Drie Nederlanders bij eerste tien en zege in ploegenklassement Negende LAURA startte heden met ruim 400 deelnemers Joseph Morvan won de étappe MAANDAG 16 JULI SEIZOEN-OPRUIMING Vele oude bekenden present DINSDAG 10 JULI 1956 (Van een speciale verslaggever) Boven de landtongen en de kleine eilandjes in het Kanaal aan de kust van St. Malo pakten zich donkere wolken samen, die regen voorspelden, maar duizenden, die in het fraaie sportpark van de oude havenstad de aankomst van de vijfde etappe van Caen naar St. Malo over 189 km. afwachtten, hadden daar geen oog voor. Want er was een groep van twaalf, later elf koplopers aangekon digd, waarbij zich twee regionalen uit Bretagne bevonden: Joseph Morvan van de Westploeg en Jean Mallejac van de Franse nationale équipe. Er was trouwens ook voor de Nederlandse volgers in de karavaan alle reden de finish van deze rit met grote spanning af te wachten, want de jongens van Kees Pellenaars waren met niet minder dan drie man vertegenwoordigd: Jan Nolten, Daan de Groot en Mies Stolker. En zowel de Bretonse toeschouwers als de leden van de kleine Nederlandse kolonie kwamen aan hun trek bij het verdelen van de glorie. De 32-jarige Joseph Morvan, de trots van de wielerclub Lorient, kwam als eerste van de kleine tros op de sintelbaan aan en handhaafde zich, ook in de nog af te leggen ronde van de baan, aan het hoofd. Hij duwde met forse pedaalsla gen zijn racemachientje zelfs nog iets eerder over de streep dan de gerenom meerde Italiaanse sprinter Fantini, aan wiens wiel dc Amsterdammer Daan de Groot gekleefd zat en die zo voor onze ploeg beslag legde op de eervolle derde plaats. Na Daan de Groot finishten vlak achter elkaar, Hoorelbekc, Michel Stol ker - als vqfde -, nog enkele regionalen, Bertolo. Mirando en Walkowiak en tussen de beide Franse nationalen Forestier en Mallejac - eindigde Jan Nolten als tiende van het groepje. Drie Nederlanders dus bij de eerste tien. Plus de zege in het ploegenklassement een resultaat van de bovenste plank. In de heuvels rond Percy, na ongeveer 90 km. werd het peloton "als een reus achtig stuk elastiek uit elkaar getrokken en enkele kilometers verder, in het plaatsje met de welluidende naam Vil- ledieu-les-Poeles lagen Nolten en Ber- tolo een minuut voor op het zestal Fan tini. Walkowiak. Morvan, Hoorelbeke en de Oranjetruidragers De Groot en Stol ker. Deze overmacht was te groot voor Jan Nol ten en zijn metgezel en zij be sloten. met de 6 anderen de ontsnap ping voort te zetten. Zo hadden er dus acht man de leiding, even later nog aangevuld door de Franse bewaker Jean Forestier. die eveneens door het peloton was vrijgelaten. Bij negen man bleef het voorlopig en er was nu eens geen Belg bij, ondanks het feit. dat het peloton op slechts dertig seconden volgde. Doch door het defensief rijden van de andere landgenoten - de drie Nederlanders bij elkaar in de kopgroep maakten immers een goede kans op een overwinning in het dagploegenklassement - groeide de achterstand van de rest aan. Na 110 km bedroeg het verschil 1 minuut 40 se conden, vijf kilometer verder 2 minuut 45 sec. en in de ravittailleringsplaats Avranches, waar de Normandische pa norama's door het sombere weer niet zo grandioos waren als gewoonlijk, bleken de negen avonturiers die voorsprong te hebben gehandhaafd. Behalve van de officiële bevoorrading kon het groepje profiteren van de si naasappels en de flesjes limonade, die de bevolking nu eenmaal gaarne schenkt aan de renners die wat leven in de brouwerij brengen. Daan de Groot had hier de beste ont vangsten en hij zorgde er wel voor, dat zijn ploeggenoten Nolten en Stolker hun deel van de buit kregen. Het werk aan de kop werd goed verdeeld en het drie tal oranjemannen spaarde zich niet. De etappe van