Daan de Groot sprong mee en heroverde groene trui Meikersen en Spencer Nolten speelde iveer hoofdrol in klein wielerdrama Wagtmans verbetert zijn positie Moeilijkheden tussen de Leidse clubs uit de weg geruimd 95ste jaargang Vrjjdag 13 juli 1956 Derde blad no. 28881 Hoera, 7 is weer kersentijdWist U, dat LucuIIhs, de oude Romeindie zoveel van lekker eten hieldin 74 v. Chr. de eerste kersen uit Klein-Azië naar Europa bracht En nu zijn kersen een allemans tractatie. In Lucullustijd rookte men nop niet. Maar 7 is in elk geval een echte fijn proever geweest, die de tabak voor Spen cer sigaretten in Virginia uitzocht en naar Nederland zond. Want zelfs van kersen krijgt U eens genoeg, maar van die gouden Spencer nooit. Spencer: een genot dat een traditie werd /guAUrrN In het volgend groepje van tien man, dat met ongeveer drie minuten achter stand arriveerde zaten Wagtmans, Van de Brekel en Nolten. Het peloton had een groter verlies, ongeveer zeven minuten, geleden. Alle overige Nederlanders kwamen er in mee. We hadden dus weer vier man in de snelste groepen zitten en mochten daarmede zeker tevreden zijn. Toch had het succes van deze dag aanmerkelijk groter kunnen zijn als Jan Nolten weer eens niet de hoofdrol had gespeeld in een klein wielerdrama. dat zich ongeveer 50 km voor het einde af speelde. Nolten. wie het nu eindelijk ook eens was gelukt zich bij de vage bonden aan te sluiten, maakte met Daan de Groot deel uit van een kleine zwerm van 15 man toen hij moest afstappen om van wiel te verwisselen, nota- bene bij een kanaal, dat het „Canal des Hollandais" heette. Voor de zoveelste keer ln zijn carrière, had hij voor niets op een eervolle plaats gehoopt. In het begin van de etappe was hij in zijn eentje mee weggetrokken van het ook nu weer in bliksemtempo voort snellende peloton. Eerst had hij in een groepje van drie man mede de leiding gehad, later was het getal van de vluch ters gegroeid tot 15 rijders. En Jan Nol ten was voortreffelijk meegekomen. Maar Jan Nolten kreeg een lekke band na 130 km. dat kostte hem tientallen se conden en dat kon hij, alleen tegen veertien man. niet goed maken. Nog meer pech Nederland had in de aanvang nog meer pech gehad. Terwijl er jacht op jacht werd gelanceerd kreeg Wagtmans een gebroken derailleur. De reparatie mislukte en Wout moest op een reserve fiets overstappen, die hij verder gedu rende de gehele étappe heeft gehouden. Gedurende het oponthoud had de com plete Nederlandse ploeg, met uitzonde ring van Voorting op hem gewacht. Het resultaat was. dat onze mannen gerui me tijd een niet gering deel van hun krachten moesten besteden aan het in halen van de achterstand, wat echter gelukte. De kopgroep, waarmee Daan de Groot tenslotte op de wielerbaan van La Ro- chelle arriveerde, vond zijn oorsprong in een na verscheidene mislukte pogingen en 'n steeds wisselend strijdbeeld geda ne nieuwe sprong van een groepje van negen man na 95 km in de buurt vqn het plaatsje l'Oie. Daar zaten Nolten en De Groot bij. in het illustre gezelschap van Poblet. de Italiaan Giudici. de Frans nationale wachtslieden Mahe en Privat en o.a. de Belg Adriaenssens. In het peloton hing uit de wagen van de tourdirecteur vrijwel voortdurend de rode vlag, ten teken, dat er nog meer ontsnappingen aan de gang waren. Tegenaanval Te Chantonnay, de verzorgingsplaats op 107,5 km van de start had het ne gental er weer twee concurrenten bij gekregen en toen er in St. Hermine 125 km