Kolen blijven nog twintig jaar Europa's grootste energiebron J. de Graaff werd gekozen tot wethouder van Voorschoten HET AMERIKAANSE CONGRES OP ZIJN SLECHTST STADSNIEUWS De OEES waarschuwt tegen veler illusies inzake atoomkracht Kolenproduktie moet toenemen! ZATERDAG 14 JULI 1956 E. P. Bakels geïnstalleerd als raadslid De meeste belangstelling gisteravond in de raad ging ongetwijfeld uit naar de benoeming van een nieuwe wethouder in de vaeature ontstaan door de benoe ming van de heer Van Oosten tot burgemeester van Klundert. De heer Griffioen verklaarde namens de Prot. Chr. fractie, dat ook deze keer met een kandidaat kwam. De heer Fortanier (KVP) verklaarde daarna, dat het h'em genoegen deed, dat na nogal wat overleg een zeer grote een-stemmigheid was bereikt. Spr. stelde voorop, dat ook deze keer zo mogelijk weer uit de grootste fractie een wethou der benoemd moest worden. De heer Pels (PvdA) sprak van de bijzondere moeilijkheid deze keer. Spreker was evenals de heer Fortanier verheugd over het intensieve vooroverleg. Onder de bijzondere omstandigheden van nu. na de verkiezingen, was zijn fractie bereid geweest met een kandi daat te komen. Spreker had bij het voor overleg gemerkt, dat dit niet voor de volle 100 afgewezen wou zijn. Spr. verklaarde, dat de PvdA de candidaat va nde Prot. Chr. groep zou steunen met de nodige reserve, gezien het nog korte raadslidmaatschap van de heer De Graaff De PvdA zou het werk van de nieuwe wethouder op de voet volgen. De heer Van Eist verklaarde namens de VVD. dat hij de benoeming niet in de politieke sfeer wilde trekken. De VVD zou de kandidatuur van de groot ste ractie steunen omdat zijn fractie van mening was. dat de Prot. Chr. groep zelf moet uitmaken wie zij als wethou der wensen voor te dragen. Spr. wilde de te benoemen wethouder niet extra nauwlettend op de voet volgen, hem het vertrouwen geven en hem steunen waar mogelijk, tenzij de voorstellen in strijd zouden zijn met de beginselen van de VVD. Daarna werd de heer J. de Graaff met 14 van de 15 stemmen tot wethouder gekozen. Deze nam zijn plaats achter de collegetafel in, waarna burgemees ter Van der Hoeven hem welkom heette. Spreker had vertrouwen dat de heer De Graaff mee zou werken aan een goe de voorbereiding van de voorstellen van liet bestuurscollege en dat hij zou slagen zijn taak naar behoren te vervullen. De heer De Graaff «dankte de raad voor het vertrouwen in hem gesteld. Hij zou af moeten wachten of hij de be stuurskwaliteiten zou bezitten, maar hij zou zijn uiterste best doen al zijn krachten aan te wenden voor deze wethcuderszetel. Spr. hoopte, dat hij door God gesterkt zcu worden voor het geen in het belang is van de gemeente Voorschoten. NIEUW RAADSLID. Vóór de wethoudersverkiezing werd de heer E. P. Bakels als nieuw lid 1. de aanschaffing van meubilair en leermiddelen voor de openbare ulo: 2. de bijdrage aan de Stichting Rem- brandtherdenking 1956 3. voorstel tot subsidiëring van het Chr. Lyceum in Voorburg: 4 voorstel tot het aanbren gen van voorzieningen in de „Park school'. De heer de Groot (VVD) bracht het college dank voor de zeer snelle wüze waarop het gereageerd had op zijn voor stel in een der commissievergaderingen om de scholen in de gelegenheid te stel len de tentoonstelling „De jeugd en Rembrandt" in Leiden te gaan bezich tigen. Een week na zyn voorstel waren reeds enkele scholen naar Leiden ge weest. GARAGES De heer Dekker (Prot.