CHIRURG DR. A. WELCKER WERD LEIDS EREDOCTOR IN LITTERAIRE FACULTEIT Koninklijke onderscheidingen op Koninginnedag Nederlandse maagd in Leide n Jaarcollecte Gez. Militaire Fondsen 95ste jaargang Zaterdag 28 april 1956 Tweede blad no. 28818 Unieke gift van zeldzame onderscheiding (Ingee. Med.-Adr.) Dr. Wclcker dankte In een kort woord voor de hoge onderscheiding die hem ten deel was gevallen. In het bij zonder stelde hij dit op prijs, omdat de kunstwetenschap niet door hem als beroep was beoefend, maar als liefde en vreugde. Hij merkte op. dit te heb ben kunnen doen zonder ooit zijn in Leiden opgedane vorming als medicus te hebben verloochend, dank zjj de wijze waarop Leiden als Academie hem had gevormd tot een breder georiën teerde geest dan die van een vaktech- nicus. Na dit dankwoord vond in de receptie kamer een zeer drukbezochte ontvangst plaats, tijdens welke ook velen, die door ae beperkte ruimte van het Groot Audi torium de eigenlijke promotie met had den kunnen bijwonen, de „jonge doctor" kwamen gelukwensen met deze unieke onderscheiding. Prof. dr. H. van de Waal promotor Een Leidse erepromotie is een zeldzaamheid. De Leidse Universiteit is apaarzaam met het verlenen van eredoctoraten, waardoor deze onderscheiding een van de hoogste op wetenschappelijk gebied in ons land is, veelal zelfs de hoogste. Het is vrijwel een unicum, wanneer deze onderscheiding wordt verleend aan iemand, die haar verwerft op een terrein, dat buiten zijn hoofdwerkzaamheid ligt. op een ander wetenschappelijk terrein dan dat waarop hij of zij zich voorname lijk beweegt. Gisteren werd de Amsterdamse chirurg dr. Albertus Welcker, oud-alumnus van de Leidse Universiteit, het eredoctoraat in de faculteit der letteren en wijs begeerte van de Leidse Universiteit uitgereikt op grond van zijn verdiensten op kunsthistorisch gebied, in het bijzonder de determinering, verzameling en be schrijving van zeventiende eeuwse Nederlandse tekenkunst, een arbeid die de promovendus verrichtte naast zijn medische hoofdtaak. Prof. dr. H. van de Waal, de Leidse kunsthistoricus en directeur van het Rijksprentenkabinet, trad op als promotor. Door deze promotie, die plaats vond in het Groot Auditorium, telt de Leidse Universiteit thans tien in leven zijnde eredoctoren. Behalve door de „jongste" eredoctor werd de plechtigheid ook bijgewoond door de Leidse eredoc toren dr. P. J. Waardenburg, (medicijnen 1954) en dr. Victor E. van friesland (letteren 1954). was. volgden omstreeks 1928 de eerste aankopen van tekeningen. Het waarderen van tekeningen verge leek spreker met het waarderen van ka mermuziek: beide zijn in hun soort on getwijfeld het moeilijkste, minst specta- culaue genre, dat evenwel voor de toe- gewijoe liefhebber sensaties van het edelste gehalte verbergt. Weldra verschenen nu ook de eerste kunsthistorische artikelen, die zich voor al onderschelden door een combinatie van stijl kritisch kennerschap met het vermogen tot interpretatie van histori sche bronnen. Belangstelling uit brede kring In het Groot Auditorium hadden zich gistermiddag velen verzameld om deze zeldzame plechtigheid met hun tegen woordigheid op te luisteren. Onder hen bevonden zich vertegenwoordigers van het college van curatoren, zeer vele le den van de Academische Senaat, en voorts vele kunsthistorici, medische col legae van de promovendus ook uit zijn woon- en werkplaats Amsterdam, de di recteur van de Lakenhal de heer Van Wessem, en andere uit Leidse academi sche en gemeentelijke kringen. De rector magnificus prof. dr. A. E. van Arkel opende de plechtigheid met een kort woord, waarna de promotor, prof. dr. H. van de Waal. dr. Welcker toesprak en diens kunsthistorische ver diensten in het licht stelde in een rede onder de titel „de herkenning van het niet eerder geziene". Argumenten De promotor begon met te herinne ren aan enkele der in de promoticbul genoemde argumenten voor de verle ning van dit ere-doctoraat. Hierin wordt o.m. gezegd, dat dr. Welcker „met onvermoeide ijver en liefde, van talrijke kunstenaars een meer