Officiële publikatie HUIDIGE KREMLIN - LEIDERS STEUNDEN STALIN GEHEEL DINSDAG 10 JULI 1950 Tweehonderd Leidse verkeersbrigadiertjes gingen „met groot verlof' In de grote zaal van „Den Burcht" waar gistermiddag de stemming even' redig was aan de temperatuur, werd aan 92 leerlingetjes van de Leidse lagere scholen, die het verkeers- examen foutloos hadden afgelegd, een gezellige middag aangeboden door de Vereniging Veilig Verkeer. Tevens waren ruim 200 verkeersbrigadiertjes uitgenodigd, die de „dienst gaan verla ten", omdat zjj de school dit jaar vaarwel zeggen. De heer J. Machielsen, voorzitter der Leidse Vereniging voor Veilig Verkeer, dankte in zijn welkomstwoord de heer Voerman voor zijn instructie aan de leerlingen en de leraren voor hun geest drift op de scholen. Enkele tekenfilmpjes werden afge wisseld door verkeersliedjes, gezongen door meisjes van de R.-K. school aan de Lorentzkade, onder leiding van zus ter Margaretha Maria Alacoque. Van de pauze maakte hoofdinspec teur Cornelisae gebruik om aan de 200 met-groot-verlof-gaande brigadier- t-jes een oorkonde uit te reiken en een speldje aan de kinderen, die foutloos het examen hadden afgelegd. De feestelijke middag werd besloten met een vertoning van een film van Stan Laurel en Olivier Hardy. Aan de volgende kinderen werd een verkeersspeld.ie uitgereikt. School Oosterstraat 16: Piet Lange- zaal. Jaap de Leeuw: Oude Vest 35 V.G.L.O.: Erik van Weerlee; Damlaan 1: Leo Barning, Annie Plomp; Hoge Morschweg 12: Hans Diepenbach, Jo hanna de Geus, Johannes Verhoeven. Maria Brah, Marijke Michels, Elizabeth Uithoven. Catharina v. d. Berg: Lust hoflaan 4 Klaas Martiln; Middelste- gracht 1'19: Jacob Schellingerhout. Adriana Berkman. Paulina Smit, Hen drik Dreef. Marinus Lepoeter, Abra ham Schouten: Stadhouderslaan lb Marinus Ossevoort, Roelof je de Leeuw Maresingel 54: Willem Sjardijn; Leven daal 54: Pauline Ahsmann.LenvKukler. Marian v. Noort. Rina Develing. Truus Schneiders; Noordeinde 1: Robert van Diest. Wille m van Diest. Helma Kroon Caeciliastraat. lil>15: Hans Tempe laars, Bard Bakker. Bert van Brussel, Frans Diepstraten, Leo de Ronde Krauwelsteeg: Cornelia v. Breukelen Pelikaanstraat 20: Toos Otgaar; Drie Octoberstraat 27: Jan Lips. Henny v. d. Laan. Piet Bakker, Koos Bakker, Ton Dubbeldam. Hetty Philipsen: Rapen burg 48: Johannes Aalbersberg, Johan nes Duindam. Henk Beerenfenger; As serstraat: Cobie Karstens. Pieter v. Se- venter: Kernstraat: Anton Nieuwen- huis. Sart Schellekens; Potgieterlaan 7 Jean Poort. Jacob v. d. Wely, Frans Schuurmans: Langebrug 62a: Jan Struik. Engelina Bonte; Langebrug 62b: Dick Riel; Franchlmontlaan 30: Petrus Bots. Nicolaas Neuwahl, Adolf us Witte; Haarlemmerstraat 240: Johannes Pyn- acken. Wilhelmus de Does; Haarlem merstraat 32: Agatha v. Diest, Jacoba Droog. Maria v. Essen, Dorothea Mar- tijn, Caecilia Rebus, Johanna Topper, Cornelia Bentvelzen, Thea Witselaar, Sep Mulder. Philomena Koumans, Mar- gTiet v. d. Spek; Roodenburgerstraat: Kees Piena, Bert Martijn, Kees Walter; Da Costastraat 104: Willem Bouwman, Jacques Kieft, Freddie Pet, Adrl Jo- nasse, Wilma v. Heel: Leidse Hout- school: Ischa v d. Horst, Adrl Kur- pershoek, Jacob Bol; Noord einde 40: Cornells de Haan. Margriet de Vries, Rudolf Zandbergen. Elisabeth 't Hart; Montessorischool Rijnsburgersingel 22: Corry Franke. Sari v. d. Lelie; Lust hoflaan 2: Anny van Staden; Munni- kenstraat 1: Abraham Groeneweg, Ja cobus Mark. Rembrandt-herdenking in de Westerkerk CANTATE VAN Dr. VAN DER HORST. De buitenlandse beeldende kunste naars M. Chagall, O. Kokosohka en H. Moore zullen methun echtgenoten, en vele Nederlandse kunstenaars de Rem- brandt-herdenking in Amsterdam bij wonen. die maandagmiddag 16 Juli as. wordt gehouden in de Westerkerk te Amsterdam op initiatief