Derde Laura-dag leverde minder moeilijkheden op dan woensdag Cyprus krijgt nieuwe liberale grondwet met meer zelfbestuur Bevorderingen Alphens Lyceum Spieren kwamen langzaam los VRIJDAG 13 JULI 1956 Stichting Rijnlandscli Borgstellingsfonds Kredieten in 1955 met 60 gestegen De Stichting Rijnlandsch Borgstel lingsfonds hield in de vergader zaal van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland alhier haar eerste vergadering van het Algemeen Bestuur in dit jaar. Uit het door de districtscommissaris uitgebracht jaarverslag over 1955 bleek dat het totaal bedrag der ver leende kredieten circa 60% hoger lag dan in het vorige verslagjaar, hetgeen voornamelijk moet worden toegeschre ven aan de omstandigheid, dat in het afgelopen jaar de limiet voor de kre dietverlening werd verhoogd tot f. 4.000.— Het aantal ingediende aanvragen liet een geringe stijging zien. Het gehalte der aanvragen is overigens nog steeds niet bevredigend te noemen. In verband hiermede wordt er nog eens met nadruk in dit verslag op gewezen, dat de kre dietverlening door het borgstellings fonds voornamelijk een economisch ka rakter heeft, omdat zij gericht is op de continuïteit en de ontwikkeling van volwaardige middenstandeondememin- gen. Tevens wordt een sociaal belang gediend, aangezien krediet wordt ver strekt aan ondernemingen, welke niet voor een normaal bankkrediet in aan- Leidse première van Italiaans meesterwerk Speciale voorstelling van „II Ferrovieri" Het bestuur van de Stichting „Kunst manifestaties Leiden" deelt ons mede. dat de reeks zomer-uitvoeringen (het concert van het Nederlands Kamer orkest o.l.v. Simon Goldberg, de uit voering van 't Gemengd Toonkunstkoor o.l.v. Iskar Aribo, het concert van het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum en de opvoering van Vondels „Lucifer" door de Nederlandse Comedie) op waardige wijze zal worden besloten met de eerste vertoning in Nederland van de ontroerende Italiaanse film „II Ferrovieri" (De machinist), die dè grote verrassing van het laatste filmfestival in Cannes is gebleken. De kopieën van deze film zijn zo juist in Nederland aangekomen en het voor recht van deze eerste vertoning in Lei den. die zal plaatsvinden in een speciale avondvoorstelling in het Lido-theater, heeft het bestuur van de Stichting „Kunstmanifestaties Leiden" te danken aan de zeer gewaardeerde medewerking van de directeur van de N.V. Standaard Films, die deze uitzonderlijke film in Nederland importeert. Op de betekenis en inhoud van „De Machinist" hopen wij nog nader terug te komen. Tocht met verlichte vaartuigen Het schip „Trito" voerde gisteravond om tien uur met genodigden achter de verlichte vaartuigen aan, die een lich tend spoor door de Leidse grachten trokken. Een feestelijke vaartocht, welke gehouden werd ter gelegenheid van de Rembrandt-herdenking. Langs de route, die deze kleurrijke stoet volgde, ston den belangstellenden op vele plaatsen drie rijen dik. Grote hilariteit verwekte het optreden van de zeerovers van Njord, die als waar dige zeeschuimers pogingen deden Leidse joffers, die aan de walkant stonden, buit te maken. De piraten strooiden hierbij kwistig met knallend vuurwerk. Aardig waren ook de boten van ,Die Leythe". Een van de schuiten was vol ledig als Vikingschip ingerjcht. Vermelden wij voorts het merkwaar dige pontje, dat voorzien was van een geiuids-installatie en het vlot „Kon- Tiki". dat tot in détails het beroemde vaartuig yan Thor Heyerdahl nabootste. De opvarenden van dit vlot sprongen spontaan in het water van de Stille Rijn. toen zij vernamen, dat zij met hun vlot de tweede prijs hadden veroverd. Bij de Waag. waar alle „gondels" meerden, had men een goed gezicht op alle soorten gepavoiseerde bootjes. Wethouder van Schaik sprak hier de verzamelde menigte toe. Hij herinnerde aan de