Leidsch Dagblad C.H.U. hield forumavond Fantasieën in suiker en marsepein van confiseurs nit tal van landen Leiderdorpse Raad verwierp voorstel Doesbrugbediening Raad van Voorschoten voteerde nieuw krediet voor sportterrein ZATERDAG 28 APRIL A fdeling Leiden bijeen Interessante vragen werden gesteld De afdeling Leiden van de Chr. Hist. IJnie. die gisteravond in het wykge- bouw Levendaal een goed bezochte by- cenkomst hield, had ''"ras-1 gebroken met de gewoonte om een spreker een bepaald onderwerp te laten behande len en daarvoor in de plaats gesteld een forum, bestaande uit de heren mr. dr. K. de Vries, D. van der Kwaak, D. Hendriks en B. de Kier. De voorzitter, de heer D. van der Kwaak, die een kort inleidend woord sprak, wees daarin naar de a.s. verkie zing envoor de Tweede Kamer. Als re formatorische christenen hopen wij deze verkiezingsstrijd, aldus spreker, kloek en waardig te strijden. Wij zullen ons daar bij niet overgeven aan het op de voor grond stellen van halve leuzen, doch aan het brengen van ons beginsel, dat richt snoer zal zijn voor staat en maatschap pij. Tegenover de vervlakking van deze tijd, wensen wij alle protestantse chris tenen de vraag te stellen of zij Christus will enerkennen ook op het terrein van de politiek. Doen wij een greep uit het groot aan tal vragen, dat de farumleden deze avond werd gesteld wagen, welke zich op het terrein van de binnen- en buiten landse en die van de gemeente bewogen dan is daar allereerst die over de wo ningbouw in Leiden. Het forum kwam tot de conclusie, dat deze niet rooskleu rig is en dat terwijl ruim 4200 woning zoekenden, w.o. circa 2500 urgente geval len, bij het Gem. Huisvestingsbureau staan ingeschreven. Uiteen werd gezet hoe dit bureau, dat steeds weer met de grote woningnood wordt geconfronteerd, steeds zo rechtvaardig mogelijk te werk gaat. Tegen de huidige woningtelling had de C.H.U. bezwaren, omdat deze vooruiliep op een beslissing van de beide Kamers. Bovendien wist men reeds precies de woningvoorraad en gaat het nu meer over de woningbezetting. Tenslotte: er wordt door deze telling niet één huig meer aan de woningvoorraad toegevoegd. Drieërlei motief schreef het forum toe aan de betoonde vriendelilkheden val minister Dulles tegenover Soekarno, t.v een strategisch, economisch en r~-«ho logisch motief. Een der aanwezigen zou het op prijs stellen indien de C.H.-Kamerfracties alle pogingen in het werk stelden om aan mevr. Bouman, de moedige verdedigster in de zaak-Jungsohlager, een ere-docto- raal in de rechtswetenschapper. te ver lenen. Het forum, dat ve-* ouwen heeft In de Kamerfracties, is bereid aan dacht hierop te vestigen. Ook de aasvoorziening en -°t optreden van de heer Van der Kwaak in °en com missie, die de regering van advies moet dienen, kwam deze avond nog -ven ter sprake Van de zijde van b°' f»nim we'd er o.m op gewezen, dat dit een natio naal belang is. Dank z\j het door Leiden verwerken von v.„vnas konden de gas- tarie- - - ondanks de grnrijs, e'o" "dhaafd worden Nog vele andere vragen deze vond gesteld, waaróp het forum, dat onder leiding stond van de heer P. S. Harmsen, zeer bevredigend wi-' te ant- oorden. Een en n- afgew- door zang, declamatie en een muzikaal trio, samengesteld uit mevr. Doorn (plano) en de heren N. Verhoeven (viool) en T. H. Kriek (cello). De 41ste jaarvergadering van Zickenvereniging „Burgerkring" werd in café Royal aan de Doezastraat gehou den. De voorzitter, de heer Jac. Arnoldus, sprak een kort inleidend woord, agenda voor deze avond bevatte o.a. de behandeling van de jaarstukken. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren Jac. Arnoldus (voorzitter). H. v .d. Zeeuw (commissaris) en L. Oost veen (tweede secretaris) herkozen. Aangenom enwerden een voorstel tot het vormen van een hogere uitkerings klasse, een voorstel tot het laten ver vallen der 3 voorgeschreven wachtda- gen en een voorstel tot reglementswij ziging. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Doctoraal examen Gen. II de heren E. Gans (Leiden). A. J. de Jong (Honselersdijk), W P. van Lawick van Pabst (Den Haag), N. J. A, Noorduyn (Leiden), D. W Oden thai (Den Haag) en J. Wieriks (Leiden); semi-artsexamen de heren H. W. Alfe- ring (Leiden). H. W. Breedveld (Delft), C. M. G. Caminada (Rijswijk. Z.H.), J. L. Grubben (Maasbree, L.), en P. J. J. Zuur (Voorburg)artsexamen mevr. N. Greepv. Rangelestein (Rijswijk mevr. H. C. Kuyvenhovenv. d. Ende (Leiden), mej. A R. Smit (Leiden) de heren R. E. H. Buss (Leiden), Ligtvoet (Amstelveen). A. H. J. van Loenen Martinet (Oegstgecst) en Th. Manuikin (USA); kand. examen Franse taal- en letterkunde mevr. H. Hoek- Bongers (Den Haag). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Sybren. zn. van R. Brouwer en G. W. v. Houselt; Martlmis Joannes Maria, zn. van J. Sohoone en E. M Appelman; Ca- tharlna Wlllemtna, dr. van H. E. Koke en H. J. Moeken: Erik, zn. van W. F. J. Tegelaar en C. Vrij bloed; Thecln Imelda Oosterkwartier vierde feest Gisteren hield de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" haar jaarlijkse pro- paganda-avond in de grote zaal van „Den Burcht". Zoals de voorzitter, de heer Lezwijn. reeds in zijn openingswoord opmerkte was deze avond uitsluitend bedoeld om de leden en nog vele anderen, die het werk van „Oosterkwartier" een warm hart toedragen te tonen dat de speeltuin jeugd heel wat in haar mars heeft. Vooral in de afgelopen maanden is er hard gestudeerd voor deze uitvoering Het mondorgelclubje onder leiding van de heer Van der Reyden zette het programma vlot in met enkele aardige marsen. Het was werkelijk allerplezie rigst te zien hoe dit clubje bestaande uit een twintigtal meisjes en jongens marsen ten gehore bracht. Voorts waren er enkele balletgroepjes onder leiding van mej. L. Favier en mevr. L. van den Wijngaard, die en kele vlotte dansjes uitvoerden. Na de pauze kwam het hoogtepunt van het feest; kinderzangspel in vier bedrijven „Jantje in Modderstad". De muziek hiervoor was geschreven door N. v. d. Linden-v. Snelrewaards-Boude- wijns. Het operette-groepje oogstte te recht zeer veel succes. De kinderen speelden en zongen met opmerkelijk veel enthousiasme. Voor de muzikale omlijsting van deze avond zorgde het orkestje van de LKV „De Algemene", onder leiding van de heer D. Sloos. De leden van de speeltuinvereniging werden er nog op attent gemaakt, dat hedenavond de laatste contactavond van dit seizoen gehouden zal worden. Het cabaret van Nico Muusse en een Belgisch rekenwonder zullen aan deze laatste avond hun medewerking verle nen. Burenhulp werkte voortreffelijk De spontane hulpactie, die door en kele buurtbewoners is ingezet voor het door brand getroffen en daartegen niet verzekerde echtpaar Segaar, wonende aan de Vliet, had in enkele uren reeds een prachtig resultaat. Benna f 400 werd ingezameld, terwijl ook direct reeds een fabrikant een nieuw bed be schikbaar stelde. Giften voor dit doel kunnen nog afgegeven worden bij de heren Zirkzee, Molensteeg 20 en IJzen- doorn, Vliet 7. DAMMEN. L.D.V. WINT DEFINITIEF DE „HUISMANBEKER". Voor de 3de maal in successie won L.D.V. de jaarlijkse massakamp tegen HD.V. uit Hilversum. Er werd ditmaal aan 19 borden ge speeld Al spoedig lie pL.D.V. uit tot 126. Echter kwam de spanning er weer volop in toen Hilversum inliep tot' 1614. De strijd was toen aan de eerste 4 borden nog gaande. Het werd door 2 remises 1816. Alles hing nu af van de partij aan bord 4, want Heems kerk aan bord 2 stond in verloren po sitie. Op keurige wijze wist B. Slegten- horst de schaal ten slotte in het voor deel van L.D.V. te doendoorslaan 20-16 VOORSCHOTEN SPREEKUUR WONINGCOMMISSIE Do woningcommissie houdt de vol gende week niet op woensdag 2 mei, maa in de plaats daarvan op dinsdag 1 mei spreekuur voor het publick. Ter aanvulling van het programma van de feestelijkheden van de Koningin Wilhelmlnavereniging is ons