TWEE MINISTERS VERDEDIGDEN BURGEMEESTER Mr. SCHOKKING WEERBERICHT Prof. van Oven voerde een week een innerlijke strijd Dr. Drees maakt een goede kans met zijn formatiepogingen 95ste jaargang ZATERDAG 7 JULI 1956 No. 28876 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f055 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Twee socialistische moties verworpen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met 28 tegen 47 stemmen een motie verworpen van de heer Scheps (P. v. d. A.), waarin de regering werd uitge nodigd haar standpunt in de zaak-Schokking in nadere overweging te nemen. Het standpunt van de regering luidt, dat voor enigerlei stap ter bevordering van een aftreden van de Haagse burgemeester geen aanleiding bestaat. Alleen de P. v. d. A. en de Communisten stemden voor de motie. Bij deze partijen sloten de Anti-Revolutionairen zich aan toen er werd gestemd over een motie van de heer Burger (P. v. d. A.) om meer waarborgen te scheppen, dat bij benoemingen de regering over volledige gegevens over de kandidaten beschikt, (in welk geval mr. Schokking misschien niet tot burgemeester van Den Haag zou zijn benoemd). Deze motie werd met 33 tegen 41 stemmen verwor pen, maar langs een omweg had de A.R. eigenlijk nog voor de motie-Scheps gestemd. Daarom moet het Kamerdebat voor burgemeester Schokking toch wel onbevredigend zijn geweest, omdat alleen de CHU en de KVP geheel en al achter hem hebben gestaan). HET is er dus toch van gekomen, dat de burgemeester van 's-Graven hage in de vele publikaties, welke omtrent zijn beleid ten tijde van zün burgemeesterschap van Hazerswoude, in de laatste maanden in de Nederlandse pers zijn verschenen, aanleiding heeft gevonden om aan H.M. de Koningin ont slag uit zijn ambt te verzoeken. Na het zeer vele wat over „de zaak Schokking" is geschreven en gezegd, is dit besluit wellicht onontkoombaar en daarom verstandig, maar desniettemin in de hoogste mate betreurenswaardig. Wij blijven het een schandaal vinden dat een hoge gezagsdrager om feiten, die zich 14 jaar geleden hebben afgespeeld en die hijzelf bij herhaling ter kennis heeft gebracht van de autoriteiten, die hem voor een promotie in aanmerking wilden doen brengen, gedwongen wordt zijn ontslag te nemen als gevolg van een publikatie, waaraan een zuivere politieke bedoeling ten grondslag lag. Wie zich ook maar enigszins in deze hoogst onverkwikkelijke aangelegenheid heeft verdiept, zal zich ongetwijfeld her inneren, dat deze publikatie verscheen in het Haags Dagblad, welks hoofdre dacteur de volgende dag in een artikel „Ter verantwoording" toegaf dat zijn eerste publikatie waarschijnlijk achter wege zou zijn gebleven indien de burge meester van Den Haag zich inmiddels zou hebben ontwikkeld tot een goed bur gemeester". De heer Schokking heeft, nadat de bekende Commissie van Drie (Donner,Ebels,Neher) haar hun vrijplei tend rapport openbaar had gemaakt, tegen dit artikel in het H.D. een klacht ingediend bij de Tuchtraad van de Fe deratie van Nederlandse Journalisten op grond van een door hem aanwezig ge achte overschrijding van journalistieke fatsoensnormen. De Tuchtraad deelde dit inzicht niet, achtte de publikatie in het H.D. op zich zelf niet onbehoorlijk doch gaf de hoofdredacteur een ernstige berisping wegens de onzuiverheid van de bijgedachten, tot uiting komend in het hierboven geciteerde deel van het arti kel „Ter verantwoording". ER is verschil van mening denkbaar over dit standpunt van de Tucht raad. Voor ons gevoel zijn niet de vorm en de inhoud van het gewraakte artikel van primair belang en daardoor van doorslaggevende betekenis, doch de daarachter schuilende motieven, welke tot die publikatie de drijfveer vormden. Dit is voor ons geen bij, doch hoofd zaak. Die hoofdzaak nu beoogde de Haagse burgemeester in zijn functie on mogelijk te maken. En in die opzet is de schrijver thans geslaagd. Ondanks het feit, dat de Commissie van Drie geen enkele aanleiding vond tot het opleggen van enige straf of zelfs tot het doen instellen van een onderzoek. Ondanks het feit ook, dat naar het algemeen