waren afgelegd, bleek het aan tal deelnemers in de escapade tot 15 te zijn gestegen en de voorsprong 4 minuten 40 seconden te bedragen. In middels was in de hoofdgroep een te genaanval ingezet, door Wagtmans, Bahamontes en De Bruyne. Er volgde nog een tweede tegenzet uit de ach terhoede. geleid door de Fransman Darrigade. maar tevens bijgewoond door de Nederlander Van de Brekel. Die twee overbruggingsgroepjes vielen later samen en vingen onderweg pechvogel Jan Nolten op, alsmede de zich verbijtende Spanjaard Lorono, die door zijn ploegleider Luis Puig was teruggeroepen ten behoeve van Baha montes. Zo waren in de kopgroep van Daan dé Groot nog dertien rijders overgeble ven. Op 35 km voor de finish hadden deze dertien man een voorsprong van 4 rr^rt 40 seconden op de overbruggmgs- JAN NOLTEN pechvogel groep van Wagtmans en 7 min. 10 sec. op het peloton Deze verschillen bleven tot het einde toe vrijwel onveranderd. Zoals Daan de Groot kansloos was ge weest in de eindsprint van de kopgroep Poblet. zo was Wout Wagtmans het ook toen hij het kort voor de streep, even eens in een lange sprint, wilde opnemen tegen de rappe Fransman Darrigade. Met de 15e plaats kon Wout Wagtmans echter tevreden zijn op deze dag. die voor hem niet bepaald fortuinlijk was begonnen Revolutie Weer ligt er een zware in recordtempo afgelegde etappe achter ons. En op nieuw is er van het begin tot het ein de over 180 km strijd geleverd en kon den verscheidene renners tijdwinst nemen, al ging het ditmaal niet zo bont toe als op vorige dagen. Elke dag weer worden wij voor nieu we verrassingen geplaatst, al kunnen wq bepaald niet zeggen, dat deze voor de Nederlanders van onaangename aard zqn. Integendeel. Vele vragen zijn gesteld naar de oor zaken van deze wonderlijke Tour de France, waar niemand een touw aan kan vastknopen, tot nu toe althans niet. Speurende naar de factoren, die dit jaar hun sterke invloed doen gelden op het revolutionaire beloop van de ronde, ko men wij tot de volgende conclusie: le. de oude aanvoerders, de grote ster ren. waar het in vroegere jaren om De finish van de achtste etappe te La Rochelle: v.l.n.r. Louis Caput, die tweede eindigde, de Spanjaard Poblet winnaaren onze landge noot Daan de Groot, die de derde plaats veroverde. (Tele-foto) draaide, zijn verdwenen. Er is geen Louison Bobet meer. geen Fausto Coppi. geen Fiorrenzo Magni. die bevelen konden uitdelen en waar het veld. in slechts drie of vier machten gesplitst, naar luisterde. Dat Frankrijk geen uit gesproken favorieten meer heeft, is ook duidelijk te merken aan het weinig enthousiasme van het Franse publiek, dat in niet zulke grote drommen aan de kant van de weg staat als vorige ja ren. 2e. De regionale ploegen en ook de buitenlandse teams zijn op een enkele uitzondering na (België en Nederland) aan het vrijbuiten en de meeste ploeg leiders zijn hun pupillen niet meer de baas. Vooral de regionale Franse ploe gen, die nu eindelijk niet eens staan te gen een overmacht van een sterk' Frans nationaal team. voelen zich vrij van knellende banden, welke hen jaren heeft belet successen te behalen. 