Langzaam-aan-actie in Polen remt produktie in fabrieken en mijnen „Waarom verzet Moskou zich tegen hichtinspectie?% vraagt Amerikaan WEERBERICHT Gevecht tussen partisanen en troepen ten noorden van Posnan Er was al eerder gestaakt Sovjetrussische strijdkrach ten ook na vermindering nog steeds de sterkste ter wereld.... Dr. Willem Drees morgen 70 jaar 95ste jaargang WOENSDAG 4 JULI 1956 No. 28873 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Hennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte SmgeI l- Leiden - Gir0 no 5,°" Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.- per kwartaal; f2.35 per maand: f055 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De rust is nog niet geheel weergekeerd Er zou thans in Polen een massale campagne van passief verzet gaande zijn, welke zich uitstrekt van Poznan tot de kolenmijnen en staal-fabrieken in Opper-Silezië. De Poolse arbeiders zijn een „lang- zaam-aan-actie" begonnen, waardoor de kolenproduktie in Opper- Silezië in de laatste twee maanden met 400.000 ton achteruit gegaan is. Deze uiting van ontevredenheid is niet alleen gericht tegen het tekort aan „brood en vrijheid", maar nu ook tegen arrestatie en verhoor van de gevangen rebellen in Poznan. Maandagavond en dinsdagochtend zouden op ongeveer 80 km. ten noorden van Poznan gevechten geleverd zijn tussen Poolse parti sanen en troepen. Deze strijd zou geleverd zijn nabij Schneidemühl, in een bosrijke streek tussen Netze en Warthe. Zelfs jachtvliegtuigen zouden aan de strijd hebben deelgenomen en de partisanen op hun vlucht achtervolgd hebben. Men neemt aan, dat de Poolse regering tegelijk met het onderdrukken van de opstand in Poznan een gedeelte van de ondergrondse beweging onschadelijk tracht te maken, die sinds het einde van de oorlog in Polen actief is. Deze ondergrondse heeft een eervolle staat van dienst. Herhaaldelijk zijn troepentreinen, bruggen en andere objecten opgeblazen. tijd tenminste vijf maal is gestaakt voor dat er in Poznan ongeregeldheden plaats hadden. Amerikaanse Huis eist druk van regering om vergelding in Polen te voorkomen Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft dinsdag een resolutie aan genomen, waarin er bij president Eisen hower op wordt aangedrongen om de gebeurtenissen, die vorige week in Poz nan hebben plaats gehad, onder de aan dacht der V.N. te brengen. Ook vragen de afgevaardigden de president in deze resolutie om diplomatieke druk uit te oefenen teneinde vergeldingsmaatrege len tegen de bevolking van Poznan en andere streken in Polen te voorkomen. Tenslotte verlangt de resolutie dat de president het Amerikaanse aanbod om voedsel naar Polen te sturen, ten uitvoer zal brengen. Deze resolutie werd voorgesteld door de fractieleiders van de democratische meerderheid en de republikeinse minder heid John McCormack en Joseph Martin. Vijftig Labourafgevaardigden van het Britse parlement hebben een brief ge zonden aan de Poolse president, gene raal Sawadski, waarin zij hem vragen „lankmoedigheid te tonen tegenover de opstandelingen van Poznan". In het hoofdkwartier van „Radio Vrij Europa" is dinsdagavond te New York verklaard, dat er in Polen de laatste Vrouw in India duwt tijger over rand van afgrond Een vrouw, die over een bergpad in de Verenigde Provincie (India) naar huis terugkeerde met een grote bundel gras, kwam plotseling tegenover een machtige tyger te staan. Zij verborg zich achter de bundel gras. welke zij als schild gebruikte, en drukte deze tegen de verbijsterde tijger. Zij drong het ondier zonder dat het dat wist langzaam naar de rand van een diepe afgrond. Toen duwde zij met de kracht der wanhoop zowel het gras als de tijger in de kloof aldus meldden de bladen in Calcutta. Opnieuw stemmen De christendemocratische Senator