gevoelen van de regering er niet de minste reden is om burgemeester Schokking niet in zijn ambt te hand haven. Desondanks gaat de heer Schokking heen. Een hoge ambtsdrager als hij moet onbesproken zijn en dat is hij niet langer. Wij hebben er geen behoefte aan om burgemeester Schokking de martelaars kroon op de slapen te drukken, ook al omdat wij de mogelijkheid van een in 1942 begane beleidsfout geenszins willen uitsluiten. Maar wel willen wij hem op deze plaats hulde brengen voord e waar lijk magistrale wardigheid, waarmede hij op deze actie heeft gereageerd. En er bovendien ons diepgevoeld leed wezen over uitspreken, dat het in Ne derland blijkbaar mogelijk is hoge auto riteiten op deze wijze uit hun ambt te verwijderen! Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht voornamelijk in het noorden van het land nog wat regen. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer en af en toe zon neschijn. Matige wind tussen zuidwest en west en over het algemeen hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 JULI. Zon op; 4.32 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 4.59 uur; onder20.55 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 2.54 en 15.28 uur (0/7): 3.42 en 16.16 uur). Dt nummer bestaat uit 12 pagina's en een bijvoegsel. Hij was goed vaderlander! De minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel. heeft gelijk in het kort reeds in een gedeelte van onze oplage van gisteren vermeld uitvoerig uiteengezet, dat mr. Schokking zich als een goed vaderlander heeft gedragen, die was opgewassen tegen moeilijke om standigheden. Hij was in 1942 als niet betrouwbaar door de Duitsers ontslagen als burgemeester van 's-Gravenzande. Hij heeft herhaaldelijk geweigerd een NSB-er in gemeentedienst terug te ne men. Hij heeft bij droppings in Hazers woude risico's afgewend. Hij heeft bij voorgenomen arrestaties steeds een waarschuwing gezonden. Tegen het einde van de oorlog is hijzelf moeten onder duiken. Met gevaar voor eigen leven heeft hij de vaderlandse zaak gediend. Pas in 1951 heeft minister Beel kennis gekregen van de gebeurtenissen in Ha zerswoude, die waren gebaseerd op de door mr. Sohokking zelf afgelegde ver klaringen. Er werd in 1951 geen aan klacht ingediend. Toen was het alge meen belang blijkbaar nog niet in het geding. Waarom dan wel in 1956? Het publiceren van de feiten „omdat" mr. Schokking zich geen goed burgemeester van Den Haag had getoond, laakte mi nister Beel. Hij deelde mede, dat mr. Schokking zichzelf meermalen heeft af gevraagd, of hij anders had kunnen handelen. „Ik heb hem Ieren kennen als een hoogstaand man", aldus minister Beel, die publikatie niet heeft willen voor komen omdat hij zich in geweten ver antwoord acht. Dit is geen man, die zichzelf heeft geschaard aan de züde van de vijand. Hier is een goed vader lander in het geding. Laat niemand hieraan twijfelen! De regering blijft van mening, dat het opnieuw treden in een zuiveringsonder- zoek uitgesloten is. Zij erkent, dat de zuiveringsprocedure zich niet heeft vol trokken langs de voorgeschreven weg. Hiervan is mr. Schokking de dupe ge worden. Hij heeft nimmer de feiten ver doezeld! De regering betreurt, dat zij in 1949 bij de benoeming de feiten niet kende doordat de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland de inmiddels afgetreden mr. L. A. Kesper. deze niet heeft doorgegeven. De regering is van oordeel, dat de feiten geen strafvervol ging wettigen. Moeilijke beslissing De minister van Justitie, prof. mr. J. C. van Oven, verklaarde, dat hij niet tot de „rekkelijken" behoort, maar tot de „preciezen". Hij wil niet alles vergeten. Hij was in 1942 zelf opgejaagd wild en ondergedoken. Het overleveren van Joodse burgers aan de Duitsers is een afschuwelijk misdrijf, waarop de dood straf staat. Toen tegen mr. Schokking enkele maanden geleden alsnog een aanklacht werd ingediend, heeft minister van 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Burgemeester Schokking vraagt ontslag Naar wij vernemen heeft de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. Scholcking, gisteravond