Moskou aanvaardt twee punten van de Westelijke ontwapeningsplaiineii WEERBERICHT Gromyko bemantelde concessie door grove aanval op t Westen in Stalinistische trant PAPOEA-LEIDERS WIJZEN HERVORMDE „OPROEP" AF Dr. Drees confereert langdurig Communistische terreur in een Noordfrans mijnstadje 95ste Jaargang VRIJDAG 13 JULI 1956 No. 28881 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand: f0 55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Sovjet-Unie is bereid twee punten uit de Westelijke ontwapeningsvoorstel len te aanvaarden, aldus verklaarde de Sovjetrussische plaatsvervangende minis ter van Buitenlandse Zaken, Gromyko, in de Ontwapeningscommissie der Ver. Naties. Deze punten zijn: de voorgestelde sterkten van de legers van Amerika, de Sovjet-Unie, Rood-China (elk twee en een half miljoen man). Frankrijk en En geland (elk 750.000 man) en van de andere landen (150.000 a 200.000 man) en, als tweede punt: de ontwapening in gedeelten. De Russische afgevaardigde heeft velen teleurgesteld door de oude eis, een onmiddellijk verbod van kernwapens, te herhalen. Het grootste deel van zijn rede was gewijd aan kritiek op het Wes ten en de militaire verdragen. Amerika en „monopolistische kringen" gaf hij er de schuld van, dat belangrijke internationale problemen nog niet zijn opgelost. Gromyko verwierp opnieuw Eisenhowers voorstel tot inspectie vanuit de lucht. Deze inspectie zou volgens Gromyko niets tot de ontwapening bijdragen en. zelfs gebruikt kunnen worden als luchtverkenning bij het voorbereiden van een aanval. „Een droeve ochtend'9 Cabot Lodge (VS), die onmiddellijk na de Rus sprak, zei: „Het is een droeve ochtend. In plaats dat we opbouwend werk doen. hebben we zo juist een aan val op ons aangehoord volgens de ergste traditie van het Stalinisme". De Amerikaan ontkende, dat de eco nomie van zijn land afuankelijk zou zijn van bewapeningsopdrachten. Toen de industrie na de Koreaanse oorlog op prod uk tie voor vredesdoeleinden werd overgeschakeld, werd de welvaart groter dan tevoren, zei hij. De Engelsman Nutting verweerde zich tegen de opmerking van Gromyko. dat het Verdrag van Bagdad (de MOVO) „berucht" was en „een gevangenis van volken", zoals Gromyko. die blijkbaar aan zijn eigen land had gedacht, be weerd had. India heeft voorgesteld proeven met kernwapens te verbieden, rechtstreekse onderhandelingen over ontwapening tussen Amerika en Sovjet-Rusland, en uitbreiding van de ontwapenings-sub- commissie van vijf. Jules Moch van Frankrijk kwam met het volgende voorstel: instelling van een commissie van deskundigen die een aan beveling zou moeten doen wat betreft het beperken van proefontploffingen. verbod van proefontploffingen voor mi- li'aire doeleinden, en het onderwerpen van proefontploffingen voor vredesdoel einden aan het toezicht van een inter nationaal orgaan. Britse Marine gaat opnieuw belangrijk bezuinigen Onze correspondent in Londen telefo neerde ons hedenochtend: De Britse Marine gaat opnieuw be langrijk bezuinigen. Reeds was aange kondigd, dat de beroemde vlootbasis van Scapa Flow wordt opgeheven, welke in het H-bom tijdperk overigens van wei nig nut meer is. Thans zal de marine 3300 ambtenaren en 10.000 arbeiders ontslaan, waarmede een bedrag van 11 miljoen pond zal worden bespaard. Het marine-opleidingsinstituut in Porthmouth. waar 400 officieren en manschappen worden getraind, zal wor den gesloten. Deze nieuwe aderlating betekent een vermindering van het ci viele marine-personeel met niet min der dan 10 procent. Het departement van Luchtvaart, dat Nehroe in Bonn (Van onze correspondent in West-Duitsland) In politieke kringen in West-Duits land hecht men grote betekenis aan het bezoek van India's minister-president. Nehroe. die hedenochtend door Bonds kanselier Adenauer en de leden van diens kabinef op het vliegveld van Wahn tussen Bonn en Keulen zou worden ontvangen. Nehroe. die o-.a. door zijn dochter en haar twee zoons begeleid wordt, zal vier dagen in de West- duitse Bonds-epubliek blijven. Men heeft het aantal officiële en representatieve feestelijkheden in Bonn opzettelijk tot een minimum beperkt om de buiten landse staatsman in de gelegenheid te stellen meer t.yd aan ernstige gesprek ken met de regeringschef Adenauer, het staatshoofd prol. Heuss en tal van vooraanstaande figuren uit het cultu rele en economische leven te kunnen i besteden. De gehele zaterdagmorgen wordt ter beschikking gehouden voor besprekingen met Adenauer en enkele van diens naaste medewerkers. Zon- dagavond zal Nehroe zich naar Hamburg begeven waar hij het ere-doctoraat in de rechten en dat van de medicijnen zal aanvaarden Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Perioden met zonneschijn maar ook plaatselijk enkele onweersbuien. Matige aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Vrij warm. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 JULI Zon op: 4.38 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 13.08 uur; onder: 23.26 uur (EK.). Hoogwater te Katwijk te 7438 en 20.08 uur. zijn uitgaven met negen miljoen pond zal verminderen, zal ongeveer 2000 amb tenaren ontslaan, (eveneens een bezui niging van 10 en ook een aantal ar beiders. Het departement van Oorlog zal zeventien miljoen pond bezuinigen, voornamelijk op de bevoorrading. Daan de Groot weer in groene trui De achtste étappe van de Ronde van Frankrijk, van Angers naar La Ro- chelle, heeft de groene trui terugge bracht bij onze landgenoot Daan de Groot. De jonge Amsterdammer was er bij, toen ongeveer 90 km. na de start er een vluchtpoging werd ondernomen en slaagde er in in de eindsprint van de kopgroep, een derde plaats te be machtigen. Niet alleen heroverde De Groot de gewone trui, maar hij steeg ook drie plaatsen in de algemene rangschikking Ook voor Wout Wagtmans en Gerrit Voorting was het een goede dag. Een vlucht van Wout in het tweede ge deelte van de rit deed hem een plaats klimmen in het algemeen klassement. Hij staat nu vijfde achter Voorting, die zich op de vierde plaats hand haafde. Jan Nolten wa9 de grote pechvogel: vijftig kilometer voor de eindstreep wierp een lekke band hem uit de kopgroep. Hoe het allemaal in zijn werk is gegaan kunt U lezen op de sportpagina. Nieuw Guinea protesteert Wel zelfbeschikking voor Afro-Aziatische volkenmaar niet voor Melanesië Zeventien vooraanstaande leiders van het volk der Papoea's hebben, na een vergadering op 28 juni in Holiandia, naar aanleiding van de „op roep tot bezinning" van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk inzake Nieuw Guinea een resolutie aangenomen, waarin deze oproep „zeer con creet wordt verworpen". In de resolutie, die is toegezonden aan H.M. de Koningin, de voorzitter van de Raad van State, de ministerraad, de Staten-Generaal en diverse kerkelijke instanties, wordt gezegd, dat de oproep „alleen het zelfbescliik kingsrecht van de volkeren, die Afro-Aziatisch worden genoemd, op prijs stelt, doch het zelfbeschikkingsrecht van de volkeren van Melanesië volle dig verwaarloost". „Wij, volk der Papoea's, vertrouwen ten ene male niet, dat, zoals de Synode verwacht, de toekomst van ons volk net zo gewaar borgd zal zijn door een andere regering, waarmee zeer in het bijzonder ons volk geen sterke en historische bindingen heeft, zoals met het Nederlandse volk", aldus de resolutie. Tijdens de ontvangst in de Burgerzaal van het Leidsc Stad huis, welke volgde op de plech tige Rembrandt-herdenking in de Pieterskerk, heeft Herman Stra- tegier aan de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de partituur van de Rembrandt- cantate aangeboden. V. I. n. r. Herman Stralegier, mr. N. Hof stee, secretaris van het College van Curatoren der Leidse Universiteit, wethouder C. van Schaik, de bur gemeester, wethouder A. J. Jonge- leen en de dirigent Willem Mizée. (Foto L.D./Van Vliet.) Wij zijn bevreesd onze kinderen aan de Hervormde Kerk toe te vertrouwen Voorts wordt in de resolutie gezegd dat de Papoealeiders als gevolg van de oproep „bevreesd zijn de leiding van onze kinderen toe te vertrouwen aan de Ned. Hervormde kerk. vanwege de ge- volgen van politieke beïnvloeding, die te doen uitvoeren onverenigbaar zijn met de ziel der Papoea's en in het algemeen schade berokkenen aan zowel ons land als aan het wezen van onze jongeren". Uit de overwegingen van de resolutie blijkt, dat deze passage betrekking heeft op de Papoea-jongeren, die than§ in Nederland verblijven onder toezicht van de Hervormde kerk. Verder wordt het gouvernement in Holiandia in de reso lutie geadviseerd het onderwijs in Nieuw-Guinea in beheer te nemen en Afscheid hoofdcommissaris Kaasjager De Amsterdamse hoofdcommissaris, de I heer Kaasjager en mevrouw Kaasjager I hebben op een gistermiddag in het I I.C.C. te Amsterdam gehouden bijzon der druk bezochte receptie afscheid ge nomen