IETS WARMS r ONS MENU De klarinet van mijnheer Vissers ZATERDAG 14 JIJLI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand VOOR ZOMERSE KOELTE feflb VAN DE WEEK Verhaal voor de kleintjes maar toen werd ze wijzer Moeder en moeders moeder ge bruikten al MAÏZENA DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar zij verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nóg doentoezien dat ze ook MAÏZENA DURYEA krygen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge in derdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, soe pen en sausen. Daar de meeste scholen nu gesloten zijn en veel ouders er met hun kinderen op uit zullen trekken, is het menu deze week samengesteld uit maaltijden, die, wat de bereiding betreft, maar weinig tijd vragen. Bovendien is er aan fruit een ruime plaats Ingeruimd, daar juist nü na de zonloze zomer, de behoefte aan dit vitaminerjjke produkt zeer groot is. ZONDAG t Toost met nieuwe haring; gehakte biefstuk, prinsessenbonen, aardappelen; schuimige vruchtenpudding. MAANDAG i Gebakken kaasboterham, spitskoolsla, aardappelen; kersen. DINSDAG t Leverhachee, andijviestamppot; beschuit met aardbeien. (Gort in de week zetten voor woensdag). WOENSDAG t Schoteltje gestoofde komkommers met kaas, aardappelpuree, tomatensla; vruchtengruel. DONDERDAG Knackworstjes, bloemkool, rauw gebakken aardappelen; bessen. VRIJDAG Garnalenragout, kropsla, rijst (ook voor zaterdag meekoken); muesli. ZATERDAG Dikke groentesoep; pannekoekjes met rabarber. Recept: Schuimige vruchtenpudding. 500 gr. vruchten (aardbeien of bes sen), 100 gr. suiker, 18 gr. gelatine, 3 dl melk, 2 eiwitten. De vruchten schoonmaken en wassen. Enkele voor garnering van de pudding achterhouden. De rest goed fijn ma ken. De gelatine weken; de melk koken, van het vuur nemen en de gelatine en suiker erin oplossen. Af laten koelen totdat de massa drillig begint te worden, dan het vruchten moes erdoor roeren. De eiwitten stijf- slaan en voorzichtig door de pudding massa scheppen. Daarna het geheel in een met water omgespoelde pudding vorm laten opstijven. De pudding na het storten garneren met de achter gehouden vruchtjes. Recept: Schoteltje gestoofde j komkommers met kaas. 2 komkommers, 10 gr. boter, 50 gr. geraspte kaas, 4 dl melk, 40 gr. bloem, 40 gr. boter, 200 gr. dobbel steentjes kaas. De komkommers in de lengte door snijden en het zaad eruit verwijderen. Daarna de komkommers plm. 5 min. in een bodempje water koken totdat ze glazig beginnen te worden. Een dikke saus maken van boter, bloem en melk. Hierin de dobbelsteentjes In Johannesburg had een moeder haar kaas doen en de ragout zonodig op baby in de trolleybus laten liggen. Zij smaak afmaken met zout en peper. De was in al die drukte vergeten dat ze komkommers hiermee vullen en voor- het kind had meegenomen. Gelukkig zichting overbrengen in een langwer- had het gemeentelijk bureau voor ge- pige vuurvaste schotel. Met de geraspte vonden voorwerpen de kleine reeds kaas bestrooien; een paar kluitjes van de busconducteur in ontvangst boter erop leggen en in de oven een genomen, zodat alles weer goed kwam bruin korstje geven. Maar vreemd blijft het. ten. Dit model kan evengoed uit ge ruwde wollen stof worden gemaakt, als uit faille of taffetas, terwijl er in het algemeen elk niet te slap mate riaal voor in aanmerking komt. Bij de zomerse extraatjes hoort na tuurlijk ook de bolero, die dit jaar zozeer in de belangstelling staat. Het derde schetsje geeft een variant weer, die aangeknipte driekwrtsmouwen heeft en aan de voorkant tot de maag reikt, ofschoon de achterkant tot aan de taille doorloopt. Of zo'n jakje nu van de japonstof of van contrasterende materiaal wordt .ge maakt, of er nu wollen of zijden of katoenen stof voor wordt gebruikt, het