4 A met melk meer mans Spanningen scheppen een gevoel van onzekerheid FILMS 1 95ste jaargang Zaterdag 28 april 1956 Derde blad no. 28818 (Ingez. Me(L-A<lv.) |iiiinniiiiiii""»i" NEEM PER MAN ORIEKWART KAN Gevaar van inflatoire impuls Maatregelen ter afremming van excessen bleven niet zonder uitwerking (Van onze financiële medewerker) Het teleurstellend resultaat van de nieuwe Staatslening heeft uiteraard niet nagelaten op de beleggingsmarkt indruk tc maken en de Nederlandse Staats fondsen zijn deze week dan ook tot een lager niveau afgezakt. Terwijl van het totaal bedrag der nieuwe lening ad f. 400 miljoen, f. 100 miljoen voor de Rijks fondsen was bestemd, heeft men tenslotte hieraan nog rond f. 20 miljoen moeten toevoegen om het gehele bedrag te kunnen onderbrengen. En terwijl wij dit schrijven is de notering van de nieuwe obligaties 97 3/4, dat Is 11/4*0 beneden de koers van uitgifte, terwijl bijv. de 3 1/4% lening van 1955, die in 1955 nog een notering van bijna 102% heeft gekend, tot 95 5/8 Is teruggelopen. Dit wijst dus wel op een stijging van al zijn deze cijfers nog niet veront- de rentestand, ook al is de beurs daar van thans niet meer de voornaamste graadmeter, omdat er de laatste tijd veelvuldig ondershandse transacties plaats vinden. Maar ook deze geschie den tegen hogere rentekoersen, zodat er op de geld- en kapitaalmarkt van een zekere schaarste kan worden gesproken. Zo is Philips thans bezig ondershandse geldleningen af te sluiten met institu tionele beleggers tegen een rente van 4% en voor de tijd van 20 jaar tot een bedrag dat op ca. f. 100 miljoen wordt aangenomen. Het is duidelijk dat deze en dergelijke leningen voor de belegger^ aantrekkelijker zijn dan de Staatsle ningen, waarvan het rendement, ook na de jongste koersdaling, toch nog altijd beneden 4% blijft. Een en ander bewijst dat de maat regelen, welke de Ned. Bank sinds sep tember 1955 heeft genomen om de excessen van een hoogconjunctuur af te remmen, niet zonder uitwerking zijn gebleven. De verhoging van het disconto en het verplichte renteloos deposito bij de Centrale Bank hebben de handels banken af en toe reeds in het nauw gebracht, zodat de Ned. Bank hen nu zelfs met een verlaagd percentage voor het verplichte deposito is tegemoet ge komen. In zijn verslag over 1955 heëft de President van onze nationale kre dietinstelling de recente maatregelen ten aanzien van de handelsbanken uit voerig toegelicht. Via hun kredietver leningen zijn zij. evenals de Centrale Bank. geldscheppende instellingen en de leiding van de Ned. Bank acht het zich tot taak er voor te waken dat door een te grote geldsomloop inflatie ont staat. Dit wil met zeggen dat elke ver groting van de geldsomloop moet wor den vermeden. Stelt men zich terecht of ten onrechte op het standpunt dat de vermeerdering van de welvaart niet tot uitdrukking moet komen in geleidelijk dalende prijzen, maar in geleidelijk stij gende inkomens .dan is een zekere geld- creatie. ter voorziening in de met de inkomensstijging gepaard gaande ver meerderde liquiditeitsbehoefte, volstrekt noodzakelijk. Bij een stijging van het reële inkomen van ca. 6^, zoals die de laatste twee jaar in ons land heeft plaats gevonden, kan die noodzakelijke geldcreatie op ca. f. 400 f. 500 miljoen worden gesteld en het is alleszins nor maal te achten dat het bankwezen, dat meer dan 40*0 van de geldcirculatie verzorgt, tot een belangrijk gedeelte in die noodzakelijke geldcreatie bijdraagt Er is volgens de President gedurende de laatste jaren een zeker evenwicht tussen de stijging van het nationaal inkomen en de gcldhoeveelheid, waar uit hij de conclusie trekt dat de om vang van de gcldhoeveelheid op zich