van het Comité Rembrandt-herdenking 1956. Op deze bijeenkomst wordt het feit herdacht, dat op 15 Juli 1606 Rembrandt werd ge baren. Prof. dr. J. Q. van Regteren Altena spreekt een herdenkingsrede uit. Voorts zal een in opdracht van het Comité voor deze gelegenheid door dr. Anthon van der Horst gecomponeerd koorwerk wor den uitgevoerd door de Kon. Chr. Ora toriumvereniging onder leiding van Simon C. Jansen, die als organist teza men met de zangeres Aafje Heynis mu zikale medewerking zal verlenen. „De Natuurvriend" HET INRICHTEN VAN EEN AQUARIUM Zeer geanimeerd vergaderden de leden van de Leidse aquarium- en terrarium- houdersvereniging ..De Natuurvriend" gisteravond in gebouw Steenschuur 6 Na ballotage van enkele nieuwe leden en afhandeling van huishoudelijke zaken deed de voorzitter mededeling van het vertrek van de eerste secretaris, de heer W. Fukken, die genoodzaakt is, zijn functie neer te leggen wegens vestiging in Den Haag. Hierna behandel de de heer W. Zwart, verbonden aan de Leidse Hortus Botanicus, planten- kenner bij uitstek, met de leden het plaatsen en inrichten van een aqua rium. Spr. noemde als eerste eis voor het goed functioneren van het aqua rium. de goede en juiste belichting. Als tweede vereiste belichtte de heer W. Zwart het aanbrengen van een juiste bodemsamenstelling. Hij is persoonlijk van mening dat het leggen van een voedingsbodem nog steeds de beste groeiresultaten der planten geeft. Dat hier een plantenkenner aan het woord was. bleek uit de vlotte en ter zake kundige behandeling van grote groepen crvptocoryne-planten waarvan spreker alle bijzonderheden tot in de funesses besprak. Vervolgens liet de heer Zwart verschillende plantengroepen o.a. diver se soorten Myriophillums en sagittaria's de revue passeren. Na de pauze gaf spr. een interessante uiteenzetting over het zaadwinnen van versohillende Aponoge tons. Na afloop van deze zeer leerrijke en interessante avond keerden alle leden verrijkt met waterplanten naar huis. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Jacqueline AUegonda Carolina Wilhel mina Maria. dr. van A. A. J. van der Bol en M. Spronk; Hendrlcus Nicolaas. zn. van B. van Gelder en C. C. Verkerk; Hen- drlca Antonla Maria. dr. van D. Wessen- dorp en T. de Knegt; Elisabeth, dr. van S. H. Corsel en E. J. Stam: Cornells Jan Theodorus, zn. van J. G. W. Schol ten en A. E. T. Versluljs; Margaretha Agatha Maria, dr. van G. P. van Haasteren en G. M. P. H. Berk; Hermanus, zn. van H. Coipa en C. M. Neuteboom: Cornells, zn. van D. Bavelaar en A. M. Paauw; Gljs- bertje Johanna, dr. van C. J. de la Rle en J. Kroesemeljer; Sonja dr. van E. F. Koning en P. Rosbergen; Elizabeth Maria, dr. van C. P. OoiJendiJk en H. H. P. van der Geer; Pieter. zn. van P. Theunisz en T. J. Waalkes; Gabriel, zn. van P. Theu nisz en T. J. Waalkes; Catharina Jan- tina. dr. van G. D. de Jong en G. Faber; Augustinus. zn. van A. H. Dijkstra en M. E. van Tol; Peter Chrlstiaan, zn. van L. Banning en A. M. de Ruiter; Barry Wlm Patrick .zn. van W. B. Ten Cate Brouwer en C. Verhoog; Jacobus Franciscus An- tonius. zn. van J. A. Weijers en A. G. van den Berg; Wllhelmlna Alida. dr. van L. van der Spek en A. P. A. van Rosmalen. GEHUWD. H. H. Bres en L. Labordus; G. Tij sen en E. E. Lucas: C. Schouten en A. C. den Os; P. T. Mizee en C. van Putten; F. A. Otgaar en A. E. van der Mark; W. C. A. van Kerkhof en J. Fenwick. OVERLEDEN. Y. van den Berg, dochter. 2 Jaar: W. J. van der Meer. man, 69 Jr.; J. J. Simons, wed van Numans. 78 Jr.; L Eradus. man. 56 Jr.; P. Smelik. man, 37 Jr.; E. van Buuren. hulsvr. van Borgerding. 