zal in alle gevallen aantrekkelijk zijn, mits de coupe goed is. Als vierde een zeer flatteuze schou derkraag ter aanvulling van ietwat (of heel erg) geklede en feestelijke zomerjaponnetjes. Witte batist, don kere of lichte taffetas, pastel- kleurig of zwart fluweel (bij dergelijk materiaal wordt de strook gerimpeld en niet geplisseerd!), worden mousse line, satin duchesse, Zwitserse brode rie, mooie popeline en nog tal van andere weefsels kunnen deze kraag een bijzonder bekoorlijk cachet geven. De klassieke, lange en brede stola, die U allen kent, is in figuur 5 weer gegeven. Het is hier een majestueus geval voor feestelijke avonden, dat ge maakt wefd van satin duchesse en waarvan één uiteinde van een grote zak/mof is voorzien. Alleen de grote, slanke vrouw zal zo'n stola met succes kunnen omslaan, en alleen de zeer omzichtige draagster zal de grote, open zak als bergplaats kunnen ge bruiken. J. V. De erekussen voor Tunesische hoog waardigheidsbekleders zijn thans bij protocol geregeld om een einde te maken aan de verwarring die op dit gebied bleek te bestaan. Voortaan zal alleen de bey op de hand wor den gekust. Ministers, hovelingen en hoge regeringsfunctionarissen moe ten zich „tevreden stellen" met een kus op de wang. In NashviHe (in de Amerikaanse staat Tenessee) snapt men er niets meer van. En ook wij vragen ons af: hoe is dat mogelijk? Een inwoner van deze stad kwam dezer dagen haasje- repje naar het politiebureau met de mededeling ,dat zijn auto gestolen was. Alleen begrijp ik niet hoe, voegde de man er aan toe, want mijn wagen had namelijk geen wielen. Tot nog toe ontbreekt elk spoor. Maar zo'n geval schreeuwt om een oplossing. hem inschonk, pakte hij zijn onwillige klarinet en ging er op spelen. Maar zelfs Fik, het hondje van me vrouw en mijnheer Vissers, dat, zoals steeds als zijn baas thuis oefende, vol aandacht zat te luisteren, scheen te horen, dat er iets niet in orde was. Hij keek, alsof hij zeggen wilde: ,,'t Gaat niet zo best vandaag, hè?" „Ik begrijp het niet", mompelde mijnheer Vissers, toen hij halverwege een mars vol foute noten was geko men. Mijnheer Vissers kon het ook niet begrijpen en mevrouw Vissers en Fikkie konden het evenmin. De klarinet zélf echter begreep alles heel goed: hij was vastbesloten niet eerder goede en zuivere tonen te laten horen voor mijnheer Vissers heni flink afgestoft had en wat zilverpoets op zijn huid had gesmeerd. Want de klarinet vond, dat mijnheer Vissers niet goed voor hem zorgde. Er zat veel stof tus senlijn klepjes en zijn zilver was dof. Maar hoe moest mijnheer Vissen: nu weten dat de klarinet daarom nie i was zoals anders? zaterdagmiddag in die straat te zijn. Hij hield dan met fluiten op en luis terde aandachtig, met de schoolkinde ren die er samengroepten, naar de marsen en de walsen. Maar degeen die het meest van de muziek hoorde, dat was mevrouw Vis sers. Dat kwam, omdat mevrouw Vis sers in dezelfde straat woonde en als zij voor haar open raam zat, kon ze zó in de stoffige zaal met de muzikan ten kijken. Dat deed ze dan ook veel, want mijnheer Vissers, haar man dus, speelde mee in het orkest. Hij speelde op een grappig zilverkleurig instru ment met kleine dopjes, waaruit als hij er op drukte, geluid kwam. Het was een soort klarinet, en mijnheer Vissers blies er zo hard op, tot zijn bolle wangen rood waren en over zijn voorhoofd tranen van inspanning big gelden. Mevrouw Vissers kende alle muziek die het orkest speelde, uit haar hoofd en als ze 's ochtends haar kamers stofte en de bedden opmaakte, neurie de ze zacht de deuntjes die je op za- l terdagmiddagen hoorde. Elke zaterdagmiddag kwamen de muzikanten bij elkaar om een nieuw stuk muziek in te studeren. Ze deden dat in een stoffige zaal in het hartje van de stad en omdat