aan minister Beel en aan de Commis saris der Koningin in Zuid-Hol land medegedeeld, dat hij voor nemens is H.M. de Koningin te verzoeken hem op korte termijn ontslag te verlenen. Burgemeester Schokking, daar naar gevraagd, heeft geweigerd commentaar te leveren op boven staand bericht. De burgemeester verklaarde van oordeel te zyn, dat de gemeente raad van 's-Gravenhage, die maan dagmiddag bijeenkomt, de eerste instantie is, aan welke de motieven die hem tot zyn besluit hebben ge leid, behoort te worden bekend ge maakt. ÏIIIIIIII!IIII!IIIIIII!II!IIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIII!IIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIH Oven een week lang in innerlijke strijd geleefd over de vraag of hij de ver volging moest bevelen, ingaande tegen het advies van de magistraten. De Mi nisterraad had de beslissing aan hem overgelaten. Tenslotte heeft minister van Oven besloten het bevel niet te geven om dat het onrecht zou zijn geweest en omdat het formeel vaststond, dat mr. Schokking niet een afschuwelijk mis drijf had begaan. Ik ben overtuigd ge raakt, aldus minister van Oven, dat het verweer van mr. Schokking, dat hij subjectief meende, dat hem een valstrik gespannen werd, juist is ge weest en dat hij in een angstpsychose naar de telefoon heeft gegrepen. Een der factoren voor de overtuiging van de minister was, dat zich bij de Pino's een kind bevond, terwijl het in die tijd gemakkelijk was Joodse kinderen veilig onder te brengen. Dat mr. Schok king er niet aan heeft gedacht, dat hy met de ouders het kind liet arresteren, is een feit, dat hij overtuigd was. dat de Pino's veilig zouden zijn. Mr. Schokking heeft echter een noodlottige misgreep begaan, maar geen strafwaardig mis drijf. Hij heeft zich een goed vaderlan der getoond. Evenzeer als het onrecht zou zijn hem te vervolgen, eventueel zou het onrecht zijn hem tot aftreden te dwingen. Onbevredigend einde Na deze twee verdedigingen bleef de heer Scheps (PvdA) toch van mening, dat mr. Sohokking als burgemeester niet is te handhaven, want vast staat, dat hij de SD heeft gebeld en hij zou bij voorbeeld nooit een Joodse deputatie kunnen ontvangen. Daarom nodigde hij Alleen nog de hoop houdt hen in leven... Oproep van Oostduitse politieke gevangenen Oostduitse politieke gevangenen heb ben in een brief, die naar West-Berlijn is gesmokkeld, de Westduitse bevolking opgeroepen hen niet te vergeten. De brief, die met heel fijne letters was gescheven op zeer dun papier, is in handen gekomen van de voorzitter van het Westberlijnse Huis van Afgevaar digden. Willy Brandt. Deze heeft de brief vrijdag aan de pers getoond. Het papier is zo dicht beschreven, dat de inhoud in gewoon schrijfma chineschrift vijftien vellen zou beslaan. In bijkans microscopisch kleine letters zijn berichten over de toestanden in Oostduitse gevangenissen opgeschreven. Er wordt o.m. over geheel ontoereikende verzorging geklaagd. Een jeugdige po litieke gevangene schrijft: .,Er bevinden zich hier vele honderden jongeren in dit tuchthuis. Zij zitten tezamen met moordenaars en plegers van zedenmis drijven in één cel en lijden daar letter lijk honger. Als ons niet de hoop op spoedige vrijheid in leven hield, zouden velen van ons er zeker niet meer zijn". Drama in Frans dorp Twee boeren in het Yvette-dal in het Franse departement Seine et Oise heb ben donderdag voor hun ogen een moord zien plegen, die waarschijnlijk een „afrekening" tussen leden van de onderwereld betekende. De twee boeren zagen des avonds op de weg een jonge man aankomen, die blijkbaar niet goed raad wist. Naderbij gekomen vroeg de vreemdeling hun of zij een logement voor hem wisten. Nog voordat de boeren antwoord hadden kunnen geven, nader de een auto en de jongeman sloeg op de vlucht. Twee mannen, die uit de auto sprongen, zetten de jongeman na en schoten hem met de revolver neer. Een derde man, die' in de auto was gebleven, maande tot spoed aan. De twee anderen sleepten de vreemdeling in de auto en deze reed weg. Even later hoorden de boeren nogmaals schieten, in de