Rembrandt-herdenking en aan de evenementen, die deze herdenking begeleiden. Vervolgens maakte hij. onderbroken door luid gejuich van de 'gelukkigen, de prijswinnaars bekend. Het waren: Afd. kano's: 1. Leidse Golfbrekers: 2. Leidse Zwemclub; 3. Aat. Noppen. Wherries: 1, 2 en 3. Die Leythe. Motorboten: Eerste prijs niet toege kend: 2. Verhoef. Andere boten: 1. Diaconessenhuis; 2. Kon-Tiki: 3. Joop Warring. Werkmans Wilskracht, de R.K. Har monie-kapel en K. en G. zorgden voor de muzikale noot in deze vrolijke stoet. Muziekkorps van Nieuwe Tonge komt naar Leiden MORGENAVOND CONCERT IN VAN DER WERFPARK Het muziekkorps van Nieuwe Tonge, welke gemeente enkele jaren geleden in het kader van de adoptie-hulp van Lei den een muziektent kreeg aangeboden, komt morgen naar de Sleutelstad. Na een ontvangst in hefc Stadhuis (om 4.30 uur), maakt het gezelschap om circa half zeven een mars door de stad. Om acht uur volgt dan een concert in het Van der Werfpark. TENTOONSTELLING „JEUGD EN REMBRANDT" Mevr. E, M. Overduin-Bril. Oude Sin gel 88 kwam woensdagmiddag met haar negenjarig dochtertje en een vriendin netje de tentoonstelling „Jeugd en Rembrandt" bekijken. Ze werd verrast met een grote reproductie van één van Rembrandt's etsen, want Mevr. Overduin was de 3000ste belangstellende, die de exnositie bezocht. Tot en met morgenavond blijft de ten toonstelling voor het publiek geopend. Voor reeds aangevraagd scholenbezoek zijn daarna nog 3 ochtenden en 2 mid dagen gereserveerd, zodat hopelijk ook nog een 4000ste en dat zal dan waar schijnlijk weer een scholier zijn in de Boerhaavezalen mag worden begroet. Onze stadgenoot, de heer I. Ekker slaagde te Rotterdam voor het Semi- artsexamen. Mej. E. L. de Jager, even eens alhier woonachtig, werd bevorderd tot arts. Onze stadgenoot, de heer J. Alphe- naar, is benoemd tot bestuurslid van de Ned. Vereniging van Dansleraren. merking kunnen komen. Bovendien komt het sociaal karakter tot uiting bij de sanerings- en bemiddelingswerkzaam heden. In het afgelopen jaar konden twee bedrijven worden gesaneerd. In de vergadering kwam voorts aan de orde de voorziening in de vacature, ontstaan door het heengaan van de heer J. A. Bakhuizen als lid van het dagelijks bestuur. Laatstgenoemde heeft 1 mei jJ. in verband met zijn pensioen gerechtigde leeftijd zijn ambt als bur gemeester van de gemeenten Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude neerge legd. waardoor automatisch zijn verte genwoordiging dezer gemeenten in het bestuur van het Fonds kwam te ver vallen. In zijn plaats werd bij acclama tie gekozen de heer jhr. mi-. R. Sand- berg van Boelens. burgemeester van Sassenheim. Aangezien de heer D. C. van Leeuwen, wethouder van Sociale Zaken te Katwijk zijn taak als penning meester, welke hij het vorige jaar slechts tijdelijk op zdch had genomen, wenste te beëindigen, werd door de voorzitter voor deze taak het zojuist gekozen be stuurslid voorgedragen. Deze toonde zich bereid genoemde functie te aan vaarden, hetgeen de algemene instem ming van de vergadering had. Het dagelijks bestuur der Stichting wordt thans gevormd door de heren J. G. J. Verhey van Wijk, voorzitter; H. J. J. A. Smeets, secretaris; jhr. mr. R. Sandberg van Boelens, penningmeester D. van der Kwaak; D. C. van Leeuwen; C. F. A. M. Meerpoel en mr. J. C. de Vroom. Het bureau van het Fonds is geves tigd te Leiden, Stationsweg 43. telefoon no. 20465. De dagelijkse leiding berust by de districtscommissaris, de heer F. A. M. Molkenboer. ZILVEREN POLITIE - J UBILEUM Gisteren herdacht de heer C. Verkerk het feit. dat hij vijfentwintig jaar gele den in dienst der politie te Leiden trad. De herdenking van dit jubileum had plaats in het Dorpshuis te Leiderdorp, waar in de middag een receptie werd gehouden. De jubilaris werd toegespro ken door de hoofd-inspecteur