aan de waarheid beantwoordend beeld heeft gegeven, door werken die hun reeds lang werden toegeschreven als onecht aan te tonen, daarentegen echte wer ken aan een onverdiende vergetelheid te ontrukken". Voorts dat hjj door scherpzinnig historisch onderzoek „me nig nieuw gegeven aan het licht heeft gebracht of nieuw licht heeft geworpen op bekende feiten". Tweeërlei kunst De promotor releveerde voorts, dat de promovendus dat werk alleen heeft ge daan, als complement van een dagtaak die op zichzelf reeds zeer gevuld was. en wenste hem met de zo ten volle verdien de erkenning van die arbeid geluk. Dat deze ere-promotie plaats vindt in het Rembrandtjaar. noemde spreker een bijkomstige omstandigheid, die evenwel niet van belang ontbloot is voor ieder die zich wil verdiepen in de verhouding tussen de volgende drie zaken: de kunstgeschiedenis die de promovendus zo eervol heeft gediend, de kunst van onze grootste zeventiende eeuwse meester en het beroep van me dicus, dat niet ten onrechte nog im mer prijkt met de ouderwets aandoen de, doch in wezen zo juiste naam van genees-kunst. Na een korte schets van dr. Weiokers leven vermeldde prof. Van de Waal dat dr. Welcker omstreeks 1915 prenten ging ver zamelen. gelijk zo vele chirurchen vóór en na hem hebben gedaan. Dit bracht spre ker tot het thema van zijn rede: dat onder de bonte verscheidenheid van we tenschappen welke aan onze universitei ten worden beoefend, geen tweede paar te vinden is dat bjj een zo ver uiteen liggend werkingsveld een zo verwante structuur vertonen als de medicijnen en de kunstgeschiedenis Terwijl dr. Welcker tussen 1915 en 1930 een zeer respectabele collectie moderne grafiek bijeen bracht, een verzameling ♦an ettelijke duizenden stuks, waarin het werk der meeste contemporaine prent- lunstenaars compleet vertegenwoordigd! Tweeërlei onderscheid Na enkele voorbeelden uitvoerig te hebben besproken besloot spreker dat het gehalte en de omvang der door dr. Welcker verrichte onderzoekingen zoda nig zijn. dat zjj elke beroepsconservator van tekeningen zouden sieren. Het zwaartepunt van deze arbeid zag spreker in het kennerschap en hij noemde het zeker niet toevallig, dat deze klinicus zich aangetrokken heeft gevoeld tot het diagnostiserende werk van de kunst kenner. waarbij steeds van éen bepaald concreet geval wordt uitgegaan. De kli- nicus iresp kunstkenner i noemde spre- I ker een laconisch-beknopt theoreticus, de theoreticus (resp. kunsthistoricus» een wijdlopig klinicus Toch zijn de twee genoemde activiteiten in wezen niet te scheiden doch vertegenwoordigen twee aspecten van één, onverbrekelijk samen hangend complex. Een van de curatoren, dr. F. Kleyn uit Wassenaar, wenst dr. Welcker met kappageluk met de hoge wetenschappelijke onderscheiding, hem verleend. Geheel links de rector magnificus prof. dr. A. E. van Arkel en rechts een dochter van dr. Welcker. (Foto L.D./Van Vliet.) opvahendc aantrekkingskracht welke de kunstgeschiedenis op medici uitoefent. Dr Welcker heeft in zyn kunsthisto rische arbeid getoond, de kwaliteiten te bezitten die op dit terrein hem stempe- ZANGCONCOURS RING LEIDEN De Ring van Chr. Zangver. ..Leiden en Omstreken" organiseert op donder dag 3 mei a s een Zaal-zangconcours in de Stadsgehoorzaal. Aanvang 6 uur na middag Hieraan zullen 14 koren deel nemen. Van de 14 ingeschreven koren, ne men 5 verenigingen deel in de hoogste afdeling superieur i. zodat dit con cours op een zeer hoog peil zal staan. Studenten spelen Arena-toneel Interessant experiment Op 7 en 8 mei zal het Leids Studen ten-toneel - natuurlijk weer in samen werking met de vrouwelijke studenten - in het Leidse Volkshuis opvoeringen geven van Jean Neveux' ..Plainte contre l'Inconnue" in de Hollandse titel ..Aan klacht tegen het onbekende Zulks wederom onder regie van de heer A. Haucr Het is een zeer modern werk van een jaar of 5. 