3e. De verjonging van het deelnemers veld over de gehele linie heeft de Tom- een volkomen ander karakter gegeven. Stromen van enthousiasme, van energie, van dolle strijdlust en ongekend uithou dingsvermogen komen los en niemand kan deze invasie van nieuwe krachten tegen houden. Geen controle 4e. Niemand is bij machte de koers in iedere etappe te controleren. De ene uitlooppoging volgt op de andere en on danks het feit dat ook de ploegleiders door het gebruik van speciale radio uitzendingen beter op de hoogte zijn dan ooit vroeger het geval is geweest, moeten ook zij vaak vermoeid en niet begrijpend het hoofd in de schoot leg gen. De sterk en ieder ogenblik wisse lende posities kunnen zij niet verwerken, waardoor zij niet tijdig en op de juiste wijze kunnen ingrijpen. Marcel Bidot, toch werkelijk een van de meest intelligente ploegleiders in de Tour en op een hoogte te stellen met Pellenaars en Binda, beging woensdag de onvergeeflijke fout de mannen de verkregen zeer gunstige positie te laten consolideren. Dat dacht hij misschien. In Angers kon Bidot donderdag, bij het vertrek naar La Rochelle, in de Franse bladen le zen dat hij eigenlijk maar een mid delmatig mannetje is en dat het zijn schuld was. dat de Franse ploeg een zware duikeling had gemaakt in het ploegenklassement. Goddet sprak zelfs van een ..Waterloo van de Tri colores". 5e. De vijfde factor, welke de Tom de France sterk heeft beinvloed is de po ging van talrijke renners van het twee de plan en vooral de treinlopers, om de uitgesproken klimmers tot aan de Py- reneën een zo groot mogelijke achter stand te bezorgen, een tactiek, welke zonder twijfel succes heeft gehad. In La Rochelle. na acht etappes heeft Gaul 44.5 min. achterstand op Walkowiak. 43 minuten op Picot, die zelf een renner met klimcapaciteiten is, bijna 40 mi nuten op Voorting en iets minder op Wagtmans. Branckart staat er nog iets ongunstiger voor en met de Spaanse klimmer Bahamontes is het het zelfde liedje. 6e. Er zijn enkele renners van naam bij. zoals Ockers en Gaul. die de Ronde van Frankrijk op dezelfde wijze rijden als in alle naoorlogse jaren, dit wil zeg gen op de ouderwetse manier. Alsof vier, vijf renners uitsluitend favorieten zou den zijn voor de eerste plaats in het eindklassement en de andere mannen 1. West 12.44.18: 2. Frankrijk 12.48.01; 3. Spanje 12.50.14; 4. Nederland (De Groot. Wagtmans. Van de Brekel) 12.51. 14; 5. Italië 12.52.09; 6. België 12.55.22; 7. ex aequo Gem. Lux. ploeg. Zwitser land en He de France 12.59.30; 10. Zuid West 13.02.43; 11. ex aequo Zuid Oost en Noord Oost Centraal 13.06.51. Het algemeen ploegenklassement na de 8e etappe luidt: 1. West 125 um 43 min. 58 nc.; 2. Ne derland 125.52.44; 3. België 125.54.50; 4 Frankrijk 126.19.40; 5. Italië 126.27.06; 6. NOC 126.30.37; 7. Zuid West 127.21.17: 8. Zuid Oost 127.24.05, 9. Gem. Lux. ploeg 127.34.28; 10. Ile de France 127.48. 35; 11. Zwitserland 127.54.48; 12. Spanje 128.01.37. Wéér goede dag voor Nederlandse ploeg Een naar lucht snakkende Daan de Groot reed het middenveld van de wieler baan van La Rochelle op: HU was zoeven derde in de sprint geworden vanuit een veld van dertien man. achter Poblet en Caput, mannen met meer sprint- capaciteiten in hun lichaam dan de Amsterdammer. Pas na enkele minuten was hij weer in staat om zijn gevoelens van tevredenheid te uiten. Met die der de plaats had hq weer wat geld in de kas van de Nederlandse ploeg toege voegd. maar en dat stemde hem gelukkig: „Ik sprint toch al harder dan an ders". Geen wonder want na de Ronde van Italië heeft hij veel met Jan Derk- sen getraind en die heeft er wel voor gezorgd, dat de sprint van Daan beter werd. Maar waar zit Picot? Die vraag kon men in zijn ogen lezen. En toen men hem een overzicht gaf van de situatie der jagende groepjes