verzocht het volgende nog onder de aandacht te brengen: De vermakelijkheden op de Voorstraat openen reeds op hedenavond om zes uur en die zijn dus niet alleen op Koninginnedag open. Vanavond om 8 uur brengen de beide plaatselijke harmonieën met drumbands een taptoe op het Oranjeplein. De demonstratie met Haagse politie honden wordt maandagmiddag om twee uur op het terrein bij het nieuwe gym nastieklokaal gehouden. Gisteravond omstreeks half negen wijde de heer van Drunen uit Voor schoten de trambaan aan de Leidseweg oversteken. De bestelwagen bleef op de rails staan en werd gekraakt door een uit de richting Den Haag komende tram. De heer van Drunen werd op ad vies van de doktoren Olthuis en Thies naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Hij scheen niet ernstig gewond. De be stelauto was grondig stuk. Ook sloeg gisteravond bij Het Haag- sche Schouw een auto over de kop, doordat twee auto's te plotseling moes-ten remmen voor een oversteken de wielrijder. Er deden zich geen per- persoonlijke ongelukken voor. Zondagsdienst Gedurende dit weekeinde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dokter F H W. Swen, Veurseweg 20. telef. 2356. Voor wijkverpleegster; Ge zondheidscentrum, telef. 2177. WARMOND De tafeltennisvereniging ..Steeds Voor uit", welke zich nog steeds in een ge stadige groei en bloei mag \jerheugen, hield onder voorzitterschap"van de heer H. G.'Derriks in hotel De Zon haar al gemene jaarvergadering. Het jaarverslag ga_£ een duidelijk beeld van het wel en wee der vereniging over het. afgelopen jaar. De financiële toestand is gezond. Als leden der kascommissie voor het jaar 1956 werden benoemd mej. A. Heems kerk en de heer J v. d. Kerkhof en als plaatsvervangend lid mej. C Heemskerk Besloten werd een commissie in te stel len. welke zal worden belast met het in zamelen van gelden voor het materiaal fonds. Deze commissie hoopt. o.a. door het houden van een verloting enkele nieuwe tafels met lichtbakken te kun nen aanbieden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereniging. Als leden van deze commissie werden benoemd de heren J. v. d. Zwet en J. v. d. Kerkhof en de dames A. Heems kerk en C. Tuijnman. Bij de gebruike lijke rondvraag kwam het plan naar vo ren om een voetbalwedstrijd te orga niseren tussen „Sparkler" en „Steeds Vooruit". Besloten werd voorts van 1 september af de junioren te laten spe len op zaterdagmiddag. WASSENA AR AMERIKAAN KRIJGT F. 400 BOETE. Een week gevangenisstraf requireerde de procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof tegen een Amerikaan van een oliemaatschappij, omdat hij onder invloed van sterke drank in Wassenaar l L. H v. Heugten en P. M. OVERLEDEN. M. v. Kampen, hulsvr. vai jr.; C. J. Klink, huisvr. vi F. Simons, man, 64 Jr.; G man, 63 Jr. in Hekkcr. 74 i Koet, 39 Jr.: van den Berg, Officiële publikaties lITBREi JlSGSPLAV De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben goed gekeurd, bli besluit van 17 april 1956, G S. no. 184. het bij raadsbesluit van 23 januari 1956, no. 17. vastgestelde partiële uitbreidingsplan „lelden, voorschoterweg, Trekvllet". met betrekking tot gronderi, gelgen tussen de Voorschoterweg, de Trekvliet en de Korte Vliet, met bijbeho rende bebouwingsvoorschriften, zulks met intrekking van een gedeelte van het par tiële uitbreidingsplan „Lelden-zuldwest" van 26 Januari 1948, zoals dit sedert ls gewijzigd. Het goedgekeurde plan c.a. ligt voor een ieder ter Inzage ter gemeentesecreta rie. afdeling Openbare Wrkea (Stadhuis, SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de ge meente-secretarie en de bureaus der ge meentelijke diensten en bedrijven alsmede het gemeentelijk badhuis, behoudens het hierna vermelde, op maandag 30 april en op zaterdag 5 mei a.s de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. Op zaterdag 5 mei zal het bureau van de ourgeriijke stand voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden ge opend zijn van 910 uur. Het stedelijk museum „De Lakenhal" zal op 30 april van 13 tot 16 uur en op 5 mei van 10 tot 17 uur geopend zijn. INZAMELING HUISVUIL. In verband met de Koninginnedag zal op maandag 30 april a.s. geen huisvuil worden Ingezameld, Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op maandag wor den bediend, zal nu plaats vinden op Donderdag 3 mei e.k. De Directeur Gem. Relniglngs- en Ontsmettlngsdlenst. Schitterende tentoonstelling in Wenen Maar waarom is ons land niet van de partij? (Van onze Weense correspondent) Schilders en beeldhouwers in Wenen vinden het uitstekend, dat men die stad Inderdaad tot internationale congresstad wil maken, maar aanvankelijk vonden zij het toch wel een teken van zelfoverschatting en van „grootheidswaanzin, dat de vereniging van confiseurs juist het Kiinstlerhaus te Wenen uitkoos om er haar internationale tentoonstelling te houden. Toen zij ehter eenmaal de scheppii gen van deze vakmensen hadden gezien, deze wonderlijke fantasieën in suiker en marsepein, ontworpen en uitgevoerd door nijverheidsmensen, die stuk i stuk meesters in hun vak zijn, verstomde de kritiek en opende zich de weg naar echte waardering. Wat men hier namelijk uit meer dan tien landen aan confiserie-kunstwerken te zien krijgt, gaat ver uit boven de bekende en gangbare produkten, die elk jaar weer opnieuw omstreeks Kerstmis en Pasen In de etalages worden uitgestald, de traditionele taarten dus met goed geschreven spreuken, met imitatie-rozen of andere bloemen en soms hele constructies in de vorm van torens of gebouwen, die in witte suiker zijn opgetrokken. Dat kunst moeilijk is. hebben ons niet alleen de Grieken geleerd, maar men vindt deze waarheid ook hier bevestigd, want deze tentoonstelling heeft twee afdelingen. Gelijkvloers kan men de Srodukten van de werkelijke „meesters" ewonderen. terwijl de leerlingen: of beter gezegd: de „.gezellen", op dc eer ste verdieping zijn ondergebracht. Bij vergelijking valt het verschil onmid dellijk op Over het algemeen beheer sen de jongeren de techniek nog niet zo volmaakt als de ouderen. Hun werk vertoont zelfs lner en daar slordighe den en de ideeën zijn niet altijd origi neel. Men krijgt zelfs de indruk, dat de volleerde meesters met veel meer lief de, overgave en eerzucht aan het werk zijn gegaan en vooral waardeert men bij hen de rijkdom aan invallen. M enkan gerust zeggen, dat hier vak mensen creatief aan het werk zijn ge weest en dat zij het materiaal werke lijk in dienst hebben gesteld van de gedachte. Schilders en beeldhouwers hebben oprechte waardering Hier in Wenen ontdekte men voor uitgang, nieuwe soorten van techniek, die ook op dit gebied worden toegepast, bijv kopieën van landschappen er. por tretten in zogenaamde cacao-techniek. die een verrassende overeenkomst ver tonen met het origineel, o.a een por tret van Koningin Elizabeth als een gekleurde ets met een barokke lijst en dat alles uit suiker en chocolade. een auto had bestuurd en hiermee te gen een boom was gereden. In eerste in stantie had de verd. hiervoor enkele weken geleden drie weken gevangenis straf gekregen. Aangezien de verd. bin nenkort uit ons land vertrekt deed het Gerechtshof nog diezelfde dag uitspraak. Het Hof achtte de straf te zwaar. Thans werd verd. veroordeeld tot f.400 boete of 20 dagen. Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. bestaat uit 20 pagina's De herdenking van de gevallen mili tairen van het voormalige 11e Depot Infanterie Leiden zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 12 mei om 3.30 uur bij het Monument bij het Haagse Schouw. MEDALTESTAVOND Gisteren werd in de dansstudio H. J. Visser een Medaltestavond gehouden, waaraan niet minder dan dertig paren deelnamen. Er werd in drie graden ge danst. n.l. brons, zilver en zilver met ster. Voor brons slaagden twaalf paren (waarvan drie met lof), voor zilver ne gen paren en voor zilver met, ster even eens negen