-Chr.) was be paald niet geporteerd voor het plan van B en W. om twee garages te bouwen by de 18 etagewoningen en by de 6 wonin gen in de Pr Irenelaan. Hij was bang voor gemeentelijke wondngexploitatie en vond. dat door het bouwen van garages schaarse materialen onttrokken werden aan de woningbouw. De heer van Eist (WD> vond het bouwen van 4 garages beslist geen ga rage-exploitatie. De heer Dekker vroeg tenslotte om een parkeerverbod aan één zijde der straat in de smalle Pr. Irenelaan. MACHT VAN DE POLITIE De heer de Groot (VVD) hield een uitvoerig en technisch bijzonder goed voorbe.reid betoog over een voorgestelde wijziging in d*1 politieverordening, waar bij hij vreesde, dat ondergeschikte po- litie-amtotenaren te veel macht zou word engegeven, die zou kunnen leiden tot willekeur. De heer Pels en het col lege verdedigden het voorstel nadruk kelijk. De raad aanvaardde het voorstel. Besloten werd. dat de raad jaarlijks vast zal stellen welk deel van de Voor straat op 28 juli bestemd zal worden j w -J. j j t ix *4 i voor de paardemarkt. Voor dit jaar van de raad beëdigd. Na de felicitatie .verci besloten daarvoor te reserveren het sedeelte vanaf Voorstraat I t,m. het door de voorzitter zeide het nieuwe raadslid, dat hU zich bewust was van de op hem gelegde verantwoordelijk heid. VLIERINGEN. De heer Dekker (Prot.-Chr.) was in het geheel niet tevreden gesteld door de mededeling van B. en W aan de raad over het niet-aanbrengen van vlieringen in de te bouwen woningen in VI iet wijk. Na een langdurige discussie tussen hem en het college, waarbij de heer Dek ker de te bouwen woningen zonder bergruimte wel erg uitgeklede woningen noemde, verklaarde de voorzitter, dat deze kwestie opnieuw ernstig met de architect opgenomen zal worden, hoe wel alle voor- en nadelen wel reeds grondig onderzocht ziln. De heer Lamboo 'K VP.) steunde de heer Dekkei met de meeste nadruk, waarna de voorzitter opnieuw consta teerde. dat de architect bij het ontwer pen rekening moest houden met de huurprijs van deze huizen, die toch ar beiderswoningen moeten worden. „HAMERPUNTEN" Zonder bespreking werden enkele voorstellen door de raad aangenomen: AVONDMUZIEK PIETERSKERK. Het programma voor de Avondmuziek van maandagavond in de Pieterskerk, te geven door Charles J. de Wolff, luidt als volgt- i. Inleiding: Preludium - Es dus; 2. Kyrie; 3. Gloria; 4. De tien geboden; 5. Credo; 6. Het .Onze Vader"; 7. Doop; 8. Biecht: 9. Avondmaal en 10. Uit leiding: Tripelfuga - Es dur. Voor elke bewerking, welke alle van de componist Bach zijn, wordt het ko raal gespeeld. Aan de uitgang collecte voor het or gelfonds der Hooglandse Kerk. OUDEN VAN DAGEN HADDEN VROLIJKE MIDDAG Dank zij de zorgen van U.V.V. Dank zij de goede zorgen van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers hadden ruim 300 ouden van dagen een vrolijke middag. Dit feestelijk samenzijn, dat in de tuin van Oud Hortuszicht werd gege ven. werd afgewisseld met muziek en 't optreden van enkele amateurartdesten onder leiding van de heer Tielenburg. Uiteraard ontbraken ook de traktaties niet. Er was maar één „klacht": wat was de middag spoedig voorbij Onze stadgenoot, de heer A. van Kapel jr., slaagde te Den Haag voor het Staatsexamen A deel I piano en blokfluit. Kerkplein. RONDVRAAG Bij de rondvraag vroeg de heer De Groot (VVD) of de gemeente nog aan leiding vond iets te doen bij de her denking van de 100 jaar geleden ln Voorschoten geboren beroemde gynaeco loog prof. Hector Treub. De burgemeester deelde mede een uitnodiging ontvangen te hebben tot bijwoning van de herdenking in Am sterdam en te zullen overwegen of Voorschoten zelf nog iets moet doen. De heer Dekker was verbolgen over het „rumoer" van een „schietapparaat" op aardbeienvelden om de vogels te ver jagen. de heer Evsink Smeet.s (KVP) over het repeteren van drumbands in de open lucht tot 's avonds laat. De heer Lamboo (KVP) wenste een uitspraak van de raad over een reclame op de watertoren, maar B. en W. wensten eerst deze zaak nader te onderzoeken. De heer De Groot (VVD) vroeg daarbij aandacht voor zijn