Tweede Kamer krijgt voortaan 150- en Eerste Kamer 75 leden »/f Onverwacht grote meerderheid voor EURATOM in de Franse Kamer WEERBERICHT Waarschijnlijk pas in oktober Mollet waarschuwde sterk tegen isolement van Marianne - Toch nog addertjes onder het gras Kabinetsformatie ontwikkelt zich in gunstige zin 95ste jaargang DONDERDAG 12 JULI 1956 No. 28880 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN tl.— AD VOOR LEIDEN EN OMS1KE per kwartaal: f2.35 per maand: f055 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Aanvaarding Grondwetswijzigingen Nimmer meer een parlementloos tijdperk Prinses Grace staal blijde gebeurtenis te wachten (Van onze Parijse correspondent) Prins Rainier van Monaco en zijn gade, Grace Kell.y zijn gisteren onver wachts in Parijs gearriveerd met de zogenaamde „Blauwe trein" uit het Zui den. zó onverwachts dat zelfs de politie van niets op de hoogte was. zodat het prinselijke paar door de andere reizi gers en belangstellenden dan ook bijna onder de voet dreigde te worden ge lopen. Hoe onverwachts hun komst ook was. journalisten zijn altijd op hun post en zo werden Grace en Rainier terstond aan een scherp kruisverhoor onderwor pen. Doel van de reis? De prins wilde wel eens een nieuwe auto kopen en Grace moest haar garderobe nodig herzien. Een persman vroeg, of het waar was, dat Grace een blijde gebeurtenis ver wachtte. De Prinses scheen die vraag in deze formulering niet goed te begrijpen. Grace Kelly bloosde, glimlachte en ant woordde toen fluisterend met afgewend hoofd en nog net verstaanbaar: „Mis schien". Volgens de omgeving van het paar zou het bericht van de te verwach ten prinselijke gezinsuitbreiding offi cieel bekend worden gemaakt aan de vooravond van een nieuwe reis naar Amerika, die voor september a.s. op het programma staat. Nemen en geven Een Milanese zakenman, Cesare Ossola, vond woensdag zijn auto, die een maand geleden verdwenen was. op een plein terug, met twaalf dozen chocola, een nieuwe das en een dank brief erin. Ossola was tevoren opgebeld door een man. die hem vertelde waar de auto was en daaraan toevoegde: ..Ik wou in mijn vakantie een beetje rond reizen en daarom nam ik de vrijheid uw auto te gebruiken". Afnemende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog zwaar bewolkt met hier en daar wat regen of motregen; morgen afnemende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Hogere middagtemperaturen. (Opge maakt te 11.15 uur). 13 JULI Zon op: 4.37 uur; onder: 20.57 uur. Maan op: 11.53 uur; onder: 23.03 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 6.45 en 19.26 uur. IK nummer bestaat nH SS pagina'* (75—0. 76—0 of algemene stemmen 770) aangenomen. WANNEER UITBREIDING? De uitbreiding van de Tweede Kamer en de Eerste Kamer kan pas tot stand komen twee maanden na afkondiging van de betreffende Grondwetswyzi- (Van onze parlementaire redacteur) Een wijziging van de Grondwet wordt nooit een feit in een grillige opwelling. Nadat de Tweede Kamer en de Eerste Kamer een wijziging van de Grondwet met een gewone meerderheid van stemmen hebben aangenomen, moeten ver kiezingen worden gehouden en de wijziging komt pas tot stand nadat de nieuwe Tweede Kamer en de nieuwe Eerste Kamer haar dan met een meerderheid vai» tenminste twee-derden der uitgebrachte stemmen aanvaarden in tweede lezing, zoals dat heet. Met deze vereiste meerderheid heeft de Tweede Kamer gisteren een aantal wijzigingen van de Grondwet goedgekeurd, waarvan de be langrijkste is de uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer van 100 tot 150 en van de Eerste Kamer van 50 tot 75. Een grote meerderheid Een andere wijziging is. dat in de gebiedsomschrijving van het