maandag maakte al geen uitzondering op die van de vorige dagen. Er zat onmiddellijk vaart in en het moet worden gezegd, dat Morvan, die tenslotte de zege greep, al in de aan vang van zich deed spreken door felle, overigens mislukte aanvallen, die niette min de aandacht gespannen hielden. Gaul. de Luxemburger. Morvan in gezel schap van Jan Nolten en vervolgens de Fransman Bergaud die Jos Hinsen mee kreeg. waren de gangmakers, toen de karavaan nog door Normandië trok. Tot de vestingstad Saint-Lo. nadat 67 km waren afgelegd, konden de Belgische en de Franse generaals. Ockers en Bran- ckart en verder Darrigade en Mahé. de rebellen nog in toom houden. Maar na bij Le Quesnot forceerde Bertolo van de NOC-ploeg en Jan Nolten de doorbraak, die verdere scheuringen in het peloton teweeg zou brengen. De twee namen op een korte snelle afdaling 50 seconden. Zij werden door een twintigtal achtervolgd en daar waren grote mannen van de Belgische en Franse ploegen bij, maar ook de Nederlanders Wagtmans, Hinsen en Stolker. Niet allen schenen het op een achtervolging te hebben gemunt, er werd ook afgestopt in het groepje, dat dan ook al snel in het grote veld te rugviel. De Tour in cijfers De uitslag van de vijfde etappe Caen —St.-Malo (.189 km.) luidt: 1. Morvan (W-ploeg) 4.5-1.49; 2. Fan tini (It.)3 De Groot (Ned.); 4. Hoo relbeke die de France); 5. Stolker (Ned.); 6. Bertolo (N.O. Centrum); 7. Mirando (z.o-ploeg)8. Walkowiak (N. 0. Centrum); 9. Forestier (Fr.); 10. Nolten (Nedj; 11. Mallejac (Fr.), al-, len in dezelfde tijd als de winnaar.; j 12. Pavodan (It.) 4.55.16; 13. Ockers (Belg.) z.t.; 14. Chupin (Noord-Oost j Centraal) z.t.; 15. Bauvin (Fr.) z. t.; 17. Voorting (Ned.) z.t.; 18. Lauredi (Z. Oost) z. t.; 19. ex aequo het grote pelo- I ton. waarin onze landgenoten Hinsen, I La Haye, Van den Brekel, Van der Pluym, Van Dongen en Wagtmans zich bevonden. Allen in dezelfde tijd als Padovan 4.55.16. ALGEMEEN KLASSEMENT. 1. Darrigade (Fr.) 27.01.32; 2. Voor ting (Ned.) 27.03.02; 3. Lauredi (Zuid- Oost) 27.04.25 4. Robinson (gemengde Lux.-ploeg) 27.04.47 5. De Groot (Ned.) 27.06.45; 6. Van d. Pluym (Ned.) 27.06.59; 7. Desmet (Belg.) 27.08.12 8. Vlayen (Belg.) 27.08.16; 9. Walkowiak (Noord Oost Centraal) 27.08.50; 10. Mahe (Fr.) 27.08.59; 11. Barbotin (Fr.) 27.09.14; 12. Ockers (Belg) 27.09.41; 13. Bauvin (Fr.) 27.09.56; 14. Picot (West) 27.10.18; 16. Close (Belg.) 27.10.55;e 17. Huygh (Noord Oost Centraal) 27.11.10; 18. Wagtmans (Ned.) 27.11.42; 19. Scodel- ler (Noord Oost Centraal) 27.11.43 20. Privat (Fz.) 27.11.46 56. Stolker 27.23.22 67. Nolten 2731.48; 71. Lahaye 27.32.47; 77. Van den Brekel 2736.26; 83. Van Dongen 27.43.24; 87. Hinsen 27.44.29. Het puntenklassement luidt thans: 1. en 2 ex aequo Hassenforder (Fr.) en De Groot (Ned.) beiden 74 punten; 3. Picot (West) 76 punten; 4. Rolland (Fr.) 77 pnt; 5. Ockers (Belg.) 79 pnt; 6. Voorting (Ned.) 83 pnt; 7. Lauredi (Z. Oost) 84 pnt; 8. Desmet (Belg.) 93 pnt; 9. Darrigade (Fr.) 94 pnt; 10. Bauvin (Fr.) 95 pnt. Hassenforder zal ondanks het feit, dat hij samen met onze landgenoot De Groot de eerste plaats in het punten klassement deelt, de groene trui be houden. omdat hij een etappezege op zijn naam heeft staan. Het ploegenklassement van de vijfde etappe luidt: 1. Nederland (De Groot, Stolker en Nolten) 14.35.37: 2. ex aequo Frankrijk en N. O. Centraal 14.38.54; 4. West 14.41.21; 5. Italië 14.41.51; 6/7. ex aequo Zuid-Oost en lie de France 14.42.21; 8/12. ex aequo België, Zuid-West, ge mengde Lux.-ploeg, Spanje en Zwitser land allen 14.45.48. Het algemeen ploegenklassement luidt thans: 1. Frankrijk 80.52.47; 2. Nederland 80 58.27; 3. West 81.04.13; 4. België 81.04 31; 5. N O. Centraal 8130.20; 6. Italië 8133.12; 7. Gemengde Luxemb.