Umberto Tupini. die bij de eerste stem ming in de Romeinse gemeenteraad met een absolute meerderheid tot burgemees ter van Rome werd gekozen, waarbij hij door de linkse en uiterst linkse raads leden werd gesteund, is afgetreden na heftige reacties op de wijze, waarop hij werd gekozen, in zij eigen partij en in die der met d'e Christendemocraten ver bonden sociaaldemocratische, republi keinse en liberale partijen. Er zal nu opnieuw worden gestemd, waarbij Tupini zich weer kandidaat zal stellen. Bij de eerste vier stemmingen over het aanwijzen van de burgemees ter van Rome is een absolute, doch bij een vijfde een gewone meerderheid voor verkiezing nodig. De Christendemocra ten hopen thans, dat Tupini bij een vijf de stemming, met slechts de stemmen van de christendemocratische, (rechtse) socialistische, republikeinse en liberale gemeenteraadsleden tot burgemeester zal worden gekozen. In mei zou in Warschau driemaal ge staakt zijn, door arbeiders van een grote drukkerij, door de censors en door werk lozen. De staking der censors was prin cipieel, wegens het ontslag van een col lega, de beide andere stakingen waren een protest tegen de slechte levensom standigheden. In april en mei zouden ook de taxi chauffeurs van Krakow en de vrouwe lijke arbeiders van een textielfabriek in Bialistok (noord-Polen) gestaakt heb ben, eveneens uit protest tegen voedsel gebrek, woningnood en de houding van de vakverenigingen in de bedrijfsleiding. Radio VrU Europa" wist ook te mel den dat in geen dezer gevallen stakers bestraft waren. Volgens Westerse zakenlieden, die uit Polen in Berlijn zijn aangekomen, is de geest van verzet in het gebied rondom Ostravo-Kalisch, ongeveer 135 km. ten zuidoosten van Poznan, aan het groeien. .Raar heerst een werkelijke partisanen- stemming, die in een openlijke revolte kan uitbreken" zei een reiziger. „De mensen daar spreken zich openlijk uit tegen het Communisme". Volgens de Oostduitse radio-omroep heeft het centrale comité van de Poolse communistische partij „talloze brieven en resoluties" ontvangen, waarin „snelle en strenge bestraffing van de provoca teurs" in Poznan werd geëist. De om roeper voegde eraan toe, dat de partij een bijeenkomst heeft belegd om te on derzoeken waarom de communistische partij in Poznan „zo weinig waakzaam heid had betracht en de voorgenomen provocatie niet prompt heeft kunnen onderdrukken". Kort geding tegen Linnaeushof De president van de Haarlemse Rechtbank heeft vanmiddag een kort geding behandeld, dat de gewezen ad junct-directeur van de N.V. Linnaeus hof, de heer H. A. J. van Duuren, aan hangig heeft gemaakt tegen de N.V. Linnaeushof. De heer Van Duuren ver zet zich tegen het hem ongevraagd ge geven ontslag, omdat een ontslagaan vrage zijnerzijds werd ingetrokken na onderling overleg. Zijn eerste eis behelst dan ook dat hij weer te werk zal worden gesteld in zijn functie van adjunct-di recteur en dat hem iaartoe kantoor ruimte en een auto ter beschikking zul len worden gesteld. Vervolgens eist hij nog dat hem enige persoonlijke eigen dommen teruggegeven zullen worden, dat hem het hem toekomende salaris en provisie over juni zullen worden uit betaald en dat binnen drie maal 24 uur na de uitspraak in een viertal dagbladen een mededeling zal worden opgenomen waaruit blijkt, dat er van ontslag op staande voet geen sprake is. Mr. Evert Corners naar Philips WILLEM BREDERODE DIRECTEUR R. O. Het bestuur van de vereniging net Residentie-Orkest deelt mede. dat de directeur der vereniging, mr Evert Cor- nelis ontslag heeft gevraagd, teneinde een functie bij Philips' Phonografische Industrie te aanvaarden. Het bestuur heeft dit ontslag op na der te bepalen datum in de tweede helft van 1956 verleend en benoemd tot direc teur de heer Willem Brederode. thans hoofd-administrateur van de Maat schappij Zeebad Scheveningen. Het tijdstip van de overdracht van het directeurschap zal nader worden bepaald met in achtneming van de be langen van alle daarbij betrokkenen. 