6 geleden, spelend in het vooroorlogse Rusland en zo uitgewerkt, dat het reminiscenties geeft aan de be roemde Russische schrijver Tsjechow Het is een zwaar psychologisch gegeven met een soort wisselwerking. Wanneer Gedecoreerden in Leiden en omgeving Ter gelegenheid van de verjaardag van HM. Koningin Juliana is een groot aan tal Koninklijke onderscheidingen ver leend (men zie ook elders in drt Blad). In Leiden en omgeving werden de na volgende onderscheidingen toegekend: Benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: prof dr. C. J. Gorier te Leiden voorzitter van de Ne- deriandse delegatie naar de Atoomcon ferentie te CJenève in 1955; mr. F. Lig- ,,Her"-kenning Van de kunstkenner wordt verwacht, dat hij herkent nat hij niet ccr heeft gezien. Dat Ls het herkennen van een abstractie en behoort daarom tot die hogere trap van geestelijke activiteit die wij hetzij wetenschap, hetzij kunst noemen. Een technisch proces daaren tegen levert nooit meer op dan datgene waarmee het in den aanvang begon. De teehniek reikt nooit boven zichzelf uit: de wetenschap heeft die taak per definitie en het is deze wezenstrek die haar met de kunst verbindt. In dit begenadigd herkennen van wal men van te voren niet heeft aan schouwd. zag spreker het verbindende element tussen geneeskunst en kunst geschiedenis .d.w.z, evenals de kunst kenner komt de medicus steeds te staan tegenover een uniek complex dat hij in de vorm nog nooit eer heeft gezien. De duidende mens Tenslotte vroeg de promotor de aan dacht voor een bepaald aspect van onze geestelijke activiteit: het vermogen tot duiden of interpreteren. De duidende mens is niet alleen hij die de dingen een betekenis geeft, maar evenzeer: hij voor wie de dingen een betekenis krijgen. Dit vermogen tot duiden beschouwde spreker als het vermogen zich bewust te vereen zelvigen. Tot de gToep van de duidende mens wilde hij niet alleen de kunsthis toricus maar ook de medicus rekenen. Beiden observeren op een wijze die men tegelijk onbevooroordeeld en vereenzel vigend kan noemen. Beiden gaan uit van minieme verschillen in kleui- en vorm en beiden moeten deze interpreteren ten op zichte van de levende mens. Hierin lag volgeiis spreker de verklaring van de tenberg, -kantonrechter te Leiden; J. J. de Vries, directeur van het Nederlands Beheersinstituut te 's-Gravenhage. wo nende te Wassenaar; mr. dr. E. P. Ver kerk. lid van de Tweede Kamer aer Sla- ten-Generaal, te Boskoop; prof. ar. G. G. Kloeke, hoogleraar te Leidendr. J. J. P. Oud. architect te Wassenaar; ir. J. J. M. Aangenendt, te Wassenaar, direc teur-generaal van de Rijksgebouwen dienst; mr. F. E. Spat te Wassenaar, voorzitter ran de Alg. Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-NassauW. de Gast, dirigerend officier der Rijkspolitie 2de klasse, chef van de staf van de algemene inspectie te Leiden; A. L. Wilkeshuis, administra teur A. chef der afd. Bestuurszaken van het Ministerie van Binnenlandse Zaken te Wassenaar; dr. G. A. Brouwer, weten, schappelijk assistent aan het Rijksmu seum voor Nat. Historie te Leiden: B. S. A. Klop. hoofdinspecteur van 's rijks be lastingen. hoofd van de inspectie der belastingen te Leiden. 1ste afdeling: ir. J. J. Jurrissen. directeur van de NZHVM te HaarlemC. D. van der Vijver te Rijns- burg, directeur van de N.V. Van der Vijver'# Conservenfabriekendr. J. J. Beijer te Lisse, wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek van de Landbouw hogeschool; mr. C. J. Goudsmit. eertijds te Oegstgéest, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar A bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid; W. J Buurman, voorzitter van het Burger lijk Armbestuur te Hillegom. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau: Ds. P. L. Kiehl, emeri- t tus-predikant van de Ned. Herv. Kerk, j wonende te Breda en eertijds te Hazers- woudeP. Klaver te Hillegomdr. A. C. de Jong. leraar aan het R.