paren. Vier leerlingen van de school demonstreerden een dual En gelse wals. Tlians één jaar verpachting De raad van Leiderdorp kwam voltallig in vergadering bijeen. Vrijwel alle agendapunten werden nagenoeg zonder gedachtenwisseling afgedaan, alleen met het voorstel tot het verpachten van de bediening Doesbrug verliep het niet zo vlot en het voorstel van B. en W. kon tenslotte geen meerderheid halen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Comité ouden van dagen om evenals het vorig jaar een subsidie van de gemeente en ditmaal gaarne een hogere subsidie dan voor heen, daar men nu een gehele dag op stap wil. Op voorstel van de voorzitter werd besloten een subsidie van f. 0.50 per persoon te geven met een minimum van f. 100.—. De bij de gemeente in gebruik zijnde sneeuwschuiver voldoet niet en op grond daarvan kwamen B en W. meteen voor stel een nieuw model sneeuwploeg aan te schaffen. De kosten hiervan bedragen f. 2500.—. De raad had geen bezwaar. Ook een voorstel tot aanschaffing van een schrijfmachine en enige andere bureaubehoeften ontmoette geen beden king. Maar nu kwam het voorstel inzake de verpachting van de bediening Doesbrug. In het voorstel terzake deelden B en W. mede, dat de tegenwoordige brugophaler al meermalen op verhoging var, beloning had aangedrongen, doch dat zij hiertoe met bereid waren, aangezien de bedie ning te wensen overlaat. De brugophaler had nu te kennen gegeven niet langer meer met het ophalen belast te willen zijn. B. en W. hadden de heer J. J. Wolff bereid gevonden de bediening van de gemeente te pachten voor de som van f. 2500 per jaar en stelden voor de be diening aan hem tc geven voor de tijd van 3 jaar. De voorzitter deelde nog mede, dat van gemeentewege verschil lende personen waren aangezocht in de onmiddellijke nabijheid van de brug wonende, maar alleen de heer Wolff had zich bereid verklaard voor het bo- vengenoemde bedrag. Verschillende le- I den brachten tegen het voorstel bezwa- ren in. De voorzitter beantwoordde uitvoerig de gemaakte opmerkingen. De bezwaren die B. en W. hadden tegen de tegen woordige brugophaler wat de bediening betreft voelde dc raad wel aan. De heer v. d. Stoel steunde echter het denkbeeld van 1de heer Moraal en stelde daarom voor verpachting van de bediening voor één jaar. Het voorstel van B. en W ver pachting aan de heer Wolff voor 3 jaar werd verworpen met 7I stemmen. Het voorstel v. d. Stoel verpachting voor één jaar werd hierop aangenomen. Het laatste punt van enig belang be trof een voorstel inzake de bouw van het zwembad nl. de levering en monte ring van een waterzuiveringsinstallatie. De fa. Rossmark te Almelo ls bereid dit uit te voeren voor f 51.000 De begro ting van de Ned. Heide Mij. voor dit onderdeel was indertijd plm. f. 5000 la ger. doch sindsdien zijn de materiaal- prijzen en de lonen gestegen, zodat B en W. het door de fa. Rossmark ge vraagde bedrag redelijk achtten. Con form besloten. Bij de rondvraag gaf de heer Nie- vaart, te kennen, dat er in de afgelopen winter zoveel waterleidingen in het Zijlkwartier waren defect "geraakt. Hij vroeg waaraan dit kon liggen. De ge meente-architect, de heer Buitendijk, die ter vergadering aanwezig was be aamde dal er fouten aan de leiding kleefden, Er waren volgens zijn verkla ring al maatregelen getroffen om bij latere strenge vorst het envel op te hef fen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 28 april. Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg: An dijvie 96106, snijbonen 410, gele kool 41, postelein 99106, prei 55—81, rabarber 28 —36, spinazie 49—71. stoofsla 2945. to maten A 335375, tomaten C 270—310, tomaten CC 185; waspeen 1034, witlof 3387. Per 100 stuks: bloemkool B 87, bloemkool C 3858, komkommers A 55 59, komkommers B 4953, komkommers C 3345, sla A 10—14, sla B 5—9. Per 100 bos: peterselie 1624, raapstelen 6 10, radijs 1321, selderie 310. RÏJNSBURG. 