ELFDUIZEND HONGAREN UIT DE GEVANGENIS ONTSLAGEN.. WEERBERICHT Duidelijk teken van vrees voor nog grotere ontevredenheid Twee schrijvers geroyeerd Poolse regering belooft zonder wraakgevoel te zullen handelen Maar natuurlijk zijn er „provocateurs'" Mr. G. J. van Heuven Goedhart in Genève plotseling overleden Dramatische botsing tussen twee auto's bij Overschie 95ste jaargang MAANDAG 9 JULI 1956 No. 28877 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Weense correspondent) De Hongaarse Minister van Justitie, Erich Molnar heeft medegedeeld, dat 11.398 politieke gevange nen, die ten onrechte van anti-communisme waren beschuldigd, uit de hechtenis zijn ontslagen en „in ere hersteld". Daarnaast zijn er nog ongeveer 8000 gevangenen ontslagen. Daar deze laatsten, zo ver klaart men, zich indertijd hebben laten misleiden, krijgen zij een proeftijd: zij zullen geldboeten moe ten betalen of een politieke herscholing moeten doormaken. In diplomatieke kringen in Wenen beschouwt men deze opvallende clementie ten opzichte van zulk een onwaarschnijlijk groot aantal gerehabili- teerden als een teken van vrees voor nog grotere ontevredenheid onder de bevolking. Aan de andere kant echter heeft men de twee schrijvers Dery en Tardos als leden van de com munistische partij geroyeerd, omdat zij tijdens debatten in de Petöfi-club het vertrouwen in het volk en in de partij zouden hebben ondergraven. Kritiek van componist Kodaly op regering Zoals bekend, had Dery verklaard, dat er in Hongarye geen vrijheid bestaat, waarbij hij scherpe kritiek uitoefende op de minister van Onderwijs en op de hoofdredacteur van het communistische partyblad. Tardos op zyn beurt had verzet aangetekend tegen de gedirigeerde pers in Hongarije en tegen de stroeve houding van de partyleiders, die de vryheid van de pers onmogelijk maakten. Bovendien hadden andere leden van deze litteraire club de eis gesteld, dat de mogelykheid zou worden opengesteld voor het oprichten van een oppositieparty. Het merkwaardige is nu, dat de Joegoslavische politicus Vladimir Weti-jer op grond van eenzelfde eis vorig jaar uit de party werd gezet, maar dat het boek van deze „afvallige" onder de titel „Tito spreekt" juist nu in het Hongaars is vertaald en binnenkort in Boedapest zal verschijnen. der sprak de resolutie van „onrust, veroorzaakt door de bourgeoisie, en be gonnen door een groep aanhangers van Imre Nagy". Voorts greep de resolutie „de provocaties te Poznan" aan als een verontschuldiging voor de waarschu wing, tot alle Hongaren gericht, „met vereende krachten te strijden tegen pogingen verwarring te stichten". Toch schijnt Nagy nog een machtige aanhang te hebben onder de jongeren en vooruit strevender partijleden. Rakosi won de tweede ronde van Imre Nagy Politieke kringen in Boedapest zijn van mening dat Rakosi, de eerste secre taris van de Hongaarse communistische partij, de tweede ronde in zijn grote gevecht met ex-premier Nagy heeft gewonnen. Hoewel Rakosi Nagy uit alle partij functies heeft ontzet en ook uit zijn functie van premier, was Nagy nog steeds Rakosi's voornaamste tegenstan der. Terwijl Rakosi in Moskou vertoefde voor nieuwe instructies deden Nagy's aanhangers een nieuwe poging Nagy's positie te herstellen. In de officiersclub van het leger be toogden vele communistische sprekers, dat zij Rakosi verantwoordelijk achtten voor Hongarije's huidige moeilijkheden. Zij staken voor Nagy de loftrompet, die geen gelegenheid had gehad zichzelf en zijn inzichten in het-openbaar te verde digen. De zegslieden waren van mening, dat het hier een „paleisrevolutie" be trof, niet bedoeld om het communisme door een ander systeem te vervangen, maar meer om Nagy weer de plaats van Rakosi te geven. Maar Rakosi, juist terug van zijn bezoek aan Moskou, stelde met een resolutie dat „de demonstraties onder mijning van de partij tot doel hebben gehad" het partijlelderschap veilig. Ver- Ned.