73 jr.; M. I. Derobert Masure, hulsvr. van Dubat, 67 Jaar. GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Lelden brenge nter openbare kennis, dat de na volgende wegen en weggedeelten met in gang van 10 Juli 1956 voor de duur der al daar plaatsvindende bestratingswerkzaam- heden gesloten zyn verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee. in belde richtingen: a. de Kortenaerstraat. voor zover gelegen tussen de Trompstraat en de Evert- senstraat; b. de Tasmanstraat. c. de Konlnginnelaan voor zover betreft de zuidelijke rijweg; d. de doelengracht, voor zover gelegen tussen de Doelensteeg en de Groenha- zengracht; e. de Mandenmakerssteeg. Wat mevr. Trotzky ervan denkt „Hef is niet waarschijnlijkdat zij lang aan liet bewind zullen blijven „De mannen die thans de Sovjet-Unie regeren waren dezelfden, die Sta lin In al zijn bloedige moordpartijen gesteund hebben," aldus heeft mevrouw Trotzky, de echtgenote van de bijna zes tien jaar geleden in Mexico-stad ver moorde verbannen Sovjetrusslsche leider en schepper van het Rode leger, Leon Trotzky, zondagavond in een voor de Sovjet-Unie bestemde radio-uitzending verklaard. Mevr. Trotzky deed in haar radiotoespraak, die zy hield in haar villa te Coyoacan, in Mexico, een beroep op de Russische arbeiders en boeren om het Stalinisme teniet te doen In de rede, die door „Radio Vrij Europa" vanuit Mün- chen voor de Sovjet-Unie wordt uitgezonden, verklaarde zfj. dat Stalins erf genamen elkander niet vertrouwen kunnen, waaraan zfj toevoegde: „Het is niet waarschijnlijk, dat deze Sovjetrusslsche leiders lang aan het bewind zullen blijven". Ondermijnd bouwwerk ..De huidige heersers Kroesjtsjef, Boel- ganin. Mikojan en anderen hebben Sta lins dictatuur geërfd. Zij voeren thans een krachtige propagandacampagne om de golf van haat en ontevredenheid, die Stalins bewind in Rusland heeft ver oorzaakt. aan zich voorbij te laten gaan. Doch dit waren dezelfde mannen, die Stalin in al zijn bloedige moordpartijen hebben gesteund. Zelfs de wijze, waarop zfj pogen de verantwoordelijkheid voor afzichtelijke misdaden van zich af te schuiven, wijst erop, dat de thans in de Sovjet-Unie regerende kliek van het zelfde hout is gesneden als wijlen Stalin. Vacatures bij L.O. en U.L.O. Het aantal onvervulde vacatures bij het L.O. blijkt in de periode van 16 januari tot 16 mei 1956 toegenomen te zijn van 301 tot 317 leerkrachten. Bij het uitgebreid lager onderwijs zijn de onvervulde vacatures in aant al gel ij k- gebleven (80). Het aantal onvervulde vacatures bij het lager onderwijs geeft van 1949 tot en met 1956 het volgende beeld te zien: 1949: 444. 1950; 404. 1951: 361, 1952: 324. 1953: 310, 1954: 435, 1955: 314 en 1956: 381. Alle getallen zijn berekend per 16 januari. Maar tenslotte zullen geen erkenningen en beloften de in verval verkerende Sta- linistisohe oligarchie kunnen redden. En de taak, om de val van dit door verrot ting ondermijnde bouwwerk te voltooien, berust bjj de Russische arbeiders en boeren," aldus mevr. Trotzky. LEIDERDORP RIJKSPOSTSPAARBANK Bij de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand juni f. 53.029 ingelegd en f. 33.515 terugbetaald. OEGSTÜEESi GESLAAGD. De heer J B. den Ouden alhier slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het ingenieurs examen civiel ingenieur. RIJKSPOSTSPAARBANK Bij de Rijkspostspaarbank werd ln juni alhier ingelegd f. 118.008 en terug betaald f. 103.243. WARMOND INBRAAK. In een van de afgelopen nachten is ingebroken in „De Blokhut" van de heer W. Ciere, staande aan de Warmonder- dam. Door het openbreken van een raam hebben de indringers zich toe gang verschaft. Daar er geen geld aan wezig was, hebben ze zich te goed ge daan aan chocoladerepen, koeken en wat er nog mrer te halen was. Ook hebben ze een pinda-automaat mede genomen. RIJKSPOSTSPAARBANK Bij het plaatselijk kantoor der Rijks postspaarbank werd in de maand Juni 1. f. 33.983 ingelegd en f. 11.272 terug- je taald. In verband met ve-rtrek van de heer J. W. Stol naar de gemeente Lel den is in deze vacature benoemd tot onderwijzer aan de R.