Ambassadeur Zorin (Bonn) onverwacht teruggeroepen WEERBERICHT AMERIKA'S STAALSTAKING GING DERDE WEEK IN „De Nachtwacht" trok weer door Amsterdam onder enorm bekijks Eén avond lag het moderne verkeer lam Opstandeling wierp bom op een Algerijnse markt: 16 doden gggai 95ste jaargang MAANDAG 16 JULI 1956 No. 28883 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f055 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Verrassende stap van het Kremlin Moskou gebelgd over geringe resultaat van zijn zending en afwijzende houding van Bonn (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Sovjetrussische ambassadeur in West-Duitsland, Valerian Zorin is zaterdagavond, dus vlak voor het begin van het weekeinde, naar Moskou teruggeroepen, ïat in Bonn de indruk maakte van een donder slag bij heldere hemel. Alle andere belangrijke evenementen, zoals de aanwezigheid van de premier van India, Nehroe, en het bezoek van de Australische minister-president Menzies, die vandaag in de Westduitse Bondshoofdstad werd verwacht, zijn er eensklaps door naar de achter grond gedrongen. Zorin deelde het sensationele nieuws zaterdagmiddag persoonlijk aan de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, mede. Hedenochtend zou hij zijn afscheidsbezoek aan Bondskanselier Adenauer in het paleis Schaumburg brengen en het plan bestaat, dat hij Bonn en de Westduitse Bondsrepubliek woensdag al verlaat. Zorin is dan nog maar nauwelijks een half jaar in Bonn geweest. Hij arri veerde hier tegen bet einde van het vorig jaar, toen de meeste voor aanstaande figuren met kerstvakantie waren. Pas in de eerste helft van januari was hij in staat Bondspresident Heuss zijn geloofsbrieven te overhandigen. dragen de goede verstandhouding tus sen Bonn en Moskou te bevorderen. Dr. Haas ook terug Zorin is tijdens zijn ambtsperiode in Bonn pas één keer door Adenauer ont- Ondanks rontactpogingen bleef hij eenzaam man Zorins komst naar Bonn was het ge volg van Adenauers bezoek aan Moskou in september 1955. waarbij overeengeko men was. dat diplomatieke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duits land zouden worden aangeknoopt, Bonn heeft ook na Zorins aankomst in West-Duitsland nog lang geaarzeld en er weken lang mee gewacht, voordat een Westduitse ambassadeur, dr. Haas, naar Moskou werd gestuurd. De thans 54-jarige Zorin. die als een uitstekend kenner van de Middeneuro- pese toestanden geldt, heeft indertijd als officiële vertegenwoordiger van zijn land in Praag een belangrijke rol bij het voorbereiden van de staatsgreep ge speeld. die de macht in Tsj echo-Slowa- kije in de handen van de Communis ten heeft gebracht. Daarom werd zijn komst in Bonn met gemengde gevoelens begroet Ongewone omstandigheden De omstandigheden, waaronder Zorin Bonn thans verlaat, zijn wel zeer uit zonderlijk. Het is in de wereld van de diplomatie onder normale omstandighe den niet gebruikelijk, dat het hoofd van een buitenlandse missie de minister van Buitenlandse Zakgn van het land, waar hij geaccrediteerd is, geheel onverwacht op een zaterdagmiddag komt vertellen, dat hij door zijn regering teruggeroepen is. Het is ook ongebruikelijk, dat hij dan met grote haast vier dagen later al dit land verlaat. Meestal blijft hij nog een paar weken om afscheidsbezoeken te kunnen afleggen en zelf een af scheidsfeest te geven. Toen Zorin zaterdagmiddag een re ceptie van de Franse ambassadeur Joxe, die binnenkort ook uit Bonn vertrekt, verliet, sprak hij tegen enkele andere diplomaten de korte, maar veelzeggende woorden: ..Wij zullen elkaar niet weer zien. ik reis woensdag naar Moskou en ik kom niet meer terug". Onbezette stoelen Zorins vertrek uit Bonn wordt