zelf geen aanleiding geeft tot een vrees voor daarin eventueel nog op gesloten latente inflatoire krachten. Maar de banken hebben in 1955 hun binnenlandse uitzettingen met ca. f. 400 miljoen zien toenemen, haar buitenlandse met f. 170 miljoen en dat aan deze expansie in het binnen land het karakter van een inflatoire impuls moet worden toegekend, valt volgens de President niet te betwij felen. Vandaar de maatregelen, welke wer den genomen om deze uitzettingen te beperken, waarbij, zoals bekend, ook het afbetalingskrediet onder de loep werd genomen. Het blijkt, dat de totale kre dietverlening van de handelsbanken aan de financieringsm.pijen, incl. de kapi taalsdeelnemingen, van f. 35 miljoen uit. 1953 en f. 72 miljoen uit. 1954 tot 116 miljoen uit. 1955 is toegenomen en Japanse bank in Djakarta Pc Japanse firma Ishiwara Sangyo heeft bekend gemaakt dat zij van de regeringen van Indonesië en Japan toestemming heeft ontvangen samen met Indonesische beleggers een bank te vestigen in Djakarta. De firma Ishiwara Sangyo. die voor de oorlog op grote schaal werkte in het zuidelijk deel van de Pacific, verklaarde dat een dollarbedrag tot een tegenwaar de van 1 milliocn roepiahs gisteren door de Japanse bank is overgemaakt naar Indonesië, als een eerste storting door Japanse deelnemers aan de bank die een kapitaal van 50 millioen roepiahs zal hebben. Japanners zullen een aandeel van 4! procent hebben in deze bank. die be kend zal staan als de Indonesische Her- stelbank. De Indonesiërs zullen voor 51 procent deelnemen. De plannen zijn er op gericht de bank in augustus in wer king te hebben. De bank zal geld lenen voor de ont wikkeling van de petroleumindustrie van Indonesië, de expansie van de scheepvaart tussen de eilanden van In donesië, en de oprichting van indus trieën. rustend en verhoudingsgewijs lager dan in het buitenland, toch werd ook in deze richting een beperking wenselijk geacht. Men kan in het verslag van de Ncdcr- landschc Bank ook een ernstige waar schuwing vinden aan het adres van de lagere overheid, met name aan de gemeenten, die in 1955 een te groot deel van hun kapitaalbehoeften door het opnemen van kort geld hebben gedekt. De netto-vlottende schulden van de gemeenten zijn met f 102 mil joen tot f. 258 miljoen gestegen en zij hebben daarbij vooral gebruik ge maakt van de Post-Chequé- en Giro dienst, zodat de President van de Nederlandsche Bank de regering reeds in overweging heeft gegeven ook voor deze instelling een verplicht renteloos deposito vast te stellen. Onder de invloed van de kredietbe perking voor de handelsbanken hebben tal van bedrijven de laatste tijd door de uitgifte van aandelen of van con verteerbare obligaties in hun kapitaals behoeften voorzien en daarmee dus de banken ontlast en het ziet er nog niet naar uit dat aan deze toevloed van nieuwe emissies spoedig een einde zal komen. Philips, die alleen aan research per jaar f. 50 a f. 60 miljoen uitgeeft, is. geljjk wij reeds schreven, doende een bedrag van vermoedelijk f. 100 miljoen op te nemen en in de komende jaren zullen de kapitaalsbehoeften blijven stijgen. De K.L.M becijfert dat zij tot 1960 een bedrag van rond f. 500 miljoen nodig heeft en de AKü komt trok met 'n uitgifte van nieuwe aandelen en van converteerbare obligaties. Het is dus wel te verwachten dat op de kapitaalmarkt vooreerst in omvangrijke mate een be roep zal worden gedaan en al blijven de besparingen in ons land tot dusver op een bevredigend niveau, gelijk ook weer uit de cijfers van de Ned. Spaar- bankbond is gebleken, het spreekt van zelf dat rnen bij de beoordeling van de obligatiemarkt met die waarschijnlijk heid rekening houdt. Hierbij is dan nog