-K. Parochiale Jongensschool de heer Th. J v. d. Poel uit Oud-Ade. WASSENAAR VOET GEWOND MET BIJL. Op het kampeerterrein in Duinrell ver wondde de 13-Jarige G. van Weerlee uit Leiden zich met een bijl zó ernstig aan zijn rechtervoet dat tot overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den moest worden overgegaan. BU OVERSTEKEN AANGEREDEN Doordat hij bij het oversteken van de Schouwweg ter hoogte van de Nachte gaallaan weifelde werd de 72-jarige wielrijder A. H. Aartsen alhier aange reden door een auto. waarbij hij een rechterheupfractuur opliep. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. GESLAAGD De heer J. W. N. van Es alhier is te Utrecht geslaagd voor het kandidaats examen tandheelkunde. Griekse zeeman verdronken Gisteravond is een Griekse zeeman, werkzaam in de machinekamer van het in de buurt van de werkhaven te Rot terdam op stroom liggende Panamese motor tankschip ..Victoria" bij het zwemmen verdronken. Met een Griekse dekjongen, opvarende van hetzelfde schip, was hij naar de wal gezwommen, een afstand van ongeveer 60 meter. Na te hebben gerust begonnen ze de terug tocht. Op een afstand van circa 25 meter uit de wal kwam eerstgenoemde in moeilijkheden. De dekjongen pro beerde hem te helpen, maar zonder succes. Hij kwam zelf in moeilijkheden en werd gered door een onbekend ge bleven man. die hem te hulp kwam met een roeiboot De jongen werd naar de werk van Wilton-Fevenoord gebracht en kon na behandeld te zijn met een zuurstofapparaat naar zijn schip terug keren. De rivierpolitie heeft gedregd ftaar het stoffelijk overschot van de tweede man. doch zonder resultaat. Met z'n zestienen naar Canada! Met het KLM lijntoestel naar Mon treal is gisteravond het uit 16 personen bestaande gezin van de 51-Jarige land bouwer G J. Assen, uit Coevorden. naar Canada vertrokken. Het echtpaar heeft 14 kinderen, negen Jongens en vijf meis jes, wier leeftijd varieert van 1 tot 19 jaar. De reden van de emigratie is de toekomst van de kinderen. Drie jaar ge leden konden de emigratieplannen niet doorgaan, omdat te veel kinderen nog beneden de leeftijd van 16 jaar waren. De heer Assen komt in dienst bij een boer in de provincie Alberta. Hij kent alleen nog maar de naam van zijn nieuwe patroon. Twee maanden geleden emigreerde een neef van de heer Assen naar Canada en deze heeft werk ge vonden in dezelfde provincie als waarde heer Assen zich gaat vestigen, zodat er al een bekende in de buurt is. Ondervraging van mevrouw Bouman INZAKE HET BEZIT VAN EEN PAMFLET Majoor Rivai, hoofd van de mili taire veiligheidsdienst in het gebied van Soekaboemi, heeft aangedrongen op een ondervraging van mevrouw Bouman. Mevr. Bouman heeft de vorige week op de 52e zitting ln de zaak-Schmldt aan rechter Rochjani een pamflet over handigd, waarop een foto van een op standeling met de naam „van Kleef' was afgebeeld met daaronder een le vensbeschrijving van beklaagde Schmidt. Het pamflet mocht niet buiten het gebied van Soekaboemi worden ver spreid en de bevoegde autoriteiten die nen te onderzoeken, hoe mevrouw Bou man in het bezit van een exemplaar is gekomen, aldus majoor Rival. In het pamflet werd een oproep gedaan op op standelingen zich voor het einde van de maand over te geven. Rivai deelde voorts mede, dat van Kleef een voormalige inspecteur van politie nog steeds voortvluchtig is. CONGRES SOROPTIMIST-CLUBS Na de opening van de tentoonstelling van kunstwerken van leden van de Soroptimist-clubs uit 15 landen in de kelder van de Ridderzaal te Den Haag werd aan de vooravond van het congres van de Europese Federatie van de Soroptimist-clubs een ontvangst aan geboden door het gemeentebestuur van 