-Amerikaans luchtvaartoverleg Washington: „De deur geenszins dicht" Van officiële Amerikaanse zijde wordt er op gewezen, dat op 17 juli te Washington het Nederlands-Ameri kaans luchtvaartoverleg wordt voort gezet. Uit het feit, dat de missie uit Den Haag naar Washington terug keert, zo verklaart men in officiële kringen, blijkt dat er nog een moge lijkheid is, dat een akkoord wordt be reikt. Men verklaart dan ook. dat de deur geenszins dicht is". Men wijst er voorts in Washinton op dat de hervatting der besprekingen op verzoek van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is uitgesteld van 9 juli tot 17 juli, opdat het mini sterie meer tijd kon hebben om de zaak nog eens te bestuderen. Men meent te weten, dat ten depar- temente reeds enige vordering gemaakt is inzake overeenstemming met de Ne derlanders. Niettemin achtte men het nog te vroeg om te zeggen, of de KLM de gevraagde nieuwe routes in de V.S. zal krijgen. Men gaf toe, dat de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen zich heftig verzetten tegen het verlenen van een vergunning aan de KLM maar, zo zeide men, het ministerie laat zich nog door andere overwegingen leiden. Het ministerie beschouwt als een dier overwegingen b.v. de goede verstand houding met Nederland en de beteke nis, diec de KLM heeft voor het Neder landse economische leven. In deze kringen had men .,de indruk", dat een nota, die dr. van Roijen verle den week aan minister Dulles overhan digd heeft, door het ministerie van Bui tenlandse Zaken „zeer ernstig in studie genomen was". Koeler De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht nlaatselijk onweersbuien, maar morgen weer op klaringen Overwegend matige naar noord draaiende wind. Belangrijk la gere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 JULI Zon op: 4.34 uur; onder: 21 uur. Maan op: 7.49 uur; onder: 21.55" uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 4.30 en 17.14 uur. Dit nummer beslaat alt 10 pagina's. De 74-jarige Hongaarse componist Zoltan Kodaly heeft volgens berichten die in Wenen ontvangen zijn, kritiek geleverd op het regeringsbeleid ten aanzien van de musici. In een artikel in het blad „Mulvelt Nep" verklaarde hij, dat er onder de musici grote ontevre denheid bestaat over lage salarissen, slechte arbeidsvoorwaarden en gebrek aan contact met de buitenwereld. Het protest werd zo belangrijk geacht, dat de onder-minister van Onderwijs. Magda Joborus, persoonlijk op Kodaly's kritiek geantwoord heeft, aldus deze berichten. Dit antwoord van onder-minister Joborus bracht de grijze componist tot razernij. Hij zou zich op een gepast antwoord bedenken. In Boedapest verwachtte men intus sen, dat het verbond van musici heden, maandag, op zijn vergadering de ge legenheid zou grijpen uiting te geven aan zijn wensen. Ook Kodaly zou op de vergadering aanwezig zijn. Men ver moedt, dat de musici het ontslag zullen vragen van Aladar Toth, de impopu laire directeur van de opera van Boe dapest, wie dictatoriale neigingen en voortrekken wordt verweten. Zij zouden eveneens het ontslag van Jozef Darvas. de minister voor Volkscultuur, vragen Op hun verlanglijstje zou tenslotte „nauwere aansluiting bij Westelijke muzikale kringen" staan. en avonturiersdie terecht moeten staan „Bureaucratische vervorming'" De Poolse president, generaal-majoor Alexander Zawadzki, heeft een 50-tal Britse parlementsleden, die in een brief om uiterste clementie voor de op standelingen in Poznan hadden gevraagd, geantwoord, dat de Poolse regering „zonder wraakgevoelens" zal handelen. „Wij zyn zeer onder de indruk van de dood van vele onschuldige slachtoffers", aldus de president, doch wij maken onderscheid tussen arbeiders en „ondermijnings-agenten". Het bloedvergieten in Poznan is uitgelokt door mensen, die willen voorkomen dat wy onze doelen bereiken. Zij hebben bepaalde economische moeilijkheden uitgebuit om een provocatie te ontketenen, die niets te maken had met de economische eisen van arbeiders. Westelijke juristen vragen toegang als waarnemers Daarom waren de Poolse autoriteiten gedwongen tussen beide te komen en op te treden tegen groepen provocateurs, die aanvallen deden op openbare ge bouwen. U zult het er mee eens zijn, aldus de president, dat de personen, die verantwoordelijk zijn voor het bloedver gieten terecht staan. Ook zult U het eens moeten zijn met onze opvatting, dat Polen het recht heeft zijn eigen politieke en economi sche stelsel te kiezen, (een recht, dat de bevolking nog