27 april. Bloemlust: Rijzende Zon 6575. Bartlgon 7590, Sul tan 65430, Zimmerman 6575, Hlllegarde 60—75. Copland 65—85, Krelage 60—70, Red Champion 100115, Piccadilly 6575, Edith Eddy 60—70, Campfire 7085. Livingstone 6575. v. d. Eerden 7090. Nassau 4555, mr. v. d Hoef 5060, Zim- tra 4050. Pax Blossom 4050, Oranje man 60—70, Korniforus 70—80, Pr v. Oostenrijk 65—80, Avlateur 7080, Grand Due 4555, Dubb. gemengd 5060. Cor- dell Hull 85—95, Couleur Harvest 70—85. W Pitt 7585, Mad. Lafeber 8095. Moe derdag 90100, Golden West 75—85, Aristocraat 7085, Cansas 90100. Thee roos 4050 Ossl Oswalde 7090, Albino 90—110, Elisabeth 70—80, Blue Parrot 90 110. Roze Marie 6575, Narcissen per 100 stuks: Fortuna 130170, Rembrandt 120150, Magnificence 120160. Scarlet Elec. 130—170, Alfred 140—170, Helios 80 —110 BI. Druifjes 12—16, Vergeetmcnlet 1215, Anemonen 280380. RIJNSBURG. 27 april. Bloemenvei ling Flora. Tulpen. Campfire 95120, v. d. Eerden 120135, Korniforus 85100, Cop land 75—100, Golden Harvest 90—110, Rij zende Zon 7590, Aristocraat 90120, Hlllegardo 7580, Krelage 7085, Bonanza 85—100, Nizza 90—105, Edith Eddy 75— 90, Piccadilly 8090, Mad. Lefeber 95—105 W, Pitt 7595, Essen 8090, Cansas 110 120, Albino 120130, Prunus 95110, Bar- tigon 90100, Balona 130135, Zimmer man 80100, Cordell Hull 85—115, Mont gomery 110120, Ossle Oswalde 120135, Livingstone 80100, Wlntergold 8590, Sweet Harmonie 125135, Elisabeth 80 105, Couleur Cardinal 85100, alles per bos. Narcissen: Fortuna 1C0190. Golden Harvest 130150. Scarlet Elec. 140—170, King Alfred 150—180, Agnes 200—210, Actea 200—250, Helios 110—120. Mary Cop land 300340. alles per 100, Anemonen 350 500 per 100; Lathyrus 85100. Hyacin ten 40—60, Viooltjes 14—16, Primula 25— 32. per bos; Am Anjers 2226 per stuk. TER AAR. 27 april. Groentevei ling. Witlof 1 0.53—0.61, Idem 2 0.43—0.52, Idem stek 0.131.18, spinazie 0.510.66, idem B 0.400.45, aardappelen (poters) 0.230.28, aardappelen 0.130.15, glas- andijvie 0.690.89, kassnljbonen 3.40. was peen 0 180.28, Idem B 0.070.10, prei 0 450.51, peulen 5.20 alles per kg; sla A 0.09—0.15, Idem B 0.060.09, Idem C 0.05 —0.06, bloemkool B 0.33—0.37, Idem C 0.12 0 24, alles per stuk; radlis 0.140 15, selderie 0.13, alles per bos, stoofsla 0.50— 1.20 per kist. Nationale kenmerken Meer dan tien landen zijn op de tentoonstelling vertegenwoordigd, in de eerste plaats natuurlijk Oostenrijk, waar men de minste moeilijkheden had voor het transporteren van deze breek bare en tere fantasieën, maar toeh kan men niet beweren dat het buitenland hier in de schaduw staat. De nationale verschillen en karak tereigenschappen komen goed tot uit drukking. Dc Engelsen vallen bij voor beeld op door pèrfectie van afwerking, vooral in dc glazuren, terwijl dc Duit sers uitmunten door zakelijkheid en nuchterheid. Belgic pronkt met bloe men, met hele azalea-imitaties en exo tische planten uit de Kongo, alles uit gesponnen suiker en zo natuurgetrouw in vormen en kleuren, dat men op het eerste gezicht aan natuurbloemen denkt! De Zweedse inzending heeft een geestig karakter en herinnert ons aan de sfeer uit het noorden. Men ziet er een nederzetting van eskimo's, zittend voor hun iglo's en omringd door grap pige pinguïns, een alleraardigste com positie in de trant van een speelgoed etalage. De Russen vallen eigenlijk te gen, maar men herkent hun bijzondere voorliefde, bij voorbeeld in een com pleet, maar niet fijn afgewerkt, schaak spel en vooral treedt ook hun pronk zucht op de voorgrond en een zekere bluf in hele bergen van gouden mun ten. Meesterwerk uit Noorwegen Sterk de aandacht trekt een Chinese vaas uit Noorwegen, een zo geraffi neerde imitatie van doorzichtig albast met bladgoud en bloemenversieringen, dat men zweren zou een exemplaar van echte aziatisChe porselelnkunst voor zich te zien!! Het zijn echter de Polen, die, volgens algemeen oordeel, de eerste prijs heb ben verdiend, niet zozeer omdat zij als hoffelijkheidsgeste een alleraardigste