van poli tie, de heer J. C. Hofstede en door de hoofd-inspectrice. mej. mr. N. J. Zee- lenberg. In beide toespraken kwam de grote waardering voor het werk van de jubilaris tot uitdrukking. Namens de Ned. Politiebond voerde de heer Ba- rendse het woord. Er werden verschil lende geschenken aangeboden, waaron der een vulpen namens de collegae. Vele bloemstukken sierden de zaal. In de morgenuren had de jubilaris in zijn woning bezoek ontvangen van de commissaris van politie, die op deze wijze blijk van zijn belangstelling gaf bij dit jubileum. Des avonds was de jubilaris weer in het Dorpshuis te Leiderdorp te vinden, waar nog velen him gelukwensen kwa men aanbieden. Het. Leidse Politie Mu ziekgezelschap bracht in de avonduren een muzikale hulde aan de heer Ver kerk. Voor de jubilaris was dit een blij de verrassing, en hij toonde zich zeer dankbaar voor deze geste. Ook de Lei- derdorpse bevolking toonde veel belang stelling voor het optreden van de Leid se politiemuziek. Onze stadgenoot, de heer K. van Otteren is toegelaten tot de evangelie bediening in de Ned. Hervormde Kerk. Onze stadgenoten. Elly en Emile van Heringen. Lea Sloos, Lenie Weils, Ria Pieterse, Hannie Bavelaar, Hennie den Oever en Elsje Olk slaagden aan de dansschool van Mascha ter Weeme te Amsterdam voor de proef klassiek dan sen. Jonggezelzetters en -drukkers kregen diploma In de typegrafie raakt men nooit uitgestudeerd Vanwege de Districts Opleidingscom missie in het Boek. en Rasterdiepdruk- kersbedrijf afd. Leiden en omstreken werd gisteravond in „Het Gulden Vlies" het diploma uitgereikt aan een tiental jonggezelzetters en -drukkers, die na vier jaar studie met goed gevolg het examen hadden afgelegd. Voorzitter P. Merkelyn heette in zijn openingswoord de leerlingen en hun familieleden, de leermeesters en speciaal de vertegenwoordigers van de verschil lende organisaties van harte welkom. Het is. zei hy, zich tot de geslaagden richtend, een verheugende gedachte het doel. dat je als jongen van veertien, vyftien jaar al voor ogen stond, thans bereikt te hebben. Maar het zou toch jammer zijn als het daarbij bleef. Na tuurlijk kan je trots zyn, leerling-af te zijn, doch nu begint het werkelijke leven pas. Wat nu bereikt is. is slechts een begin. In vier jaar opleiding kan je alleen maar de meest elementaire dingen van je vak beheersen. Het moei lijke is. dat de stimulans, welke er voor nodig is meer van je vak te weten te komen, geheel van jezelf moet uitgaan. Hier zal zeker geen geringe hoeveelheid energie voor nodig zijn. Tot de ouders zei de heer Merkelijn, dat hun blijvende belangstelling in de prestaties van him kinderen voor deze zeker een aanspo ring zal zijn zich te blijven bekwamen. De voorzitter memoreerde vervolgens de grote steun, die de Commissie van de leermeesters heeft gehad. Ook de con troleur van het leerlingenwezen voor dit district, de heer Sommeling. bracht hij dank voor de wijze waarop deze zyn taak volbrengt. Ook de vakorganisaties dankte spr. voor de prettige wijze van samenwerking. Tot slot wenste de heer Merkelyn de geslaagden geluk met- het behaalde succes. Wees trots, zo besloot hij. op je diploma, wees trots een gra fisch werker te zijn geworden. Laat het een stimulans voor je zijn tot een excelsior Vervolgens reikte de secretaris, de heer J. J. Sjardin, de diploma's uit. Het jonggezellendiploma-zetter kregen de heren A. C. Boer, A. Hensen. H. S. Klein, P. Kooreman en P. H. Stuifzand, allen te Leiden. P. Imthorn te Katwijk en C. G. van Rooyen te Lisse. Het jong- gezellendiploma-drukker ontvingen de heren A. Beekman en C. Chouffour te Leiden en J. A. de Groot te Lisse. Een woord van gelukwens werd hierna gesproken door de heer Sommeling als afgevaardigde van de Centrale Oplei dingscommissie to Amsterdam. Zorg er voor, zei hij, dat titel en vakbekwaam heid elkaar steeds dekken. Korte toespraken volgden toen nog van een vertegenwoordiger van de Fe deratie van Werkgevers en van afge vaardigden van de Alg. Ned. Grafische Bond. de Katholieke en de Christelijke Grafische Bond. Na de pauze bleef men nog een uurtje gezellig; bijeen. Accordeonmuziek en de clamatie zorgden voor de nodige af wisseling. 