- ploeg 81.27.14: 8 Zuid Oost 81.28.16; 9. Spanje 81.58.33, 10. Zwitserland 81.58.59; 11. Zuid West 81.59.49; 12. Ile de France 82.09.58. De prijs voor de strijdlustigste renner werd toegewezen aan de Fransman Ber tolo. Hij verwierf 41 punten voor Nolten 36 punten. Mallejac 16 punten en De Groot 14 punten. De premie voor de grootste Dechvogel ging naar de Spanjaard Poblet, omdat hij op het cir- cuit St.-Malo door een fotograaf ten val kwam. In de achterhoede waren inmiddels wederom drie renners aan de bewa king ontsnapt: de Franse nationaal Mallejac en regionalen Gay en Miran do. respectievelijk van de équipes zuidwest en zuidoost. Dat drietal een drieste achtervolging, die na 140 dwong bijzonder veel respect af. In km ongeveer op de grens tussen Nor mandië en Bretagne begon en die tot aan Le Vivier sur Mer (166 km) duur de, bereikten zij de aanvoerders, wier aantal daardoor tot twaalf steeg. Zij het slechts voor korte tijd. want Gay die zich teveel had ingespannen, viel vrijwel onmiddellijk weer af. In de laatste tientallen kilometers over de uitstekende wegen van het licht golvend Bretagne. dat overal grote geestdrift toonde over de regionale ver tegenwoordiging in de kopgroep, wis ten de elf leiders him voorsprong van 3 min. 25 sec. te handhaven. Hoe groot enthousiasme, dat soms tot een volkomen onbeheerstheid onder de toeschouwers aanleiding geeft kan wor den. zagen we weer eens. toen een moe der haar kind van een jaar of twee een voudig uit de handen liet vallen, buiten de rand van trottoir, waar de tour pas seerde. Waaruit men wel begrijpen kan. dat het volgen van de tour per auto niet bepaald een sinecure is. Gelukkig liep het geval, dank zij de oplettendheid van de volgers nog goed af. Na de finish van de elf snelste rijders, toen Morvan al lang en breed onder da- Morvan van de Franse West- ploeg gaat te St. Malo als winnaar van de vijfde étappe over de eind- streep. Telefoto verende toejuichingen van zijn streek genoten de ereronde had voltooid, arri veerde het grote peloton in gesloten ge lederen. De Italiaan Padovan won de sprint om de twaalfde plaats, waarbij hij Stan Ockers met een half wiel klop te. Alle overige Nederlanders volbrach ten de rit in de groten groep, op de vol gende plaatsen: 17e Voorting. 23e Van der Pluym, 38e Hinsen. 50e Van Dongen. 6Ge Lahaye, 91e Van den Brekel en 101e Wagtmans. allen in dezelfde tijd als Padovan. Rest nog te vermelden, dat Schaer op medisch advies niet aan de start te Caen verschenen is, waardoor Zwitserland zijn beste man verloor en de Tour de France met nog zes ren ners moet voortzetten. WATERPOLO. Leidse Golfbrekers In de wedstrijd Leidse Golfbrekers R.P.C. 2 was tie thuisclub veel sterker, maar zij wist aanvankelijk van de vele kansen geen gebruik te maken. De gas ten namen de leiding, toen een van ae spelers van de thuisclub naar de kant was verwezen. Na de hervatting pakte L.G.B. de zaken energiek aan en door T. Pley werd het spoedig gelijk, ge volgd door een tweede treffer. Toen kort daarop een R.P.C .-speler uit het water werd gestuurd, had T. Pley geen moeite de stand op 31 te brengen. L.G.B. 2 won met 20 van BZV 2. De kopgroep op weg naar SI. Malo. Aan de kop gaat de Italiaan Fantini, gevolgd door de Fransman Forrestier en onze landgenoot Mies Stolker. Telefcto Veteranen-toernooi van LZC en Poelmeer In het kader van de feesten ter gele genheid van haar 70-jarig bestaan or ganiseert de Leidse Zwemclub zondag a.s. In Poelmeer een groot nationaal ve_ teranen-waterpolotoernooi om de Jan Elzinga-beker. Deelgenomen wordt door de volgende verenigingen: AZ 1870, DAW, DJK, DWR, HPZ, HVGB. HZ en PC. Maas, PSV, SVH. WZC, ZIAN, Zfjl en LZC. Het toernooi vangt aan om 1 uur. Tijdens de Amerikaanse zwemkam- pioenschappen, welke in Tyler te Texas zijn gehouden, heeft Shelley Mann de 200 meter vlinderslag gezwommen in 2 min. 44.4 sec., dit betekent een wereld record. Voor dit nummer bestond nog geen wereldrecord. De FINA had een limiet- tijd van 2 min. 48 sec. hiervoor vast gesteld. Shelley Mann is de eerste zwem ster die onder deze limiet is gekomen. (Ingez. Med.