3% EN ONDERWIJZEND PERSONEEL Minister Cals heeft meegedeeld, dat ook het onderwijzend personeel, dat in 1955. doch niet op 1 mei 1956 bij het laser onderwijs werkzaam was. een uit kering ingevolge de 3%-regeling zal kunnen ontvangen. Richtlijnen daarvoor zullen dezer dagen aan de gemeente- en schoolbesturen worden toegezonden. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. De zelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 juli Zon op: 4.29 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 1.42 uur; onder: 18.18 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 12 uur 's middags en 0.39 uur. Dit nummer bestaat dit acht pagina's Henry Cabot Lodge, Amerika's vertegenwoordiger in de Ontwapeningscommissie der Verenigde Naties, heeft gisteren de Sovjetrussische afgevaardigde Gromyko de volgende vragen voorgeklegd: 1. welke zijn de ware redenen der Sovjet-Unie voor haar voorstel tegen een op hedelyke basis uitgevoerd toezicht op de bewapening?; 2. begrijpt de Sovjet-Unie niet, dat velen zullen denken, dat verzet tegen luchtinspectie voortspruit uit het verlangen iets te verbergen?; 3. is de Sovjet-Unie soms „tegen", omdat zij op haarzelf geen degelijke waar borg tegen het uitbreken van een oorlog toegepast wenst te zien?; 4. waarom brengt Sovjet-Rusland het werk der Ver. Naties om tot ontwape ning te komen, in diskrediet? „Ik doe een beroep op de Sovjet-Unie met de Ver. Staten samen te werken by het ontwikkelen van een eerlijke en grondige inspectie vanuit de lucht, zodat wederzijdse luchtmachten in feite vredesmachten zouden worden', vervolgde Cabot Lodge. „De Ver. Staten verwelkomen de mededeling, dat Sovjet-Rusland de sterkte van zijn strijdkrachten met 1.200.000 man wil verminderen, wij moeten hier echter bü opmerken, dat ook dan de Sovjetrussische strijdkrachten de sterkste ter wereld zullen blijven". In V.N.-commissie is thans ontwapeningsvoorstel van het Westen ingediend Cabot Lodge wees met nadruk op het belang van inspectie vanuit de lucht, zo als voorzien in Eisenhowers plan. „Niet elke vorm van een verrassingsaanval zou door toepassing van dit plan onmogelijk worden, doch het zou bijdragen tot het ontdekken van bepaalde voorbereidingen, zonder welke geen grootscheepse verras singsaanval kan worden uitgevoerd", verklaarde hij Vervolgens diende de Britse vertegen woordiger, Anthony Nutting, namens Groot-Brittannië. de Verenigde Staten. Frankrijk en Canada een resolutie in. waarin de grondbeginselen voor inter nationale ontwapening waren vermeld, zoals deze door de Westerse landen op de besprekingen, die zij in het afgelopen voorjaar te Londen met de Sovjet-Unie hebben gevoerd, naar voren zijn gebracht. Deze zijn: Een in fasen uit te voeren ontwape- ningsprogramma uitvoering hiervan moet beginnen onder doelmatig internationaal toezicht, de sterkte der strijdkrachten moet aan zienlijk worden verminderd, hetgeen ge paard dient te gaan met overeenkom stige verminderingen van de gangbare bewapening en der militaire uitgaven; op een daartoe geschikt tijdstip en onder de vereiste waarborgen moet wor den opgehouden met het aanleggen van voorraden van kernwapens; het instellen van een krachtige toe- zichtsorganisatie, met het recht van controle-uitoefening, onder meer vanuit de lucht te verrichten: het op beperkte schaal in toepassing brengen van de controlemaatregelen zal volgens de Westerse mogendheden bij dragen tot het in het leven roepen van een afdoend werkend toezichtsstelsel; in het internationale ontwapenings programma moet worden bepaald dat