Hongaarse studenten koersten een lijnviiegtuig naar West-Duitsland^ WEERBERICHT Bemanning wercl overmeesterd en de leider van het komplat ging achter de stuurknuppel zitten Amerikaans militair vliegt neergestort: 45 slachtoffers TUNESIE BREEKT OVERLEG MET DE FRANSEN AF eiliA KINDERSCHOENEN 95ste jaargang ZATERDAG 14 JULI 1956 No. 28882 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Op een Amerikaanse luchtbasis bij Ingolstadt in West-Duitsland is vrijdag avond een Hongaars verkeersvliegtuig geland, nadat een groep passagiers de bemanning had overweldigd en het toestel van koers had doen veranderen. Het vliegtuig was namelijk op een lijnvlucht op weg van Boedapest naar een andere Hongaarse stad. Aan boord van het toestel bevonden zich vijftien passagiers en een bemanning van vijf leden. Zeven passagiers (studenten) zaten in het complot om zich van het toestel meester te maken. Een van hen nam de besturing over en zette het vliegtuig op de Amerikaanse basis aan de grond. In de lucht speelde zich een gevecht tussen de „samenzweerders" en de overige inzittenden af, tengevolge waarvan dertien Hongaren na de landing naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Enkelen zijn zwaar hoewel niet levensgevaarlijk gewond. De zeven studenten hebben asiel aan gevraagd in West-Duitsland, de overigen willen naar hun land terugkeren. Hevig gevecht met tie andere passagiers in de lucht Een van de studenten heeft aan Reu ter het volgende verteld: Ongeveer tien minuten na een tussen landing in Gyor. toen we dioht bij de grens waren, trok de leider van onze groep een oud pistool en sloeg er de man die naast hem zat mee op het hoofd. Dat was het teken voor de rest van ons om de onder onze kleding verborgen ijzeren staven te voorschijn te halen en te trach ten de andere passagiers te overmeeste ren. We hebben verschrikkelijk gevoch ten. We wisten dat er iemand van de geheime politie aan boord was. maar wie het was wisten we niet. Daarom moesten we iedereen neerslaan. Toen we de passagiers in bedwang hadden, for ceerde onze leider de deur naar de be- stuurscabine. Daar waren de gezagvoer der. de tweede piloot, een marconist, een mecanicien en een man. die later bleek de geheime politieman te zijn. Deze laat ste trok een klein pistool, maar onze lei- „Even m'n broer opzoeken!" Vliegtuigje landde in Arum Donderdagmiddag is het dorpje Arum in Friesland in rep en roer geweest, omdat een sportvlieg tuigje na enige malen boven het dorp te hebben gecirkeld onaangekondigd eenv landing uit voerde op een weiland. Uit het vliegtuigje stapte een oud-Arumer, de 62-jarige heer J. Catstra uit Detroit V.S.), die „eventjes" zijn invalide ongehuwde broer kwam opzoeken. Met nog een andere broer is de heer J. Catstra jaren geleden geëmigreerd. Hij is piloot geworden van een maatschappij, die vliegtuigen bouwt. Zo nu en dan vliegt hij de grote exempla ren over de oceaaan, de kleinere worden per vrachtschip overge bracht, meestal naar Hamburg, waar ze worden gemonteerd en dan door hem naar hun bestem ming worden gevlogen. Dat was ook met dit sportvliegtuigje het geval. Het moest naar Oslo ge bracht worden, en de heer Catstra vond Arum niet zo ver uit de route liggen, dat hij niet van de gele genheid zou gebruik maken om zijn broer eens op te zoeken. Dus landde hij zo maar op een wei land, daarmee tevens het lucht vaartreglement overtredend. De politie attendeerde hem hierop en hij verontschuldigde zich met de opmerking, dat Nederland immers zo klein is: „very small!" De heer Catstra is toen maar weer opgeste gen, vloog het sportvliegtuigje naar Eelde en keerde per taxi naar Arum terug waar hij enige uren bij zijn broer heeft doorge bracht. Van Eelde is hij toen ver der gevlogen naar zijn bestemming Vrij warm De Bilt verwacht: In de