Koninkrijk in artikel 1 van de Grondwet Indonesië is vervallen, terwijl Nieuw-Guinea uit drukkelijk is vermeld. Vervallen is ook de bepaling in, artikel 199, dat dienst plichtigen van de Landmacht zonder uitdrukkelijke machtiging van het Par lement niet naar de Overzeese Rijks delen kunnen worden gezonden. De gezamenlijke strijdkrachten van Zee-, Land- en Luchtmacht worden voortaan in de Grondwet aangeduid als „krijgsmacht". De bedragen van de schadeloosstelling en het pensioen van de leden der Twee de Kamer worden niet meer in de Grondwet vermeld. Een regeling kan hiervoor worden getroffen door middel van een gewone wet. die dan echter tenminste twee-derden van het aantal leden der Kamer moet goedkeuren. In de aangenomen Grondwetswijzigin gen is ook de eis vervallen van Konink lijke goedkeuring voor verordeningen van Prov. Staten (behalve op het gebied van de waterstaat). Het aantal verga deringen van de Prov. Staten is in de Grondwet niet meer gebonden aan een bepaald aantal (tot nu toe twee per jaar), maar onbeperkt gelaten. Ook de zittingsduur van de leden dér Prov. Staten (normaal vier jaar) is niet meer in de Grondwet vastgelegd. Voorts is nog een technische wijziging aangeno men van de in 1952 vastgestelde bepa lingen om de medezeggenschap van het Parlement bij het uitstippelen, van het buitenlandse beleid te vergroten. Alleen de VVD stemde tegen de uit breiding van het aantal Kamerleden. Deze wijziging werd met 71 tegen 6 stemmen aangenomen. Alleen de Communisten stemden tegen de vermelding van Nieuw-Guinea in de gebiedsomschrijving van het Koninkrijk en voorts tegen de mogelijk heid van uitzending van dienstplichti gen van de Landmacht overzee. De meeste wijzigingen werden met ging. De 50 nieuwe leden van de Tweede Kamer zouden dus ongeveer in de tweede helft van september hun Intrede kunnen doen, maar indien wordt gewacht op de aanneming van de Grondwetswijzigingen in de Eerste Kamer met de bedoeling om de uit breiding van de beide Kamers gelijk tijdig te doen ingaan, dan zal dit waarschijnlijk pas kunnen gebeuren in de tweede helft van oktober. In dat laatste geval zal de Tweede Kamer reeds bezig zijn met het onder zoek van de begroting voor 1957 en daarom drongen vooral prof. Romme (KVP) en de heer Bruins Slot (AR) er op aan de nieuwe leden van de Tweede Kamer zo spoedig mogelijk toe te laten. De heer Van der Goes van Naters (PvdA) merkte op. dat het de vraag is of de Eerste Kamer hecht aan een ge lijktijdige uitbreiding. Het antwoord op die vraig zou voor de heer Beemink (CHU) beslissend zijn voor een zo spoedig mogelijke uitbreiding van de Tweede Kamer. Minister Van Oven verklaarde, dat de regering de suggestie ernstig zal overwegen. 9 Slot op pag. 2 Dodelijke ongevallen Gisteren is in de Staatsmijn Maurits de 39-jarige stutter S. V. Higgs uit Ge leen in een toevoergalerij op de 455- meter verdieping onder vallend gesteen te bedolven. Toen zijn mede-arbeiders hem hadden bevrijd, bleek hij reeds te zijn overleden. De man was gehuwd en vader van 4 kinderen. Bij werkzaamheden aan de spoorbrug van de Hembrug heeft zich gistermiddag een ongeval met dodelijke afloop voor gedaan. De 56-jarige electro-monteur E. W. Kat uit Amsterdam, die op een der pijlers herstelwerkzaamheden verrichtte, viel van 2% meter hoogte en kwam daar bij op een borstwering terecht. Na aan komst in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam is het slachtoffer aan zijn ver wondingen overleden. Schipperskindje gestikt Het elf maanden oude zoontje van schipper C. Oosterom, varende op het motorschip „Jaco" uit Amsterdam, is te Bruinisse in zyn bedje gestikt. De moeder had het kind naar bed ge bracht en een elastieken