EISENHOWER DURFT NIEUWE KANDIDATUUR TOCH WEL AAN WEERBERICHT Op het ogenblik staan niemands kansen beter dan de zijne Populariteit nog steeds groot Franse Kamer zal vermoedelijk ten gunste van Euratom stemmen Einde van een vissersstadje Het eerste motorrijtuig is nu verlieurd verklaard 95ste jaargang WOENSDAG 11 JULI 1956 No. 28879 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (telegrafisch van onze correspondent in Washington) Ten tweeden male is de koqel door de kerk, ten tweeden male heeft president Dwight D. Eisenhower zich na een ernstige ziekte beschikbaar gesteld voor het kandidaatschap van de Republikeinse partij. De laatste dagen werd dit besluit algemeen verwacht. Een verrassing is het dan ook niet, doch voor de republikeinse politici geeft het niettemin reden tot grote voldoening. Alléén met Eisenhower als aanvoerder kunnen zij immers hopen op een grote overwinning bij de verkiezingen van november a.s. en daarmede op consolidatie van hun eigen politieke positie. Nog altijd heeft men in Amerika de indruk, dat Eisenhower, indien hij tenminste nu verder gezond blijft, iedere tegenstander zal kunnen verslaan. Zijn tweede ziekte heeft sommige kiezers wel aan het twijfelen gebracht of hij wel sterk genoeg zou zijn om opnieuw vier jaar lang de zware taak van het presidentschap te vervullen, doch het merendeel van zijn aanhangers schijnt hem trouw gebleven te zijn. Vóór begin november kan natuurlijk nog veel veranderen, maar op dit moment staan niemands kansen beter dan die van Eisenhower. voorspant. Men kan deze absurditeit alleen verklaren door aan te nemen, dat de sympathie van de massa méér uitgaat naar Eisenhowers uiterlijk en persoonlijkheid, dan naar zijn idealen en naar de middelen, die hij voorstaat om die idealen te verwerkelijken. Hij is internationaal georiënteerd en wil niets weten van isolationisme. Hij wil de in ternationale handel bevorderen en streeft naar betere betrekkineen met de Sovjet-Unie. Hij wil het binnenlands onderwijs verbeteren en het negerpro bleem geleidelijk oplossen. Zijn grote handicap is. dat hij voor die doeleinden onvoldoende steun vindt bij het Con- Vele Congresleden zitten hem dwars om goede beurt bij kiezers te maken De populariteit van Eisenhower is nog steeds zeer groot. De Amerikanen hou den van dit type. van dit gezicht, van deze manlijke eenvoud en menselijke warmte. De woorden „I like Ike" zijn de beste verklaring voor de gunstige kansen van deze kandidaat voor het presidentschap. Wanneer Ike inderdaad met een grote meerderheid herkozer zal worden, dan hopen vele Republikeinen mee te vlie gen op Eisenhowers jaspanden en aldus te belanden op de Congreszetels, die zij begeren. In 1952 heeft Eisenhower per soonlijk een grote overwinning behaald, doch de meerderheid der Republikeinen in het Congres was maar uiterst klein, terwijl zij in de Senaat slechts één zetel meer hadden dan de Democraten. Voor Eisenhower zijn de eerste twee jaren van zijn bewind teleurstellend geweest, omdat hij allerminst kon rekenen op de steun van zijn eigen partij in het Congres. Een belangrijk deel der Repu blikeinen bleek aanzienlijk meer reac tionair te zijn dan vooruitstrevend gelijk Eisenhower, en in die dagen heeft de president zelfs overwogen om een nieuwe partij te stichten, waarin hij de progressieve elementen van de beide oude partijen zou kunnen verenigen Zover is het evenwel nooit gekomen. Bij de verkiezingen van 1954 verover den de Democraten de meerderheid in de beide huizen van het Congres. In het algemeen maakt het de positie van de president moeilijk, wanneer zijn eigen partij niet langer een meerder heid in het Congres heeft. Eisenhower echter had het kort na 1954 politiek wat gemakkelijker: van de Democraten kreeg hij vaak meer steun dan van zijn eigen Republikeinen. Thans echter, kort voor de verkiezin gen. botert het allerminst tussen Eisenhower en