altijd niet heeft. Red. L. D.) en aanvallen van „bepaalde krin gen avonturiers" hierop af te slaan. Wy waarderen niettemin de vriendschappe lijke belangstelling voor onze moeilijk heden, zo besloot hij. Een aantal vooraanstaande persoon lijkheden in Westelijke landen, onder wie negen Britse parlementsleden en advocaten uit Zwitserland en België, heeft zaterdag in een telegram aan de Poolse president gevraagd om toelating van Westelijke juristen als waarne mers bij het proces tegen de opstande lingen van Poznan. Ook wordt gevraagd of Westelijke advocaten de beklaagden mogen bijstaan, als deze dat wensen. Duidelijke waarschuwing De staking van de arbeiders in Poz nan, die op 28 juni geleid heeft tot on lusten en de dood van vele personen, is „in niet geringe mate" het gevolg ge weest van „bureaucratische vervormin gen van de kant van de proletarische staat", aldus het orgaan van de Poolse communistische partij, „Trybuna Ludu", dat hierbij woorden van Lenin aanhaalt. „De gebeurtenissen te Poznan vormen een ernstige waarschuwing voor de ge hele werkende klasse en een bittere les voor onze party en vakbonden", aldus het blad. In een moeilijke periode in de Russische revolutie had Lenin een dui delijke waarschuwing uitgesproken tegen het te licht tellen van de gevoelens van de arbeidersklasse, welke tot stakingen leiden. De theorie van Lenin volgend, merkt het blad verder op, dat het „politieke en klassebewustzijn van de Poolse arbei ders niet overal in het land op het zelfde niveau stond". Door een gebrek aan dit bewustzijn hadden vijanden van Cypr Brits echtpaar op >rus vermoord Terroristen verrast bij het plaatsen van een bom Een Britse inwoner van Cyprus en zijn echtgenote zijn zondag 35 kilometer ten Noordwesten van Famagusta door Cy prische terroristen doodgeschoten. Het Britse echtpaar reed in een auto. Plot seling verscheen er in een nauw en bochtig weggedeelte in bergachtig gebied een jonge man, die een stopteken gaf. Toen de auto tot stilstand was gekomen, doken van achter pijnbomen Cyprische terroristen op, die man en vrouw met automatische vuurwapens beschoten. De vrouw werd onmiddellijk gedood. Haar man stierf kort daarna. Dit is de eerste maal, dat een Britse vrouw het slachtoffer werd van het optreden der „Eoka". Tot nu toe zijn 47 Britten, on der wie veertig militiaren, op Cyprus door verzetslieden gedood. De chef van de Britse imperiale gene rale staf, Sir Gerald Templer, is zondag per vliegtuig uit Turkije in de Cyprische hoofdstad Nicosia aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren met gouverneur- generaal Sir John Harding en met de opperbevelhebber der Britse strijdkrach ten in het Midden-Oosten, luitenant- generaal Sir Charles Keigttley. Generaal Templer zal, als gast van gouverneur Harding, twee dagen op Cyprus blijven. Britse militairen hebben zondag na bij Larnaca, in zuid-Cyprus vijf Cyprio ten gearresteerd. Drie hunner waren be zig een grote mortierbom onder een brug te plaatsen, waarover vaak Britse voer tuigen rijden. De twee, anderen wachten in de nabijheid in een auto. Prinses Irene gefotografeerd tij dens het nemen van een hindernis gedurende de ruiterwedstrijden. welke zaterdagmiddag in het kader van de Amsterdamse Sportweek in de hoofdstad gehouden zijn. Hoge Commissaris voorde vluchtelingen Gisteravond is .te Genève onverwacht aan een hartaanval overleden mr G. J. van Heuven Goedhart, Hoge Commis saris voor de vluchtelingen van de V. N. Gerrit Jan van Heuven Goedhart is op 19 maart 1901 te Bussum geboren. Hij bezocht het gymnasium en studeer de rechten in Leiden, waar hij in 1926 promoveerde op een proefschrift „De ontwikkeling der werkloosheidsverzeke- ring.in Nederland". In 1926 werd hij lid van de hoofdre dactie van „De Telegraaf". Van 1930 tot 1933 was hij eerste hoofdredacteur van dit dagblad. In 1933 werd hij hoofdredacteur van het „Utrechtsch Nieuwsblad", in welk blad hij het na tionaal-socialisme en in het bijzonder de NSB bestreed. Hij sprak vele malen voor „Eenheid door Democratie" en was plaatsvervangend voorzitter van het co mité van waakzaamheid van Neder- Zaterdagochtend is een drie-wa gentreinstel van de lijn Den Haag - Rotterdam bij Rodenrijs ont- spoord. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en de schade was niet zo groot, maar het kostte heel wat moeite om het gevaarte weer op de rails te krijgen het volk de onlusten kunnen uit lokken. In New York is zaterdag een protest demonstratie naar aanleiding van ae gebeurtenissen te Poznan gehouden, waarbij een menigte van ruim duizend betogers zich verzamelde voor het ge bouw van de Poolse delegatie naar de V. N. Ook voor het gebouw van de Sovjet-afvaardiging werd gedemon streerd. De betogers zongen Poolse lie deren en schreeuwden beledigingen aan het adres van de Communisten. De politie verhinderde, dat zij de gebouwen binnendrongen. De demonstraties wa ren op touw gezet door de organisatie vah Poolse jongeren in Amerika en door het Pools-Amerikaanse congres. Roulettespel in boerderij Acht arrestaties (Speciale berichtgeving) Gistermiddag omstreeks 5 uur deed de Rijkspolitie van de groep Breukelen en Loosdrecht een inval in een boer derij te Nieuw-Loosdrecht. Zij snapte acht personen, o.w. de bankhouder, tydens het spelen van roulette. Het roulettespel en enige honderden guldens werden in beslag genomen. De bankhouder werd aangehouden en zal voor de Officier van Justitie geleid wor den. De overige personen werden na ver hoor vrijgelaten. Reeds enige tijd waren de politie ge ruchten ter ore gekomen dat er roulette gespeeld zou worden in de bewuste boer derij. Een plan voor de overval werd zorgvuldig uitgewerkt met het boven staande resultaat. Het bleek dat de boerderij reeds meermalen voor roulette spel werd gebruikt. De bankhouder is, volgens de politie, een oud-gediende op dit gebied. Hij werd reeds tweemaal ge snapt in Amsterdam en verder o.a. in Blaricum en Loosdrecht. Hij schijnt on verbeterlijk te zijn en is volgens de po litic berucht door zeer grof soalen. landse intellectuelen tegen het nationaal socialisme. Kort na de Duitse inval in ons land, op 17 mei 1940, werd de heer Van Heu ven Goedhart bij het „Utrechtsch Nieuwsblad" ontslagen. Hij werd daar na medewerker aan de Grebbecommissie voor hulpverlening aan oorlogsslachtof fers. In 1941 Yel"d hij medewerker, in 1942 mede-redacteur van het illegale „Parool". In januari 1942 dook de heer Van Heuven Goedhart onder. In 1944 reisde hij, in opdracht van een aantal illegale groepen, via Gibraltar naar Engeland, waar hij op 12 juli 1944 minister van Justitie werd in het Kabinet-Gerbrandy. Na de ontslagneming van dit Kabinet in februari 1945 keerde hij, in mei 1945, naar Nederland terug. In augustus 1945 werd hij benoemd tot hoofdredacteur van het nu als ge woon dagblad verschijnende „Parool". Hij verliet dit blad in januari 1951, toen hij Hoge Commissaris der Ver enigde Naties voor de vluchtelingen werd. In 1947 was de heer Van Heuven Goedhart reeds benoemd tot lid van de commissie voor vrijheid van informatie der V.N. Van 1948 tot 1951 was hij lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid. In 1949 en 1950 woonde hij als plaatsvervangend voorzitter der Ne derlandse delegatie de algemene verga dering der V.N. bij. Voor de wijze, waarop dr. Van Heuven Goedhart als Hoge Commissaris de op lossing van het vluchtelingenvraagstuk heeft bevorderd, is hem in 1955 de Wa- teler-vredesprijs toegekend. Aan zijn in Genève gevestigde bureau werd de No belprijs voor de Vrede voor 1954 toege kend. Van zijn werken noemen wij „De ont wikkeling der arbeidsbemiddeling in Nederland", geschreven in samenwer king met R. A. Roeterink en gepubli ceerd in 1929, als vervolg op zijn disser tatie. In „Onrust in het land van Ma- saryk" behandelde hij, na een reis naar Tsjecho-Slowakije in 1938, de kwestie der Sudeten-duitsers. In „Finland zoals ik het zag", ver schenen in 1940, behandelde hij de strijd der Finnen tegen Rusland. Verder schreef de heer Van Heuven Goedhart „Over het nieuwe Nederland" (1945) en „De reis van colonel Blake". Op tennisbaan overleden Op de openingsvergadering van de economische en sociale raad der V.N. in Genève heeft de voorzitter vanochtend het over lijder) van de heer Van Heuven Goedihart bekendgemaakt. Na een kort herdenkingswoord werd de vergadering vijf minuten verdaagd. De heer van Heuven Goedhart is overleden op de