komende 24 uur zal de storing boven Noord-Frankrijk naar het noor den trekken, terwijl tevens verwacht mag worden, dat er boven Duitsland een nieuw lagedrukgebied zal ontstaan. Uit Frankrijk nadert bovendien een zwakke rug van noge luchtdruk. Door dit alles zal de wind in ons land verander lijk blijven. Daarbij zal tijdelijk een zee wind kunnen voorkomen hetgeen enige afkoeling zal veroorzaken, maar over het algemeen blijft het vrij warm, terwijl de kans op een regen- of onweersbui ta melijk groot blijft. (Opgemaakt te 10 uur) 15 juli Zon op: 4.40 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 14.21 uur; onder: 23.52 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 8.34 en 21.02 uur (16/7 te 9.35 en 22.07 uur doodtij). T)it nummer bestaat uit 20 pagina's en een bijvoegsel. der stelde hem met een ijzeren staaf buiten gevecht. We namen hem het pistool af, waarmee we de rest van de bemanning dwongen naar de passagiers afdeling te gaan Onze leider, die een schot in de lucht loste, waarop iedereen zijn handen omhoog stak, nam vervol gens de besturing over We vlogen rond om Wenen, de Donau over en in de rich ting van Duitsland. We wisten niet waar we waren, want we hadden geen kaart, maar we zagen een vliegveld en hoopten dat we boven West-Duitsland waren. Tweede plaats voor Leo van der Pin Aan de traditie, een Nederlandse zege in de etappe naar Bordeaux is een einde gekomen. Het heeft evenwel er om gespannen, want tot de twee man, die uit het peloton ontsnapt waren, behoorde onze landgenoot Leo ,vpan der Pluym. De jonge Nederlander kwam echter er varing te kort om het in de eindsprint te kunnen opnemen tegen de gerouti neerde Fransman Hassenforder, hoe wel deze hem had beloofd Van der Pluym had in de ontsnappingspoging het zware werk verricht in de sprint niet om de zege te zullen rqden. Niettemin was deze tweede plaats voor de jeugdige Nederlander een bijzonder verdienstelijke prestatie en de jury beloonde die met de prijs voor de strijdlustigste renner. Voorting en Wagtmans schoven in het algemeen klassement een plaatsje op, omdat Scodeller een klap van de man met de hamer had gekregen en daar mee zijn derde plaats in de algemene rangschikking verspeelde. Daan de Groot behield zijn groene trui en ging op de vuist met zijn grote rivaal voor dit kledingstuk, de Frans man Picot. Naast deze successen was er de scha duwzijde van het uitvallen van Michel Stolker, die na een valpartij de bezemwagen opzocht. Men leest het op dc sportpagina. De enige „stad" in ons land waar ter gelegenheid van de Rembrandt- herdenking een beeld is geplaatst was niet Leiden, maarMadu- rodam. Mevr. B. Sturm-van den Bergh heeft de stad een bronzen buste van de grote schilder ge schonken. dat 't in deze miniatuur omgeving best doet. Liftmaster geraakte na start in luchtzak en kwam in een moeras terecht Een „Liftmaster"-transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is vrij dag kort na de start van de luchtbasis Moguire, in New Jersey, neergestort waar bij 45 personen om het leven kwamen. Het vliegtuig vervoerde, behalve tien bemanningsleden, 56 passagiers, militai ren met hun gezinnen, de op weg waren naar Engeland. De 21 overlevenden zijn allen gewond. Bij de doden zijn twee vrouwen en twee kinderen. De dokters hebben verklaard dat sommige gewonden in levensgevaar verkeren. Het vliegtuig vertrok in een zware regenbui en volgens een der overlevenden raakte het kort na de start in een luchtzak en stortte neer in een moeras onge veer 5 kilometer van het vliegveld- Het maaide een pad van 300 meter door bos en struiken doch raakte niet in brand. Het duurde geruime tijd voor men er zich op het vliegveld van bewust was dat het vliegtuig was neergestort en de hulpverlening werd nog verder vertraagd door het onbegaanbare