achter het leiden de peloton was het hem snel duidelijk, dat hij de groene trui op de kleine Bre ton had heroverd. Inderdaad, een spier witte Fernand Picot kwam in het hoofdveld de baan oprijden en toen een Frans journalist de volkomen wegge trokken man uit Potivy vertelde, dat hij Picot de groene trui had verloren, rea geerde het dodelijk vermoeide kereltje uit Bretagne met de woorden: Ca ne fait rien (dat maakt niets uit). De wijze waarop deze enkele woorden tussen de samengeperste lippen van Picot kwa men. belooft niet veel goeds voor Daan de Groot. Want de Amsterdammer heeft weliswaar voorlopig de tweekamp ge wonnen, maar Picot is vast besloten, het kostbare groene ding weer om de ten gere schouders te laten glijden. En de positie in het puntenklassement ziet er dan ook weinig geruststellend voor onze landgenoot uit. Daan de Groot totali seerde 118 pnt, en Picot 124. Op de der de plaats staat nu Darrigade met 148 pnt. en Gerrit Voorting is vierde met 156 pnt. Het is wederom een goede dag ge weest voor de Nederlandse ploeg. Be halve het heroveren van de groene trui en de derde plaats in het etappe klassement heeft Daan de Groot nog een succesje geboekt om enkele plaatsen in het algemene klassement te stijgen, van de twaalfde naar de negende. Voorting heeft zich op de vierde plaats gehandhaafd en Wout Wagtmans kon dank zij zijn vlucht in het tweede gedeelte van de etappe zijn positie opnieuw verbeteren. Hij drukte Lauredi van de vijfde plaats af. Jan Nol ten is de pechvogel van de ploeg. Met zijn dappere dubbele ont vluchting in deze achtste etappe zou hij zeker twintig plaatsen in de algemene rangschikking zijn gestegen, en vlak in de buurt van Gaul en Brankart zijn ge komen. als hij niet die lekke band. vijf tig km voor de finish had gekregen. Nu viel hij terug en in La Rochelle aankomend met het groepje van Wagt mans en Van de Brekel. die tussen twee haakjes steeds beter gaat rijden, bedroeg zijn winst slechts 4 minuten 8 seconden, in plaats van 7 minuten 21 se conden op het peloton. Maar zijn klim op de ladder van tien plaatsen moet hem toch de moed hebben teruggeven, dat de Nederlandse ploeg van Nol ten in deze Ronde van Frankrijk nog iets te verwachten heeft. West Frankrijk heeft zich op de eer ste plaats van het algemeen ploegen- uit de Tour maar knechten. Zij rijden volgens, de methode om met zo'n ge ring mogelijke achterstand aan de berg etappes te beginnen, maar die opzet is volkomen mislukt door de hier reeds ge schetste andere factoren. Deze conventionele methode blijkt nu volkomen te hebben afgedaan. klassement vastgezet met ongeveer acht minuten voorsprong op Nederland en met tien minuten op België. Uit al deze gegevens blijkt toch wel voldoende, dat de sterke positie van de oranjehemden in de diverse klasseringen ook na deze echtste etappe volkomen gehandhaafd is gebleven. Zeilers gaan naar Melbourne Een maand geleden heeft het N.O.C. aan het bestuur van de Koninklijke Verbonden Nederlandse Watersport- Verenigingen de toezegging gedaan, dat, indien het bestuur met een voor dracht zou komen, zeilers in drie klassen: de Drakenklasse, de Sharpie* en de Finn.Vullenklasse naar de Olym pische zeilwedstrijden zullen worden uitgezonden. Het bestuur van de K.V.N.W.V. heeft, na zorgvuldig overleg, besloten hei N.O.C. voor te stellen de volgende zeilers naar Melbourne af te vaardigen: Drakenklasse: de „Trintel 2" met W. P. van Duyl (Bussum) strm. mr. E. Stutterheim (Laren) en J. R. van der Berg (Weesp). Sharpies: de „Mustang" met Jacques Kraan. strm. en Henk Kraan (Oude- Wetering. Als algemene reserve en tevens chef d'équipe wordt de heer S. de Wit, Zaan dam. voorgesteld. "Voor de Finnjollen is de beslissing nog niet gevallen. L. v. d. Steen naar U.V.S. Naar wfj vernemen heeft UVS een contract afgesloten met de linksbui ten van Stormvogels, L. v. d. Steen. Men schrijft ons: „Zoals bekend hebben zich destijds bij de invoering van het betaalde voetbal moeilijkheden voorgedaan tussen de Leidse K.N.V.B.-verenigingen. Hoewel aanvankelijk leek, dat deze tegenstellingen moeilijk waren te over winnen, zijn in de laatste tijd resultaten geboekt, die tot tevredenheid stemmen. Onder leiding van de voorzitter van de afdeling Leiden van de K.N.V.B. is namelijk een tweetal vergaderingen gehouden van de Leidse K.N.V.B.-vereni gingen, waarin de wederzijdse standpunten nader konden worden uiteengezet. Nu de betrekkingen tussen de besturen dezer verenigingen op bevredigende wijze zijn hersteld, doen de besturen van A.S.C., D.O.C.O.S, L.F.C., Lugdunum, Roodenburg en U.V.S. een dringend beroep op allen, die het aangaat, om mede te werken aan versteviging der vriendschapsbanden, die tussen sportvereni gingen behoren te bestaan. Sportagenda ZATERDAG. Haarlemmertrekvaart (18.45 uur): Lug dunumUnitas. Sportcomplex Roomburg 15 uur)Open luchtdemonstratie Jahn. Kagerplassen (10 uur): Kaagweek. Alphen: ARC-Genemuiden. ZONDAG. Den Haag (Laakkw.terrein) 19.00 uur: VIOSRoodenburg. Poelmeer 13.00 uur)Veteranentoer- nooi waterpolo LZC. Kagerplassen 10.00 uur)Kaagweek. Wereldkampioenschappen zweefvliegen Met ruime voorsprong is te Saint Yan (Fr.) de 32-jarige Amerikaanse meteoroloog dr. Paul Mac Cready na zeven wedstrijddagen wereldkampioen zweefvilegen in de eenzitter klasse ge worden met 4891 pnt. Tweede werd Juez (Sp.) met 3806 pnt en derde de Pool Gorzelak met 3576 pnt. Toutenhoofd, die de jongste deelnemer was hij is 21 jaar is dank zij een uitstekende prestatie, woensdag geleverd, toen hij de race over de 300 km. volbracht, van de 19de tot de 15de plaats opgeklom men. Hij vergaarde 2775 pnt. Koch, die woensdag eveneens een succesvolle vlucht maakte steeg twee plaatsen en eindigde als 26ste van de 45 deelnemers. In de tweezitter klasse legden de Engelsen Goodhart en Foster met hun Singly Eaglebeslag op de titel met 3828 pnt. V oetbal-programma BETAALD VOETBAL Kampioenschap van Nederland: Ra pid JCNAC (beslissingswedstrijd) Promotie ere-divisie: GVAVHermes DVS; NOADRCH. AMATEURS Kampioenschap van Nederland: RFC —Hengelo. Promotie le klasse: LugdunumUni tas (zat.) ZeeburgiaHollandia. Promotie 2e klasse: VIOSRooden burg; SlikkerveerVDL. ZATERDAGVOETBAL Kampioenschap van Nederland: ARC Genemuiden; Harkemase BoysQuick Boys. Nederlandse honkballen leiden in Rome De honkbalwedstrijd Nederland—Bel gië in het toernooi om het Europese kampioenschap dat te Rome wordt ge houden. is geëindigd in een 10 over winning voor onze landgenoten. Door deze zege heeft Nederland de eerste plaats in het klassement van België overgenomen. Nederland heeft 4 punten uit 2 wedstrijden, België bezet met 4 punten uit 3 wedstrijden de tweede plaats. (Van een speciale verslaggever) De Tour in cijfers De uitslag van de 8e etappe Angers La Rochelle (180 km) luidt: 1. Poblet (Sp.) 4.14.56; 2. Caput (W.- ploeg)3. De Groot (Ned.); 4. Schellen berg (Zwits.); 5. Quentin (W.