het Congres. Vele Con gresleden denken allereerst aan hun eigen herverkiezing en zij menen een goede beurt bij de kiezers in hun dis trict te maken door tegen de voorstel len te stemmen, waar Ike op aandringt. Vandaar dat bijvoorbeeld de steun aan het buitenland door het Congres be langrijk besnoeid werd! Meer aantrekkingskracht van zijn persoonlijkheid dan van zijn idealen? Dit is natuurlijk een absurde situatie: Eisenhower is waarlijk populair bij de massa, doch de Congresleden menen een goede beurt te maken bij diezelfde massa, door maatregelen te torpederen, waar de populaire Eisenhower zich zelf Oude vrouw dood aangetroffen EERST NA ZES DAGEN De 77-jarige mevrouw Harding is gis teren door haar werkster dood in de keuken van haar woning aan de Val kenburgerlaan te Heemstede aangetrof fen Een politie onderzoek heeft uitge wezen dat de oude dame reeds vorige week woensdag plotseling moet zijn overleden. Zij was door de val die zij daarbij maakte, licht aan het hoofd gewond. Haar dood bleef onopgemerkt omdat de werkster met vakantie was en een bezopk door een van haar kinderen, blijkens een aangetroffen briefkaart werd uitgesteld. De buren hebben niets gemerkt. Noordelijke wind De Bilt verwacht tot donderdagavond: Veranderlijke bewolking met Plaatse lijk enige regen. Overwegend matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 JULI Zon op: 4.36 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 10.35 uur; onder: 22.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.04 en 18.33 u Dit nummer bestaat uit acht pagina's gres. Daardoor is zijn bewind, ondanks zijn voortreffelijke bedoelingen, vaak zonder effect of zonder voldoende resul taat gebleven. Zal Eisenhower in een tweede termijn hierin verandering kunnen brengen? Met andere woorden: zal hij kunnen regeren met een congres, dat handelt naai zijn wensen? De Republikeinen zetten thans alles op alles om opnieuw een meerderheid in het Congres te behalen. Voor Eisenhower zou dit alleen maar gunstig zijn, indien hij zoveel leider schap kon ontwikkelen, dat zijn eigen partij hem volgde. Dat zou waarschijn lijker worden, naarmate er meer pro gressieve Republikeinen in het congres kwamen, naarmate Eisenhower zijn machtsmiddelen tegenover het Congres meer wilde gebruiken en naarmate Eisenhower de massa der kiezers meer wist te bezielen met enthousiasme voor zijn idealen. Voor dit alles evenwel is veel energie en krachtig leiderschap vereist. Eisen hower mag waarlijk een sterk man heten, als hij zich na twee ziektes tot zulk een leidende positie zal weten op te werken! Arbeiders in Poznan krijgen deel van Vier dodelijke ongevallen Gistermiddag is de 28-jange J. Ver voort uit Boekei op zijn bromfiets te Gemert door "n vrachtauto aangereden en gedood. De vrachtauto was door de harde wind bij het nemen van een bocht gaan slippen. De juist passerende brom fietser slingerde tegen een huis, waar door deze onmiddellijk overleed. De auto reed echter door, versplinter de het hek van een woonhuis en ver nielde tenslotte een geluidswagen van een veilig-verkeers-actie. die tegen een hek werd gedrukt. Gistermiddag is te Helmond de 43- jarige bromfietser A. J. Verrijt. die zon der op te letten een weg overstak, door een personenauto, afkomstig uit Hel mond. gegrepen, waarbij hij ernstig werd gewond.w Een uur later is hij in het ziekenhuis te Helmond aan zijn verwondingen bezweken. De 33-jarige havenarbeider C. J. Koning, aan boord van een aan de Javakade te Amsterdam gemeerd lig gend Nederlands zeeschip, is in een ruim gevallen. De man is aan de gevol gen van zijn val overleden. Het ongeluk gebeurde teen bij het openleggen van dat ruim een aantal luiken omlaag stortte. Een andpre arbeider die zich genoodzaakt zag in het ruim te sprin gen, liep nauwelijks letsel op. De 13-jarige M. L. Schuurman uit de Jagerstraat te Rotterdam, is toen zij op de fiets reed op de