tennsibaan van Van- doeuvres bij Genève, waar hij gister avond aan een vriendschappelijk ten nistoernooi deelnam. Hij kreeg een hartaanval toen hij speelde met de Amerikaanse plaatsvervangende Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, de heer Read. Een arts die binnen een kwartier arriverde, kon niets meer doen. De heer Read zeide, dat zyn chef in een uitstekende stemming was ge weest, maar kennnelijk zeer vermoeid was. Hij lefde voor zyn werk en gunde zich vrijwel nooit werkelijke rust. De heer van Heuven Goedhart was gehuwd met een Noorse en had twee dochters. Zijn stoffelijk overschot zal naar Ne derland worden overgebracht. Bij zijn leven heeft by de wens geuit, in alle eenvoud begraven te worden. Twee doden en vijf gewonden op Haagiveg (Speciale berichtgeving) Op de Haagweg (Rijksweg 13) even voorbij Overschie zijn gisteravond om streeks kwart voor tien twee personenauto's met grote kracht tegen elkaar gebotst. De gevolgen waren verschrikkelijk. De 46-jarige scheepsinstalleur H. C. van Dijk uit Schiedam en zijn echtgenote, die met een Opel Record in de richting Delft reden, werden bij de botsing uit de wagen geslingerd en waren op slag dood Van de 5 inzittenden van de tegenligger, een gehuurde Olds- mobile, werden er twee zwaar en drie licht gewond. Het was de familie Van Kriek uit Siiedrecht, man, vrouw en twee dochters die met de bestuurder, en een der meisjes, van een uitstapje terugkeerde. De 52-jarige mevrouw R. Kriek Goedhart brak haar linker bovenarm en haar rechterbeen en liep verder een bloedende hoofdwonde en een hersen schudding op. Haar 20-jarige dochter Leni kreeg een zware hersenschudding. Beide vrouwen zijn door dé geneeskun dige dienst, die met drie ambulance auto's was uitgerukt, naar het zieken huis Bergweg te Rotterdam vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De be stuurder van de Oldsmobile, de 23-jarige heer Lodewijk Bons. is met een verwon ding aan zijn hoofd en een zware her senschudding ter verpleging in het Coolsingel ziekenhuis te Rotterdam op genomen. De 52-jarige he.er C. L. Kriek en het tweelingzusje Dini liepen slechts lichte verwondingen op. Nadat hun in het ziekenhuis hulp was ver leend, konden zij op eigen gelegenheid naar Siiedrecht terugkeren. Het zwaar verminkte stoffelijk overschot van het echtpaar Van Dijk is naar het zieken huis Coolsingel vervoerd. Een derde auto Het ongeluk gebeurde ongeveer ter hoogte van de Hofweg op de plaats waar de Ryksweg in verband met de aanleg van een nieuw weggedeelte een versmalling ondergaat. Deze wegver smalling wordt met verlichte borden, die aanmanen om langzaam te ryden, op verschillende plaatsen duidelijk aangegeven. Bovendien zijn op het versmalde weggedeelte rode reflecte rende bordjes on de weg gezet. o»«- trent de oorzaak van de botsing kon nog geen duidelijk beeld worden ver kregen. Naar beweerd, zou een derde auto die is doorgereden, een snijbe- weging hebben gemaakt, waardoor een van de getroffen auto's plotseling moest uitwijken. De bestuurders van beide auto's moe ten nog getracht hebben door krachtig remmen de kracht van een onvermijde lijke botsing te verminderen, daar er in de zeer drukke verkeersstroming geen kans was om uit te wijken. De botsing die met een geweldige klap gepaard ging, had plaats op het van Rotterdam uit linker gedeelte van de weg. De Oldsmobile werd daar met grote kracht aan de linkervoorzijde ge grepen. Van de Opel Record werd de gehele voorzijde ingedrukt. Beide wagens zaten na de botsing als een klit in el kaar. Daar een toevallig aanwezige geluids wagen van de Rijkspolitie snel het be richt van het ongeluk kon doorgeven, was de Rotterdamse politie spoedig ter plaatse. Zij verrichtte de gebruikelijke opmetingen en zorgde er voor dat het op dit ogenblik zeer drukke autoverkeer van beide kanten in goede banen werd geleid. De vernielde auto's zijn later in de avond per kraanwagen weggesleept. De toestand van de in het ziekenhuis opgenomen patiënten was vanmorgen redelijk goed. In de auto van de heer Van Dijk was nog een hond. die zo zwaar gewond was, dat de politie met enige schoten h«* dier uit zün liiden verlokte

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1