastleggen op een regeringsprogram dat tot in kleinig heden is uitgewerkt. Dan zou het parle ment zonder een voldoende oppositie, die eventueel het bewind kan overne men. helemaal de gespannen belang stelling van de kiezers verliezen. Slot op pag. 2 Plan van admiraal Radford (P-S.) (Van onze Londense correspondent) De Verenigde Staten hebben besloten een deel van hun grond troepen tegen het einde van het jaar uit Europa terug te trekken. Tege lijkertijd zullen de Amerikaanse luchtstrijdkrachten en reserves aan atoomwapens in Europa worden versterkt. Er bestaat evenwel oppo sitie tegen deze voorlopige plannen, welke zijn voorbereid door admi raal Radford, voorzitter van de Commissie van Amerikaanse stadchefs. Doch president Eisenhower en de minister van buitenlandse zaken, Dulles, staan achter hem en er heerst ook in Londen weinig twijfel, dat het plan inderdaad tot uitvoering zal worden gebracht. Op het ogen blik staan er vijf Amerikaanse divisies in Europa, welke mogelijk met niet minder dan 50 pet. zullen worden verminderd. Dit zal echter niet gebeuren zonder raadpleging van de NAVO. In Londen verluidt ook, dat de Verenigde Staten zullen voorstellen om de Westduitse defensie-bijdrage, welke 12 diviesies zou bedragen te verminderen tot 8 divisies. tend concentreerde op de instandhou ding van conventionele strijdkrachten. Regering Eden worstelt met het inflatiegevaar De Amerikaanse plannen tot vermin dering van de defensielasten vallen samen niet het voornemen van de Engelse regering tot verlichtmg van de Britse economie. Waarschijnlijk zal hierover in de herfst een definitief be sluit worden genomen. De regering hoedt zich ervoor zich voorbarig aan bepaalde gevallen te binden, maai algemeen kan worden aangenomen, dat de defensie-bezuiniging in de honder den miljoenen ponden (miljarden gul dens) zal lopen, omdat deze anders geen noemenswaardige invloed op de econo mie zou uitoefenen. Er zijn zelfs aan wijzingen. dat de Britse defensiebegro ting, welke op het ogenblik 1500 pond sterling bedraagt, met een derde zal worden verminderd. Er doet ook een nieuwe theorie de ronde, n.l. dat Enge land onmogelijk op het gebied van de super-moderne bewapening kan mee doen met de Verenigde Staten en de Sc/jet-Unie en dat het daarom beter zou zijn. wanneer Engeland zich uitslui- Op zoek naar middenweg De regering zoekt echter naar een middenweg. Het is niet uitgesloten, dat Engeland 2 divisies uit Duitsland zal terugtrekken. Op het ogenblik bevinden zich volgens de door Eden in 1954 ge dane belofte, welke de bedoeling had de Franse vrees voor de 12 Duitse divisies en een krachtige tactische Britse luchtmacht in Duitsland. Alleen door drastische besnoeiing op de defen sielasten, welke in Engeland groter zijn dan in enig ander Europees land en ook naar verhouding zwaarder dan in de Verenigde Staten, zal de inflatie kunnen worden bedwongen en de prij zen gestabiliseerd. Eerste stap is de stroomlijning van de strijdkrachten door de verwijdering van verouderd materiaal en de opbouw van eenheden gebaseerd op atoomwapens, terwijl men alle verspilling wil tegengaan. Door deze massale reorganisatie tracht de rege ring 250 miljoen pond sterling te be zuinigen. De vier divisies in Duitsland kosten 200 miljoen pond sterling per jaar, waartoe de Bondsrepubliek dit jaar de nietige som van 34 miljoen bijdraagt en waarschijnlijk volgend jaar helemaal niet meer! De Britse regering bestudeert ook de mogelijkheid om de militaire dienstplicht in 1958 geheel af te schaf fen. Of dit zal gebeuren hangt ervan af, of er zich voldoende vrijwilligers aanmelden, welke ook thans reeds een belangrijk deel van de Britse strijd krachten vormen. Op het ogenblik ia