3 loonsverhoging bouwvakarbeiders Het langdurig overleg tussen de in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf sa menwerken de werkgeversorganisa - ties, de drie landelijke werknemersor ganisaties en de betreffende over heidsinstanties. waarvan de laatste be spreking dinsdag is gehouden, heeft ertoe geleid, dat een loonsverhoging van 3% en enige verbeteringen in de sociale sector van kracht zullen wor den, aldus de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. De regering heeft een loonsverhoging van 3% goedgekeurd, welke voor door berekening in aanmerking komt. Deze loonsverhoging dient te worden toege past in de betalingsweek, waarin 14 juli 1956 valt. Indien dus een betalingsweek aangehouden wordt van donderdag t/m. woensdag, worden de verhoogde lonen eerst uitbetaald in de week van 12>18 juli 1956. Nadrukkelijk zij hier echter aan toegevoegd, dat dit een verho ging betreft van de rechtens geldende lonen. Werkgevers en werknemers die nen zich hier strikt aan te houden: onder geen beding mag, waar reeds meer wordt betaald dan het rechtens geldende loon, het hogere dan toegestane loon nog eens met 3% worden verhoogd. Dit standpunt wordt volkomen gedeeld door de bona fide werknemersorganisaties. Deze loonsverhoging is bedoeld als een eerste stap voor de sanering op het ge bied van de lonen en andere arbeids voorwaarden, waaraan met kracht wordt voortgewerkt door de werkgevers- en werknemersorganisaties. Goudse bouwkundige in arrest WEGENS GEFINGEERDE HUIZENTRANSACTIES (Speciale berichtgeving) Een 45-jarige bouwkundige uit Gouda heeft kans gezien om binnen een jaar door oplichting f. 40.000 in handen te krijgen. Hij deed dat door voor ver schillende personen huizen te kopen en te verkopen en het geld dat hij daarbij in handen kreeg, in eigen zak te steken. Het geld gebruikte de man. die al meer malen wegens oplichting is veroordeeld, om oude schulden af te lossen. Toen hij gearresteerd werd, had hij nog precies 51 cent op zak De man. die bekend heeft, is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam over gebracht. Gouverneur Harding riep Cyprioten op tot samenwerking met Lord Radcliffe (Van onze correspondent te Londen) De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis aangekondigd, dat Lord Radcliffe vandaag als constitutioneel comnussaris naar Cyprus zal vertrekken om voorbereidend werk te doen in verband met de opstelling van een nieuwe liberale grondwet, welke het eiland een grotere mate van zelfbestuur zal geven. Dit is de eerste Britse poging na het vastlopen van de onderhandelingen met de thans verbannen aartsbisschop Makarios om het politieke initiatief te heroveren. Voorwaarde voor de inwerkingtreding van de nieuwe grondwet is het herstel van rust en orde. Veldmaarschalk Sir John Harding, Gouverneur van Cyprus, heeft zich gisteravond per radio tot de bevolking gewend met het dringende verzoek om met Lord Radcliffe, die zijn sporen verdiend heeft met de voorbereiding van de onafhankelijkheid van India en Pakistan, samen te werken. Harding sprak de hoop uit, dat de Cy prioten de mogelijkheid zullen aangrijpen om thans iets constructiefs te doen in plaats van hun krachten te verspillen aan nutteloos geweld. Terrorisme begint nu toch langzamerhand te kraken Harding maakte duidelijk, dat het ter rorisme thans begint te kraken. De aan beveling van de Britse regering om de weg te betreden naar een nieuwe poli tieke ontwikkeling kan worden be schouwd