geheel buiten be schouwing gebleven dat men op het prysniveau van de goederen niet gerust is en de President van de Ned. Bank heeft die ongerustheid door zijn be schouwing over de jongste loonsverho ging zeker niet weggenomen, integen deel. eerder vergroot. In het gunstigste geval zal deze loonsverhoging, die voor 1956 het gemiddeld loonpeil met 8 H 9" zal doen stijgen, voor de helft kunnen worden gedekt door een grotere arbeids- produktiviteit. welke laatste, in verge lijking met 1954 in het afgelopen jaar reeds terugging. De andere helft zal dan moeten worden onttrokken aan het on dernemersinkomen en als de arbeids- produktiviteit tegenvalt zelfs een groter deel, waaruit twee gevaren kunnen voortvloeien. Of een verhoging van de prijzen met als mogelijk gevolg een verminderde coneurrentiekracht. óf een prijshand- having met als mogelijk gevolg een voldoende voorziening in de behoefte aan investeringsmiddelen. Vandaar dat een gevoel van onzeker heid ontstaat, temeer nu voor 1957 een verdere loonsverhoging is te wachten en twee van onze belangrijke handelspartners, West-Duitsland en België, tot dusver hun arbeidsproduk- tiviteit ófwel parallel hebben kunnen doen verlopen met de stijging van de lonen, ófwel haar in nog sterkere mate hebben zien toenemen. Besprekingen wet dr. Seebohm: Binnenduitse Rijiiverkeer vrij Verkeer steeds weer Europese noodzaak (Van c Haagse redactie) Minister J. Algera heeft gistermiddag waarschijnlijk de kortste persconfe rentie van zijn leven gehouden. Hij deed dat tezamen met zijn Duitse collega voor Verkeer, dr. Hans See bohm in het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag. Zo wei nig tijd hadden de bewindslieden, dat de vele journalisten geen gelegenheid hadden vragen te stellen. Overeenstemming protocol In een voorgelezen verklaring deelde mr, Algera mee van zijn Duitse collega vernomen te hebben, dat het verkeer op de Duitse Rijn voor buitenlandse schepen wordt vrijgegeven. De algeme ne vergunning, die op 1 mei ingaat. heeft niet alleen betrekking op het bin nenduitse Rijnverkeer maar ook op het verkeer tussen Duitse Rijnhavens en havens, die liggen aan Westduitse ka nalen tot en met Ham en Dortmund. Tijdens de besprekingen, die de mi nisters gisterochtend hebben gevoerd, is overeenstemming bereikt over de tekst van een af te sluiten protocol inzake het wederzijdse wegverkeer Deskundi gen zullen de besprekingen over het ontwerpen van een internationaal Ne derlands-Duits wegverkeerstarief voort zetten en binnen twee maanden beëin digen. Maten en gewichten De robijnen van de BirmaPrins Avonturen en spanning in de wildernis Rex Over het algemeen ontbreekt het ndet aan sensatie en spanning in de films, die Rex pleegt te brengen. Zeker is dat het geval in de film „De robij nen van de Birma Prins". Deze film vertelt het verhaal van een eenzame jonge vrouw en een min of meer avon tuurlijk aangelegde stoere jongeman, die elkaar vinden in de eenzaamheid, de gevaren, de dreigingen maar ook de rust van het oerwoud Er komen allerlei beschuldigingen over diefstallen en moorden aan te pas die slechts door ingewikkelde intriges en forse daden ontzenuwd kunnen worden. Uiteraard komt alles per slot van rekening goed terecht, maar voordat het zover is. moet door een hele rijstebrij berg van proble men worden heengebeten. In deze film komen aantrekkelijke oerwoudopnamen voor, die op zichzelf al een bezoek waard zijn De politie volgt het spoor Briljante politiefilm Lido Deze film. waarvan de oor spronkelijke titel .Quai des Orfèvres" (Goudsmitskadei luidt naai- de plaats waar het hoofdbureau van de Parijse 1 politie is gevestigd, heeft terecht reeds j eerder groot succes