echter de toeloop van vrijwilligers nog teleurstellend. De militaire leiders zijn voorstanders van een geselecteerde dienstplicht als in de Verenigde Staten of een lotingsysteem, maar de regering is hier om politieke redenen op tegen. In elk geval acht Engeland een drasti sche inkrimping van het defensie-appa raat noodzakelijk ook om het econo misch offensief van de Sovjet-Unie te kunnen opvangen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Op de dag van het Franse Natio nale Feest heeft de president van de Tunesische Raad. Èourguiba een felle anti-F ranse rede gehouden, waarin hij met hervatting van de vijandelijkheden dreigdeDit ver hinderde hem echter niet op de receptie van de Franse ambassa deur te komen en met de Franse vertegenwoordiger in Tunis (links) te toosten. Kroesjtsjef toont ontstellend gebrek aan kennis Hoe ontstellend onwetend de heer Kroesjtsjef. secretaris-generaal van de communistische partij in dc Sovjet- Unie, is omtrent de toestanden in het Westen, moge blijken uit het volgende. Op een receptie, die gisteravond in het Kremlin gegeven werd ter ere van de Oostduitse premier, Grotewohl, en diens ministers, bespotte Kroesjtsjef het Westen, omdat het zich „de vrije wereld" noemt. „Zelfs met een stuk taart laten wij ons niet teruglokken naar een soort vrije wereld, waarvan wij ons 39 jaar geleden verlost heb ben". (De partijsecretaris schijnt niet eens te weten hoeveel er in die tijd ook in de vrije wereld veranderd is). Ook lachte hij om de Westelijke „persvrij heid". De arbeiders in het Westen „hebben het recht, maar niet het geld om er eigen krachten en radiozenders op na te houden", zo zei hij in zijn onwetendheid. Prins Bernhard sprak in Londen Prins Bernhard heeft gisteren op een bijeenkomst van het Britse Koninklijke Instituut voor Internationale Zaken een lezing gehouden over de betrekkin gen tussen de V.S. en West-Europa. De rede van de Prins duurde een half uur. Daarna volgde een algemene dis cussie. De bijeenkomst, in de „Laken hal" in het centrum van Londen, werd door circa 400 personen bijgewoond. Koning Feisal van Irak brengt een officieel bezoek aan Engeland. Met Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh maakte hij een rondrit door Londen. Minister van Overzeese Rijksdelen In zijn woning te Utrecht is vanochtend om kwart voor negen minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. I. A. Kernkamp, overleden. Hij was al sinds begin van dit jaar ziek. Prof. mr. dr. Willem Jan Arend Kernkamp werd 18 juli 1899 te Edam geboren. Hij bezocht het Ger. Gymna sium te Amsterdam en studeerde rech ten aan de Vrije Universiteit in de hoofdstad waar hij in 1926 het docto raal examen aflegde. Vervolgens was hij gedurende enige jaren in maat schappelijke betrekkingen werkzaam. In 1929 hervatte hij zijn studie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in het Arabisch en Indisch recht. Vier jaar later deed hij in deze vakken het aan vullend doctoraal examen. Hierna maakte hij een studiereis naar Egypte, Saudie-Arabië, Palestina en Syrië. In 1935 promoveerde hij met lof te Utrecht op het proefschrift „De Islam en de vrouw" Een jaar later aanvaard de hij de benoeming tot bijzonder hoogleraar in de Indologische facul teit aan de Rijksuniversiteit te Utrecht In 1946 werd hij hoogleraar in het Ne derlands Staatsrecht aldaar. Na de be vrijding heeft prof. Kernkamp zitting gehad in de Bijzondere Raad van Cas satie. Tevens maakte hij deel uit van de Ned. delegatie ter zesde algemene vergadering van de VN. In deze func tie was hij te Parijs voorzitter van de speciale commissie voor de minder ont wikkelde gebieden. Hij heeft toen het Nederlandse standpunt verdedigd met betrekking