reeds eerder gedaan verzoek om het recla me-maken in Voorschoten in zijn geheel te bezien. Spr. wachtte nog steeds op antwoord. Felle brand te Harlingen NEGEN PERSONEN DAKLOOS. Aan de Noorderhaven in Harlingen is gisteravond door onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken. Een eerste etage is geheel uitgebrand, waarbij de inventaris verloren ging, terwijl het OEÜSTUEESi NIEUW BOUWPLAN BUITENLU8T KAN DOORGANG VINDEN Besprekingen op het departement van Wederopbouw en op de Provinciale Griffie hebben geleid tot een oplossing van de moeilijkheden, die verbonden waren aan het plan tot de bouw van 55 woningen aan de Wijttenbachweg. De woningbouwvereniging Buitenlust kreeg berient van het gemeentebestuur dat de bouw kan worden gegund aan de firma A. Voordouw en Zn. en W. Hoogstraten te Oegstgeest. De wijze waarop de oplossing werd verkregen zal worden besproken in de ek. raadsver gadering. De nodige besluiten dienen alsdan te worden genomen. RIJNLANDS LYCEUM De inschrijvingen voor het in ge bruik te nemen lyceum, alhier zijn zo talrijk, dat de noodschool geheel zal zijn bevolkt, wanneer in september as. met het onderwijs wordt begonnen. Deze hulpschool wordt gebouwd nabij de Karei Doormanlaan door Padox te Warmond en onder leiding van het architectenbureau Jonkman en Van Dorp. Daar de destijds benoemde rector zich heeft teruggetrokken zal dr. P. J. Couvée, rector van het Lyceum te Was senaar. als waarnemend" rector optre den. Tot conrector, belast met de dage lijkse leiding, is benoemd dr Chr. C. Vlam. Medische Dienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter D. Held. tel. 24649. CONCERT IN PAULUSKERK Woensdag 18 juli a.s. zal er in de Pauluskerk een concert gegeven worden door de chr. gem. zangvereniging „De Rhijnsanghers" o.l.v. Hans Boelee en de organist Siemen de Zee. Tevens wordt medewerking verleend door het meis jeskoor „Excelsior" uit Leiderdorp. Uit gevoerd worden werken van Bach. Hkndel, Andriessen. Langlais e.a. Het tweede gedeelte van het programma is gewijd aan de nagedachtenis van Jan Zwart, De toegang tot dit concert is vry. VOORSCHOTEN VERKEERSBRIGA DIERTJES GINGEN UIT De Vereniging voor Veilig Verkeer heeft de verkeersbrigadiertjes die het gehele jaar dienst hebben gedaan, een gezellige middag aangeboden. Dat deze dienst goed is geweest blijkt wel uit het feit. dat zich bij geen van de over- zetposten een ongelukje heeft voorge daan. Onder leiding van de heren Rob- bertsen en van Duyvenbodc zijn 25 meisjes en jongens gistermiddag naar het Dierenpark Wassenaar geweest, waar ze zich kostelijk hebben vermaakt en waar hun bovendien nog een trak tatie werd aangeboden Het was een kostelijke middag. dje de organisatoren de indruk gaf dat dit wel de juiste manier is om de kinderen, die zo trouw hun dienst vervulden, te be denken. In tegenstelling tot andersluidende j berichten deelt het R -K Comité Va- kantievreugd mede. dat na in'ormatie by de bevoegde instanties is gebleken, j dat het programma van dit comité doorgang kan vinden. In het programma is een kleine wijziging gekomen. De slotdag, die was vastgesteld op woens dag 22 augustus is verplaatst naar za- terdag 25 augustus. De vertrektijden zijn hetzelfde gebleven, maar de terug reis is een uur vervroegd en zal nu plaats hebben om half zes vanaf het eindpunt van de Blauwe Tram in Sche- veningen. De kindervoorstelling van het Circus Strassburger vangt aan om twee uur. ZONDAGSDIENST. Gedurende dit weekeinde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dokter F. Swen. Veurseweg 21. telef. 