reiskoets tentoonstellen met het onder schrift in zuiver weens: „Geschichten aus dem Wiener Wald". maar wel om dat zij voor de dag zijn gekomen met een prachtig tafelmilieu, vol fruit en groen en vervolgens met een landkaart in relief van het nieuwe Polen, welke produkten zo fijn en origineel zijn. dat ledereen'ze bewondert, ook al vertoont de landkaart een typisch politiek ka rakter. Oostenrijk spant de kroon ten aan zien van geestige invallen. Begrijpelij kerwijze staat het merendeel van deze Inzendingen in het teken van de mu ziek en vooral van het Mozart jubileum, maar ineer de aandacht trekken toch de zogenaamde nationale produkten, bijv. avondtasje in petit-point, een ko lossale sachertaart van 70 cm. door snee. een draaimolen, die werkelijk be weegt, een dito serie van tien sprook jes. gegroepeerd als toneeldecoraties, een andere taart met het opschrift: „Sag es mlt Torten", en tenslotte een afbeelding van de „belastingpers", waaronder een klein mannetje dus dc kleine neringdoende met het be kende Oostenrijkse hoedje wordt plat gedrukt en uitgeperst .terwijl de geld zakken van de staat zich met zijn bloed vullen. Daarnaast staat dan het be kende woord: „O, du mein Osterreich"! Wij hebben deze tentoonstelling met groot genoegen gezien en ons er zelfs geamuseerd, maar op één punt ls ze ons verschrikkelijk tegengevallen: Ne derland is er namelijk niet vertegen woordigd en naar men ons verzekerde zjjn <le gastheren daanoor niet aan sprakelijk Amerikaanse duikboot redt helikopter! Door een bijzonder toeval heeft 2 jen duikboot vrijdag een hef- 4 schroefvliegtuig gered. Het vaartuig J kwam dertig mijl uit de kust bij 5 Florida (in het zuidoosten van de 2 i Ver. Staten) boven water, juist op j het ogenblik dat een hefschroef- vliegtuig zioh in moeilijkheden be- i vond. Even voordat het vliegtuig in 2 zee terecht zou komen, kon de pi- 4 loot het toestel neerzetten op de J duikboot, die onmiddellijk koers 4 1 zette naar een haven! (Deze pagina ls ongecorrigeerd! Na kritiek van vele zijden De hoofdschotel van de gisteren gehouden vergadering van de gemeente raad te Voorschoten was een voorstel van B. en IV. om een aanvullende krediet van f. 32.000,voor de aanleg van de sportterreinen ln de Oranjejrolder. De raad ging daar „noodgedwongen", en nadat van verschillende kanten kritiek was was uitgeoefend, mee akkoord De heer Forta-nièr (KVP) noemde deken niet vooruit voorzien hadden kun nen worden. Speciale moeilijkheden had ook het feit veroorzaakt, dat de vijver plannen gewijzigd warén en dat de be graafplaats niet uitgevoerd werd. De heer van der Hulst was slechts op enkele punten door de genoemde be spreking gerustgesteld. Spr. meende dat de Heidemij had kunnen voorzien dat de wijze van werken veel water in het terrein bracht. Spr. drong er op aan, dat het werk zo spoedig mogelijk be ëindigd werd, omdat hij anders nieuwe extra credieten vreesde. lend krediet gevraagd werd. Van de Ned. Heidemaatschappij had spr. deze zaken niet verwacht. De vorstperiode had geen vertraging hoeven te brengen als de Heidemij. zich aan de gestélde drie maanden had gehouden. Dam was het werk vóór het invallen van de vorst klaar geweest. Ook de heei' tan Eist (WD) releveer de kredieten, die gevraagd waren voor dit doel. Spr. sprak in dit. verband tan „gouden sportterreinen". Verschillende punten noemde spr. beslist geen reclame voor de Heidemij. Ten eerste was naar zijn mening het grondonderzoek niet voldoende geweest, ten tweede hadden fouten in het bestek niet mogen voorko men, ten deride was het tekort aan ar beidskrachten ongetwijfeld niet plotse ling gekomen. Spr. -pleitte ervoor in het va-volg dergelijke projecten steeds aan te besteden en niet in regie te doen uit voeren. De heer Griffioen (Prot.