het er zo héél erg stoffig was en omdat een mens bovendien van muziek maken warm wordt, hadden ze steeds de grote ra men wijd open, zodat de mensen, die in de straat onder die ramen wandel den, stil bleven staan om even te luis teren. Want de muzikanten speelden verbazend mooi. Nu eens hoorden de mensen in de straat het gepijp van fluiten, begeleid door tromgeroffel, dan weer het opgewekte geluid van trompetten. De slagersjongen, die altijd vrolijk fluitend op zijn fiets het vlees rond bracht, zorgde er steeds voor, om op Parijs, juli 1956 Natuurlijk hebt ge bij een (of meerdere) van Uw zomerjurkjes een bolero, een pakje of een tailleurjasje van dezelfde stof. Bij het zonnejurkje hoort zo'n extraatje immers al sinds ettelijke jaren en sinds twee seizoenen is het de grote mode als aanvulling van de mouwloze zomerjapon en de gedecolleteerde cocktailjurk. Maar met dat keurige tailleurjasje bij Uw witte middagjapon en met de bolero, die bij Uw katoenen strandjurkje hoort, bent U er nog niet volgens kimt ge het soepele zijden materiaal op verschillende manieren om de hals leggen: vóór omlaag en hoog tegen de nek, of omgekeerd, of, zoals op de tekening, in bootvorm. Een zeer praktische schouderwar- mer is het tweede model, dat het lastige manoeuvreren met een lange stola vermijdt. Het is namelijk een driehoeksjaal (waarvan de rugpunt werd afgerond en de lange zijkant even werd uitgehold), die aan de voor kant met drie knopen wordt geslo- Hoe vaak loopt er niet een rilling over uw rug aals ge in een kille kamer op visite zit en uw mantel veilig aan de gangkapstok hangt of als ge. moe van een hele avond dansen, wacht op het uur van naar huis gaan of aals in de schouwburg juist de deur achter uw stoel wordt opengezet terwille van de ventilatie? Of wanneer op een warm begonnen zomerdag de temperatuur aanmerke lijk gedaald is voordat ge van uw werk bent teruggekeerd, ofwei het temperatuurverschil tussen de zonnige straat en een beschaduwde windhoek een hoogst onaangename uitwerking heeft op uw zonverwarmde huid? En wanneer die rilling U over uw rug loopt, hebt ge natuurlijk net niet uw witte tailleursjasje of het groene zon nebolerootje aan, om de doodeenvou dige reden dat; het eerste niet bij uw vlotte sportrok van het ogenblik past en het bolerootje zich niet met uw roze middagjaponnetje verstaat. In een zomergarderobe hoort dus beslist een schouderwarmer of decolleté-verber ger, die ook bij andere (geklede of niet-geklede) japonnetjes past, die niet door de stof tezeer aan één jurkje gebonden is. En op dit gebied, voor al die ogenblikken dat ge binnens- of bui tenshuis graag even iets warms om uw schouders zoudt willen slaan, zet de mode U een keur van prakti sche, vaak kwieke of romantische toebehoren voor, die gewoon een uitdaging z\jn voor tocht of tempe ratuurdalingen mist ge ze ten minste met gratie weet te hanteren, ze met een sierlijk gebaar weet om te slaan en met bestudeerde achte loosheid weet te dragen. Dan houdt ge U er niet alleen warm mee, maai ook bereikt ge er een zeer aantrekkelijk, vrouwelijk en modieus effect mee. De kunst van het dragen van een schoudersjaal (en het is een kunst!) is niet moeilijker dan het hanteren van een lange sigaretten- pijp in de twintiger jaren of het netjes-zitten in de veel te korte rokjes van 1940 was. Alle mogelijke schouder-accessoires zijn dit seizoen aan bod, van de bo lero tot de spencer, van de schouder kraag tot de stola en van de pelerine tot de cape. Wat denkt U bijvoor beeld van de nieuwste versie van de stola (figuur 1)? Het is een korte, ronde schoudersjaal, waarvan de soe pele drapering oor twee platte ban den met knoopsluiting vast wordt ge houden. Deze sjaal, gemaakt van zij den jersey in welke kleur dan ook, laat zich op diverse manieren