dit, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk zal wor den opgeschort, indien een grote mogend heid in gebreke zou blij ven haar verplich tingen uit te voeren, of in geval van oorlogsdreiging. De Sovjetrussische afgevaardigde, Gro myko, was van mening dat de bewape ningswedloop nimmer gevaarlijker is ge weest dan thans. „De Sovjet-Unie heeft haar onbwapeningswil getoond door de sterkte harer strqdkrachten te vermin deren en haar bewapening te beperken, doch de Verenigde Staten hebben geen enkele feitelijke ontwapeningsmaatregel genomen", verklaarde hij. (Hij vergat te vermelden, dat Amerika en Engeland terstond na de oorlog veel verder ont wapend waren dan de Sovjet-Unie thans, maar dat „Korea" sindsdien tot andere maatregelen had genoopt. Red. L.D.) Gromyko zei voorts dat internationale ontwapening niet afhankelijk moet wor den gesteld van een regeling van poli tieke problemen als het Duitse vraag stuk. „De grote mogendheden moeten het initiatief nemen tot vermindering van de sterkte hunner legers, tot beper king van bewapening en tot het inkrim pen der militaire uitgaven, zonder te wachten op de totstandkoming ener al gemene ontwapeningsovereenkomst. De Sovjet-Unie heeft hierin het voorbeeld gegeven", aldus de Sovjetrussische afge- yaardigde. Gromyko legde de ontwapeningscom missie vervolgens het ontwerp voor een verklaring, waarin de staten-leden der Ver. Naties plechtig verzekeren geen geweld te zullen toepassen by het rege len hunner geschillen, terwijl zij zich tevens verplichten af te zullen zien van het gebruik van atoomwapens. Volgens het Sovjetrussische voorstel zou de Algemene Vergadering alle staten, die niet bij de internationale organi satie zyn aangesloten, moeten vragen deze plechtige verklaring te onderschrij ven. Het Koninklijk Paar en Prinses beatrix hebben gisteravond in Utrecht de galavoorstelling van het lustrumspel ..Xerxes" bijgewoond. Bij hun aankomst werden de Koninklijke gasten welkom geheten door de praeses van de Lustrum commissie. de heer P. A. C. Beelaerts van Blokland en mej. Bierens de Haan. die Hare Majesteit bloemen aanbood. Eenvoud en gematigdheid zijn kenmerkend (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president dr. W. Drees wordt morgen 70 jaar. By deze mylpaal nu hy de leeftyd der sterken heeft bereikt, moge worden geconstateerd, dat hy ons land vooral na de bevrijding onschatbare diensten heeft bewezen omdat hij, enerzijds door zijn eenvoud en anderzijds door zyn gematigdheid, in alle kringen der bevolking vertrouwen genoot, waardoor in de moeilijke tyd na de oorlog, die bovenal een rustige sfeer vereiste, in harmonie kon worden ge werkt aan het herstel. Door zijn eenvoud en dat mag gerust worden gezegd (want in ons land houdt men niet van persoonsverheerlijking) doet dr. Drees wel eens tekort aan de „stralenkrans", die men rond de figuur van een minister-president verwacht. Maar diezelfde eenvoud was ook oorzaak, dat iedereen hem gemakkelyker be greep en vertrouwen in hem stelde. De vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken prof. dr. L. J. M. Beel heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de buitengewone zitting van de Staten-Generaal ge opend. waarin de voorstellen tot grondwetswijziging in tweede lezing worden behandeld. Prof. Beel tijdens het uitspreken van zijn openingsrede. In een grote eenvoud kan ook een vorm van ijdelheid schuilen, maar dr. Drees is alleen maar eenvoudig, omdat hy zichzelf te eenvoudig vindt om gewich tig te doen. Hy houdt niet van uiterlijk vertoon, zijn redevoeringen zijn zonder opsmuk, hij wil vooral niet de schijn wekken dat hij zichzelf een groot man vindt. In zijn lange leven, als volwas sene steeds werkzaam in het bestuur van het land. provincie en gemeente, is hij met zoveel