Kievitslaan. door een vrachtwagen tegen de grond geworpen. Een van de wielen verbrijzelde het hoofd van het meisje waardoor zij op slag dood geweest moet zijn. De bestuurder van de vrachtwagen, die vermoedelijk niets van het ongeval heeft gemerkt, is doorgereden. belasting terug De arbeiders van de grote Zispofa- briek te Poznan, waar locomotieven en machinerieën worden vervaardigd, krij gen een bedrag van ongeveer zes miljoen gulden aan teveel betaalde belasting terug. De wanordelijkheden te Poznan begonnen, als destijds gemeld, met be togingen van arbeiders van de Zispo- fabrieken, die te kennen gaven dat de Poolse autoriteiten onvoldoende aan dacht aan hun grieven hadden ge schonken. Weemoed in Elburg Vanwege Algerije en de vakanties durft men geen regeringscrisis aan (Van onze Parijse correspondent) De voor- en tegenstanders van „Klein-Europa" in het Franse parlement heb ben gisteren - overigens onder bedroevend geringe belangstelling - opnieuw de degens gekruist naar aanleiding van het plan voor een Europese atoomgemeen schap, bekend als ..Euratom". Vandaag moet de beslissing vallen, nadat eerst premier Guy Mollet de tegenstanders nog eens voor het laatst van repliek zal hebben gediend. Beide kampen zijn numeriek ongeveer van gelijke kracht, maar omdat met het oog op de Algerijnse oorlog en aan de vooravond van de vakantie maar weinig politici veel voor een regeringscrisis voelen, werd Mollet gisteravond een bijzonder ruime kans gegeven de overwinning opnieuw te zullen boeken. Om deze zelfde redenen, Algerije en de vakanties dus, schenen de rechtse tegenstan ders van Euratom de tegenstellingen vooral niet op de spits te willen drijven. Weer vele compromissen Van haar kant heeft de regering bij monde van minister Pineau trouwens een belangrijke concessie gedaan door te verklaren, dat Frankrijk bij het ver dere beraad met de vijf overige landen van Klein-Europa (West-Duitsland. Italië en de drie Benelux-landen) zich uit zal spreken tegen de koppeling van Euratom en de organen van de KSG. de Kolen- en Staalgemeenschap in Luxem burg. Met deze scheiding, waarvan men de economische voordelen moeilijk ont dekken kan - integendeel - hebben de Socialisten vooral hun Gaullistische col lega-ministers tegemoet willen komen, die hun plannen voor ontslagaanbieding dan ook weer schielijk schijnen te heb ben ingeslikt. Het zwaartepunt van de discussie kon zo gisteren eigenlijk worden verplaatst van de tegenstelling pro en contra Klein Europa naar de vraag, of Frankrijk bij voorbaat vrijwillig afstand moet doen van de atoombom, waarvoor aanvanke lijk in het kader van de Euratom geen plaats was ingeruimd Ook op dat punt zijn de partijen elkaar nu een stuk ge naderd. want ook de overigens Euro pees-gezinde minister van Oorlog Bour- gès-Manoury achtte een principiële af wijzing van de atoombom uit militaire overwegingen niet gewenst. Vermoede lijk zal Frankrijk nu het standpunt in nemen. dat onderzoekingen naar de ge heimen van de bom zullen worden voortgezet, maar dat van eventuele ex perimenten en proef-explosies geduren de de eerste vier jaren zal worden afge zien. Een nogal wonderlijk standpunt, dat typisch is voor de Franse politiek, maar waarmee intussen de verschillen de partijen, wat de Euratom betreft, voorlopig weer even tot een compromis kunnen komen, zodat een nieuwe rege ringscrisis kan worden afgewend. Definitieve dijksluiting in stormweer (Speciale berichtgeving) Om precies één uur gistermiddag voeren de schipper Jacob van Triest en zonen met hun E.B. 58 als laatste EIburgerse vissers regelrecht de ex-Zui- derzee op door het 20 meter brede gat, dat daar nog in de dijk van Oost-Fle voland was. Om 15.38 uur hadden de grandioze keileemkraan en de perszui ger „Zuidholland" tezamen de opening gedicht. Sinds dat ogenblik lag Elburg niet meer aan het open water en onder zijn rol als vissersstadje was een