band over het bedje gespannen, om te voorkomen dat het kind er uit zou vallen. Het jongetje is met het hoofdje tussen de band en het houtwerk bekneld geraakt. Kentering naar Europese solidariteit (Van onze Parijse correspondent) D© Franse Nationale Vergadering heeft de debatten over de Europese atoom gemeenschap „Euratom", die vorige week vrijdag waren begonnen, gisteravond besloten met een motie, waarin de regering gemachtigd wordt de besprekingen met de vijf overige landen van Klein Europa in Brussel voort te zetten. De Socialisten, de Katholieken. de Radicalen, de Gaullisten en de Onafhankelijken tezamen 332 in getal stemden vóór. De Poujadisten onthielden zich en tegen waren de Communisten en de volgelingen van Pierre Mendès-France: de radicale leider had verlangd, dat ook Engeland bij het Europese atoomonder zoek ten nauwste betrokken zou worden in het kader van het Verdrag van Parijs. Premier Mollet, die zijn ministeriële voortbestaan, zonder evenwel de vertrouwenskwestie te stellen, aan de uitslag van gisteren verbonden had, heeft dus een nieuwe en onverwacht grote zege mogen behalen. Mollet had 's middags nogmaals de gevaren onderstreept verbonden aan een vrijwillig isolement van Frankrijk. Wanneer wij ons atoomonderzoek geheel in eigen handen behouden, dan zal er in West-Europa niet alleen veel dubbel en over bodig werk moeten wdrden verricht en moeite en geld worden verspild. We zullen er dan tevens op moeten rekenen, dat in zulk een geval West-Duits- land vandaag of morgen de medewerking van Amerika zal verwerven, .waar door wij Fransen in Europa als atoommogendheid vermoedelijk spoedig over vleugeld zullen worden. sen lijnrecht in tegen verschillende claussules in het project, zoals dat tot dusver in Brussel door de delegaties der zes landen werd opgesteld. Dubbele concessie aan de Gaullisten Ofschoon Mollet met deze waarschu wingen dus door een grote meerderheid van het parlement gevolgd werd en hij derhalve een persoonlijk en verdiend succes mocht boeken, schuilen er voor Euratoom toch nog verschillende adder tjes onder het gras. De premier heeft de steun van de Gaullisten met een dubbele concessie moeten kopen: in de eerste plaats zal Euratom niet verbonden mogen worden met de K.S.G., de Kolen- en Staal gemeenschap in Luxemburg. En in de tweede plaats wil Frankrijk de vrijheid behouden zijn leger met atoomwapens uit te rusten. Beide eisen evenwel drui- atoombewapening moeten worden opge heven. omdat het militair immers niet langer verantwoord schijnt te zijn. Dat betekent tevens, dat het Verdrag van Parijs, dat na de verwerping van de E.D.G. tussen Engeland en Klein Europa werd gesloten, op de helling zal moeten worden geplaatst. Dat verdrag, dat aan het brein van Mendès-France ontspro ten is, lijkt trouwens steeds sterker op een doodgeboren kindje of tenminste op een zuigeling, die door de opvolgers van P M.F. in de wieg gesmoord werd. Dat Frankrijk het Euratom-plan van de ^Schuman-gemeenschap heeft losgekop peld zal in het bijzonder door de heren Beyen en Spaak worden betreurd. De hoop. de lange weg naar de Euro pese eenheidsmarkt vla Euratom af te kunnen snijden, is door deze beslissing immers de bodem ingeslagen. Intussen heeft Frankrijk zich, zij het dus met niet onbelangrijke beperkingen in be ginsel uitgesproken voor een nieuw Europees integratie-object, n.l. de Eura tom. een object, dat Mollet het Franse parlement in aanstaand najaar al ter goedkeuring voor wil dragen. Een kentering ten gunste van de Europese solidariteit? Alvorens al te luid te juichen en zon der roet te willen strooien in de Euro pese soep, is het toch goed. zo menen wij, zich nog even te herinneren, dat ook