grote mannen in aan raking gekomen, dat hij met zyn aan vankelijk bescheiden ontwikkeling wel heeft geleerd zich mets te verbeelden en liever gewoon wilde blijven, zonder een meer zelfverzekerde wijze van optreden, die hij zich gerust zou mogen veroor loven. Met die bescheidenheid doet hij eigenlijk tekort aan zijn rijke bestuurs- ervaring en kennis op allerlei gebied, maar aan „de eenvoudige Drees" kan hij zich niet vertillen. Velen noemen dr. Drees gaarne „vader Drees", maar hij is zeker niet vaderlijk in de zin van goe dig en toegeeflijk. Hij is een beste vader, maar streng. Gematigdheid en redelykheid heeft dr Drees in zijn leven ?e'e"rd doordat lege van B. en W., waarin toen ook grote figuren zaten als de latere minis ter De Wilde, deed hij weer een enorme bestuurservaring op. In 1933 werd hy lid van de Tweede Kamer. Wederom ver diepte hy zijn blik in bestuurszaken. In 1919 was hij al lid geworden van Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en sinds 1927 was hij bovendien lid van het partijbestuur van de SDAP. Van 1945 af heeft hij onafgebroken deel uitgemaakt van de verschillende Kabinetten, sinds 1948 als minister-president, hoewel zijn naam misschien de meeste bekendheid heeft gekregen doordat hij als minister van Sociale Zaken de noodwet-ouder domsvoorziening indiende, die de Tweede Kamer met algemene stemmen aannam, maar waarvoor toch alle eer dr. Drees toeviel. Dr. Drees beschikt al met al over een enorme bestuurservaring, waarvan ons land, mede door het vertrouwen, dat alom in hem werd gesteld, on schatbaar heeft geprofiteerd na de be vrijding. Hij is nu 70. maar heeft nog pas verklaard, dat hij zich niet met de Franse slag van de Kabinetsforma tie probeert .af te maken om rustig verder te kunnen leven. Hy heeft ten slotte de leeftyd der sterken bereikt. Dr. Drees wil zijn uiterste best doen om met zyn formatie-pogine te slagen en minister-president te blyven. Minister-president dr. W. Drees hy van jongs af aan altijd heeft ver toefd in de wereld van bestuurszaken. Van 1907, toen hy maar net meerder jarig was. tot 1919 was hij stenograaf by de Staten-Generaal. Reeds toen leerde hij zich verdiepen in de argumenten van politieke tegenstanders Zijn onstuimig heid moest worden getemperd door de redelykheid. Van 1919 (33 jaar oud) tot 1933, 14 Jaar lang, was hy wethouder van Den Haag. Het dragen van verantwoordelijk heid dwong ook tot matiging van zfjn idealen. In de samenwerking in het col- Dr. L. G. Kortenhorst weer Kamervoorzitter (Van onze parlementaire redacteur) Op de voordracht aan de Koningin voor de benoeming van een voorzitter heeft de Tweede Kamer gisteren als nummer één geplaatst dr. L. G. Kor tenhorst met 87 van de 98 uitge brachte stemmen. Voor de benoeming van tweeoe voorzitter kreeg de heer H. van Sleen iP. v. d. A.) 92 van de 95 uitgebrachte stemmen. Ter vervanging van prof. Gerbrandy is als derde voorzitter op de voordracht geplaatst de neer A. B. Roosjen met 95 van de 97 uitgebrachte stemmen. Eden en beloften in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer kwam gisteren voor het eerst na de verkiezingen bijeen. Er waren 98 leden aanwezig, van wie 79 de vereiste eden en 19 de vereiste beloften voor de toelating als lid aflegden. De leden van de K.V.P., A.-R. C.H.U. en V.V.D legden de eed af. Van de 34 leden van de P. v. d. A. legden 19 de eed en 15 ae beloften af. De belofte spraken uit de heren Drees. Suurhoff Mansholt, Bommer Goednart, De Kadt, v. Lien- den. Nederhoist, Peschar. Roemers, Vondeling. Everi Vermeer en zfjn broer Anne Vermeer, alsmede mevr. Ploeg Ploeg en mevr. Heroma—Meilink. De vier communisten, de heren De Groot, Gortzak. Wagenaar en Reut®»- legden allen de belofte af.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1