auto, die omkeerde en hen nogmaals voorbij reed waarbij ook op hen enkele schoten werden gelost. Kort tevoren waren de overvallers in een café in de buurt gezien. Eigenaardige ontwikkeling De ontwikkeling van de Kabinets formatie is eigenaardig en ietwat ver rassend. Na de verkiezingsstrijd zullen velen hebben gemeend, dat de „verlie zende" partijen gretig de eerste de beste kans zouden aangrijpen om dr. Drees, populair gezegd, beentje te lichten. Maar toen hij het bijltje er gistermorgen bij neer wilde leggen, omdat geen overeenstemming moge lijk leek over de hoogte van de defen sie-uitgaven en hij de Kabinetsfor- in een motie de regering uit haar stand punt in nadere overweging te nemen. De heren Beernink (CHU), van Rijckevorsel (KVP) en Roosjen (AR) verklaarden aan de motie geen behoefte te hebben. Prof. Oud (VVD) zag in de motie een afkeuring van het beleid van minister Beel, die de volgende dag toch zou aftreden en daarom vond hij de mo tie geen zin hebben, Aanneming van de motie zou alleen maar een onvriendelijk heid zijn tegenover de vertrekkende mi nister. Prof. Oud aphtte het het beste de nota van de regering ever de zaak- Schokking voor kennisgeving aan te ne men, waarmede hij niet wilde zeggen, dat daarmede de zaak zelf tot een be vredigend einde is gebracht. Over de motie-Burger zei minister Beel nog, dat het verzuimen van het doorsturen van gegevens altijd kan voor komen. Een motie verandert daar niets aan. De moties werden verworpen en de nota werd tenslotte voor kennisgeving aangenomen. Minister Suurhoff en staatssecretaris van Rhijn, die als kamerleden in de zaal aanwezig waren, namen niet aan de stemming deel. Zij verlieten de zaal. In Den Haag vond gisteren de installatie plaats van de Raad voor de Kunst door minister Cals. Van links naar rechts H. Rensen. Sem Dresden, prof dr. Garmt Stuiveling, mr. G. L. F. Landré, minister Cals, mr. dr. P. J. Witteman (voorzitter van de raad) en prof. dr. v. d. Broek. H. matie met zijn pogingen niet langer wilde ophouden, deed zich juist het verrassende feit voor, dat de vijf frac tieleiders hem verzochten zijn forma tiebeleid nog voort te zetten. Om al lerlei redenen is daardoor zijn kans op succes gestegen. Het gemeenschappelijk verzoek van de fractieleidres duidt erop dat de vijf partijen niet direct uit elkaar willen bij de eerste de beste gelegenheid. Dan is er in beginsel ook wel de geneigd heid met elkaar een vijf-partijen-ka- binet te vormen en waar een wil is, is een weg, al kan het heel moeilijk zijn die weg te vinden. Ook technisch ontwikkeld de Kabi netsformatie zich gunstig voor zijn denkbeelden, nu de fractieleiders hem hebben verzocht zijn regeringsprogram nader uit te werken eri inmiddels te proberen het probleem van de defensie uitgaven op te lossen. Zoals bekend wil dr. Drees niet meer dan 1500 miljoen gulden per jaar beste den voor de defensie. Een hoger bedrag zou hij als minister-president sociaal- economisch niet kunnen verdedigen. Er is dan echter bezuiniginig nodig op de defensieuitgaven, waarover de meningen tussen de partijen op zakelijke gronden verschillen Minister Staf is de aanvoerder van degenen, die menen dat een jaarlijkse defensie-uitgave van 1650 miljoen gul den noodzakelijk is. Wanneer nu nader wordt bekeken wat er verder op het lijstje staat van het regeringsprogram en men de hoogte van de defensieuitga ven moet gaan afwegen tegenover de mogelijkheid van de vervulling van an dere wensen, zoals de uitvoering van het deltaplan, de voorziening voor wedu wen en wezen, de verbetering van het onderwijs enz., dan zou het wel eens kunnen zijn dat tenslotte grote ge neigdheid bestaat aan de defensielasten een redelijke grens te stellen. Dan komt er meer begrip voor het zuinige defen siebeleid van dr. Drees en dan stijgen de kansen om zijn formatiepoging met succes te bekronen De ontwikkeling van de Kabinets formatie is wel eigenaardig en ietwat verrassend, maar eigenlijk logisch, want men kan nu eenmaal niet over de hoogte van de defensie-uitgaven beslissen zonder tevens over andere punten van het regeringsprogram