Overdreven geruchten over groter oorlogsgevaar in Midden-Oosten WEERBERICHT Wederzijds wantrouwen door Jordaanwater-project en a.s. verkiezing in Jordanië Zal de Kabinetsformatie nog enige weken duren? WOEDENDE OPPOSITIE LIEP UIT WESTDUITSE BONDSDAG 95ste jaargang DONDERDAG 5 JULI 1956 No. 28874 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand: f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Gisteren deden in de Arabische landen van het Midden-Oosten geruchten de ronde over een mogelijke aanval van Israël op zijn buren, maar achteraf is gebleken, dat deze verhalen over ,,het gevaar van een nieuwe oorlog" het gevolg zijn van overdreven en verkeerd weergegeven berichten uit Jordanië. In de Syrische hoofdstad Beiroet gaf men als oorzaak: de hervatting van de Israëlische irrigatiewerken aan de Jordaan, waartegen van Arabische zijde bezwaar wordt gemaakt. De Israëliërs zouden troepen hebben aangevoerd om de arbeiders te beschermen, waarop Syrië en Jordanië antwoordden met ver sterking van hun troepen in het betrokken gebied. Radio-lsraël gaf weer een andere lezing: de ware reden waarom aan de Syrische en Egyptische legers opdracht is gegeven zich gereed te houden om Jordanië te kunnen binnen rukken, is, dat Iraakse troepen aan de Jordaanse noordgrens zijn samenge trokken. En die samentrekking van Iraakse troepen is, aldus Radio-lsraël, geschied als voorzorgsmaatregel tegen een mogelijke poging van Egypte om de in Jordanië te houden algemene verkiezingen in zijn voordeel te beïnvloe den. De beschuldigingen aan het adres van Israël zouden dus niet anders zijn dan een bliksemafleider voor binnenlandse moeilijkheden en spanningen tussen die staten onderling. Onhvrhiirlfinrls» gebeurde. Tegelijkertijd vond een con- v iit/cU'U'i-uci w/'C centratie van Israëlische troepen in de I sector van Jeruzalem plaats. Generaal oorzaak Burns stelde zich onmiddellijk in ver binding met koning Hoessein van Jor- Onze correspondent in Londen telefo- dautë. De Koning ontbood de Britse, neerde hedenochtend: Franse en Amerikaanse ambassadeurs Volgens de correspondent van de 0IP ^en me<ie te delen, dat hij de ont- Daily Telegraph" in Beiroet begonnen wikkeling beschouwde als een Israëli- de oorlogsgeruchten gisteren, toen een sche bedreiging van Arabisch Jeruzalem. Israëlisch convooi, op weg met levens middelen naar de Israëlische enclave op de berg Scopus, aangehouden en onder zocht werd door Arabische troepen on der verdenking, dat wapens werden ver voerd. Onder de wapenstilstandsvoor waarden is dit convooi tweemaal per maand toegestaan. Een woordvoerder van Israël stelde generaal Burns, hoofd der gemengde wapenstrlstandscommissie der Verenigde Naties, op de hoogte van het IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt Dr. Kortenhorst over dr. Drees: „Een nationale figuur" „Een publieke gelukwens uit spreken voor dr. Drees, die van daag de leeftijd der sterken heeft bereikt, is tegelijkertijd een dank bare en een ondankbare onder neming" aldus dr. L. W. Korten horst, voorzitter der Tweede Kamer in een heden voor de luisteraars van de Wereldomroep uitgesproken rede ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de minister-presi dent. De heer Kortenhorst acht een publieke gelukwens ondankbaar werk, omdat dr. Drees zijn ver jaardag het liefst in de familie kring viert, omdat hij een man van plicht is en niet naar hulde streeft. In zijn werk vindt hij zijn voldoening, zo zeide hij, en daar mee is hy volledig tevreden en gelukkig. Daar behoeft niets meer bij. Maar overigens is de heer Kor tenhorst van oordeel, dat er maar weinig Nederlanders zijn, van wie zoveel goeds is te vertellen. Spre ker kent dr. Drees al 30 jaar en hij verklaarde, dat de jarige van van daag voor hem altijd dezelfde is gebleven. „Mijn eerbied en mijn sympathie zijn steeds meer gegroeid en er is geen gebeurtenis in zijn lange leven aan te wijzen, waarvan ik zou moeten getuigen: hij is mij tegengevallen." Allen die dr. Drees hebben leren kennen, zullen hetzelfde over hem verklaren, aldus de heer Korten horst. Na ^en schets van dr. Drees' loopbaan, concludeerde hij, dat dr. Drees zich in alle door hem be klede functies een bekwaam, ar- beidszaam volksvertegenwoordiger en regent heeft betoond. „Door zijn eerlijkheid, eenvoud, verdraagzaamheid en hartelijkheid veroverde hij de harten van talloos velen. Hij is tot een nationale figuur in ons midden gegroeid." "lllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nu en dan wat regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan wat regen of motregen. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 juli Zon op: 4.30 uur; onder 21.03 uur. Maan op 2.35 uur; onder: 19.22 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 1.03 uur en 13.41 uur. Dt nummer bestaat uit 12 pagina's Daarop werden telegrammen verzonden naar de andere Arabische regeringen. Het radiostation van de Libanon onder brak zijn uitzendingen en gewaagde van „een ernstige situatie". Wilde geruchten deden binnen enkele uren in Beiroet de ronde! Tanks uit Irak zouden door de Syrische woestijn op weg zijn om Ko ning Hoessein by te staan! In feite, zo voegt de correspondent er aan toe, bestaat er in het geheel geen grond voor berichten over enige mili taire actie door Israël buiten zijn gren zen. Maar de vrees over Israëls bedoe lingen in de naaste toekomst is in de Arabische landen toegenomen door de jongste veranderingen in het Israëlische kabinet. Men gelooft, dat deze een aan wijzing vormen voor een oorlogszuch tiger houding, welke een voorloper zou zyn tot uitvoering van het plan om het grootste deel van het water van de Jor daan naar Israël om te leiden. In Londen was, evenals in het Mid den-Oosten, gisteravond een intense di plomatieke activiteit gaande als gevolg van de situatie. Sir Ivone Kirk Patrick, hoofd van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken, ontbood gisteravond de Israëlische ambassadeur by zich. Al deze opwinding zou, volgens diploma tieke waarnemers in Londen, ontstaan zyn als gevolg van een rede van me vrouw Golda Meyerson, de nieuwe mi nister van Buitenlandse Zaken van Is raël, die gezegd heeft, dat Israël zich aan de wapenstilstand zal houden, mits de andere zijde dat ook doet, maar dat Israël staat op het recht om op eigen grondgebied projecten uit te voeren. Dat zou betekenen, dat, tegen hetadvies van de Verenigde Naties in, Israël van plan zou betekenen, dat, tegen het advies van irrigatieproject in de gedemilitariseerde zone tussen Israël en Syrië te hervatten. Syrië zou dit beschouwen als een breuk van de wapenstilstand. Dr. Drees spreekt morgen weer met de fractieleidersgaat voorzichtig te werk (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Drees gaat heel voorzichtig te werk met het formeren van een Kabinet, dat hij wil baseren op de samenwerking van vijf partijen. Tot nu toe heeft hij geen precies omlijnde voorstellen gedaan, die de fracties hadden kunnen afwijzen. Hij heeft alleen nog maar denkbeelden geopperd om daardoor te kunnen polsen, welke meningen er in diverse partijen leven. Maar in de fractie- rapporten zijn hem tenslotte definitieve voorstellen gevraagd. Alvorens die ter tafel te brengen wil hij eerst morgenochtend om half tien nog eens confe reren met de fractieleiders van de P. v. d. A., KVP, AR, CHU en VVD. Dan zullen er dus spijkers met koppen moeten worden geslagen, maar de verschil lende Kamerfracties zullen weer over de definitieve voorstellen van dr. Drees moeten beslissen. Inmiddels is de Kabinetsformateur noodzakelyk is, omdat anders belasting door het polsen van de fracties veel be ter op de hoogte van de mogelijkheden voor overeenstemming dan wanneer hy ineens met voorstellen was gekomen. Voor het bezuinigen op de defensie heeft hy de volgende denkbeelden geopperd: 1. inkrimping van de divisies met een paar duizend man, overeenkom stig de plannen, die internationaal reeds in studie zijn en in ieder geval wyzen in de richting van kleinere divisies; 2. vervanging van burgerlijk personeel door diverse dienstplichti gen voor het poetsen van materiaal; 3. het spreiden van de herhalingsoefe ningen over een langere periode, waar door wordt bezuinigd op de kostwin nersvergoedingen4. het uitsmeren van bestellingen voor de defensie over een langere periode; 5. het opleggen van enkele schepen van de marine (misschien de Karei Doorman). Door het polsen van de fracties en het contact met de fractieleiders weet dr. Drees thans met welke bezuinigingsplan nen hij wel kan aankomen en met welke niet. Daarbij kan hy het dreigement han teren dat bezuiniging op de defensie verhoging voor de deur staat. Vlot gaat de Kabinetsformatie op deze manier niet, maar het systeem is wel heel degelijk. De fracties wensen, dat dr. Drees met definitieve voorstellen voor de dag komt, maar het is best mogelijk, dat hij morgen