-Chr meen de ook. dat de Heidemij. toch alles vooruit had moeten bekijken Ook spr. constateerde dat men van de vorstpe riode geen last meer had behoeven te hebben. Slechts de heer Pels (P.v.d A.) con stateerde dat de' besprekingen met de Heidemij ln de commissie-vergadering zeer verhelderend hadden gewerkt. Spr, meende, dat het hier een grte uitzon dering betrof en dat inderdaad deze za- „Verloren" van Gogli na jaren terecht Angstvallig bewaard door oude huisknecht De heer J. de Visser, kolenhande laar te Etten, is eigenaar geworden van een jeugdwerk van Vincent van Gogh, een pentekening, voorstellende de Stationsstraat en de Raay te Et- ten. De kolenbandelaar bemachtigde deze van Gogh na het overlijden van de beer Minus Oostrijk, de laatst le vende Ettenaar, die Vincent van Gogh persoonlijk kende. De heer Oostryk, 80 jaar geworden, was ln de jaren 1890 huisknecht bij de vader van Vincent van Gogh. die toen Ned. Herv. predikant was in Etten. Door deze functie kwam Oostrijk in oontact met de schilder. Er groeide een zekere vriendschap tussen Oostrijk en Vincent van Gogh, Deze laatste schonk de huis knecht twee van zijn werkjes, die door Minus angstvallig werden bewaard. En kele Jaren geleden verscheen in de wo ning van de ongehuwde Minus een dame, die een der twee tekeningen op vroeg met de mededeling, dat zij een expositie inrichtte van werken van van Gogh. Minus vertrouwde de dame dc tekening toe. Hij zag deze tekening ech ter niet meer terug, evenmin de dame. Daarna verborg Oostrijk zyn tweede van Gogh in zijn bouwvallige, vochtige huisje. 7,o angstig werd de man, dat hij zijn levensdagen ging slijten bij de familie de Visser, die de eenzame man opnam, ofschoon Minus zijn eigen huisje behield. Hy" zweeg over zyn van Gogh vier jaren lang. Niemand kreeg de tekening te zien en 1 vreesde, dat deze als verloren kon worden beschouwd. De nieuwe wethouder van openbare werken, de heer Schrama, merkte op, dat ook voor het College de gang van zaken een grote teleurstelling was ge weest. In september zijn er beslist kleedgebouwen. By publieke beste ding hadden ook extra credieten ge vraagd moeten worden. Het voorstel werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verder gingen vlot onder de hamer door: de voorstellen tot aankoop van een motorzuigpomp voor het gasbedrijf, afschaffing gasmeterhuur, f 129.380 voor aanleg dienstgeleidingen in nieuwe wij ken, aanschaffing kleutermeubilair voor de r k. Kleuterschool, verstrekking voorschotten voor de bijzondere scho- 1... op hun vergoeding voor 1956. uitke ring 3'. vakantietoeslag voor het ge- meèntepersoneel, en dé benoeming van genu-ntrljjki.' lijkschouwers, waartoe de plaatselijke artsen werden aangesteld. De mededeling van B. en W, dat dem ping van de doodlopende sloot bij het Marinekamp te kostbaar en niet ver antwoord was ontlokte de heer Lamboo de opmerking, dat hij de toestand on hygiënisch vond De heer De Groot merkte op. dat de sloot nu reeds in be hoorlijke staat gebracht moet worden, daar anders de neiging bestaat er nog meer vuil in te wei-pen. Er was enige kritiek op de nieuwe taakverdeling in het College van B. en W. De heer Van Eist (V.V.D.) zag on derwijs het liefst in handen van een principieel voorstander van openbaar onderwijs, maar hij had vertrouwen in de „betrouwbaarheid" van de heer Van Oosten. Op een vraag van de heer Pels zegde de nieuwe wethouder van onderwijs, de heer Van Oosten, toe, spoed te zul len betrachten bet het toeleggen van een voorlichtingsavond betreffende het psycho-technlsch onderzoek (beroeps keuze- en schoolkeuze-onderzoek) op de scholen. Uit een vraag van de heer De Groot bleek, dat er geruchten gaan, dat de Nu Minus Oostrijk gestorven is, blijkt .Kingsfarm" aan de Rijndijk een kam de tekening echter vrij onbeschadigd bij I peerboerderij zal worden. Spr. vroeg testament aan de heer J. de Visser te daarop streng toezicht als dit het geval zijn geschonken. Deze weet nog niet, wat was. De voorzitter zegde toe deze zaak hij er mee zal gaan doen. I met aandacht te zullen volgen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9