terrein Poznan wacht een massa-proces Naar aanleiding van de onlusten in Poznan zullen 222 personen worden vervolgd. Dit is vrijdag te Warschau door gezaghebbende kringen medege deeld. De aanklacht zal luiden: dood slag en ophitsing tijdens de onlusten die op 28 juni in Poznan plaats had den. Verder worden 63 personen be schuldigd van plundering uit winkels en huizen. Het is niet bekend wanneer de rechts zaak beginnen zal, het politie-onderzoek duurt nog voort, en het is mogelijk dat het aantal beklaagden nog zal groeien. Intussen zijn 196 arrestanten vrijgela ten. Bijjfde beklaagden zijn 33 mannen, die door de demonstranten uit de ge vangenis werden bevrijd. Striidom over de Santoes Premier Strijdom van Zuid-Afrika heeft te Londen in een radio-interview verklaard, dat de overgrote meerderheid van de blanke bevolking in Zuid-Afrika rassenscheiding in een of andere vorm noodzakelijk acht. „Het feit, dat jaarlijks honderdduizen den Bantoes uit aangrenzende Britse en andere gebieden naar Zuid-Afrika ko men. bewijst wel, dat de Bantoe bij ons niet slechter behandeld wordt dan el ders", aldus Strijdom. Meer dan 2.300 Bantoes genieten op het ogenblik uni versitair onderwijs. Dit is meer dan op alle andere Afrikaanse universiteiten te zamen. Soehardi ILandbouw): Plantages (voorlopig) in Ned, handen De opzegging van de Unie tussen In donesië en Nederland betekent niet, dat daarmee de concessies der Neder landse plantage-ondernemingen ver vallen zijn. Dit verklaarde gisteren de Indonesische minister van Landbouw, A. A. Soehardi. Alle ondernemingen zullen evenwel getoetst worden op hun belangrijkheid voor de ontwikkeling van het land en zullen dienovereenkomstig in bedrijf mo gen blijven. „Ten onrechte", aldus de minister, „meenden sommigen, dat zjj zonder formaliteit het land in bezit konden nemen, nadat de Unie opgezegd was". Hoe lang de ondernemingen nog in Ne derlandse handen blijven, hangt, volgens de minister, af van de tijd, die nodig zal zijn om Indonesisch personeel op te leiden om het roer over te nemen. Israëliër door Jordaniërs gedood bij Lydda Vier geüniformeerde Arabieren heb ben vrijdagavond op de weg van het vliegveld Lydda naar Tel Aviv een auto aangehouden en de bestuurder gedood. Een" vrouw, die ook in de auto zat. wist te ontkomen. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder leidden de spo ren van de Arabieren naar de Jordaan se grens. Regering wil geen broodprijsverhoging BEROEP OP BAKKERS ORGANISATIES Gistermiddag heeft de minister van Economische Zaken een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van bakkersorganisaties. Aanleiding vorm de de verhoging van de broodprijs in verscheidene plaatsen van ons land die buiten de organisaties om is in gevoerd. De noodzaak van deze verhoging was de minister niet aangetoond en zij was naar de minister mededeelde, voor hem dan ook onaanvaardbaar in verband met de door de regering gevoerde poli tiek van prijsstabilisatie. De minister heeft daarom een beroep gedaan op de bakkersorganisaties er hun medewerking aan te verlenen, dat deze verhoging van de broodprijs ongedaan wordt gemaakt. De vertegenwoordigers van deze organi saties hebben de minister toegezegd zich te zullen verstaan met de bakkers in de plaatsen, waar de broodprijs is verhoogd. Het resultaat hiervan zal in nader over leg met het ministerie worden bespro ken. In Llangollen in Wales werd het tiende internationale folklorefestival gehouden, waaraan vertegenwoor digers uit vrijwel alle Europese lan den deelnamen. Zoals Adolph Eg- gier uit Zwitserland, die zijn in- drukwekende Alpenhoorn bespeelde met behulp van de zestienjarige Letlandse volksdanseres Rud Ronis. Premier Bourguiba is geprikkeld over „onvriendschappelijke verklaringenvan minister Pineau en de Senaat (Van