hier algemeen als een politieke demonstratie beschouwd. Het was allang bekend, dat Zorin zelf en de rode bewindhebbers in het Kremlin niet tevreden waren over de wjjze, waarop Zorin hier behandeld werd. Hij heeft hier maar heel weinig contact met officiële kringen kunnen krijgen en men nam het hem. zowel van officiële zijde als in de Westduitse pers, voortdurend kwalijk, dat hij een nogal levendige activiteit aan de dag legde. Hij reisde vrij vaak in de Bondsrepu bliek heen en weer om nu eens hier en dan weer daar vergaderingen bij te wo nen en ook zelf af en toe het woord te voeren. De pers vond het noodzakelijk er op te wijzen, dat Zorin ondanks al zijn po gingen in contact met anderen te ko men, toch vrij eenzaam was gebleven. Kort geleden werd nog met een zeker leedvermaak een foto gepubliceerd, waar op Zorin op een officiële bijeenkomst te zien was met alle stoelen om zich heen onbezet. Zo iets heeft natuurlijk geen prettige indruk op de Russen kunnen maken. Daarbij kunnen wij nog de zeer on vriendelijke en haast beledigende woor den voegen, die Adenauer zich korte lings o"er de heren in het Kremlin heeft laten ontvallen, woorden die er ook niet bepaald toe hebben kunnen bij- Weinig wind De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien, maar ook op klaringen. Hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 JULI Zon op: 4.42 uur; ond^r: 20.53 uur. Maan op: 16.36 uur; onder: 0.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.47 en 23.20 uur. Dt nummer bestaat nlt 12 pagina's vangen, toen hij een paar weken gele den een brief van Boelganin kwam brengen. Op de zittingen van de Bonds dag werden in de laatste tijd ook her haaldelijk zeer scherpe en hatelijke op merkingen over de Russen gemaakt, ter wijl Zorin er op de tribune voor diplo maten bij zat. Zorin heeft er, toen hij minister Von Brentano meedeelde, dat hij Bonn zou verlaten, niet bij gezegd, wat de reden was van zijn plotselinge vertrek. Wel dat hij op een andere post zou worden geplaatst. Maar het heet, dat hij tegen een paar andere buitenlandse diploma ten in Bonn gezegd zou hebben: ..Over een paar dagen zult U er alles over ho ren. wacht U dus nog maar even". Het kan zijn, dat men er in Moskou gebelgd over is, dat men in Bonn, zowel in regeringskringen alsook in de so cialistische oppositie, hardnekkig op het standpunt is blijven staan, dat men over een eventuele hereniging van Duitsland wel met Moskou zelf, maar niet met de Communisten in de Oost zone van Duitsland moet onderhandelen Voorlopig zal de Russische ambassade door Zorins plaatsvervanger, Kudriaw- zew, worden geleid. Men vertelde ons hier in Bonn in welingelichte kringen, dat de Westduitse regering vermoede lijk haar ambassadeur in Moskou, dr. Haas, ook zal terugroepen, wanneer na verloop van enige tijd duidelijk mocht blijken, dat de Sovjet-Unie niet van plan is een opvolger voor Zorin naar Bonn te sturen. Nog steeds geen uitzicht op regeling Regeringsambtenaren niet verontrust Gisteren begon de derde week van de staking in de Amerikaanse staalin dustrie zonder dat er een regeling In het zicht is. Er staken ongeveer 650.000 arbeiders en ruim 100.000 arbeiders In van de staalindustrie afhankelijke in dustrieën zijn ontslagen. „Business Week" schrijft, dat staalplaat op een „grijze markt" wordt aangeboden tegen het drievoudige van de fabrieksprijs te PittsburghHet voornaamste struikelblok voor het bereiken van een regeling is het door de staalmaatschapptjen voorgestelde contract van 5 jaar om de situatie in de industrie te stabiliseren. De werkgevers hadden een con tract aangeboden, dat vaste jaarlijkse verhogingen inhield van 7.3 dollarcent per