-K Lyceum voor jongens te Leiden; C. Varkevisser, i directeur van de Visserijschool te Kat- jwijk aan Zee; ir. B. J Blom te Was- i senaar, directeur van de Ned. Cement j Handelmij N.V. te 's-GravenhageA. Frank te Wassenaar, lid van de firma A Frank te Amsterdam; D. F. E. Meer- j burg te Katwijk aan Zee. directeur van 1 de N.V. Meerburg's Noordzeevisserij en Haringexport, bestuurslid van organisa- ties op het gebied van de visserij; G. Schrama te Voorschoten, voorzitter van de Bond van Nederlandse Maalbedrtj- ven; ds. M. W. J. Geursen, predikant bij de Presbyters in Churoh te Melbourne, voorheen herv. predikant te Leiden. De Eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. werd toege kend in goud aan; M. J Verhulst, adju dant der Rijkspolitie te Bodegraven; S. J. Visser, wethouder der gemeente RijiT- saterwoude; W. van Oosten, technisch hoofdambtenaar bij de Sted. Lichtfa brieken te Leiden: mevrouw G. E. Hei- b.g—Hofstee, bestuurslid van diverse instellingen te Alphen-aan-den-Rijn. In zilver aan: N. Hoogendoorn, secre taris van de geref. zondagsschool „Ja- chin" te Bodegraven; H. Van den Berg. organist van de Geref. Kerk te Koudë- n.l. een kring van levensmoeden zich aan zelfmoord wil overgeven, wil de justitie ingrijpen en een zeer gevoelige officier van Justitie tracht de bevrijding te brengen uit de wanhoop, die de kring drijft Hij weet daann te slagen, doch valt zelf de wanhoop ten prooi en de auteur suggereert aan het slot zijn zelf moord Het is derhalve op zich zelf een mar kant gegeven dooh de heer Hauer geeft er een bijzondere vorm Han door te gaan spelen in arena-vorm Dat wil zeggen, een piste, met de toeschouwers er rondom heen. Dus open en bloot, zonder decors, alleen met enkele beslist noodzakelijke requisieten. Het is een nieuwe wijze van spelen, die hier in ons land nog slechts enkele malen is toege past O a. door de Utrechtse studen ten Maar dan gold het een blijspel, dat door meerdere actie meer mogelijkheden biedt. Hier m onze Sleutelstad zal nu de eerste poging worden ondernomen om op deze manier een tragedie te brengen In Amerika is het totdusverre nnriukr. De heer Hauer ziet het speciaal als een poging tot toneel-vemieuwing. waar voor hij juist het amateurtoneel ge- eigend meent Van het oude is toch moeilijk direct los te komen en daarom zal en kan het beroepstoneel dit niet zo spoedig doen. Speciaal niet. waar inderdaad moeilik is te zien of te voor spellen. waar we met deze nieuwe vorm terecht zullen komen. Voor de spelers vervalt praktisch ie dere steun, ook valse steun, het wordt een serie close-ups. Het zal grote in spanning eisen, ook bij het instuderen. De heer Hauer. die. zoals bekend als leider aan de NATU is verbonden, wil in deze kring trachten belangstelling te wekken. Te meer. waar arena-toneel de kosten zal drukken en men zich los zal kunnen maken uit de oude en ouder wetse zalen met haar kamertjes-sfeer Het publiek vormt tevens een meer ge sloten kring, hetgeen het gezamenlijk reageren stimuleert. Ook voor de toe schouwers vervallen als het ware de vluchtheuvels! Met belangstelling zien we deze proefneming tegemoet. Tsjechisch vakverbond wenst grotere democratisering Het orgaan van het Tsjechoslowaakse vakverbond, „Prace". heeft er by de le den van het parlement op aangedron gen. weer gebruik te maken van nun recht om aan ministers vragen te stel len over hun activiteit. Hierdoor zal een minister „zich zeker veel verantwoor- delijker gaan voelen voor het herzien van tekortkomingen, waarover hij aan de Nationale Vergadering rekenschap moet afleggen", aldus het blad. Het volk verwacht nu een „ruime de mocratisering" van het leven en de ge kozen organen van het volk moeten in dit proces een belangrijke rol spelen. kerk-aan-den-RiJn; J. N. Wittenaar. ho<\fdmonteur 1ste klasse bij de S.L.F. te Leiden; J B. van der Heemst, hoofd monteur bij idem; W. Zwart, voorzitter de aquarium en terrariumhouders- „De Natuurvriend" te Leiden; J. Choufour, voorzitter van de gymnas tiek- en sportver. ..Door Oefening Sterk" te Noordwjjk- J. H. van Brussel, voor- man-machinezetter bij het Uitgeversbe drijf N. Samsom N.V. te Alphen-aan- den-Rijn; H. van Dongen, onderhouds monteur. D. J. Groenhof, grafisch cal culator. A. Groenendijk, voorman-bin der en J. Posthuma, allen werkzaam bij de N.V. N. Samsom te Alphen-aan-den- Rijn. In brons