geoogst. voorname- lijk van wege het meesterlijk spel van Louis Jouvet in de rol van politie-in- specteur. In sleed» nauwer wordende i kringen sluipt hij heen om de vermoe- j delijke dader van een moord op een i (overigens zeer onsympathieke) rijke I zakenman om tenslotte d° ware moor denaar op de knieën te krtjgen en twee andere verdachten dolgelukkig naar huis té kunnen laten gaan. Laatstgenoemden zijn Jenny Lamöur, een cabaretzange resje dat carrière denkt te kunnen ma ken dcor (heel voorzichtig!) connecties aan te knopen met Bngnon, het latere slachtoffer. Haar man. Maurice Marti- neau, en een vriendin van het echtpaar, Dora, spelen eveneens belangrijke rol len. maar de hoofdfiguur is toch An- torne, d? inspecteur, wiens creatie alle bewondering verdient. In de kerstnacht komt dan de oplossing van het moord raadsel en de gelukkige vereniging van de wat al te vrijmoedige Jenny en haar niet ten onrechte jaloerse echtgenoot Maurice. Filmisch is er zeer veel te be wonderen. Deze Franse film munt weer uit door het typeTen van de locale kleui- en het camerawerk, dat hiertoe in de allerhoogste mate bijdraagt, is niet al leen zeer knap, maar draagt sterk bij tot de steeds groter wordpude spanning die deze film kenmerkt. „Quai des Orfè vres" bewijst nog eens, dat er bepaald geen kleuren of vergroot doek aan te pas behoeven te komen om een film tot een meesterwerk te maken! Lady en de Vagebond Superieure tekenfilm Trianon Walt Disney heeft weer iets nieuws voor U in petto: ditmaal een verrassende geschiedenis uit het leven van honden. Allereerst de voorname keurig opgevoede Lady, met haar vriend de vagebond en daarom heen tal van andere kostelijke types, te veel om op te noemen. Allemaal honden, zó ..mense lijk" handelend en getekend, dat de toe schouwer nauwelijks meer weet. of hij met honden dan wel met mensen te doen heeft. Disney's tekenaars zijn er in geslaagd een alleraardigst verhaal, een volledige roman (naar die van Ward Greener in beeld te brengen: het leven van de piep kleine Lady eerst de lieveling van zijn baas en diens vrouw totdat er een VAN DEZE WEEK: baby komt en zij opeens op de tweede plaats, of liever op helemaal geen plaats meer staat. Dan vindt ze troost bij de vrolijk- trippelende Vagebond, die haar het éch te leven doet kennen, de avonturen, maar ook de misère, want ze komt in een hondenasiel terecht waar talloze honden van de zelfkant haar begroeten en ze plotseling gedompeld wordt van de luxe in de rauwheid en de troosteloos heid. De avonturen die Lady beleeft, zijn talloos, maar als het er op aan komt, staan Lady en de Vagebond klaar om de baby tegen gevaar te beschermen het gevaar van de rat! Het opwindende gevecht met de rat vormt een der hoog te punten uit deze gevarieerde honde- historie. die bekroond wordt door de echtvereniging van Lady en Vagebond, met een stel aanminnige kleintjes als beloning. Met grote fantasie en een meesterijke tekenkunde is dit alles uit gewerkt. waarbij de aandacht voortdu rend sterk geconcentreerd blijft op de honden, want de mensen in dit spel blij ven zo goed als steeds half onzichtbaar. Wederom een artistieke Walt Disnev- film van hoog niveau ondersteund door een melodieuze muzikale illustratie De Hollandse nasvnchronisatie is voor treffelijk eeslaaed de dialogen tussen mensen en honden en tussen de honden onderling zijn karakteristiek, vol poëzie, humor en realiteit. Een der beste Walt Disnevfilms. waarvan niet alleen de dierenliefhebbers zullen genieten, maar iedereen, die de romantiek ook die in dit geparodieerde hondeleven, kan waarderen Wij wedden, dat ook U daartoe behoort en er dus evenveel van genieten zult als wij Als introductie biedi