's-Gravenhage. Deze ontvangst werd gehouden in de feestzalen van hotel ..De Wittebrug" waar zich honderden deelneemsters aan het vierjaarlijkse congres hadden ver zameld. De burgemeester van 's-Gravenhage en mevrouw Schokking alsmede de wet houders ontvingen vooraf de leden van het bestuur van de Europese Federatie en de gouverneurs en plaatsvervangen de gouverneurs van de Soroptimist- clubs in de 15 aangesloten landen, waarna allen zich temidden van de Dr. Drees pakt defensie weer aan (.Van onze parlementaire redacteur) Nadat kabinetsformateur dr. Drees gistermorgen aan de vijf fractieleiders de richtlijnen voor een ontwerp rege- ringsprogram had doen toekomen, met een niet optimistische nota over de financiële toestand in het begrotings jaar 1957, heeft hy gistermiddag, na afloop van de Ministerraad weer onge veer een uur geconfereerd met minis ter Staf over de defensieproblemen. Vanmiddag; heeft dr. Drees een onder houd gehad met de Staatssecretaris van Ooi-log en Marine, de heer H. C. W. Moorman, van wie bekend is, dat hij een belangrijke mogelijkheid ziet van bezuiniging op het administratieve ap paraat van defensie. Woensdagavond komen de fractielei ders weer met dr. Drees bijeen om over leg te plegen over het regeringsprogram. Optreden en samenstelling nieuwe kamers De minister-president, minister van Algemene Zaken er de minister van Binnenlandse Zaken a.l. hebben de Tweede Kamer hun Memorie van Ant woord doen toekomen over een reeks van wetsontwerpen tot herziening der grondwet. Hieraan ontlenen wij, dat het nieuwe Kabinet zal hebben te beoordelen of de uitbreiding van de beide Kamers al dan niet gelijktijdig tot stand zal dienen te komen. Mocht gekozen wor den voor gelijktijdige uitbreiding van beide Kamers, dan zal de datum, waarop het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Sta ten-Generaal de 50 nieuwe leden der Tweede Kamer zal benoemd verkla ren, zodanig moeten worden vastge steld dat door dit bureau op die dag tevens de uitslag van de verkiezing voor de Eerste Kamer kan worden vastgesteld. De verkiezing zal met an dere woorden enige dagen tevoren moeten plaatsvinden. Op de 21ste dag na deze handelingen van het Centraal Stembureau zullen beide Kamers dan in hun uitgebreide vorm zijn samen gesteld. Mocht de Eerste Kamer in de eerste helft van augustus haar taak ten aan zien van de Grondwetsherziening heb ben beëindigd, dan staat daarmede reeds vast. dat de kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer in elk geval ln september zal vallen, derhalve bulten de vakantie maanden. Uitspraak zaak Schmidt in oktober Van welingelichte zjjde In Djakarta vernemen wij dat het nog 12 weken duren kan voordat rechter Rochjani uitspraak zal doen in dc zaak- Schmldt. Aangezien de rechter de Officier van Justitie drie weken tijd heeft gegeven ter voorbereiding van het requisitoir kan worden verwaoht, dat de verdedi ging dezelfde tijd ter voorbereiding van het pleidooi zal worden toegewezen. Re- en dupliek zullen waarschijnlijk weken in beslag nemen. Daarna zal het nog wel 2 weken duren, voordat de rechter zijn vonnis zal uitspreken. De officier van Justitie, Soenarjo, heeft vandaag verklaard het niet waar schijnlijk te achten, dat mevrouw Bou man vervolgd zal worden voor het in bezit hebben van het pamflet, dat in de omgeving van Soekaboemi is ver spreid. DR. TEN SELDAM PROFESSOR IN PERTH De Nederlander dr. R. E. J. ten Sel- dam patholoog-anatoom, die vier Jaar geleden naar Australië emigreerde. Is benoemd tot professor in de medicijnen te Perth in West-Australië. In de afgelopen jaren doceerde hij reeds aan de universiteit van Sidney, aanvankelijk als „senior lector", later als ..reader". Voor zijn emigratie is dr. Ten Seldam in Nederland o.m. werkzaam geweest aan het St. Jozefsziekenhuis