van vertegenwoordigers uit schier alle geledingen der hoofdstad. De scheidende hoofdcommissaris werd o.a. toegesproken door kolonel J. van Waning. commandant van de vijfde di visie der Kon. Marechaussee te Am sterdam, wiens naam evenals die van de ook ter receptie aanwezige kolonel J. Gerritsen, commandant van het Ge west Den Haag der Rijkspolitie, ge noemd wordt ais opvolger van de heer Kaasjager Vele autoriteiten kwamen hem de hand schudden, verscheidene geschen ken zijn aangeboden. Dt nummer bestaat uit £8 pagina's Al is de belangstelling rondom het huwelijk van Prins Rainier van Mo naco en de vroegere filmster Grace Kelly zo langzamerhand wat ge luwd, het feit, dat xij momenteel een bezoek aan Parijs brengen, was toch voor de fotografen belangrijk genoeg om er aandacht aan te schenken. Nog altijd in de eerste fase der formatie (Van onze parlementaire redacteur) Na het overleg van bijna drie uur op woensdagavond heeft de Kabinetsfor mateur dr. Drees gistermiddag nog eens ruim vier uur, van twee uur tot kwart over zes, met de vijf fractieleiders geconfereerd over het regeringsprogram van de komende vier jaar. Hoewel er zich geen bijzondere moeilijkheden hebben voorgedaan, konden alle punten toch niet worden afgehandeld en van morgen kwart over tien is het overleg voortgezet. Het kost nu eenmaal tijd om het onderling eens te worden over in beginsel zeer gewichtige beslissingen. Huurverhoging 1 januari Voor de huurverhoging is tot dusver steeds compensatie gegeven in de vorm van loonsverhoging of verlaging van de belastingen. Vorig jaar werd (tijdelijk tot 1 januari 1957) de omzetbelasting op textiel en suiker afgeschaft opdat speciaal ook de „vergeten groepen" de huurverhoging zouden kunnen opvan gen. De mogelijkheden om een huur verhoging voor de vergeten groepen te compenseren in de belastingsfeer zijn echter uitgeput omdat vele van deze mensen weinig of geen belasting beta len. terwijl zij van een loonsverhoging niet profiteren, omdat ze niet of niet meer in een betrekking werkzaam zijn. Daarom is in het overleg van dr. Drees met de fractieleiders alsnog het denk beeld geopperd de huurverhoging met 25% niet op 1 juli 1957 te doen ingaan, zoals aanvankelijk was overeengeko men, maar op 1 januari a.s. omdat een groter deel van de vergeten groepen met ingang van laatstge- Zo zijn hun manieren Socialist-geworden „kameraad" werd door een rode bende, die hem het spreken wikle beletten, bloedig afgeranseld Auguste Lecoeur. een voormalige Franse communistische leider, die wch bij de Socialisten heeft aangesloten, is donderdagavond door meer dan honderd Communisten afgeranseld, toen hij op een openbare bijeenkomst te Henin- Lietard (Noord-Frankrijk) aan zijn socialistische partijgenoten de redenen voor zijn ommezwaai wilde uiteenzetten. In de afgelopen dagen hadden communistische bladen en woordvoerders ge waarschuwd, dat de bijeenkomst een „onverdraaglijke provocatie" was en met alle middelen zou worden verhinderd. Communistische aanhangers kwamen in de loop van de dag in gehuurde bussen het mijnstadje Henin-Lietard bin nen. Slappe houdinq van politie SP»»* te beginnen, maar hij verliet r r het podium weer. toen rechercheurs hem t vroegen zijn voornemen te laten varen Even nadat Lecoeur, die twee jaar rn ^pt- helanc van de ODenbarp orde geleden de communistische partij verliet C oeiang van ae openoare orae. na afgevaardigde in het parlement te zijn geweest, was verschenen, bestorm den Communisten het podium en gin gen hem met stoelen en de blote vuist te lijf. Lecoeur werd daarop bloedend door vrienden weggevoerd. Intussen was er een gevecht tussen Communisten en Socialisten in de zaal uitgebroken, ter wijl achthonderd communisten buiten de Internationale zongen. Later keerde Lecoeur. met een rood en opgezet gezicht terug om zijn toe- Nasser bezoekt Tito President luitenant-kolonel Nasser van Egypte die eer officieel bezoek va-n acht dagen aan Joego-Slavië brengt, is donderdagmiddag per vliegtuig te Bel grado aangekomen. Hij werd by aan komst door president maarschalk Tito begroet President Nasser, die voor het eerst een Europees land bezoekt, zal drie dagen in Belgrado blijven, waarna hij het land buiter de hoofdstad zal be zoeken De presidenten Nasser en Tito zullen woensdag a.s. op het in het noor delijk gedeelte van de Adriatlsche Zee gelegen eiland Brioni, waar Tito zyn zomerverblijf heeft, besprekingen