te beslissen. Wet op dienstplicht in Bonn aanvaard De Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) heeft hedenochtend de wet «P de dienstplicht aangenomen. Er waren 270 stemmen vóór, 166 tegen en 20 onthoudingen. Volgens dit wetsvoorstel zal de dienstplicht dienen om een Westduits leger van 500.000 man in NAVO-verband op te bouwen. Het debat over het wetsvoorstel heeft 16 uur ge duurd waarbij voor het eerst sedert 1953 des nachts werd vergaderd. Men ver wacht dat de Eerste Kamer het wets voorstel op 20 juli zal aannemen. Instelling trans-ferebele guldenszone Met Ingang van maandag a.s. wordt door Nederland een transferabele gul denszone ingesteld. Dit houdt in dat voor bankinstellingen in het buitenland op aanzienlijke ruimere schaal dan thans de mogelijkheid wordt geopend guldenssaldi bij bankinstellingen in Nederland (saldi op zgn. guldens- akkoordrekeninger onderling over te dragen. Op verzoek van de Amerikaanse regering zijn acht Zwitserse para chutisten per vliegtuig naar de V.S. vertrokken om daar behulpzaam te zijn bij de berging van de 128 slachtoffers, die in de Grand Canyon om het leven kwamen toen twee vliegtuigen botsten en neer stortten. Het inladen van de para chutes van de speciaal voor berg- reddingswerk opgeleide Zwitsers. A.M.V.J.-hotel te Rotterdam BOUW NOG DIT JAAR (Speciale berichtgeving) Indien de Rotterdamse gemeenteraad akkoord gaat met het gisteren door B. en W. ingediende voorstel om een ge meentelijke garantie te verlenen op een lening van f. 2.500.000 en de Rijksgoed keuring niet al te lang op zich zal laten wachten, mag worden aangenomen, dat nog dit najaar een aanvang zal kunnen worden gemaakt met de bouw van het A.M.V.J.-hotel te Rotterdam, waarvoor grond is gereserveerd op het door de Kruiskade en de Mauritsweg begrensde terrein naast het plein van de Schouw burg. De ontwerpers van dit 10 verdiepin gen hoge hotel met tehuis voor jonge mannen, de architecten Merkelbach en Elling te Amsterdam, zijn thans klaar met de tekeningen en het bestek en denken in september of oktober a.s., mits natuurlijk de Rijksgoedkeuring voor die tijd afkomt, tot aanbesteding te kunnen overgaan. Aan bouwkosten en inrichting en aan koop van het terrein wordt een bedrag van f. 7.500.000 geraamd. De bouwtijd wordt geschat op 2% jaar, maar met Rotterdams élan kan het ook vlugger! Hr Ms. „Urania" is „zoek" Hr. Ms. „Urania" is ..zoek". Dat wil zeggen, men heeft dit als schoener- kits getuigde zeegaande zeiljacht, dat voor de zeilende opleiding van adel borsten gebruikt wordt, met voorbe dachten rade zoek gemaakt om de speurcapaciteiten van de opsporings- en reddingsdienst van marineluchtvaart dienst te bepoeven. De „Urania", die iedere drie weken een nieuwe ploeg op Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" in opleiding zijnde adel borsten aan boord neemt, is onderweg van Stavanger naar Den Helder, met elf adelborsten en onder bevel van ka pitein-luitenant ter zee H. W. Keesom. Om 11.08 uur gistermorgen werd er „alarm" gegeven en onmiddellijk daar op vertrok van Valkenburg een Lock heed Neptune, onder bevel van luite nant ter zee-vlieger 2de klasse, oudste categorie W. Duinker. Dit vliegtuig zoekt nu een gebied in het noordelijk deel van de Noordzee af. „Op de gis", want de „Urania" heeft niets van zich laten horen en zal, tot hij gevonden is, ook wel niets van zich laten horen. VERMOORDE NEDERLANDER GEVONDEN IN HOTEL De Nederlander A. J. Steenbeek, wiens stoffelijk overschot gelijk gemeld donderdag bij Medan is gevonden, is vol gens de politie in Djakarta door opstan delingen met messteken om het leven gebracht. Een politiepatrouille vond hem in een verlaten hotel in Soeriah Sembilan, 20 km van Medan. Van zijn kleding waren zijn schoenen verdwenen. Het leger heeft intussen medegedeeld, dat in hetzelfde gebied twee Indone sische werknemers van de onderneming „Tanah Mirah" zijn ontvoerd. Het bericht over de dood van de heer Steenbeek heeft in Medan onder de Ne derlandse gemeenschap grote ongerust heid veroorzaakt.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1