-Adv.) begint onze en zijn onze magazijnen vanaf 9 uur geopend 1 Ook feestweek Wilhelmina-Ver. geopend Hoewel het aantal deelnemers (sters) aan de negende Laura-rijwiel- vierdaagse, die gisteravond door burgemeester Ed. G. Witschey van Alphen officieel geopend is en hedenmorgen om 7 uur voor de eerste ritten van 100 en 150 km. van start gegaan is, nog niet het gewenste aantal van 500 tot 600 gehaald heeft, mag het toch een verheugend verschijnsel genoemd worden, dat een groter aantal vanochtend de ritten begon dan vorig jaar. Het mag stellig een gelukkige gedachte genoemd worden, dat het be stuur van de Wilhelminavereniging besloten heeft het jaarlijks zomerfeest te doen samenvallen met de Laura-rijwielvierdaagse. Hierdoor is er een veel groter bedrijvigheid in de gemeente, dan voorheen, terwijl er voor de deelnemenden meer dan voldoende gelegenheid is zich des avonds te vermaken. IN HET NUTSGEBOUW De komende dagen is het Nutsgebouw de plaats van vertrek en ook weer aan komst van de Laurianen. terwijl giste ren hier de nodige bescheiden konden worden verkregen voor de negende Laura. Het waren vooral weer de dames van Leeuwen en Vierbergen, die hier veel werk verzet hebben. Vele oude ge trouwen lieten zich weer zien en de har telijke begroetingen waren vaak niet van de lucht. Als oudste deelnemer is ingeschreven Opa Berkhouwer en als jongste Jan van den Belt. Het Utrechtse politie-team schreef met een grote groep in; vermeldens waardig is hierbjj, dat een van deze heren eerst nog zaterdag en zondag de rit Brussel - Parijs - Brussel ge reden heeft ovetr een afstand van totaal 700 km. en nu gistermiddag maar weer geheel fit stram in de hou ding- stond voor het raadhuis voor de 600 km. in de vier dagen, die voor hem natuurlijk maar een peuleschilletje zijn! Mevr. Bljdevate is zaterdag al uit Dedemsvaart komen rijden naar haar zoon in Amsterdam en gisteren reed zij weer naar Alphen. Een kleine 200 km. had zij dus reeds onder de wielen doorgetrapt. Met trots deelde zij mee, dat volgend jaar haar zoon overkomt uit Zuid-Afrika, die reeds nu geschreven heeft, dat hü inge schreven wenst te worden voor de tiende Laura, de jubileumtocht. WOORDEN BIJ DE OPENING Onder grote belangstelling van de zijde van de bevolking en van de deel nemenden. die zich voor het raadhuis hadden opgesteld, waar ook de drie mu ziekkorpsen Crescendo, Arti et Religioni en DSS uit Aarlanderveen in hun fraaie uniformen hadden plaats genomen, sprak de voorzitter van de Laura, de heer P. Stouthamer, een kort inleidend woord, waarbij hij dank foraoht aan het gemeentebestuur voor de verleende me dewerking en aan het bestuur van de Wilhelmina Vereniging voor de wijze waarop tot samenwerking is kunnen komen. De heer P. Groenhart, voorzitter van de Wilhelmina Vereniging, hoopte dat de samenwerking tussen de W.V. en de Laura mag slagen en zal leiden tot een vruchtdragende en permanente jaar lijkse feestviering op deze wijze. Vervolgens voerde burgemeester Ed. C. Witschey, het woord, die omringd was door de wethouders en burgemees ters uit omliggende plaatsen en com missie- en bestuursleden van de Laura. In de eerste plaats herdacht burge meester Witschey de heer A. J. P. E. A. de Graaf, bestuurslid van de Laura, die deze negende Laura eerst nog heeft uit gezet met de heer P. Koren, doch helaas enkele weken geleden is overleden. Dankbaar was spreker voorts voor de gevonden samenwerking tussen Laura