aan: A. van Hove, koster van de Geref. Kerk te Lelden; D. Mmnee, lid van de ..Harmonie Katwijk" te Kat- wijk-aan-den-Ryn: A. J. W. Holswilder te Leiden, kantoorbediende bij de firma Gebrs. van Cleef te 's-Gravenhage; A. Kortekaas te Voorhout, bloembollenkwe- kersknecht bij de N.V. Gebr. van Zon neveld en Philippo; J. C. Marijt. te Voorhout, bloemistarbeider bij de NV. Veldhuyzen van Zanten en Zonen; J. van Harberen,te Wilnis, plaatwerker- crasseur by de Construetiebouw Haring N.V. te Boskoop: D. Arlman. boekbin der. W Dekker, binder. C. Stapper en L. Zuidam. allen werkzaam bij de N.V. N. Samsom te Alphen-aan-den-Rijn. Gistermiddag is de Nederlandse maagd, afkomstig van de beeldengroep op het Plein 1813 te Den Haag. in Leiden aan gekomen Op een flinke vrachtwagen had zij de tocht, stevig vastgebonden, ran Den Haag naar Leiden gemaakt In de Koenëstees. voor het pand van de firma Stoken, werd de maagd met takels van de wagen afgehaald en op de straat geplaatst. Het was geen ge makkelijk karwei, want deze dame weegt 2 ton. Thans kan men een begin maken met het vervaardigen van een kopie, een werk dat vele maanden in beslag zal nemen. De maagd wordt daartoe in vele kleine stukken gezaagd en later gaat men de nieuw vervaardigde delen weer tot één geheel maken. Onze foto toont de maagd nadat zij afgeladen ls Naast haar hoofd ziet men het hoofd van een van de arbeiders en de vergelijking toont aan dat de maagd flink uit de kluiten is gewassen. (Foto LD./Van Vliet) Van 1 tot en met 5 mei a.s. De vijf fondsen, welke zich het lot aantrekken van alle militaire slachtof fers en hun nabestaanden te weten het Fonds 1815 voor oud-militairen, de Kon. Nat, Ver, tot steun aan militairen „Sta- mil", de Ver. „Ereschuld en Dankbaar heid", het Karei Doormanfonds, de Prins Bernhardstichting en de Stichting ..Het Van Weerden Poelmanfonds" hou den in de komende week in Leiden en omliggende gemeenten hun jaarlijkse in zameling. Het ligt in de bedoeling van dinsdag 1 tot en met vrijdag 4 mei een huls-aan-huis-collecte te organiseren, terwijl de actie besloten wordt met een straatcollecte op zaterdag 5 mei. De minister van Oorlog heeft ook dit jaar weer. uitsluitend voor dit doel. toestemming verleend aan de onderde len van land-, zee- en luchtmacht om aan deze inzameling actieve hulp te verlenen, zodat het plaatselijke Kern comité zich ook dit jaar weer mag ver heugen in de daadwerkelijke hulp van de militairen van de Koksschool en het Marine-Opleidingscentrum te Voor schoten. Dank zij hun hulp en de daarvoor on ontbeerlijke medewerking van de gar nizoenscommandant. luitenant-kolonel H. W Gerth van Wijk, kon in de laat ste jaren een record-opbrengst worden geboekt, een opbrengst bovendien, welke een voortdurende olimax vertoonde en in 1955 het prachtige resultaat van ruim f 6400— bereikte. „De jongens' zijn vast van plan dit record te breken, maar dat is alleen mogelijk, wanneer alle in woners van Leiden en de omliggende gemeenten zich ervan bewust zijn, dat voor zeer velen het oorlogsleed nog steeds voortduurt en dat het hun plicht is dit leed te helpen verzachten door de verstrekking van een privé-aanvulling op hetgeen de Staat voor deze mensen doet. Men is er niet mee af door te zeg gen. dat het Rijk deze kosten geheel voor zijn rekening behoorde te nemen, ook al zou men daarbij het gelijk aan zijn zijde hebben Juist op het gebied van de naasten liefde zal er altijd een taak voor het particulier initiatief blijven weggelegd. Moge het enthousiasme der collectan ten zijn beloning vinden in een nieuw record 1956 Het lijkt ons een moeilijke opgave, maar dat dachten we in 1954 en 1955 óók.... Voor kunsthistorische prestaties die beroepsmensen zouden sieren len tot iemand die ae zeldzame onder- schelding van het Leidse eredoctoraat ten volle waardig ls. Dank voor eer Na afloop van de rede van prof. Van de Waal werden, na het uitspreken van de traditionele formules en het judicium, dr. Welcker de kappa omgehangen en de bul werd uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3