-ploeg); 6. Privat (Fr.); 7. Robinson (gem. Lux. ploeg); 8. Tonello (Ile de France); Adriaenssens (B.); 10. Guidici (It.); 11. Conterno (It.): 12. Mahe (Fr.); 13. Tho- min (W. ploeg) allen in dezelfde tijd als Poblet; 14. Darrigade (Fr.) 4.18.09; 15. Wagtmans (Ned.); 16. Marigil (Sp.); 17 Beuffeuil (ZW ploeg); 18. Hassenforder (W ploeg); 19. Van de Brekel (Ned.); 20 Bahamontes (Sp.); 21. Nolten (Ned.) allen in dezelfde tijd als Darrigade: 25. Ockers (B.) 4.22.07; 30. Voorting (N.) z.t.; 33e ex aequo een grote groep ren ners, bij wie de Nederlanders. Hinsen. Lahay, Stolker, Van der Ploym en Van Dongen; Brankart (B.); Close (B.); Im- panis (B.)Gaul gem. Lux. ploeg) Walkowiak (NOC); Lauredi (ZW ploeg) en Scodeller (NOC), allen in dezelfde tijd als Ockers. ALG. KLASSEMENT 1. Walkowiak (NOC) 42.09.36; 2. Picot (West) 42.11.08; 3. Scodeler (NOC) 42. 12.39; 4. Voorting (Ned.) 42.14.43 op 5 min. 7 sec.; 5. Wagtmans (Ned.) 42.16.06 op 6 min. 30 sec,; 6. Lauredi (Zuid Oost) 42. 16.36; 7. Darrigade (Fr.) 42.17. 06; 8. Adriaenssens (Belg.) 42.17.44; 9. De Groot (Ned.) 42.19.06 op 9 min. 30 sec.; 10. Desmet (Belg.) 42.20.14; 11. Caput (West) 42.21.39; 12. Bauvin (Fr.) 42.22.07; 13. Beuffeuil (Zuid West) 42. 23.51; 14. Privat (Fr.) 42.24.07; 15. Pa- dovan (It.) 42.25.35; 16. Van der Pluym (Ned.) 42.26.31; 17. Bar bos a (gem. Lux. ploeg) 42.27.32; 18. Vlayen (Belg.) 42. 27.48; 19. Robinson (gem. Lux. ploeg) 42.28.33; 20. Thomin (West) 42.29.02; 23. Mahe (Fr.) 42.32.45; 25. De Bruvne (Belg) 42.36.55; 31. Ockers (Belg 42 40. 38; 40. Van de Brekel (Ned.) 42.44.39; 64. Hinsen (Ned.) 42.56.40; 70. Nolten (Ned.) 42.58.48; 73. Stolker (Ned.) 42. 59.19; 81. La hay a (Ned.) 43.03.44; 91. Van Dongen (Ned.) 43.14.21. De premie voor de grootste pechvo gel werd aan Bober toegekend. PUNTENKLASSEMENT Na de achtste etappe luidt het pun tenklassement: 1. De Groot 118 pnt.; 2. Picot 125 pnt, 3. Darrigade 148 pnt.; 4. Desmet 154 pnt.; 5. Voorting 157 pnt.; 6. Bauvin 168 pnt.; 7. Ockers 169 pnt.; 8. Hassen forder 172 pnt.; 9. Rolland 173 pnt.; 10. Tonello 210 pnt.; 18. Wagtmans 283 pnt. De premie voor de strijdlustigste ren ner kwam in het bezit van Darrigade. PLOEGENKLASSEMENT Het ploegenklassement van de achtste etappe luidt: (Ingez. Med.-Adv.) C>VER DE K.LEINE GENOEGENS DE5 WEVEW5 La Rochelle (donderdagavond) Op het kleine knusse wielerbaantje van de eeuwenoude vissershaven en oesterkweekplaats La Rochelle kreeg Daan de Groot vanmiddag een ovatie van duizenden toeschouwers. Niet als winaar van de étappe of als drager van de gele trui, maar als heroveraar van het groene tenue, dat hij al een dag had gedragen en dat hij aan de regionaal Picot was kwijt geraakt. „Vandaag zag ik hem er niet meer bij, die knaap, die ik al van de Ronde van Italië en van Warschau-Berlijn-Praag ken" vertelde Daan, toen hij zich uit de tedere omhelzing van een Franse schone had losgemaakt. En hij vervolgde: „daarom siprong ik onmiddellijk mee, toen er wat ging gebeu ren' 'Daan was en bleef erbij en kwam aan de kop van de leidersgroep van dertien man de baan van La Ro chelle op. Daan waagde het er op met een lange sprint, omdat hij geen andere mogelijkheid zag. De lange rush leverde hem geen overwinning op, want de frele Spaanse sprinter Miguel Poblet ging als op vleugelen over hem heen. Doch Daan was tenminste uit het ge drang en daardoor eindigde hij achter Poblet en de Fransman Caput op de derde plaats.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5