als een stap voorwaarts, omdat de Engelsen thans het starre standpunt hebben verlaten, dat onderhandelingen Strijd in Noord-Atjeh Opstandelingen van de Daroel Islam hebben een aanval gedaan op Bireuen in Noord-Atjeh. Er ontstond een ware veldslag in de stad, die twee uur duurde. Het aantal gesneuvelden is niet bekend gemaakt. Er zijn ook slachtoffers onder de bevolking. Nabij Lampisang in Atjeh kwam het eveneens tot een gevecht tus sen het leger en opstandelingen. De op standelingen trokken zich met achter lating van hun doden terug. Een militaire woordvoerder heeft medegedeeld, dat 200 leden van de Da roel Islam zich in Pidie (Atjeh) hebben overgegeven. Aan het Chr. Lyceum te Alphen a. Kooi. Ada Müller, Ben Rodenburg, Cor- d. Rijn zyn gisteren de volgende be vorderingen bekend gemaakt: Van klas I naar II: Marijke v. Dob- ben de Bruyn, Ruth de Graaf, Fr ancien Hanemaayer, met lof, Anja Pilon, Chris tine Samsom, Mieke Taal. Ank Burg graaf, Come Poelman, Corrie Ederveen, Rien Habermehl. Rijk Huisman, Arie de Jong, Gerda v. d. Marei, Huib v. Oos- terom, Janneke Rademaker, Corrie Rij laarsdam, B. v. d. Snoek, Wim van Vliet, D v. d<. Waals, Dick v. Dijk, Jaap Hof land, E. Korthals, Bram van Poelgeest, Jan Stuivenberg (met lof), Carel Veen- huijsen, Jan Vermeul, IJ. Vis. Koosje Coté, Edwart Burer, Annie Kanis, Harry Klootwyk, Gerrit Majendans, Hanneke Mulder, Piet Zuidam, allen Alphen a.d. Ryn; Joost Batelaan, Beb de Boer, Ti neke Klapwijk, Jan Kleinhout, Margriet Haagse ploegleider kwam op dood spoor Tijdens de derde tocht van de Laurianen konden de spieren van vele deelnemers na de zware tocht van de vorige dag, maar moeilijk „op tem peratuur" komen. Dit was wel heel duidelijk aan het tempo te merken, want toen er ruim een uur gereden was passeerden de eerste groepen pas Woerden. Pas toen er zo'n twintig kilometers getrapt waren ging het weer wat gemakkelijker. Algemene wens: één route van 120 km. Overigens hebben zich ook deze derde dag weer enkele vermeldenswaardige gebeurtenissen voorgedaan. In het kort hebben wij gisteren nog melding ge maakt van het ongeluk, dat een lid van de Rotterdamse politie, de heer van Buiten, overkwam tussen Linschoten en Montfoort. Bij een aanrijding maakte hy een salto over zijn rijwiel heen en kwam enkele meters verder in het prik keldraad. waarmee een weiland is af gezet, terecht. Hij kwam er met een he rig bloedende arm en hand nog betrek kelijk goed af. Nadat zijn arm verbon den was en zijn gescheurde broek weer was gerepareerd, heeft hij de tocht uit gereden. Juist voor Harmeien, op de terugtocht, beleefden de ploegleider van de Haagse politie, adjudant Douwes, met zijn hoofdagent Boxs de onprettige ervaring De leden van de EHBO hadden druk werk om de spieren een beetje los te maken. op een doodlopende weg terecht te zijn gekomen. In Utreöht hadden beiden op de Croeselaan even met een kennis staan praten en de ploegleider had zijn collega's door laten rijden. Teneinde de ploeg weer in te halen koos men in de Meern de wat rustiger noordkant van de Rijn. Beide heren bemerkten het waarschuwingsbord .Doodlopende weg na vijf km.." niet. Enkele honderden me ters voor Harmeien ontdekten zij op een boerenerf te komen. Gelukkig voor hen was hun positie door hun verzorgers in de jeep. de beide hoofdagenten v. d. Meijden en Wijnhout bemerkt. Met een wankele praam werd het tweetal weer Over het algemeen genomen waren de weersomstandigheden gisteren niet al te slecht, al heeft de zon de gehele dag verstek laten gaan .Gelukkig was de wind belangrijk minder en op de bos rijke trajecten merkte men zelfs niets van de wind. Toch heeft men het ook gisteren weer niet zonder regenjas kun nen stellen, want toen de meeste rijders in de Spitfire in Huis ter Heide hun stempel ontvangen hadden en weer wil den opstappen, regende