defi nitieve streep gezet. Het is ons niet bekend, of Jacob van Triest, gezien zijn ietwat droefgeestige naam, door zijn lotgenoten werd uitgekozen om de laat ste te zijn. Maar een feit was in elk geval, dat er gisteren geen feeststem ming in het historische stadje heerste. Koningin Juliana ontving uit han- I den van mevr. Wijnaends Francken I aan het einde van de openingszit ting van het Europese Soroptimis- tencongres een fraaie popwaarvan de kleding een kopie ïvas van die. welke gedragen werd in 1927 toen de Nederlandse organisatie werd opgericht. Kostbare graftomben jtWellic-ht zijn er uiteindelijk goede per spectieven maar het nabije zeer weegt op dit ogenblik natuurlijk zo zwaai-, dat de weinige Elburgers, die de klonten keileem in het steeds kleiner wordende gat zagen plonsen, waarlijk geen vro lijke gezichten konden zetten. Iets waar toe het storm- en regenweer hen trou wens ook al niet aanspoorde. Het mo ment van de sluiting bij Elburg kwam natuurlijk niet onverwacht. Maanden- of beter jarenlang keek men er tegen aan. maar pas na zaterdag IJ. was het zover dat men er toe over kon gaan. Toen immers waren de roggebotsluizen bij Kampen gereed, zodat de Elburger vissers door het op diepte gebrachte Velmvemeer toch nog thuis kunnen ko men. Al betekent dat een omweg van niet minder dan 30 km. Het zou pijnlyk geweest zijn, wanneer „Zuiderzeewer ken" van deze dichting een feest had gemaakt. Dit is ook zeer beslist niet ge beurd. Integendeel, zijn wij geneigd te zeggen. Enige topfiguren van de „dienst" waren aanwezig evenals B. en W. van Elburg en op een bepaald ogenblik hoog uit 100 Elburgse kijkers. Zij allen ston den in de soms milde, soms stromende regen te kijken naar de grijper van de kraan, die telkens weer een paar ku bieke meter keileem in het resterende gat liet valen en naar de persbuizen van de zuiger, die voortdurend modderzand spoten. Y ..De Zeven Provinciën" heeft deelgenomen aan de Navo-oefenin* gen in de Noorse wateren. Een beeld van het olieladen in volle zee. een belangrijk onderdeel van de oe fening. dat hoge eisen stelt aan de geoefendheid van de bemanning. :;r y v - Tussen 12 en 2 zou volgens de meest deskundige verwachtingen het grote ogenblik van de dichting beleefd wor den. Maar om drie uur was er nog al tijd ruim 10 meter water tussen het al gereed zijnde zuidelijke dijkfragment en de ruwe klonters van het steeds groei ende keileemwalletje. Om algehele door weking te voorkomen vluchtten de meeste Elburgse toeschouwers toen naar hun stadje terug. Temeer daar het weinig fantasie vergde om zich voor te kunnen stellen hoe ook de laatste me ters dichtgeplet zouden worden Nu aan Elburgs directe contact met het open water een einde is gekomen zijn er nog twee gaten over ten noor den van Lelystad. Het ene vak, per ceel „U", is nog maar 300 meter breed, het andere perceel „X", iets dichter bij Lelystad, meet nog drie kilometer. Naar officiële schatting zal perceel „U" half augustus dicht gaan en „X" half september. Men werkt thans 55 u. per week en per uur vordert men 7 a 8 meter. Men kan het ook zo zeggen: het grondverzet is wekelijks ongeveer 730.000 kubieke meter, wat neer komt op de inhoud van een kubus met een hoogte van 73 meter en een grondvlak van een hectare! op Sicilië Een oudheidkundige expeditie heeft onlangs in het hartje van Sicilië op zienbarende vondsten gedaan: ongeveer driehonderd kostbare albasten graftom ben zijn hier blootgelegd, die voorwer pen van bijzondere waarde voor de we tenschap bleken te bevatten: lansen, huidkrabbers, albasten reukflesjes, am foren en andere vazen. Deze opgravingen van mei en juni onthulden een van de grootste bewoonde centra uit de voorhistorische periode tot aan de stichting van het Romeinse rijk. Maar tot op heden heeft men in het centrum van Sicilië nog geen stad thuis kunnen brengen, die reeds van het einde der zesde eeuw vóór onze