uur, uitkeringen in verband met de kosten van levensonderhoud, een plan voor een opzeggingstermijn van een jaar en andere voordelen. Dit aanbod werd later herzien, waarbij de contractduur op 52 maanden werd gesteld en de voordelen naar verhouding werden verminderd. De vakvereniging wenst echter een contract voor een kortere tfid en grotere voordelen. bepaalde voorraden in de pakhuizen om er zeker van te kunnen zijn, dat degenen, die defensiecontracten hebben gesloten, hun staal krijgen, zou de zaak nog moeilijker maken, aldus ..Iron Age". Deskundigen zijn verre van optimistisch gestemd Amerikaanse regeringsambtenaren ver klaarden zaterdag niet verontrust te zijn ten aanzien van de algemene economi sche invloed van de staking. Donderdag had de Amerikaanse minister van Handel reeds opgemerkt, dat er van invloed van de staking nauwelijks iets merkbaar was. Regeringseconomen zijn eveneens van mening, dat een staking van 3 4 weken geen belangrijke scha de zal veroorzaken, in verband met de gunstige economische toestand vóór het begin van de staking en het bij zaken lieden en verbruikers aanwezige ver trouwen. Het vakblad „Iron Age" is echter van een andere mening en merkt op, dat de staking reeds een produktieverlies heeft veroorzaakt van 45 miljoen ton ingot- staal en dat na de hervatting van het werk vrijwel alle produkten moeilijk te verkrijgen zullen zijn. Agio-doende markten zouden van lange duur zijn en het reserveren door de regering van Prinses Irene heeft gisteren deelgenomen aan een te Breda gehouden ruiterspringconcours. De Prinses op Rocket tijdens het nemen van een hindernis. Zij verwierf de vijfde prijs. Historie herleefde (Speciale berichtgeving) Zeker een kwart miljoen mensen Is zaterdagavond op de been geweest in Amsterdam om een glimp op te van de groteske „Nachtwachtstoet", die door de hoofdstedelijke straten trpk ter gelegenheid van de Rembrandtfeesten. Het I.C.A. (Iniatief comité Amsterdam heeft haar opzet geslaagd gezien. Vele tienduizenden, die nog nooit in een museum zjjn geweest hebben dit beroemdste schilderij van de koning onzer schilders, Rembrandt, thans op straat gezien. Het was een schouwspel, dat zjj, die dit zagen, niet licht zullen vergeten. En de pessimisten, die een échec voorspelden, hebben dan ook ongelijk gekregen, want een ieder, die de optocht heeft gezien, was verrukt over de schoonheid en de kleurrijkheid van de stoet. Nauwelijks had de klok in de koepel van het Koninklijk paleis op de Dam 'in vroeger tijden Stadhuis van Am sterdam) kwart voor tien aangewezen, of dreunend weerklonken trommen vanuit de Mozes- en Aaronstraat de Dam op. Tegen de met speciale schijn werpers verlichte gevel van Jacob van Campens wondermooie schepping mar cheerden vier korporaalschappen, in de oude 17de eeuwse kledij, bewapend met hellebaarden, spiesen en musketten. Terzijde van de zeven toegangspoorten van het paleis hielden de colonnes halt en maakte de troep front naar de Dam. Op dit moment kwam de hoofdgroep, bestaande uit acteurs, leden van de to neelschool, e.d., vanuit het paleis naar buiten en hier ontspon zich, door luid sprekers versterkt, over de hoofden van de duizendkoppige menigte op de Dam de dialoog tussen de twee hoofdfiguren van Rembrandts schilderij: kapitein Banning Cocq en luitenant Willem van Ruitenburgh. Een dialoog, geschreven door de Amsterdamse journalist Evert Werkman, die in. een kruising van de gedragen taal van Rembrandts tijd en de nonchalante taal van heden, de we Zware verliezen over en weer bij strijd tussen rebellen en Vreemdelingenlegioen Zaterdag heeft een Algerijnse opstandeling een bom geworpen op de markt van Robertseau, 30 km ten zuidwesten van