drape ren: allereerst afwisselend met de kmopsluitimgen op de schouders of» W& aan voor- en achterkant. Ver Leuke armbanden en kettinkjes kun je maken uit bout, schelpen en kurken. Maak je ze van takjes, dan sla je meteen hamer en een spijkertje kleine gaatjes in dè stukjes tak. Ben je aan het strand geweest en heb je mooie schelpen gevonden, dan kun je hier een prachtige ketting van maken. Vul de schelpjes met gips dat je met een klein beetje water hebt vermengd. Zodra de gips goed stijf is geworden moet je er een oogje in drukken. Dit oogje maak je van een stukje dun ijzerdraad, dat je rond een breinaald hebt gedraaid. (Een dunne breinaald nemen!) Heb je zo een aantal schelpen-kralen klaar, rijg ze dan aan een stukje dun elastiek. Ook van een kurk maak je leuke dingen. Kijk maar eens naar de voorbeelden. De schakels van de armband en de ketting rijg je aan elkaar met gekleurde raffia. Hiervoor gebruik je een stopnaald, je kunt de verschillende schakel* tjes met waterverf erg mooi kleuren. Dat was heel moeilijk en misschien zou de ontevreden klarinet nu nog vals gespeeld hebben, als niet mevrouw Vissers op het idee was gekomen het muziekinstrument van haar man schoon te maken, nadat hij het met een boos gebaar op de schoorsteen mantel had gelegd. Ze nam een stof doek, ze nam een busje zilverpoets en het resultaat was, dat de klarinet er na tien minuten uitzag als een hele maal nieuwe klarinet, die regelrecht uit de winkel kwam. De klarinet was erg tevreden over deze verandering, en hij nam zich voor, om nu weer zijn best te doen aLs mijn heer Vissers op hem blies. Mijnheer Vissers was echter in zo'n slecht hu meur, dat hij er niet aan dècht, op zijn klarinet te spelen. Doch toen hij hem een paar uur later op de schoorsteen mantel zag liggen, blinkend en glim mend, kon hij de verleiding niet weer staan. Och, wat was mijnheer Vissers blij, te bemerken, dat zijn geliefde kla rinet weer speelde als vanouds. „Je hebt het ding verwaarloosd, daar kwam het van", zei mevrouw Vissers. „Ik zal hem voortaan elke week schoonmaken", beloofde mijnheer Vis sers. En de klarinet maakte een vro lijk loopje van pure blijdschap. Want dat was het nu juist wat hij wilde! Mevrouw Vissers was, evenals ahe andere mensen uit het stadje, trots op het orkest en ze vond het prachtig, dat mijnheer Vissers er in meespeelde. Maar op een zaterdagmiddag nu, kwam mijnheer Vissers minder opge wekt thuis dan gewoonlijk. „Wat is er aan de hand?", vroeg mevrouw Vissers, en mijnheer Vissers antwoordde 'knorrig: „Het wou niet vanmiddag. En het is de schuld van mijn klarinet." „Hoe bedoel je?", vroeg mevrouw Vissers, en mijnheer Vissers zei, dat hij die middag steeds de goede noten had gespeeld, maar dat de klarinet steeds verkeerde klanken liet horen. Daardoor had de leider van het orkest tenslotte aarzelend tegen hem, mijn heer Vissers, gezegd: „Het spijt me, Vissers, maar je bent er naast. Je speelt een noot te hoog." Maar toen mijnheer Vissers een noot lager speelde, klonk het evenmin goed. „Je speelt vals", zei de leidei-, en dat had mijnheer Vissers heel onaange naam gevonden, want hij speelde niet vals. Toch hoorde hij heel goed, dat de muziek uit zijn instrument niet klonk als anders. Manheer Vissers was er bepaald door uit zijn humeur geraakt, en zo gauw hij zijn pantoffels had aange trokken en het kopje thee had leeg gedronken, dat mevrouw Vissers voor Dit Is een plaatjes-kruis woord-puzzel. Begin telkens bij een plaatje en volg de lijn naar de hokjes. Vul daar dan het goede woord in. Kijk maar naar het voor beeld van de das. Ben je klaar met invullen zoek dan in deze knutsel-hoek naar de oplossing en kijk of je het goed hebt gedaan. Maar eerst zelf proberen!.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 19