de fractieleiders daarvan nog afhoudt, omdat ook wel degelijk tegen over elkaar moet worden afgewogen wat men wil doen voor de defensie en wat er daarna nog kan worden gedaan voor het gewone leven. Over het een kan niet worden beslist zonder over het andere te beslissen, maar tot nogtoe zijn alleen defensie en huren aan de orde. De hoogte van de defensie-uitgaven is voor de komende jaren niet alleen een Nederlands probleem, maar een Europees probleem dat Amerika mede moet helpen oplossen. Het economisch mogelijke moet Nederland zelf bepalen. Daarom gaat dr. Drees héél voorzich tig te werk. De formatie kan dan ech ter nog weken duren als dr. Drees be slist wil slagen. Grote spauning in Algerijnse hoofdstad In de stad Algiers wacht de bevolking met spanning de gebeurtenissen van heden, donderdag af. De nationalisten hebben namelyk een algemene staking van 24 uur afgekondigd ter herdenking van het feit, dat de stad op 5 juli 1830 door de Fransen werd veroverd. Zij heb ben in vlugschriften gewaarschuwd, dat zij zullen schieten op ieder militair of burgerlijk voertuig, dat op straat zou verschijnen. Franse troepen en gewapende politie staan gereed om by het eerste teken van geweld in te grijpen en meer dan 300 patrouilles zullen de orde trachten te handhaven. De Franse minister in Algerië, Robert Lacoste, heeft woensdag de bevolking van de stad tot kalmte gemaand. Volgens berichten, die in Algiers zijn ontvangen, hebben Franse troepen by diverse schermutselingen in de provin cies Algiers en Constantine woensdag 49 gevangenen gemaakt. Er zouden 29 op standelingen zyn gesneuveld. Razende vlammenzee woedt op Cyprus Britten en Cyprioten hebben enorme bosbrand niet langer onder de knie Over de grootste bosbrand, die Cyprus ooit heeft gekend, had men woensdag alle macht verloren aldus meldt Reuter uit Nicosia. Deze brand, die in het wes telijke deel van het eiland in het woud van Paphos woedt, dacht men dinsdag onder de knie te hebben, tot de wind ging draaien en de vlammen weer op laaiden. Men schat de schade van deze bosbrand op ongeveer tien miljoen gul den. Piloten, die over het eiland vlogen zeiden dat een groot deel van zuid- en zuidwest Cyprus schuilging onder de rook van het vuur Een andere grote bosbrand woedde bfj het dorp Kythrea, in het bergachtige noordelyke deel van het eiland Deze heeft men thans weer onder controle. Ongeveer 700 man Britse troepen hel pen 2000 Cyprioten de nu al drie dagen durende brand bij Paphos te bestryden. Zij bevinden zich thans in een soort „bruggenhoofd" bij een bergrand 85 km ten westen van Nicosia, dat men met man en macht tracht te houden, omdat anders een hele rij valleien aan de ge nade van de voortrazende vlammenzee zal worden overgeleverd. Tot dusver zijn er nog geen ongeluk ken gerapporteerd. De opperhoutvester van Cyprus heeft met stelligheid ont kend. dat de vele bosbranden, die Cy prus de laatste tijd teisteren, door vei ligheidstroepen zijn veroorzaakt. Nagy (Hongarije) uit de partij gestoten Discipline gehandhaafd Imre Nagy, die vorig Jaar april ont slagen werd als premier van Hongarije en als lid van het „politieke bureau" der .Hongaarse arbeiderspartij", is blijkens een bericht in het partijorgaan „Szabad Nep" ook uit de partij gestoten. Dinsdag meldde het blad in een aan val op de schrijver Tibor Dery en de „Petoefi-kring", die radicale wijzigingen in de Hongaarse politiek eisen, dat „het zeker ge entoeval is dat de opportunis tische, schadelijke en aan de partij vyandige standpunten juist door krin gen gesteund worden die nu nog directe, nauwe betrekkingen onderhouden met Imre Nagy en diens anti-Marxisme". In Milaan is een lid van de commu nistische party geroyeerd omdat hy kritiek op de party geleverd heeft. Het partyorgaan „Unita" schryft hier over: ..Onze party kan niet toestaan, nu de partijleden in een belangrijke dis cussie zijn gewikkeld, dat sommigen van de gelegenheid gebruik maken om de eenheid te ondermynen". Een groep Russische tennisspelers en -speelsters bezocht dezer dagen Wimbledonwaar onderlinge wed strijden werden gespeeld. De voor malige Wimbledon-kampioen Fred Perrydie thans trainer is, gaf de Russen enig onderricht. Protest tegen terreur" Invoering dienstplicht gaf aanleiding tot scherpe tegenstelling met de C.D.U. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het heeft er veel van weg, of de reeds sedert geruime tijd bestaande kloof tussen de oppositie en Adenauers regeringscoalitie weer dieper geworden is. De grote vergaderzaal van de Bondsdag is weer eens het schouwtoneel van heftige botsingen tussen de fel tegenover elkaar staande grote groepen geweest. Tijdens de tweede lezing van het wetsontwerp betreffende de invoe ring van de algemene militaire dienstplicht werd van beide kanten voortdurend verbitterde strijd geleverd. De socialistische oppositiepartij, op één na de grootste partij in de Bondsdag, is van het begin af aan tegen de invoering van de militaire dienstplicht in dit land geweest. Zij wist, dat zij het betref fende wetsontwerp niet ten val zou kunnen brengen, maar zij wilde toch in ieder geval proberen er nog een groot aantal veranderingen in te laten aan brengen. Op het Marine vliegkamp De Kooy bij Den Helder is gisteren opgericht de zweefvliegclub ..Den Helder". Vice- admiraal Burghard was de eerste, die met een tweeper soons toestel de lucht in ging Wraakmaatregelen tegen de familie van Oostduitse jongeren gevreesd Toen de oppositie zag, dat dit niet lukte en zy vermoedde, dat de afgevaar digden van de regeringscoalitie van te voren onder elkaar hadden afgespro ken geen enkele door de oppositie voor gestelde verandering van het wetsont werp goed te keuren om het er zo vlug mogelijk door te kunnen jagen, bestem pelde zij dit als een „terreur" en besloot zy in de avonduren als protest daar tegen de vergaderzaal gesloten te ver laten. Byna alle afgevaardigden van de Vluchtelingenpartij en van de Vrije De mocratische party, die beiden tot voor kort geleden nog tot de regeringscoa litie hebben behoord en die thans in het kamp van de oppositie staan, sloten zich by de Socialisten aan, stonden uit hun banken op en gingen eveneens door de brede deuren naar buiten. Vertegenwoordigers van deze drie par tyen verklaarden, dat zij zich niet in staat achten aan discussies deel te ne men, die in werkelykheid geen beraad slagingen meer waren. Het had geen zin in de zaal te blyven zitten, wanneer de kleine meerderheid in de Bondsdag daar toch precies deed. wat zij zelf wil de. Het was er, voordat de oppositie de zaal verliet, by de behandeling van de voorgestelde veranderingen in het wets ontwerp voornamelyk om gegaan of jonge vluchtelingen uit de Oostzone en landarbeiders van de militaire dienst- plioht konden worden vrijgesteld. De oppositie vreest terecht, dat familieleden van jonge Duitsers, die uit het Oosten naar het Westen zyn gevlucht aan de andere kant van het yzeren gordyn het slachtoffer van represaillemaatregelen kunnen worden, wanneer men daar ont dekt, dat deze jonge mannen in West- Duitsland onder de wapens moeten ko men. Tegengestelde inzichten De kwestie van het invoeren van de militaire dienstplicht speelt een zeer be- langryke rol in West-Duitslands binnen- en buitenlandse politiek. Adenauer en zijn regering hebben de dienstplicht nodig om 500.000 militairen op de been te kunnen brengen, waarmee zij de wes- telyke mogendheden en vooral Amerika hun goede wil kunnen bewyzen. Zonder de invoering van de militaire dienst plicht zal het niet mogelijk zyn een half miljoen byeen te krygen. want het aan tal vrijwilligers kan zekér niet voldoen de zijn. Adenauer gelooft niet, dat, hoe wel de Russische regering nu officieel een anti-Stalin-koers heeft ingeslagen, er veel in de Sovjet-Unie en in haar be doelingen is veranderd. De socialisten daaren tegen achten het mogelijk, dat het Westen zyn bewapening vermindert, in Amerika en in Engeland zyn derge lijke stromingen waar te nemen. De stand van het leger van de Sovjet-Unie wordt verminderd en men zal, volgens de Socialisten, in de grote wereldpolitiek juist tegen de stroom oproeien, wanneer men zich hier thans sterker gaat bewa penen. Adenauers aanhangers willen op dezelfde weg blyven doorgaan, die zy tot dusver hebben bewandeld en de op positie blijft ook haar eigen opvattingen trouw. JAARWEDDE GED. STATEN Z.H. F. 15.000 Prov. Staten van Zuid-Holland heb ben gistermiddag besloten met alleen de stemmen van de CPN-fractie tegen, de jaarwedde van de leden van Ged. Sta ten van deze provincie te verhogen van f. 12.000 tot f. 15.000 per jaar. De pen sioenregeling voor Ged. Stateh werd ge- wyzigd in die zin dat de beperking van de berekening van het pensioen over een bedrag van f. 9.500 is vervallen. De ver hoging wordt geacht op 1 januari j.l. in werking t* syn getreden-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1