2356; voor wijkver pleegster Gezondheidscentrum, tel. 2177 WARMOND Uitgaansdag „Stille Kracht" De Christelijke Vrouwenvereniging „Stille Kracht" heeft haar jaarlijks uitstapje weer achter de rug. Reeds vroeg in de morgen vertrok men naar Aalsmeer, waar men een bezoek bracht (Van onze Brusselse correspondent) Voor het eerst sedert de Congolese uranium-producent, de Union Miniêre In Katanga, de oostelijke provincie van de Belgische Congo, het geheime jranlum- akkoord met Engeland en de Ver. Staten ondertekende, zijn gegevens bekend gemaakt over de uranlum-exploitatie. In het jaarverslag van deze belangrijke wereldproducent van o.*n. koper, wordt onder de rubriek „andere produkten* gezegd, dat de uitvoer van uranium- en radium-concentraten van de mijn van Shinkolobwe thans plaats vindt op grond van een nieuw contract met de En gelse en Amerikaanse aankoopbureaus. De prijzen voor het uraniumerts zijn voordeliger dan onder het vorige contract, dat tijdens de oorlog werd afge sloten. Maar het uarnium. aldus gaat het verslag verder, blijft slechts een klein onderdeel van de algemene exploitatie. De uraniumopbrengsten vertegenwoor digen slechts anderhalf procent van de financiële resultaten van de Union Minière. Vergeleken met de produktie van 234.673 ton koper en 8500 ton kobalt is de produktie van uranium onbeduidend. Bovendien is dc exploitatie van uranium moeilijker en duurder ingevolge het feit. dat de ertsen verrijkt moeten worden. Bovendien moet aan het Congolese gouvernement-eeneraal een speciale heffing naast het normale exportrecht worden betaald. Nederlandse kolenreserve nog goed voor 415 jaren Deze ontnuchterende constatering heeft ons niet verwonderd, aldus de mening van enkele waarnemers. Zij stemt immers overeen met de waar schuwing, die de energie-experts van de OEES (Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking) tot de rege ringen hebben gericht. Onlangs heeft namelijk een commissie van deskundi gen een merkwaardig verslag gepubli ceerd over de energiebronnen van Euro pa, en de vooruitzichten van het ener gieverbruik tot in 1960 en 1975. De com missie werd gepresideerd door Sir Harold Hartley van de Britse National Coal Board. Voor Nederland had hierin zit ting ir. G. A. Tuyl Schuitemaker De vooruitzichten van die experts zijn eer der somber en zij wijzen met een verwij tende vinger naar de regeringen, die het goed konden vinden, dat rond de atoom energie zo'n sentimentele propaganda werd gemaakt: de atoomenergie zou tal rijke energieproblemen oplossen. En de realiteit? Zeker tot 1975 zullen de kolen de voor naamste energiebron van Europa blij ven. In dat jaar zullen de elektrische centrales, gedreven met kernreactoren, in geheel Engeland en continentaal Europa 8 procent leveren van het totaal energieverbruik, gas. aardgas, ruwe olie en hydraulische energie inbegrepen! Het is dus begrijpelijk, dat de experts een dringende oproep tot de regeringen peil blyven wat nauwelijks denkbaar is niet minder dan vroi 5 miljard dollar (of bijkans 20 miljard gulden) aan energie rit de ver. Staten moeten importeren, zowel in de vorm van ruwe olie als in de vorm van cokes. Het feit, dat de kolen nog zo'n overwegende rol in de energiebalans van Europa blijven vervullen, betekent meteen dat de atoomenergie veel minder belangrijk is dan men in het algemeen wel denkt. De experts van de OEES hebben ver der uitgerekend, dat Nederland een re serve aan kolen heeft van 5 miljard ton en dat de exploitatie hiervan, wanneer zy in het huidige tempo wordt voortge zet. nog 415 jaren kan doorgaan! Met de tot nu toe in Nederland ontdekte re serves aan ruwe olie is het echter heel wat minder gunstig gesteld Er is in de Nederlandse bodem slechts een voorraad van 13 miljoen ton en binnen de dertien Jaren (wanneer tenminste geen nieuwe olie ontdekt wordt) zullen de olie reserves in Nederland uitgeput zijn. In 1954 werd in Nederland 98 miljoen kubieke meter natuurgas gewonnen. De