tot het al of niet rapporte ren over Suriname en de Ned. Antillen. Buiten zijn dissertatie verschenen van de hand van prof. Kernkamp tal van I artikelen in couranten en tijdschriften. In het noorden en oosten krachtig verzet tegen overheersing door Communisten In het oostelijk deel van Tibet duren de hevige gevechten tussen Tibetanen en Rode Chinezen voort, aldus meldt de te Nieuw Delhi verschijnende „States man" in een bericht uit Darjeeling, een een Indiase stad aan de grote weg naar Lhasa. Ook in Noord-Tibet is een massa-beweging gaande om zich tegen de Chi nese Communisten te verzetten. De spanning in het land is nog toegenomen door de aankomst van Chinese tanks in de hoofdstad Lhasa. Drie vooraanstaande lama's zouden hebben verklaard „niet in staat te zün" een delegatie te leiden naar de opstandige gebieden in het oosten en noord oosten van het land. Hun geestelijke leider, de Dalai Lama, zou hun dit op in- stignatie van de Chinezen hebben gevraagd de abten van de drie grote kloos ters, waar 20.000 lama's wonen, zijn door de Chinezen gearresteerd toen zij op de Delai Lama een beroep wilden doen ten gunste van drie leden van de ,Mi- inang" de Tibetaanse verzetsbeweging, die na het onderdrukken van de op stand in het gebied van Golok, in noordoost-Tibet, door de Chinezen zijn aan gehouden. voornaamste verbinding met China. Drie bruggen, welke onder zware bewa king waren hersteld, zouden korte tijd later door de „Mimang" weer zijn ver woest.. (In Darjeeling staan verscheidene kloosters van Tibetaanse Boeddhisten, die nauwe betrekkingen met Tibet on derhouden. Het nabijgelegen Kalim- pong wordt voortdurend besoefct door Tibetaanse handelaars.) De „Mimang" verwoestte drie herbouwde bruggen De correspondent van het Indiase blad meldt voorts, dat op alle wegen naar Lhasa via Oost-Tibet het verkeer is gestagneerd Verscheidenen duizenden Chinese mi litairen zyn bezig met het herstellen van de weg van Sjamdo naar Lhasa, da In september 1952 werd prof. Kern kamp benoemd tot minister van Over7,ecsr» Rijksdelen. Wijlen minister prof. Kernkamp Onder het ministerschap van prof. Kernkamp is de nieuwe rechtsorde van ons Koninkrijk, waarbij Surina me en de Ned. Antillen binnen die orde zelfstandige delen werden, tot stand gekomen. Tijdens de voorberei ding van het Statuut heeft minister Kernkamp een bezoek aan Suriname en de Ned. Antillen gebracht tenein de zich ter plaatse te oriënteren. La ter heeft hij andermaal deze Rijks delen bezocht. Hij behoorde tot dege nen, die H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard vergezelden op hun bezoek aan de West. Minister Kernkamp die. na in 1948 te zijn geopereerd, op één long leefde, was in januari van dit jaar opnieuw ziek geworden. Na herstel van een daarbij opgetreden bronchitis is prof. Kern kamp nog enkele weken in functie ge weest. Half april werd hij ad interim vervangen door minister Beel, nadat hij nog in staat was geweest de minis ter-president van de Ned. Antillen, de heer Jonckheer, te ontvangen, die naar Nederland was gekomen in verband met een meningsverschil met Gouver neur Stru.vcken van de Ned. Antillen. Vanmiddag heeft dr. Drees. samen met ir. Staf, minister van Overzeese Rijksdelen ad int., een condoleancebe- zoek gebracht aan mevrouw Kernkamp. Tussentijds rapport aau Koningin Koningin Juliana heeft vanmiddag om 2 uur in het Huis ten Bosch de Kabinetsformateur, dr. Drees, ontvan gen. De formateur heeft H.M. een tus sentijds rapport uitgebracht. Vanochtend heeft dr. Drees in het ministerie van Algemene Zaken een onderhoud gehad met de fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, «ar. Burger.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1