Wall Disney een eveneens prachtige kleurenfilm over Zwitserland in de serie Landen en vol- ken":een Zwitserland, b-toierend van schoonheid en eezien met het oog van een groot kunstenaar. Beide Cinema- scopefilms garanderen. »eder in een zeer persoonlijk genre, een superieur film genot! Hoffmanns vertellingen Pmchtiof film Casino Het is al weer geruime tiid geleden dat „Hoffmans vertellingen" in een der Leidse bioscopen draaide. Dat deze film in Leiden is teruggekeerd zal velen genoegen doen: zij die deze rol prent reeds eerder zagen zullen hem nog wel eens wollen zien en zij die toen niet in de gelegenheid waren kriieen nu nog een kans. Deze verfilming van Offen- baehs opera is een meesterwerk van Po well en Pressburger On zeer knappe wiize ziin de vele taferelen tot een ge heel verbonden. In fantastische kleuren wordt ons de liefde van Hoffmann ge- schilderd. Schijn en werkelijkhéid vloeien in elkaar over tot één geheel. Voor liefhebbers van ballet is deze film bijzonder aantrekkeük, evenals trou wens voor muziekliefhebbers Een prach tige, technisch voortreffelijke film. To catch a thief Geprolongeerd Hitohock's aardige film „To catch a thief" met Grace Kelly en Gary Grand in de hoofdrollen, is gepro- flneez Med.-Adv.) SENSATIONEEL SPAARSYSTEEM De ABC (Algemene Bon Centrale) stelt alle BLEEKERTJES gebruikers in de gelegenheid om te sparen met 50 en zelfs 100 winst Vraag 'n formulier bjj Uw kruidenier. malen en gewichten van motorvoer tuigen. West-Duitsland heeft thans nieuwe voorschriften vastgesteld en in de overgangstermijn van 4 jaar die deze voorschriften noemen, moet ge streefd worden naar een gezamenlijke oplossing van dit probleem. Aan een vereenvoudiging van het grensoverschrijdend verkeer is even eens aandacht besteed, met name wat betreft het Riinverkeer. De grote be hoefte aan scheepsruimte maakt het nodig bij Lohith en Emmerik spoedig maatregelen te treffen. Wegaanleg Uitvoerig wisselden de bewindslieden van gedachten over een bespoediging van de aanleg van de weg Arnhem Oberhausen Nederland wil de autoweg Utrecht -Arnhem in 1959 gereed hebben. Het gedeelte OberhausenNederlandse grens wordt in het kader van het Duit se 10-Jarenplan aangelegd en is hope lijk 1961 of 1962 klaar Het stuk Ober hausen—Wesel krijgt daarbij voorrang. Tenslotte heeft minister Seebohm zijn vreugde uitgesproken over de vlotte wijze, waarop hij met zijn collega de besprekingen heeft kunnen voeren Hij prees de ontwikkeling van het Neder landse verkeer in de laatste jaren en wees op de noodzaak het verkeer steeds meer als een Europese zaak te gaan zien. Gistermiddag werden in de raad zaal van liet Amsterdamse stadhuis enkele Poolse autoriteiten en jour nalisten ontvangen ter ere van de openingsvlucht A'dam - Warschau door de KLM. Burgemeester mi 1. <TAilly van Amsterdam rechtsin gesprek met de locohurgemcester van Warschau, mr. Stefan Harasi- Moroski. Kandidatenlijst V.V.D. LIJSTAANVOERDER Mr. P. J. OUD. Op de kandidatenlijst van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie voor de Tweede Kamerverkiezingen worden de eerste negen plaatsen ingenomen door de thans zittende afgevaardigden van deze partij. Lijstaanvoerder is mr. P J. Oud. De tiende plaats wordt over het gehele land ingenomen door mr. E H Toxopeus uit Breda In de kieskringen Amsterdam, Rot terdam, Den Haag. Haarlem Dordrecht en Leiden staan op de elfde tot en met de zestiende plaats mr. J. de Wilde. Am sterdam; mr. F. G. van Dijk. 