reserves van die energiebron zijn echter niet bekend. Natuurgas wordt altijd als byprodukt van de ruwe olie gevonden Het is dus aan te nemen, dat ook deze bron voor Nederland niet aanzienlijk is te achten. In België is de situatie veel minder rooskleurig. Er zijn nog kolen- voorraden voor slechts één eeuw Volgens de experts is het de taak van de Euro pese regeringen om van de industrie der kolenmijnen een krachtige en welva rende tak van bedrijf te maken daar Europa het nog vele eeuwen zonder ko len niet zal kunnen stellen. Rondom de veemarkt Slaclitrunderen en -varkens duurder Prijzen zullen hoog blijven! Het Is en blijft altijd zeer riskant om voorspellingen te doen en vooral wanneer het de handel in bepaalde artikelen betreft. We zien het nu weer duidelijk met het aanbod van slacht vee en eveneens met de slachtvarkens. Het produktschap van vee en vlees rekende enkele weken terug al op een groter aanbod van vette koeien, met een daarmede gepaard gaande prijs daling, maar het tegendeel is tot nu toe het geval! Immers vorige week was er overal wat teruggaand aanbod op de slachtvee- markten in het algemeen en in de afge lopen week lagen de aanvoercijfers nog weer wat lager. Het ligt dus voor de hand dat de rekening dubbel mis is, want de prijken zijn weer wat opgelo pen. Er is wat levend slachtvee inge voerd uit Engeland. Ierland. Denemar ken en zelfs uit Roemenië, tot een to- hebben gericht om in het bijzonder de taal van ruim 1000 stuks en pl.m. 100 kolenproduktie te bevorderen. Wanneer ton bevroren rundvlees, dat bijna uit- deze niet snel wordt opgevoerd, zal sluitend voor de vleeswarenindustrie Europa in 1975, mits de prijzen van de werd bestemd. onderliggende woonhuis zware water schade opliep. Door deze brand zijn negen personen dakloos geworden. Dit voorjaar zijn in dezelfde buudt reeds vijf woningen uit gebrand. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ronald Gerben. z. v. G. Stormer en G. Nieuwkerk: Johanna Hulberdina Maria. d. v. W. F. van der Blom en L. J. M. den Dunne; Alexander, z. v J. C. Kwakkel en A. van der Vlies; Ina Marie, d. v. A. van der Velde en W. H. Noordenneer; Charles Chrlstiaan, z. v. C. C. Styger en J. van Es; WilUbrordus Petrus Maria, z. v. A. J. Lui ten en M. H. van der Zwaan; Alex. z. v. C. van Drlel en N. de Bruljn; Rudolf Eduard. z. v. C. J. A. Wlldenboer en C. C. Kneyber; Willem, z. v. W. Seller en A, C. Devllee: Elizabeth Marie, d. v. A. P. A. Straathof en K. C. van Vliet. OVERLEDEN F Boom, man, 61 J.; R. v. Roljen ,man. 61 Jaar. Medische Dienst De geneeskundige zondagsdienst te Lei den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen. 8 uur waargenomen door de doktoren: de Jager, Teeuwen. Stoffers. Wljdicks en van Alpnen. Te Oegstgeest door dr. Held, tel. 24649 Naderende verkiezingen hebben ongunstige invloed: beide partijen denken vooral aan de sympathie van de kiezers 'Van onze correspondent in Washington) De bevolking vin de Ver Staten neemt snel toe in aantal: een stijging van bijna dne milioen per jaar! Geen wonder, dat er grote Mhoelte bestaat aan nieuwe scholen In vele plaatsen zijn de klassen veel te vol en ieder jaar wordt de toestand ernstiger Van oudsher was het onderwijs een zaak van de afzonderlijke Amerikaanse staat of van een stad. doch niet van de centrale Amerikaanse regering. Het hui dige bewind te Washington zag echter ln. dat alleen met hulp van de centrale regering en met geld uit de centrale kas, de bouw van nieuwe scholen voldoende kon worden gestimuleerd. Vandaar, dat Eisenhower en de zijnen geprobeerd hebben een wet door het Congres te doen aannemen, die federale steun voor de bouw van scholen beschikbaar zou stellen. Dit plan is evenwel mislukt. Helaas ziet men in een verkiezingsjaar het Congres