het behoorlijk. Door Utrecht, langs de singels, leverde geen verdere moeilijkheden op. waarna de nog al vervelende tocht langs de Rijn terug naar Alphen begon. In Woerden werden de dames en heren verrast met een glas limonade, hen aangeboden door „Woèrdens Bloei" en opgediend door de dames- van de Woerdense politiemannen. Ook burgemeester Vos gaf hier blijk van zijn belangstelling. Van Woerden naar Alpihen was slechts een peuleschilletje. Des avonds hebben velen nog genoten van het optreden van de Wama's, die in een luchtig variété-oabaretprogram- ma hun kolder aan een grote menigte ten beste gaven. Velen zochten bijtijds hun bed op, teneinde in een goede nachtrust krach ten te verzamelen voor de laatste kilo meters. Er bleek gisteren slechts één uitvaller te zijn, zodat in totaal drie deelnemers zijn uitgevallen. Gisteren hebben wij verscheidene deelnemers gesproken, die zich uit spraken tegen het houden van de lange en de korte route. Men is het er algemeen over eens dat het gezel liger is, wanneer men samen één tocht maakt. Men denkt daarbij aan een afstand van 120 tot 130 km, een tus senweg dus tussen de lange en korte afstand van dit jaar. Ongetwyfeld zal het Laura-bestuur rekening houden met deze wens van de deelnemers. De laatste loodjes.. Vanmorgen zijn de deelnemers aan de Laura gestart voor de laatste route, die ditmaal in de richting van Rotterdam ging. Het was prachtig weer en het zon netje scheen heerlijk; dat belooft dus veel goeds voor de feestelijke intocht van hedenmiddag. Tussen zeven uur en half acht vanmorgen waren nagenoeg alle rijders reeds op pad.. Het ging langs de Rijksstraatweg naar Hazerswoude. waar men de Gem ene weg moest nemen. In Zoetermeer was de eerste geheime con trolepost. In Nooddorp reed een groep van ongeveer 100 man, waaronder de Leidse en Alphense politie, verkeerd, doordat een richtingsbord niet erg dui delijk te zien was. Het betekende weer een aantal kilometers extra trappen. In Delft was een stempelpost op de Grote Markt ingericht. Vandaar ging het naar Rotterdam, waar de tweede open con trole was ingericht in het paviljoen Maaszicht aan de Parkkade. Vanaf Rot terdam ging het weer op huis aan, waar op de goede weg gebracht. In Woerden hedenmiddag de feestelijke intocht zal werden de onfortuinlijke rijders met een i plaats hebben. hartelijk gejuich op de speelweide be- I Vanmorgen verscheen één deelnemer groei niet a«n de start. rie Zwaan, allen Bodegraven; Rineke Bouman. Johan Kaashoek, Tineke Flim, Ada Koetsier, Grada Miohon, allen Bos koop; Nel v. d. Bijl. Kees den Braver, te Hazerswoude; Meta v. Dommelen, C. de Jonge, Ebi de Rijk (met lof), Hona Steenbergen. Piet Pasma en Wim Vrees wijk, allen te Woerden; Willy Vos, Nieu- werbrug; Rudie Behrend, Rijnsater woude; Martien de Graaf, Aarlander- veen; Jan de Jong, Benthuizen; Bas Oosterom, Waddinxveen; Aagje v. d. Sluis, Zwammerdam; Jac. IJsselstein, Gouda; Adiie v. d. Akker, Koudekerk; Jan v. d. Burgh en Bert Dronkert te Leiden; Jan Storm v. Leeuwen, Lei derdorp; Hans v. Seventer, Oegstgeest; Lenie v. d. Leden, Nieuwveen; Jac. Re- nee, Oude-Wetering, Jeannette Zeger, Oude-Wetering en Corrie Treur, Leimui den. Afgewezen 28. Herexamen 5. Van klas 2 naar 3: Reni Burer, Chris Coté, Albert Drexhage, Jenny v. Loon, Frits v. d. Meent, L. Mulder, H. Ouds hoorn, Niooline Schouten. H. Veenhuij- sen, Gert Boot, Kees v. Klaveren, Ineke de Looy, Jac. v. d. Meent. Marius de Byjper, Wieske Wijmans, Tineke Boot, Rinike Buma, Marijke Dusoswa, Henny v. Gemeren. Marrie Goedhart. Gerda v. d. Hulst, Truus Kantebeen, Mieke Kap- teyn, Tom van Kooten, Kees Langeveld, Tineke Mulder, Ineke Turfboer, Rinus Wessel, allen Alphen a.d. Rijn; Jannie Boot, Jelle Croles, C. Karssen, Chris Klerkx, Truus Veerman, allen Bodegra ven; Jaap Hagoort, Truus Nap, Ap van Beek, Jan