's-Graven- hage; mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, 's-GravenhageC. van der Linden, Rotterdam; mr. L. R. T. Ridder van Rappard Gnrinchem. en mr. F. Portheine, Leiden. In de kieskringen Den Helder. Utrecht. Leeuwarden. Groningen. Assen. Zwolle, Arnhem. Nijmegen, Middelburg. Den Bosch Tilburg en Maastricht woicen de 11de tot en met de 16de Diaars tezet door mr. dr C. Berkhouwer. Alkmaar: M. Visser. Arnhem; mr. D. Schuitema ker. Utrecht; mevr G- DoornbosOos- ting, Roodeschool; dr. K. van Dyk, Gro ningen en J. A Overklif. Munrukezijl Onderscheiding voor mevrouw v. d. TorrenVeendorp De afdeling Zuid-Holland van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen hield in de Beatrixz-aal van het groothandelsgebouw in Rotter dam- haar algemene provinciale ver gadering. voor de laais'c maal ond«w voorzitterschap van mevrouw F. T. van der Torren—Veendorp uit Wad- dinxveen, die de Bond 25 jaar heeft gediend. In 1939 ving zij haar werk zaamheden als voorzitster aan. Ongeveer 40 afdelingen heeft zij in Zuid-Holland opgericht. Deze provincip is indertijd met zeven afdelingen met 300 leden begonnen. Nu zijn er 69 afde lingen met 5323 leden, zei mevrouw Van der Torren In haar openingswoord, lleen al dit jaar is het ledenaantal met 250 gestegen. De voorzitster wees er verder op. dat de afdelineen wat meer aandacht moe ten besteden aan beroepsvoorlichting. Ongeveer 80G van de jonge agrarische bevolking zal het bedrijf moeten ver laten, zei z(J. en daar moeten we reke ning mee houden. Mevrouw Mansholt. de echtgenote van minister Mansholt. deelde hierop mede, dat mevrouw Van der Torren Veendorp benoemd is tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassati. Mevrouw Van der Torren is verder adviserend lid van het bestuur van de Bond van Plattelandsvrouwen ge worden. In haar plaats is in het provinciale bestuur gekozen mevrouw J. A. de Her derScherpenhuyzen uit Koudekerk a. d. Rijn. Uit dit provinciale bestuur moet nog een nieuwe voorzitster worden benoemd Ontwerp herziening gemeenten aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp aangenomen tot her ziening van de grenzen der gemeenten Giessendam Gicssendam-Hardinxveld Giessen-Nieuwkerk. Peursum. Schellui den en Sliedrecht Tegen stemden CHU. VVD. SGP en CPN. Een amendement van de heer Beer- nink (CHU) om Giessen-Oudekerk geen deel te doen uitmaken van de nieuw te vormen gemeente Giessenburg. doch van de nieuw te vormen gemeente Har- dinxveld-Giessendam, werd met ir> te gen 47 stemmen verworpen Voor stem den CHU. VVD. SGP CPN. tegen KVP PvdA. AR en de heer Lemaire (ex-KNP) Jan van Goyen herdacht De Haagse wethouder van Onder wijs en Kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt heeft gistermiddag een ge velsteen onthuld aan liet huis aan de Dunne Bierkade tc "s-Gravenhage waar de in Leiden geboren schilder Jan van Goyen heeft gewoond en gewerkt Deze plechtigheid geschiedde ter herdenking van het feit dat Van Goyen 300 jaar ge leden is gestorven Voor de onthulling heeit dr. A. B. de Vries, directeur van het Kon Kabinet „Het Mauritshuis" een lezing gehouden over de betekenis van de schilder. TOCH NOG GOUD VAN DE „RENATE LEONHARDT" Het goudsprookje van de ..Renate Leonhardt" herleeft. De heer P Visser, voorzitter van de Coöp. Bergingsver. Renate Leonhardt heeft medegedeeld, dat „de kans bestaat dat over enige we- ken de werkput de haven van IJ mui- den zal uitvaren om het goud binnen te halen". Op het ogenblik worden nog enige herstelwerkzaamheden aan de put verricht. (\mixikaor&[{gqaxj Symfonie. cxkest: was t«.qask ui lulden.. I 0? 3ofcioW tauvt u. (tgmbïoyidi ójoot leider* zwn. apjzn(cyytajaL\vapp*i) TuTTT i'"i Sto/tezoixL a)a5 öszjl bak- T"ï V e nnoc \zon^T>^J f4 il wn nieuws. .Uüi/".. <vuri zwaztóóx 2Ï'- p <?- r- 0{ U Mti htsL Mei zamacz£q<d& will yUJe Wu..Voot! qoed do«L

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11