niet op zijn best: in zulk een jaar zijn vele Congresleden meer dan ooit geneigd te denken aan hun her verkiezing en aan wat hun stemmen zal verschaffen. Op die manier gaat het eigenbelang nogal eens boven het landsbelang en de behandeling van het wets voorstel tot federale hulp voor de scholenbouw is daarvan een goed, hoewel tries te, illustratie. Thans echter zetten de Republikeinen alles op alles om de negers terug te win nen voor „de partij van Lincoln". Van daar dan ook dat een zeer groot aantal republikeinen vóór het - bij de negers populaire - amendement van Powell stemde. Dit amendement werd inder daad op die manier aan de schoolwet toegevoegd en dat maakte de Democra ten uit het zuiden, die niets van inte gratie van rassen op de scholen willen weten, uiteraard niet enthousiast voor deze wet. Het wonderlijkste evenwel was. dat er 148 republikeinen voor het amendement stemden en slechts75 voor de ge amendeerde wet, die op die manier niet werd aangenomen. In dit geval maakten de Republikei nen wel de slechtste beurt, maar wie eerlijk is. moet constateren dat vele le den van beide partijen er dit jaar meer op uit zijn om politieke munt te slaan, dan om constructief te werken voor het landsbelang. Er is één troost: over vier maanden wordt het weer be ter kolen en de ruwe olie op het huidige Minister Mansholt in conflict MET DE ZUIVELINDUSTRIE (Speciale berichtgeving) Het, eerste scherpe conflict is uitge broken tussen de minister van Land bouw en een agrarische industrie op ba sis van de komende publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De minister heeft n 1. geweigerd een besluit goed te keu ren van het bedrijfschap voor zuivel (dat straks vervangen zal worden door een produktschap voor zuivel) over de heffingsverordening in te trekken die in 1953 werd ingevoerd ter financiering van de uitbetaling van in het westen van het land gewonnen consumptiemelk naar kwaliteit. Hardnekkig gevecht om de steun van de negers De democratische afgevaardigde Po well uit New York had een amende ment aan de wet toegevoegd, waarbij fe derale steun geweigerd zou worden aan die staten, die - ondanks de uitspraak van het Opperste Gerechtshof - ras scheiding op de scholen handhaafden. Zulk een amendement viel natuurlijk in de smaak bij de negers in Amerika. En in dit verkiezingsjaar vechten de twee grote partijen vooral om de stem van de neger. Nadat ongeveer honderd jaar geleden de republikeinse president Lincoln de slavernij had afgeschaft, werden vrij wel alle negers aanhangers van de Re publikeinen. Eerst Franklin D. Roose velt slaagde erin. de negers in overgro te meerderheid te winnen voor de de mocratische partij. De crisis van 1929 en volgende jaren had de negers zwaar getroffen en Roosevelts sociale maatre gelen betekenden veel voor hen. aan dc bloemenveiling in Aalsmeer en het mimi-corso. De reis werd voortgezet in de richting Hilversum, waar men in „Anna's Hoeve" koffie dronk. In de speeltuin vermaakte men zich nog ge ruime tijd. Vervolgens ging de tocht naar Harderwijk, waar men de lunch gebruikte. Op de terugtocht reed men door Putten, waar men een ogenblik stil hield bij het prachtige oorlogsmo nument. en Heerde. waar de thee ge bruikt werd. In Zeist tenslotte ge bruikte men in „Het Jagershuisje" het diner. Het was een bijzonder gezellige dag geweest. Aan de navolgende personen werd de herdenkings-asbak uitgereikt, om dat zij vanaf de oprichting actief lid van de jubilerende Fanfare zijn ge weest: J. Roest, H. Roest, J. van Bladel, A. van Bladel en W. van Bladel. De gemeenteraad van Warmond zal deze maand niet bijeenkomen. De eerstvolgende raadsvergadering is ge steld op de derde dinsdag in augustus. WINKELWEEK In het kader van de Warmondse win kelweek werd gisteravond een wed strijd in het mastklimmen gehouden. 