onze correspondent in Parijs) De Tunesiërs hebben gisteren officieel in Parijs bekendgemaakt, dat zij het overleg met de Fransen over hun toekomstige wederzijdse relaties hebben afge broken: premier Bourguiba keert onmiddellijk terug naar zijn land. Sinds deze besprekingen eind juni in Parijs plechtig geopend werden, hebben zich verschil lende gebeurtenissen voorgedaan, de de stemming nogal ernstig hebben geschaad. De Tunesische radio had bijv. vorige week in een speciale uitzending over Alge rije de Fransen uitgemaakt voor alles wat maar lelijk was, waarop Parijs een officieel en krachtig protest deed overhandigen. Aan de andere zijde ondervindt de Franse onderhandelaar, de staatssecretaris Alain Savary, tamelijk weinig steun bij zijn collega's in de regering en in de Raad van de Republiek ontving hij dezer dagen een officiële berisping vanwege zijn politiek, die de Marokkanen en Tunesiërs te ver tegemoet zou komen. Parijs verwacht, dat het contact zal worden hervat Toen eergisteren de overigens zo be daarde minister van Buitenlandse Za ken. Christian Pineau, in de Nationale Vergadering ook nog verklaarde, dat met het oog op de Algerijnse gevechts- (Ingez. Med.-Adv.) OPRUIMING sEPN°^nKOOP,ES MS Schoenhandel HAARLEMMERSTR. 138 Na iedere overval in Algiers wor den door de militairen groepen ver dachten bijeengedrevendie in kam pen worden ondergebracht tot is ko men vast te staan dat zij aan de aanval onschuldig waren. Een groepje, onder militaire bewaking wachtende op vervoer naar een kamp. handelingen Frankrijk ook in Tunesië en Marokko militaire vrijheid van han delen moest behouden, deed dat voor de Tunesiërs de deur blijkbaar dicht, m hun communiqué worden de „onvriend schappelijke verklaringen" van Pineau en de onvriendschappelijke houding van de Senaat namelijk als reden opgegeven voor het afbreken der onderhandelingen. Dramatisch neemt men in Parijs de situatie intussen niet op. Men verwacht hier, dat het overleg wel weer zal wor den hervat, zodra het humeur van Bourguiba wat zal zijn verbeterd. Het komt ons niettemin voor dat men in officiële kringen enigszins de funeste invloed probeert te onderschatten, die de Algerijnse oorlog op het algehele kli maat van de Frans-Noordafrikaanse re laties uitoefent. Het valt inderdaad te vrezen, dat Bourguiba noch de Sultan definitief tot een akkoord met de Fransen zullen wil len en ook kunnen komen zolang er te gen de Algerijnen, hun broedervolk, wordt gevochten. Dat de Tunesiërs Pa rijs om een grote subsidie hebben ge vraagd - om de Algerijnse fellagha's te steunen, zo insinueren sommige Franse kranten - verandert niets aan die om- setandigheid. Het gevaar is trouwens niet denkbeeldig, dat Bourguiba nu an dere geldbronnen zal trachten aan te borenHet rechts-socialistische blad ..Combat" wekt vanmorgen de regering dan ook al op, niet te verzuimen tijdig zekere buitenlandse hoofdsteden - en de redactie denkt hierbij kennelijk vooral aan Washington - op de eisen der At lantische solidariteit te wijzen. Nasser in Joego-S!avië President Nasser van Egypte is vrijdag ochtend uitgeroepen tot ereburger van Belgrado, de Joegoslavische hoofdstad. Hij werd bij de plechtigheid luide toege juicht door talrijke belangstellenden. Later op de dag zijn in Tito's particu liere woning in Belgrado besprekingen tussen de beide regeringsleiders begon nen. „Tanjoeng" meldt, dat de bespre kingen van vrijdag een „buitengewoon hartelijk, vriendschappelijk en openhar tig karakter droegen". De besprekingen, die Nehroe van India (hij vertoeft thans in Bonn), Tito en Nasser volgende week in Tito's zomer verblijf op het eiland Brioni zullen hou den, zullen slechts door Joegoslavische en Egyptische journalisten verslagen mogen worden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1