voe ren. Egyptische kolonel bij ontploffing omgekomen Luitenant-kolonel moestafa Hafez, chef van de Egyptische „commando's des doods", di« onlangs Israël terrori seerden, is by een ontploffing van een landmyn in de buurt van Gaza om het leven gekomen Zijn stoffelijk overschot is per vliegtuig naar Cairo gebracht. Volgens Reuter betrof het hier een on geluk. De achtjarige Deborah Rabinowitz, een jooas meisje in New York, heeft aan president Nasser van Egypte twee dollar gezonden om kleren te kopen voor arme Arabische kinderen, die zij in een televisie-uitzending had gezien. In een begeleidend brief je vroeg zij de Egypti sche presiden „alstublieft geen oorlog met Israël te maken" omdat de kin deren zoveel van oorlog te lijden hebben. Deze week heeft Deborah antwoord gekregen. President Nasser schreef haar persoonlijk. Hij oedankte voor het geld en prees haar nobele gevoelens. Hij gaf haar de verzekering, dat Egypte vrede wenst en dat het geen agressieve plan nen koestert. noemde datum een hogere ouderdoms- uitkering krijgt, waardoor de hogere huur dan minder bezwaarlijk zou zyn dan op 1 juli 1957 wanneer men zijn uitgaven reeds op de hogere ouder- domsuitkering heeft ingesteld en de huurverhoging dan een tegenvaller is. Er wordt nu nagegaan of het mogelijk is het wetsontwerp voor een huurver hoging met de daarmee gepaard gaande uitvoeringsmaatregelen nog zo tijdig gereed te hebben, dat na de behandeling in de Tweede Kamer en de Eerste Kamer, hetgeen ook altijd geruime tijd in beslag neemt, de verhoging op 1 januari a.s. kan ingaan, in welk geval dus ook de administratieve regelingen in orde moeten zijn voor de afroming van de huurverhoging. Van de zijde van het Departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting was gesuggereerd 30% van de huurverhoging af te romen en te blokkeren op naam van de huiseige naar voor woningverbetering, maar in het overleg van de fractieleiders met dr. Drees is het percentage van de afroming verhoogd tot 50 omdat anders per jaar een veel te klein bedrag beschikbaar zou komen voor modernisering van de oude woningen. Voorzichtig Vandaag zijn de fracties weer bijeen gekomen, zodat de fractieleiders aan hun partijgenoten mededeling kunnen doen van het algemeen resultaat van hun besprekingen met dr. Drees. Er kan dan kritiek worden geuit en eventueel kunnen nog nieuwe wensen worden ge opperd waarna de fractieleiders dan wel weer opnieuw zuilen bijeenkomen met de formateur. Volgende week zal men dus nog steeds bezig zijn in de eerste fase van de kabinetsformatie: het globale akkoord over een regeringspro gramma. Dr. Drees formeert heel voor zichtig en degelijk maar nog altijd kan zijn formatiepoging mislukken, al heerst er in het algemeen optimisme. Twee scheepsdrama's met 171 doden Niet alleen in West-Pakistan heeft zich een scheepsdrama op een rivier voorgedaan hiervan is gisteren in een deel van onze oplage melding gemaakt maar ook in India op de rivier de Cossaye bij Binpoer Daar sloeg een veerboot met tachtig pelgrims om. Slechts vier opvarenden werden gered. De boot kapseisde toen er gedrang ont stond op het ogenblik, dat de veerlui het geld voor de overtocht inden. By het ongeluk in Pakistan, waar 125 pas sagiers werden vervoerd door een schip, dat kort na het vertrek zonk kwamen 95 personen om het leven. In totaal vie len er dus 171 mensenlevens by deze twee scheepsdrama's te betreuren. Theoretisch kan het Prof. Sanger, directeur van het na tuurkundig instituut te Stuttgart, be studeert de bouw van een raket die even snel is als het licht, aldus heeft de regering in Bonn laten meedelen. Het plan van de Duitse geleerde, dat theoretisch volkomen uitvoerbaar zou zyn. bestaat uit het benutten van licht gevende energiedeeltjes voor de voort beweging van een raket. Deze deeltjes planten zich voort met een snelheid van 300 000 km. per seconde, dat wil dus zeg gen met een snelheid van het lioht zelf. Het is bekend, dat het licht van de zon op de aarde een druk uitoefent van 400.000 ton. Een zeer klein deel hier van is voldoende om een raket naar een andere planeet voort te bewegen. Om een concentratie van lichtgevende energie te verkrijgen, wil Sanger een soort projectie-apparaat bouwen. Volgens Sanger moet er nog wel twaalf jaar door natuurkundigen wor den gewerkt, voordat de eerste raket de lucht in kan gaan.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1