te Eind hoven. JOHN VAN KESTEREN VAN OOST NAAR WEST Omdat de reeds sedert enige tijd be staande onenigheid op artistiek gebied tussen de leiding van de Oost-Berlijnse „Komische Oper" en de Nederlandse tenor John van Kesteren. die sedert 1954 aan dit theater was verbonden, niet tot overeenstemming kon worden gebracht, heeft onze landgenoot zijn contract aldaar niet verlengd. John van Kesteren zal echter niet naar Neder land terugkeren. Hij blijft in Berlijn, omdat hij inmiddels een contract voor een jaar met de West-Berlijnse „Stöd- tische Oper" heeft afgesloten. Na een verblijf van ongeveer een maand in Salzburg, waar hy in de „Salzburger Festspiele" enkele concer ten zal geven, gaat John van Kesteren in augustus terug naar Berlijn, waar hij 17 augustus zijn eerste voorstelling zal zingen, de titelpartij in de opera ..Oberon" van Carl Maria van Weber. In het komende seizoen zal hij verder o.m. zingen in „Tannhauser". ..Othello" en „Der Rosenkavalier". Hij zal ook verscheidene malen in ons land zingen. NOODLANDING TE LEEUWARDEN Gistermiddag heeft een ..Harvard" van de vliegbasis Leeuwarden nabij het vliegveld een noodlanding moeten ma ken. Het toestel raakte tijdens een scheer- vlucht met de propeller de grond van het vliegveld, waardoor het onmiddel lijk snelheid verloor. De piloot die zijn tegenwoordigheid van geest behield wist het toestel, dat nog voldoende snel heid had. over de bijgebouwen van het vliegveld te trekken en het daarna en kele kilometers verder in buiklanding op het weiland neer te zetten, juist tussen twee diepe sloten in. De bestuur der kwam er met een lichte hoofd wond af. Lange Haagse burgemeesterloze periode? Namen van lien, die in aanmerking komen (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, wordt in gemeen telijke kringen te Den Haag verwacht, dat - wanneer H. M. de Koningin het verzoek van mr. F. M. A. Schokking, om hem op korte termijn ontslag te verlenen als burgemeester van 's-Gra venhage, zal hebben ingewilligd - voor de Residentie een langdurige burge meesterloze periode zal aanbreken. In de eerste plaats wordt deze mening gegrond op het feit, dat er nog steeds geen nieuw Kabinet is gevormd en dat - wanneer dit eenmaal het geval zal zijn - de regering de eerste twee maan den zich zeker volop aan Staatszaken zal moeten wijden. En wanneer de re gering eenmaal tijd zal hebben gevon den. om de benoeming van een nieuwe burgemeester van Den Haag onder het oog te zien. zal zij daarbij zeker niet over een nacht ijs gaan. Verwacht wordt, dat het wel 5 6 maanden zal duren, voordat de beslis sing zal vallen. RECHTZAKEN Expediteur reed met ondeugdelijk materiaal HAAGSE KANTONRECHTER LEGDE ZWARE BOETES OP (Van onze Haagse redactie) Een expediteur uit Wassenaar, die in de afgelopen jaren reeds herhaaldelijk met de justitie in aanraking was ge weest, stond hedenmorgen voor het kan tongerecht te Den Haag terecht wegens het feit, dat hij een zijners chauffeurs met een truck met trailer had laten rijden, waarvan de remmen niet aan de wettelyke eisen voldeden. De ambtenaar hekelde in felle bewoor dingen het optreden van de expediteur en eiste f. 1000 subs. 30 dagen hechtenis en een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 Jaar. De chauf feur achtte spr. minder schuldig, hoewel hij ook hier opzet aanwezig achtte. Hy eiste tegen deze een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De kantonrechter veroordeelde de ex pediteur tot f. 1000 boete subs. 60 dagen hechtenis en een maand hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De chauffeur werd veroordeeld tot f. 100 en twee weken hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van twee Jaar. Vervolgens stond de expediteur terecht wegens het feit, dat hij in april van dit jaar zijn broer had