Philippeville, waarbij zestien doden zijn gevallen. Vijftien van de slachtoffers waren Mohammedanen onder wie de pleger van de aanslag, de zestiende was een Europese onderofficier. In een ge vecht met opstandelingen zijn zaterdag acht kilometer ten zuiden van de haven stad Djidjelli twaalf Franse militairen gesneuveld. Leden van het Franse Vreemdelingenlegioen hebben zondag bij gevechten met Algerijnse nationalisten ten zuidoosten van Nedroma, bij de Marokkaanse grens, zeventien opstandelingen gedood. Zelf leden zij, naar een Franse woordvoerder verklaarde, „enige verliezen". De legionairs werden gesteund door pantserwagens en artillerie. Bij gevechten met een bende, die een boerderij ten westen van riemcen, in West-Algerije, in brand gestoken had, zijn zeven opstandelingen gesneuveld. Kan Nehroe Nasser afhouden van tussenkomst In het oosten van het departement Constantine is vorige week een grote zuiveringsoperatie uitgevoerd, waarbij 44 opstandelingen om het leven geko men zijn en er 27 gevangen genomen werden. Verscheidene benden zijn ge heel vernietigd, aldus berichten, die zondag in Algiers ontvangen zijn. Bij Batna hebben opstandelingen zaterdag drie Mohammedanen doodgeschoten. Twee vrouwen werden gewond. Ook te Tebessa zijn drie Mohammedanen dood geschoten. Franse leiders zien in Nehroe's aan staande bezoek aan Parijs een prachtige gelegenheid om hem te overreden zijn invloed aan te wenden Egypte van tus senkomst in de Algerijnse kwestie af te houden. De Indiase premier, die heden avond laat zal aankomen, zal een on derhoud hebben met premier Mollet en de minister van Buitenlandse Zaken, Pineau. Woensdag vliegt de Indiase staatsman naar het eiland Brion in de Adriatische Zee om deel te nemen aan de bespre kingen van maarschalk Tito van Joego slavië en president Nasser van Egypte. Nehroe zal twee dagen in Joego-Slavië toeven. deropstanding van deze Nachtwacht belichtte. Tijdens de dialoog namen de figuren van de hoofdgroep hun posities is. Toen met de stoere woorden: Nu zal Banning Cocq met al zijn wakk're heren, na 300 jaar weer door de stad marcheren. Toen de dialoog geëin digd was, dreunde dof de trom van de tamboer van het schilderij en weer klonk schel en scherp een geweerschot over de ademloos kijkende en luiste rende Dam. Er viel daarop een diepe stilte van vijf seconden. In deze vijf se conden fixatie stond daar, zowel levend sis roerloos de Nachtwacht, zoals ieder het kende en het gezien heeft OVATIONEEL APPLAUS Onder een ovationeel applaus van de duizenden op de Dam trad daarna de vaandelwacht uit en presenteerde zich voor de zware, zwarte figuur van Banning Cocq en zijn in lichtgeel ge stoken luitenant van Ruitenburgh. Het tweetal inspecteerde daarop de wacht van schutters, bestaande uit (in oude kledij gestoken) manschap pen der Marine en Landmacht van het garnizoen van Amsterdam. Toen blies het in 19de eeuwse kle dij gestoken muziekcorps een pittige mars en slingerde zich de kleurrijke stoet vanaf de Dam langs de mensen zee op het Rokin. Via de Munt en het Rembrandtplein ging het naar de Herengracht, waar de even kant ter weerszijden van de ambtswoning van burgemeester d'Ailly met tientallen schijnwerpers in een lichtzee was ge zet. Er woedt een nieuwe „slag om Engeland"' n.l. tegen inflatie Maar ditmaal kan hij niet gewonnen worden door weinigen, zegt Eden Premier Eden van Engeland heeft in een rede te Manchester de strijd tegen de inflatie een „nieuwe slag om Enge land" (battle of Britain) genoemd. Maar deze keer, zei hij, kan hij niet door „de weinigen" (hij doelde op de RAF-pilo- ten in de laatste wereldoorlog) worden gewonnen. „Wij zijn er allemaal bij betrokken en van de