jaartel ling af een dergelijk typisch Grieks stempel droeg. De pracht van haar ge bouwen en de praal van de albasten graftomben zijn nog niet vaker aange troffen in de Griekse en Siciliaanse we reld. Met financiële steun van overheid en toeristische instellingen zal men het onderzoek voortzetten. Washington bemiddelt in staalconflict De Amerikaanse regering heeft voor bereidingen getroffen om de vakvereni ging en de directies van de staalmaat- schappijen er toe te brengen weer onderhandelingen over het contract te voeren, in de hoop. dat er aldus een einde zal kunnen komen aan de staking, welke nu reeds tien dagen heeft ge duurd. Niet alleen, dat er 650.000 staal- arbeiders staken, er zijn bovendien ruim 80.000 arbeiders in aanverwante indus trieën ontslagen. Ongeveer 30.000 mijn werkers van de mijnen der staalfabrie ken konden niet aan het werk gaan, nadat htm vakantie was geëindigd. Geen loos dreigement! Streng optreden tegen verkeerssondaars (Van onze Haagse redactie) De ambtenaar van het O.M. bij het Kantongerecht te Den Haag, die de vorige week waarschuwde, dat rijden zonder rijbewijs verbeurd verklaring van het voertuig tot gevolg kan heb ben, heeft gistermiddag bewezen, dat deze waarschuwing geen loos drei gement is. Tegen een verdachte, die voor de derde keer was aangehou den. terwijl hij zonder rijbewijs op een motor reed. vorderde hij f. 40 boete en verbeurdverklaring van het voertuig. De Kantonrechter ging zonder pardon met de vordering van de ambtenaar O.M. mee en besliste overeenkomstig diens verklaring. Sinds december 1955. het moment waarop een verscherpte controle op rij bewijzen werd ingezet, zijn in Den Haag en omgeving niet minder dan 250 mo torvoertuigen in beslag genomen, omdat de bestuurder niet in het bezit was van een geldig rijbewijs, dan wel zich met een zogenaamde ..oefenvergunning" bui ten het hem toegewezen rayon bevond. „Het rijbewijs waarborgt slechts een minimale kennis van de verkeersre gels en van het motorvoertuig. Wie zulk een bewijs haalt, bewijst daar mee die minimale kennis te bezitten. Daarna kan hij zich praktisch gaan oefenen tot hij een goed weggebruiker is", aldus de ambtenaar O.M. „Maar wie zulk een bewijs niet eens heeft, mag zich niet op de weg wagen". Over het hoofd van de eerste ver dachte heen sprekende tot wat de amb tenaar had genoemd „een droeve reeks van lieden, die menen dat het niet no dig is een rijbewijs te halen", voegde de Kantonrechter daar later nog een ern stige waarschuwing aan toe. „Het gaat mij niet eens in de eerste plaats om de overtreder zelf", zei hij. „Het gaat mij erom, dat lieden zonder rijbewijs ook geen verzekering kunnen hebben. Bij het toebrengen aan derden van lichame lijk letsel is een schade-claim van f 100.000 geen zeldzaamheid. Wie zal dat betalen? Het publiek moet nu maar weten, dat niemand een in beslag geno men voertuig terug krijgt, als hij geen geldig rijbewijs kan tonen". Na de verbeurdverklaring van de eer ste motorfiets volgde een reeks van ver oordelingen. waarin aan de gebruikelij ke boete van f. 40 de bepaling werd toegevoegd, dat het in beslag genomen voertuig kan worden terug verkregen, indien binnen drie maanden een geldig rijbewijs wordt getoond. Na het ver strijken van deze termijn is het voertuig alsnog verbeurd. De Sjah nam in Moskou geen blad voor de mond In het Kremlin is dinsdagavond een ontvangst gegeven ter ere van de Sjah en Koningin Soraja van Perzië. De Sjah zei in een toespraak, dat Perzië nooit zal toetreden tot een agressief blok tegen de Sovjet-Unie. „Als de Perzische regering verdedigingsmaatregelen heeft genomen, zijn die nodig in het licht van dc ervaringen in het verleden en de algemene internationale toestand", zei hij. Hij beantwoordde daarmee de Rus sische kritiek op het Verdrag van Bagdad (MOVO), waar Perzië deel van ïitmaakt.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1