laten rijden met een vrachtwagen, waarvan de remmen in een dergelijke slechte toestand verkeer den. dat de wagen de dubbele van de wettelyke voorgeschreven afstand, nodig had om tot stilstand te komen, 'in dit geval eiste de ambtenaar f. 2000 subs. 30 dagen hechtenis, en een maand hech tenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Tegen de broer eiste hy f. 500 subs. 25 dagen hechtenis, en 1 maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter veroordeelde ver dachten tot resp. f. 2.000 subs, 120 dagen hechtenis, 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en f. 500, subs. 20 dagen hechtenis en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. „Kiiiderluchtbriig" Berlijn naar In West-Berlin is heden de operatie „Klnderluchtbrug" begonnen: 3.000 kin deren uit West-BerlUn zullen per vlieg tuig naar West-Duitsland gebracht worden, waar zij vijf weken met vakan tie gaan. De eerste groep van 600 kin deren zou vandaag met 22 vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht over gebracht worden. De organisatie van de „Kinderlucht brug" die in de zomer van 1953 voor het eerst werd uitgevoerd, berust bij de Amerikaanse luchtmacht en het Duitse Rode Kruis. DE BUL KWAM ER AAN TE PAS De Rotterdamse politie heeft een 43- Jarige oliemonteur aangehouden. Nadat hij 's nachts was thuisgekomen heeft hij na een onenigheid zijn 42-jarige echtgenote met een handbijl geslagen. Zij liep een vleeswond en een hersen schudding op en moest in het St. Fran ciscus Gasthuis worden opgenomen. Gedurende die burgemeesterloze pe riode zal de heer C. H. P. W. van den Oever als loco-burgemeester fungeren. De werkzaamheden van het College zullen in dit tijdsbestek normaal door gang vinden hetgeen overigens noodza kelijk zal zijn. daar voor de jaarwisse ling nog vele belangrijke voorstellen aan de Raad zullen moeten worden voorge legd. Intussen worden reeds enkele namen genoemd van personen, op wie voor het burgemeesterschap van Den Haag het oog gericht zou zijn. Dit zijn: jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht (partijloos), mr. L. R. J. Ridder v. Rappard. bur gemeester van Gorinchem (VVD). J. J. C. Boot. burgemeester van Hilver sum (AR) en mr. H. J. Wytema, bur gemeester van Alkmaar (PvdA), zoon van wijlen de heer Wytema. die bur gemeester van Dordrecht en Rotter dam is geweest. Russische duikboten voor Egypte Volgens Egyptische persberichten wor den in de komende dagen verscheidene duikboten in Egypte verwacht. In scheep vaart kringen gelooft men dat de duikboten door de Sovjet-Unie geleverd worden. President Nasser zal persoonlijk de Egyptische vlag op deze schepen hijsen. Bij deze plechtigheid zal de Egyptische vlag ook gehesen worden op vier nieuwe torpedoboot jagers, twee Russische en twee Britse, die onlangs aan Egypte ge leverd zijn. Standbeeld van koningin op Curagao Het standbeeld van Koningin Juliana, dat op het Julianaplein op Curasao zal worden opgericht, zal vervaardigd wor den door de Italiaanse beeldhouwer prof. Rinzo Bianchini. Het beeld zal van wit warmer worden en 2.35 meter hoog. Het komt op een zuil van 2.70 meter en zal voorzien zyn van drie bronzen plaquet tes. die rusten op een voetstuk. Hierop zullen voorstellingen komen van de zes Antilliaanse eilanden. Het geheel komt in een vijvertje in het parkje van het Julianaplein. De onthulling hoopt men te doen samen vallen met de opening van hotel „El Curasao". BEURSOVERZICHT Stille markt AMSTERDAM. 