29 deelnemers beproefden hun klimmers capaciteiten op de gladde mast. 17 van hen wisten de top te bereiken. Voor het mastklimmen bestond veel belangstelling en de aanmoedigingen van het publiek hebben er wel toe bij gedragen dat zoveel klimmers de top wisten te bereiken. Na het mastknmmen was er nog gele genheid tot dansen op het plein achter het gymnastieklokaal waarvoor uiter aard voorbij bij de jongelui veel belang stelling bestond. Luchtvervoer te Rotterdam Gisteren is te Rotterdam opgericht de N.V. gronddiensten en luchtvervoerbe- drljf „Rotterdam-Air". Deze Rotterdam se onderneming, waarin men ivil vereni gen de vakkennis en ervaring op ver voersgebied van enkele vanouds geves tigde bedrijven in de haven wil ook bij zondere aandacht schenken aan het ver voer van passagiers, die tegelijkertijd hun eigen auto meenemen, waardoor een luchtbrug zal worden geslagen tussen Engeland en het continent. Daarnaast wordt aan snelle doorverbindingen met het achterland gewerkt. Luchtschip in slecht weer BLEEF BOVEN EELDE HANGEN Het reclameluchtschip dat gisteren is opgestegen op het vliegveld Ypenburg en een rondvlucht heeft gemaakt boven Groningen en Friesland, heeft op de terugweg naar Ypenburg niet door een slecht weer front kunnen varen en moest daarom vannacht boven het vliegveld Eelde in de lucht blijven han gen, aangezien op dit vliegveld geen landingsmast aanwezig is. Grondpersoneel van het vliegveld Ypenburg is vertrokken naar Eelde met de benodigde materialen en apparaten om het luchtschip daar in de lucht te kunnen houden. Maar er werd bijna 300 ton vers rundvlees uitgevoerd in dezelfde week. De slachtveeprijzen trokken dus weer wat op. na de inzinking in de 2de helft van juni j.l., terwijl de groothandel ln rundvlees in de afgelopen week voor de binnenlandse markt tengevolge van zeer matige omzetten in de slagerijen een zeer kalm karakter droeg, maar toch ook met even hogere prijsniveaus ge paard ging. Onze noteringen lagen deze week voor prima jonge runderen tussen f. 3.40—f. 3.50 naar f. 3.60. 1ste kwaliteit f. 3.20—f. 3.35. 2de kwaliteit f. 3— f. 3.15 en 3de kwaliteit f. 2.75f. 2.90 per kor geslacht gewicht. Wanneer wij zo eens informeren bij de grote welders, dan blijkt daar steeds dat door de dure inkoop in het koude voorjaar, ieder voor zich wat minder vee in het land heeft dan vorig jaar. hetgeen ook overeenstemt met de jongste veetelling die een lager cijfer aangeeft. Dus moeten we wel conclu deren dat het rundvee duur zal blij ven! De vette kalveren, die weer ruim wer den aangeboden ook Leiden krijgt een flinke markt van vette kalveren gin gen weer vlot van de hand. De prima kwaliteiten tot nog iets boven de f. 3 en overigens van f. 2,10 tot f. 2,80 per kg levend gewicht. Er ls veel nodig voor export. Ook van nuchter kalfsvlees, waarvan de prijzen deze week varieer den van f. 1.50 tot f. 1.80 per kg levend gewicht. De export bedroeg aan vers vet en nuchter kalfsvlees in de vorige week 160 ton naar diverse landen. De uitvoer van schapen- en lamsvlees neemt nu weer sterk toe. Was deze in het stille seizoen gedaald tot 25 ton. zij is thans weer toegenomen tot 56 ton hoofdzakelijk naar Frankrijk (42) en België 11 ton per week. De zuiglamme- ren brachten dan ook weer goede prij zen op n.l. f. 90f. 115 tot f. 120 per stuk. De varkensmarkt had een vlot ver loop. Het aanbod was niet dringend. Vooral varkens rond 100 kg geslacht gewicht met weinig spek zijn er mo menteel niet veel in voorraad. Men be taalde tot f. 1.90 en op levering al een paar cent per kg meer. Zware soorten f. 1.84 en soms daarboven per kg. le- 160200 kg levend gewicht. Mooie courante zouters stegen tot f. 1.843 en soms daarboven per kg. le vend gewicht. Biggen en lopers met tamelijk vlotte handel, stevig prijshoudend. Ook de paardenmarkt had in alle categorieën een stevig prijshoudend verloop. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 14 Juli Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: per 100 kg: aardbeien 4580; druiven 90; pruimen 80100; zwarte bessen 115; aardappelen 11; andij vie 1218; doperwten 4870; peulen 29 115; snijbonen 75125; stambonen 130 165; tuinbonen 1619; kroten 514; spits kool 2734; postelein 1723; ra barber 1218; spinazie 1017; tomaten A 61—67, Idem B 72. idem C 55—61. Idem CC 35: waspeen 2535; zllverulten 3C 44; per 100 stuks: perziken 726; bloem kool A 3663, idem B 1032, idem C 610; komkommers A 2030, Idem B 16 23, Idem C 2.207.60; bospeen 15—31; kroten 5; peterselie 4; radijs 23; sel derie 3—8. KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 Juli Groentenveiling Bloemkool I 1.40 tot 67; idem II 2246; Idem III 15—19; Bos peen 2235; Waspeen A 1930; Was peen B 3438; Andijvie 612; Boskro- ten 56; Komkommers 1726; Dop erwten 4472; Peterselie 4.805; Prin- cessebonen 128143; Rabarber 1618; Selderie 8.308.70; Sla 5.508.90; Snij bonen 101103: Spinazie 1618; Toma ten A 5759; Tomaten C 5153; Tuin bonen 2332; Bonenkruid 1.301.40; Uien 11—13; Zilveruien 4.304.50; Aard beien 1.802.05 per k.g. Aardappelen: bonken 10—13; idem grote 1317; Idem drielingen 1113; idem kriel 89. ROELOF ARENDSVEEN. 13 Juli Bloe menveiling: Violieren 2162; Wirrals Su- Êreme 2959; Esther Read 1232; Sca- iosa 20—25; Gladiolen 61—1.22; Colvll- lies 2885: Lathyrus 1032; Alstroeme- rla 3462; Spirea 2832; Margrieten 13 22; Flox 1538; Anemonen 1218: Afrikanen wit 83—1 20; Asp. Plumusls 58 83: Goudsbloemen 1421: Am. Anjers 6—10; Lelies 23—25, RIJNSBURG, 13 Juli. Groentenveiling Eerstelingen 1314; Drielingen 10 11; Rabarber 17—20; Pootuien 10—12; Doperwten 3045 per kilo; Seldery 57; Peterselie 67; Bosprei 1012; Boskro- ten 5u7; Bospeen 2530; Bonenkruid 23 per bos. Bloemkool 1248 per stuk, Sla 611 ct .per krop. RIJNSBURG. 13 Juli. Bloemenveiling Flora. Gladiolen: Strauss 14001700; Nelly 1000—1200; Allard Pierson 1000— 1400; Sneeuwprtnses 12001300; Mevr. Day 1400—1500; Gold Dust 1000—1200; Accalamentia 14001500; Scablosa 4.00 5.20; Convllli The Bride 4.00—6.20; Vuur baak 3.00—4.70; Spitfire 3.20—4.50; Nymph 8.00—10.00; Wilhelmina 7.00— 9.00; Pac Blossom 3.004.50; Centaurea 1.60—2.10; Anjers Weener 1.60—2.40; Korenbloemen 1.201.60; Galardia 2.20 3.30; Achilla 2.00—3.30; Liater 8.00—12; Warold Sup 4.005; Esterard 2.003.50, alles per 100. Lathyrus zomer 4064; Duizendschoon 20—35; Gele Griet Seg. 25—38; Bonte 3042; Flox 3546; Ro- dante 2500; rion 20-27; Dissel 5075; Kop Godetia 6595; Goudsbloemen 20 34. alles per bos. Lelie Regale 69; wit 3040 per kelk. RIJNSBURG. 13 Juli Velling Bloem- lust Ranonkel 1001.30; Korenbloe men 1.101.50; Goudsbloemen 3035; Duizendschoon 2530; Gele Griet 3035: Bonte Griet 2832; Capanula 2.803.50, Ester Read 2.203.00; Flox 3038; Sali- daga 20—25; Pierson 6575; Sneeuw- prlnses 8090; Strauss 1.001.20; La thyrus 2532; Orion 16—23; Gips 10—14; Violieren Wit 811; Gemengd 911: Lila 7—9; Mimi's 90—1.10; Jultaantjes 1.00— 1.20; Bruidsan Iers 7090; Clarika 16—20; Talma 1.60—2.00; Anjers 1.60—2.10; Ga lardia 2.00—2.40. Onze abonne's die, met vakantie gaan, gelieven onderstaand in te vullen en aan de administratie van het Leidsch Dagblad te zenden. Ie dag van opzending Laatste dag Bestemd voor administratie Gelieve in ta vullen met blokletters abonnee Kwartaal Maand Week Post straat en huisnummer te (Doorhalen wat niet van toepassing is), wenst het Leidsch Dagblad aan het volgend adres: straat en huisnummer te (huis-adres) te ontvangen. Handtekening

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 21