en W.V., waardoor deze feestweek tot stand is kunnen komen, wat van groot belang geacht mag worden voor een centrum-gemeente zoals Alphen nu eenmaal is. Vervolgens werd door Crescendo het Wilhelmus gespeeld, terwijl door de pad vinders de talrijke vlaggen aan de mas ten rondom het bevrijdingsbeeld in de top van de masten werden gehesen en het plein direct een feestelijke aanblik kreeg. Door de drie muziekkorpsen werd een aanbal marsen gespeeld, waarna in het gemeentehuis aan de gasten de koffie geserveerd werd. De talrijke aanwezigen brachten di rect reeds een bezoek aan het feestter rein. DE EERSTE DAG De eerste dag van de Laura-tocht trof het nie* met de weersomstandigheden ks III!uiluilmilium Morgen door Gooi en Amsterdam t Morgen wordt de tweede Laura- rit over respectievelijk 150 en 100 km. voor de groepen A en B. ver- X reden langs de volgende routes: Alphen aan den Rijn - Nutsge- bouw - over Aarbrug links Aarkade Z - rechtsaf Bloemhofstraat - rechts t Van Boetzelaerstraat - linksaf I Toussaintstraat - rechts Jongkindt I Coninckstraat - links Raadhuis- t straat - linksaf de brug over het X Aarkanaal en over de brug linksaf de Oostkanaalweg - bij b.w. 4411 X rechts naar Aarlanderveen - rechts X J Dorpsstraat - Zuideinde - links langs Ziende - rechts naar Nieuw- koop - Zuideinde - Dorpsstraat X reohtuit Noordenseweg - Noorden X Simon van Capelweg - Wilnis - X X Nieuwe Ter Aa - Nieuwersluis - X Loosdrecht waar bij De Driesprong de routes splitsen. Groep A: Nieuw X Loosdrecht - Hollandse Rading - X X Bussum - Gooise Boer. Groep B: X X Kortenhoef - 's Graveland - Hil- versum - Bussum - Gooise Boer. Vervolgens weer gezamenlijk langs X X de volgende route: Naarden - Mui- 1 derberg - Muiden - Amsterdam - Abcoude - Baambrugge - Loener- X sloot - Vinkeveen - Mydrecht - X Uithoorn - Vrouwenakker - over de X X brug rechtdoor Bloklandseweg - Nieuwveen - Kattebrug - rechtuit - bij b.w. 1498 richting Alphen - Lan- X X geraar - linksaf Aardamseweg X X - Ter Aar - voor Aardamse- X brug rechtsaf langs kanaal naar X Aliphen - Raadhuisstraat - Jong- X kindt Coninckstraat - Nic. Beets- X t straat - Bloemhofstraat - links X Aarkade - Aarbrug over - Nutsge- bouw - Alphen aan den Ryn. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljl De zon liet geheel en al verstek gaan en er stond een keiharde noordwestelijke wind, die de deelnemers al direct in hefi gezicht kregen. Zodoende was het stel lig geen gemakkelyk begin. De circa 400 deelnemers namen van- Het team van de Schiedamse po litie neemt de deelnemerskaarten in ontvangst voor de negende Laura- vierdaagse. Rechts op de voorgrond de voorziter van de Laura de heer P. Stouthamer die een wakend oog je in het zeil houdt, of aan alle ad ministratieve formaliteiten voldaan wordt. (Telefoto) morgen vroeg aan het Nutsgebouw te Alphen hun stempelkaart In ontvangst. De A-ryders hadden 150 km. voor de boeg; de B-klasse 100 km. Met tegenwind ging het naar Leiden, waar de singels werden gevolgd en de rders eerst by Voorschoten een beetje verlichting kregen. De eerste stempelplaats was Drievliet te Voorburg, waar ook de eerste onge vallen werden gemeld. Een politieman uit Utreoht kwam bij een botsing in Leidschendam ten val. Hij zelf kwam er goed af, doch zijn fiets behoefde drin gend een nieuwe voorvork en -wiel, welke herstelling door de reparatiewa gen van de firma Dusoswa uit Leiden prompt werd uitgevoerd. Na Drievliet koersten de B-rijders rechtstreeks aan op Scheveningen, ter wijl de A-klassers nog een omweg moes ten maken over Monster en Loosduinen. Daarna kwam het zwaarste stuk van de tooht, pal tegen de wind in naar Kat wijk, waar in „Nieuw Brittenburg" een "-ontrolepost was gevestigd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5