10 juli. Ook vandaag viel er op de beurs uitermate weinig te beleven. Bij de in ternationals was de stemming verdeeld. Kon. Olie ontmoette weer enige belang stelling uit het buitenland en noteerde in navolging van Wallstreet hoger. Gehandeld werd van 842V2 tot 845%, slot circa 844, tegen gisteren 835Ook Unilever lag vrij gunstig en kon circa 3 punten verbeteren tot 423. Met Aku en Philips was precies het tegenoverge stelde het geval. De arbitrage was in de markt met Philips waardoor de aande len van 290 achteruitliepen tot 286 Aku kon het aanvankelijk aardig bol werken op 259 1/4. doch tegen slot kregen de verkooporders de overhand, waardoor de koers daalde tot 256. Juist voor de opening van de beurs werd bekend dat de Nationale Haldels- bank over 1955 een onveranderd divi dend voorstelt van 8 Dit nieuws werd gunstig geïnterpreteerd en de betreffen de aandelen werden geadviseerd op 135 tegen gisteren 133. Voor het overige bleven de noteringen van de voornaam ste cultuurfondsen vrijwel in een doen met gisteren. Hetzelfde geldt voor de Scheepvaartsector waar de koersen nauwelijks fluctueerden. Ook op de in courante industrie-afdeling was het aantal orders uitermate beperkt en waren de koersverschillen miniem. Guldensbeleggingen nagenoeg op peil. WISSELKOERSEN Amsterdam. 10 Juli - Londen 10.64% 10.64*11. New York 3.82J3—3.83A, Mon treal 3.90,3.90A. Parys 1.0850—1.0860, Brussel 7 65V4—7.65%, Frankfurt 91.11— 91.16, Zürich 8733%—87.36%, Zürich (v-r .fres) 89.33%89.38%, Stockholm 73.76—73.81, Kopenhagen 55.02%-65.07%, Oslo 53.21—53.26, Milaan 60.91%-609.8%. Noodweer boven Gronsveld Tengevolge van het noodweer, dat gis teren boven Gronsveld losbarstte, wer den in deze gemeente 200 a 300 bomen ontworteld, hoofdzakelijk fruitbomen in de weiden. Op een binnenplaats van een stoffeerdery werd een fruitboom uit de grond gerukt, die daarna enkele meters verder bovenop een geparkeerde auto viel. In de laan van het kasteel Rick- holt sloegen enkele zware kastanjebo men tegen de grond. De takken van een afgeknapte eik troffen de draden van het elektrisch licht, waardoor het kasteel Rickholt, waar het gemeentehuis en een Beurs van Amsterdam Dinsdag 10 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 98 98 Grootboek obl. 98A 96 96 Ned '53 (3%) 95% 95% 90% 90% 91 91 90% 90% Ned '55 n 3% 92% 92% Ned '47 3% 3 91% 91% Dollarlng '47 3 92% 93 Investeringscert 3 94% 9411 94% 94% Indië '37 A 3 93 93% Grootboek '46 3 90% 91 ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 56 56% Nat Handelsbank 133 136 Ned HandelmU 200 202 A.K 259% 225% Philips 289% 420% 422% Wilton Feyenoord 312 248 245 Kon Olie f 50.— 417 835% 843% Amst Rubber 99 99% Holl Amer Ujn 187% 187 Kon Ned Stoomb 171 171% Ned Scheepv Unie 178% 178 H VA 119% 119% 66 67 135% 135% 80 81 L NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen congressisten mengden, die geruime tijd jeugdhertierg gevestigd zijn, zonder licht bijeen bleven. 'en water kwamen te zitten. A'dam '47 3 Den Haag 1937 1 3.. Lelden 1947 R'dam 37 I III 3% Industr Obligaties Philips Doliarlrur 95% 90% 96% 96% Premieleningen A'dam *51 2% 129y4 b 129% Eindhoven '54 2% 100% 100% Enschede '54 2% 99iV 99 Den Haag'5212% 120 121 idem U 2% 119 118% R'dam "52 1 2% 122% idem D2% 122% 123% Utrecht '53 2% 111 110 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amsterd Bank 236 235% Rotterd Bank216 215 Twentsche Bank223% 225 Industrie Ondernemingen Ned G en Spir fabr 208% 215 Kon Ned Grofsm 119 Rott. Droogd MIJ 603 599 Tieleman en Dros 11 Handelsondernemingen BorsumlJ cv A 11000 112% 110% Internatio125 124% Diversen Albert Heyn274 277 Ned M Walv Vrt. 71% 71% Spoorwegen Dell Spoorw Mij. 23% 23% Amerik. fondsen Anaconda 74% 75%exd Shell OU Cy84% 85 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing our v Bouwnyv Int Kunststof! Ind Kon Ned Edelmet Pref wa idem Textiel Gebr v Wijk Leidsche Wolspinn Ned Electrolasm Slkkens Lak fabr '53 Ver. TouwfahrtekeD "7eralnk's Betonm V_K 4 B 128L 56 70 71 80 y4 80 368% GE 359 %GB 350 515B 515 169% 168 97 91V4

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4