Buitema. allen Woerden; Pank Vis en Ad van Zanten, Leiden; Carin Blok, Nieuwveen; Dik Heijns en Arie Kammeraat. Ter Aar; Irene Hoo- gewerff. Katwijk aan Zee; Piet Kap- teyn. Koudekerk: Wim de Leeuw, Bos koop; Marijke Oppelaar, Hazerswoude; Arda Verboom. Nieuwveen; Koos Visser, Nieuwkoop; Huib Zaalberg, Zoeter- woude; Ike v. Heemskerk Diiker. Gerda Roelofs, Oude-Wetering. Afgewezen 16, herexamen 8. Van klas 3 naar 4: Martien Bijlsma, Jan Groenheide. Mieke Huyssoon, Rut- ger Huyssoon. Aart de Jong. Ineke van Maasdam, Tonle van Ryn, Els Vermeu len, Jillert Blom, Kurt Bos. Wim Bou man, Adrie Bulk, Marian Falkena, Dick Hueting, Cobi v. d. Meent, Conny Nag- tegaal, Axke Noomen. Ria Snel, Alie Zwaan, Riet Basie, allen Alphen a. d. Rijn; Dirk v. Dam, Gerda Hoogendoorn, Berna Op 't Land en Bram Mühl, allen Bodegraven; Jeannette Kool. Jan de Rijk, Ankie Sierevogel, allen te Woer den; Dinie Streefkerk, Leiden; Pim Hennipman en Jan Honnef te Leider dorp; Marrie Hoogerdijk, Hazerswoude; Aart Jongebreur, NieuwerbrugMax Ver kerk, Boskoop. Aifgewezen 7, hei-exa men 5. Van klas A 4 naar A 5; Mieke Coté en Jan van Noort, Alphen; Adri Ab- benbroek, Kees Meyer en Els Erkelens, Boskoop; Joost Dee en Wim de Die, Lei den; Else Vos en Iny ten Haken. Woer den; Erna Hassefras, Hazerswoude. Her examen 2. Van klas B 4a naar B5: Lenie Kan tebeen, Henk Kotter, George v. Rijn en Jaap Rijnsburger, allen Alphen; Frans Grim en Jan Verhoogt, Leiderdorp; Henk Huyding, Leiden; Piet van Leeu wen, Aarlanderveen; Piet Overvliet, Woubrugge. Van klas B 4b naar 5iB, Janke Koning, Rein den Otter, Margriet de Pijper, Arno Verruyt, Ella Boer en Henk de Ruiter, Hazerswoude Ineke Jonker en Wiek Kranenburg te Boskoop; Piet van Rijs. Zevenhuizen; Piet Westerhof en Wim van Holst, te Bodegraven. Afgewezen 6, herexamen 3. Klas 3 gymnasium naar 4 gymnasium: Dineke Booy, Lies Goedhart, Joop de Graaf. Ella Sol, Bernard Schipper, Doortje v. d. Vliet en Truus je v d. Vliet, allen Alphen a.d. Rijn; Ep Bouman, Katwijk aan Zee; Gert Cnossen. Woer den; Johan Enthoven, Nieuw Vennep: Yt Klaversma. Gouda; Bep Rijkaart en Jeannette Wagenaar. Zwammerdam. Afgewezen 2, herexamen 1. Klasse 4 Gymnasium naar 5 Gymn.: Theo de Graaf en Dini v. d. Waals, bei den Alphen; Baan Batelaan en Simone Kramer, Bodegraven; Jaap van Door- nick, Gouda; Aat Dronkert, Leiden; Joke v. d. Giesen, Woerden; Piet Ve- nema. Waddinxveen; Leen Visser. Kou dekerk. Herexamen 2. Van kilas 5 Gymn. naar 6 Gymn.: Mie- neke Gesink, Leiden; Piet v. Harten, Woubrugge; Gert Zuidam, Zevenhoven; Roeland v. d. Berg. Kees Haasbeek en Rudolf van Os, allen Alphen; Elly Wes. tenhof, Bodegraven. Afgewezen 5. onder geen beding mogelijk voordat de orde is hersteld en gematigde politieke leiders te voorschijn durven te komen. Weliswaar zullen ook nu de eigenlijke onderhandelingen pas kunnen beginnen als de terreur definitief gebroken is, maar het feit, dat de bevolking thans wordt opgeroepen om mede te werken aan de voorbereiding van het komende zelfbestuur, betekent in elk e val een loslaten van de negatieve Britse hou ding. Edens verklaring in het Lagerhuis verwekte nogal opschudding by de op positie. Toen deze de regering verweet, dat het weer te weinig en te laat was. wat gedaan werd, kaatste Eden de bal terug door er aan te herinneren, dat ook de Labour-regering destijds ge weigerd had Cyprus zelfbeschikking in uitzicht te stellen. Laag werkloosheidspeil In de afgelopen maand nam de arbeidsreserve ten gevolge van de aanhoudende bedrijvigheid wederom af, zy het niet zo sterk, omdat de landbouwwerkzaamheden door het koude weer werden beperkt en de veencampagne ten dele werd beëin digd. De mannelijke arbeidsreserve daalde van 25.974 tot 25.369. hetgeen het gevolg was van een stijging van het aantal werklozen van 16.215 tot 16.669 en een teruglopen van de bezetting der aan vullende werken van 9759 tot 8700. Dat deze daling thans in totaal slechts 605 bedroeg tegen 5619 vorig jaar juni valt te verklaren uit de verschillende weers omstandigheden en het aanmerkelijk lager niveau van de geregistreerde ar beidsreserve. die een jaar geleden 8600 hoger lag. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders steeg van 880 tot 922, landarbeiders van 1087 tot 2002, transportpersoneel van 561 tot 626. Het aantal werkloze metaal arbeiders daalde van 609 tot 569. losse arbeiders van 1240 tot 1199 en minder geschikten van 8168 tot 7609. De vraag naar mannelijk personeel nam toe van 69.147 tot 72.483. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 2180 tot 2145. De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 40.599 tot 40.851. In de confectie-industrie kwam de produk- tie van wintergoederen op gang. waar door de vraag haar meisjes nog toenam. Hevige brand te Groningen Aan de Meeuwerderweg te Groningen heeft 's avonds een felle uitslaande brand gewoed, die een rijwielmagazijn en een woning van een kleermaker vol ledig heeft verwoest. Het vuur ontstond in de werkplaats van het rijwielmaga zijn Deba van de heer P. de Vries en breidde zich snel uit naar de daarboven gelegen woning van de kleermaker thuiswerker H. J. Heyn. De familie, bestaande uit echtpaar en 8 kinderen waarvan er 6 thuis waren kon zich ternauwernood in veiligheid stellen. De brandweer bestreed het vuur met 2 miststralen en 5 waterstralen, maar kon niet verhinderen dat het pand vol ledig uitbrandde. De beide gedupeerden zijn verzekerd. Vermoed wordt dat het vuur is ont staan door het in brand raken van benzine. Een zoon van de heer De Vries was n.l. met enkele vrienden bezig een race-motor schoon te maken. Tijdens de hevige brand die veel publiek trok deden zich ook nog enige explosies voor. die vermoedelijk veroor zaakt werden door enkele blikken ben zine en enige jachtpatronen die de heer De Vries in zijn werkplaats had opge borgen. Nieuwe actie inzake schadevergoeding VOOR VERVOLGDEN IN NEDERLAND Dr. A. Vedder, voorzitter van de in 1955 opgerichte „Commissie der Joodse kerkgenootschappen en sociale organi saties in Nederland voor schadevergoe dingsaangelegenheden" heeft medege deeld. dat deze' commissie opnieuw een actie zal beginnen om tot een schade vergoedingregeling te komen voor tijdens het Duitse bewind vervolgden in Nederland. Het gaat hier speciaal om vergoeding voor „immateriële" schade, omdat de Duitse wet vergoeding van schade aan bezit alleen toestaat aan personen, die binnen de Duitse grenzen wonen. De Commissie zal met Duitse verte genwoordigers en de Bondsregering over deze kwestie gaan praten. Groothandelsdag Rotterdam DR. BÖLGER KRITISEERT REGELING AFBETALING (Speciale berichtgeving) Onder het motto „Houdt vaart in de welvaart" heeft het Verbond van de Nederlandse Groothandel gisteren in het gebouw van R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam de Groothandelsdag 1956 ge houden. Thema van deze zeer druk be zochte bijeenkomst was de bijdrage van de groothandel aan de harmonische ontwikkeling van het economisch leven. Welvaart als uitgangspunt bracht de voorzitter van het Verbond, dr. ir. B. Bölger op de welvaartspolitiek en op de maatregelen die in het jongste verleden zijn getroffen om de bestedingsdrang terug te dringen. Spreker constateerde in dit beleid bepaalde verontrustende tendenties met name de rem op de afbetaling en de kartelpolitiek. De overige sprekers belichtten de relatie tussen groothandel en industrie en de wijze waarop de groothandel zelf een harmonische economische ontwikkeling kan bevorderen door het betrachten van zelfbeperking bij het samenstellen van het assortiment en het aanvaarden van orders.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7