de beginselen van de Europese Defensiegemeenschap in Parijs ver scheidene malen waren onderschreven, voordat ditzelfde Franse parlement diezelfde E.D.G. roekeloos ten grave zou dragen! Rita Hayworth is uit Amerika in Londen aangekomen voor de op- Ook Nixon stelt zich thans herkiesbaar Vice-president Richard Nixon. die woensdag met een speciaal militair vliegtuig van zijn goodwill-reis om de wereld te Washington is teruggekeerd, heeft bevestigd, dat het zijn bedoeling is om zich met president Eisenhower her kiesbaar te stellen. Volgens de Ameri kaanse wet zou Nixon Eisenhower na de herverkiezing van beiden opvolgen als laatstgenoemde in zijn tweede ambtsperiode zou aftreden of overlijden. Men verwacht, dat de democratische partij de tegenstelling over Nixons politiek en persoonlijkheid als voor naamste punt zal gebruiken in haar verkiezingscampagne. Moeilijkheid met Duitsland Nieuwe moeilijkheden met Duitsland steken in het bijzonder de kop op, om dat het dit land ingevolge het Verdrag van Parijs nog altijd verboden is atoomwapens te fabriceren en het zich in een positie, die nu discriminerend is geworden, zeker niet zal willen schik ken. De Franse minister van Oorlog, Bourgès-Mahoury had dinsdag al en terecht opgemerkt, dat vrijwillige afstand van atoombewapening in onze tijd gelijk staat met eenzijdige ontwa pening. Maar in dat geval zal ook tegenover Duitsland een verbod van Prins Bernliard, president van de Internationale Hippische Federatie, wenst Raimondo d'lnzeo geluk na hem het gouden ereteken van de fe deratie te hebbea overhandigd voor het behalen van het wereldkam pioenschap springen. De wedstrij den en de prijsuitreiking vonden te Aken plaats. Defensie thans geen struikelblok meer (Van onze parlementaire medewerker) De Kabinetsformatie ontwikkelt zich gunstig. In het overleg van Kabinetsformateur dr. Drees met de fractieleiders Burger (P. v. d. A.), Romme (KVP), Zijlstra (AR), Oud (WD) en Tilanus (CHU) gisteravond, hebben zich geen ernstige moeilijkheden voorgedaan over de voor naamste punten. Het belangrijkste is wel, dat er goede hoop bestaat, dat de Kabinetsformateur alsnog tot overeenstemming komt met minister Staf en Staatssecretaris Moorman over de hoogte van de defen sie-uitgaven. Er moet hierover met minister Staf echter nog een afslui tende bespreking worden gehouden. Van de punten van het ontwerp rege ringsprogram heeft dr. Drees gister avond een groot deel behandeld. De gang van de besprekingen was bevredi gend, maar na bijna drie uren confe reren had men het lijstje nog niet af gewerkt en daarom wordt de conferen tie vanmiddag om twee uur voortgezet. De niet optimitische financiële nota bij het ontwerp-regeringsprogram zal wel een goed inzicht hebben gegeven in de beperkte mogelijkheden tegenover de grote moeilijkheden. Misschien is ook daardoor meer begrip gerezen voor de noodzaak van een zuinig defensiebeleid. Dr. Drees houdt vast aan zijn voor nemen bij de Kabinetsformatie alleen Zware overstromingen in Z.O.-Australië Een groot gedeelte van Zuidoost- Australië wordt thans door overstro mingen geteisterd. In Nieuw-Zuid-Wales zijn tientallen provinciesteden van de buitenwereld afgesneden. In vele gebieden zijn grote aantallen schapen en runderen verdronken. Ook de te velde staande gewassen hebben zwaar te lijden gehad. Honderden ge zinnen verblijven thans in tenten of kerkportalen. ruggespraak te houden met de frac tieleiders, maar zijn denkbeelden om trent het toekomstige regeringspro gram voor vier jaar niet te onderwer pen aan het oordeel van de diverse Kamerfracties in haar geheel, al zul len de fractieleiders over het algemene resultaat van het overleg wel mede deling doen