uitslag hangen onze baantjes en de toekomst van onze kinderen af. Wij moeten de stijgende prijzen tot staan brengen. Wij moeten meer pro duceren, van de kwaliteit en de prijs die de wereld eist. De wereldhandel breidt zich uit, maar als wij het niet doen, doen onze concurrenten het. Er is geen internationale welvaartsstaat". De premier zei, dat hjj een surplus van 100 miljoen pond op de betalings balans voor de eerste zes maanden van dit jaar verwacht, vergeleken met een klein tekort in dezelfde periode van het vorige jaar. Maar dit is nog niet vol doende. „Wij verbruiken nog meer dan we ons kunnen veroorloven. Dat moeten we goedmaken door beperking en sparen. Ik verzoek U daar allen aan mee te helpen". Prins Bernhard naar Londen Prins Bernhard zal morgen voor het Koninklijk Instituut voor internationale aangelegenheden te Londen een rede uitspreken voor de betrekkingen tussen West Europa en de Ver. Staten, donder dag brengt de Prins een bezoek aan het Marine Opleidingsinstituut in Rochester in Engeland. De vier korporaalschappen van de „Nachtwacht"die zaterdag avond een paar uur tot leven kwamen en de toeschouwers ruim dt ie eeuwen in het verleden terug voerden. opgesteld voor het Rijks museum bij de Rembrandther- denking. Terwijl aan de overzijde van het door een hele vloot van rondvaartboten on zichtbare water, tienduizenden drin gend opeen gepakt stonden, presenteer den Banning Cocq en zijn mannen zich bij de Amsterdamse burgervader in ambtsgewaad, die om in stijl te blijven een lange Goudse pijp rokend, vooraf gegaan. door twee stadhuisboden, met steek en staf, de hele 17de eeuwse schutterij ging inspecteren. Daarna ging het weer verder, door de met kaar sen verlichte nieuwe Spieghelstraat rechtdoor naar hèt Rijksmuseum. Hier stelden zich de vier korporaalschappen ter weerszijden van de doorrij poort on der het museum op en kwam de hoofd groep juist voor de geopende hekken van de doorrit te staan. Daar stond, voor het laatst op deze avond, nog eenmaal de Nachtwacht, in levende lijve. Toen zweeg de muziek en sloegen de schijnwerpers uit. Er heerste duisternis en stilte. Daarna gingen de schijnwerpers weer aan. De wacht van schutters stond nog roerloos ter zijde. De muziek stond nog opgesteld. Maar de Nachtwacht was verdwenen. De zware museumhekken waren dicht. Voor één avond heeft de beroemde Nachtwacht weer geleefd in Amster dam en hebben 259 man met musketten en hellebaarden onder aanvoering van Banning Cocq die 300 jaren geleden leefde, kans gezien om het gehele ver keer in Amsterdam lam te leggen en duizenden van ver buiten de hoofd stad naar Amsterdam te lokken. Tour de France Gele trui voor Gerrit Voor ting Aan de voet van de Pyreneeën heeft onze landgenoot Gerrit Voorting zich mogen hullen in het trotse leiders- shirt van de Ronde van Frankrqk: de gele trui. In de vreemde Tour de France, waarin in elke etappe enorme verschuivingen in de algemene rangschikking te re gistreren vallen, start de Nederlandse ploeg vandaag voor de eerste rit in de bergen dus met de gele trui (Gerrit Voorting) en de groene trui (Daan de Groot). Voorwaar een prachtig suc ces. Naast de vreugde in de Nederlandse ge lederen was er helaas ook de schaduw van het uitvallen van de jonge Piet van de Brekel, die door een achter stand te snel ontmoedigd werd en maar in de bezemwagen stapte. Nog een man verloor gisteren de Oranje strijdmacht: Wies v. Dongen ontving bij de finish het nare bericht, dat zijn vader ernstig ziek is en dat onmid dellijke overkomst dringend gewenst was. Voor de reportages van de etappe Bor deauxBayonne zie men het sport blad. GERRIT VOORTJNG

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1