aan hun fracties. Maar een uitgewerkte tekst van het regeringsprogram komt niet op tafel, want door letterziftery zou de formatie poging van dr. Drees nog gemakkelijk kunnen mislukken. Alle moeilijkheden zijn trouwens nog lang niet opgelost, want de verdeling van de ministersze tels is bijvoorbeeld nog niet aan de orde geweest. In leder geval: de conferentie van gisteravond is nogal gunstig ver lopen. Anti-Frans kompiot ontdekt in Zwitserland De Zwitserse politie heeft meegedeeld, dat zij ee- kompiot van Algerijnen, ge steund door enkele Zwitserse burgers, onschadelijk heeft gemaakt. De sar n- zweerders waren van plan aanslagen te plegen op de Franse ambassade in Bern en Franse consulaten in andere Zwit serse plaatsen. Er zijn huiszoekingen verricht en verhoren afgenomen. Nadere bijzonderheden zullen later worden be kendgemaakt. namen van haar eerste Engelse film Fire down below", waarvoor reeds enige opnamen in Trinidad werden gemaakt. De beroemde filmster op London Airport. Britse staalstaking voorlopig afgewend (Van onze Londense correspondent) De staking in de Britse staalindustrie, welke zaterdag zou beginnen, is voor lopig afgewend door ingrijpen van de regering. Deze heeft namelijk een zoge naamd „hof van onderzoek" ingesteld, waarvoor partijen waarschijnlijk in het onenbaar hun standpunt zullen uiteen zetten. Maar het technisch geschoolde personeel, dat een conflict heeft gefor ceerd. omdat het zich tekort gedaan acht tegenover de ongeschoolden, blijft wei geren langer dan de wekelijkse basis uren te werken. Er is ook geen veran dering in een aantal plaatselijke stakin- j gen, welke 4000 personen omvatten. Een overweldigende meerderheid van de tien bij het conflict betrokken vakbonden staat achter de aanbeveling tot staken. Indien het rapport van het hof van on derzoek ongunstig voor de arbeiders mocht uitvallen, is de kans groot, dat de staking een feit zal worden. Rubbersmokkel een derde der produktie De Indonesische procureur-generaal Soeprapto heeft verklaard, dat het hoofdparket nagenoeg gereed is met het onderzoek inzake de rubber- en kopra- smokkel op Noord-Sumatra en Noord- Celebes. Mr. Soeprapto verklaarde, dat de to tale rubbersmokkel uit Indonesië per jaar volgens ruwe schatting 1/3 van de totale produktie bedraagt. De totale rubberproduktie in Indone sië bedroeg in 1954 750.489 ton en in 1955 745.526 ton. Een derde van deze hoeveelheid levert voor 1955 bijna 250.000 ton op. In roepiahs uitgedrukt betekent dit dat per jaar voor een waar de van bijna 2 miljard aan rubber wordt gesmokkeld. Vliegdienst RotterdamCroydon v.v. OPENING VERMOEDELIJK OKTOBER De Morton Air Services Ltd, heeft thans zowel van de Engelse als van de Nederlandse regering officieel toe stemming ontvangen voor het openen van een passagiersdienst tussen Croydon Aerodrome en de nu nog in aanleg zijnde luchthaven Rotterdam. De bedoeling is. zodra het Rotterdamse vliegveld geopend wordt vermoedelijk zal dit begin oktober a.s. zijn de dienst te beginnen met de tweemot o- rige de Havilland Dove. die van 8 tot 13 passagiers kan vervoeren. Men zal zich echter beperken tot 8 passagiers. De overtocht zal een uur en 20 minuten duren. Men is voornemens reeds op de dag van de opemng met een cf twee vluch ten te beginnen en deze dienst later uit te breiden tot drie retourvluchten ner dag. Mocht de lijn succes hebben, dan is de Morton van plan viermotorige de Havilland Heronmachines aan te schaffen, waarmee van 15 tot 17 pas sagiers kunnen worden vervoerd. Er zal rekening mee worden gehouden, dat de zakenman over het algemeen vroeg wil vertrekken en zo laat mo gelijk teruakeren.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1